de Oppervruchten, ADVERTENTIEN publiek verkoopen Vraagl de zuivere genvan een panopticum-eigenaar, die zijn afbeeldsel in was wilde ma ken van jongelieden, die vroegen of zij eens een uurtje met hem mee mochten vliegen van een impressario, die een contract met hem wilde slui ten voor een reeks voordrachten en oök van verscheidene dames, die in weerwil van mevrouw Blóriot den vermaarden man een liefdesver klaring zonden, Een belangrijke uitvinding voor de luchtscheepvaart. Een der steeds aangevoerde redenen waarom de lucht scheepvaart nooit in dienst zou kun- nen komen van het gewone verkeer, was die van de duurte van het ge bruikte gas. Door Nederlanders is nu patent ge nomen op een nieuwe- vinding, kool olie en teergas, systeein-Rincker en Wolter, welk systeem in bijna alle lauden reeds is gepatenteerd. Dit gas heeft, met het oog op de luchtvaart, twee groote voordeelen le Dat het een zeer gering spec, gewicht heeft, namelijk van 0.30—0.35, welk spec gewicht nog kan verlaagd worden tot bijv. 0.13. "2e. Dat het ongeveer het Va gedeelte kost van den prys van .het gas, dat bijv. Zeppelin thans gebruikt. Het systeem, waarmede dit merk waardige gas wordt gemaakt, is zeer goedkoop, vraagt weinig aanlegkapi- taal, en is zeer gemakkelijk in de bediening. Dat het voor verlichtingsdoeleiudeu ook zeer gesehikt kan genoemd wor den, bewijst wei het feit, dat de ge meente-gasfabriek van Utrecht, in plaats van pliii. 2 milliden gulden uit te geven voor de uitbreiding van haar bedrijf, thans, door toepassing van het systeem-Kincker Wolter, volstaan kan met plm. 1 ton voor deze uit- bruiding te besteden. Hondentrouw. Een sterk staaltje van moederliefde en tevens van ge hechtheid aan zijn huis gaf, volgens l'Eleveur Beige, een jachthond, die om zyn jongen le bergen meer dau 300 kilometer aflegde. Een jager ging, met een paar jacht honden, een bezoek afleggen bij een collega, die 28 kilometer verder woon de. Terwijl zij gezellig zaten te praten had een zijner honden ergens een afgelegen hoekje uitgezocht om er te werpen en had zeven pups ter wereld gebracht. Moeder en kroost onmiddel lijk meenemen was niet mogelijk hij vertrouwde ze toe aan de goede zorgen van zijn collega en zou ze binnen enkele dagen komen halen. Groot was zijn verwondering, toen hij 's anderendaags thuis kwam, daal de moeder te vinden en haar zeven jongen. Waar een teel niet meer dan één jong tegelijk kan dragen, moet zij noodzakelijkerwijze zevenmaal den weg heen en terug hebben afgelegd, wat een totalen afstand maakte van 392 kilometer. Alleen heeft men niet kunnen uitmaken, of de toef den gebaanden weg had gevolgd ot' dat zij den kortsten weg had gevolgd, dwars door de velden. In ieder geval heeft zij het bewijs geleverd, dat, al houdt een hond veel van zijn "meester, hij niet minder sterk gehecht is aan zijn kennel. Een hongerkunstenaar die 15 pond in gewicht toenam. De Parijsche bladen vermelden de vermakelijke historie van een hongerkunstenaar, die 15 pond in gewicht toenam. tn het café „Grande Patisse" zou liremete Cesare, een Italiaan (Italia nen schijnen bijzonder de hongerkuur te betrachten) gedurende zes weken hongeren, opgesloten in een glazen kast en dag en nacht bewaakt, zoo als de plakkaten in extenso vermeld den. Voor Eremete zijn glazen kluis