Reclame. Koloo»gal warm is het in de keuken! zoo klaagt in den zomer de huisvrouw. Hiertegen is weinig te doen, want het eten moet klaar gemaakt worden. Zeer vergemakkelijkt wordt de toebereiding echter, wanneer men het vleeschnat niet door het omslachtig koken van vleesch, maar door liet gebruik van Maggi's Bouillon-Blokjes met de Kruisster verkrijgt. Door een voudig kokend water op die blokjes te gieten, is het mogelijk in een oogen- blik een fijn en krachtig vleeschnat te bereiden tot den prijs van slechts 2 i/s et. per blokje en per bord. Men lette op den naam „Maggi" en het fabrieksmerk „Kruisster". kan het dan hier niet Nadat de heer v. d. Bout nog eens heeft uiteengezet, dat rekening moet wordeir gehouden met verschillende omstandigheden, en daarom aanbe steding moeielijk zou gaan, wordt de discussie hierover gesloten. De heer Hisch verzoekt de Agnes- gang te verbieden voor wielrijders, met het oog op het gevaar voor de kinderen. De voorzitter antwoordt, dat hiervoor een bord zou moeten worden geplaatst, dat 1'30 zou kosten. Na eenlge discussie wordt door den voorzitter toegezegd, dat later, bij een herziening der desbetreffende veror dening, deze zaak nader zal worden behandeld. De heer Temperman vraagt of de salarisregeling van de vroedvrouw niet gewijzigd'kan worden, zoodanig, dat een gedeelte van dit salaris, evenals dit bij den gemeentegeneesheer ge schiedt, wordt betaald door de arm besturen. De heer Dekker zegt, dat hij dit juist bjj de behandeling van de ge meenterekening had willen ter sprake brengen. De voorzitter zegt toe hierover on derhandelingen te zullen aanknoopen met de armbesturen. Hierna gaat de Raad in besloten zitting. Na heropening wordt de ver gadering, aangezien er niets meer aan de orde is, door den voorzitter dadelijk weder gesloten Buitenland. Dk groote staking, Langer dan de meesten verwacht hadden, houdt de staking in Zweden aan. Wel is hier en daar door enkele groepen arbeiders het werk hervat, maar nog immer telt het leger der stakers meer dan 200000 man en dage lijks gaan groote bedragen aan arbeids loon verloren voor de mannen, die trachten beter arbeidsvoorwaarden te bedingen. Feitelijk is er weinig te schrijven van die reusachtige worstelinger gebeurt nietsin zwijgend mokken zitten de werknemers neder en de werkgevers wachten kalm af tot het hun arbeiders zal behagen op te trek ken naar hun werkplaatsen om hun taak te hervatten. Men zegt, dat vele takken van in dustrie gebukt gingen onder over productie en dat nu de ondernemers blijde zijn hun overgrooten voorraad op te kunnen ruimen. Dit zou dan de verklaring wezen van de gelatenheid, waarmede de werkgevers het verdere verloop der gebeurtenissen afwachten. Onder de stakers daarentegen ont staat, mag men de berichten gelooven, moedeloosheid. De ondersteuning, die hen door buitenlandsehe organisaties verstrekt wordt, is zeer klein en dien tengevolge h'eerscht onder hen de zwartste ellende. Vrouwen ,en kinderen roepen om voedsel en de mannen moeten dit mach teloos aanhooren. Toeh versagen zij nog niet, willen zij den strijd volhou den. De werkgevers, van meening, dat zij aan de gestelde eischen niet toe knnncn geven, zonder eigen bestaan in gevaar te brengen, doen ook geen stap tot toenadering. Leek het oorspronkelijk of de regee ring voornemens was bemiddelend tussehenbeide te komen, tot nu toe werd er van harentwege niets gedaan om het einde van den crisis te be spoedigen. In den lande gaan nu stemmen op, die aandringen op regeeringstussohen- komst. De binnenlandsche toestand blijft dus in Zweden zorgelijk. Dit heeft dit rijk gemeen met Spanje, waar ook nog onweerswolken dreigen. Een geest van verzet tegen de clericale regeering ontwaakt