zijnen, tegen uiterst lage prijzen waardoor het vo'.k voor hongerloonen moet werken. Dan beweert het volk, dat de geestelijkheid hen misleidt en exploiteert, de monniken en nonnen in overvloed leven". Binnenland. De Minister van Koloniën. Naar met volkomen zekerheid ge meld wordt, zal de heer Idenburg weldra aftreden als Minister van Ko loniën en zich voor eenigen tijd uit liet ambtelyk leven terugtrekken. De heer Idenburg wordt als Minister van Koloniën opgevolgd door den keer De Waal Malefijt, Kamerlid voor Breu- kelen. Binnen eenige dagen is deze verandering te wachten. De heer Idenburg is bestemd qm den heer V>ui Heytsz als gouverneur- generaal op te volgen. Een adres aan' H. M. de Koningin. De heer J. Kuiper, hoofd eener bijzondere school te Leeuwarden, heeft een adres aan H. M. de Koningin ge richt, met verzoek, of H. M. het daar heen wil leiden, dat de Ned. Regeering aan de Mogendheden van Europa het voorstel doe, dat er een Europeesche Statenbond wordt gevormd, waardoor do verkwisting van enorme sommen voor oorlogstoerustingen en van dou anerechten kunnen worden vermeden. De heer Kuiper ging bij zijn adres uit van de gedaehte, dat een kleine Mogendheid, zooals Nederland, beter zoo'n voorstel kan doen, dan een groote Staat. Komt een groote Mogendheid met een dergelijk voorstel, dan zou men dit aan veroveringszucht of heerschzucht kunnen toeschrijven. (Ned.) Kunst en Wetenschap. Bijoeloovige artiesten. Zooals bekend is, speelt het bijge loof aan het tooneel 'n groote rol. De Engelsche tooneelspelers en -speelsters schijnen echter al in bijzondere mate bijgeloovig te zijn. Het leggen van een parapluie op de schrijftafel van een regisseur, wordt in Engelsche tooneelkringen als zeer noodlottig beschouwd. Dan wordt de veeleischen- de en scène-zetting, van een nieuw stuk bedreigt met een ijskoud fiasco En geen Engelsche toonoelspeler zal uit de coulisse het tooneel betredon, zonder den mouw van zijn linkerarm iets om te slaan, en zorgvuldig in 'n plooi te leggen Een groote rol speelt verder het paar schoenen, dat 'n artiest bij zijn debuut gedragen heeft. Deze schoenen worden ais 'n kostbaren talisman be waard en bij alle bijzondere gelegen heden aangetrokken. Vandaar, dat men in Engeland soms rijke en be roemde acteurs ziet optreden, op schoenen, waaraan de tand des tijds reeds zichtbaar geknaagd heeft. Den grootsten angst heeft men echter voor den pauw Deze bezit, volgens den Engelschen tooneelspeler, „het booze oog''. Eeu actrice, die voor Juno speelt, zal nooit met den vogel Jupiters op de planken verschijnen. En toen eenige jaren geleden te Londen een nieuw theater geopend werd, welks logewel- vingen met pauwen beschilderd waren, weigerden de artiesten eenparig op te treden, zoodat inen wel verplicht was de versieringen te veranderen. Uwe lievelings auteurs Het tydschi'ift Coenebium, dat te Lugano verschijnt, heeft aan zijne lezers, waaronder vele Franscken en Engelschen, de vraag gericht, welke boeken zij zouden meenemen, wanneer zij als vrije kluizenaars eenigen tijd de eenzaamheid maestpn opzoeken, en hun bibliotheek tot een veertig boék- deelen moesten inkrimpen. Aan het hoofd van de uitverkoren schrijvers stond Dante, die 66 stem men verkreeg. Na hem volgen Sha kespeare met 62, de Bijbel .met 61, Plato 50, Goethe 47, Marcus Aurelius 42, Victor Hugo 41, Homerus 39, Cer vantes 38, Pascal 35, Spinoza 34, Kant en Montaigne 32, Tolstoi en Schopen hauer 29, Voltaire, en Renan 28, Leo- parti 27, Darwin 26, Sophocles en Flaubert 25, St. Augustinus 24, Molière en NietzSche 23, Balzac, Carlyle, Spencer en Heine 22, Aeschylos, Epiktfetos en Rousseau 21, .Carducci 20, Virgilius 19, Schiller en De Mussel 18, Aristoteles 17 Ibsen en W. James 16, Thomas a Kempis („Navolging van Christus"), Manzoni en Rabelais, 15. Verder werd er gestemd op La Bruyère, La Fontaine en Racine (14), Cicero, Emerson, Anatole France, Horatius, Leibnitz en Tacitus (13), en een aantal moderne schrijvers. Vele lezers wenschten echter geen antwoord op de vraag der redactie te zenden. De meesten geven als reden op, dat zij in de vrije natuur geen tien minuten met een boek onder hun neus kunnen blijven zitten. 