'1 SUNLIGHT Tb houdan Aanbestsdintjan, AD VERTEN TIEN. UI. Zaterdag 21 Angastus 1909, verkoopen: een Inboedel. versche Tomaten, Onze Tweediepploegen, Tweehuizige en KTorniaalploegen, Greiff e. a. Cultivators FRANKEN YAN WEEL GOES. Eindelijk komt een persoon, gezeten op een rijwiel den weg op. Iljj wordt aangovallen, van v.ijn rijwiel gesleurd en naar den waterkant getrokken. Uit de bedreigingen van de aanran ders valt op te maken, dat zij van plan zijn hun slachtoffer te verdrinken. Plotseling merkt een van hen op, dat ze den verkeerde voor hebben, waarna hij losgelaten wordt en blij kan zjjn, dat hij met zoo'n genadig pak ransel er af komt. De aanvallers verdwijnen even vlug van het tooneel, als zij gekomen zjjn. Intusschen is de mishandelde ten zijnent aangekomen, en nadat hij het gebeurde verteld heeft, begeven zy zich met een man of vier, leden van één huishouden, met knuppels gewa pend op weg, om een nog afwezigen broeder tegemoet te gaan en zoo mogelijk zonder slagen te doen thuis komen. Nadat zij eenigen tijd heen en weer gewandeld hebben, komen zij aan de houten keet, op dien weg aanwezig, alwaar een dronken persoon tegen den muur ligt. Een der in de keet aanwezige per sonen (in deze keet is een herberg gevestigd) komt naar buiten, ziet den dronken man liggen en krijgt de met knuppels gewapende pérsonen, allen arbeiders van de brikkenbakkerij des heeren Sin de gaten. Hij denkt dat zij dien man mishandeld hebben, en maakt alarm, waarop een viertal, min of meer onder den invloed van drank, naar buiten stormen en op de brikken- b ikkers beginnen te slaan. Na den strijd, die eerst ophield doordat de dronken man verklaarde dat men hem niets gedaan had, waren meerdere blauwe oog en en bloedneuzen te constateeren, terwijl een der brikken bakkers een diepe snede in een der djjen had bekomen. De maréchaussée doet nu onderzoek in dit vrij ingewikkeld zaakje. Verloting van land. Te Coeur d'Alene in den staat Idaho ging het dezer dagen levendig toe. Duizenden kampeerden er reeds een dag of tien in de openlucht in afwachting van eene eigenaardige verloting, waarmede Maandag j.l. een aanvang werd ge maakt. De Amerikaanscho regeering had besloten, een deel van het in genoem den staat voor Indianen gereserveerd gebied uit te geven voor den land bouw, tegen eene aan de Indianen uit te betalen schadeloosstelling. In het geheel zouden 4400 hoeven elk eene oppervlakte van 160 acres beslaande, worden uitgegeven, waar door dan, naar gelang van de waarde der terreinen, door de nieuwe eigenaars bedragen zullen moeten worden be taald, afwisselende tusschen 480 en 2700 gulden. Tot Maandagmorgen konden de aanvragen worden ingediend Daarna werd overgegaan tot de verloting. Hiertoe «erd de hulp van kinderen ingeroepen, om de nummers te trekken. Velen is by deze verloting een aar dig fortuintje ten deel gevallen. Zoo was er één man, die op zyn nummer een stuk grond trok, waarvan de waarde door deskundigen op f72000 wordt geschat, terwijl hy er maar f2400 voor behoeft te betalen. Berooving Vrijdag werd aan een Amerikaanscne familie op het hoofd station te Dresden een lederen tasch ontfutseld, die een kredietbrief van 4000 dollar van de Bank van Engeland, kredietbrieven van het reisbureau Cook and Son, te New-York ten bedrage van 18000 dollar, een quitantie voor 4 betaalde reisbiljetten eerste klasse der Hamburg-Amerika-lyn, benevens sieraden van groote waarde