lid kan niet als Kamerlid beschouwd worden, voordat zijn geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden zijn en hjj de door de wet gevorderde eeden heeft afgelegd. De te Ede ge kozene zal niet in de gelegenheid zijn dit te doen, zoodat van de uitkeeriug van eenïge schadeloosstelling geen sprake kan zijn. Bekwaamheidseischen hemeknte- seoretaeis. Door den Raad van Ruinerwold is tot secretaris benoemd de nieuwbe noemde burgemeester dier gemeente de heer K Buiten Az. De afd. Drenthe van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren zendt ons nu een afschrift van een adres aan H. M. de Koningin waarin wordt verzocht deze secretaris-benoeming niet goed te keuren, omdat de be noemde niet op de hoogte is met de gemeente-administratie. Benoemingen als vorenbedoelde", zegt adressante, .moeten ontmoedigend werken, niet het minst ook voor de ambtenaren, die zieh voor examen studie voel moeite en kosten getroos ten, ten einde eenmaal, toegerust met de onmisbare kennis voor de betrek king van gemeente-secretaris gevor derd, zieh een goede positie te ver werven." Vervroegde winkelsluiting. De Staatscommissie voor den Midden stand heeft zich met algemeene stem men vereenigd met een vóórontwerp van wet inzake vervroegde winkel sluiting en dit vóórontwerp zal met zeer belangrijke bijlagen en eene memorie van Toelichting worden aan geboden aan Hare Majesteit de Konin gin met verzoek om openbaarmaking daarvan. Kunst en Wetenschap, Seinen met de planeet Mars. Prof. William H. Pickering, van de Harvard-sterrenwacht, heeft in een Amerikaanseh tijdschrift nog eens zjjn meening gezegd over de uitvoerbaar heid van zijn plannen om seinen te geven aan Mars-bewoners. Het zou kunnen gescheeden met spiegels, die het zonlieht zouden moe ten terugkaatsen in de richting van Mars. Het gericht houden van die spiegels zou geen onoverkomelijke bezwaren opleveren. Maar zegt Pic kering men moet beginne met aan te nemen, dat er op Mars intelligente wezens zijn, voorzien van oogen en gewapend met kijkers, die even goet) zjjn als de oogen en kijkers der aard bewoners. Of zulke wezens met kijkers er zou den zijn Ja, dat was een andere quaestie, en daarover had prof. Pickering liet nu niet. De seinen zouden ook wel kunnen worden gegeven, meende prof. Pieke ring, met reusachtige figuren van zwarte stof, uitgespreid op witte vlak ten (b. v. zoutvelden). 126000 k. g. poëzie. Een-en-dertig wagons zullen spoe dig van Brussel naar Parijs een schat vervoeren, die 126.000 K.G. weegt. Dit zware gewicht wordt gevormd door... poëzie. De Belgische graai' Spoelberch de Lovenjail was een aanbidder der Fransche dichtkunst en heeft met zjjn inillioenen duizen den handschriften door Fransche dieh- terpennen beschreven, gekocht. Balzac, George Sand, Gautier en Musset waren zjjn afgoden. Deze kostbare verzame ling heeft hij vermaakt aan de Fran sche Republiek. De regeering laat dien kostbaren sehat, welke eenige jaren in België gebleven was, naar Frank rijk overbrengen en zal haar onder brengen in een kasteel te Chantilly. Het kleinste tooneelstuk. Men klaagt er wel eens over dat in de moderne tooneelstukken te veel gepraat wordt en dat er te weinig in gebeurt. Een tooneelgezelschap zal het nu in Duitschlaud en Engeland gaan probeeren met .samengeperste too neelstukken", waarin alleen de pak- kendste scènes voor het voetlicht komen en de rest slechts met een paar zinnen wordt aangeduid. Derge lijke kunststukjes zijn in de geschie denis van het tooneel echtei niets nieuws. In de helft van de vorige eeuw werden in Italië z.g. Lilliput- drama's geschreven en