N*. 90 1909 Dinsdag 3 Augustus, 9öste jaargang. Een jacht over den Oceaan, FEUILLETON. GOESCIIE De uitgave dezerCourant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, in Goes 0,75, buiten Goes, franco f 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór a uren op den dag der uitgave. De prys der gewone advertentiën is van 1-5 regels50 ct„ eiken negel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk- en doodsberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend. Bewijsnummers 5 cent. Telefoonnummer '23. Directeur A. F. A. van Setees. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Hoofdredacteur W. Kbrrekans. FEESTDAG. Heden is het 51 jaar geleden, dat H. M. de Koningin-Moeder het levens licht aanschouwde. Nimmer, sedert H. M. als jonge vrouw haar intocht deed in ons land aan de zijde van haar gemaal, ging deze dag voor ons volk ongemerkt voorbij, maar nn meer nog dan anders is er reden tot verheugenis voor Haar en de natie, die Haar heeft leeren hoogachten en liefhebben. Het nn afgeloopen jaar van Haar leven toch is van het hoogste gewicht geweest voor de toekomst van het Oranje-huis en dns ook van het volk, in welks geschiedenis we telkens de namen van Oranje-vorsten lezen als de namen van mannen, die ons volk steeds aanvoerden in den strijd voor de vrijheid en onafhankelijkheid. Prinses Juliana werd geboren en met deze gebeurtenis begon een nieuwe periode in de geschiedenis van Ne derland. Toen de blijde mare bekend werd in de residentie en het volk jubelend de straten vulde, trok een groote, vele duizenden tellende menigte in een spontane opwelling van geestdrift en liefde naar het eenvoudige paleis in het Voorhout, de woning van de vorstin, die heden haar geboortedag viert. Deze demonstratie was teekenend voor hetgeen geheel ons volk gevoelt voor Koningin Emma. Wij, Nederlanders, zijn kalme, be daarde menschen, niet geneigd dade lijk ons hart te schenken aan elke vreemde, die tot ons komt, wat ge reserveerd tegenover hen, die wij niet kennen, maar Koningin Emma is er in geslaagd de liefde van het volk te winnen, door haar taet, haar wijs heid, haar belangstelling in wat het welzijn van ons volk betreft en vooral door haar liefde voor haar nieuw vaderland, want liefde wekt immers liefde. En op dezen dag rijst in ons aller harten de innige wenseh, dat zij nog lang moge gespaard blijven, zij, de liefdevolle moeder, de nobele vrouw, de beminde vorstin. Buitenland. Vage beschuldigingen. Nu aller aandacht gevestigd is op de gebeurtenissen in het Rif-gebied, komen enkele buitenlandsche bladen een poging doen om het conflict een internationaal karakter te geven. Spanje, aldus beweert een Duitsch blad, treedt op in opdracht van Frank rijk,! dat, gedachtig aan het spreek woord betreffende het visschen in troebel water, van de verwikkelingen gebruik zou willen maken om Jzelf eenige voordeelen te winnen. Andere bladen vertellen, dat niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland en Duitschland achter de schermen schuilen en Spanje slechts een wil- looze pop is, die beweegt, doordat anderen aan de touwtjes trekken. Vooralsnog gelooven we deze be- 39 door ARTHUR GRIFFITH. „Jou allervervlschurkIk zal de boot laten stoppen, een sloep strijken. Loop gauw naar de brug, stuurman „De stukken zjn zoo zwaar, dat ze lang, voordat u op een mijl afstands bij de plaats is, gezonken zijn, kom- mandant Sherborne, en nu kunt u doen wat u goeddunkt, mijn geweten is gerust". Ik zal je confronteeren met den eigenaar van de stukken'-. „Diens eigendom zijn ze nooit ge weest, en ze zullen van nu af niemand toebehooren. Maar nog eens waar schuw ik u, commandant. Wees voor zichtig. Als u