bevatte. De familie was „voor haar plezier" in de oude wereld op reis. Vermorzeld door een slang. Een paar veldarbeiders, die aan den zoom van een zich buiten Malang bevin dend bosch op hun sawah aan het werk waren, hoorden dezer dagen plotseling hartverscheurende angst kreten uit het kreupelhout komen. Met arit en patjol in de hand, snelden zij op het hulpgeroep af en wat zy daar zagen deed hun hart stilstaan en stolde hun bloed in de aderen, vertelt het|Noer. Nieuwsbl. Een vrouw, die in doodelyken strijd gewikkeld was met een reuzenpythoon, een zoo genaamde poespokadjang Het monster had zijn lichaam reeds em haar beenen en haar middel ge kronkeld de vrouw, door haar doods angst met titanenkracht toegerust, slaagde met haar armen er in het beest van haar bovenlichaam te we ren. Zy wist dat de |machtige om strengeling den dood beteeken ie. Een gruwelijken dood Een der sawah-kerels stapte eindelijk moedig vooruit om de ongelukkige te helpende ander stond op zijn beenen te trillen. Met opgeheven arit ging hij op het monster af, doch deinsde terug, toen dit met een bliksemsnelle beweging naar hem hapte Hy sloeg met zyn arit naar den opengesperden muil, doch de slag gleed af, kwam niet goed aan. Anders zou hy het dier den kop van 't lichaam gescheiden hebben, zei hij later. Hy slaagde er evenwel in, het dier een vry diepe wond aan den hals toe te brengen. Deze wond scheen het beest woest te maken, want hy liet zyn slachtoffer half los en richtte zich tegen zyn beide aanvallers, die het daarop op een loopen j zetten. De slang schynt, toen hij zag, dat zijn vyanden hem te vlug af geweest waren, naar de vrouw, die half verlamd op den grond was blijven liggen, te zyn teruggekeerd en er toen in geslaagd te zjjn zich om haar hoofd en ribben te wikkelen. Want toen na een uur de 2 tani's terugkwamen met een drom gewa pende desagenooten achter zich, von den zy de vrouw dood, vermorzeld Zwaluw en duif. De bekende i quaestie van de vliegsnelheid van zwaluw en duif wordt nogmaals in een Duitsch tijdschrift behandeld. Her innerd wordt aan de proefneming, die te Antwerpen is gedaan. Met de dui ven werd ook een zwaluw mee naar Compiègne, een afstand van 235 kilo meter, gezonden. De zwaluw was in 67 minuten terug en had dus een snelheid van 207 kilometer per uur bereikt. De duiven hadden meer dan viel uren noodig dm den weg af te leggen. Deze snelheid van de zwaluw is niet de grootste, die men kent, zegt de Postduif. Reeds de Fransehen na men in 1871 proeven met zwaluwen voor het verzenden van berichten. Toentertyde werden reeds grootere snelheden vastgesteld. Eens legde een zwaluw in één unr 240 kilometer af. Door proeven, in Amerika genomen, bleek, dat de ge middelde snelheid van de zwaluw 160180 kilometer per uur was. In Amerika moet het zelf zyn voor gekomen, dat een zwaluw 324 kilo meter aflegde. Maar daarvoor was zy ook in het land der onbegrensde mo gelijkheden. Gemiddeld legt de postduif 40 tot 80 kilometer per uur af. De wind is daarbij van grooten invloed. Toch komt het voor, dat veel snellere vluch ten plaats hebben. By gunstigen wind kan een snelheid van 100 kilometer in het uur bereikt worden. Op een afstand van 1670 kilometer is het vele jaren geleden voorgekomen, dat de snelheid 111 kilometer per uur bedroeg. Volgens de waarnemingen van den Helgolandschen vogelkundige Goetke moeten duiven eens 185 kilometer in het uur hebben afgelegd. Deze