N*. 91 1909 Donderdag 5 Augustus, 968te jaargang. 40 FEUILLETON. Een jacht over den Oceaan. IiOI'SCIIK Telefoonnummer 39. Directeur A. F. A. vak Seters. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kerremans. De uitgave dezerCourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, in Goes 0,73, buiten Goes, franco 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. inzending: van advertentlën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 et., eiken regel meer 10 et. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt Je prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels ii f 1,— berekend. Bewijsnummers 5 cent. Suitonland. De czaar op reis. Rnslands heerscher is op een kruis tocht door de Europeesche wateren en brengt bezoeken aan verschillende staatshoofden, of, juister gezegd, heeft met hen samenkomsten, want de resi denties dier staatshoofden worden niet bezocht. Dit zal wel verband houden met de vrees van den czaar voor eigen leven. Op zee, aan boord van zijn jacht, beschermd door torpedobooten en snelloopende kruisers, gevoelt de czaar zich betrekkelijk veilig, maar aan den wal, temidden van het velk, loert de dood. De vijanden van den czaar z{jn legio. De revolutionnairen zien in den zwakken, besluiteloozen man de oor zaak van alle ellende, die het groote Rusland inwendig vermolmt. In zijn naam toch werden honderden dood vonnissen uitgesproken, duizenden van de bloem der natie verbannen naar de onherbergzame oorden van Siberië. Het waren zjjn vertrouwden, die het volk bestalen, het geld van den staat ten eigen nutte aanwenden, het leger slecht gewapend, gekleed en gevoed, deden vertrekken naar Oost-Azië om daar den ongelijken strijd aan te bin den met de uitstekend georganiseerde Japansche legermacht. Het waren de hoogste dienaren van den czaar die het volk uitzogen en bij het minste teeken van ontevreden heid de lang getergde menigte deden uiteenrammelen door de kozakken - zweepen. En al dat onrecht, ^al die ellende moet gewroken op den man, die de kroon draagt, en dit weet de czaar. In elk land van Europa loeren zijn eigen onderdanen, bereid om hun leven te wagen om hun terechtgestelde of verbannen geestverwanten te wreken. Daarom leeft de czaar in zijn paleizen of aan boord van zijn jacht als een gevangene, wien slechts weinig vrij heid gegund wordt. En deze vorst, die door zijn eigen onderdanen als een onderdrukker be schouwd wordt, is nu op bezoek ge weest bij de staatshoofden van de twee meest vrije landen ter wereld, n.l. Frankrijk en Engeland. Eek hartelijke ontvansst. is den Rnssischen monarch door de overheid bereid, doch het volk, de pers toonde zich min of meer ge reserveerd, al beschouwden sommige Fransche bladen de ontmoeting als een welkome versterking van een wel niet populair, maar voor Frankrijke internationale positie dan toch wen- schelij k verbond. Een der bladen legde er den nadrnk op, dat men niet tegen dat verbond mocht zijn, omdat de Russische binnenland8che politiek het Fransche volk niet aanstaat. In Rusland toch zijn er velen, die ook de Fransche binnenlandsche politiek afkeuren, doch dit doet niets af aan de waarde en het nut van het bondgenootschap. Onder de Engelsche kust heeft de ezaar een revue gehouden over een deel der Engelsche zeemacht en wat door ARTHUR GRIFFITH. Zonder dat iemand er zich tegen verzette, ging ik naar het dek, pos teerde mij in de nabijheid van de trap, die naar de voorkajuit leidde, en sloeg de voor mij zeer aantrek kelijke gebeurtenissen gade, die thans aan boord plaats grepen. De opva renden waren door de nadering van het prachtig oorlogsschip ten zeerste opgewonden. Het gerucht, dat het met onB iets had uit te staan, had zich als