ons beiden confronteert, gebeurt er een ongeluk". O, neen, ik zal je eerst in boeien laten' slaan, en wel zoo dat je geen vinger zult kunnen verroeren of blik ken met een oog, jongetje". De zaak is juist omgekeerd, com mandant. Mij zal te kort worden ge daan, en ik zeg u, wat er ook ge beuren moge, u zult er voor verant woordelijk gesteld worden. Ik doe een beroep op uw bescherming, en weigert scliuldigingen niet. Wat er echter van zij, voor Spanje is de toestand hoogst onaangenaam. Marokko is een wespennest en wespen steken dat worden de Spanjaarden gewaar aan eigen huid. Toch schijnt de positie der Spaan- sche legermacht om Melilla de laatste dagen der vorige week minder critiek te zijn geworden. De aanvallen der Mooren waren niet zoo hevig meer, al moet generaal Marinas zich nog steeds bepalen tot een verdedigende houding. Zijn leger is nu ongeveer 20.000 man sterk, maar de vijand telt 50 k 60.000 man en, wat het ergste is, dezen zjjn allen uitstekend bewapend met mauser-geweren en beschikken blijk baar over een ruimen voorraad munitie. Wel hebben de Mooren geen ge schut, doch dit is bij een oorlog in het gebergte van betrekkelijk weinig waarde. Veie Europeanen zijn uit Melilla gevlucht en dit is zeer begrijpelijk. Een oogenblik dreigde zelfs het ge vaar, dat de vijand de stad zou bin nendringen en slechts doordat op het laatste oogenblik het Spaansche scheepsgeschut een woordje mee ging spreken en een bloedige slachting aan richtte onder den voortrukkenden vijand werd een ramp voorkomen. De ofiflciëele berichten, d.d. 31 Juli, melden dat 's avonds te 9 uur 35 een convooi met levensmiddelen bjj het tweede station aan den spoorweg, werd aangevallen. Niettegenstaande een sterk escorte het convooi bege leidde, achtte men het beter op Melilla terug te trekken. De batterijen dezer vesting en van twee forten hebben de bergpassen van Goeroegoe, waar zich groote af- deelingen Mooren verzamelden, ge bombardeerd. Er zjjn weder nieuwe bataljons uit Spanje aangekomen en dadelijk ont scheept. De binnenlandsche toestand in Spanje is de laatste dagen eenigs- zins verbeterd. Te Barcelona zyn de autoriteiten weder meester van den toestand, nadat er eenige dagen lang hevig in de straten gevochten is- Een aaneengeschakeld verhaal van de voorvallen daar ter stede is er nog niet, maar wat uit enkele aan de cen suur ontsnapte telegrammen en mon delinge inededeelingen van vluchte lingen bekend werd, werpt een schril licht op het drama, dat zich er af speelde. Na de Fransche revolutie zyn derge lijke tooneelen niet meer voorgevallen als nu Barcelona te aanschouwen heeft gegeven. Wilde horden van duizende mannen vrouwen en kinderen galoppeerden door de stad, vernielden kloosters en openbare gebouwen, stichtten brand, vermoordden gendarmen en politie agenten. Barricades werden opgeworpen en u die, dan is het voor uw risico". De commandant zag er een weinig beteuterd uit. Al moest ik hem ook altijd nog voorkomen, als een krank zinnige. hu' scheen, tengevolge van de uitgebrachte argumenten, niet meer zoo geheel zeker van zijn zaak te zijn. „Ik weet niet, wat ik zeggen of doen moet Wat raadt n me, Mr. Hawk vroeg hij den administrateur. .Hii beweert, dat hij kapitein Wood is, terwfjl we op grond van de passa gierslijst dit voor een leugen moeten houden," antwoordde Mr. Hawk, thans met den wijsvinger mijn aangenomen naam op een gedrukt stuk papier aan wijzend, „als hjj echter toch kapitein Wood is, dan moet de andere een zwendelaar zijn. Vraag het toch eens, of hu zijn identiteit kan bewijzen. Kan hjj zich misschien beroepen op iemand aan boord, die zijn onmogelijke be wering bevestigt?" „Daar zeg je wat, Hawk, dat is een