STBAND7BNDBBIJ. Boereninspan, AANBESTEDING op Woensdag 28 Iuli 1909, 20 uitmuntende PAARDEN, 43 stuks HOORNVEE, „GOESCHE FANFARE". Concert ADV ERTENTIEN. aan te besteden het bouwen van een dub bele arbeiderswoning te Wilhelminadorp. Openbare Verkooping. op Woensdag 25 Juli 15)09, verkoopen: 16 perceelen TARWE, 8 perceelen HAVER, 7 perceelen WHVTHRGERST, Woensdag 28 Juli 1909, openbaar verkoopen: Donderdag 22 dezer. een Meid-Huishoudster, TVat de cultuur in de kas betreft de eerste twee jaar levert de geplante druif nog niets op, maar daarom staat de kas er niet renteloos want gedurende dien tijd worden verschil lende gewassen als onderbeplanting geteeldeerst kropsla, daarna prin- cesseboonen, dan (in het najaar) dop erwten. Ook tomaten, komkommers, snyboo- nen en eenige sierplanten wassen achter de voor gure winden en andere nadeelige invloeden beschermende glazen wanden. Onder de sierplanten waren o.m. zoogenaamde „eierplanten" in potten. Deze planten dragen in Augustus witte of blauwe vruchten, die in vorm groote overeenkomst vertoonen met eieren en in Frankrijk ook wel ge nuttigd worden. Eenige appelboompjes in pot prijken nu reeds met bijna geheel rijpe vruchten. In de kas heerscht bij zonnig weder natuurlijk een buitengewoon hooge temperatuur: in iMei is het er zelfs al eens boven de 100 graden geweest, wat (merkwaardigheid van dezen zomer) later nog niet is voorgekomen. Op zeer warme dagen wordt de mor genzon getemperd door de kas aan de buitenzijde licht te bespuiten met krijtwit. Is de druivenwingerd volwassen, dan houdt de onderplanting op, niet alleen 0111 uitputting van den bodem te voorkomen, maar ook omdat een ondercultuur dan onmogelijk zou zijn, daar het dichte gebladerte van den druif geen zon meer doorlaat. Kunstmest wordt bij dedruivencul- tijur niet gebruikt. Stalmest speciaal koeienmest, voldoet beter. Met het oog op de insecten is door den heer Persant Snoep een groot aantal padden in de kas gebracht. De druiven (alleen blauwe,) die in de kas tot rijpheid zullen komen, zijn voor het grootste deel bestemd voor het verbruik in Goes, Middelburg en andere Zeeuwsche plaatsen, daar de productie veel te groot zal worden voor het verbruik van Goes alleen. Nadat we de kas hadden bezichtigd, doorwandelden we met den heer Persant Snoep diens kweekery van 8 II. A., waar nog heel wat te bewonderen viel. Het zou ons echter te ver voeren, ook nog een uitgebreide beschrijving te geven van de vele, waaronder ons nog onbekende gewassen. Alleen willen we er nog op wijzen, dat de heer Persant Snoep een aantal proefveldjes heeft waarbij gedeeltelijk wel, gedeeltelijk geen chilisalpeter is gebruikt. Deze proeven worden genomen voor de „Délégation de Nitr. de Chili" te Antwerpen. Ook voor een leek was het niet moeilijk het onderscheid te zien tus- sehen de planten, die den gunstigen invloed van chilisalpeter ondervonden en die, welke het zonder die meststof moeten stellen. Merrikkkuringkn 1909. De zoinerkeuringen van merries van 3—8 jaar werden dit jaar gehouden van 25 Juni tot 8 Juli. Uitgeloofd waren voor de merries van 3 jaar 10 aanhoudiügsbijdragen van f75, en een zilveren medaille en voor die van 48 jaar 20 aanhoudings bij dragen van f 100, benevens een dergelijke medaille. In het stamboek van het Zeeuwseh- Belgisch trekpaard werden opgenomen 116 merries, in het Nederlandsch Paardenstamboek 17. Bekroond werden o.a. de driejarige merriesEmma van S. Noteboom te Kloetinge en Mina van C. J. van