opgevoerd, en de Milaneesche dichter Giovanni Ventura slaagde er in, het kleinste tooneelstuk der wereld te schrijven. Dit was van den volgenden inhoud „Rosm un da", tragedie in 5 aetes, van Giovanni Ventura. Personen Koning Alboin. Rosmunda, dochter van Kunimond, zijn vrouw. Perideus, slaaf. Ie bedrijf. Alboin (reikt Rosmunda den schedel haars vaders, met wijn gevuld) Drink 1 Het is de schedel uws vaders Rosmunda (vol afschuwO, goön AlboinIk wil het 1 Rosmunda (drinkt en zegt zacht) IV ee u (Het scherm valt.j 2e bedrijf. Alboin (vriendelijk tot Rosmunda) Gij weent Rosmunda Kan ik anders Alboin Vergeet RosmundaO, laat injj 1 Albion Gij koestert wrok Rosmunda (ironisch)Hoe zou ik (Het scherm valt.) 3e bedrjjf Rosmunda (in gepeins verzonken, 'n dolk in de hand. roept)Slaaf Perideus (verschijnt en knielt aan haar voeten)Koningin Rosmunda (hartstochtelijk)Ik be min u 1 Perideus (in verrukking)O, Hemel Rosmunda Kom met mij 1 (Af in omarming.) (Het scherm valt.) 4e bedrijf. (In t nevenvertrek 'slaapt koning Alboin.) Rosmunda (reikt Perideus den dolk) Ga, dood hem Perideus (tweifelend)Den koning Rosmunda (met klem): Uw mede minnaar 1 Perideus (in toorn)Ha, hjj zal sterven 1 (Treedt vastbesloten het vertrek des konings binnen.) (Het scherm valt.) 5e bedrijf. Alboin (met verstikte stem uit het aangrenzend vertrek)Te hulp 1 Rosmunda (gespannen luisterend) Sterrrf Perideus (stormt binnen, den bloe- digen dolk in de hand, vaalbleek) Dood Rosmunda (grijpt den dolk en heft hem ten hemel)Drinkt gij nu, vader 1 (Het scherm valt voorgoed.) Deze tragedie scheen per slot van rekening den auteur voor eene op voering wat al te kort en lijj ver werkte haar daarom tot 'n drama, dat na de „vergrooting", toch niet meer dan vijftig verzen telde. In 1845 bezorgde het bij de vertooningen te Milaan en Turijn 't publiek een paar vroolijke avonden. Rechtzaken. Moordaanslag. De 22-jarige kell- ner Cornelia Dekker, die terecht ge staan heeft wegens den moordaanslag, Zondag 14 Februari op den Dam te Amsterdam gepleegd op de 23-jarige eostuumnaaister Bertine M. M. Lind, zijn meisje, is door de Amsterdamsche rechtbank schuldig verklaard aan po ging tot moord en veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf, terwijl 5 jaar was geëischt. De voorlezing van dit vonnis werd door Berta Lind en de kostjuffrouw van Dekker bijgewoond. Beiden gaven, toen het vonnis geval len was, uiting aan hun droefheid Berta Lind verliet, na een aandoenlijk afscheid van haren beminde genomen te hebben, ondersteund door een an dere juffrouw, schreiend de rechtzaal de k istjuff'rouw moest, aan een hevig zenuwtoeval ten prooi, de zaal uitge dragen worden. Landbouw, Veeteelten Visscherij. Juni premikelring. Bij bovengenoemde keuring van merries werden o. m. goedgekeurd Driejarige merries (geb. 1905): Emma eig. F. v. Hoorn, KapelleMarie eig. P. Verburg, Kamperland. Merries van 4—8jaar, vertoond met veulen Caline, eig. Wilhelminapolder; Marie, eig. J. 11. Elenbaas, Hoedekens- kerke Lotta II, J. L. Mol, Driewegen. Merries van 4—8 jaar, zonder veulen (voor de eerste maal zilveren medaille): Lotte, eig. C. Thorenaar, Waarde Emma, eig. P. Dekker, Borsele. Merries van 48 jaar, die als plaats vervangsters bekroond zijn met f100: Mirza, eig. wed. E. van Hootegern, Kruiningen. Verplichte Hengstenkeuring. De verplichte hengstenkeuringen in onze provincie zullen, aldus meldt bet Zeeuwsche Landbouwblad, dit jaar gehouden worden van 7 tot 11 Sep tember. Opname im het Stamboek Z. B. S. Bij de Juni-keuringen zijn opge nomen in het Stamboek van liet Zeeuwscii-Belgisch trekpaard 111 mer ries