bui tengewone snelheid overtreft verre alle verwachtingen, die men ooit van het kunnen der postduiven had, die op die wijze zelfs met de zwaluw zou den kunnen concurreeren. Het is echter zeker, dat do zwaluw aan uithoudingsvermogen en snelheid onze postduiven verre overtreft.' Ook van andere vogels is het bekend, dat zij zich met ongewone snelheid kunnen verplaatsen. Zoo vertelt men van den pluvier, dat hy den afstand van Labrador naar Brazilië in één nacht met een gemiddelde snelheid van 415 kilometer per uur aflegt. Hy maakt daarbij gebruik van naar het Zuiden komende luchtstroomingen. Maar zelfs met deze verklaring er bij, lijkt de snelheid van dezen Ameri- kaanschen vogel fabelachtig groot. Ook de kraai zou tot 198 kilometer per uur kunnen afleggen, de eider gans brengt het tot 165 KM., de valk tot 270 KM. en het blauwborstje zelfs tot 329 KM. Brandpaniek in een theater. In de Victoria-Hall te Southsase, in het Engelsche graafschap Honts, waar kinematografische voorstellingen wor den gegeven, had Zaterdag een zeer ernstig ongeluk plaats. Een tweehonderdtal kinderen geno ten van de levende beelden, toen plotseling een film in brand geraakte. Ofschoon het vuur spoedig kon wor den geblucht, geraakten de kleintjes in vreeselyke opwinding Allen storm den naar den uitgang, waardoor zij binnengekomen waren, zonder op de nooduitgangen te letten. De onder nemers der kinomatograaf trachtten de kinderen door toeroepen gerust te stellen, en het orkest begon een vroo- lyk wijsje te spelen, maar alles was vergeefseh. Al spoedig torende een levend kluwen in den nauwen door gang omhoog, waaruit niet te| ontko men was. Het angstgeschreeuw der kleinen was ontzettend. Toen de politie er eindelijk in kon slagen, den uitgang vrij te maken, vond zy het geheel vertrapte lijk van een knaap. Zeven kinderen werden zwaar en een aantal anderen licht gewond. Bij het vervoer der arme kleintjes naar het gasthuis vielen hartverscheurende tooneelen voor. Omkoopbare politie. Generaal Bingham, voormalig politiechef van New-York, legt in een artikel ver klaringen af, welke treffen door hare openhartigheid, al verkondigen zy weinig nieuws. Bingham zegt dan, dat 2000 leden van het politiekorps ge- weteniooze mannen zjjn, steeds bereid om hun hand op te houdendat zy ieder jaar een som van minstens 100 millioen dollar van de schuldigen en een schunnig soort van politici, die bescherming of stemmen by de ver kiezingen noodig hebben, ontvangen dat de meeste gemeentewetten zyn aangenomen, opdat men geld zou kun nen vragen van hen, die deze wetten zouden sehenden. Verder verklaart de generaal, dat hy gedurende zijn eerste jaar als politiehoofd gemakkelijk een bedrag van 600,000 dollar bjjeen had kunnen schrapen, als hij gewild had. Als voorbeeld haalt hy een aanbod van 10,000 dollar en een ander van 5000 dollar aan, hem gedaan door de eigenaars van twee inrichtingen. Een vreemd geval. In het café De Boer, aan de Reitemakersrijge, te Groningen, kwam Zaterdagavond een Duitscher een broodje eten. Toen hij daarmede half klaar was, bleef hy opeens onbeweeglijk op zijn stoel zit ten staren naar een bepaald punt in de kamer. Dat duurde zoo eenigen tijd en toen het opmerkelijk lang een paar uur geduurd had en de vreemdeling bovendien blauw in het gelaat werd, werd men in het café ongerust. Men waarschuwde de politie. De inspecteur, de heer Jonkman, en een rechercheur, verschenen. De