alleen reeds "een vol doende 'reden to samenwerking. Wat belet ons, aan dit voorname programpunt eenige andere eisehen toe te voegen Kan men, lettend op den onzinnigen druk, die op het Duitsche volk zal gelegd wor den, den strijd voor het behoud van ons huidig handelsstelsel en tegen den vloek der protectie, niet met gerust heid als no. 2 op een gemeenschappe lijk program plaatsen Voeg er als no. 3 den strijd tot behoud van 't karakter van onze openbare sohool bij, en ge hebt een program gereed, dat krachtige samenwerking minstens zoozeer toelaat, als het program der clerieale coalitie. Onze clericalen zijn gewoon punten als wy onder 2 en 3 vermeldden, te betitelen als negatieve leuzen. Wie zich voor oogen stelt, wal het voor de volks welvaart beteekent, als men het pro tectionistische gedrocht binnen onze landspalen gaat halenwie begrijpt, wat in een „reehtsehen'' mond de finale oplossing der schoolkwestie be teekent, eu ziet, hoe waarborgen voor goed onderwijs en riehtige besteding der rijksgelden even stelselmatig ge weigerd worden als de openstelling van gesubsidieerde inrichtingen voor andersdenkenden (motie-Ter Laan zal het positief karakter dezer twee te stellen eisehen niet kunnen ontkennen. Maar zelfs tot deze kwesties behoeft de samenwerking op vast aceoord zich niet te bepalen. Ér zyn genoeg punten te noemen, waarover men het „Links" eens kan worden. Zou b.v. „Even redige Vertegenwoordiging" by één der groepen bezwaar ontmoeten Is hervorming der Eerste Kamer niet urgent Zou omtrent belastinghervor ming een compromis onmogelijk zjjn. Het kan overigens onze taak niet zijn, een dergelijk program in bijzon derheden uit te werken. Dat zou trouwens van geen belang zijn, waar het Kabinet-Heemskerk wel zal trach ten belangrijke kwesties als bijv. de ouderdomsverzekering, enz. in zijn geest opgelost te krijgen. Daarom be treden wij thans het terrein der sociale hervorming niet. Rechtzaken. Verduistering, By den Hoogen Raad is conclusie genomen in de zaak van P. J., koopman te Vlissingen, door de rechtbank te Middelburg vrijge sproken, doch door het gerechtshof te 's-Gravenbage veroordeeld tot 1 jaar 6 maanden gevangenisstraf, wegens verduistering van 10,000 francs, welke hem door de Société Anonyme des Suoreries d'Amougies in België waren ter hand gesteld, niet als voorschot op den koopprijs, gelyk de requirant beweerde, maar om deze aan de land bouwers ter hand te stellen, die de beetwortels zouden verbouwen, waar voor de requirant en zekere B. met de genoemde suikerfabriek hadden gecontracteerd. Adv.-gen. achtte de cassatiemiddelen ongegrond. Tot verwerping werd ge concludeerd. Uitspraak 30 Augustus. Valsche munter. De Amsterdam- sche rechtbank veroordeelde het jonge- mensch J. A. B., dat beschuldigd werd van het maken van valsche rijks daalders, en tegen wien 2 jaar was geëiseht, tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hech tenis. School 8si Kerk. Een ondernemende blinde. Aan het examen Engelsch M. O., akte A, nam Zaterdag ook met goed gevolg deel een blinde jonge man, M. Jonker, van Amsterdam. Hij is de eerste blinde in Nederland, die zieh op de studie eener taal, ter verkrijging eener akte, toelegde. De moeilijkheden die hij te over winnen had waren niet gering, geene der studieboeken bestond in t blinden- of z.g. Brailleschrift. Een boek moest dus eerstjdaarin overgezet worden, al vorens met de studie ervan oen aan- v ng kon worden gemaakt. Op zyn 18e jaar vertrok de heer Jonker, zonder eenige noemenswaar dige kennis der taal, naar Engeland bracht een half jaar door aan een Kindenschool, studeerde daarna nog twee jaar te Amsterdam en smaakte het genoegen, nu op 21-jarigen leeftijd, de akte Engelseh