't Eenvoudigste antwoord is wel dat van den vroegeren Dominicaner pater Hyaeinthe Loyson „Ik ben sinds lan gen tijd een vrijwillig kluizenaar, maar mijn lectuur beteekent weinig en mijn bibliotheek nog minder. Door drie boeken heb ik echter veel geleerd door de natuur, den Bijbel en mijn ziel. De ziel is 'n geopend oog, dat in den hemel ziet". Een internationale misdadigers- statistiek. De Fransche revue heeft een belang wekkende statistiek gepubliceerd over de in de verschillende landen ge pleegde misdaden en strafbare feiten. Volgens deze opgave komen op iedere 100,000 inwoners in Italië 8,12 moor denaars voor, in Spanje 7,83, in Hon garije 6,09, in Oostenryk.2,24, in België 1,78, in Frankrjjk 1,56, in Duitschland 1,11 en in Groot-Brjttanië 0,60. Zooals men ziet, staan dus de heet- bloedige Italianen en Spanjaarden aan de spits. Wat de bestraffing wegens zware mishandeling aangaat, komt Oostenrijk met 248 op de lOOOOOhet eerst, daarop volgen België met 177, Italië met 162, Duitschland met 122, Frankrijk met 65, Hongarije meti46 en GrpQt-Brittanië met 7,19. Het zal wel opvallen, hoe buiten gewoon laag in beide' categorieën het percentage vanEngeland is, in ver houding althans tot de, andere mo gendheden. De meesten vergrijpen tegen de zeden worden in België bedreven, waar van de 100,000inwoners 15,11 wegens zulke misdaden voor den rechter ver schenen. Voor.de andere landen wijzen de cijfers aan 14,03 voor Duitschland, 9,77 voor Frankrijk, 9,18 voor Oosten rijk, 6.52 voor Hongarije, 3,77 voor Italië, 1,70 voor Groot-Brittanië en 0,95 voor Spanje. De meeste diefstallen komen volgens deze statistiek in Duitschland voor, dat 222 vonnissèn op de 100.000 in woners aanwijst. Daarop volgen Italië met 147, België met 128, Frankrijk met 112, Holland, met 77, Oostenrijk met 60 en Spayje met 56. Engeland missen we in dit statistiekje. Wat de zelfmoorden in de verschil lende landen betreft, staat Japan in dit opzicht aan het hoofd. In het laatste jaar kwamen daar op 100,000 inwoners niet minder dan 2110 geval len van zelfmoord voor. De andere landen gaven de volgende cijfers Denemarken 253, Frankrijk 218, Zwit serland 216. Duitschland 197, Oosten rijk 159, België 122, Zweden 119, Engeland 80, Holland 58, Schotland 56, Italië 52. Het aantal gevallen van zelfmoord is in de laatste tien jaren met 1000 pet. vermeerderd. Stadsnieuwe Inzameling. poor mej. ten Cate, liandwerkonder- wijzeres aan het weeshuis, is onder haar leerlingen een inzameling ge houden voor de armenj die bij den hevigen ,bi$nd te Raamsdonksveer have en goed verloren. Bijeen kwam f 1,95 en dit sommetje werd aan onze administratie tejr hand gesteld om het over te maken aan de commissie in de geteisterde plaats. Misschien zijn er'nog meerdere onder onze lezers, die mede willen werken om het leed te helpen dragen Gaarne zal onze administratie giften in ontvangst nemen. Nieuw feuilleton. We vestigen er de aandacht op, dat we heden beginnen met een nieuw feuilleton, hetwelk in enkele nummers zal afloopen. 