N*. 100 1909 Donderdag 20 Augustus. 9ö8te jaargang. 2 FEUILLETON. In stormachtige Tijden. Gemeentt raad van Goes. GOESUHE COURANT. t'elofoounummer 22. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap Goesche „Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. De uitgave dezerCourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentlën vóór 2 uren op den dag der uitgave. Deprjjs der gewone advertentlën is van l-5regels50 ct., eiken regel meer 10 ct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. ROOMSCBE POLITIEK. De Vaticaansche of pauselijke pers de Unita Oattolica heeft zich geuit over het samengaan van roomschen en protestanten. Het pauselijke blad wil daarvan volstrekt niet hooren, omdat dit „schadelijk zou werken op het katholicisme". En dan schrijft de Unita Cattolica verder .Tijdelijk, in afzonderlijke geval len, konden de Katholieken, gelijk zjj het reedB met de sociaal-demo craten hebben gedaan, ook met de Protestanten samengaan, maar niet aanhoudend, want een verbond met hen eischt ten eerste eenig toegeven (in daarmede een openlijke erken ning van het Protestantismever volgens moeten de Katholieken daarmede er afstand van doen, het openbare leven naar zuiver Katho lieke beginselen te hervormen en zich door de geestelijke overheid te laten leiden, gelijk het aller Katholieken plicht is. Ook zou men, en hierin ziet het pauselijk blad het ergste nadeel, uit liefde tot de bond- genooten te zeer den nadruk leggen op het gemeenschappelijk Christe lijke, en het confessioneel scheidende op den achtergrond laten treden." Koomsche lezers zullen zich ver baasd afvragen met de sociaal-demo craten Dat zjjn toch zooveel als baar lijke duivels, tegen wie door de geestelijkheid zonder ophouden ge waarschuwd wordt Mogen we met dn socialen samengaan De oplossing ligt hierin dat in Nederland strengeljjk verboden is wat in Duitschland gehuldigd wordt en ook omgekeerd. In Nederland mogen de katholieken niets te doen hebben met de socialisten, in Duitschland gkan ze kerkelijk goedgekeurd hand ill hand. In Nederland hebben de roomschen een innigen band gelegd titsschen de katholieke partij en de niet-katholieke partijen, in Duitschland wordt dat door de pauselijke pers verboden. 't Wordt een lastig geval voor roomsehe landgenooten, die naar het rjjk van Wilhelm gaan of roomsehe Duitschers, die zich hier te lande komen vestigen. Zulken krjjgen dan een kijkje achter de schermen dat wel tot na- denken brengt. VHEEMDE MANIEREN. Men zegt ons dat er in de Middel- burgsche Courant een ingezonden stnk is opgenomen, waarin een of ander Wissekerksche heer opkwam tegen onze overwegingen in het artikel „Bijzondere liefde". De mededeeling hebben we voor kennisgeving aange nomen. Wie 'tniet eens is met be schouwingen in ons blad, die kan re kenen op gulle gastvrijheid in de l foesche Courant om van dat niet-eens- zjjn te doen blijken, doch wanneer men, om ons te weerleggen, zich wendt tot een ander blad, dan laten we ons met zoo een opposant niet in. Er zijn ook couranten, die de goede j ers-usance huldigen zoo'n inzender te verwijzen naar het blad waartegen hij 't heeft. Naar het Engelsch. VAN Barones ORCZY. Voor den eersten keer werd dit hem nu duidelijk. Ieder der aanwezigen moest overtuigd zijn, dat hij deze twist niet opzettelijk had gezocht, dat hij zich volkomen als gentleman had gedragen en toch kwam nu niemand naar voren om hem bij te staan. Mijnheer, wil u zoo goed zjjn uw secondanten te kiezen Deze woorden werden eenigszins uit de hoogte gesproken door den jongen Markies de Villefransche met een tikje ironie tegenover den rijken parvenu, die straks de eer zou hebben tegen een dor voornaamste edellieden van Frankrijk te vechten. Ik verzoek