N° 94 1909. Donderdag 12 Augustus. jaargang. i FEUILLETON. Een vreeselijk| droom. (sOESDIIE De uitgave dezerCourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes f 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 ct., eiken regel meer 10 ct Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweiijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 4 f 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. telefoonnummer 33. Directeur A. F. A. van Seters. Uitgave van deJNaaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kbbremans. Uit het Engelsch. door ARTHUR CONAN DOYLE. Mijn vriend Lionel Dacre woonde in de Avenue de Wagram, te Parijs, in het kleine huis met het grasperk ervoor, links van den Are deTriomphe. Mij dunkt, het huis moet er gestaan hebben, lang voordat de Avenue ge bouwd werd, want de grauwe dak pannen waren met mos begroeid, en de muren waren gevlekt en verkleurd van ouderdom. Van de straat gezien leek het een klein huis, met vjjf ramen in den gevel, als ik mij goed herinner, maar aan de achterzijde liep het uit in één enkele lange zaal. Die zaal had Dacre ingericht tot een bibliotheek van occulte literatuur, en tot een be waarplaats voor de fantastische voor werpen, die hjj verzamelde en waar mee zijn vrienden zich vermaakten. Hij was rijk en een man van ver fijnden, excentrieken smaak. Een groot gedeelte van zijn leven en zijn fortuin had hy besteed aan het bijeenbrengen van talmoedistische, kabbalistische en magische werken, waaronder zeer Over de vrouw. Eenige tyd geleden is door het Fransche tijdschrift La Revue aan geleerden en dichters de volgende vraag voorgelegdij „De tegenstanders der vrouw be weren, dat de maatschappelijke mo raal zou dalen, zoodra het de vrouw zou gelukken in alles met den man gelyk gesteld te wordenvan nature zou de vrouw zwak zijn, naar onop rechtheid geneigd, en hare traditio- neele afhankelijkheid zou deze karak tertrek nog versterkt hebben zij zou alleen dan een zekere mate van helden moed bezitten, wanneer haar gevoel er haar toe drijft, maar in alle andere opzichten, zou de vrouw slechts een duister begrip van loyaliteit bezitten en er niet voor terugschuwen haar eergevoel ten hare gunste op te offeren zij zou voor het huisgezin slechts ge schapen zijn en geen aanleg bezitten voor het openbare leven. Zijn deze uitspraken inderdaad juist en zoo zulks het geval is, wat hebben wij dan van de toekomstige maatschappij te ver wachten Tal van antwoorden zijn hierop in gekomen en met voldoening zullen de vrouwen vernemen dat het grootste gedeelte der antwoorden ten gunste van de vrouw is uitgevallen. Wel zijn er onder de ingekomen antwoorden die zeggen dat de vrouw gaarne en handig van list en leugen gebruik maakt, maar dan volgt er ook op dat dit de schuld is van den man tegen over wiens ruw geweld, harde onder drukking en heerschzucht de vrouw- niéts anders kon stellen dan list. Ziehier eenige der antwoorden Jules Clarétie: Waarom zou de vrouw minder rechtschapen zijn dan de man Niets is volkomener dan een rechtschapen vrouwzij verhoogt hare charme door haar loyaliteit. Ik heb in mijn leven evenveel mannelijke als vrouwelijke laagheden gezien Judas komt even dikwyls voor als Dalila. De zwakheid der vrouw ver oordeelt haar niet tot het gebruik maken van list, evenmin als de kracht van den man brutaliteit iu zich sluit. De werkzaamheden der vrouw hebben zich nimmer alleen tot het huisgezin beperkt op dit gebied zouden be roemde namen te noemen zyn. Trou wens, wat is het huisgezin anders als het familieleven, de opvoeding dooi den vader en de moeder, de opvoeding van het kind, dat weer op zyn beurt een vader of een moeder zal zyn Alen vrage het aan de beroemdste mannen. Zy zullen antwoorden, dat hun eerste gids in het leven hunne moeder was. „Mijne moeder", zei een van hen, „heeft mij mijn taak, myu vaderland, mijn plicht leeren kennen." Het feminisme zal niet bewerken, dat de bcteekenis dezer woorden