goed idee. Wat zeg je daarvan, mijn jongen wendde de commandant zich tot mij. „Zou je dat kunnen?" „Zoo gemakkelijk zou ik dat kunnen, als dat ik weet, dat u commandant Sherborne van de „Chattahoochee" is, maar het past me niet. Er zijn wel dames aan boord Eerste Klasse- passagieressen die het kunnen be- eedigen, maar ik wil ze liever niet in deze zaak betrekken, want een van haar ia mijn verloofde hardnekkig verdedigd tegen de troe pen, die met gevelde bajonet de op standelingen bestreden. Het geschutvuur daverde over de pleinen, van verschillende zijden knetterde bet geweervuur en in het rosse licht van brandende gebouwen streden de oproerlingen als duivels. De telegraafdraden waren doorge sneden, de spoorwegen opgebroken, in het kort, het was een toestand, die de gruwelen aan het einde der 18e eeuw in Parijs evenaardde. Het schijnt, dat er reeds lang te Barcelona iets broedde en dat de revolutionnairen het oogenblik hebben aangegrepen, dat het garnizoen door het vertrek van troepen naar Marokko aanzienlijk was verminderd. In de andere deelen van het ko ninkrijk schijnt nu de rust geheel teruggekeerd. De bevolking ziet in, dat inner lijke kracht noodzakelijk is om de gebeurtenissen in Noord-Afrika het hoofd te bieden Voor den jongen koning, een knaap bijna nog, zijn het uiterst moeielijke dagen. Binnenland. De burgemeester van 's-Gravenhage. De correspondent van Tel. meldt in verband met de steun, die burgemees ter Sweerts aan de anti-revolutionaire partijkas zou hebben verleend „In verband met "de nog altijd han gende bespreking over de zaak Kuy- per-Sweerts en over de vraag of onze burgemeester nu eigenlijk behoort tot de liberale partij of tot de rechterzijde hebben wjj omtrent dit laatste zeker heid trachten te verkrijgen en wij aarzelen niet te zeggen, dat de heer Sweerts op dit oogenblik behoort tot de rechterzijde. Wjj kregen deze verzekering van een betrouwbaar persoon, die met Baron Sweerts van zeer nabjj bekend is en herhaaldelijk met hem in aan raking komt. Hij zeide ons: De heer Sweerts is vroeger altijd zeer gema tigd liberaal en eveneens altijd gods dienstig geweest. Hij was nog liberaal toen hij tot burgemeester van Arnhem werd be noemd, maar even zeker is, dat hjj meer en meer naar rechts is getreden en thans geacht kan worden tot de rechterzijde te behooren. Dit staat dus vast." Het Bbld., dat de vorige week nog eens op de zaak terugkwam, heeft het verband tussehen de giften van den heer Sweerts aan het partijfonds der a.-r. party, en de „onzachte en on- redeiy'ke dwang" die dr. Kuyper ver volgens op de regeering van rechts uitoefende om hem te doen benoemen tot Commissaris der Koningin in Gel derland, wat den Haagschen burge meester betreft, losgelaten, en slechts vastgehouden wat dr. Kuyper aangaat. Dat de heer Sweerts zijne bydragen zou hebben gegeven, op hoop van het Commissarisschap, „zooals een Lehman geld gaf op hoop van een lintje", De commandant grinnikte, want hy zag in myn bewering een nieuw be wijs van krankzinnigheid. „Ja, en behalve deze vier een jong- niensch,. die zoo goed als in myn dienst is, al behoort hij tot het personeel van Saraband Zonen, te „Het detective-bureau te New-York Van die lui heb ik gehoord." „Maar misschien is het hem niet aangenaam, als u te weten komt, wie hij is." „Het draait er dus op uit, dat je ons geen borg voor je pretenties geven kunt, heHet wil me voorkomen, dat je op het punt staat van zinken en heel gauw een volkomen wrak znlt zyn," hoonde de commandant. „De heele geschiedenis ziet er verrot uit. Je slingert op plaatsen, waar je niets te zoeken hebter worden papieren op je gevonden, die een ander passa gier als van hem gestolen