n, markies, antwoord de Déroulède koud, voor mij te kiezen. Ik beb weinig vrienden in Parijs, zooals u ziet. De Markies boog en zwaaide sier lijk met zijn kanten zakdoek. Hij was gewoon bij alle zaken van étiquette van het toilet, van de laatste 6nit in heerenkleeding en van de in acht te nemen vormen bij duels te hulp ge- Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Goes op Dinsdag 24 Aug., 's avonds 8 nul Voorzitterde burgemeester. Afwezig de heeren v. Schmidt auf Altenstadt, v. d. Ven en de Witt Hamer. Ingekomen zijn de volgende stukken: Bericht G. Barger Co. niet door gaan tramplannen. Jaarverslag Breede Watering. Dankbetuigingen benoemde onder wijzers J. J. Kramer en M. B v. d. Bliek. Bericht Ged. Staten ontvangst be sluiten tot wijziging van strafveror deningen. Bericht aanneming benoeming on derwijzer J. P. v. Doesburg. Goedkeuring Raadsbesluit 5 Juli 1909 ontheffing erfpacht J. Heinsdjjk. Goedkeuring wjjziging gemeente- begrooting Raadsbesluit 5 Juli 1909. Alle voor kennisgeving aangenomen. In behandeling komt een adres van den heer S. van der Peijl, houdende verzoek om gedeeltelijke ontheffing van erfpacht (water Westvest). B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken. Besloten volgens advies. Op een adres van den heer S. v. d. Peijl ter verkrijging van gemeente grond in erfpacht adviseeren B. en W. goedgunstig. Voorgesteld wordt door hen het verlangde terrein in erfpacht af te staan voor 25 jaar tegen een erfpachtsom berekend naar 10 cent per e. A. Volgens advies B. en W. besloten. In behandeling komt een adres van den heer J. Blok ter verkrijging van uitweg voor een perceel aan den Stationsweg met gunstig advies van B. en W., die voorstellen voor den uitweg jaarlijksche retributie van f2 te eischen. Besloten volgens advies B. en W. Behandeld worden eenige aanvragen om afschrijving van belastingen. De rekening van het gasthuisbestuur over 1908 wordt vastgesteld op de vol gende bedrageninkomsten f 16689,73; uitgaven f 14967,18 '/ibatig saldo f 1722,54 ft- De rekening Burgerlijk Armbestuur 1908 wordt vastgesteld alsvolgtinkom sten f82895,355, uitgaven f71625,83; batig saldo f 11269,525. De gemeentebegrooting over 1908 op de volgende cijfersinkomsten f 123596,20; uitgaven f 121108,72goed slot f 2487,48 wordt aangehouden tot volgende vergadering, daar nog steeds een in te lossen obligatie niet is ont vangen van de Kasvereeniging te Amsterdam. De begrooting1910 van het gast huis wordt vastgesteld op f 16211,80, met een post voor onvoorzien van f 952,34. Op deze begrooting is f 1500 uitgetrokken voor aankoop van in schrijvingen op de grootboeken dei- werkelijke schuld. roepen te worden. Goedhartig, fatterig en lui als hg was, voelde hij zich volkomen geluk kig en in zijn element, als hij zoo hoofdleider werd van het tragisch avontuur, dat zich straks op den parketvloer van de speelzaal zou af spelen. Hjj keek even onderzoekend rond, als wilde hij een toestemming op som mige aangezichten lezen. De jeunesse dorée verdrong zich om de Marnyenkele oude heeren stonden in een groep aan het andere eind der kamer; tot hen richtte de Markies zijn schreden en één hunner, een man van middelbaren leeftijd met een militaire houding en een vuile, bruine jas aan, aansprekend, zei hij Kolonel, weer met een sierlijke buigingik ben door M. Déroulède afgevaardigd om hem in deze eerezaak van secondanten te voorzien, mag ik op u rekenen, om Zeker, zeker, antwoordde de ko lonel. Ik ben niet intiem met M. Dé roulède bekend, maar nu u het komt vragen, Markies O antwoordde de Markies lucht hartig, het is niets dan een vorm, zooals u weet. M. Déroulède behoort tot de omgeving van Hare Majesteit. Hjj is een man van eer. Maar ik sta in deze quaestie