Openings-Voorstelling Pracht-Voorstellingen LOHOFF's Kinematog^raph. li Sociëteit Jan Ongeleden Vrij' BIJVOEGSEL GOESGHE COURANT ZONDAG 29 AUG. te GOES Zondag 29 Augustus en volgende dagen, gedurende de Kermis, iederen avond van 8 tot 11 uur: Alle twee dagen nieuw Programma. Prijzen der plaatsen Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur Ie Rang 50, 2eRang 25, 3e Rang 15 et. W. LOIIOFF. Stadsnleaw». VAN DE van ZATERDAG 28 AUG. 1909. Kunst en Wetenschap Van kkn componist en een dienstmeisje. Maëstro Puccini had een mooi dienst meisje in huis, waarop mevrouw ja- loersch was. Zij beschuldigde het kind van verboden betrekkingen met haar man. Het meisje, wanhopig, maakte zich van kant Intussehen bleek overtuigend dat de Maëstro nooit iets met de ongelukkige dienstbode uitstaande gehad had en de ouders van het meisje dienden een aanklacht in tegen mevrouw Puceini. Zjj werd veroordeeld tot een maand hechtenis en een zware geldboete. Thans heeft Puccini deze straf af gekocht door 10,000 lire aan de klagers te betalen en de vrede is in het huis van den meester teruggekeerd. Grappige onwetendheid. Dat zelfs een litterator niet alles weten kan en zich soms wel eens deerlijk vergist ten opzichte van heel bekende zaken, blijkt uit het feit, dat Is. Querido blijkoaar nog nimmer hoorde van de stof „saai". In een bovenmate kleingeestige en keutelachtige critiek op „Een huis vol menschen". van C. en M. Seharten in het avondblad van het Hbld. van 26 Augustus, vraagt Querido Wat is een groensaaien-gordijn (bladz. 39). Is de groenheid adequaat aan de saaiheid, of de saaiheid, aan de groenheid, zoodat 'n bruin-saaien gordjjn niet alleen 'n ander soort gor dijn maar ook een ander soort saai heid „schept." Markt waren hedenmorgen reeds de geraamten van eenige kramen te zien. Er werd hard gewerkt, zoodat in den namiddag eenige der houten gebouw tjes ai bijna voltooid waren. Provincienieuws. Droevig ongeluk. Gisternamiddag ging het tienjarig zoontje van den heer v. E. met een jonger broertje en een kameraad,)e uit om te zwemmen. Achter Wilhelminadorp begaf de knaap zich te water in de haven, terwi,jl de twee anderen toekeken. Waarschijnlijk is de jongen door kramp aangetast, zeker is, dat by op een gegeven oogenblik dook en niet meer boven kwam. De beide knaapjes aan den wal riepen nog of hy er niet uit kwam, doch toen ze niets meer zagen, be gaven zjj zich schreiend op weg naar Goes, zonder er aan te denken iemand uit de omgeving te waarschuwen. Nabij „Havenzicht", ruim een half uur van de plaats des onheils, kwam hen een wandelaar uit Goes tegen, die naar de oorzaak van hun ver driet informeerde. M'n broertje is verdronken, weende een der jongens. Snel nam de wandelaar maatregelen. Een voorbijkomende fletser, den heer P. Kakebeeke deelde hy het feit mee en deze reed vlug naar de plaats des onheils bij 'tsas. Andere wielrijders zond de wandelaar naar een dokter en naar den vader van het kind. De heer Kakebeeke bjj het sas ge komen begaf zich onvervaard te water en dook herhaaldelijk naar den jongen, doch tevergeefs. Men zag in het hel dere water het lijkje liggen maar de verschillende zwemmers die er naar doken konden niet er in slagen het te grijpen. Onverantwoordelijk is het, dat, zooals nu bleek, noch te Wilhelmina dorp, noch aan het sas een dreg be schikbaar is. Eerst later, toen de vader reeds ter plaatse aanwezig was, werd het knaapje met behulp van een voorbjj komende boot opgehaald. Wel paste dr. v. d. Harst nog de kunstmatige ademhaling toe, doch tevergeefs, het leven was reeds geweken. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Trouwen. Uit de zonderling benaamde straat „de Bocht van Guinea" zou gisteren een jong paar door Hymen's zachte rozenbanden vereenigd worden. Er was evenwel verzet van den vader der bruid, die niet bereid bevonden werd om mede op te gaan naar het stadhuis. Mede hij wilde n.l. wel toestemming geven en dit ook met handteekening toonen, maar hij wei gerde om met den bruidstoet mee te gaan. Zoo gebeurde 't gisteren dat de snel verzamelde menigte bjjkans den geheelen middag pogingen zag aanwenden om in het wel hevig dob berende huwelijksbootje te geraken. Als de bruidstoet ten stadhuize ver scheen was de onmisbare vader niet daar, en kwam de stijfhoofdige vader, dan waren bruidspaar en getuigen weder moedeloos afgedeinsd. Ten slotte zijn Hymen en de brui loftsgasten naar huis gegaan en de recalcitrante vader naar zjjn werk. De greep naar het zonnig huwelijks geluk zal hoopvol herhaald worden. De Kermis. Heden is men begonnen met het opslaan van de kermis. Op de Groote Nisse. Door de heeren kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. is tot koster van het kerkgebouw benoemd dhr. M. Meijers. Voor deze betrekking hadden zich een 4-tal sollicitanten aangemeld. lersebe. Tusschen 4 Juli en 25 Augustus, dus in ruim 7 weken tjjds, kwam hier geen enkel sterfgeval voor, wat op een bevolking van ruim 4000 zielen zeker zeer zeldzaam is. 't Was dan ook in vele jaren niet voorgekomen. De op genoemde datums overledenen waren 2 kinderen van een maand en jonger. Het daaraan voorafgaande sterfgeval had plaats op 13 Juni. Schore. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente, o.a. om de kwestie van de al- of niet-toelating van het nieuw gekozen raadslid, den heer Sterk, nader te behandelen. De heer Verhaagen maakte een aanmerking op de notulen. Er zou iets zijn uitgelaten, dat door hem was gezegd in de vorige vergadering. Daar echter niemand zich herinnerde dat de heer Verhaagen de door hem aangehaalde woorden had gesproken, bleven de notulen ongewijzigd. Dadelijk daarop bracht de voorzitter (de burgemeester) ter sprake de kwes tie-Sterk. Door den voorzitter is sinds de vorige vergadering een onderzoek in gesteld en hij is, aan de hand van het Weekblad voor administratief recht, van de Gemeentesteme. d. tot de con- clussie gekomen, dat de heer Sterk, die toezicht heeft op de verbetering van den keiweg, geen ambtenaar is en dus mag worden toegelaten als raadslid. De heer Verhaagen meende, aan de hand van in de Tweede Kamer ge voerde debatten, dat ambtenaar is, iemand die aangesteld is door en ondergeschikt is aan het openbaar gezag. De vraag isdoor wien is de heer Sterk aangesteld De voorzitter merkte op, dat de heer Sterk geen ambtenaar is. Dhr. Verhaagen drong echter aan op beantwoording van de door hem gestelde vraag. Is de heer Sterk be noemd door B. en W., dan is hy ambtenaar in den werkelyken zin. De voorzitter deelde mede, dat door B. en W. indertijd is gevraagd of hij bereid was het toezicht over het leggen van den keiweg op zich te nemen. Deze had daarin toegestemd. Spr. persisteerde bij zijn meening, dat de heer Sterk geen ambtenaar is en er dus ook geen bezwaren kunnen bestaan tegen zijn toelating als Raads lid. De heer Sterk valt z.i. niet onder art. 23 letter f der Gemeentewet. De geloofsbrieven werden onder zocht. Dhr. Verhaagen verklaarde ze niet in orde, daar er