M. O. te lialen. Stadsnieuws. Opgespoord. Het zilveren dameshorloge, waarvan we de vermissing in ons vorig num mer meldden, is door de politie op- go, spoord en in het bezit gevonden van een bewoner van Kloetinge, die het had gekocht van den dief. Het blijkt gestolen te zyn door den zoon des huizes. Daar echter de vader tegen zyn eigen zoon wel geen klacht zal indienen, kan geen strafvervolging worden ingesteld. Kermis. Op do kermis, die 31 dezer begint, zullen o. m. verschijnen een bioscoop, een stoomcaroussel, een danstent en waarschijnlijk nog een eircus en een theater. Een aantal kleinere tenten en kramen zullen niet ontbreken. Over het alge meen zal de kermis dit jaar niet minder zijn dan vorige jaren. Heel de Markt is reeds besproken, maar daarop kan men niet afgaan. 1 >3 kermisreizigers blijven soms, al is hun een plaats gegund, toeh nog weg. Overtreding bouwverordening. De vorige week maakten we melding van het proces-verbaal, opgemaakt tegen dhr. H. J. Jacobs, die zonder vergunning van B. en W. een aanvang had gemaakt met den bouw van eenige huizen in de M. A. de Ruy terlaan. Deze vergunning zou hem alsnog verleend zijn geworden indien hy zieh slechts bereid had verklaard aan de door B en W. gestelde voorwaarde (;>m den sloot te dempen en te rioleeren) te voldoen. De bouwondernemer wilde van geen toegeven weten en nu zal van overheidswege worden overgegaan tot afbraak der gedeeltelijk opgetrokken muren. Dit werk zal moeten worden verricht door den aannemer van het metselwerk e. d der gemeente, dhr. M. Jacobs, den broeder van den bouw ondernemer. De aannemer zou dus moeten af breken wat zijn broeder gebouwd had. Hedenmiddag verschenen in de zonnige M A. de Ruyter'.aan de bur gemeester, de gemeentebouwmeester, twee politieagenten, om te eonstatee- ren, dat door den bouwer niet was gehoorzaamd aan het bevel om weder af te breken. Het publiek bestond uit een lange meneer met een baard, een minder lange meneer met een blonden knevel, een dito met een zwarten knevel plus eenige kinderen en een hond. Aan de veroordeelde huizen werd niet gewerkt, alleen was er een man, die planken schaafde en het illustere gezelschap beleefd groette. Men wachtte. Te kwart over één uur knoopte de gemeente-bouwmeester een gesprek aan met den eenzaam sehavenden man. Verkregen inlichting: de bouwonder nemer was niet aanwezig. Eén uur twintiggeconstateerd werd, dat blijkbaar de bouwer geen lust heeft aan de aanschrijving van B. en W. te voldoen. Conferentie tusschen burgemeester en gemeente-bouwmeester. Wordt be sloten nieuwe krachtige maatregelen te nemen. Daarna aftocht van burgemeester, bouwmeester, politie-agenten, lange meneer met baard, minder lange met blonden knevel, dito met zwarten knevel. Kinderen, hond en eenzaam scha vende man bleven aehter. Sociëteit V. O. V. Tot kastelein der sociëteit V. O. V. is benoemd de heer C. Sinke alhier. Schilderpatroons. Door den Bond van Zuid-Bev Schil derpatroons is heden aan architecten, gemeente-, kerk- en schoolbesturen enz. een schrijven verzonden, waarin verzocht wordt het verfwerk onaf hankelijk in het timmerwerk te doen aannemen. Muziekgezelschap Hosanna. Onder voorzitterschap van dhr. L. de Beste Wz werd jl. Maandag de jaarvergadering gehouden van het muziekgezelschap „Hosanna" alhier. Uit de mededeelingen bleek, dat de vereeniging flink vooruitgaat in leden tal, dat nu 32 werkende leden be draagt. Als lid der oommissie van advies is opgetreden dhr. H. Dronkers. De jaarrekening sluit met een klein te kort, zoodat meerder steun steeds zeer gewenscht blijft. De aftredende bestuursleden, de heeren L. de Beste Wz (voorzitter) en 1Gunst, werden met groote meer derheid herkozen en namen hunne benoeming