der Werfl' te Rilland en a\$plaatsvervang sters: Emma Polla van J. L. Mol te Driewegen, Jans van C. H. van den Berg te Wissekerke, Cora Bertha en Arabella van Wed. E. van Hootegem te Kruiningen, De merries van 48 jaar Emma van P. Dekker te Borssele, Ceres van VI. Kostense te Kruiningen, Mirza van Wed. E. van Hootegem te Kruiningen, Judith van A. N. van Langeraad te Colijnsplaat en Nelly van C. J. van der Werff te Rilland. Als plaatsvervangsters Marie van J, D. Elenbaas te Hoedekenskerke, Caline en Bertine van H. A. HankenteWil- helminadorp en Marie van L. M. de Vos te Borssele. Men meldt uit Zeeland aan het ff bid Eindelijk verbeterde barometer stand en daarmede verbeterd weer In de laatste weken was het treurig gesteld met de verdiensten van den arbeidersstandtusschen de buien door werd wat karwij en koolzaad gesneden, maar de overige veldwerk- zaamheden lagen stil en dat veel in verband met wat gedurende de zomer maanden moet opgehaald worden door velen wat gedurende de wintermaan den by bakker en kruidenier is ach terstal iig geraakt. Voor vele landbouwers is de kans op een goeden oogst ook sterk ver minderd, daar veel van het koren, dat toch reeds zoo zwak stond, tegen den grond is geslagen, wat vooral van nadeeligeu invloed zal zyn op de rijp heid. In de lager gelegen gedeelten, zoogenaamde zaaihoeken, is veel water, zoodat het gemaaide gras bedorven is. Er wordt ook zeer geklaagd over schaai-8chte van veevoer, waardoor het vee sterk in prijs is verminderdaan het melkvee moet bij gevoederd worden. Binnenland. Keizeb Wilhelm in ons land. De Zulph. C't. schryft Wij vernemen, dat de keizer van Duitschland Maandag a Augustus a. s op zijn terugkeer van Cleef, met een extra-trein naar De Steeg zal vertrek ken. Den volgenden dag gaat Z. M. over Zutphen en Winterswijk naar Duitschland terug. Rechtzaken. Mr. Ph. J. Callentels, sedert Mei 1877 rechter in de rechtbank te Mid delburg, heeft tegen 1 October eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg, is naar de openbare zitting verwezen, de zaak tegen J. J. P. L.f 19 j., schip persknecht, geb. te Middelburg, wo nende te Goes, beklaagd van diefstal, gepleegd op 1 Juni 11. onder de ge meente Kattendijke. Provincienieuws. '«-Heer Areodske^fce. Door Burgemeester en Wethouders zijn voor hoofd dei' school alhier op de voor dracht geplaatsl de heeren J. van Houte onderwijzer te Oostburg, J. A. Horte h. d. s. te Driewegen en E. Hoek h. d. s. te Uzendijke. Wo'faart.dijk. In eene spoed- eisehende vergadering van eenige lid maten der Herv. kerk alhier werd in de zaal van dhr. S. Berrevoet j.l. Dinsdagavond besloten eene lijst door de gemeente te doen eirculeeren n.l. bij de Hervormden, waarmede een verzoek zou gericht worden aan de kerkeraad der genoemde kerk om haar besluit inzake stichting eener Hervormde school in te willen trekken. krabbendijke Op de aanbe veling voor gemeente-ontvanger ko men voor de heerenA. P. de Kok en W. S. Sonke, beiden te Krabben- djjke. Er waren 14 sollicitanten. K-abhendijke. Onder begunsti ging van prachtig weer gaf het mu ziekgezelschap „Seheldegalm" van Ilansweerd een concert op het dorps plein. Het gezelschap bezorgde velen een aangenamen avond. Mej. 11. Scheele, ondei wijzeres aan de openbare school alhier, heeft tegen 15 Augustus eervol ontslag aan gevraagd. 