van 1 992,52. De begrooting der afdeeling over 1910 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f5820. De contributie van 390 leden is geraamd op f530. In de drie afdeelingen, die aan de beurt zijn, zal een cursus in veekennis worden gegeven, dat zijnNoord Beveland, Goes en Hulst. Ook is uitgetrokken f50 voor een assistent van den zuiveiconsulent. De post voor onvoorzien is geraamd op f822. Benoemd werd tot lid der commissie voor het nazien der rekening over 1909 wegens aftreding van den heer C. Zuidweg, die niet herkiesbaar is, de heer W. Dekker te Wemeidinge. De drie periodieke aftredende be stuursleden werden herkozen. In plaats van wijlen den heer L. J. Dorst, werd tot lid van het bestuur gekozen de heer H. J. Dorst. Tot commissaris voor liet het hoofd bestuur werd in de plaate van den heer L. J. Dorst benoemd de heer W. ICakebeeke, in wiens plaats als plaats vervanger werd gesteld de heer H. J. Dorst. Ter benoeming van afgevaardigden naar het Nederlandsche Landbouw- comité werden voorgedragen de heeren J. Breebaart Kzn. mr. W. J. baron van Dedem en J. Sijpkens. Den afgevaardigden werd opgedra gen volgens die voordracht te stemmen. Tot afgevaardigden naar de alge meens vergadering werden benoemd de heeren H. J. Dorst en E. van den Bosch en tot hunne plaatsvervangers de heeren J. J Mol en C. Zuidweg. Als plaats voor de volgende alge- meene vergadering der afdeeling in 1910 werd Goes aangewezen. Door den heer C. Zwagerman werden daarna eenige mededeelingen gedaan omtrent controle- en stierenvereeni- gingen. Boeken en Tijdschriften. Het laatste nummer van het weekblad Pak me mee bevat weder vele actueele illustraties, w. o. van de vliegproeven nabij Den Haag, het vaeantiekamp te Laren, „Oud-Hellas" te Arnhem, de vergaderzaal van het veel besproken gilde der Kavalieren te Beek by Nijmegen en van de troebelen te Barcelona. Verder vinden we er in verschil lende lezenswaardige schetsen e. d. en het vervolg en slot van een ge- illustreerden roman. Provinciën ieuw 8 Drinkwaterleiding voor Zuid-Beveland. Men meldt ons De plannen voor de drinkwaterleiding voor Zuid-Beveland zyn thans gereed. Er zijn meerdere portefeuilles met uit voerige teekeningen klaar gemaakt, die thans met de beschryving en de kostenberekening door deskundigen onderzocht worden. Wij kunnen van de plannen het volgende mededeelen De waterwerken op het terrein by Ossendreeht zullen 125 M3. zuiver water per uur kunnen leveren. Er zullen twee gescheiden machinesyste- men van dezelfde constructie gemaakt worden, waarvan steeds een voor reserve zal dienen. De drijfkracht zal geleverd worden door dieselmotoren met een capaciteit van 55 eff. p. k. Voor de ontijzeringsinrichting zijn twee systemen geprojecteerd, waaruit de deskundigen nog een keuze moeten, doen. Het geheele hoofdbuizennet zal be staan uit geasphalteerde stalen moffen- buizen met jute omhuld en daarna weder geasphalteerd. Tussehen Goes en Kloetinge zal een kolossale water toren worden gebouwd met een nut tigen inhoud van 1250 M3. terwijl tussehen Driewegen en Borsselen een kleinere toren van 250 M3. nuttigen zal gesticht worden. Het hoofdbuizennet bestaat uit 38910 M. lengte van 300 m.M. wijdte. 