opzocht, werd hij gewogen en 100 pond zwaar bevonden. De proefneming genoot veel belang stelling, vooral b« het vrouwelijk ge slacht in de buurt. Tot de geregelde bezoeksters behoorde ook een dame in goeden doen. De groote, melancho lieke oogen en liet zwarte haar van den artiest maakten een zeer diepen indruk op haar. Eindelijk kon zij het hongerlijden niet langer aanzienze kocht de bewakers om en deze be zorgden aan Eremete's adres eiken wond een mandje uitgezochte lekker nijen, door de medelijdende dame ver strekt. De kostelijke gaven vonden in Eremete geenszins een verachter. Doch het noodlot werkt snel. Toen de 6 weken om waren, de donkere Italiaan uit zijn kerker verlost werd en het geneeskundig onderzoek plaats had, bleek dat onze vriend 115 pond zwaar geworden was. Het publiek vond de ontdekking niets grappig, het werd zoo boos, dat de politie alle moeite had Cesare voor lynchen te bewaren. He al te galante diplomaat. In petersburgsche kringen wordt het vol gende onaangename gevalletje uit de voorname wereld druk besproken De ambtenaar aan het Kussische ministerie van Buitelandsche Zaken, vorst Goliuischtschef-Kotusow, bracht op verzoek van een zekere vorstin Beloselski-Beloserski, een bekende modedame, van een reiB, die hij in zijn kwaliteit als diplomaat naar Parijs had gemaakt, tien zyden japonnen, tien tailormade costumes en vier hoe den van ontzaglijke afmetingen mee. in een koffer, die met vyf groote rijks zegels voorzien was, ten bewijze, dat er zich staatsstukken in bevonden, en de koffer dus niet door de douane onderzocht mocht worden. Maar in Wirballen wekte het groote meubel, dat geheime staatspapieren heette te bevatten, het wantrouwen van den chef van het douanebureau, daar het ondanks zijn omvang betrek kelijk licht was, waarop vorst Goli- nisehtschof beleefd werd uitgeuoodigd de inhoudsopgave, die de Russische ambassade te Parijs hem rechtens had moeten geven, te toonen. Ouder vertoon van groote veront waardiging weigerde de vorst dit, met de verklaring, dat zoo'n verzoek krenkend was voor zijn eer. Maar daar de bagage met de zooge naamde geheime papieren den ge- lcrenkteu vorst desondanks niet werd afgeleverd, bleel hem niets anders over, dan ze door de douane naar Petersburg te laten opzenden, waar hij het ij inisterie van Buitenlandsche Zaken een z. g. koerierlijst der Kus sische ambassade in Parijs overlegde, en het verzoek deed de bagage af te geven. Daar ook dit echter niet hielp, wijl op de lijst verscheidene doorhalingen enpenneuiesknoeier'ytjes voorkwamen, zoo kwam een bediende van vorstin Beloselski opdagen, die volgens be-' faamde voorbeelden het afleveren van den koffer trachtte te bewerken door middel van omkooperij. Ongelukkig genoeg bleek de getrou we dienaar zich te hebben verrekend, want wonder boven wonder—hy kreeg niet het gehoor, dat men anders bij Russische intendantuur en tolbeamb ten pleegt, te vinden. De chef van het douanebureau te Petersburg liet den vorst roepen en vroeg hem nog eens op zijn eerewoord, of er zich staatspapieren in den koffer bevonden. En daarop liet hy hemden koffer in zijn des vorstenlegen woor- heid openen. Het moet den galanten smokkelaar bij het aanschouwen der zeldzame geheime stukken wel iet of wat onbe hagelijk te moede zijn geworden, vooral