niet aan z\jn zjjde. Marny is myn vriend, on als u liever niet Ingekomen is een adres van F. A. de Jongh c.s. ter verkrijging van voor- loopige concessie tot levering van electrischen stroom voor licht en be weegkracht. De heer Dekker heeft gezien, dat B. en W. met het oog op de gasfabriek die concessie niet willen verleenen. Maar het gaat toch niet aan, om voor een gasfabriek die geen winst afwerpt, een nieuwe vinding op het gebied van verlichting ter zyde te stellen. In de Midd. Ct. van 23 Aug. vond spr. uiteengezet de groote voordeelen van electriciteit voor licht en drijf kracht. Voor den middenstand is de elec triciteit als drijfkracht ook in kleine plaatsen van zeer groot belang. Gaat het nu aan, als er een ernstig bedoeld plan is, dit op zijde te leggen, zeggende we hebben een gasfabriek. Spr. zou wenschen, dat de raad ver klaarde zich niet uit te willen spre ken, voordat een definitieve concessie wordt gevraagd. Daardoor bindt de raad zieh tot niets, maar wordt invoering van elec- trisch licht toch niet hopeloos uitge sloten. De heer v. d. Bout meent, dat de heer Dekker het bezit van de gasfa briek voor de gemeente zeer licht telt. De gasfabriek gaat nog gebukt on der een grooten schuldenlast. Wordt de gasfabriek benadeeld, dan wordt de gemeente benadeeld. Niet overal voldoet het electrische licht goed. Mocht echter de invoering van electriseh licht en electrische drijfkracht in onze gemeente zeer gewenscht bly'ken, dan zou de ge meente zelf de levering van electrici teit ter hand moeten nemen. Waarvoor zou men dan de voordeelen hiervan aan particulieren moeien gunnen? De heer Dekker betoogt, dat elec trische centrale en gasfabriek naast elkander kunnen bestaan. Te Terneuzen heeft de industrie groote voordeelen ondervonden van de electriciteit. Wel zegt de heer v. d. Bout, dat als de tjjd daarvoor gekomen is, wjj ook zullen overgaan tot de levering van electrische kracht. Maar wanneer is die t(jd gekomen Moeten we wach ten tot Biezelinge en Baarsdorp van eleetrisch licht voorzien zijn Wat de voordeelen betreft, om dat bedrijf Bi eigen handen te houden als die voordeelen niet grooter zjjn dan die, welke nu door de gasfabriek wor den opgeleverd, och, laten we dan die voordeelen aan anderen gunnen. De heer v. d. Leeuw wijst erop, dat we de voordeelen van de gasfabriek niet alleen mogen berekenen naar het overschot op de rekening. Welke voordeelen heeft echter de bevolking er niet van Vroeger be taalde men 15 cent per M3. en jnu is de prijs veel goedkooper. De heer Dekker zegt, dat ons gas werkelijk niet zoo goédkoop is. De heer v. d. Bout wijst erop, dat van 140 gasfabrieken, waarnaar hjj een onderzoek instelde, slechts 19 Zeker zeker, ik ben volkomen tot M. Déronlède's dienst zei de ko lonel, die vlug een onderzoekenden blik had geworpen op de eenzame gestalte bij de speeltafel,-als hij mijn diensten wil aannemen. Hy zal ze heel gaarne aannemen, waarde kolonel, fluisterde de Markies met een ironischen glimlach om zijn aristoeratische lippen. Hij heeft geen vrienden in onze kringen, en als u en De Quettare hem dezen eer willen bewijzen, zal hjj u dankbaar zijn, ver onderstel ik. M. de Quettare, adjudant van den kolonel, was bereid om in de voet stappen van zijn chef te treden en de twee mannen gingen na M. den Mar kies de Villefranche op voorgeschre ven wjjze gegroet te hebben, naar Déroulède toe, om met hem te spreken. Als u onze diensten wil aan nemen, mijnheer, begon de kolonel zakelijk, die van mjj en van mijn adju dant, M. de Quettare, dan zijn wij geheel tot uw dispositie. Ik dank u, heeren, antwoordde Déroulède. Het is eigenlijk de moeite niet waard en die jonge man is een dwaasmaar ik ben in 't ongelijk en Wenscht n uw verontschuldiging aan te bieden vroeg de kolonel ijskoud. De echte soldaat had iets hooren fluisteren omtrent de burgerlijke af- goedkooper gas leveren dan onze fabriek. De heer v. d. Leeuw zegt, dat de duurte van het gas verband houdt met de groote som, die indertijd betaald is voor de gasfabriek. De heer Fransen v. d. Putte legt er den nadruk op, dat in elk geval het geven van concessies uit den booze is. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt tenslotte met 9 1 stem besloten de aangevraagdo voorloopige concessie niet te verleenen. Door den heer A. Jacobs is een adres ingediend, houdende verzoek om wijziging te brengen in de voorwaar den, hem opgelegd bjj Raadsbesluit van 25 Mei j. 1. in verband met het bebouwen van een terrein aan de M. A. de Ruyterlaan. Adressant verzoekt het rioleeren en aanvullen van den sloot te doen uit voeren voor gezamenlijke rekqning van hem en de gemeente. Op grond, dat verschillende voor waarden, die in overleg met de ge zondheidscommissie aan A. Jacobs bij Raadsbesluit zjjn opgelegd, wel over wogen en beslist noodzakelijk zjjn, adviseeren B. en W. afwijzend te be schikken. Overeenkomstig dit advies wordt beBloten. Alsnu komt aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven van de be noemde leden van den gemeenteraad. Dit onderzoek wordt opgedragen aan een commissie, bestaande uit de heeren Temperman, v. d. Leeuw en Dekker, op wier advies tot toelating wordt besloten van bedoelde leden, de heeren Donner, Kakebeeke, Pilaar en Fransen v. d. Putte. Aan mej. M. Mejjndertsvan den Ende wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-vroed vrouw, met dankbetuigiing voor de bewezen diensten. Aan de orde is de benoeming van een nieuwe vroedvrouw. De aanbeveling bestaat uitmej. A. de Korte te Tholenmej. M. S. van Damme te Vlissingen en mej. J. H. de Jonge te Goes De heer Kransen v. d. Putte zegt, dat men in een voorafgaande besloten vergadering, de personen heeft be sproken. Spr. zou nu in het algemeen nog het een en ander in het midden wenschen te brengen. Bjj den Raad bestaat, aldus spr., een niet te betoomen lust om bjj benoemingen steeds stadgenooten te benoemen, ook al staan die bij de voordracht achter bij anderen. Men doet hiermede de benoemde en hun familie wel genoegen, maar wordt het gemeentebelang hiermede gediend De gemeente zou daardoor op den duur in het bezit komen van een stel ambtenaren die niet aan de hoogste eischen voldoen. De heer Donner uit zjjn spijt, dat de vorige spreker deze zaak in open bare vergadering ter sprake heeft gebracht. De derde voorgedragene heeft echter bewijzen gegeven, dat zjj practisch komst van Déroulède. Dit idéé van een verontschuldiging willen aanbie den kwam ongetwijfeld overeen met de gewoonten in den middenstand, maar de kolonel gruwde letterlijk van het onwaardige van zoo'n handelwijze. Een verontschuldiging? Bah! Wal gelijk! lafhartig! Maar Déroulède scheen geen idéé te hebben van het onwaardige van dit idée. Als ik daarmee een conflict kon vermijden, zei hij, dan zou ik den Vicomte zeggen, dat ik niet bekend was met zijn bewondering voor de dame waarover wjj spraken, en Is u zoo bang een sabelhouw te krjjgen, mijnheer viel de kolonel hem ongeduldig in de rede, terwijl M. de Quettare een paar aristocratische wenk brauwen ophief in verbazing over zoo buitengewoon veel burgerlijke laf hartigheid. Wat zegt u, kolonel? vroeg Déroulède. Dat u vanavond met den Vicomte de Marny moet vechten of maken, dat u morgen Parijs verlaat. Uw positie in onzen kring zou onhoudbaar worden, voegde de kolonel er niet onvriendelijk by, want in weerwil van de eigen aardige houding van Déroulède was er niets in zjjn gedrag of uiterlijk, dat de gedachte aan lafhartigheid en vrees