8 Volksconcert. Uitgelokt door liet mooie woder was het gisteravond óp dfc Groote Markt zoo druk, als we dit nog zelden bij de concerten zagen. •Ejsn uitstapje. Door het Leger des EEeils alhier is voor een groot aantal kinderen Donder dag een reisje haar Vlissingen georga niseerd. Belangstellende'vrienden gaven de benoodigde gelden ervoor. Provinciën ieuws. ttfemefrfiiige* Maandag vergaderde de Raad, present waren alle leden. Ingekomen was een dankbetuiging van mej. Zwitselaar -voor het ver- hoogen van haaf"£raètement. Aan een verzoek der bewoners der Daniëlstraat om verbetering der straat en het plaatsen van een lantaarn zal zoo mogelijk worden tegemoet geko men: Ged. Staten maken geen bezwaar tegen het plan- van hot burgerlijk Armbestuur qm L6Ö0. voor wegver- be tering -iatf deJ gemeente te schen ken. Óa- De geloofsbrieven 'der herkozen leden Lindqnberg en van Oosten werden door 'een commissie 'onder zocht en tot toelating werd besloten. De raad besloot om de voorwaarden voor uitweg van eenige perceelen bouwgrond aan liét kanaal te aan vaarden. Op het verzoek van mej. Mooi om tractementsverkooglng als helpster aan de bewaarschool werd afwijzend beschikt. Wel is zij vrijgesteld van het aanmaken der kachels. raad besloot het tractement van dhr. v. d. Werff, onderwijzer aan school I met f50 te verhoogen. Ook stelde de raad voor het tractement van de secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur met f75 te verliopgen. Nog werd vastgesteld het suppletoir kohier if O. en schoolgeld en het kohier hondenbelasting met respectievelijk 13, 16 en 50 aanslagen. De gem. rekening 1908 werd aan geboden in ontvang op f 15795,07 in uitgaaf op f 15161,— Vj, goed slot van 634,06 Va- «r-wefce Bedankt voor't beroep Geref. Kerk ds. Brinkman te Beile. ttSita^d-Ctath. Maandagavond dreef er eene hevige onweersbui boven deze gemeente, die zich ontlastte in een geweldigen stortregen, vergezeld gaan de van eene hagelbui. e regenval was zoo groot, dat te Batli alwaar de bui hoofdzakelijk hing in een kort tijdsverloop het water in enkele straten eene hoogte bereikt had van circa 12 cM., terwijl bij de meeste inwoners aldaar, door de groote hagel- steenen, die er vielen, vele ruiten stuk gehageld zijnook de op het veld staande gewassen hebben veel te lyden gehad, vooral in den Eersten Bath- polder, waar bovendien nog de op het land liggende vruchten door den ster ken wind een eind weegs werden weg gevoerd. Wtaftemfrerke» Bij het Maandag nacht in dit eiland geheerscht hebbend onweder is door het inslaan van den bliksem een vlasschelf in den Kip- polder verbrand. Overigens geen schade De héér A. te Gussinklo alhier is te Amsterdam geslaagd voor de acte Fransch L. O. Het Hooge Huis. In het bekende weivlak De Poel, het oudste gedeelte van Zuid-Beveland, zoo schrijft men aan de Midd. Ctligt niet ver van het gehucht Sinoutskerke een oude landhoeve Het Hooge Huis. Omringt door lage weilanden is het huis op een hoogte gebouwd en bovendien flnk opgetrokken, zoodat het ver in den omtrek zichtbaar is. Het huis draagt het jaartal 1624 en is van binnen en buiten zeer ouderwetsch. Tot voor eenige jaren waren in de kruisboogvensters in de voorgevels, uog in loodgevatte ruitjes. De ramen in den zijgevel zijn nieuwer. Het dak is nog met riet gedekt. De bouworde is die van alle oude Zuid-Bevelandsche woningendeur in den voorgevel met twee zijramen van kelderkamer en voorhuis of ook van een kleine slaapkamer met gang, welke soms met een winkelhaak loopt om het wintervertrelc naar de schuur, achter tegen de schuur het groote woonver trek, waar 's winters gehuisd wordt. In de zijkamertjes van Het Hooge Huis zijn nog zeer ouderwetsche bed steden met eenig snijwerk. In het wintervertrek ziet men een grooten, ouden schoorsteen waaronder en niet waarvoor zich het gezin bij guur weer rond het houtvuur schaart, gelijk onze voorvaderen dit voor twee honderd jaar déden. De vrouw vrtn den huidigen eige naar, wier vader en grootvader ook bezitters der hoeve waren, herinnert zich nog hoe 's winters de woning met erf na langdurige herfstregens als een eilandje boven het water uitstak. Nu gebeurt dit nooit meer, dank zij den verbeterden