N". 105 1909. Dinsdag 7 September. 968te jaargang. FEUILLETON. Iq stormachtige Tijden. GOESCHE I>e uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prfls per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco 12,5. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Telefoonnummer 33. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap Goesehe „Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 et., eiken regel meer 10 ct By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt <le prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Buitenland. Aan wien de Poon? Nauwelijks is het bericht er dat een reiziger eindelijk er in is geslaagd om den Noordpool te bereiken of men hoort er al over aan wien nu dit on herbergzame oord zal behooren. Zeer bekwame kenners van inter nationaal recht zjjn nu van meening, dat Cook niet de officiëele vertegen woordiger was van dé Vereenigde Staten, dat deze dus geen aanspraken kunnen doen gelden en dat het ont dekte gebied als voortzetting van Groenland van rechtswege aan Dene marken toebehoort. De Engelsche Attorney-general echter (de vertegenwoordiger van de Kroon bij de gerechtshoven in quaestie over de rechten van den Staat), schijnt de opvatting toegedaan, dat het eigen domsrecht overal de vlag volgt en dat derhalve het nieuw-ontdekte grond gebied aan de Vereenigde Staten toe behoort, maar hy heeft daarbij tevens te kennen gegeven, dat, volgens zijne meening de nieuwe aanwinst niet van buitengewone waarde zal zijn. Zoo de Noordpool nog is een land onder heerscher, Abdoel Hamid is een heerschkr zonder land De gewezen Sultan van Turkije heeft zich ter gelegenheid van zijn verjaar dag buitengewoon zenuwachtig en op gewonden,betoond. Sinds eenige dagen was het een toestand van ziekelijke opwinding en het grootst gedeelte van den nacht brengt hij door zittende voor een venster in zijn villa Allatinè bij Saloniki, dat uitziet op Konstanti- nopel, alsof hij trachtte te doorgronden wat daar geschiedt. Als hy alleen in zyn kamer is tiert en raast hij en schreeuwt hij het uit, dat zijn rampen te wijten zijn aan zijn ongelukkig gesternte. Hy blijft vol houden, dat zijn vrouwen en kinderen hem als een idioot beschouwen en wanneer dat denkbeeld zich van hem meester maakt, kent zyn woede geen grenzen meer, hij beukt dan met zijn vuisten op de meubelen en roept daarbij uit: „Vervloekt zy hij". Daarna volgt gewoonlijk een periode van afmatting en werpt hij zich geheel gekleed op zijn bed. Maar nauwelijks ingedom meld, wordt hij weder met schrik wakkerhij meent dan, dat hij ver volgd wordt en zoekt een schuilplaats in het meest verlichte gedeelte van zijn kamer, want voor niets is hjj zoo bevreesd als voor duisternis, daar hij de gedachte niet van zich kan afzetten dat hij in den nacht zal streven. Dan roept hy de vrouwen uit zijn harem by een en dwingt haar hem de kaart te leggen, tot hij plotseling als in een aanval van krankzinnigheid uitroept „Alles tevergeefs!" Abdoel valt met den dag afhy verwaarloost zijn uiterlijk geheel en al, scheert zich niet meer en laat zijn haar niet knippen Wie hem dan ook ziet, schrikt over zijn slecht uitzien. Naar het Engelsch. van Barones ORCZY. En hjj had gezegd, dat Déronlède niet gevaarlijk was. Niet gevaarljjk voor de Republiek, voor de vrijheid, voor die doret naar gelijkheid, het vaneenrjjten van oude tradities, en het vernietigen van oude privilegies. Oèroulède was eens heel rijk ge weest. Hjj was echter zoo voorzichtig om nog in den goeden tyd weg te geven, wat hem later zeker ontnomen zou worden. Maar als hij gaf, gaf hjj gaarne op een tyd, dat Frankrijk het meest noo- dig had en voor het nog geleerd had zichzelf te bezorgen, wat 't noo- dig bad. En hoe het kwam