aan. De begrooting, welke goedgekeurd werd, lokte nog al bespreking nit, vooral de post „nieuwe instrumenten", daar er te weinig zyn om in de behoefte voor de candidaat-leden te voorzien. Getracht zal worden in eigen kring, zoo noodig met een beroep op den steun van vrienden, de noodige geld middelen daarvoor te verkrijgen. De directeur, dhr. J. C. Anderson, werd als zoodanig bij acclamatie voor een jaar herbenoemd. De voorzitter werd wederom aan gewezen tot onder-directeur. N'adat de vice-voorzitter, dhr. H. Janse Bz. den heer De Beste namens de vergadering had bedankt voor dezen belangloozen, maar toch zoo nuttige arbeid en den wensch had uit gesproken dat de vereeniging hem ais zoodanig en als voorzitter nog lang moge bezitten, werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. Provincienieuws. ffloetinge. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan deed Dinsdag avond het muziekgezelschap „Excel sior" eene muzikale wandeling door het dorp. Gevolgd door een hossende menigte bracht een en ander nog al leven eu vertier op het anders zoo stille dorp. Na afloop bleven de leden nog eenigen tyd gezellig bijeen. s»-Grnvenpoi(fer. De heer A. van Dijlte alhier is bij Koninklijk Besluit benoemd tot bestuurslid van de water- keering van den calamiteuzen Willem- Annapolder. Hsnsweevt. De heer W. Romyn alhier is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Brielle. 's-Heerenhoek. In de op Maan dag genouden vergadering van inge landen van den calamiteusen polder Borssele werd: a. afwijzend beschikt op een ver zoek van den Van Citterspolder tot uitwatering door Borsele b. benoemd tot ontvanger-griflier de heer Jac. van den Dries te Hein- kenszand, no. 2 der aanbeveling met 19 stemmen, de heer J. L. Richel, no. 1 der aanbeveling, verkreeg 17 stem men c. met 27 tegen 8 stemmen en 1 onthouding werd besloten tot de aan vraag aan de Provinciale Staten tot vrijverklaring van dezen calamiteuzen- polder. Dit besluit werd genomen, na- dal een voorstel van een der ingelan den, om eerst bij een deskundig rap port in te winnen en in Mei a. s. daarover te beslissen, met 18 voor en 18 tegen, bij beslissing van den Dijk graaf was verworpen. Alle stemheb bende ingelanden waren in deze ver gadering tegenwoordig. Rlll»nd-Bath. Voor de vacante DOOR J. K. B. Zuid-Beveland is het land van de w(jde akkers, van de donker scha duwende boomgaarden, een gebied van landbouw en fruitteelt in de eerste plaats, waar een groot deel der be volking van het opgaan der zon tot aan het haar ondergang, dag in, dag uit ploetert en werkt onder den hoogen hemel in de zilte lucht. Als vreemden temidden der land bouwers zijn enkele visschers langs de kusten verspreid, doch te Ierseke vormen ze met hun velo honderden een groote kolonie, die heel andere belangen heeft dan de meerderheid der Zuid-Bevelandsehe bevolking. Een kolonie van menschen, die niet alle welvaart putten uit den bodem, die niet met de levendige belangstelling van geïnteresseerden aandachtig en liefdevol den groei der veldgewassen volgen, doch den blik gewend houden naar het breede water, dat ons eiland scheidt van de noordelijker gelegen eilanden. Een onnaspeurlijk verband bestaat er tussehen ons leven, ons beroep, onze sympathieën en ons type en zoo onderscheiden de Ierseksche visschers zieh niet alleen door hun kleeding van de landbouwers, die de vruchtbare velden beploegen. Betrekkelijk weinig komen de vis schers in aanraking met de boeren, maar toch verdienen ook zy gekend te worden, daar zy het hunne bijdra gen aan de welvaart van deze streken, aan de welvaart van heel het land en ook hun arbeid eiseht veel inspanning, veel kloekheid van geest en kloekheid van lichaam Vreemd leven, dat van de visschers, vreemd en vermoeiend, want het w.