verloren zal gaan. Ik vrees in het geheel niet, dat de maatschappelyke moraal zal dalen, wanneer de rol, welke de vrouw in het leven speelt, zal worden uitge breid. Huissloof of straatmeid, heeft Proudhom gezegd, Gelukkig zyn er nog andere mogelijkheden. Een vrouw, die waarlijk vrouw is, trotsch op hare rechten en zich hare plichten bewust ziedaar de vrouw der toekomst De vrouw van heden moet echter haar aanspraken niet tot het belachelyke willen opvoeren. In het land van de Maagd van Orleans worden de hel dinnen geëerd, maar men moet daarbij ook niet vergeten, dat Frankrijk ©ok het land van Molière is. En Jobn Stuart zelf zou de geëxalteerde vrou wen toeroepen: „Wees voorzichtig!" Auatole FranceMen zal van my niet verwachten, dat ik kwaad zal spreken van de vrouwen. Of zij al of niet bedriegen, zij blijven desniettemin bekoorlijk. Wij mannen hebben geen reden over de moraliteit der tegen woordige maatschappij te pochen. De mannelijke deugden zijn niet zoo schitterend, dat het fzou passen hen tegen de vermeende minderwaardig heid der vrouwen als troef uit te spelen. Ik weet niet of de vrouw van nature achterdochtig en listig is, maar ik weet wel. dat de man zich de gansche geschiedenis door, alt yd een brutaal, wild, bloeddorstig en onrechtvaardig wezen heeft betoond ik zie derhalve niet in, wat de maat schappelijke moraal door vermeerde ring van vrouwelyken invloed zou winnen of zou verliezen. Beter gezegd de maatschappelyke moraal kan nóch verhoogd nöch verlaagd wordenzij kan alleen veranderen. Iedere maat schappij heeft een moreelen invloed op diegenen, die zich met lmjje eigenaardigheden vertrouwd gemaakt heeft en daaruit voordeel weten te trekken, een immoreelen invloed op hen, die zich niet naar haar kan schikken. Onze tegenwoordige maat schappij is gunstig ten opzichte van den man, die van haar profiteert, en nadeelig voor de vrouw, die onder haar eigenaardigheden lydt. Paul MarguériteIk geloof volstrekt niet, dat de algemeene moraliteit da len zou van af het oogenblik, waarop de vrouw hetzelfde sociale standpunt zou innemen als de man. Integendeel. Dit is een sprookje, dat de mannen de wereld in hebben gestuurd. Zij hebbeu de wetten gemaakt, alle be roepen voor zich genomen en overal het recht van den sterke doen zege vieren. Zij hebben de vrouw als een slavin behandeldals zij op het oogen blik de fouten daarvan draagt, wie heeft ze dan de vrouw opgelegd Al dus door onze eigen schuld, mijne lieve vriendWil dit beteekenen, dat het feminisme van dag tot dag de vrouw vry en moreeier zou maken Dat zou te veel zijn. Iedere ontwikkeling dient haren tyd te hebben. Maar| dat de vrouw op zichzelf minder moreel zou zijn dan de man, dat zal ik nooit aan nemen. Zoo weinig zelfs geloof ik aan dit bakersprookje, dat ik integendeel de toelating van de vrouw tot het parlement en wetgeving als zeer ge- wenscht beschouw Marcel Prévost: Het is een onloo chenbaar feit, dat by de vrouw, die veroordeeld was in den strijd tegen den man de zwakste te zijn, het in stinct der list zich meer ontwikkeld heeft dan by den man. Maar van af zeldzame en kostbare. Hij had een voorliefde voor al wat wonderbaar en monsterachtig was, en ik heb wel eens gehoord, dat zijn proefnemingen op het gebied van het onbekende alle perken van beschaving en welvoege lij kheid overschreden. Met zijn En- gelsche vrienden sprak hy nooit over die dingendan was hij de geleerde en de virtuose doch een Franschman, wiens smaak dezelfde richting volgde, heeft mij verzekerd, dat hij zonder linge dingen heeft bijgewoond in die groote, hooge zaal vol boekenkasten en vitrines met curiositeiten. Dacre's uiterlyk getuigde, dat zyn groote belangstelling in die zaken meer voortsproot uit een verstande lijke dan uit een geestelijke bron. Zijn gevuld gelaat vertoonde geen spoor van ascetisme, doch zyn breede sciie- del, die boven zijn dunnende lokken rees als een besneeuwde bergkruin boren de lager staande pijnboonen, sprak