wist men niet, maar Frankrijk had het op dit oogen- blik nog niet vergeteneen onzicht baar harnas scheen Burger Dérou- lède te omgeven en zyn vijanden op een afstand te houden. Zy waren niet vele, maar toeh bestonden zy. De Na tionale Conventie vertrouwde hem. „Hy was niet gevaarlijk" voor hen. Het volk beschouwde hem als een der hunnen, die gaf omdat hy iets had om te geven. Wie kan dat meest Voor we ons overzicht eindigen moeten we nog even aandacht vragen voor De staking in Zweden. Dank zy ook de bemiddeling der regeering heeft het stakingscomitë besloten de staking te beperken tot den omvang dien ze voor Augustus had. Van een algemeene staking kan men dus al zeker niet meer spreken. Honderdduizend stakers zouden heden den arbeid hervatten. Het aantal dat by de staking zal volharden, be draagt 120,000. Onder hen zyn o.a. de typograpben, die van het stakings comité opdracht hebben nog niet aan het werk te gaan. Binnenland. Dr. A. Küïper. De Telegraaf meldt dat dr. A. Kuyper Vrijdag of Zaterdag a.s. van zijn buitenlandsche reis in de residentie wordt terug verwacht. üit de Haagsche correspondentie in de Zutf. Ct.: „Dr. Kuyper heeft een rib gebro kende rib waaruit Mathilde West- nieyer geboren is, zeide onB een geestig staatsman der rechterzijde. Wy wen- sehen hem spoedige beterschap. h et is overigens weerDr. Kuyper overal. Hij bevindt zichbegeeft zich keert terug. Maar het is toch niet meer de vroegere dr. Kuyper, niet meer de geweldige plannen- smeder, die overal vandaan de politiek beïnvloedde. Het is de dr. Kuyper die een brochure schrijft om zich uit een netelig lintjeszaakje te redden, aan wien men niet denken kan zonder tevens de al te gedecoreerde borat van den eerzuchtigen heer Lehmann te zien schitteren". Kunst en Wetenschap. Roomsche Preutschheid. Onder de vele aardige platen, waarmede Pears zjjn zeep adverteert, is er een die een naakt jongentje van een jaar of drie voorstelt. Hjj staat bij een stoel, waarop een waschkoin. Men ziet het lichaam van ter zijde, meer nog van achteren dan van voren, zooveel meer dat, zou men zeggen, aan de eisehen van wel- voegelykheid ook van mensohen die 't nauw nemen is voldaan. Maar dat kwam te Drogheda, een stad in het Oosten van Ierland, verkeerd uit. Toen de prent op een aanplakbord versche nen was, eischte een Roomsch geeste lijke, ook in opdracht van zijn bisschop dat die onzedelijke naaktheid aan stonds bedekt zou worden. De heeren aan wie de aanplakborden behooren, gingen eens kijken en vonden niets aanstootelyks aan de prent. Zy besloten dus haar te laten, gelijk zij was. Toen zoo vertelt de Star verder kwam het ultimatum van den geestelijke, dat als niet binnen de 24 uur de prent vage van alle dingen„Populariteit," peilen Hij leidde een kalm bestaan, en had nooit toegegeven aan de alge meen heerschende verleiding om pam fletten te schrijven, maar woonde alleen met zyn moeder en Anne Mie, de jonge nicht en wees, die de oude Mevrouw Déroulède reeds als heel jong kind onder haar hoede genomen had. Iedereen kende zjjn huis in de Rue Eeole de Médecine, niet ver van dat waarin Marat woonde en stieri, het eenige flinke huis te midden van een ry van kwalijk riekende vuile krotten. De straat was toen nauw, evenais nu nog, en terwjjl Parys ter wille van Vrijheid en Broederschap haar kinderen de hoofden afsneed, had zij geen tijd op zindelijkheid en gezond heid te letten. Rue Eeole de Médecine was een slechte aanbeveling voor de school, waarnaar zij genoemd was wegens het weinig aantrekkelijk ge peupel, dat gewoonlijk over de on effen, modderige straatsteenen zwierf. Een nette japon, een sehoone zak doek waren zeldzaam voorkomende verschijnselen in deze straat, want Anne Mie ging zelden uit en