heeft de luchtscheepvaart nog veel grooter militaire beteekenis. Een groote mogendheid bouwt een luchtvloot aan, oiu de vijandelijke luchtvloten aan te tasten maar wat moeten wij doen Naast landmacht en marine een derde geldverslindend monster in het leven roepen en de concurrentie met de andere mogendheden nog onmogelij ker maken Of moeten wij het zonder luchtvloot doen en onze stelling van Amsterdam, jaarlijks met een nieuw millioentje al zorgt uldiger „gesloten", aan den bovenkant weerloos aan de Zeppelins overleveren „Deskundigen", helpt ons Dr. Kuyper en de benoemingen. liet Ilbld. bevat enkele opmerkingen naar aanleiding van het geschrijf in de pers over de ontkenning van baron Sweerts. Op die ontkenning schrijft het blad nog nader te zullen terugkomen. Verder heet liet: „Wij veronderstel len, dat de woorden „onzinnige ver dachtmaking" betrekking hebben op conclusies, die uit dat feit getrokken kunnen wordenwij zijn overtuigd, dat de Haagsche burgemeester liet feit niet ontkend heeft en niet ontkennen zal. Hun, die echter vragen en dringen om bewijzen voor die feitelijke beschul diging, willen wij mededeelen, dat wij slechts in allerlaatste instantie,wanneer wij er volstrekt toe genoodzaakt wor den, meer namen en bijzonderheden zullen noemen. Wij wenschen zoo wei nig mogelijk personen in de zaak te be trekken. Wel kunnen wij mededeelen, dat een der bronnen, waaruit wij onze inlichtingen putten, een man is, aan wien de Haagsche burgemeester het wél wenscheljjk achtte persoonlijk te erkennen, dat liij bijdragen aan het fonds van dr. Kuyper geschonken had. De Haagsche burgemeester kan, tenzij hij deze confidentie aan meer personen heeft gedaan, weten wien wij bedoelen". Het blad verklaart voorts, geen cor respondenties, briefjes van mejuffrouw Westmeyer of van een ander te bezitten. „Wij mogen echter vragen, dat deze onze feitelijke mededeeling geloofd wordt,althans tot zij is tegengesproken. "Wij tarten den heer Sweerts, wij tarten den penningmeester, zoowel als de on- ofïiciëelen verzorger van het partij fonds, wij tarten De Standaardwij tarten De Tijd om de juistheid van de feiten, door ons medegedeeld, te weer spreken. Over de conclusies, door ons getrokken, zwijgen wij thans daarop hopen wij later terug te komen". Tenslotte schrijft liet blad Wij moeten hier tevens even wijzen op de zeer merkwaardige houding, door de „Tijd" aangenomen. Terwijl in het eerste stuk, door „De Tijd" ge schreven, feitelijk de juistheid van de beschuldiging erkend werd, en gezegd werd, dat de redactie slechts, omdat het hier een zaak den particulier dr. Kuyper rakende betrof, zou verzwij gen wat ook haar dienaangaande ter ooren was gekomen, spreekt zij thans van een „flater" van onze zijde. „Indien „De Tijdwerkelijk iels meer van belang over deze zaak ver nomen heeft, moet zij weten, dat, hoe verontwaardigd sommigen ook zijn mogen, wij geen enkelen flater, geen enkele vergissing gemaakt hebben". Landbouw, Veeteelten Visscherij, Aardappelen. Met ingang van 1 Augustus zal de invoer van aardappelen uit Nederland naar Pruisen vrij zijn. Tot dusver be droeg liet invoerrecht een Mark per 100 K.G. Rechtzaken. De kantonrechter te Middelburg veroordeelde J. M. te Goes wegens het rijden met een middel van vervoer over een klinkerpad tot f 1 b. s, 1 d. h. School en Kerk. Uitslag eind-examen II. B. S. Zaterdag slaagden te Zierikzee voor het eind-examen II. B. S.: J. G. Cornelisse, P. IC. van Daalen, 0. J. Kruijs Voorberge, C. E. P. Lens hoek, allen van de H. B. S. te Goes W. Hoogvliet van de II. B. S. te Zierikzee; W. Braai, K. J. Boeijenga, C. Reijnierse, J. C. Tiliuan Motké, allen van de II. B. S. te Middelburg. Eén werd afgewezen en één trok zich