van 3 jaar en ouder (Z. Landb.blad). Oogsto verzicht. Aan het oogstoverzieht van 20 Juli is het volgende ontleend Appelen. De stand is vrij goed op Zuid-Bevelandzeer goed op Walcheren vrij sleelit tot matig in Zeeuwsch-Vlaanderen. Peren. De stand is goed in Zeeuwsch-Vlaanderenvrij goed op Zuid-Bevelandmatig op Walcheren. Kersen. Deze staan goed op Zuid- Beveland vrjj slecht op Walcheren. Krieken. Deze staan goed op Zuid-Beveland. Kruisbessen. Kruisbessen zijn er dit jaar veel. Alleen in de Langstraat is de stand vrij slecht tot matig en in het midden van Limburg vr(j goed, doch overal elders ia de stand goed of zeel' goed. Frambozen. De stand is goed op Zuid-Beveland. Noten. De stand is goed op Wal cheren, zeer goed op Zuid-Beveland, vr(j goed in Zeeuwsch-Vlaanderen. Pruimen. De stand is vrjj goed op Zuid-Beveland; vrij slecht op Wal cheren matig bij Bergen-op-Zoom. Roode en Witte aalbessen. De roode en witte aalbessen staan o.a. overal goed of zeer goed, behalve op Zuid-Beveland, bij Bergen-op-Zoom en in de Baronie van Breda, waar hij vrij goed is. Zwarte Aalbessen. Ook de zwarte aalbessen staan er over het algemeen goed voor. Op Zuid-Beve land is de stand vrij goedop Wal cheren goed. Witte kool. De stand is goed op Walcheren vrij goed op Zuid-Beve land. Vroege aardappelen. Deze staan goed in Noord-Brabant en Zee land Boomkweekerij. Ook in de booinkweekerijen lijden de vruchtboonien door de bladluis, terwijl de ontwikkeling over het alge meen ook door het koude weer niet erg gunstig is. Op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen is de stand goedop Walcheren matig. Stand van bet fruit in Engeland en Schotland. Uit een aantal belangrijke centra voor de fruitteelt in Engeland en Schot land werd bericht ontvangen omtrent den stand van enkele fluitsoorten. Algemeen wordt er geklaagd over het optreden van den appelbloesem-snuit- kever en andere schadelijke insecten. Gemengd Nieuws Niet de ware Thomas. Thomas, de inbreker die vóór eenige maanden uit de gevangenis te Breda wist uit te breken en te Antwerpen weder werd gevat, is uitgeleverd aan de Nederlandsehe justitie. Woensdag kwam hij onder strenge bewaking te Breda aan en daar bleek, dat hij de ware Thomas niet was. Hijzelf had trouwens reeds gezegd, dat hij de gezochte niet was, doch men had hem niet geloofd. De man is op vrije voeten gesteld. Verkiezingsvaria. Bij de te 's-Gravenhage gehouden gemeente raadsverkiezingen had het volgende grappige voorval plaats, zoo vertelt het Vad. Een koetsier, die een vrijzinnig huisbezoeker van den ecnen tragen kiezer naar den audere reed, hoorde tot zijn niet geringe verbazing roepen .Koetsier, naar den lieer L., v. Bylandt- straat.' Meteen klapte het portier dicht, en de lachende koetsier reed vlug naar den heer L In de v. Bylandtstraat aangekomen, sprong de huisbezoeker haastig het rijtuig uit, keek voor hij aanschelde verwonderd naar den steeds schaterenden koetsier en vroeg aan het meisje dat opendeed „Is je pa thuis meisje?" „Neen pa is niet thuis, maar zit op den bok van uw rijtuig!" Nu begreep de huisbezoeker hoe het kwam dat zjjn koetsier zoo onbe daarlijk zat te lachen. De huisbezoeker keek nu niet meer verwonderd, maar lachte nog harder dan de koetsier. De propagandist had spoedig zijn koetsier bepraat en beiden reden lachende naar het stembureau terug de koesier, blij dat hy iemand gefopt had, de huisbezoeker blij dat hy nu eens een vrijzinnig kiezer niet thuis gevonden had. Een honderdjarige. Dezer dagen vierde de oud-strijder J. H. Viseh te Leerdam zijn honderdsten verjaardag. De grijsaard is voor zijn leeftijd