de oude Mevrouw Déroulède verliet bijna nooit haar kamer. In de twee kroegen aan ieder eind van de lange, nauwe straat werd heel wat brandewijn gedronken en om vijf uur 's middags was het zeker voor vrouwen maar beter 's binnenshuis te blijven. veranderd was, hij zijn mannen zou gelasten het aanplakbord te verbran den. De Vereeniging van Aanplak borden, wetende in Ierland te zyn, koos eieren voor haar geld, en liet het naakte jongentje een broek aan schilderen. Zoo staat het daar nu te Drogheda. De directeur van Pears te Londen zegt, dat hij het jong met zijn broekje daar zal laten. Betere reclame was niet denkbaar. In Pears winkel in Oxfordstreet heeft hy echter de prent van het naakte jong laten ophangen, om aan de menschen te toonen hoe onzinnig het is, daar aan stoot aan te nemen. Cook's Poolreis. Het stoomschip Hans Egede is te Helsingör aangekomen. Dr. Cook is door den administrateur van Groen land, von Zyberg, officieel ontvangen. Cook verklaarde, dat hy het weten schappelijk bewijs kan leveren, de Pool te hebben bereikt. Hij was voor zien geweest van uitstekende instru menten voor de plaatsbepaling. Van af den 85en breedtegraad had hy iederen dag bepalingen verricht. Op 21 April en ook op 22 April had hy zelfs dub bele waarnemingen gedaan. De ge middelde snelheid waarmee hij had ge reisd was 18 KM. per dag. Voor het reizen waren de maanden Februari, Maart en April gunstiger dan de zomer tijd, omdat in genoemde maanden de hardheid van het ys gelijkmatiger is. De Fransche geleerden blyven een zeer gereserveerde houding bewaren inzake de bereiking der pool door Cook. Verscheiden Parijsche ochtend bladen publieeeren gesprekken met geleerden, die er vooral op wijzen, dat dr. Cook wel te goeder trouw kan ge- looven, de Pool bereikt te hebben, zonder dat het daarom nog zoo hoeft te zjjn. Rechtzaken. Kinderdoodslag. De officier van justitie bij de recht bank te Zierikzee vorderde Vrijdag namiddag tegen P. C. v. Toud 26 jaar, dienstbode te Tholen thans gedetineerd, beklaagd van kinder doodslag, een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek der preven tieve hechtenis. Mr. A. J. F. Fokker, die als toegevoegd raadsman optrad, concludeerde tot vrijspraak en subsi diair tot ontslag van rechtsvervolging met bevel tot onmiddellijke invrijheid stelling, welk laatst verzoek door de rechtbank werd afgewezen. Uitspraak 14 dezer. Persdelict. De heer Jac. P. v. Term, journalist te Maastricht, heeft, meldt het Centr., een aanklacht ingediend by den officier van justitie te Amsterdam, tegen het hoofdorgaan der S. D. A. P. Het Volk, naar aanleiding van een Maastrichtsehe correspondentie, voorkomende in ge noemd blad, en waarin hij met naam De havelooze vrouwen, die dan op den hoek van de straat stonden te babbelen, konden nauwelijks meer met den naam van vrouwen aangeduid worden. Een gescheurde rok, een vuile roode zakdoek om 't hoofd en een vies jak, ziedaar het costuum van de dochters van Frankrijk. En zy scholden iederen voorbijgan ger uit, die er wat minder onsmakelijk, wat minder haveloos uitzag dan zij zelf. Kijk aristocraten schreeuwden zij, telkens als er een man of een vrouw in behoorlijke kleeding voorbij ging- En 's middags was het er altyd heel druk. Er was altyd veel te zien allereerst, de lange optocht van wa gens, die van de gevangenissen naar de Place de la Revolution ging. De vier-en-veertig duizend afdeelingen van het Comité van Algemeen Welzijn brachten ieder op haar beurt haar aandeel naar de guillotine. Eens waren in deze wagen vorste lijke personen vervoerd, vroegere her togen en prinsessen, arristocraten uit ieder deel van Frankrijk, maar de voorraad daarvan raakte nu uitgeput. De rampzalige koningin Marie Antoi nette