-ter is geheimzinniger en tevens grilliger dan het land en zuur is het stukje brood, dat op de golven wordt verdiend. Even hebben we eenige weken ge leden een kijkje gekregen in het bestaan van de Scheldevisschers en vol door de vriendelijkheid van den heer Kakebeeke te Ierseke, die ons in de gelegenheid «telde het een en ander te weten te komen van de o*.'stercultuur en die ons daarvoor gast- vrjheid aanbood op een Lemmeraak, v arrnede we een halven dag hebben rondgezworven over het woelige water van de machtige Oosterschelde. Wij, getweeën, scheepten ons's mor gens met een opzichter in op het stevige vaartuig, waarop de schipper met zijn knecht reeds wachtten. Eigenaardig, dat leven aan boord. Alles heeft er zijn vaste plaats, en de bemanning is er thuis als in eigen woning, want het grootste deel van hun bestaan immers brengen zij door op het houten gevaarte, dat hen veilig voert over de dreigende diepte van het immer bewegende water. We hadden het in zooverre niet best getroffqn, dat we van de bovenpércee- len niet veel te zien konden krijgen. Het stormde uit het westen en de schipper, starend naar den gezicht einder en den hemel met zijn jagende wolken voorspelde het: „'tWaeterdh doet niks vandaeg." En werkelijk, het ging niet noemens waardig af. Maar voor een watertochtje was het uitstekend weder. Even huiten het kleine haventje rolden de golven, woelde en schuimde he; wilde element en vatte de wind de bruine zeilen en joeg ons voort. ian het roer, als uit brons gegoten, stond in de oliejas de zuidwester op den massieven kop, de schipper, zwijg zaam, met nu en dan een langzame, krachtige beweging van het bovenlijf, waarmede het roer werd omgeworpen. Naby de zeilen de visscherskneeht en slechts een enkelen keer wisselden die beide mannen, die heele dagen betrekking van tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school te Rilland hebben zieh 2 onderwijzers en 6 onderwijze ressen aangemeld, terwijl het aantal sollicitanten voor de vacante betrek king van onderwijzeres 9 bedraagt. Politiehond. Doordat een politie hond hardnekkig het spoor aanwees is het gisteren te Terneuzen gelukt aan te houden en tot bekentenis te brengen den 25-jarigen. buurjongen eener winkelierster, bij wie Zondag onder kerktijd werd ingebroken en zeven gulden gestolen. ueir.enyti ftiyuws. Ontvoering per automobiel. Dit maal betreft het niet de ontvoering v.in een schoone, doelt de wegvoering van een kind, dat aan de vaderlijke macht onttrokken was en onder voog dijschap van de moeder was gesteld. In strijd met het vonnis der Maas- trichtsche rechtbank weigerde de va der het kind af te staan. En nu is weliswaar onttrekking van een kind aan het wettig over hem gesteld ge zag strafbaar, doch de Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat weigering der ouders, om ingevolge vonnis een kind ai'te geven, geen onttrekking aan het wettig over hem gestelde gezag is. De politie kon den vader dus niet dwingen, zijn kind aan de hoede van de voogdes over te geven. Het eenige, dat zij kon doen, was de voogdes besehermen, indien deze b. v. het kind op straat wist te doen wegvoeren. Een tijdlang was de zaak dus sle pende gebleven, totdat de voogdes en haar rechtsgeleerde raadslieden vernamen, dat de vader, die met zijn vrouw en het bewuste kind in een pension op de Leidsehe kade verblijf hield, van plan was, Zaterdag j. 1. naar Brussel te vertrekken. Was hij eenmaal in Brussel, dan zou het zeer moeilyk, zoo niet onmogelijk zijn, het kind uit zyn handen te krijgen. Daar om besloten de voogdes en haar raads lieden, al het mogelijke te doen, ten einde het kind, Zaterdag, wanneer het