waterafvoer, ook is de hoeve door een grintweg met Goes verbonden. Heel de Poel trouwens is in waarde gestegen. Alleen ganzen, kievieten en eenden hebben ernstige redenen om dit ten zeerste te betreuren, want hun econo mische toestand is er sterk door ge daald. Om op Het Hooge Huis terug te komen, het zal dezer dagen afge broken worden en de eigenaar laat een nieuwe woning bouwen. Niemand kan het den man euvel duiden, al is het waar, dat de Poel weer een van hare eigenaardigheden gaat verliezen. De kerken van, Baarsdorp en Sinouts kerke zijn weg en nu Het Hooge Huis weer. Het oudei.gaat voorbij. Gemengd Nieuws De Duitsèhe keizer in ons land. Maandagmiddag zijn de Duitsetie kei zer en keizerin aangekomen in de Steeg om het aangekondigde bezoek te brengen aan graaf Bentinck te Middaehten. Lang te voren was men bezig geweest om de straten en wegen en vooral het grafelijke slot te versie ren en er was zoo'n ontzaglijke massa mensehen naar de Steeg gekomen dat allerlei zonderlinge slaapplaatsen ge ïmproviseerd ïhoesten worden. Te 2 uur kwam de keizerlijke trein aan. De oorrespondent van de N. R. Ct. meldt daarover. Daal' verschijnen op het balkon van hun weidsche compartimentenreeks de Duitsehe Keizer en zijn gemalin. Wilhelm II is In de uniform van gene raal der infanterieblauwe mét gouden epauletten bezette rok, witte broek, zilveren Pickelhaube zjjn van de zon gebruinde gelaat metdeopgevleugelde snorren staat opgewekt, en als hjj graaf Bentinck ontwaart, groet Zyne Majesteit met een vriendschappelijk gebaar, blijkbaai' aangenaam getroffen door het wederzien. De hoog» bezoekers 9tijgen uit, en aanstonds drukt de Keizer met beide handen de hand van graaf Beutinck, waarna Keizerin Augusta den slot voogd van Middaehten hartelijk be groet. Stram staan de leden van het gevo'g op eenigen afstand daarachter De dames en heeren van den hof stoet en het ontvangende gezelschap worden over en weer gepresenteerd, converseeren nog even. En dan treden de hooge gasten naar buiten. Het over zicht, over de gouden roggevelden heen naar de verre bosschen is aan stonds frappant. Verrast ziet de Keizer even uit. Dau worden de statiekoetsen bestegen. De beide escorteerende offli- cieren uit de grafelijke familie plaatsen zich te paard ter zyde van de a la Daumont bespannen en door jockeys met allonge-pruiken bestuurde, rij tuigen, waarin de Keizer en de Kei zerin met hun gastheer en gastvrouw zijn gezeten en in een sierlijke bui ging om de voorgelegen akkers heen, begeeft de stoet, waarin de Keizer het rijtuig met de Keizerin en de gra vin laat voorgaan, zich in langzamen draf voor den intocht op weg. De duizenden en duizenden langs den Zutphenschen Straatweg, over bordessen, tribunes en daken hoog op. en samengedrongen in de tuinen, ja, hier eu daar bjj trossen in de boomen, zyn even overweldigd nu het groote moment is gekomen. Zy turen aan vankelijk beduusd naar de luisterrijke file, en 't duurt nog vóór het gejuich eindelijk losbarst. Doch dan schalt het langs de opgestuwde rijen voort, en de .hoera's daveren het Duitsehe Keizerpaar tegen. De geestdrift stijgt naar gelang de stoet verder vordert op den ruim twee kilometer langen weg naar het slot. Wilhelm II, in geanimeerd gesprek met graaf Bentinck, is blijkbaar meer dau verrast zooals dat juichen davert, en voortdurend vriendelijk groetend, ziet Zijne Majesteit telkens nog eens halverwege om naar de wuivende menigten op de estrades. De Keizerin neigt innemend naar alle kanten. Verschrikkelijk! Te Ooterleek, nabij Alkmaar, is een treurig drama afgespeeld. De huishoudster van eeu jong weduwnaar, Vet genaamd, sinds eenige maanden in zijn dienst, had reeds dikwijls pogingen aangewend met hem te trouwen, wat hy steeds beslist had afgeslagen en wel zoo, dat zij haren dienst