toen hij werd uitgenoodigd, 401J roebel douanerechten en 2000 roebel boete te betalen. Een Spaansch klooster. In een brief van een Duitsch ingenieur uit Barcelona, in de Kölnisc.he Zeitung opgenomen, waarin de schrijver een uitvoerig relaas geeft van zijn erva ringen gedurende de „zwarte week komt o. a. een beschrijving voor van hetgeen liy zag bij het bezoek van de ruïne van een verbrand klooster. In deze beschrijving komt o. a. het volgende voor Op een plaats in den tuin was de grond gebroken. Men bemerkte hier een onderaard- sche gang, die dwars onder den tuin door naar andere gebouwen liep. Wy kwamen door andere klooster gebouwen, en ten slotte in het achterste deel van het klooster, waar men over een lioogen muur de daken van par ticuliere huizen kon zien. Op deze plek stonden voor een opening, die vroeger door een poort gesloten was geweest, een 40 h 50-tal menschen, dicht opeengepakt. Op den grond lagen eenige dood kisten, waarin zich lyken van nonnen bevonden. De kisten waren door het volk uit de in Spanje veel gebruikelijke grafruimten in de muren gehaald en men had de deksels losgemaakt. Ter wijl wjj er naar stonden te kijken, kwam een af'deeling van het ltoode Kruis, die met bijlen de nog onaan geroerd gebleven graven opende, de kisten er uit nam en op een gereed staanden wagen wegvoerde. Dit ge schiedde blijkbaar om een verder onderzoek der graven door het volk te voorkomen. Onder de lijken bevonden er zich eenige die met gevouwen handen en rustige gelaatstrekken in de kisten waren gelegd. Men zag rozenkransen en kruisen m de handen dezer nonnen men zag verder, dat de kleeding zich in de beste orde bevond. Zeer opvallend was daarentegen de aanblik van verscheidene andere ly ken. Dezen waren handen en voeten vastgebondende armen waren op- vertrokken, de handen krampachtig geopend, het gezicht verschrikkelijk vertrokkende oogen waren wijd open gesperd en de mond was akelig ver trokken. Duidelijk waren de gebonden banden en voeten te zien duidelyk was ook de wanorde in de boven- kleeding te herkennen. Ik heb vier of vijf van zulke lyken gezien... Wij gingen toeneen breede steenen [trap op, waarvan de leuning door brand was vernield en kwamen toen, steeds door de menigte voortgestuwd, door een donkere gang in een nog donkerder cel, waarin door bet |ni;(ken van een opening in den wand, wat licht was doorgedrongen De vloer van deze ruimte van onge veer 5 hy 3 meter groot, was metseld. In het midden stond vast in den bodem ingemetseld, een sterk ijzeren bed met sterken yzeren bodem, die van eenige gaten was voorzien. Onder het bed stond, eveneens ingemetseld, een soort van yzeren vat en men kon van den onderkant van het bed met een mes kleine uitgegloeid schijnende stukjes ijzer afkrabben. In een hoek van het vertrek stond een yzeren zetel, eveneens van gaten voorzien. Drie zijden van dezen stoel werden gevormd door de muren of door metselwerk. De voorkant kon door een yzeren deur worden afgesloten. De armleuningen Waren van zeer dik ijzer. Wanneer inen de binnenwanden bevoelde, kreeg men roestige vingers. De deur van dit zonderlinge vertrek bestond uit dubbele ijzeren platen en was van een buitengewoon sterk slot voorzien". Moordaanslag, In het hotel Da- vour, te Napels, werd gisteren een reiziger gearresteerd, die