terug. Reclame. BK Het best gebleken Voedsel voor gezonde,aan maag en darm lijdende en zwakke, By in de ontwikkeling achterlijk gebleven Kinderen. Stadsnieuws Gearresteerd. Door de politie is alhier gearres teerd een rondreizend stoelemuatter, die verdacht wordt zicii te Wolterts- dijk te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een paar schoenen. De man is ter beschikking van den burgemeester van Wolfertsdijk ge steld. J Landlooper. Op last van den commissaris van politie is wegens landlooperg naar hot huis van bewaring te Middelburg overgebracht F. B. H., geboren te 's-Heerenhoek, „Eigen Hulp". Donderdag hield de werkiiedenver- ecniging „Eigen Hulp" in „de Prins van Oranje" hare drieniaandelijksche vergadering. Aanwezig waren 41 van de 375 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in het '2e kwartaal 1909 was ontvangen f547,59 en uitgegeven 1' 404,51 i/s, meer ont vangen dan uitgegeven I 143,07 Het saldo op 30 Juni was3495,37 Vs, in het reservefonds was op 30 Juni in kas f 588,05. Leger des hkils. Donderdagnamiddag zal door het muziekkorps van het Leger des Heils op straat muziek gemaakt worden en levens aan de huizen gecollecteerd. Door dé uitbreiding van dit muziek korps, hetwelk geheel vrijwillig zijn diensten verleent aan den arbeid van het Leger, zijn meerdere instrumenten noodig, waarvoor het publiek zeker gaarne eenige hulpzal willen schenken. Examen Meisjesschool te Goes. Het eind-diploma werd uitgereikt .hui Greta de Bruijne, Mien Verburg, Ella van den Bout en Tannetje Donner. Bevorderd naar de 5de klasse Betje Sluit, Wijnanda Boersma, Adri- aua van der Linde, Truida de Hullu. Bevorderd naar de 4de klasse Krina den Hollander, Truus Oranje, Coba van den Bogert, Adriana van den linde, Saar Elenbaas, Dirkje Osse- waarde. Voorwaardelijk bevorderdJannetje Sonke, Marie Arentz, Jo Hanken. Bevorderd naar de 3de klasse Ducïj Boersma, Jo Lntijen, Frederika Prumers, Jo Djivekot, Pietje Hoek, Kika Meloen. Bevorderd naar de 2de klasse Geertje Laven, Cor van der Veen, Maohalina Nieuwenhuijzu, Marie Duve- kot, Cor Arentz, Louise Riscli. Als nieuwe leerlingen zijn toege laten Voor de 3de klassePieternella Verhagen, Anna Blok. Voor de 2de klasseThoontje Kooijman. Voor de 1ste klasseJet Dekker, Marie Drijfhout, Suzanna den Herder, Digna Fukken, Marie den Hollander, Johanna Koens, Saartje Koert, Marie de Kruijter, Cornelia van der Linde, Koosje Silike, Nellij Snijder, Janneke Talsuia en Marie VVessel. A. H. V. Vrijdagmiddag 1 uur had in de Prins van Oranje alhier eene verga dering plaats teil einde te komen tot de stichting der afdeeling Zeeland der nieuwe vereeniging A. II. V. (Vereeuiging van koopers onder Alge- ineene Handelsvoorwaarden), welke ten doel heeft in overleg met de vereeniging van fabrikanten van en handelaars in hulpméststoffen, voeder- stoften en zaaizaden, het college van directeuren der Kijkslandbouwproef- stations en andere belanghebbenden mede te werken tot liet vaststellen van de modellen voor koopcontracten, aankoops- en aanbestedingsvoorwaar den, voorschriften voor monsterne mingen, eisehen aan veevoeder, kunst mest en zaaizaden te stellen, beslech ting van geschillen door arbitrage en alle die znken welke hieruit zullen voortvloeien of hierop betrekking zullen hebben. Nadat door den directeur van het Kijkslandbouwproefstatien alhier, de wordingsgeschiedenis dezer vereeni ging, welke zich over geheel Neder land uitstrekt, was uiteengezet en in lichtingen waren gegeven, kon tot de stichting worden overg 'gaan, daar zich een 25-tal landbouwvcreenigingen en enkele particuliere groote koopers te voren of staande de vergadering luidden opgegeven. Als bestuur der afdeeling Zeeland werden gekozen