weder in Barcelona en omstreken en wol naar aanleiding van de sluiting van vier-en-twintig ieekenscholen. Dezer dagen is generaal Weijler op audiëntie geweesl bij den koning en hieruit trekt mende conclusie, dat er een verandering in het ministerie op til is. Generaal Weijler zou Maura moeten vervangen als minister-presi dent. Een prettig vooruitzicht, daar gene raal Weijler zieh op Cuba de reputatie verworven heeft van een uiterst hard handig en wreed bestuurder. Behalve de binnenlandsche toestand, zullen ook de voorvallen in het Rif gebied den Spaansehen koning wel slapelooze nachten bezorgen. Nog steeds is er niets gedaan om de geleden nederlagen uit te wisschen door een krachtig gewapend optreden. Het Spaansche leger, nu reeds meer dan 40000 man sterk, wacht, waarop weet men in Europa niet Intussehen hebben telkens scher mutselingen plaats, waarbij aan beide zijden (iooden en gewonden vallen, doch den grooten, beslissenden slag schijnt de Spaansche opperbevelhebber nog niet aan te durven. Binnenland. I'reukrlrn. Te Kreukelen is Maandagavond eene gecombineerde vergadering gehouden van de hoofdbesturen der anti-revolu- tionnaire en roomsch-katholieke kies- vereenigingen. Het staat thans vast, dat de roomsch-katholieken en de antirevolutionnairen beiden een eigen eandidaat zullen stellen. Over de houding, aan te nemen bij een eventueele herstemming, zal in een nadere conferentie worden beslist. Boeken en Tijdschriften. „Pak me mee" van deze week bevat weder veel actueels, foto's van het spoorwegongeluk bij Rotterdam, de aankomst van prins Albert te Antwerpen, den brand te Zaandam, de inbeslagneming van het vliegtoe stel te Amsterdam, het ongeluk met don ballon „Pareeval" te Frankfort, ingestorte kaaimuur te Rotterdam, enz. enz., benevens de gewone rubrieken, feuilletons, romans, enz. Rechtzaken Raad van beroep voor de Ongevallen verzekering te Middelburg. Maandag werden door bovenge noemde raad de volgende beslissingen genomen Het beroep van F. D. C., 's-IIeeren- lioek werd ongegrond verklaard, om dat alleen de werkgever zei fin beroep kan komen tegen eene beslissing, waarbij diens onderneming wordt in gedeeld in een gevarenklasse. Het beroep van P. V. Ez., te Kwa- dendamme (Hoedekenskerke), werd ongegrond verklaard, omdat bij K. 15. van 18 Juni 1909 de bedrijven opnieuw zijn ingedeeld. Landbouw, Veeteelten Visscherij. Wering van den Amerikaanschkn Kruisbessenmeeldauw. S$bl. no. 278 bevat het volgende Kon. Resl. Aan 28 Juli. houdende bepalingen tot wering van den Ame- rikaansehen kruisbessenmeeldauw. Art. 1.1. De in- en doorvoer, uit alle landen, van de nagemelde hees ters, te wetenkruisbessen, roode en witte aalbessen, zwarte aalbessen en frambozen of van tleelen dier heesters, is verboden. 2. Dat verbod geldt mede de voor werpen, dienende of gediend hebbende tot verpakking van een of meer dier gewassen. Art. 2. 1. Van de in het vorig artikel vervatte verbodsbepaling kan, ten aanzien van zendingen, bevattende een nieuwe variëteit van de aldaar genoemde heesters, of voor een weten schappelijk docl,"bjj beschikking van onzen minister van landbouw, nijver heid en handel vrijstelling worden verleend. 