moest verlaten. Zy dreigde toen met wraakneming. Maandagochtend, omstreeks half vijf, ging de weduwnaar, die één kind had, met zyn bij hem inwonenden vader uit melken. De huishoudster en het kindje sliepen beiden nog. Grootvader kwam liet eerst thuis, doch vond de deur ge sloten. Instinctmatig begreep hy dat er iets vreeselyks gebeurd moest zijn. Ondanks het vroege uur het was vóór zessen waren er- natuurlijk mensclien aan den weg, die den ouden man te hulp kwamen. Er werd een raam ingeslagen en aldus kwam men binnen. Allereerst ging men naar het bed van bet kindje. Vreeselijk schouw spel De arme kleine hing daar le venloos in een touw aan de bedde- kwast. Natuurlijk werd nu onmiddellijk naai de huishoudster gezocht. Haar vond men op den zolder zy had na haar afschuwelijke misdaad te hebben be dreven ook zichzelf door wurging van het leven beroofd. Te voren had zij een briefje aan Vet geschreven waarin zij hem vroeg een op de tafel liggend pakje naar haar ouders te zenden. Dat briefje begon aldus „Het leven biedt mij niets meer. „Je hebt mijn leven verwoest, nu doe ik het jouwe Poging tot moord. Maandagn i- middag is in voorloopige hechtenis gesteld de echtgenoote van den be hangersknecht D. Klaasen, te Zntphen. Zy waren Zondag samen op den IJsel bij de Bronsbergen aan het bootje varen, toen plotseling de vrouw haar man in het water duwde met, naar beweerd wordt, het kennelijke doel, hem te verdrinken. Met zeer veel moeite wist de man zich te redden. Moord. In de Kalverstraat te Rotterdam woont de 47-jarige los werkman D. Bosman, een eerste ruzie maker. Zdo had hy ook een vete tegen zijn buurman, den 28-jarigen metselaar A. R. Persoons. Zaterdagnacht omstreeks half drie zag hij dezen Persoons aankomen, greep een revolver, vloog hem tege moet en loste it bout portant een schot op hem. De kogel ging P. door de hand, vervolgens door den buik in de rich ting van den hartstreek. De getroffene stortte ter aarde, werd met den meesten spoed per brancard naar het zieken huis vervoerd, doch was daar te 5 uur reeds overleden. De moordenaar werd onder grooten toeloop van omwonenden, in zyn woning gearresteerd. Men was zoo verbitterd op hem, dat men herhaal delijk trachtte hem aan de handen der poiitie-agenten te ontrukken. Dezen moesten dan ook herhaaldelijk van de sabel gebruik maken, om den arrestant te behouden, die naar het politie bureau aan den Oppert werd over gebracht. Moord. De paardenslachter H. te Rotterdam was door zijn vrouw verlaten, die by haar moeder in de Veemarktstraat was gaan inwonen. Tevergeefs had hij haar eenige malen verzocht weer bij hem te komen. Maan dagochtend ging H. weer naar kaar toe, vroeg nog eens om terug te komen en toen zjj wederom weigerde, stak hy haar een groot slagersmes in de borst, ter hoogte van het hart. De vrouw overleed spoedig, de dader die gevlucht was, werd gevat. Groote brand. Een kolossale brand heeft Zondagavond ter deel van het dorp Raamsdonksveer bij Geertruiden- berg, in het asch gelegd. Omstreeks half tien brak boven het dorp een onweer los en sloeg de bliksem in de woning van A. de Bruijn aan het Smidseind aldaar. Het Vaderland schrijft hierover In enkele oogenblikken breidde de brand zich naar beide zijden uit, de grootendeels rieten dakbedekking brachten de langtonige hooivlammen geleidelijk over van het eene perceel naar het andere. De met pannen ge dekte huizen konden op een enkel na zich onmogelyk handhaven te mid den van zoo'n verschrikkelijke vuurzee. Ieder redde wat hy kon, doch veel was onmogelyk bij zoo'n woedend snel len voortgang. Jammei ende vrouwen met deschreiende-klagende „dutskens" vastgeklemd om den hals zoeken be houd in den polder. Mannen zitten wezenloos onder het knetterende dak. Sommigen moeten met geweld naar buiten gevoerd worden. Redden