een loopend vuurtje ver spreid. door de vele bonte seinvlag gen, die- ieder oogenblik wisselden van kleur n, en telkens werd de nieuwsgierigheid nog verhoogdmaar ze steeg ten top, toen het bevel afkwam, met halve kracht te stoomen. Het oponthoud in de vaart van een stoomschip verwekt altijd opzien aan boord, en de passagiers verdrongen zich op voor- en achterdek. Ik be merkte, dat die van de Eerste Klasse druk met elkander in gesprek waren Nicolaas II daar aanschouwd heeft, zal ongetwijfeld op. hem grooten in druk hebben gemaakt. Een REÜ8AOHTIGE VLOOt van 150 bodems lag voor anker, daar onder eenige der grootste moderne slagschepen van het zoogenaamde Dreadnought-type. Koning Eduard gewaagde in zijn rede tot zijn gast met begrjjpelijken trots van de Engelsche zeemacht, die elke andere vloot in grootte verreweg overtreft. Zoolang Engelands vloot onover winnelijk was, wist het zich veilig, doch de Vliegfroevbn over het Kanaal hebben aan deze zekerheid een einde gemaakt. De vorderingen der wetenschap stellen den mensch nu in staat ver boven de golven zich voort te bewegen en sommige Engelschen overwegen reeds de mogelijkheid, dat binnen af- zienbaren tjjd een vijandelijk leger letterlijk uit de lucht zou kunnen vallen op Engelands bodem. Een vliegende legerafdeeling In het stadium van ontwikkeling, waarin de vliegkunst nu verkeert, is dat gevaar nog wel niet groot, maar wat zal de toekomst brengen? De eerste locomotief was ook niet vol maakt, doch de geschiedenis leert ons, dat de menschelijke geest steeds tracht naar verbetering en heel dikwijls daarin slaagt. Behalve overden „luchtvijand" heeft men zich de laatste dagen in Enge land nog over iets anders ongerust gemaakt en wel over de veiligheid van de koningin van Spanje, die, zooals men weet, een Engelsche priH- ses is. Voor deze ongernsthcid was reden. De dezer dagen ontvangen berichten doen duidelijk uitkomen, dat De toestand in Spanje buitengewoon ernstig is geweest. Voor het oogenblik is er verbetering merkbaar, doch immer blijft gevaar dreigen. l)e regeering is evenwel op alles voorbereid. Groote troepenafdeelingen worden gereed gehouden om elke revo- lutionnaire beweging dadelijk met kracht den kop te kunnen indrukken. In Marokko is eenige verademing merkbaar. De Mooren toonen zich minder agressief. Als dit maar niet de stilte is, die den storm voorafgaat. Het schijntdat de Spaansche troe pen weinig geschikt zijn voor een kolonialen oorlog tegen e»n goed ge- wapenden en met het terrein bekenden vijand. Het totaal der Spaansche verliezen bedraagt 2000, wat minder is, dan oorspronkelijk werd opgegeven. Het is altijd op de Noordelijke helling van de beruchte pas, 5 KM. ten Noorden van de stad, dat de Spanjaarden vie len. En naar verschillende officieren aan een journalist verzekerden, zijn er nauwelijks twee soldaten geweest die zeggen konden, dat zy gedurende het gevecht een enkelen Marokkaan hadden gezien. Deze verstaan uitnemend de kunst en met levendige gebaren naar het oorlogsschip wezen. Ook vele kijkers waren erop ge richt, en ik zag, dat dit oponthoud in onze vaart met misnoegdheid werd opgenomen. In onze dagen, waarin de stoomschepen elkaar in snelheid trach ten te overtreffen en de een het record van den anderen zoekt te slaan, is een uur oponthoud een zaak van groot belang. Nu kwam op de eenigszins afge legen plaats waar ik stond, de slachter van de „Chattahoochee" op me af. Colly was de oorzaak geweest onzer kennismaking, en, was dit heerschap anders wat chagrijnig en kort aange bonden, zoo was hij nu ineens spraak zaam en innemend. Hij had op oor logsbodems gediend, en het gezicht van de witte vlag had hem genoeglijk aangedaan. „Het is toch een grootsch, een