smachtte nog met haar zoon en dochter in de Temple. Madame Elisabeth kon haar gebeden nog in vrede opzeggen, maar hertogen en graven -werden zeer schaarseh zy die niet waren gevallen door de hand van burger Samson, dreven een of anderen handel in Duitschiand of werd aangeduid als „journalist-leuge naar". Landbouw, Veeteelten Visscherij. Nadat de oude dorschvlegels sinds verscheidene jaren meer en meer ver vangen waren door stoom-dorsch- machines, worden deze nu sinds eenige jaren eenigszins verdrongen door elee- trische machines. Een landbouwer te Veendam, heeft nu een verbeterde machine in gebruik van de Eleetrische Centrale. De motor daarvan staat op een wagen en geheel in een houten gebouwtje, dat verdeeld is in drie vakken. In het voorste vak is ruimte voor een kabel van eenige honderden meters, waarmede de ver binding aan de leiding wordt tot stand gebracht; het tweede vak bevat den motor van 20 p.k. en het derde den afsluiter en aanloopweerstand. De vakken worden electrisch ver licht en kunnen geheel afgesloten wor den, zoodat regen en stof geweerd kunnen worden. By een werktijd van elf uren werd 120 mud rogge gedorscht. Wanneer de kosten voor electrischen stroom niet hooger zyn dan die by 't gebruik van een locomobiel het geen volgens verklaring van den directeur dier centrale geenszins het geval is dan biedt een dergelijke motor natuurlijk groote voordeelen aan boven de locomobiel. Het vervoer is gemakkelijk en er zyn minder on kosten, De aanschaffing van een vol- ledigen dusdanigen motor kost f 1700 A f1800. Verder toezicht is overbodig, en de motor is altyd voor gebruik gereed, terwyl een locomobiel steeds opge stookt moet worden. Wijl brandgevaar is uitgesloten, kan de oprichting op den dorschvloer zelf geplaatst worden. In de eikenbosschen der Zuide lijke gemeenten van Zeeuwsch-Vlaan- deren en in de aangrenzende Belgi sche gemeenten begint zich de ge vreesde Amerikaansehe meeldauw te vertoonen. Zelfs de eikenBtruikjes, die hier en daar in hagen staan, zyn er door aangetast. Uit Deinum (Friesland) valt iets mede te deelen, dat menigen veehou der in den lande zal doen watertanden. Een veehouder, aldaar, bezit n.l. onder zjjn runderen een koe, die vol gens nauwkeurig bijgehouden meik- staten in 303 opeenvolgende dagen 9002 kilo melk heeft opgebracht, ver tegenwoordigende naar het vetgehalte een hoeveelheid van 310 kilo boter. Deze koe ontving als krachtvoeder in de weide daags 2 kilo en in den staltijd by het hooi 4 kilo Bertels lijnzaadkoekjes met suiker. Gemengd nieuws. Cholera. Te Rotterdam. De burgemeester van Rotterdam Engeland. Daar waren aristocratische schrijn werkers, herbergiers en kappers. Trot- sche namen uit Frankrijk waren ver borgen achter namen van handelsfir ma's in Londen en Hamburg. Velen hadden hun leven te danken aan dien geheimzinnigen Rooden Pimpernel, dien onbekenden Engelschman, die massa's slachtoffers uitt de klauwen van Tinville den Vervolger had gered en M. Chauvelin onverrichter zake naar Frankrijk had teruggezonden. Aristocraten werden zeldzaam en daarom was het nu de beurt van af gevaardigden van de Nationale Con ventie, van wetenschap of kunst, die twaalf maanden geleden anderen naar de guillotine gezonden hadden, en die het luidst geschreeuwd hadden, om de anarchie en haar Schrikbewind te verdedigen. Zy hadden ook een omwenteling gebracht in de tijdrekeningde Bur ger-Afgevaardigden en ieder goed burger van Frankrijk noemde dezen 19den Augustus 1793, den 2den Fruc- tidor van het jaar I van de Nieuwe Tijdrekening. 