de woning aan de Leidsehekade verliet, weg te voeren. Vooral op aandrang van de justitie, stelde de politie een agent te hunner beschikking, die hen bij het volvoeren van hun plan behulpzaam zou zijn. Den geheelen dag en ook 's avonds stonden zij bij de woning op de Leid sehekade op post, terwijl zij iedereen die uit of in ging, scherp in het oog hielden. Eindelijk, tegen negen uur, toen het reeds donker begon te worden, zag men een vrouw het huis verlaten, die iets in den arm droeg. Daar men dit verdacht vond, volgde men de vrouw en zie, toen men den hoek van een zijstraatje omsloeg, kwam men Atax-rjtuig tegen, dat zieh juist in beweging wilde stellen, en waarin een heer met het bewuste kind bleken te zitten. De agent liet onmiddellijk stoppen, zoodat de vlucht verijdeld werd en de voogdes in de gelegenheid was, het kind onder haar hoede te nemen. Blijkbaar had men de Atax langs een omweg in de zijstraat laten komen en daarna getracht het kind er in te smokkelen. Doordat het rijtuig echter een verkeerde richting nam, kon het aangehouden worden. Een gevaarlijk standje. In de N. R. Ct lezen we het vol gende merkwaardige bericht „In een sloot aan den Maasdijk onder de gemeente Maasland is gister middag het lyk van een meisje van IB h 17 jaar gevonden Een berisping over laat thuiskomen wordt als oorzaak van den dood beschouwd." Een berisping als oorzaak van den dood, dat moet een duchtig standje geweest zijn. Straatroover. Op de Weesperzijde te Amsterdam is gisteravond eene vrouw aangerand door een kerel, die haar iets in de oogen gooide, zoodat zij niet meer zien kon, en er daarna met haar boezelaar met „boodschap pen" van door ging. In het Onze rondzwerven door de eenzaamheid van den wjjden waterplas eenige woorden, een enkele korte opmerking betreffende het weer of een vaartuig dat verderop ronddreef. Dat is merkwaardig reeds op groo- ten afstand herkennen de visschers elkanders booten, weten ze te zeggen wie de eigenaars, wie de opvarenden zijn, terwjjl wy, leeken, landrotten, niet het minste verschil tusschen de scheepjes oonstateeren. En de geschiedenis kennen ze van alle vaartuigen, hoe oud ze zijn, van wie ze vroeger waren, hoe ze loopen. Er waren dien dag echter niet veel visschers huiten, doch de politiebodems ontbraken niet. Behalve de gewone politie bestaat ev nog een particuliere Schelde-politie, die bekostigd wordt door de pachters der oesterbanken onderling. Er wordt nog al wat gestolen, soms 's nachts, maar meestal overdag, wat natuurlijk heel gemakkelijk gaat. De vaart over de perceelen is na melijk vrij en't is heel eenvoudig, om, als er niet heel dicht in de nabijheid po litie is, even een kor (vischtuig voor oesters) uit te werpen en eiken keer is de buit aanzienlijk, want overal op den Scheldebodem liggen de oesters dicht gezaaid, eenige tientallen per M2. Het begint iemand te duizelen, als Lieve Vrouwe Gasthuis is aan de vrouw hulp verleend. Gevangene ontvlucht. Eet Huis gezin schrijft: Men zal lachen over het gevalletje, dat zich Zondagnacht in de gevangenis te 's-llertogeuboseh heeft afgespeeld, waar men van buitenaf een der ge- kerkerden eenvoudig uit zyn verblijf „verlost" heeft Deze verloste, zekere B., is een ge vaarlijk heer, die tot 5 jaar gevangenis straf veroordeeld, thans een maand cachotstraf had uit te zitten en in zijn vroeger leven al een paar keeren uit Medeinblik was gebroken, derhalve in de zaak, waarbij hij ditmaal intusschen een meer passieve dan aetieve rol vervulde, niet te eenenmale vreemd. Vermoed wordt, dat het stoute stuk lussehen drieën en halfvyf is afge werkt Een paar goede kennissen van 11zoo denkt men, hebben aan den walkant, door een touw bij wijze van lasso over een der