1410 250 7370 200 6680 175 53750 150 29130 125 18520 100 38260 80 194030 M. samen. De bouwkosten van de geheele leiding met alles wat er by behoort zijn begroot ep f 1,350,000. Natuurlijk zal er belangrijk meer noodig zijn alvorens de zaak in exploitatie ge bracht kan worden. Het voornemen bestaat om een naainlooze vennootschap op te rich ten, waarvan alle gemeenten op Zuid- Beveland aandeelhouders zuiien zyn en waarvan de aandeelen in geen andere handen mogen zijn dan in die van de gemeenten op Zuid-Beve land gelegen. De statuten van deze vennootschap zijn in concept gereed en opgemaakt in overleg met op dit gebied gunstig bekendstaande mannen. Zy zyn thans nog in handen van een hoogleeraar te Leiden, die op verzoek van het comité, dat deze zaak voorbereidt, zoo welwillend is, de ontworpen statuten nog eens na te zien alvorens ze afgedrukt worden. Zoodra dit geschied is, zullen zy besproken worden in een vergadering van ge machtigden, daartoe reeds door de raden der verschillende gemeenten benoemd, aan wie dan tegelijk ook alle verlangde inlichtingen betreffende het technische gedeelte van het werk gegeven zullen worden. Het comité, dat tot nog toe de leiding in handen heeft, blyft ook van regeeringswege veel steun' ondervin den en is overtuigd, dat de regeering ook verder bereid zal zijn deze belangrijke onderneming zooveel mo gelijk te helpen. Dit kan o m. ook hieruit blijken, dat aan dr. Jenny Weyerman door de regeering is op gedragen dienstreizen te maken naar verschillende Duitsehe staten teu einde een onderzoek in te stellen naar de voorziening door gemeenten gezamenlijk in de behoefte aan drink water en naar de wyze, waarop de regeering van het land die voorziening bevordert. Als het onderzoek naar de even- tueele aansluitingen maar geen al te groote teleurstellingen baart, dan kan met vrij groote zekerheid medege deeld worden, dat het groote werk tot stand zal komen. Geen electrische tram. Naar wy vernemen heeft de firma Barger en Co. technisch Bureau te 's Gravenhage, die in 1908 van B. en W. van de diverse gemeenten in Zuid-Beveland een voor- loopige concessie had aangevraagd voor het exploiteeren van een elec- trischen tramweg op dit eiland, ver klaard van dit voornemen af te zien. fisipSiaart-xlijk. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor den ge meenteraad werden ingeleverd 286 stembiljetten, waarvan 4 van onwaarde. De heer Houterman verkreeg 154 stemmen, de heer Vleugel 128, zoodat de heer Houterman gekozen is. tieinkenszuni! Hier kwamen bjj het omrijden van een hoek twee fletsryders zoodanig met elkander in botsing, dat ze beiden vielen en een der twee een schouderbeen brak. De andere wielrijder kwam er met eenige lichte verwondingen af. De beide fietsen werden deerlijk ge havend. Koedeken*ke*-ke. Tengevolge van de enorme hitte van de laatste dagen werd de werkman D. L. alhier, bezig met het lossen van een grintschip aan den Biezelingschen dam, door een zon nesteek getroffen. Ofschoon de man aanvankelijk oogensehijnlijk zwaar leed, is zijn toestand thans bevredigend. Scfcore. Woensdag hield de raad eene openbare vergadering, waarin 6 leden tegenwoordig waren, dhr. Glernm was afwezig. Ingekomen was o. m. de mededee- ling, dat de geldleening a f 1500 voor het leggen van een keiweg is goed gekeurd. De voorzitter deelde mede dat dhr. Verhaagen aan Ged. Staten een verzoek hadt gericht om die geld leening niet goed te keuren, doch dat Ged. Staten geen termen hadden ge vonden om aan dat verzoek te vol doen. Dhr. Verhaagen zeide daarop, dat Ged. Staten vermoedelijk zijn verzoek wel zouden hebben ingewilligd als B. en W. maar de waarheid hadden gemeld. Spreker kan dan ook niet anders veronderstellen of B. en W. hebben Ged. Staten slechts leugens gemeld om daarmede het college om den tuin te leiden. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze besehuldiging te ver gaat. B. en W. melden steeds de waarheid en niets meer. Dhr. Verhaagen verzocht het ant woord van B. en W. voor te lezen en zou blijken, dat het geen leugen en bedrog is, dan wilde hij zijn woor den direct intrekken. De voorzitter achtte het niet noodig om het antwoord van B. en W. aan den raad mede te deelen en sprak de hoop uit dat de raad wel voldoende ver trouwen in B. en W. heeft. Dhr. VerhaagenLaat het mij dan slechts persoonlyk zien, dan zal ik ook mijn woorden intrekken, als mij blijkt dat ik mij vergist heb. Ook dit wilde de voorzitter niet toestaan, waarna dhr. Verhaagen zeide dan handhaaf.,^ mün„gezegde. Na het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren J. G van Nieuwenhuijze en W. Sterk ontspon zich een lang durige disenssje tussehen dhr. Verhaa gen en den voorzitter over het al of niet toelaten van dhr. Sterk. Dhr. Verhaagen vermeende, dat dhr. Sterk niet mocht worden toegelaten omdat hij door B. en W. benoemd was als architect voor den nieuw te leggen keiweg. De voorzitter was van oordeel, dat dhr. Sterk wel mocht worden toe gelaten. Op verzoek van den voorzitter deelde de secretaris zyn gevoelen mede en deze zeide, dat z.i. dhr. Verhagen vol komen gelijk had en dus de heer Sterk niet mocht worden toegelaten. Toen stelde de voorzitter voor het besluit tot toelating aan te houden tot een volgende vergadering en dhr. Sterk in de gelegenheid te stellen om als architect te bedanken. Dit voorstel werd zonder stemming aan genomen, nadat het voorstel Verhaagen om dhr. Sterk niet toe te laten was verworpen met 5 tegen 1 stem. De gemeentebegrooting werd den raad aangeboden en een commissie benoemd tot onderzoek er van. Dit geschiedde ook met de rekening 1908 van het Burgerlijk armbestuur en tevens ook met de begrooting 1908 van het Burgerlijk armbestuur. By de rondvraag vroeg dhr. Karelse om een lantaarn hij den Achterweg een weinig te verplaatsen. De voor zitter zegde een onderzoek toe en zoo mogelijk verbetering. Icracht, Een persoon, wien Woens dagavond (gisteren) om zijn luidruch tig kermis viercu door de politie een plaats in liet arrestantenlokaal was waardig gekeurd, is daaruit des nachts door één of meer anderen, metover- klimming van een vrij hooge schutting en verbreking van een slot, bevrijd. De politie doet onderzoek. Deserteur. Woensdagavond is door de gemeentepolitie te Terneuzen aan gehouden een korporaal der torpedis- ten uit Ilellevoetsluis, die voornemens was naar Amerika te deserteeren. Hij weigerde inlichtingen te geven omtrent zijn uniform, doch deze is Donderdag morgen opgespoord in een herberg onder de gemeente Hoelen. De man was goed van geld voorzien. De deserteur is ter beschikking ge steld van de militaire autoriteit. fiemenqd Nieuw- Kook and Zoan. De schrijver van de Amsterdamkehe Week in de XJtr. Dbld. deelt mede Miss Evertravel heeft in d'r jeugd een beetje slecht Fransch geleerd, waarmee ze er in geslaagd is zich in Frankrijk ten naastenbij verstaanbaar te maken. Ze verbeeldt zich nn op reis zich overal te moeten bedienen van de taal des lands. Koopt voor een kwartje een „Help yourself with Dutch", studeert een halven ochtend in 't Rijksmnseum, gaat clan aan den wandel en komt omstreeks den Dam tot de ontdekking, dat ze geld wisselen moet. 'n Engelscliman doet alles met Cook Sonsmiss Evertravel wil dus naar het kantoor van Cook. Doch ijverig in de nieuwe leer, zoekt ze in haar boekje op hoe Cook and Sons in Neder- landschen tongval heet. 't Boek in de hand spreekt de miss een agent aan. Can joe zeg me where Kook and Zoan De agent, eerst wat beduusd, be- grypt eindelyk wat men van hem wil, beduidt in agenten-Engelsch dat de miss achter liet Centraal-station there op een boot moet stappen naar Zaandam en dan maar verder wande len. Miss Evertravel oordeelt dat Cook z'n kantoor wat erg ongunstig gekozen heeft, stapt op de Zaansche boot. Sin- formeert nog eens onderweg, waarbij de aanwijzing van den agent bevesti ging ontvangt en komt per slot terecht te Koog aan de Zaan Bestuurbaar luchtschip. In ver band met den door de Maatschappij Zeebad Scheveningen uitgeloofden prijs voor het eerste bestuurbare lucht schip, dat van de