2. Bij zoodanige vrijstelling zal echter de in- en doorvoer alleen mogen geschieden langs een in de betrokken beschikking aan te wijzen, krachtens de bepalingen tot wering der druifluis, voor den in- en doorvoer van heesters opengesteld kantoor der invoerrechten en nadat de gewassen, bij een onder zoek door of vanwege het hoofd van den pliytopatliologisclien dienst, ge heel vr\j zijn bevonden van den Ame- rikaanschen kruisbessenmeeldauw. Art. 3. Dit besluit treedt in werking op den tweeden dag na dien der dag- teekening van het Staatsblad en van de Staatscourant, waarin het is ge plaatst. Stadsnieuws. j ubilè. Dhr. C. Koomau zal 1 September a. s. 25 jaar werkzaam zijn aan hel post kantoor te dezer stede. In 1884 begon hij zijn loopbaan als brievenbesteller en in 1897 werd hij benoemd tot assistent. Concert uitgesteld. Het concert van „Euphonia" dat gisteravond den tuin van de sociëteit V. O. V. zou plaats hebben, is wegens het slechte weder uitgesteld tot Vrij dagavond a. s. Ontslagaanvrage. Door C. Sinke, kantoorknecht aan het postkantoor alhier, is met ingang van 1 October eervol ontslag aan gevraagd. Muizenstad. In „de Prins v. Oranje" was gisteren en heden te bezichtigen de muizenstad „Langstaart", vervaardigd door twee Zaandamsche bakkersknechts en be volkt door 350 gedresseerde muizen van verschillende kleur. De stad bestaat uit verschillende gebouwen, een lagere school, een ambachtsschool, een fabriek, een bak kerij, een kerk, een molen, een timmer- manswerkplaats, een café enz. enz. Twee grachten loopen er door de stad en daarin drijven raderbootjes, die door muizen worden voortbewogen. Ook de bakkerij, de timmermans werkplaats, de molen en alle andere inrichtingen worden bewogen door muizen, die in tredmolens loopen. In een café ziet men de bezoekers dansen, klinkt pianomuziek voortge bracht ook weder door een muis, die een soort speeldoos in beweging brengt. Een andere muis fungeert als klok luider, kortom, in de muizenstad heerseht leven en beweging. Men moet respect hebben voor het geduld, betoond niet alleen bij den bouw der stad, maar meer nog bij de dressuur der vele honderde muizen, die in die stad werkzaam zijn. Een groot aantal bezoekers bezich tigde het aardige stuk werk. Provincienieuws. Wolfaartsdijic. In de raadszitting van j.l. Maandag, waarbij alle leden tegenwoordig waren, werden de inge komen stukken voor kennisgeving aangenomen, de gemeente-rekening 1908, de rekening van het alg. arm bestuur 1908 en de Jbegrooting alg. armbestuur 1910, op advies der com missie van onderzoek aangenomen en ongewijzigd vastgesteld. Daarna werd na onderzoek der geloofsbrieven door een commissie, zijnde de lieeren Parhan, Wolf on Zuydweg, met algemeene stemmen besloten tot toelating van den heer J. M. Houterman, nieuw ge kozen raadslid. Op het verzoek door de opgerichte Turnvereeniging alhier, om in gebruik te mogen nemen een der schoollokalen, werd met algemeene stemmen afwij zend beschikt. De af- en overschrijv ng-begrooting 1909 werd goedgekeurd met algemeene stemmen. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer A. Pot. Op voorstel van 13. en W. werd de jaarwedde van den telefonist, wegens de groote toename van ontvangen en verzonden telegrammen, met f35 ver hoogd, ingaande 1 Januari 1910. De gemeente-begrooting dienst 1910 door B. en W. aangeboden in ontvang en uitgaaf op f 18304.87 i/9, met een te heffen Hoofdei ijken omslag van f4800, werd gesteld in handen van een com missie van onderzoek. lerseke. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan school 2 is de volgende voordracht opgemaakt1 mej. J. Westdorp te Kolijnsplaat, 2. mej. L. E. C. van As te Groede en 3. mej. C. A. Smallegange te Nieuwer- kerk (Duiveland). Driewegen» In de Zaterdag ge houden Raadsvergadering waren alle leden present. Aan mej J. v. Prooije werd met ingang van 1 November eervol ontslag verleend als onder wijzeres, terwijl verder werd bepaald dat voortaan geen ontslag aan onder wijzend personeel binnen 3 maanden na aanvrage zal worden verleend. De begrooting der gemeente voor 1909 werd gewijzigd en die voor 1910, na eenige inededeelingen daaruit, aan den Raad aangeboden. Zaterdag had het 3-jarig zoontje van den vrachtrijder v. O. alhier, het ongeluk van den wagen te vallen met het ongelukkig gevolg dat het zijn been brak. Geneeskundige hulp werd verleend door dr. Folmer alhier. Voor de op 1 November vacant komende betrekking van onderwijze res aan de o. school alhier hebben zich 3 sollicitanten aangemeld. middelburg. Bij Kon. besluit is aan mr. A. P. Snouek Hurgronje, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. 