heer lijk gezicht zoo'n ijzeren gevaarte, dat zijn dertienduizend ton waterverplaat- sing heeft en gezwind als een vogeltje, over de machtige watervlakte schiet van den Oceaan. Dat is toch maar de overwinning van den mensch over de natuur, dat doelt op wetenschap, op kennis en voor alles, op moed. Wat een prachtig gezicht I De mooiste en de nieuwste kruiser, die op het water zieh aan het terrein aan te passen. Zij graven een kuil en leggen er steenen voor en men ziet niets dan Je trompen der geweren. Op drie ver schillende dagen hebben de Span jaarden, compagnie op compagnie, bataljon op bataljon gezonden, die zieh moedig lieten decimeeren op het zelfde punt. De onvoldoende artillerie, die veel te langzaam is, liet de infan terie niet toe zich te handhaven in deze stelling, hoewel zij achter de voorgeschoven posities is gelegen. Groote gebeurtenissen zijn nu aan staande. Als generaal Marinas over 35000 man beschikt, zal hij een voor- waartsche beweging wagen. In Spanje zelf is het, zooals we boven reeds opmerkten, rustiger geworden. Een Fransch verslaggever, die zich te Barcelona bevindt, seint aan zyn blad, dat de orde in de Catalonische hoofdstad inderdaad hersteld is. De bevolking doet alsof zij alles vergeten is en gaat gewoon haar gang, lachende en vroolyk als altijd. De mannen brengen de steenen, waarmede zy de barricades hebben opgebouwd, weer op hun plaats. De vrouwen met bloe men op de borst, bewegen met de haar eigen gratie heur waaiers. De trams ryden, overal hoort men pho- nografen, en dat alles te midden van tooneelen der verschrikkelijkste ver woesting en met de herinnering aan de vreeselijke bloedbaden, die nog zoo juist plaats hadden. Een ieder weet, dat op Montjuich 250 personen ge fusilleerd werden, dat de meeste re- publikeinsehe leiders gevangen ge nomen, de overige gevlucnt zyn. Men ziet de vreeselykste ruïnes en niemand kan reeds vergeten zijn hoe een troep revolutionnairen samenge dreven, omsingeld, verbrand en met kanonnen letterlijk stuk geschoten werd. Men moet toch nog weten, dat gedurende de eerste dagen een aantal slachtoffers viel, dat bij benadering op 3000 werd begroot, maar ook twee- of driemaal zoo groot kan zijn. Even zeer moet men zich de lijken der 17 nonnen herinneren, die op de barri caden werden tentoongesteld en de 15 klooster, die brandden zóó, dat het op de Balearen werd gezien. En toch, Barcelona zingt, Barcelona gaat naar de cinematograaf, Barcelona koopt bloemen. Maar, eindigt deze Fransche journalist, laat n niet misleiden. Er is een wjjze van zingen op graven, die ontroerender is dan wanneer men weende. Binnenland. Prinses Juliana. Dr. Roessingh heeft Maandag weder een bezoek ten Faleize Het Loo bracht. Met voldoening kan worden ver meld dat de gezondheidstoestand van Prinses Juliana in alle opzichten uit muntend is en dat het lichaamsgewicht in geregelde verhouding blijft toe nemen. Bevolking van het Rijk. In de St. Ct. no. 177 wordt openbaar gemaakt het bevolkingscijfer van het Ryk op I Januari j.l. Over de provinciën verdeeld waren de cyfers zwemt 1 Harer Majesteits oorlogsstoo- mer „Victrix"...." „Dus u kent dezen bodem „Of Ik hem ken? Mjjn zwager ia schiemansmaat aan boord, en nog geen week is het geleden, dat ik de kast, toen ze nog op de Solent lag, van boven tot onder gezien heb. Toen had de „Victrix" order, om naar China te stoomen, en de duivel mag me halen, als ik weet wat ze nu opeens midden op de Atlantische zee moet zoeken". „Ze zal wel een heel bizondere order hebben". „Misschien komt er oorlog. Webe leven ernstige tyden, en in de kranten heb ik gezien, dat Frankrjjk een oogje op ons heeft nou, die kikkers mogen opkomen als ze durven. Ik denk, dat het schip uitgezonden is, om onze handelsvloot te waarschuwen en be richt te geven". „Nu, we zullen het gauw genoeg weten. Kijk, hy heeft een sloep ge streken, en we stoomen nu met halve kracht, om de luidjes die erin zitten aan boord te nemen". De „Victrix" lag ongeveer op een halve myl afstands. Toen haar sloep afstak en met goed afgemeten maat slagen van haar zestien riemen over de breede golven schoot ran den Atlantischen oceaan, zag ze in ver- Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. N.