Duitscher zat nog maar steeds onbeweeglijk te staren, blijkbaar naar eene plaat aan den muur De heer .ionkman kwam op het idee, de plaat om te keeren, en op hetzelfde oogenblik sprong de vreemdeling op. Hij was tot zichzelf gekomen en kon nu allengs ondervraagd worden. Hij gaf op te zyn G. F., schilder, wonende te Bremen, en verklaarde onder hyp nose te verkeeren van een dokter uit Bremen. Hij wist niet, met welke be stemming hy hier gekomen was. Hier gekomen is hy naar Grijpskerk ge wandeld. Toen kreeg hij zooals hy zegt, weer „contact met den geest", die hem gesuggereerd heeft, dat hjj zal worden doodgeschoten. Hy is naar hier teruggewandeld en in het boven genoemde café gegaan, met het be kende gevolg. De politie nam den vreemdeling mee naar het bureau. Onderweg sprak hy zooveel wartaal, dat het gewenseht scheen hem naar het ziekenhuis te brengen. Dat is gebeurd. H(j is daar in observatie en intusschen is aan zijne familie, die te Bremerhafen woont, kennis gegeven van het ge beurde. Dynamietaanslag. Groote opwin ding en bezorgdheid heerscht in Engel sche marinekringen naar aanleiding van de ontdekking van dynamietpa- tronen in dekolenlading van Engelsche oorlogsschepen. In de haven van Sheerness vond men zulke patronen vooral in grooten getale in de kolen der slagschepen Victorious en Nord Nelson. Er is een omvangrijk onder zoek ingesteld, dat zooveel mogelijk geheim wordt gehouden. Het is niet uitgesloten, dat de patronen door 'n vergissing onder de steenkolen zjjn geraakt, al praten Britsche bladen van een dynamietaanslag. Vast heet echter te staan dat, waren de patronen niet tydig ontdekt, de schepen, en daarbij 1800 man der bemanning in de lucht zouden zijn gevlogen. Niet gevlagd. Aan den Minister van Buitenlandsche Zaken zonden te Bordeaux wonende Nederlanders een adres, zich beklagende dat op den ge boortedag van prinses Juliana, het Nederlandsche Consulaat aldaar niet heeft gevlagd en dat ook op den 2en Augustus, den verjaardag van de Koningin-Moeder, de Nederlandsche driekleur niet van het consulaat wap perde. Voor uitgaande moeders. De directie van het Metropool-theater te Glasgow heeft aan haar kunstinrich ting verbonden een bewaarplaats voor kinderen. Moeders die anders door haar zuigelingen verhinderd zouden worden den schouwburg te bezoeken kunnen nu hun kroost afgeven tegen requ. De wichten krijgen melk en speelgoed en in de entre-actes kunnen de mama's gaan zien hoe zij het maken. De maatregel geeft geen hoogen dunk van de moederliefde der Engel sche vrouwen. Mijnongeluk. By een brand in de Camelia kolenmijn by Real del Monte, Mexico, zjjn twintig mijnwer kers om het leven gekomen. Ongeluk aan boord van een duik boot. Volgens de laatste berichten is het aantal slachtoffers, gevallen bij de ramp van de Russische ^duikboot „Dra gon", veel hooger dan men eerst had gedacht. De matrozen, die den brand trachtten te beperken, teneinde een tweede ontploffing te voorkomen, stop ten alle toegangen, en uitgangen dicht, maar zijvergaten, dat er zich binnenin de duikboot een vijftiental werklieden ophielden, die allen gestikt of levend verbrand zijn. Plotseling krankzinnig geworden. Mevrouw Gayan, de vrouw van den consul-generaal van Argentinië te Bu dapest, werd, toen zy langs den zee kant te Cirvenica wan.ielde, plotseling krankzinnig. Zy wierp eerst haar drie kinderen te watc n-, waarna zy zichzelf te water wierp- Twee kinderen