aanwijst en die je maar klakkeloos vernietigt, op Jiet oogenblik, dat ze je zouden afge nomen worden. Je pretendeert te heeten, zooals een ander Kortom, de heele geschiedenis staat me niet aan, en ik zal je zeggen, wat ik voornemens ben met je te doen. Ik zal je onder streng toezicht gevan gen houden, totdat we te New-York zyn gekomen. Daar mag je by de bevoegde autoriteiten je rechtvaardi gen. Tot zoo ver neem ik de verant woording op me, want ik moet voor wordt zelfs met 's burgemeesters woor den tot „een onzinnige verdachtma king" verklaard. Maar dat heeft dan ook niemand heet het nu ooit beweerd. Men zou mogen verlangen, zegt het Vad., dat de heeren Sweerts en Leh man dan niet door het Bbld. in éénen adem genoemd waren, en dat het blad zich direct zoo krachtig en beslist mogelijk zou verzet hebben tegen de uitlegging, die vi-y'wel door de geheele pers aan de mededeelingen van het Amsterdamsche blad werd gegeven, dat het verband tussehen het een en het ander vaststond, óók wat den heer Sweerts aangaat. Kunst en Wetenschap. De Hagespelers. „De Hagespelers", onder leiding van Eduard Verkade, die het vorige win terseizoen eenige malen hier optraden, zullen ook aanstaanden winter ons niet vergeten. De samenstelling van het gezelschap is eenigszins gewyzigd. O. a. zyn er nu nog in opgen imen twee vroegere leden van het Brondgeest-ensemble, n.l. mej. Alice Plato en Kienk Brouwer. Aangekondigd worden o. m. opvoe ringen van „Macbeth", „don Carlos" en van Hoflinannsthals „Electra". Over de werkzaamheden in het vorige seizoen worden ons de volgende byzonderheden medegedeeld Het gezelschap van Eduard Ver kade gaf vanaf 7 September 1908 tot 4 Mei 1909 in 54 verschillende ge meenten van ons land te samen 187 voorstellingen Shakespeare's „Ham let" werd o. a. 53 maal gegeven. In het geheel hebben 55587 beta lende bezoekers die voorstellingen by- gewoond. Over de verschillende lynen der Spoorwegmaatschappüen werd een afstand van ruim 250000 KM. afgelegd, terwijl door het medenemen van eigen decoratiën en costumes circa 167590 KG. bagage werd vervoerd. Lodis Bouwmeester ten derden made naar Indië. Het zal er nu toch van komen, dat Louis Bouwmeester ten derden male naar lndië vertrekt, meldt de Tel. De zaaa begint hoe langer hoe me r vasten vorm aan te nemen. Twee zeer invloedryke mannen steunen hem, zoowel financieel als in de keuze vau het repertoire. En steunende op zijn ondervinding van vorige jaren, hoopt hij het Indische publiek zoo go d als onder de gegeven omstandigheden mogeiyk is, zyn kunst te brengen. Sohilber-herdenkinq. Den lOn November a. s. zal het honderd-vyftig jaar geleden zyn, dat Schiller geboren werd. Een groot comité is in Duitschland in wording om dezen dag met een waardig feest eo een blijvend aandenken te vieren. Vier maal getrouwd. De bekende Wagner-zangeres Lillian den goeden naam en de eer van myn stoomer kunnen instaan." „Waar wilt u my gevangen houden, commandant „In een leege hut, die de administra teur je zal aanwüzen. Je maaltyden zul je krygen en naar behooren be diend worden, maar je biyft achter slot en grendel, totdat we vastgemeerd liggen en Oom Sam iemand aan boord stuurt, die je afhaalt." „Ik kom daar tegen op, commandant en zooals reeds gezegd, ik stel u voor alles verantwoordelijk, het zal u be rouwen". Op dit oogenblik ontving de com- mandont een spoeddepêche van de commandobrug. De officier van de wacht liet zeggen, dat een groot stoomschip, waardoor de Chattahoochee al eenige uren was achtervolgd, nu zeer nabjj was, en signalen gaf. „Hij wil met ons spreken',, zei de vierde stuurman, die de depêche had overgebracht,zyn vaartnummer staat niet in het seinboek, zeker