de lieeren C. Blom te Haamstede, D. van den Dries te 's-IIeerenhoek, P. S. van Job te Hon- tenisse, F. P. Polderdijk te Nieuw en St. Joosland en G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg. Aangezien deze nieuwe vereeniging volkomen hetzelfde beoogt voor geheel Nederland wat de C. M. V. (Commissie werkzaam in het belang van den coöperatieven aankoop van Kunst meststoffen en kraehtvoedermiddelen in liet ressort van het lijjksland- bouwproetstation Goes) is in Zeeland en westelijk Noord-Brabant, werd in eene voor-vergadering van afgevaar digden der kringen dezer commissie de vvenscheiykheid besproken tot ont binding der C. M. V. over te gaan en zich om te zetten in de A. H. V. Na uitvoerige uiteenzetting door den voor zitter der C. M. V. (de directeur van 't proefstation te Goes) en discussie werd met nagenoeg algenieeue stemmen deze wensehelykheid uitgesproken. Provincianieuws AbCstcerke. Bij koninklyk besluit is aan den heer L. W. B. A. Mulder, burgemeester der gemeente toestemming verleend om tot 8 Juni 1915 te Ovezande te blijven wonen. H0n«we«rt Het met ijzer geladen sleepsehip Francois", schipper Tak, heeft dezen nacht in de voorhaven alhier lekkage gekregen. Nadat de stoompomp van de sleepboot „Mercu- viushet water uit het schip had ge haald, heeft men de lekkage met eene noodreparatie gedicht. Bij den bouw van de concertzaal braken de touwen van een stelling, waardoor materiaal en metselaars naar beneden vielen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Vrijdag werden bij de herstemming voor 2 leden voor den gemeenteraad uitgebracht 167 stem men 2 van onwaarde. Herkozen werd de heer C. van 't Westeinde met 85 st. gekozen de heer M. de Regt. De heeren C. Mol Az. en B. de Vos verkregen resp. 63 en 70 stemmen. Tot de Technische school (kweekschool voor machinisten) te Amsterdam is toegelaten II. Mol alhier. Semenod Wieuws Vergiftigd. Vermoedelijk tenge volge van het eten van in een koperen pot gekookt bedorven vleeseh is het geheele gezin van den landbouwer C. Habraken te Oirséhot, bestaande uit 7 volwassen personen, ernstig on gesteld geworden. De vader en de oudste dochter zijn reeds onder ver schijnselen van vergiftiging bezweken. Het vleeseii was afkomstig van een uit nood geslachte koe en was door den plattelandsveearts voor de eon- sumtie geschikt verklaard. Ook in een enkel ander gezin zijn personen, die van liet vleeseh gegeten hadden, meer of minder ernstig ziek geworden. Vele anderen echter, die het zoo verseh mogelijk gekookt hadden, hebben er geen hinder van gehad. De politie deed onderzoek, doch vond voorloopig geen termen tot handelend optreden. Amor en de antithese. Op een christelijke jongelingsverecniging op een der Zuid-Hollandsche eilanden werd onlangs dit vraagpunt aan de orde gesteld „Hoe moeten de gedragingen eens christelijken jongelings zjjn, als hij neiging gevoelt voor een jongedochter van liberalen huize Ziedaar, de antithese zelfs gesteld op een gebied, waar Amor zijn scliep- ter tot nu toe onbeperkt zwaaide. Enfin, die vrind heeft al zooveel hin derpalen weten te overwinnen, dat hfl het met de antithese ook wel klaar zal spelen. Jeugdige dief. Een jongetje nau welijks C jaren oud, haalde te Nes (Fr.) een brutaal stukje uit. Terwijl een daglooner niet zijn vrouw op het veld was, drong hij diens woning binnen om kasten en laden te doorzoeken. Toen de eigenaar om zes uur thuis kwam, vond hij alles overhoop. De politie, met het geval in kennis gesteld, wist spoedig den jeugdigen misdadiger op te sporen. Of er ook een en ander vermist werd kon niet dadelijk worden vast gesteld. Rijker dan hij dacht. Iemand in Sehoteriand kreeg een aanslagbil jet in de grondbelasting. Hij had