tentoonstelling te Frankfort naar Scheveningen zal ko men en daar landen, kan bericht wor den, dat van de Parse val-Maatschappij aldaar bericht is ontvangen, dat eerst daags een bestuurbaar Parseval-lucht schip de reis naar de badplaats Scheve ningen zal aanvaarden. Dag en uur van aankomst en landing zullen nader worden medegedeeld. Dure stem f Daar de heer Van Gastel, lid van den gemeenteraad te Roosendaal, door het uitbrengen van zijn stem vóór heeft medegewerkt tot goedkeuring der rekening van het burgerlijk armbestuur, waarvan hij mede lid is, moet hij van het lidmaat schap van den Raad vervallen worden verklaard, terwijl hij de 'drie eerst volgende jaren niet herkiesbaar is. De brandweer ten plattélande. Hoe het in den polder om Haarlemmermeer bij brand toegaat, zagen we zoo schrijft de Opr. IJ. Ct. nog eens bij den brand bij den timmerman Sluis (vlak bij Hoofddorp). Iemand komt ter secretarie aangifte doen van deA Brand. Burgemeester geeft last, onze beroemde brandklok, die zoo ver haar heldere tonen doet hooren, te kleppen. 10 minuten pauze. De klok klept. De iemand komt terugvraagt wie brandmeester is. Wordt hem verteld; de vrager per pedes er heen. Vindt den man niet thuis, komt weer ter secretarie.Wordt verwezen naar brand meester no. 2, die gelukkig wel thuis is en per fiets aan de secretarie komt vragen of de spuit er heen moet. Bevel van den burgemeester Spuit er heen. Brandmeester naar huis om den sleutel. Komt eindelijk terug met sleu tel en paard, dat onze Jan van der Heyden zal sleepen naar den brand. Zachtjesaan.... dan breekt het lijntje niet. En zoo was na 5 kwartier onze spuit ter bestemder plaatse om den rookenden puinhoop nat te honden. Gelukkig waren er geen menscben- levens te betreuren. Toch kon van den inboedel niets gered worden. Ook een deel der boeken werd door de vlammen verteerd, met het gereed schap van den knecht en het hebben en houden der dienstbode. Dank zij den gunstigen wind, bleef de hout- loods gespaard. Zoo snel was nu onze brandweer op klaarlichten dag. Of alles alles nu zoo goed gegaan zou zijn, als het in den nacht ge beurd was Vermoord. Te Schoonoord is bericht ontvangen, dat de arbeider W. Dam, tijdelijk in Duitsehland werkzaam, daar in 't laatst der vorige week door een landgenoot is dood gestoken. Hij laat een vrouw met vijf kinderen achter. Verlaten kinderen. De heer S., handelsreiziger, wonende Langebrug te Leiden, die in niet te goede verstandhouding leefde met zijn echt- genoote, is in de vorige week met een dochtertje voor eenigen tijd naar Duitsehland vertrokken. Van die ge legenheid heeft ziju wederhelft gebruik gemaakt om met medeneming ook van een kind, de echtelijke woning te verlaten, twee andere nog jeugdige kinderen onverzorgd achterlatende. De kleinen werden gisterenavond laat op straat aangetroffen en voor- loopig bij een der buren onder dak gebracht, terwijl zij verder heden aan de tijdelijke zorg der politie werden toevertrouwd. Leer om leer. Het N. v. d. D. schrijft Schertsend heeft de Duitsehe Keizer gezegd, dat de familie Bentinck de mooie, historische bekers uit de 17e eeuw wel goed mocht laten bewaken. Z. M. veroorlove ons de scherts te beantwoorden met dezedat de be heerders van het Zeughaus te Berlijn wel terdege mogen opletten op een onder hunne hoede berustend klein kanon, want iedere Nederlander die er voor staat en de geschiedenis op het etiket leest gevoelt zekere ver zoeking in zich oprijzen. Dit keurig bewerkte kanonnetje heeft de stad Delft zich in de 17e eeuw te Dantzig laten vervaardigen. Napoleon zag 't te Delft en liet het gel\jk met meer mooie dingen ge beurde naar Parijs overbrengen. Daar vond 't Duitsehe leger bij de bezetting van Parijs in 1815, en toen werd liet kunstige eigendom