getracht had zijn slapende vrouw met hamerslagen te vermoorden. De zwaar gewonde kon in het' gasthuis verklaren, dat haar man, graaf Francesco Gattini, uit Medera, is een zoon van den sena tor Gattini, een der rijkste grondbe zitters uit Basilicata. Hij had haar willen dooden, om een meisje te kun nen huwen, waarmee hij een schuldige betrekking had aangeknoopt. Ontvoering. Te Kissingen is een 3 i/i-jarig knaapje, zoontje van een gescheiden apothekersvrouw uit Ber lijn, ontvoerd. Toen het dienstmeisje met het kind wandelde, naderde haar een heer, die haar onder voorwendsel dat de vader het kind even wilde zien, met dit in een auto lokte. Men reed toen naar Hamburg vanwaar het kindermeisje des avonds alieen'terug- keerde. Zij vertelde aan de moeder, dat de vreemdeling met het kind naar Nederland was gegaan. Het dienstmeisje is gearresteerd, omdat de politie vermoedt,- dat ze medeplichtig is aan de ontvoering. Brand. Te Monticello (U. 3. A.) heeft een ontzettende brand drie groote hotels en de geheele handels wijk vernield. Overstrooming. Te Monterey in Mexico zijn 40 personen bij een over strooming van de Santa-Catarina om gekomen. Ontploffing. Te Petersburg zyn bij een ontploffing op de door bet Ministerie van Marine nog niet aan vaarde onderzeeboot Dralcon een in genieur en twaall' arbeiders van de werf zwaar gewond gewond. Een ar beider werd gedood. Bij het probeeren van de motoren sprong de benzinemotor. De laatste 7 jaar waren deze percee- len verpacht voor f 615,73 per jaar. Poster ij en. L\jst van onbestelbare brieven en briefkaarten van liier verzonden ge durende de le helft der maand Aug. 1909: S. Hollebrands, Leiden; Vulder v, d. Hoorn, Tholen Mej H. Ponsen, Wolfhezen; Mej. J. Amoijs, Zeeland; Prau Ehrenberg, KastelDir. Otto Stork, Kastel. N. B. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen te ruggegeven worden. burgerlijks Stand van Boas, van 13 —16 Aug. Geboren 14. Johannes Maria Fran- ciscus, z. v. Laurentius Hendrikus van Kalmthout en Anna Elisabeth Wal raven. Overleden 15, Arie Johan Leger stee, 61 j., gehuwd met Maria Pieter- nella van der Paardt. Telegrafisch Weerbericht naar waarnemingen in den morgen van 16 Augustus medegedeeld door het Kon. NedMeteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770,5 te Horta, laagste stand 743,0 te Seydisf- jord. Verwachting (tot den avond van 17 dezer): veranderlijke, later matige Westelijke wind, toenemende bewol king, onweer, daarna temperatuur koeler. Laatste sis Telegrafische berichten. Kapelle. Hedenmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Medegedeeld werd o m. dat de ver hoogde subsidie aan de gemeente, aangevraagd voor de stichting van een arrestantenlokaal, niet is verleend, zoodat men dit jaar niet tot die stich ting over kan gaan. Bij de volgende begrooting hopen B. en VV. hierop weder terug te komen. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen en het herkozen raadslid werden in orde bevonden. De gemeenterekening over 1908 werd naar een commissie verwezen. Goedgekeurd werden eenige afschrij vingen en ontheffingen II. O. en hon denbelasting. Aa.i den Raad werden overgelegd de rekening Burgerlijk ArmbeBtuur, met gunstig advies der commissie van onderzoek. Deze rekening werd vastgesteld op f9133,651/9 aan ontvangsten, f 7„51,20 aan uitgaven en dus met een batig saldo van f 1782,45 i/,. I)e rekening der Armhuizen te Goes werd vastgesteld als volgtontvangen i' 149,76 i/9uitgaven f 134,20batig saldv dus f 15,56 t/i. Behandeld werden eenige verzoeken om afschrijving hondenbelasting De commissie van advies voor de bezwaarschriften fl. O. werd samen gesteld uit de heeren Zeegers, Rottier en Wisse. Aan den heer Tazelaar, onderwijzer aan de o. 1. school werd op zijn ver zoek met ingang van 1 Oct. eervol ontslag verleend. B. en W. werden gemachtigd sol licitanten voor de vacature op te roepen. lie Kretenzer kwestie. Terwijl te Kanea Zaterdagavond de afgevaardigden aankwamen, kwam een troep gewapende boeren de stad binnen, en bezette het fort, om de vlag te bewaken. Ken consulair ambtenaar vermoord. De secretaris van het Grieksche consulaat te Seres, de heer Conssis, is vermoord de daders zyn onbekend, Afloop Aanbestedingen en Verknopingen. m Heerenhoek. Bij den verkoop voor de wed. J. van 't Westeinde den 11 Aug. 1.1. alhier gehouden is verkocht een huis en erf ingericht tot herberg aan W. Rijk Jz. te 's Heerenhoek voor f1040. 13 Aug. 1.1. verpacht voor de erven Vermande te Heinkenszand voor 7 jaar onder Heinkenszand. 1,71,30 H.A. bouwland in den Zuidzakpolder voor f 299,772,05,00 H.A. idem voor f297,251,23,70 n.A. in den Ouden- kamerpolder voor f 178,13 1,16,50 HA. in het Oude Nieuwland te 's Heer Areudskerke voor f 158,44; 2,16,17 H.A. weiland te 's Heer Abtskerke voor f 269,14, alles per jaar. Totaal f 1202,73. IHarktborïchta'i Rotterdam 16 Aug. 1909. (Per Telegraaf.) Vlas geen aanvoer. Aardappelen, Brielscbe f 2,50 U f3,25, Geldersche 1' 1,75 h f2,—, Eigenheimers, Zeeuw- sche. f 2,20 a f 2,40. Granen buiten landsche zeer stil. Mais vaster Weel 114,50 stil. Bouwman stil 115,50 5 f 16, f 14,50 a f 15,Binnenlandsche Tarwef 12,50 1" 14,50 Rogge- 5,50 - 6,25 Haver- 9,— - 9,50 Gerst- 8,25 „- 8,75 Koolzaad - 9,- 10,— Mais, mixed- - Loco, - Kanariezaad - - Karweizaad - 14,50 - 14,75 Bruine Boonen. - „- Erwten - - Eieren Zeeuwsche - 4,20 - 4,50 Overmaasche - 4,60 - 4,80 VeillugsTereenlglng Zulil-Beveluad Kleine Veiling. Zaterdag 14 Aug. 1909. Perziken 1 a 6 et. per stuk, Kom kommers '2 a 4 ct. per stuk, Pruimen 4 a 10 ct. per KG., Aalbessen 5 a 8 ct. per KG., Roode kool 3 1/9 ct. per stuk, Bloemkool 3 ct. per stuk, Witte kool 11/9 a 2 et, per stuk, Suikerperen f 1,65 per kin, Oomskinderenpeer f 1,50 per '/i kin, Wittebroodspeer f 1,70 per kin Kendick f0,50 a fl,75 per kin (afval), Zomeraagt f 2,00 per kin. Gemeente -Publicatiën Bij het gemeentebestuur is door de firma S. J. DE JONGE VERWEST te Goes, ingediend een verzoek om ver gunning tot het plaatsen aan een gasmotor «en 3 P.K., en het ver- grooten van drukkerij en letterzettery in het perceel wijk C no. 176 aan de Ganzepoortstraat, kadastraal bekend sectie 1) no. 1148. Verzoek en bijlagen liggen ter visie op de secretarie, gedurende eiken werk dag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl Maandag 30 Augustus 1909, des voormiddags te 10 uren, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 16 Augustus 1909. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Verkenningen en Verpachting n. Aug 17 ö"»e», rijwielen, Hollmann Sc Verhoek 18 Ierieke, Nienw geaaag-t timmerhrut, M C. 18 Baarland, Oppervrnehten, y. d. Kloe3 Schram. 