geen grond, betaalde dus niet. Het gevolg was een waarschuwing. Nu ging hij eens te bevoegder plaatse zeggen, dat men bij hem aan het verkeerde adres was. Wat verwonderd keek hij op, toen men hem zei, dat hij als eigenaar te boek stond van een groot stuk land, dat door een ander steeds als eigendom beschouwd is. Deze wil daarvan geen afstand doen en de rechter zal nu moeten beslissen. Eene brutale doch menschlievende strooper. De landbouwer M. van der Stelt te Nieuwendijk, N -Br., ontdekte op zijn land iemand met een geweer blijkbaar bezig zijnde met stroopen. Van der Stelt ging er op af en zag dat het de arbeider J. V. was, wien hij liet stroopen reeds herhaaldelijk verboden had. V., die den landbou wer zag naderen, heeft toen op v. d S. aangelegd, maar liet, toen deze door- en hem waarschuwend toeriep, het vuurwapen zakken Tot zoover liep het nogal tamelijk goed af, maar toen v. d. S. vlak bij den man was gekomen, gaf de stroo per hem met de kolf van het geweer zulk een hevigen slag op het hoofd, dat v. d. S bewusteloos en hevig bloedend in een sloot stortte. Niemand er bij tegenwoordig zgnde had het met v. d. S. in zoo'n toestand al direct slecht kunnen afloopen, maar gelukkig was V. nog zoo barmhartig den getroffene uit zijn ongelukkige positie te helpen, en koos daarna het hazenpad. Van 't gebeurde is dit spreekt vanzelf procesverbaal op gemaakt. Een dronken rat. Iemand te Rot terdam had in zijn kelder een rat, waarvan hg geen kans zag haar te vangen. Hg plaatste daarom des avonds een bord waarop een flinke portie brood geweekt in jenever. Das mor gens was het brood verdwenen en lag de rat in diepen slaap. Er werd uit stekend voor gezorgd dat de rat niet meer ontwaakte. Ongelooflijk. Aan Het Volk wordt uit Tilburg geschreven Eenige dagen geleden vervoegde zich de grootvader van een meisje bij het Bureau voor Arbeidsrecht te Til burg om inlichtingen, hoe deze het kind op de „openbare school" geplaatst zou kunnen krijgen. Het kind werd, volgens den man, op de „zusterschool" zóó slecht behandeld, dat hij het liever op de openbare school geplaatst zou willen hebben. Het spreekt vanzelf dat den man de weg werd gewezen om het gewenselite doel te bereiken. Reeds den volgenden dag stelde hij pogingen in het werk om het kind op de „openbare school" geplaatst te krijgen. Hij vervoegde zich ter secretarie van het gemeente huis, waar hem echter werd gezegd, dat hij het meisje niet naar de open bare school moest doen en dat hij zich maar eens moest vervoegen bij den pastoor. De man wilde daarvan echter niet weten en toen werd hem gezegd dat hij dan maar schriftelijk moest aanvragen om het kind geplaatst te krijgen. De man vervoegde zich weer bij het Bureau voor Arbeidsrecht om een rekest, dat hem door den ambte naar werd geschreven Wat gebeurde er echter inmiddels V Toen de grootvader van het kind op het Bureau voor Arbeidsrecht ver toefde, werd het kind zelf door twee politieagenten uit de woning gehaald en naar een klooster getransporteerd. De vraag rijst nu heeft het gemeente bestuur vail Tilburg zooiets kunnen gelasten Den ouders van het meisje is de ouderlijke macht niet ontnomen, zoodat dezen toch kunnen beslissen welk onderwijs het kind zal genieten. Hoewel het kind niet bij haar ouders, maar bij den grootvader inwoont, blij ven dezen toch de ouderlijke macht bekleeden. Welnu, de moeder van het meisje vervoegde zich bij ons Bureau voor Arbeidsrecht, en wil haar kind terug hebben, opdat de grootvader het kind kan opvoeden zoo deze denkt dat het goed is. Een later bericht meldt nog over dit ongelooflijk voorval De bedenkelijke mededeeling die ons werd gedaan, dat de politie, zon der dat de ouders uit de ouderlijke macht ontzet