der stad Delft overgebracht naar Zeughaus te Berlijn, waar 't nog staat. Opgepast, bewaarders Een nieuwe methode. Dezer dagen stond in een van de kleinere Haagsche bladen een advertentie van ong-eveer den volgenden inhoudEen dame, biedt wegens vertrek naar Indië haar prachtig zingenden kanarievogel aan tegen advertentiekosten Alleen dieren vrienden komen in aanmerking. Iemand schrijft er op en reeds den volgenden dag komt er een persoon in livrei en met een vogeltje bij zicli, die hem zegt, dat hij een van de 98 sollicitanten is en dat hij 't beestje kan krijgen na betaling van fl,00 advertentiekosten, mits hij 't beest goed verzorgt, want de „freule" was er erg aan gehecht en het was ook een kostbaar dier. Na verzekerd te hebben, dat het beestje een leven zal hebben als een prins, wordt de man eigenaar. Als h\j echter een paar dagen later een kennis ontmoet, die hem vertelt hoe liij als een uit 98 sollicitanten voor f 1.00 aan advertent,tekosten van een freule een kostbaren kanarie heeft gekocht, dan begrijpt hij, dat hij de dupe is geworden van een han- digen oplichter en ook.... dat 't beestje nooit zal zingen. Bloedig gevecht tussehen boeren en gendarmen. In het dorpje Puers, in de nabijheid van Antwerpen, heeft dezer dagen een bloedige botsing plaats gehad tussehen boeren en gen darmes. De aanleiding hiertoe was, dat de dorpsbewoners reeds sedert eenige dagen eiken avond ketelmuziek maakten voor de woning eener ge trouwde vrouw, die ze beschuldigden liefdesbetrekkingen met een harer knechts te hebben aangeknoopt. De burgemeester, die vreesde, dat de zaak te ver zou gaan, riep de gendarmes uit de naburige plaatsen op, om een einde aan de betoogingen te maken De bewoners stoorden zich echter niet aan de aanwezigheid der gewapende maeht en zetten het spelletje voort. Onder luid gejuich der menigte werd een groote pop voor het huis der vrouw in brand gestoken. De gendarmes, die ten slotte meenden tusschenbeide te moeten komen, werden uitgejouwd en met steenen geworpen. Ook de politie zelve schijnt haar boekje wel wat te buiten te zijn gegaan en zeer grof tegen de boeren te zijn opgetre den. Hoe het ook zij, ten slotte ont stond een klopparty tussehen de boe ren en de gendarmes, waarby ver scheidene boeren gekwetst werden, terwijl een van hen door de revolver schoten der gendarmes getroffen, spoedig bezweek. Daar de boeren, zoowel als de gen darmes, de geschiedenis ieder op hun wijze verhalen, zal men binnenkort een onderzoek instellen. Automobielongeluk. Een telegram uit Pilshead in Wiltshire meldt, dat een automobiel in volle vaart op een troep soldaten inreed, die van de manoeuvres naar liet Rollistonekamp terugkeerden. Twee personen zijn ge vaarlijk, drie ernstig en vijf licht gewond. Een hevige brand. Een vreeselyke brand, waarbij tientallen menschen" levens in gevaar verkeerden, woedde eergisteren te Sehöneberg bij Berlijn. Gisternacht ontstond brand in een kelder van een huurkazerne te Sohöne- berg. De brand werd eerst ontdekt toen het vuur de trappen reeds be reikt had, zoodat toen de brandweer ter plaatse kwam, de trappen reeds niet meer begaanbaar waren, Zware rookwolken drongen de verschillende appartementen van de huurkazerne binijen en onder de talryke bewoners van het huis ontstond een paniek. Hartverscheurend was het hulpgeroep der beangste menschen, die niet wisten hoe zich te redden. Met kracht begon de brandweer het reddingswerk. Men riep de lieden toe niet uit de vensters te springen en met de reddingslad ders drong men nu van buiten het brandende gebouw binnen. Zoo wer den 15 mensehen door middel van reddingstouwen gered Intusschen drongen andere brandwachts met rookmaskers voorzien het brandende huis binnen, overal lucht makende om den rook