's Middags om zes uur van dien dag sloeg een jong meisje plotseling den hoek van de Rue Eeole de Médecine om en na vlug rechts en links ge keken te hebben, ging zij met iets beslists in haai- houding de nauwe staat in Het was op dat oogenblik juist heel druk. Groepen opgewonden vrouwen stonden in iedere deurope- berieht, dat in de barakken thans 16 choleralyders verpleegd worden Eén persoon is overleden in totaal dus 13 sterfgevallen. De toestand van een der patiënten is vry ernstig, van 2 matig, van de anderen goed. De in observatie verkeerenden zijn allen gezond. Te Middelburg. Het onderzoek van prof. Spronek maakte uit, dat het te Middelburg voorgekomen ziektegeval inderdaad cholera asiatica is.« De toestand van den patiënt is be vredigend Alle naar Middelburg komende sche - pen van Rotterdam moeten voorloopig wachten met lossen, totdat de daartoe aangewezen dokter een onderzoek heeft ingesteld of zich aan boord ook verdachte gevallen voordoen. De commandant van het 4e bataljon 3e reg. inf. te Vlissingen heeft tele grafisch mededeeling ontvangen, dat de bataljons uit Zeeland niet naar Bergen-op-Zoom op manoeuvre mogen komen. Maatregelen te Zierikzee. In verband met de elders voorge komen choleragevallen, met het oog op de ophanden zijnde kermis te Zierikzee, moeten kermisreizigers en kramers, die deze kermis zullen be zoeken, een bewijs overleggen, dat in de plaats waar zy de laatste maand hebben vertoefd, geen cholera is voor gekomen. De schepen, die met de kermis daar komen, mogen niet in de binnenhaven komen, moeten in de buitenhaven blyven liggen. Voorts is door door het dagelyksch bestuur dier gemeente aan de politie gelast, by aankomst van booten ot trams direct te onderzoeken, of bij een der reizi gers een verdacht ziektegeval zich heeft voorgedaan en mocht dit zoo zyn terstond de vereischte maatregelen te nemen. De politie bewaakt den weg van Tholen naar Bergen-op-Zoom voor eventueel vervoer van visch. Utrecht. Utrecht is door de geneeskundige leger-antoriteiten besmet verklaard. De artillerie, die aldaar kampeert, keert voorloopig niet in Utrecht terug, De paarden, voor het eerste regi ment veld-artillerie bestemd, zyn af besteld. Hoogvliet. Te Hoogvliet is een geval van cho* lera geconstateerd by den riviervis" scher d. M. Hy oefent zjjn bedrijf dit op de Oude- en Nieuwe Maas. Verdachte gevallen. Te Vlaardingen is een vermoedelijk geval van cholera geconstateerd. De toestand van den patiënt, die opge nomen is in de ziekenbarak, is redelijk. Er zjjn uitgebreide voorzorgsmaatrege len genomen. De burgemeester heeft aan den mi nister van marine een telegram ver- ning te babbelen. Het was het unr van terugkeer van de gewone ver tooning op de Place de la Révolution. Terwijl de vrouwen buitenbyeen- sehoolden hadden de mannen zich in de kroegen te goed gedaan. Straks kwamen de vrouwen ook aan de benrt voor de brandewijntoon banken, voor het oogenblik stelden zy zich nog tevreden met babbelarij en het uitschelden van de voorbij gangers. Eerst scheen het jonge meiqje niet eens op hen te letten. Zy wandelde, wantrouwend voor zich nit kijkend, vlug door, zorgvuldig het vuil op de straatsteenen vermijdend, dat haar elegante schoentjes zou bedorven heb ben. Het jonge meisje droeg een een voudige, gryze japon, met een fijn kanten fichu kruiselings over haar borst, een groote hoed met fladde rende linten overschaduwde het mooi ste gezichtje, dat ooit door menschen- oogen was aanschouwd. Nog mooier zou het geweest zyn als het niet ontsierd was geweest door een zeer besliste uitdrukking, die iets hards aan het gelaat gaf en haar ouder deed schijnen dan zy was. Zij droeg de driekleurige sjerp om haar middei, anders zon haar al veel eerder het voortgaan belet zyn. Maar de republikeinsehe kleuren waren haar vrij-geleide terwyl zy kalm voortwandeide, niemand kon haarnn lastig vallen. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1