wettigde. Ik buig mij voor uw meerdere geschikt is voor het werk. Reeds eenige jaren heeft zij hier gearbeid. Van de anderen weten we niets wat haar praetische geschiktheid betreft. De heer Pilaar betuigt hiermede instemming. Ais men steeds zou moeten opvolgen de adviezen van de deskundigen dan zou men van de Raad een stern-machine maken. De heer Dekker zegt, dat hij, bjj geljjke bekwaamheid, zeker gaarne stadgenooten benoemt. De heer Risch is het eens met den heer Pilaar en zegt nooit te hebben ondervonden dat de sollicitanten van buiten zooveel beter zjjn dan stad genooten. De heer Fransen v. d. Putte merkt op, niet van de vorige sprekers te hebben willen uitlokken de verklaring op wie zjj zullen stemmen. Hier hebben we het geval, dat door den gemeentegeneesheer no. 3 dezer aanbeveling van B. en W. niet is aan bevolen en wei om haar zwakke ge zondheid. Als nu de raad no. 3 be noemt, maakt dit tooh den indruk of een stadgenoote wordt voorgetrokken hoven niet-stadgenooten, ook al zjjn dezen beter. Benoemd wordt tenslotte mej. de Jonge met 6 stemmen. Op mej.de Korte werden 4 stemmen uitgebracht. In behandeling komt een adres van mej. M. A. van Heel, houdende ver zoek om railing van grond met de gemeente. B. en W. adviseeren gunstig te beschikken. Aldus wordt besloten. Aangeboden wordt de gemeente begrooting voor 1910 ten bedrage van f 115716,06%. De post voor onvoorzien is geraamd op f454,70. Het eerste suppletoir kohier van den hoofdeljjken omslag, dienstjaar 1909, wordt vastgesteld op f 337,30 ft. Voor de behandeling der reclames inzake den hoofd, omslag primitief kohier 1909, zal de raad in besloten zitting gaan. Eerst brengt de heer Dekker nog eens ter sprake de levering van kolen aan de gasfabriek. Spr. meent dat inon beter zou doen voortaan de levering te doen plaats hebben by aanbesteding. De heer v d. Bout antwoordt hierop, dat men by den aankoop van kolen voor de gasfabriek rekening heeft te houden met tallooze factoren. Men weet niet altjjd of de goedkoopste kolen op den dnur wel goedkoop zou bljjken. Bjj verschillende kolen krjjgt men ver schillende bijproducten, verschillende kwaliteiten gas enz. Openbare aanbesteding zou dus veel bezwaren met zieh brengen. De heer v. d. Leeuw merkt op, dat Goes de kolen niet duur betaalt, daar de prys even hoog is, als die, welke wordt betaald door de gasfabrieken in groote steden. De heer Dekker vraagt of er dan nergens aanbesteding wordt gehouden. Indien dit elders wel gebeurt, waarom kennis omtrent uw vrienden, kolonel, antwoordde Déroulède, terwijl hjj zwijgend zijn zwaard uit de scheedo trok.' In het middengedeelte van den salon was spoedig ruimte gemaakt. De secondanten maten de lengte der degens en daar achter stonden de tegenstanders even voor de groepjes toeschouwers, die over de geheele kamer verspreid stonden. Zy vertegenwoordigden de bloem van den adel en ridderschap van het jaar 1783 in Frankrijk. De storm, die enkele jaren later over hun hoofden zou losbreken, die hen uit hun palei zen zou wegsleepen naar de gevange nis en guillotine, kwam nog maar heel langzaam opzetten aan de duistere horizon van het rampzalige Parijs de eerste zes jaar zouden zy nog dansen en spelen, vechten en flirten om een wankelonden troon en een zwakken monarch pluimstrijken. De jonge hertog van Chataudun was er, hy die negen jaar later op dien kouden Septembermorgen met naar de laatste mode gekapte haren en de mooiste Meehelsche kant om zjjn pol sen naar de guillotine gingtoen hy juist bezig was nog een laatste part$ piket met zijn jongeren broeder té spelen, kwam de bekende wagen hem halen, die hem door de joelende, scheldende, woeste volksmenigte van Parys reed. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1