1909 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vechter-plaatsvervan ger in de Arr.-Reehtbank te Middelburg, onder dankbetuiging voor de als zoo danig bewezen diensten. Raadsovsrzicht. Er was meer dan gewone belang stelling in de handelingen der be schreven vaderen alle zitplaatsen wa ren ingenomen door dicht op elkaar zittende gemeentenaren, die in stille aandacht hoorden naar wat over de 18 onderwerpen werd beslist. Voor de profanen toegelaten waren tot de plechtige raadszaal was er al een hartig woordje gesproken over de benoeming van een gemeente-vroed vrouw. Dat bleek toen die be noeming aan de orde was en de lieer Putte waarschuwde daarbij voor onbe teugelde bevoorrechting van stadge- nooten bij benoemingen. Uit het debat in de openbare ver gadering was wel te berekenen welke geheime besprekingen er gehouden waren. Op de aanbeveling kwamen drie eandidaten, twee van buiten de stad, een van hier Het dagelijkseh bestuur bad over deze benoeming raad gevraagd bfj dengene, die 't best over (le eandidaten kan oordeelen, n.l. bij den gemeente-geneesheer. Kennelijk op grond van den niet onwankelbaren gezondheidstoestand der Goesche mededingster liad de medicus ontra den haar te benoemen en liet col lege van B. en W. geadviseerd al leen op de aanbeveling te plaatsen de twee andere sollicitanten. liet dagelijkseli bestuur nam kennis van dat gevraagde advies en beval de Goesche candidate eerst in de derde plaats aan. De meerderheid van den raad echter toonde zich niet vry van een stedeljjk nepotisme en benoemde mej. de Jonge. Dit geschiedde evenwel niet uitsluitend door al te groote aan hankelijkheid aan stadgenooten, maar, zooals de heer Donner zei, omdat mej. de Jonge vier jaren praktjjk heeft en de beide anderen nog niet in func tie zyn. Bedenkelijk lijkt ons de redeneering van den heer Pilaar, die ongeveer zei dat het gemeentebestuur adviezen vraagt om er zieh niet aan te houden. Zou 'tmanr niet eenvoudiger zijn om dan geen advies hoegenaamd in te winnen. By punt 10 was 't dat we werkelyk ontstellende theoriën moesten hooren en erger nog dat de raad, met op een na algemeene stemmen, een be sluit nam dat we inderdaad van den Goesehen gemeenteraad nimmer ver wacht hadden. De heer de Jongh ach geen Goese- naar verzocht een voorloopig conces sie tot levering van electrische stroom voor licht en beweegkracht Op dit verzoek stelden B. en W. voorafwjjzend te beschikken, omdat ge raadt 't in geen tien, in geen honderd keer om dat de gemeente een gasfabriek heeft. Waarom gaf toch ooit de Staat toe stemming tot het aanleggen van spoor wegen, terwijl er toch overal fatsoen lijke, ordelijke burgers waren, die reis- lustigen heel goed en heel secuur overbrachten per diligence en per trek schuit? Hoe kon een vroeger ge meentebestuur van Goes er toe komen concessie te geven voor een gasfabriek, immers had men wat een nette olie lampen en kaarsen De redeneering van ons dagelijkseh bestuur, de ver bijsterende, ongelooflijke argumentatie van B. en W. was ongeveer deze wjj hebben een gasfabriek met een zorg- wekkenden schuldenlast, eerst moeten de gemeentenaren zooveelgasverbruikt hebben, dat we binnen zijn en dan zullen we er eens over denken of er nog andere verlichtingsmiddelen zijn. Alzoo is gebeurd in het jaar 1909 te Goes. Hoe gaarne zouden we zeg gen dat 