van een veelomvattend verstand. Zyn kennis was grooter dan zyn levenswijsheid, cn zyn talenten over troffen verreweg zijn karakter. De kleine, heldere, diepliggende oogen tintelden van vernuft en van onver- zadelyke belangstelling in het leven, maar het waren de oogen van een zinnelyken egoïst. Doch nu genoeg. De man is doodde arme drommel stierf, juist toen hy zeker meende te het oogenblik, dat de vrouw dezelfde rechten en dezelfde sociale plichten zal hebben als de man, zal haar list haar minder noodig zijn, en men mag de hoop koesteren, dat deze geheel zal verdwijnen als een organisme, dat buiten werking is gesteld. Tristan BernordDaar het over het algemeen de mannen zyn, die als schrijvers optreden, zoo schryven zij ook de vrouw alle mogelijke fouten toe. Als de vrouw zou schryven, zou de man met fouten worden overladen, hetgeen reeds uit de werken onzer beste hedendaagsche schryfsters te constateeren valt Sta mij toe U een merkwaardige ontdekking mede te deelen, welke ik gemaakt heb Name lijk dezeMan en vrouw behooren tot één zelfde soort en lijken opval lend op elkanderop grond van deze overeenkomst voelen zij zich tot elkander aangetrokken. De fouten van den eene zijn de fouten van den andere en omgekeerd Komen hunne belangen met elkander in strijd, dan gebruikt iedere partij de wapenen, waarover zy beschikt de man zijn kracht en de wettelijke autoriteit, welke hij zich toegeëigend heeft, de vrouw maakt gebruik van haar list. Indien de vrouw de kracht en de wettelijke autoriteit bezat, zou de man zich van list bedienen De mannen gebruiken over het algemeen de leugen als hun wapen niet, omdat zij die niet noodig hebben was dat wel het geval, zy zouden van dat wapen eveneens gebruik maken. Men verandere de rechtspositie der vrouw, men deele haar dezelfde autoriteiten dezelfde onaf ban kei y kheid toe, waar thans de man over kan beschikken en de vrouw zal even loyaal zijn als de man. Wilt gij echter mijne geheele meening over het voortdringen van het feminisme weten, zoo zou ik u als volgt antwoorden men moet het vooral niet met het voortdringen van den vrouwelijken invloed verwarren. Ik ben integendeel van meening. dat, wanneer de man in het bezit van het geweld is, het juist de vrouw is, die regeert en dat haar macht des te on weerstaanbaarder is, naarmate ze ge heimzinniger is. Als de vrouw haar macht, in plaats van in stilte, in het openbaar zou uitoefenen, zou die macht zeker verminderd worden en men zou misschien de waarheid er kennen van de woorden, die eens de Hertogin van Bourgogne tot Madame de Maintenon sprak: „De beste re geeringen zijn die, waarbij de vrouwen openlijk hun macht laten gelden, want in dat geval zijn het juist de mannen, die regeer en". Buitenland. De staking in zweden. Onverminderd duurt de staking in Zweden voort Hier en daar breidt ze zich wat uit, maar belangrijke wijzi gingen zyn er niet in den toestand gekomen. Met zorg blijft de regeering den loop der gebeurtenissen gadeslaan, maar ze is onmachtig een einde te zijn dat hij eindelijk hel levens-elixer had ontdekt. Ik wilde u niet vertellen van zijn ingewikkeld karakter, maar van het vreemde en onverklaarbare dat plaats had, toen ik hem in het vroege voorjaar van 1881 een bezoek bracht. In Engeland had ik kennis gemaakt met Dacre. Ik was bezig met het doen van nasporingen in de Assyrische zaal van het Britsch museum, terwjjl bij bewijzen zocht voor zijn stelling, dat het Babylonische spijkerschrift een geheimzinnige, verborgen beteekenis moet hebben, en gemeenschappelijke belangen hadden ons samengebracht. Toevallige opmerkingen hadden aan leiding gegeven tot dageljjksehe ge sprekken, en zoo was er langzamer hand iets tusschen ons ontstaan, dat op vriendschap geleek. Ik beloofde hem te zullen bezoeken, zoodra ik in Frankrijk kwam. Toen ik eindelijk in staat was mijn belofte te vervullen, woonde ik in een landhuis te Fon- tainebleau en daar het met de avond- treinen lastig