waren, een kind bij een familielid uit de woning had gehaald en tiaar een klooster gebracht, was voor ons aanleiding om daarnaar een onderzoek in t,e stellen. Ons bleek, dat de politie in opdracht van den voogdijraad heeft gehandeld. In Mei j.l. moeten door den officier van justitie te Breda, volgens onze inlichtingen, die wjj inwonnen bij den sekretaris van den voogdijraad, de ouders van het kind, waarover het hier gaat in du uitoefening der ouder lijke inaeht geschorst zijn en het kind ter beschikking van den voogdijraad gesteld. Nóch aan de ouders van het kind, nóch een der familieleden, was van deze schorsing iets bekend, en tot op het oogenblik zijn door den officier van justitie nog geen stappen gedaan om den ouders van bel kind de ouder lijke macht te ontnemen. De voogdijraad schijnt, hoewel het kind thans een goed tehuis had, aan stoot te hebben genomen aan ue po ging, die de grootvader van het meisje in het werk stelde om het kind op de openbare school geplaatst te krijgen. Oud en wijs genoeg. Als men er van overtuigd is, schrijft de Nieuwe Courant, hoeveel de familieband kan bijdragen tot 's mensehen geluk hier benedeu, dan zal men medegevoelen met Piet Vletter, uit de Vaillantlaan, te 's-Gravenhage, toen lig onder de familieberichten in het door hem ge lezen dagblad, zonder dat hij er ook maar eenigszins op voorbereid was, de voltrekking las van het huwelijk van zijn broeder Cornelia met Dora Stabeen. Piet Vletter schreef aan zgn broeder een brief, dien wij zoo gelukkig zgn hier te kunnen kopieeren. „Hamiese". Dat verwonder mijn Kworneelus dat gij gchuuw z(jt onze betrekkingen loopt uiteen gij zijt dessavens op de Bierkaden en pas op de schuite tot morges vroeg dat daar niet gegap word en ik heb dagdiens bij de stol- zuigerderij maar waarom mijn niet op de bruilof verzog dan had ik verlof gevraag zijne die Stabeens zulleke sijsieslijuiers dat ge uwee voor de familie schaam Kworneelus Hoe zit dat, zijn ik en de zussies der ook nog niet om belang te stelle in uwees ap en deepedensies noe zit dat ik verwag van uwee een sell rijf en daaroover. lïoe gaat bet met de duive- mélkerg? Groeten van de zussies. Kijk je nog eens 0111 Nu dag. w.g. Piet Vletter. Slop van Willeui Klein derde huisie. Wg prijzen ons andermaal gelukkig het antwoord van Cornelis hier te kunnen laten volgen „Hamiesissimee. Wat heeft ik met de familie uitestaan behalve dat zg mijn achter de vodde loope als er wat te snaaie valt op brui- lofte en begraafenisse Opvreters zgn der bier in de buurt genoeg en die heef ik mee naar het staadhuis genome de ambtenaar van de burgerstand had gezeg dat de getuige geen naasbesta- ners hoefde te weze as ze merderjarig, binne het koninkrgk woonacher wass@ en mannelijk wasse en toen heelt Kees Kaneel uit het Jan Hendrikkie Jurrie Snoek van het achterom en de jongens van Arie Seppelien uit de Ape- clans genome, diezijne vooreen kwartje meegegane. Nu vraag gij mijn hoe het met de duivemelkerg gaan, nu Piet dit gaat na bet zin gistere zijn er twee postduive van de postduiveverenigig aan koiiime waaie maar die hebbe Sta been en ikkes opgevrete want diedinge vliege toch weer lieene as ze de kans krijge. En nu broer Piet weet gij waar om ik de familie buite mijn huwelijk lieb gelate ik ben oud en wgs genoeg zou ik denke om te wete wat voor mijn en Stabeen het beste is heb gij goed uwees brood in de stofzuigerij 'i Nu Piet saluu. (vv g.) broeder Cornelis Vletter— Staben". Wij kunnen volstaan met te melden, dat de familie VletterStabeen vijf weken na het sluiten van het genoeg lijke echtverbond door een voorspoedi- gen tweeling werd verrast. Ja, Cornelis was oud en wgs genoeg. Zelfmoord De sneltrein Brussel- Keulen werd