't niet gebeurd was, dat B. en W, begrepen haddengouver- ner e'est pre voir en dat ze overwogen en gesproken hadden de degelyke, vooruitstrevende en kloeke taal, waar mede nu de heer Dekker hen be schaamde. Hoe klein is Goes dat het dag. best. zich zoo benepen vasthoudt aan eenige instelling, die, als na jaren ook in onze stad het electriscli licht glanst, nog kreunen zal onder een haast onaflosbare sehuld. Te voorzichtig, te zuinig, te angstvallig is men willen zyn, want wel is 't een prijzenswaardig principe van een gemeentebestuur om te trachten de concessies voor werken van openbaar nut zooveel mogelijk aan zieh te houden en wel ook zal het Goesche gemeentebestuur, na de kost bare ervaringen met de gasfabriek, huiverig geworden zijn om een con cessie uit handen te geven, doch in liet onderhavige geval geldt noch liet een noch het ander. Duidelyk toch is het, zooals de om standigheden zijn, dat er in eenafzien- baren tijd geen denken kan zijn aan de mogelijkheid dat de gemeente Goes een electrische centrale gaat bouwen, terwijl de gemeente in de gevraagde concessie zulke bepalingen kon leggen, dat bij een eventueele overname van het bedrijf, Goes in gunstiger conditie zou zijn dan bjj den koop der gasfa briek. Zoo angstig was de raad van deze electrieiteits concessie dat men niet eens het voorstel Dekker aan durfde, een goed gevonden, behoed zaam voorstel, waardoor de gemeente zich tot niets bond en toeh de kans behield dat door Goes electrische energie zou vonken. De argumenten tegen het betoog van den heer Dekker waren ongeveer alle van de kracht als deze uit den voorzitters mondHad Goes een Kamer van Koophandel, dan zou die ons kunnen voorlichten, nu moet uien maar wachten tot wij 't noodig vinden dat hier electrieiteit komt. Wie buiten Goes de dorpelyke be slissing en achterlijke argumentatie zullen lezen over deze concessie-aan vraag, die zullen smalend glimlachen om deze aarts conservatieve en daarenboven totaal foutieve begrippen. Want de vrees dat onze gasfabriek zou lijden door de invoering van elee- trisck licht is foutief. Overal waar electriseh licht werd aangelegd is het gasverbruik toegenomen en deze schijnbaar paradoxale feiten zyn ge makkelijk te verklaren. Intussehen zullen we ons daarmee niet verder inlaten, de heeren hebben gewezen en zoo we al niet kunnen prijzen,' dan dienen we er ons toeh in te scli ikken Bij de rondvraag vroeg de heer Dekker of 't niet mogelijk was de steenkolen voor de gasfabriek te doen aanbesteden. De heer van den Bout, voorzitter van de gascommissie, ant woordde en noemde verschillende be zwaren. Onoverkomelijk zijn die niet. Dat blijkt sprekend duidelijk hieruit, dat vele kleine gemeenten inet kleine gasfabrieken ook na aanbesteding de steenkolen doen leveren. O.a. Dit jaar besteedde de gemeente Heemstede aan de levering van 1800 ton gaskolen voor de gem -gasfabriek, Rozendaal idem, Zutphen idem 8000 ton, Eindhoven 9000 ton, Stad Almelo 5540 ton, Schoonhoven (in 1908) 20000 II.L. (minder dan in Goes), Zierikzee (Maart 1909) 30000 HL. Waar 't voor plaatsen als hierboven genoemd mogelijk is de levering in het openbaar aan te besteden, zal 't voor Goes tocli niet absoluut ondoen lijk blijken. En aanbeveling verdient 't wel. Gemengd Nieuwe. Brandstichting. De 15-jarige H. N. uit Midlaren heeft bekend den brand te hebben gestoken in de 600 hok rogge van Gebrs. Meindersuia aldaar. De jongen is voorloopig op vrije voeten gelaten. Berucht Tilburg. Te Tilburg is de dertigjarige A. v. d. Hout in een twist levensgevaarlijk met een mes aan liet hoofd verwond. Gistermorgen is hij naar 't gasthuis overgebracht. De vermoedelijke dader is zekere R. Treurig. De politi» te Bennen- broek (N.H.) heeft