nog krachtig en welgemoed. Een noodlottige gasvergiftiging. In de Cornells Evertsenstraat te Utrecht was een familie dezer dagen uit de stad gegaan een zoon, reserve- onderofficier, bleef evenwel achter, omdat bij zyn dienstplichten had te vervullen. Bij een familie naast de deur zou het jongemeusoh het mid dagmaal komen gebruiken, maar toen hij Dinsdagmiddag op het afgesproken uur niet verscheen, sloeg men daar verder geen acht op, in de veronder stelling, dat de dienst in de kazerne hem had verhinderd te komen. Toch hield men het eten nog tot laat in den avond voor hem warm. Gisteren vervoegde zieh een onder officier aan het huis van den jeug digen reserve-militair, om te infor- meeren, waarom de jonge man van dienst was weggebleven. Op zyn herhaald schellen kwam echter geen gehoor, reden waarom hij zich in verbinding stelde met de buren, om nader te informeeren, maar ook deze waren met de afwezigheid van den zoon des huizes onbekend. Reeds Dinsdag had men hein tevergeefs aan het diner gewacht. Gezamenlijk stelde men thans een onderzoek intoen men door de franjes van het neerhangende gordijn naar binnen keek, zag men den jongen voorover op tafel liggen. Politie werd gewaarschuwd om het huis binnen te gaaneenige agenten forceerden het slot van de voordeur en vonden den jon gen man als dood voor do tafel zitten. Het bleek, dat de kamer geheel ge vuld was met gas het vermoeden ligt voor de hand, dat de jongen, thuis gekomen, de lamp heeft aangestoken om te gaan zitten werken. Tijdens z'n studie is hij in slaap gevallenbij het voorover bukken in z'n dommeling, een gasslang van de lamp aftrekkende, die in verbinding stond met een klein lampje op tafel. Door dat losrukken van de slang is het gas vrijelijk .le kamer ingestroomd, tengevolge waar van de jongen spoedig bewusteloos werd, om kort daarna reeds te over- lijden. In deze gebukte houding vond men hem, toen de politie binnentrad. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroependr. Van Zadelhoff kwam met een zuurstof kofier maar kon niet anders dan den dood con- statecren. De arme jongen was reeds langen tijd dood. Politie-autoriteiten kwamen weldra voor het onderzoek ter plaatse en deden het lyk van den jongen man, die te Utrecht student was, in een der kamers neerleggen. Woensdagavond om 9 uur kwam zyn moeder, een weduwe, van haar reisje terug. Schepen rare beton. De uitvinding van steenen schepen moge een nieuwe overwinning zijn van de moderne techniek toch wil de overlevering, dat reeds eenige vróme broeders voor eeuwen en eeuwen uit Schotland den Oceaan overstaken in bakken van steen om Amerika te evangeliseeren. Het moderne steenen sehip zal te danken zijn aan de uitvinding van den Italiaanschen ingenieur Gabellini, die op dit eigenaardig onderdeel der scheepsbouwteehniek reeds jaren lang experimenteerde. Zijn stelsel is de zuivere toepassing van het beton. Hij vervaardigde voor zijn proefS9bip een geraamte van ijzer, en spande daarover een rasterwerk van gevlochten ijzerdraad. Evenals dit geschiedt by het leggen van betonvloeren, verspreidde de bouw meester over deze laag zjjn beton. De romp van zjjn sehip was daar mede klaar. Heel dik behoeft deze romp niette zjjn, wat aan het gewicht ten goede komt. De afwerking is betrekkelijk eenvoudig, aangezien men de beton- laag overpleisteren en zoo glad kan poljjsten als marmer. Dit heeft weer het voordeel, dat geen schelpen en andere zeedieren zich aan den scheeps wand hechten. Het dek en de bruggen zijn volgens dezelfde methode gebouwd. Zoo heeft de ingenieur Gabellini een proel'sehip verkregen, dat tal