niet op was vermeld, dat de heer Sterk is ambtenaar, onder geschikt aan het openbaar gezag. Besloten werd met 5—1 stem (die van den heer Verhaagen) den heer Sterk toe te laten. De gemeenterekening werd vastge steld op de volgende bedragen ontvang sten f8770,71uitgaven f8755,53goed slot f 15,17 i/i. Eenige posten H. O. werden onin baar verklaard. In behandeling kwam de rekening burgerlijk armbestuur. Uit het rapport der commissie sprak waardeering uit, dat o. a. de kosten voor vergaderingen zijn verminderd. De rekening werd goedgekeurd op de volgende bedragen: ontvangen f4074,48, uitgaaff2354.19 ty, goed slot 1720,28 i/i. Dhr. Verhaage zou echter gaarne zien, dat |het bedrag van f30 uitge trokken voor vergaderingen op de begiooting, zou worden verminderd tot f 15, het bedrag dat het vorige jaar daarvoor is gebruikt. Na eenige discussie stelde de heer Verhaagen voor, de begrooting terug te zenden, welk voorstel werd aan genomen met 2 tegen 1 stem. (De beide wethouders, en de heer In 't Anker, leden van het armbestuur, namen niet deel aan de stemming. Bij de rondvraag vroeg dhr. Ver haagen waarom nog niet in den Raad was gebraeht een rekwest van mej. Stols aan den Raad. Van den ontvangst van dit rekwest was door den voorzitter een vorigen keer mededeeling gedaan. De voorzitter zeide, op aandringen van den heer Verhaagen, toe, dat dit rekwest, dat wel reeds besproken is, maar na sluiting der vergadering alsnog in een volgende vergadering ter tafel zal worden gebracht. Dhr. Verhaagen verzocht daarop, dat voortaan neerhangende takken, hoo rnen, die gevaar en schade kunnen veroorzaken, zullen worden wegge nomen. Toezegging werd gedaan een der- gelijken maatregel te nemen. Daarna wees dhr Verhaagen erop, dat steeds het suppletoir kohier H. O. zeer laat wordt ingediend. Het gevolg daarvan is, dat betrekkelijk veel posten moeten worden oninbaar verklaard. Spy. stelde voor het suppl. kohier zoo spoedig mogelijk vast te stellen. De voorzitter deelde mede, dat het voornemen bestaat het suppl. kohier in de volgende vergadering ter tafel te brengen. Een reclame H. 0. werd aangehou den. Ellewoutadijk. De raad dezer ge meente vergaderde 1.1. Woensdag. Alle leden waren tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering waarna de notulen der vorige verga dering werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Vervolgens werd mededeeling van ingekomen stukken gedaan. Het 2e punt der agenda betrof de begrooting der gemeente voor 1910. Zij werd door den Raad vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een eind- cjjfer van f 12185,64 Het 3e punt bepaalde zich tot dé benoeming van den havenmeester en de regeling van den door dezen te stellen borgtocht. Ingekomen waren 12 sollicitanten, waaruit door B. en W. een vijftal alphabetisch werd voor gedragen n. 1. 1 Ch. J. Bonnewei, 2 Jac. van Doorn Jz., 3 G. Loojj Jacz. 4 C. J. Verheijke en 5 P. M. Wolse. De uitslag der stemming wees dhr. Jac. van Doorn Jz. als den nieuwen functionnaris aan. Zijn borgtocht werd op f200 persoonlijk vastgesteld. Alvorens zijn betrekking te kunnen aanvaarden zal deze zekerheid ge steld dienen te zijn en zal de benoemde moeten trachten in het bezit te komen van eene aanstelling tot onbez. Rijks veldwachter, van wege den minister van Justitie. Eene pensioensregeling voor dezen titularis zal vermoedelijk later worden getroffen. Het 4e punt behelsde eene wijziging der gemeentebegrooting voor 1909 Bij de rondvraag stelde dhr. Van de Velde voor en de vergadering besloot indien geest, om het beneden gedeelte van het magazijn aan de haven, tot heden ingebruik bij W. Westveer, voor het einde van den loopenden huurtermijn, publiek bij inschrijving te verhuren. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering daarna gesloten. Centrale commissie tentoonstel ling Brussel 1910. De minister van landbouw, en koloniën hebben, tot instelling van een centrale comissie tot inrichting van de afdeeling van Nederland en zijne koloniën en tot behartiging van de belangen der in zenders in die afdeelingen op de ten toonstelling welke in 1910 te Brussel zal worden gehouden a. ingesteld een bijzondere commis sie tot het bijeenbrengen der inzen dingen behoorende tot groei) (opvoe ding en onderwijs) der groepen, waarin volgens het Belgische reglement der tentoonstelling het ingezondene wordt gerangschikt b. in die bijzondere commissie be noemd de heer Herman Snijders, lecraar aan de rijks hoogere burger school te Middelburg, voorzitter van de Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs, te Middelburg. School en Kerk. Vrouwenkiesrecht in de Herv. Kerk. De Synode heeft gisteren het ker kelijk Vrouwenkiesrecht in de Her vormde Kerk verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Gemengd nieuws. Luchtscheepvaart en zakkerollers. De luchtscheepvaart schijnt aanlei ding te hebben gegeven tot groote levendigheid in dien tak van industrie welken men gemeenlijk als zakkerol- lerij bestempelt. Het is de Berlynsche politie n.l. gebleken, dat een interna tionale oplichtersbende graaf Zeppelin en diens luchtschip voet voor voet nareist, om den inhoud van de zak ken der versuft omhoog starende menigte op hun gemak te onderzoe ken. By het bezoek van den grjjzen luchtschipper in Frankfort en Keulen is het aantal leeggeplunderde zakken op angstwekkende wijze boven het normale peil gestegen. Daar Zeppelin, en dus ook zyn „rabouten" binnenkort naar Berlijn komen, heeft de politie der Duitsche hoofdstad het publiek nog eens extra op het hart gedrukt, de oogen omhoog, maar de zakken dicht te houden. Liefdadig paard. Voor een melk- nering in en zeer drukke straat van Stuttgart staat dagelijks een wagen met een aftandspaard. Nog voordat de voerman het bruintje de voederbak heeft voorgezet zijn alle duiven der omliggende daken reeds aangevlogen en loopen zjj vertrouwelijk en zonder vrees onder het paard. Intussehen schudt de koetsier den haverzak leeg en het hongerige paard eet daarvan met smaak, terwjjl de duiven nog wat op hun portie mogen wachten. Een voorbijganger, die dattooneeltje bekeek, schrijft daarover in „DerTier- freund", dat hjj verbaasd was te zien hoe het paard na korten tijd ophield te eten, het hoofd boog naar de kop pels duiven, die langs zjjn hoeven liepen en goedgezind blijkbaar toekeek Daarop hapte het paard een mondvol voer, boog weer het hoofd en liet de haver tusschen de duiven vallen. Eerst dacht jk aan toeval, maar den volgenden dag deed het paard precies eender. Ik sprak den voerman daarover aan, en vernam toen, dat zijn paard reeds langen tyd zoo moe derlijk voor de duiven zorgdeverder dat het aangrijpende tooneel dagelijks was te zien en dat de vierbeenige weldoener het ook niet bij kleine gaven liet, maar een betrekkelijk groot deel van zyn voeder voor het voldoen aan een edele aandrif over had. Een rhinoceros bij den oogarts. De Amerikaansche bladen maken melding van het schitterend gelukken van een operatief ingrijpen, toegepast