19 foe Oppervruchten in verucbillende boom gaarden, Pilaar. 19 Kape'le, op jr raohten in verschillend* boom gaarden, Van Dissel. 20 'a-Gravenpolder, loopvarkens, meubilair en afbraak, Neervoort. 21 Kloetinge, opparvruohten in verschillende boomgaarden en aardappels Van Dissel 24 Goes, Oppervrnehten in verschillende boom gaarden en aardappels, van Dissel Krniningeo, Een perceel best bouwland, Schram. 26 lerseke, hu s met schaar en erf, Schram. 26 Wemeldinge, appels en peren, Liebert 26 'a-Gravenpolder, oppamochten in verschil lende boomgaarden Neervoort Goas, Opparvruohten in verachilleude boom gaarden, Pilaar. 27 Kapalle, appels en peren, Liebert 81 Goes, BeeBtiaal, Pilaar Heer Abtskerke, 14 H A bouw- en weiland Pilaar Sept. 4 Krabbeudjjke Rywidlhers!ellarsiaventaris en rijwielen Schram 15 Hoedekenakerke, Bargarwoonhnis met Bchuur en*. Neervoort. Wafsrgetflen voor icraokc, Dagen. 17 Aug. 18 19 20 21 22 23 Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 410 4.27 4.48 5.01 5.20 5.34 5.52 6 05 6.22 6.31 6.51 7.— 7.23 7.35 9.47 10.20 10.53 1126 11.56 0.18 0.51 10.09 10.41 11.15 1146 0.29 1.03 Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders JAN DE BUE en MAHRIETA ROOZE, den 21 Augustus, hunne 30-jarlge Ecbtvereenlglng f te herdenken. f Hunne dankbare Kinderen, Behuwd-, Kleinkinderen. Uit aller naam, JAC. DE BUE. i Borsele. De Heer en Mevrouw HARMS— Grokn geven kennis van de geboorte hnnner dochter i CLASINA MARIA. Ovezande, 14 Aug. 1909. Overleden te Amsterdam, in den ouderdom van 53 jaren, onze lieve zuster en behuwdzuster,'Mevrouw J. B. L. W. CROES—KÜBNE. M. LIEBERT—ICühne. L. E. A. LIEBERT. Kapelle, 13 Augustus 1909. De Notaris E. C. VAN DISSEL, te Goes, zal op Zaterdag 21 Augustus (909 des namiddags om 2 uren, te Kloe tinge, in de herberg van de weduwe Akkenaar, wassende in verschillende boomgaar den onder Kloetinge, Kapelle en Evers- dijk, s-Heer Abtskerke, Nisse, Hoede- kenskerke, Baarland, 's-Gravenpolder en 's-Heer Arendskerkeen 8 GEMETEN AARDAPPELS, onder Kloetinge, in pereeelen. Breeder by biljetten omschreven. Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis dat naar aanleiding van een verzoek van mej. M. W. van Heel te Goes, zoo noodig aan den openbaren dienst zal worden onttrokken een strook ge meentegrond, ter grootte van ongeveer 0.7 centiaren gedeelte van perceel, kadastraal bekend gemeente Goes, sectie D ongenummerd, gelegen aan de Kreukelmarkt Bezwaren tegen het onttrekken aan den openbaren dienst van bedoeld ge deelte grond, moeten worden ingediend ten Raadhuize dezer gemeente vóór Maandag 23 Augustus 1909. Goes, den 13 Aug. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. gefabriceerd en in den handel ge bracht door: JOH. VAN ASPEREN VERVENNE, GROOTE KADE, GOES. Deze limonades zyn vervaardigd van de beste en zuiverste grondstoften en geheel vrij van elk conserveerings- middel, zoodat ze ieders aanbeveling verdienen. Eén deel dezer siroop aangemengd met 4 5 5 deelen water, geeft een verfrisschenden en aangenamen zo- merdrank. In 10 verschillende smaken ver krijgbaar per en Va flesch. Citroen, Frambozen, Sinaasappel, Kersen, Aardbeien, Oranje, Grenadine, Grosseille, Paseal, Kwast.

Goessche Courant | 1909 | | pagina 3