uitkwam, noodigde hij mij uit, den nacht in zijn huis door te brengen. „Ik kan u slechts deze rustbank aanbieden", zeide hjj, op een breede sofa in zijn groote zaal wijzend„ik hoop, dat gij bet hier naar uw zin zult hebben." Het was een zonderlinge slaapk maken aan de worsteling, die wel geen bloed doet vloeien, maar de wel vaart des lands in het hart treft. Werkgevers en werknemers blij ven volharden in hun besluit, om het tot het uiterste te doen komen. Het gaat er nu om voor langen tijd uit te maken wiens macht de sterkste is die van de ondernemers of die van de arbeidersorganisatie. De koning zelf' deed reeds een po- giug een verzoening tot stand te bren gen, maar waar de verbittering zoo groot is als in Zweden, moest ook deze poging falen. Merkwaardig is het, dat de regee ring gemeend heeft een pluimpje te moeten gevon aan de stakers voor hun ordelijk gedrag. Tot nu kwamen nergens ernstige ongeregeldhedenvoor. Dit verschijnsel is trouwens vaak waar te nemen bij stakingen die goed georganiseerd z{jn. Zoolang de arbei ders vertrouwen stellen in hun eens gezindheid en de kracht der solida riteit, nemen ze nimmer hun toevlucht tot daden van geweld, die de gewa pende macht tot optreden dwingen. Als echter een staking verloopt en zich van de stakers het denkbeeld meester maakt dat al hun opoffering en al hun ellende tevergeefsch is geweest, ontwaakt de hevige ver bittering welke drijft tot daden, die niemands, goedkeuring wegdragen. Uit de weinig talrijke en niet zeer uitvoerige berichten valt niet op te maken hoe nu eigenlijk de kansen van den strijd staan. Kalm zullen we dienen af te wachten wat de eerstvolgende dagen zullen brengen. Ernstige gebeurtenissen zijn niet uitgesloten. Hetzelfde kan men getuigen van De Ivretensche kwestie die door Turkjjes arrogante houding plotseling zulk een dreigenden keer beeft genomen. Op de zeer scherp gestelde Turksche eischen heeft Griekenland in uiterst gematigde bewoordingen geantwoord. Griekenland wenscht blijkbaar niet» liever dan den vrede te handhaven en dit is zeer verklaarbaar, daar de uit slag van een oorlog niet twijfelachtig kan zijn en naar alle waarschijnlijk heid een overwinning der 'lurksehe wapenen zon beteekenen. Turkije beschikt niet alleen over een veel grooter troepenaantal dan Griekenland, maar bovendien laat de organisatie en geoefendheid van het Grieksche leger veel, zoo niet alles te wenschen over. Onbegrijpelijk mag men het heeten, dat de lessen van den laatsten Grieksch- Turkschen oorlog door de regeering te Athene niet beter ter harte zijn genomen. Anders had Griekenland nu niet bijna weerloos gestaan tegenover het verjongd en blijkbaar zelfbewust Turkije. Nu is het natuurlijk te laat om hierin nog verandering te brengen en dit treurig voorbeeld zou b. v. het Belgische volk moeten prikkelen meer voortgang te maken met een Verbetering der weerkracht die in laatstgenoemd land zeker niet mer met haar hooge wanden, bedekt met bruine boekdeelen. Maar dat was juist iets voor een boekenliefhebber als ik. Geen geur doet mijn neus aan genamer aan, dan de flauwe, bijna onmerkbare reuk van een oud boek Ik verzekerde hem dus, dat de om geving mij uitstekend beviel. „De meubelen mogen niet gemak kelijk of alledaagsch zjjn, kostbaar zjjn ze zeker," zeide hij, om zich heen kjjkend, „Ik heb zoowat een kwart millioen uitgegeven voor hetgeen deze zaal bevat. Boeken, wapens, sieraden, snijwerk, weefsels, schilderijen, bjjna alles heeft zjjn eigen geschiedenis, die meestal de moeite van het ver tellen waard is". Wij zaten tegenover elkander bij den haard. Aan zijn reel iterzijde stond zijn leestafel, met een groote lamp er boven, die een zeer helder licht gaf. Midden op tafel lag een half ontrold perkament, met een aantal aardige voorwerpjes er om heen. Daartoe be hoorde ook een groote trechter, zooals gebruikt wordt bij het vullen van wijnvaten. Hij scheen gemaakt van zwart hout, met dolgeworden koperen ringen er om heen. „Wat een zonderling dingmerkte ik op. Welke geschiedenis is daaraan verbonden V „Jazeide hjj, „diezelfde vraag heb ik ook gedaan. Het zou mjj wat waard overbodig zou z(jn. Bjj een groot deel der Belgische R.