-Brabant 310,425 309,676 620,101 Gelderland 322,832 315,599 634,319 Z.-Holland 663,457 699,8201,363,277 N.-Holland 537,421 566,093 1,103,514 /-■■eland US 862 116,096 281 #58 Utrecht 139,960 145,520 285,480 Friesland 182,727 180,185 362 912 Overijssel 193,108 186,726 379,834 Groningen 164,383 166,830 331,213 Drenthe 90,334 82,558 172,892 Limburg 170,921 163,660 334,586 2,891,930 2,933^68 5,825,198 Uit deze statistiek blykt dat be be volking van Nederland in 1908 is toe genomen met 77,934 inwoners of 13,56 per mille. Voor de groote gemeenten die met een bevolking van meer dan 20,000 inwoners bedroeg die toeneming 12,34 per mille de overige gemeenten 14,29 per mille. Tentoonstelling der elf Provineiën Te Utrecht wordt in de maand September een tentoonstelling van handel en nijverheid gehouden. De bedoeling is nu niet eens te laten zien, wat er in het buitenland wordt geproduceerd, doch om de bezoekers eens een juisten kijk te geven op de industrie in ons eigen land. Alle steden van Nederland zullen worden uitgenoodigd aan deze ten toonstelling deel te nemen om de haar eigen industrie meer bekend te maken. Een leerzame en ook voor de industrie zelve zeer nuttige tentoon stelling kan dat worden. De Neder landers weten nog te weinig wat hun nijverheid reeds praesteert. Nog al te veel wenden zy zieh tot het buitenland, waar zy in het vaderland terecht zonden kunnen. Meer belangstelling voor de Neder- landsehe industrie wekken is waarlijk geen overbodige arbeid. De „tentoonstelling der elf provin ciën" zal daartoe ongetwijfeld het hare bijdragen. Het secretariaat der tentoonstelling is geveBtigd „Park Tivoli", Utrecht. Landbouw, veeteelten Visscherij. Stand der landbouwgewassen. Door de directie van den Landbouw is een overzicht van den stand der landbouwgewassen gepubliceerd waar aan we het volgende ontleenen Het aantal H. A. dat met suiker bieten is beplant, bedraagt dit jaar 53126 tegen 47753 in 1908 en 44144 in 1907. Ook de verbouw van karwjjzaad is aanmerkelijk toegenomen, de cultuur van vlas en blauw maanzaad daaren tegen aanzienlijk verminderd. Het vlas en vele perceelen erwten zyn zeer in kwaliteit verminderd vooral in Zeeland,waar het waarschijn lijk meer geregend heeft dan elders In enkele streken o. a. in Zuid-Be veland, is door hagelslag veel schade aangericht. Tarwe. De wintertarwe staat er in Zeeland goed voor. Kogge. Deze is achterlijk, doch beloofd een goed beschot Wintergerst. De stand is goed in Zeeland. geljjking met de geweldige grootte van den kruiser eruit als een notedop. Bij de plecht zaten drie mannen, en toen ik ze in het vizier kreeg, zag ik, dat een hunner een marine-officier, de twee anderen in civiel waren. Een hunner was niemand anders dan my'n collega van het Rapporten bureau, msyoor Swete Thornhill, en de andere ja, waarachtig het rose- kleurig, puisterig gezicht was niet te miskennen de andere was de detec tive mr. Snnyzer. Nn werd me aanstonds duidelijk wat me te doen stond. Ik begreep, dat dit door snel handelen mogeijjk was Swete Thornhill al het noodige mee- deelen en toch onbekend te blyven. Daarom spoedde ik me naar den twee den salon en schreef hem het volgende „Waarde Swete Ik heb de papieren