van 1 en 3 jaar verdronken. Mevrouw Gayan en het andere kind, dat 5 jaar oud is, konden worden gered. Telegrafi sch Weerbericht naar waarnemingen in den morgen van 18 Augustus medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.9 te Horta. Laagste barometerstand 746.4 te Portlandbill. Verwachting (tot den avond van 19 dezer zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke windtijdelyk opklarend, later weer regen, zelfde temperatuur. burgerlijke Stamd van Guus, van 1618 Aug. Overleden: 17, iNeeltje, d. v. Char les Cappom en Klazina Brand. Verkoojïimjen ea Varjiachtingan. Aug 19 Goc, Üpporvruchteu iu verschillende boom gaarden, Pilaar. 19 Kapelle, opper'ruchten in verschillends boom gaarden, Van Dissel. 20 's-Gravenpolder, loopvarkeua, moobilair en afbraak, Neervoort 21 Kloetinge, oppervraohtan in verschillende boomgaarden en aardappels Van Dissel 21 ltilland-Bath, Een inboedïl H llmaDn Verhoek. 24 Goes, Oppervruchten in verschillende boom gaarden ea aardappels, van Dissel. 25 Krniuingen, Een perceel best bonwland, Schram. 26 Ierseke, hu's met schuur en erf, Schrsm. 26 Wemeldinge, appels en peren, Liebert 26 's-Gravenpolder, oppervruchten in verschil lende boomgaarden Neervoort 26 's-Heer Abtskerke, Roode k'aver, snikerpeeën, beestenpeeën en nagras, Pilaar. 26 Rilland-Bath, Een inboedel, Hollmnnn Verhoek. 27 Goes, Oppervrnchten in versohillende boom gaarden, Pilaar. 27 Kapjlle, appels en peren, Liobert 28 Krniuingen, Appels en peren in verschillende boomgaarden, Schram. 81 Goes, Bcestiaal, Pilaar. 'e-Heer Abtskerke, 14 H-A. bonw-en weiland Pilaar. Se t. 1 Wemeldinge, Koeien en varkens, Hollmann Verhoek. 2 Goes, Woonhuis, erf en tuin, Pilaar. 4 Krabbendyke Rijwielherslellarsiuventaris en rijwielen Schrsm. 15 Hoedekenskerke, Burgerwoonhuis met schuur enz. Neervoort. Sopt. 1 Borsele, Het dolven en schoonmaken van wateringen, Bestuur Calam. polder Borsele. Watsrgetijan voor lersoke. Dagen. Hoogwater. Vrm. Nam. Laagwater. Vrm. Nam. 19 Aug. 5.20 5.34 10.53 11.15 20 5.52 6 05 11.26 1146 21 6.22 6.31 11.56 22 6.51 7.— 0.18 0.29 23 7.23 7.35 0.51 1.03 24 8.04 8.14 1.28 1.47 25 8.57 9.19 2.17 2.45 Marktberichten. GOES, 17 Aug. 1909 Koolzaad fl lager. Andere artikelen onver anderd. Oude TARWE per Heet. f a f Nieuwe TARWE a Nieuwe ROGGE 5,60 a 6,~ KROONERWTEN - a - - W1NTERGERST per 100 K.G 8,60 a- ZOMERGERST Chevrl. a - MAANZAAD m r a GEEL MOSTERD a KARWIJZAAD(nienweoogst) 14,60 a 16, BRUINE BOONEN - a PAARDE300NEN WINTER-KOOLZAAD 8,50 a 9,25 HAVER f 8,50 a 8 75 KOOKERWTEN per Heet r a - AJUIN per 60 kilo a BOTER per K.G. 1,28 a - 1,82 EIEREN per 100 stuks 4,a 4,20 Middenprys eieren f 1,per 25 stuks, idem boter f 0,64 pBr halve kilo. Eieren aan particu lieren verkocht voor f 1,10 per 25 stuk. Boter idem f 0,67' per halve kilo. Eondeieren f 0 Aanvoer ruim. Opgave van den Marktzetter der My. v. Landbouw, afd. Heinkenszand. Boter f 1,S8 a f 1,32 per K.G. Rekenprys f1,30 per K.G. Boter verkocht aan partioulioren voor f 1,40 de K.G. Afwykonde kwal. boter verkocht voor f de KG. Eieren f4,a f4,20 per 100 stuks. Rokenprijs eieren f4,10 per 100 stuka. Aan particulieren verkocht a 1 0,per 100 tt Eierenverko op. Onderafd. Zuid-Bev V. P. N. Aangevoerde eieren 8600 stuks, prys f 4,30 p. 100 stuks Yeillngsyereeiiigliig Zuid-Beteland. Kleine veilng. Dinsdag 17 Augustus 1909. Wittebroodsperen f 1,30 h f 1,80 p KG., Holl. Suikerpeer fl,90 h f '2,05 