door een Brooklynsch arts, tot behoud van de oogen van den rhinoceros „Mogul",in den dierentuin te New-York. „Mogul" leed al sedert jaren aan een oogziekte, en in de lente van het vorige jaar, was deze zoodanig ver ergerd, dat de dikhuid geheel blind dreigde te worden. Daarom besloot de directeur van clen dierentuin, den rhinoceros te laten opereeren. Geo B. van Mater, een bekend oogen specialiteit (Hollander, naar zjjn naam te oordeelen?), in de New-Yorksche voorstad Brooklyn, nam dit eigenaar dige werk op zich, en wel geheel gratis, daar de bladen met hun be schrijvingen der operatie een prachtige reclame voor hem maakten. De operatie gelukte en „Mogul" kon weer als vroeger zien. Maar naar verloop van een paar maanden begon de oogziekte opnieuw, en dr. Van Mater moest opnieuw met het lancet optreden. Ook deze operatie, die eenige maan den geleden plaats had, lukte uitne mend, en de gelukkige rhinoceros kan thans zoo goed zien als had hy nooit iets gemankeerd. Laatste en Telegrafische berichten. Benoeming. Men seint ons Benoemd zjjn voor het tjjdvak 1 Sept. 1909 tot en met 31 Aug. 1910 tot leeraar aan de R. H. B. school te Goes de heeren A. W. Kloos Jr. en P. Hans Szn., beiden thans tjjde- lijk leeraar. De Administratie van de Goesche Courant belast zich met het plaatsen van adver tent i n. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heden werden te Goes in het café „Boudeling" ten overstaan van notaris Pilaar publiek verkocht de appels en peren enz. in verschillende boomgaarden onderKapelle, Kloetinge 's-Heer Arendskerke, Nisse, 's-lleer Hendrikskinderen en Goes voor t' 6725, d. i. f4 tot f 6 per H.L. Moedeker,oke»-lre, Gisteren werd door het Burgerlijk Algemeen Arm bestuur in het openbaar verpacht 25 H.A. 91 A. 65 cA. bouw- en weiland voor den tjjd van 7 jaren. Er werden ongekend hooge pachten bedongen, zij varieerden van f41, tot f85,— per geiuet (39 A. 24 cA.). Het geheel bracht op f 3851 32 i/a tegen f2714 28 i/j in de voorgaande 7 jaren. trme'dlngc. De appelverkooping gisteren door nots. Liebert voor di verse eigenaren gehouden bracht op f1872,— ongeveer f4,per H.L. aan den boom. 's-Smvrsiiolder. Donderdag j. 1. werden alhier in de herberg van dhr. L. Verbeek aldaar, ten overstaan van den notaris H. W. Neervoort, in hét openbaar verkocht de oppervruchten in verschillende boomgaarden onder 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Ou- delande, Kapelle en Schore. Totale opbrengst f2363. De pr jjzen varieerden van f 4 tot f 5 per H L. 39lste Staatsloterij. 3e ki. Trekking van Woensdag 25 Aug. 3e 1. f 1000: 8956 9934 45: 2296 2299 2343 3474 3484 5252 5520 5541 5564 5585 5650 8674 8721 8751 8766 10256 10257 17594 Trekking van Donderdag 26 Aug. 4e 1. f 5000: 9031 - 1500: 4377 45 2337 5537 5596 7313 Telegrafisch Weerbericht Hoogste barometerstand 767.6 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 750.8 te Seydisfjord. Verwachting (tot den avond van 28 dezer)zwakke tot matige noordwes telijke tot westelijke wind afwisselende bewolking, waarschijnlijk droog weer zelfde temperatuur. door Grootste en succesvolste inrichting in Nederland. De nieuwste en interessante Programma's bevatten grootendeels gekleurde tableaux, waaronder spannende drama's, komische en natuuropnamen. Minzaam aanbevelend N. B. Het geëerde publiek wordt opmerkzaam ge maakt. dat de Eerste Rang op het tooneel is ingericht (voldoende aan alle eischen van de bezoekers).

Goessche Courant | 1909 | | pagina bijlage 1