Woensdag met de nood rem plotseling tot staan gebracht. Men vond in een der rijtuigen een Engelsch student met doorschoten borst stervend op den grond liggen. Zijn mede-reizigers, eveneens studen ten, weigerden elke inlichting en werden daarom in hechtenis genomen. Scheepsramp. Bij Doggersbank overzeilde de bark Gladdis een Engel- sche visschersatoomboot. Deze werd dwars doorgesneden en zonk dadelijk met de geheele, uit 9 man bestaande, bemanning. Hevige brand. Zaterdagmiddag ontstond te Darmstadt een hevige brand in het Main-Neekarstation. Het vuur werd het eerst ontdekt in den klokketoren. Met buitengewone inspanning mocht de brandweer, die ook eenige locomotieven als stoom spuiten gebruikte, er in slagen den brand te beperken tot zijn haard. De brand verwoestte den klokketoren, de beide bovenste verdiepingen en het trappenhuis van het middengebouw. De wachtkamers le en 2de klasse hebben slechts weinig geleden en ook de loketten bleven gespaard. Vermoedelijke oorzaak van den brandkortsluiting. Het ontvolkiugsvraagstuk. Men heeft berekend, dat in 1980 de 35 ot 40 millioen dan levende Franschen, tegenover zich zullen hebben 100 millioen Duitschers, 200 millioen Rus sen en 200millioen Amerikanen. Frank rijk zal dan een tweede Griekenland wordeneen natie met een schitterende geschiedenis, maar zonder verder eenigen invloed. Professor Richet, lid van de „Aca démie de Médieine", stelt daarom voor aan ouders een som gelds te geven bjj de geboorte, niet van hun eerste kind, maar van hun tweede, derde en vierde telg, en wel 500 fr. voor het tweede en 1000 fr. voor elk vol gend, te betalen bjj de geboorte en 11a het eerste levensjaar. De professor becijfert, dat Frankrijk op deze wijze binnen vier jaar voor een milliard een millioen kinderen gekocht zal hebben. Dit geld wil hg halen uit een zeer liooge belasting, 50 op erfenissen in de zglinie en op het hebben van één kind. Ook de bekende economist Leroy- Beaulieu doet een middel aan de hand. Hij wil partg trekken van de bekende voorliefde van zgn landgenooten voor staatsbetrekkingen. Frankrgk telt on geveer een half millioen lagere en hoo- gere ambtenaren, en nu wil hij dezen niet voor bevordering in aanmerking laten komen, tenzij zij drie kinderen hebben Een tweede voorstel van hem lijkt minder onbillijk, nl. dat de staat bij hel bepalen der tractementen rekening zal houden met het aantal kinderen zijner ambtenaren. Par •liegmaohlne over het Engelsehe Kanaal. De vorige week meldden we, dat de Engelsehman Latham een vergeefsehe poging had gedaan 0111 over het En gelsehe kanaal te vliegen. Gisteren heeft een ander, de Fransch- man Bleriot, dezelfde poging gewaagd en deze is met sueees bekroond. Sedert den 7en Januari 1785, toen de luchtreizigers Blanehard en Jefl'erie per ballon de reis maakten van Dover naar Calais, heeft de menschheid niet zulk een gewichtig feit op het gebied der luchtscheepvaart te meiuoreeren gehad als het sueees van den Fran sehen vogel-menseh Bleriot. Bleriot heeft 3 Juli i.l. zgn langste vlucht gedaantoen zweefde hij 58 minuten achtereen in de lucht. Na dien tijd trof hem door het springen van een motor een ongeluk, waarbjj een zijner beeuen deerlgk gekwetst werd. Woensdag 1.1. kwam kg steunend op twee wandelstokken, te Calais aan en dadelijk begon hij te zoeken naar een terrein, dat voor de opstgging geschikt was. Daarna was het wachten slechts op een gunstig oogenblik. Zaterdag woei er den geheelen dag een hevige westenwind, die het op- stggen weinig raadzaam maakte. Zondagmorgen leken de omstandig heden gunstiger. Bleriot besteeg zijn machine, na eerst alle onderdeden nauwkeurig te hebben geïnspecteerd,

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2