van voor deden opleverthet is brandvrij, zijn gelieele inwendige ruimte is vrjj voor kajuiten, ruimen en maehineafdeeling, zonder dat er eenige ruimte opgeofferd dient te worden aan constructieve doeleinden. Kans op lek stooteu is uitgesloten door de hardheid van het betontrouwens, ten overvloede is de inwendige ruimte door ceinentwanden afgescheiden. De uitvinder heeft reeds een maat schappij tot stand gebracht, welke een aantal betonpontons gebouwd heeft voor den overvaartdienst op de rivieren de Po en de Tiber. Doch hierna gaat de maatschappij eenige steenkolentransportsohepen op stapel zetten voor de Italiaansche regeering. Zonder dat het sehip van beton in één slag een hervorming teweeg zal brengen in de scheepsbouwerij, om er het hout en staal te vervangen, schijnt deze nieuwste toepassing van het gewapend beton een bel angrijke tech nische vinding, -Aan dolheid overleden. Een wis selwachter in Biessellen, bij Allenstein, was ongeveer een jaar geleden door een dollen hond gebeten. De man had zieh onder behandeling gesteld van de Pasteurinrichting te Berlijn en had daarop zijn dienst weer hervat. Eer gisteren nu werd de ongelukkige plotseling door dolheid bevangen hjj raasde en tierde en moest naar het krankzinnigengesticht worden ge bracht, waar hij een paar uur later stierf. Een eisch tot schadeloosstelling. Het ongeval van Zeppelin's luchtschip hjj Echterdingen zal een gerechtelijk naspel hebben. Toen de stuurballon zieh namelijk had losgerukt en over de tienduizendkoppige menigte vloog werd een mecanicien uit Stuttgart door 't kettinganker gegrepen. Dit haakte zieh vast in den linkerenkel van den man en verwondde hem zoo zwaar, dat hem het been moest worden afgezet. De verminkte is thans totaal ongeschikt voor zjjn werk en heeft nu tegen graaf Zeppelin een eisch tot schadeloosstelling ingediend. Een liefdesdrama. In Perugia is dezer dagen weer iets specifiek-Itali- aansch voorgevallen. Een der inwoners van de stad was er achter gekomen, dat zjjn vrouw 's avonds een afspraakje had met haar minnaar. Hij ging voor het paar op den loer liggen, niet wetende dat dit vergezeld zou zijn van een ander minnend paartje, dat hem geheel en al onbekend was. Van uit zjjn hinderlaag schoot de bedrogen echtgenoot daarop eerst ae twee vrouwen dood, verwondde zijn mede minnaar doodeljjk, en sprong tenslotte op den anderen man af, wiens gelaat hjj als een wild dier met de tanden openreet. De grootinoordenaarvluchtte, inaarwerd spoedig daarop gearresteerd. Slanke slavinnen. In Warschau en andere Poolsehe steden heeft de politie de band gelegd op een bende handelaars in blanke slavinnen, die minderjarige meisjes onder allerlei bedriegelijke voorwendselen tot zicli lokten. Aan een van die kerels zijii dertig meisjes afhandig gemaakt. Hagelbuien. Uit Stavropol in den Kaukasus wordt gemeld, dat hagel buien daar in de buurt vreeselijke ver woestingen hebben aangericht. De te velde staande gewassen zijn in 8 dorpen vernield, terwjjl 1800 schapen gedood moeten zjjn. De hagelsteenen, zoo zegt een Central News-telegram nit Odessa, waren grooter dan noten en bleven 24 uur op de velden liggen. Ongeveer 70 personen moeten verwon dingen hebben opgeloopen. De Faus. Uit Rome wordt aan de Toss. Zeitung bericht, dat de toe stand van den Paus lang zoo gunstig niet is, als men gewoonljjk denkt. Toen kardinaal Sarto, zegt de corres pondent, 6 jaren geleden den pause- lijkeu troon beklom, was hij nog een flink, krachtig man. Wie hem sedert dien tjjd niet weder terug heeft gezien herkent liem nauweljjks meer. De groote, eens zoo schitterende oogen zijn