wat er te redden valt. De een met een goedgevulde geld zak, de ander met een waardelooze vogelkooi of oen kreupele keuken stoel, zonder eenig overleg greep men. wat er voor de hand lag of stond. Aandoenlijke tooneelen Een vrouw heeft een kindje verloren eenige dagen terug, 't lijkje ligt te midden van den matten schijn van enkele trillende kaarsjes. En daar boven knettert en knapt alles in den feilen brand. Het lijkje is vergetenMaar de moeder komt tot bezinning De moederEn zij rent het brandende huis in en redt haar doode kindje. Zij jubelde nog van blijdschap, Even daarna stort bet dak in Een kreupele redde er velen De infanterie uit Geertruidenberg was heel gauw ter plaatse. En zij hebben zich geweerdViel er met de enkele spuiten, die door de eb het water uit de haven niet konden ophalen en het dns uit den polder moesten pompen, weinig uit te rich ten, de brand werd toch gestuit. De kom ran 't dorp werd beschermd. Telkens werden onder aanmoedigende hoera's de muren omvergehaald en de' vlammende hooihoopen bespoten. De brand woedde van 9.45 tot diep in den nacht en nog ligt de boel te smeulen en te knetteren. 42 gezinnen zijn getroffen 30 huizen geheel verwoest juist de armstender armen waren niet verzekerd. Het is een zware «lag. De Eerste Vlucht over het Kanaal. Eenige dagen geleden kwam een Engelsch blad met de merkwaardige mededeeling dat niet Blériot de eerste mensch was die het Kanaal over ge vlogen was, maar, volgens authentieke stukken, gevonden in oude archieven te Bergamo, een Italiaansche Monnik die den tocht reeds in 1751 heet vol bracht te hebben. Het blad heeft de wetenschap geput uit een brief welke in dat archief is ontdekt terwijl de juistheid van deze brief door verschillende andere docu menten uit dat archief wordt bevestigd. We laten hieronder dit schrijven volgen, waarin zoo'n fantastisch ver haal gedaan wordt, dat men zich af vraagt, heeft men hier met verbeelding of met werkelykheid te doen.| Bier volgt het merkwaardige epistel Londen, 18 October 1751. Waarde Vriend Er is op het oogenbiik hier, pas ge arriveerd uit Oost-Indië, en vroeger te Lissabon gewoond hebbende, een man die ongetwijfeld de meest be- wonderingswaardige talenten bezit. Het is een Italiaansche geestelijke, geboren te Civita Vechia, genaamd Andrea Grimaldo, iemand van middel bare lengte. Op last van z'n geestelijke supe rieuren heeft bij 20 jaar in de meest afgelegen streken van Indië rondge reisd, waar hij, na z'n plichten als zendeling vervuld te hebben, de rest van z'n tjjd besteedde aan het uitden ken, maken en verbeteren van de meest merkwaardige en verbazingwekkende machine, welke ooit door menschen- handeu is gqajiaakt. Het schijnt een soort vogel te zyn, 'tis een toestel van zeer zonderlyke constructie, dat met behulp van een soort horlogeveeren de lucht in gaat en met zooveel gemak en snelheid zich voortbeweegt alsof het werkelijk een vogel is. De vleugels hebben in volle vlucht gemeten een lengte van 22 voet. Het geheel is vervaardigd van stukken kurk, kunstig aan elkaar bevestigd met metalen draden en bedekt met perlcament en veeren. De vleugels zijn samengesteld uit snaren en balei nen en eveneens opgetrokken met per kament en bedekt met veeren. Iedere vleugel kan in drieën worden opgevouwen. In de machine is een eigenaardig samenstel van een 30-tal wielen met 2 koperen bollen en kleine kettingen die met behulp van 6 kope ren ketels met kwikzilver een tegen- gewicht opwinden. De machine zelf wordt door de handigheid van den bestuurder in evenwicht gehouden. Met behulp van een groot vliegwiel en een zwaar gewicht blijft het toestel in Deweging, maar alleen bij een zekeren wind, daar de machine niet kan vliegen bij windstilte en evenmin by storm.

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2