teruggekregen en over boord geworpen. Laat niets meer over my uitlekken, dan hoog noodig is, maar zie den commandant vin de Chat tahoochee" te bewegen tot een korte samenkomst met u en Snuyzer in myne hut of ergens anders, zonder andere getuigen. Ik heb afdoende redenen om my schuil te houden. Je dienstwillige, W. Wood." Haver. Ten gevolge van het weinige groeizame weer staat het havergewas over het geheel niet zwaar te velde. In Zeeland is de stand goed. Zomergerst. De stand is in Zeeland vrij goed. Kanariezaad. De stand is over al vry goed of goed. Blauw maanzaad. De stand is vry goed in Zeeland. K a r w ij z a a d. In verband met de hooge prijzen staat er van dit gewas aanmerkelijk meer te velde dan in de voorgaande jaren. In 1908 bedroeg de oppervlakte bezet met karwjjin Zeeland 736 H A., in geheel Nederland 4405 H.A. Dit jaar bedragen deze cijfers 1127 en 7158. Het gewas is thans overal gesneden en staat aan h >opeu of aan tollen op het veld. De verwachtingen zijn overal goed. behalve in Zuidholland en West-Noordbrabant, waar men niet meer dan een vrij goed ver schot verwacht. In Zeeland is er nog al wat zaad verloren gegaan door de slagregens terwijl men vreest, dat daardoor de kleur ook niet mee zal valien. Koolzaad. De stand is goed in Zeeland. Geel mosterdzaad. Van dit handelsgewas staat meer dan dubbel zooveel te velde als in het vorige jaar. Aantal H.A. beteeld met geel mosterdzaad 1909 1908 Zeeland 112 H A. 103 H.A. Geheel Nederland 1552 H. 704 H A. De stand is in Groningen goed tot zeer goed. Elders is de stand goed. Vlas. In alle Btreken waar de vlascultuur van beteekenis is, is de bezaaide oppervlakte aanmerkelijk afgenomen. Oppervlakte beteeld met vlas 1909 1908 Zeeland 4012 H.A 5712 H.A. Ten gevolge van den gevallen regen en het koele weer in het laatst van Juni heeft het vlas zich vry naar .wensch ontwikkeld, hoewel het gewas niet lang geworden is. De vele regens in het begin van Juli hebben echter aan de qualiteit reeds vry wat afbreuk gedaan, vooral in het Zuiden des lands. Zoo wordt uit Zeeland bericht, dat meerdere per ceelen reeds de helft der waarde verloren hebben. In Zeeland was het vlas reeds vroegtijdig tegen hooge prijzen grootendeels verkocht. De stand is vry goed in Zeeland. B o o n e n. Het gewas staat er over het geheel goed voor, hoewel er in sommige streken vrjj wat luis op voorkomt en ook de vruchtzetting niet mee schijnt te vallen De stand is goed in Zeeland. Bruine boonen. Voor eene behoorlijke ontwikkeling der braine en witte boontjes was het weer dit jaar aanvankelijk te koud en daarna bovendien te nat, zoodat de stand veel te wenschen overlaat. De stand is in Zeeland gemiddeld matig. Erwten. Het erwten gewas, dat er aanvankelijk zeer goed voorstond, is in den laatsten tjjd sterk achteruit Dit brielje nam ik mee in de kajuit van den administrateur, dien ik er gelukkig aantrof met eindelooze en omvangrijke rekeningen over levens middelen, die hem meer schenen te interesseeren dan wat aan dek plaats vond. „U zult de goedheid hebben, dit terstond den commandant te over handigen," zei ik op bevelenden toon. „Het is bestemd vooreen der heeren, die aanstonds met de sloep van den oorlogstoomer lai^szy komen". De administrateur las het adres van den brief met verrassing, zoo niet met bezorgdheid „Koninklijke Dienst „Vertrouwelijk en spoedeisehend." Aan Majoor Swete Thornhill Esq. Koninklijke Artillerie, p. fr. Commandant Sherborne van de „Chattahoochee.," „Ja zeker," zei de administrateur, wiens houding plotseling geheel ver anderde, waarop ik naar mijn waar nemingspost aan dek terugkeerde, om af te wachten de dingen die zouden komen. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1