p. Kin, Poire Madam 22 i/s 27 Vi P- KG., Ooms kinderen 20 22 p. KG., Roode Suikerij f 2,20 p. Kin, Yellow Transparante 15 h 22 ct. p. KG., Zomeraagt f 1,80 a f2,p. Kin, Pruimen 7 h 8 ct. p. KG., Diverse peren f 1,60 f2,20 p. Kin, Boontjes S'k 4 ct. p. KG., Sja lotten 3 ct. p. KG., Komkommers 2 a 4 ct. p. St., Roodekool 4 ct. p, st. Groote veiling. Peren 5 ct. p. KG. KDTTBRDAM, 17 Aug. 1909. Op de veemarkt waren aangevoerd 56 paarden, veulens,ezel, 1247 magere en 485 vette runderen, 210 vette, 235 nuchtere en 165 gras- kalveren, schapen of lammeren, 8 varkens, 167 biggen,bokken of geiten. Koeien er. ossen 83 tot 38 a c., stieren 25 tot 33 c., kalveren 85 tot 40 a c., schapen tot c., lammeren tot c., zuiglam- meren tot c., varkens tot c. en lichte varkens voor oxport v c. ner '/i kilo Melkkoeien f150 a 250, knlfkoeien f155 a 265 stiaren f 125 af 245, pinken f 50 a 120, graskalvers f 15 s "7, varrzen f85 a 155 alles mager vee biggen f8 a 15,50, sUohtpaardon f 40 f150, handelspaardsn 180 a 200 hitten f40 a f 160 Nuchtere Halveren, fok-f 12,15,60 slacht- f8,a 11 Biggen f 1,80 a 1,60 per week. Naar Je soort vette ruadsren was behoorlijk vraag, doch door hooge vraagprijzen was do om- ze' laugztam E<- werd nog 1.2 ets boven no tering best ed Inferieure soorten vonden moeie- lijk koopere, handel sloepeude In ve*te kalveren wan de handel weer zeer traag Uitsluitend le kwaliteit wjs goed gewild, met oploopenda markt tot 42cent. Stieren met vluggen omzet Op de magere markt was er, door afwezigheid der Belgen weinig hvndal. Voor het binnenland was er nog al vraag naar melkkoeien, voor kali koeten was weinig belangstelling, Jong vee rnim aangevoerd, met tragen omzet. Naar grnskalveren weiuig vraag. Stemming lusteloos. Nochtere fok- en^ slacbtkalverea met tamelijken omzet, dooh weinig loonend. in paard*n ging nog al wat om. Biggen met tamely ken handel. De pryzun dor boter waren als volgtleqnal. f53, 2e qual. f51, 3e unal.f48. Per >/i kilo 70 k 75 ct Op de botermarkt waren aangeboord 105/8 •n sb/in vn cn 224 stokken k ,/t kilo. Zoo de Heere wil en zy leven hopen onze geliefde ouders JAN DE BUE en MAHRIETA ROOZE, den 21 Augustus, hunne 30-jarlge Echtvereenlglng te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd-, Kleinkinderen. Uit aller naam, JAC. DE BUE. Borsele. Getrouwd: J. J. PERSANT SNOEP, Arts, en A. J. E. J. VAN BINNENDIJK. Workum Sauwerd J 18 A»g' 19°9' Met deze onzen harteljjken dank aan allen die aan ons gedacht hebben, met het overlijden van onzen geliefden zoon en broeder, JACOB ZANDEE. Uit aller naam, JOHs. ZANDEE Nz millioen stuk ken Sunlight Zeep worden elke week verbruikt; dit is het beste bewijs, dat Sunlight aan de verwachting beantwoordt. SUNLIGHT Zeep-Schaafjes om zachte zeep te maken. Gratis te bekomen bij uw winke lier in ruil voor 5 omslagen. De Deurwaarders HOLLMANN VERHOEK te Goes, zttlleu op des namiddags om 2 unr aan het woonhuis en ten verzoeke van Mej. de Wed. Steveninck „driehaasjes" te Rilland, wegens vertrek naar Noord-Amerika Dagelijks te bekomen in de Kweekery „Po- mono" te Kapelle en bij H BLIEK, Zeeuwsohe Fruitwinkel, GOES. voldoen uitstekend. Prima werkende Aardappelrooiers en oorteermachines. Onze Reohtotroo- of Breeddorechen aiin onovertroffen in lichten gang en goed uïtdorochen- Eerste klas Engelsche Wanmolens en Europa-Zaaimaohines. Petroleum- en Gasmotoran. Weegbruggen.

Goessche Courant | 1909 | | pagina 5