dof en klein geworden en staren vermoeid uit de ingezonken kassen. Zijn rug is gekromd en hjj ljjkt daar door kleiner dan bij werkeljjk is. De lijfartsen Petacci en Marcliiafave, laatstgenoemde een der nitstekendste clinici van de Romeinsche geneeskun dige faculteit, verhelen zich geens zins het bedenkelijke van deze ver mindering der lichaamskrachten van den Pans en laten niets onbeproefd om dit verval van krachten tegen te gaan. Pius X lijdt echter, behalve nu en dan aan jicht, aan geen organische kwaal en toch neemt hij af. Ten einde hem te sparen, hebben de ge- neesheeren hem geraden de audiënties te bekorten en vaker in de tuinen van het Vatikaan te wandelen. Telegrambrieven. Het hoofdbe stuur van de Duitsohe posterjjen is voornemens iets nieuws in te voeren, n.l. telegrambrieven. Mededeelingen die te laat komen om nog met de nachttreinen als brief verzonden te worden, maar wier spoedige bezorging van belang is, zullen tegen een geringe vergoeding telegrapbisch naai de plaats van bestemming worden overgebracht en dan daar met den eersten post als brief worden besteld. Een huwelijksdrama. Dnitsche bladen melden dat een uit Nederland afkomstig, te Bremen woonachtig sigarenfabrikanteergisteren zjjn vrouw met revolverschoten en messteken zóó ernstig heeft verwond, dat zij aan de gevolgen is overleden. De man braelit zichzelf eveneens levensge vaarlijke wonden toe. Hij beweerde dat zjjn vrouw hem wilde vergiftigen. Een school voor luchtschippers. Den len October zal te Friedrichs- hafen de luehtvaartschool van de Duitsche Luchtvaart-vereeniging wor den geopend met acht jongelui van omtrent 18 jaar. Het Pruisische mi nisterie van oorlog heeft voor de oprichting 6000 M. geschonken. Automobiel-ongeluk. Op den weg van EIberfeld naar Neviges is Dins dagochtend omstreeks vier uur een automobiel in een bocht met groote vaart tegen een telegraafpaal aange reden. De paai brak door, de tuf sloeg verbrijzeld om. De koetsier en een der vervoerden werden gedood, een tweede werd zwaar gewond, een derde bleef ongedeerd. Vrouwelijke staatroovers. Bij een automobieltocht door de prairie in Colorado werd een rjjk koopman uit Buffalo, zekere Babbitt, met zjjn vier metgezellen door twee jonge meisjes overvallen en beroofd. De reizigers zagen plotseling twee meisjes te paard op hen afkomen. Men wisselde een groet, waarop een van de meisjes de automobilisten toeriep even stil te houden, daar zjj iets te zeggen had. Nauwelijks stond de auto stil of de jonge dame haalde een revolver te voorschijn, waarmee zjj de verschrikte reizigers in bedwang hield, terwjjl haar gezellin hen van geld en kost baarheden ontdeed. Daarop namen de vermetele roofsters in allerjjl de vlucht. Een stevige jonge dame Gedurende den lokalen verkiezingsstrijd in de Italiaansche stad Biella had een spotblad aldaar een jonge dame belachelijk gemaakt. Het slachtoffer, een pootige signo- rina genaamd Ida, wachtte den redac teur van het blad op het Corso op, beoorveegde hem, trok hem zjjn hoed over de ooren, brak zjjn stok in stukken, waarmede de rampzalige zieh trachtte te verweren, trommelde hem met haar vuisten zoo week als boter en smakte hem ten slotte op den grond tot angstige bewondering van het publiek, dat de ijjfstraffelijke rechtspleging van de moderne Wal kure gevolgd had. Dit is reeds de tweede maal, dat deze dame denzelfden satyrieus zoo on-satyriek behandelt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wilhelminadorp. Bij de aanbe steding van een dubbelwooiiliuis al hier werd ingeschreven door de 12

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2