gisteren procesver baal opgemaakt tegen een bijna 80- jarige vrouw, de weduwe v, d. B., wegens openbare dronkenschap. Hondentrouw. Dezer dagen werd te Gendringen een man begraven. Na de begrafenis zag men steeds in de buurt van het kerkhof zyn hondje en een paar dagen later vond men het dier gestorven op het graf van zijn baas. De verdachte zuurtjes. Naar de N. li. C't. verneemt, heei't dr. I luisman toen hij geroepen werd bij de patiën ten, die men meent dat tengevolge van het eten van zuurtjes te Rotterdam zijn overleden, in strijd met de in om loop zijnde geruchten nooit aan ver giftiging gedacht en ook geen braak middel toegepast. De kinderen leden reeds aan lievige brakingen. Reeds dadelijk bestond bij dr. Huisman het vermoeden, dat men hier met een ernstige besmettelijke ziekte te doen had en tot lieden blijft liy van mee ning dat zijn vermoeden juist is, ook in verband met hot feit, dat de zuur tjes geen verdere slachtoffers geëischt hebben, terwijl daarentegen uit (le om geving der slachtoffers verschillende personen in de barakken opgenomen zijn wegens verdachte verschijnselen. Niet uitgesloten is, dat de schadelijke béstanddeelen, welke in of bij de zuurtjes gevonden zijn, een gemakke- lijken voedingsbodem leverden voor ziekte verwekkende bacteriën. Dr. Huisman had onmiddellijk den ont- smettingsdienst ontboden en de fae- caliën verzameld in een der daartoe aan de politiebureau's aanwezige bus sen van den ontsmettingsdienst, die tot verder onderzoek in handen van dr Poels, directeur der rijksserum- inriehting gesteld werd. Wïe het kleine niet eertHet hoofdbestuur der Zwitsersche poste rijen heeft het gebruik van touw in zijn bureaux geregeld door een pas gepubliceerde dienstorder, die niet minder dan 14 artikelen bevat en de postbeambten uitnoodigt, wat zuiniger te zyn met het tonw. Dat is op zieh zelf niet zoo dom, daar de post ieder jaar 50.000 francs aan touw uitgeeit, maar het bestuur geeft niet alleen eenige algemeene beginselen, maar toont ook aan, hoe men de correspon dentie moet vastbinden, zoodat de pakken gemakkelijk kunnen worden losgemaakt en daalt hierbij af in bij zonderheden, o.a. hoe de lus van het touw gelegd moet worden, enz. Wan neer de postbeambten met zulke nauw keurige instructies blijven doorgaan „met het touw aan zijn bestemming te onttrekken", zooals de dienstorder het elegant uitdrukt, dan moeten zij wél een slechte inborst hebben. Hij kende de wet. Een aardig geval deed zieh dezer dagen bij de Londensehe rechtbank voor Een arbeider, wiens vrouw er een winkeltje op nahield, was tot 10 shil ling boete veroordeeld, omdat op Zon dag verkocht was. De veroordeelde wilde onmiddellijk de boete voldoen, doch in farthings, de kleinste Engel- sehe pasmunt. De rechter weigerde echter al het koper in ontvangst te nemen en deed den arbeider weten, dat hij binnen 24 uur in zilver te betalen had. Den volgenden dag echter verscheen beklaagde, die een der weinigen bleek te zijn, die de wetten van zijn land .kent, met het wetboek in de hand voor den rechter, om te bewijzen, dat kopergeld tot een bedrag van twee pond sterling niet geweigerd mag worden. Er bleef den rechter niets anders over dan den arbeider in 't gelijk te stellen en hjj verklaarde dan ook, dat de man in koper betalen kon In plaats van zijn 10 shillings kopergeld echter voor den dag te halen, sloeg de rechtsgeleerde arbeider zyn wetboek ten tweeden male op en maakte er Zjjn Edelachtbare attent op, dat een boete, waarvan de ontvangst eenmaal geweigerd is, niet meer be taald behoeft te worden. Zjjn Edel achtbare moest dan ook deze tweede terechtwijzing met stille berusting aanvaarden.

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2