een van de nieuwe Britsche kruisers, en Mr. Aston zegt, dat hij drie-en-twintig myien loopt." „Commandant Sherborne,", zei ik, „dat oorlogschip komt om de papieren of ik moest me al zeer vergissen," bracht ik met een iachje van inwen dige voldoening in het midden. „Mis schien iB er iemand aan boord, die mü kent." Nordica is dezer dage voor de vierde maal in t huweiyk getreden en wel met mr. Georg Washington Young, een Amerikaan. De drie eerste echtge- nooten van de zangeres, waarvan zü zich achtereenvolgens liet scheiden, wareneen luchtschipper, een tenor en een duiker. De tegenwoordige gelukkige is miiiionnair. Schoei en Kerk. Uitslag kindexamen H. B. S. Zaterdag slaagden te Zierikzee voor bovengenoemd examen van de H. B. S. te Goes P. J. J. Dormaar, C. G. van der Heyde en P. C. de Jonge van d» H. B. S. te Zierikzee K. Visser en J. Swartbol van de H. B. S. te Middelburg D. Jansen, J. J. Meier, J. C. J van Schagen, C. Spruit en H. J. Danker. Ook slaagde C. F. H. Göbel van Voorschoten Stadsnieaw*. Installatie. Met eenige plechtigheid had Zater dag in het Raadhuis plaats de instal latie van den heer mr. J. H. M Stieger als enquêteur van den middenstand. Deze plechtigheid werd bjjgewoond door den burgemeester, leden van het bestuur van „Handelsbelangen" en veie belangstellenden De installatie had plaats bjj monde van dr. Nou- wens, voorzitter der enquête-com missie. Deze wees erop, dat de zuidelyke commissie van do enquête voor den middenstand een gewichtige taak had door het instal leeren van het nieuwe enquête-lid Dr. J. Nouwens gaf een kort ge schiedkundig overzicht van de positie van den middenstand. De laatste tientallen jaren heeft de organisatie vrtn den middenstand veld gewonnen. En deze organisatie is noodigvelen zullen het aan den iy ve ondervonden hebben. De lalleenstnnnde middenstander is zwak tegenover het kapitaal en menig een is ondergegaan in den stryd, die by samenwerking van stand- en vakgenooten staande zoude zyn ge bleven. Verschillende klassen der maat- schappy hebben zich georganiseerd en de middenstand heeft bytjjds be grepen, dat hy zelf niet anders kon doen. Voor die organisatie is nog een ruim veld van werkzaamheid: vak- onderwüs, credietwezen en tal van andere vraagstukken eischen de aan dacht. By de regeering werd steun gevon den, zooals reeds bleek uit de benoe ming van een commissie voor den middenstand. Nn zal door een commissie een onderzoek worden ingesteld naar de toestanden van den middenstand, maar Woedend zag de commandant my aan, maar hy sloeg zyn oogen neer voor myn kalmon blik en duidelük kon ik zjjn gedachten lezen: toenemen de twijfel, de vrees, zich in de vingers te hebben gesneden, de ongeregeld heden, die er voor hem moesten voortspruiten uit het feit, my, zonder genoegzaam bewijs, als dief te hebben behandeld, en toch zat hy tot het einde hoog te paard. „Ik zal later met je afrekenen, myn jongey'e, en wel behoorljjk. Jy kunt mjj[ geen vrees aanjagen". „Als ik me een opmerking mag ver- oorlooven, commandant Sherborne, dan is uw plaats nu op de brug. Ik wil me niet opwinden, u uwen dienst te leeren, maar wanneer iemand zich door drift laat overmeesteren, dan kan hjj allicht iets ever het boofd zien. We kunnen later het klein misver stand tussehen ons tweeën ophelderen, maar nog eens waarschuw ik voor ioderen maatregel van geweld, Op. die boot, dat oorlogsschip daarginds, bevinden zich misschien vrienden van me...." Toen ik dit zeide, zag ik, dat hy opnieuw woedend werd, maar hy be dwong zich en verliet de hut van den administrateur, met een vloek en het bevel, mjj myne vrjjheid te laten. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1909 | | pagina 1