te verspreiden en intus schen het blusschingswerk volvoe rende. Aan dit krachtige optreden van de brandweer was het te danken, dat geen der tachtig bewoners van het huis eenig letsel overkwam. Diefstal aan boord van een oor logsschip. Voor de derde maal bin nen enkele maanden is de kas van een Engelsch oorlogsschip be stolen, In dit laatste geval betreft het een in Davonportgestntionneerd schip, welks naam niet wordt genoemd. Het onderzoek der boeken heeft stelsel matige verduisteringen, die zich uit strekken over een tijdsverloop van twee jaren, aan het licht gebracht. Verscheidene personen zijn, in verband met deze ontdekking, gearresteerd. Een conducteur als treindief. Te Clermont-Ferrand werd een spoorweg- conducteur in hechtenis genomen, wijl hij uit een aan een onderwijzeres toe behoorenden kofier voor meer dan 13000 francs effecten had gestolen. Ilij ontpopte zich als een reeds langen tijd door de politie gezocht lid van een beruchte en wijdvertakte spoor - wegdievenbendc. Om drie centimes. Aan het Sint Lazarus-station te Parijs koopt een bekend Parijsch bankier, een buiten gewoon rijk man, een biljet naar Guin- camd, een station aan de lijn naar Brest. Hij verzuimt den trein en moet op den volgenden wachten. Uit ver veling gaat hij de opgehangen dienst regelingen en tarieven bestudeeren. Én nu komt hij tot de verrassende ontdekking, dat de reis eerste klasse van Parys naar Guincamp op 15.42 francs is gesteld, terwijl men hem aan liet loket 15.45 francs heeft afgehouden. Daar hij juist niets beters te doen heeft, gaat de schatrijke bankier voor de grap naar 't loket, en eischt daar de te veel betaalde 3 centimes terug. Men wijst hem af. Hij wendt zich tot den stationschef. Die haalt de schouders op. Maar onze man heeft karakter, en gaat er ernst van maken. Hy schrijft een beleefden brief aan de spoorwegmaatschappij en verzoekt om zijn 3 centimes. Geen antwoord. Ilij stuurt een aangeteekenden brief. Geen antwoord. Hij laat de maatschappij door een deurwaarder manen. Men lacht hem uit. Hij dient een aanklacht in. De maat schappij protesteert. De zaak doorloopt drie instanties en komt voor liet Hof van Cassatie. Natuurlijk krijgt de man zijn recht. Alle rechtbanken beslissen, dat de spoorwegmaatschappij de 3 centimes terug moet geven. Achtduizend francs proceskosten Een ontvouw postbeambteIn het Hongaarsche stadje Szaszsebes is dezer dagen een postbeambte gearresteerd, die zich reeds sedert verscheidene jaren aan diefstal schuldig maakte, zonder dat dit ooit ontdekt werd. Hij ontvreemdde namelijk geregeld de be dragen aan geld, welke de in Amerika vertoevende Hongaren hun nabestaan den per brief plegen te zenden. Dit deed hij reeds eenige jaren met veel succes, zonder dat ooit eenige verdenking tegen hem rees, totdat hij ten slotte, zeker vermetel geworden door het welslagen zijner pogingen, een bedrag van 50,000 kronen wist te bemachtigen. Van de eene ontdekking kwam men toen tot de andere. Achteraf blijkt, dat de ontrouwe postbeambte aan een te Budapest wo nende dame de brieven, die haar zoon aan een te Szaszsebes wonende jonge dame schreef, voor klinkende munt verkocht. De politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld. Moord uit wraak. Een opzien barende moord uit wraak is te Midd- letown in den staat New-York ge pleegd. Vijftien jaar geleden werd een zekere Mc Sorley veroordeeld door een jury, waarvan zyn beste vriend, de heer Fenton, deel uitmaakte. Hij zwoer toen, dezen vriend te zullen dooden. Dezer dagen was de straftijd van Mc Sorley om en zijn eerste werk was Fenton op te zoeken. Hij vond dien terug als hotel-eigenaar te Midd- letown, maakte zich aan hem bekend en schoot hem dood.

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2