-K. staatspartij valt evenwel weinig te bespeuren van een neiging aan het land een beter leger te schenken. Afschaffing van de plaatsvervanging b.v. stuit op hevigen tegenstand. Blijkbaar vinden vele Belgen er geen kwaad in zich door betaling een der heiligste plichten van den patriot, die, om in tijd van gevaar het vader land te verdedigen, van de schouders te schuiven. Een vereeniging is opgericht om de vrijwillige dienstneming aan te moe digen en de plaatsvervanging te be houden. Tot de toekomst misschien eens met duurbetaalde lessen anders leert. België heeft, sinds het een koloniale mogendheid is geworden, grooter ver plichtingen dan vroeger, al is het niet waarschijnlijk, dat dit land spoedig in zulke moeieiijkheden zal komen als waarin nu Spanje in zijn over- zeesch gebied verkeert. Het Spaansche volk is nog steeds in Angstige afwachting van wat er in het Rif gebied verder zal gebeuren. Opvallend stil is het er nu. De laatste dagen werden er zoo goed als geen berichten ontvangen. Toch mag men aannemen dat de Mooren, aangemoe digd door hun aanvankelijk succes, het er niet bjj zullen laten en zeker met alle macht elke voorwaartsche beweging der Spaansche troepen tegen zuilen gaan. In Spanje zelf bljjft de toestand onveranderd. Dat de regeering echter den geest van het volk nog niet ver trouwt, blijkt uit de krachtige maat regelen, vooral te Barcelona, om elk» poging tot nieuwe onlusten dadeljjk den kop in te kunnen drukken. Zondag b.v werden plotseling alle pleinen te Barcelona militair bezet en werd aan de wapenwinkels in de stad order gegeven heel hun voorraad uit te leveren aan de overheid. De monniken, die eerst gevlucht waren, keeren langzamerhand terug naar hun geplunderde en verbrande kloosters. Opvallend blijft het, aat bjj de on lusten der vorige week de woede van het volk zich dadelijk wendde tegen de geestelijken. Deze hadden toch niets uitstaande met de directe oorzaak der onge regeldheden. Een bewoner van Barcelona schrjjft hierover in een brief, die in de N. R. Ct. is opgenomen. „Wat nu de oorzaak der woede op de kloosters betreft: Het volk zegt het ronduit, en de meer ontwikkelden, in maatschappelijke positie hoogcr staanden, denken evenzoo, maar zwij gen er liever over.... dat de geeste lijken oorzaak zijn van Spanje's ach terlijkheid.... van het gebrek aan goede seholen.en behoorlijk onderwijs, verder vooral dat de kloosters den midden stand in hunne bedrijven concurrentie aandoen de monniken maken o.a. likeuren, de nonnen ondergoed en damesconfectie voor de groote maga zijn als ik het wist. Neem het ding eens in de hand en bekjjk het goed." Dat deed ik, en ontdekte, dat wat ik voor hout had aangezien, leder was, buitengewoon hard en uitge droogd door den tijd. Het was een groote trechter, met een koperen rand om het wjjdste en om het nauwste einde. „Wat dunkt u er van vroeg Dacre. „Ik zou denken, dat hij had toebe hoord aan een bierbrouwer ol een wijnhandelaar uit de middeleeuwen", zeide ik. „In Engeland heb ik lederen drinkflesschen uit de zoventiende eeuw gezien, die zelfde kleur en hardheid hadden als deze trechter „Naar mijn meening zon de datum ongeveer dezelfde zijn", sprak Dacre, „en ongetwijfeld werd hij gebruikt om een vat te vullen. Maar als mjjn vermoeden juist is, was het een zon derlinge wijnkooper die hem gebruikte, en ook een ongewoon vat dat er mee gevuld werd. Ziet gjj niets bijzonders aan liet ondereind van den trechter Ik hield hem bjj het licht en merkte op, dat de hals van den trechter een eind boven den koperen rand vol kerven en kepen was, alsof iemand er met een bot mes in had gesneden. Dat was ook de eenige ruwe plek op de dofzwarte oppervlakte. Wordt vervalgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1