ijzeren pinnen te slaan, den hoogen muur .'beklommen, zijn toen afgedaald, hebben met een loopei' de deur op het binnenplaatsje geopend en zyn kalmweg den sleutel gaan halen van de cachotten. Naar men wil, moeten zij eerst bij een verkeerde eel zijn binnengestapt, hebben, toen ze hun vergissing be merkten, de deur weer kalmpjes ge sloten, en zijn daarna bij den waren Jakob gaan aankloppen. Deze was direct bereid om met hen mee te gaan, en gezamenlyk heeft men het eenigszins somber verblijf verlaten met medeneming van den sleutel Ook heeft de verloste het oirbaar geacht onder aan den vestingmuur van kleeding te verwisselen, althans men heeft daar het gevangenispakje van B. gevonden in een papier ge wikkeld, dat wellicht eenige aan wijzing bevat voor het opsporen der bedrijvers van het stoute stuk. Toen Maandagmorgen om halfvijf de bewaker de ronde deed, zag hij een aantal deuren openstaan en miste bij nader onderzoek den sleutel der cachotten. Het verdere verloop kan men zieh denken. Naar wij vernemen, is van plicht verzuim of onachtzaamheid der be ambten geen sprake, en moet het wel slagen van de vermetele onderneming enkel geweten worden aan het opheffen der militaire wachtposten rondom het gebouw. Scheepsongcluk. Nadat Zaterdag avond het stoomschip Zaanstroom van de Hollandsche Stoomboot Maatschap pij van Amsterdam naar Huil in de sluis te IJmuiden één uur oponthoud had gehad wegens maehinedefect, zyn na het vertrek in den nacht daarop in volle zee enkele nagels van den stoomketel gesprongen. De 2e machi nist Jaeobus Traanberg en de stoker Nolbertus de Kort werden door den stoom gedoodde tremmer was juist aan dek en bleef daardoor behouden. Te vijf uren, in den morgen werd het drijvend stoomschip op sleeptouw genomen door het Nederlandsehe po- lit ievaartuig Zeehond, die het tot voor de pieren te IJmuiden bracht, waar de Zaanstroom door de sleepboot Admi raal de Ruijter werd overgenomen. Om half vijf Zondagavond is de Zaanstroom met de lijken opgesleept naar de Handelskade te Amsterdam. Een streng onderzoek zal niet uit blijven. Er moet vastgesteld worden, of de „Zaanstroom", die al een jaar buiten dienst had gelegen, wel in zoo- danigen staat was, dat zij met gerust heid weer in de vaart gebracht kon worden. Uit de gevolgen blijkt van niet. Berucht Limburg. In de L. K. leest met het volgend stichtelijk ver haal uit Maastricht Het is 11 uur en erg donker, naby de spoorbrug over de Maas ter hoogte van de Zinkwitfabriek aan den Fran- ciscus-Romanusweg. Oorzaak dier duisternishet uitdraaien van een drietal lantaarns. Eenige personen lig gen er in hinderlaag, inet het doe] iemand af te ranselen. hij uit wil rekenen, hoeveel volwassen en voor de eonsumtie geschikte oes ters daar wel wachten op het oogenblik dat ze worden opgehaald om te wor den verzonden naar de groote steden van ons land en het buitenland. Er ligt daar een onderzeesche sehat waarvan de waarde vele honderddui zenden guldens vertegenwoordigt. Wjj met ons tweeën, landrotten, luisterden met belangste ling naar de zaakkundige verklaringen van den opzichter, die ons vertelde van den oester en zjjn cultuur, doch tegelijk dwaalden onze oogen ver weg over het water. Hoe toch al het bekende een ander aanzien krijgt, als men het beziet van een nieuw gezichtspunt, Ierseke vanaf de Schelde beschouwd, leek een kleine stad, waarvan we alleen enkele huizendaken en de hooge toren zagen boven den stevigen, be sehermenden zeedyk. Aan den tocht was echter één incon venient het water dat telkens over kwam, de golven, die ons bespatten, tot we geen droge draad meer aan bet lichaam hadden. Maar mooi dat het op de Schelde was (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2