'cho e- Uitslag aanbesteding straatweg door Burg. en Weth. In geleverd 7 biljetten, waarvan 2 van onwaarde. J. Douw te Zierikzee voor f 1500, F. Duinhonwer te Goes voor f 1557, C. v. Dam te Rilland voor f 1960, Van Dijk Petit te Bergen-op- Zoom voor f 1649, J. Knuist te Goes voor f 1719. De gunning zal later worden bekend gemaakt. Het te WiiBenkerlie. Onze correspondent te Wissenkerke schrijft ons 't Zag er jl. Woensdagmorgen don ker uit voor 't festival. Niettegen staande den nogal willigen barometer stand stond de luchtdreigendtotregen. En jawel, nauwelijks was de laatste hand gelegd aan het ophangen dei- ballons voor de verlichting, om alvast de straten een nog meer kleurig aan zien te geven, of een paar kort op elkaar volgende regenvlagen vernie tigden de ballons, zoodat alleen de kaarsen nog te redden vielen. Geluk kig dat de andere versieringen zich daarentegen goed hielden, want er was veel werk van gemaakt. Niet minder dan 6 eerepoorten waren in iiet dorp opgesteld, terwijl de Voorstraat was be zet met begroende met bloemen, vaan dels en wimpels versierde masten. Op de eveneens met groen en bloemen versierde tent van Apollo" verkon digde een alleranndachttrekkend, in rood, wit en blauw, met leveude bloe men aangebracht opschrift (een ge schenk van den tuinman van „Sorg- wijek") het feit van het 20-jarig be staan van .Apollo". Ook de entree van liet feestterrein was voorzien van een kleurige eereboog, waarop de feest gangers het .Hartelijk welkom" werd toegeroepen. Dat alles overgoten te zien niet regenbuien deed de feest stemming bevriezen. Gelukkig echter kwam er wat wind en bleek al spoe dig, dat geen der verwachte gezel schappen zich door het slechte weer der laatste dagen had laten weerhouden. Van het Vlissingsehe mannenkoor was echter slechts de voorzitter opgeko men. De leden hadden, jammer genoeg wegens andere redenen niet kunnen meekomen. Bij de ontvangst der ge zelschappen bleef't droog, zoodat deze op de tonen der muziek telkens liet dorp konden doortrekken, wat de gemoederen eenigzins opbeurde. Te half één ure werd in de open bare school, welwillend door den Bur gemeester in overleg met den Raad voor de ontvangst der gezelschappen beschikbaar gesteld, den besturen dei- gezelschappen den eerewijn aange boden, waarbij de voorzitter, de heer A. M. van Damme, in een keurige rede de opgekomen gezelschappen het welkom toeriep. Daarbjj memo reerde hij de geschiedenis der 20jarige, herdacht hoe met kraclitigen steun van den beschermheer, oud-burge meester Vader van 's-Gravenpolder, die zich ook hij dit feest niet onbetuigd liet, Apollo" in 1889 opgericht was, hoe de vereeniging zwak en teer onder leiding van wijlen den heer Haarman, de eerste levensjaren door bracht, hoe zij daarna onder de meer krachtige leiding van den heer A. T. C. Swenne, in kracht was toegenomen, hoe zij bij het neerleggen van het directeurschap door genoemden heer een oogenblik aftakeling dreigde en hoe na de aanstelling door 't vertrouwen zijner medeleden van den tegenwoordigen directeur, den heer C. Flipse, diens energieke leiding eene zoodanige gunstige wending bracht, dat het der vereeniging ge geven is op dezen dag haar 20-jarig bestaan te vieren. Daartoe verkreeg zij van den Zeeuwsehen bond van zang-en muziekvereenigingen, waarbij z(j is aangesloten, de vergunning het jaarlijks van dien bond uitgaand festi val te houden en met diens steun hoopte „Apollo" zijn 20-jarig bestaan op waardige wijze te vieren. Het ondervindt hierbij de medewer king van de alhier bestaande Zangver- eeniging «Zang en Vriendschap" die mede onder leiding van den directeur van „Appollo" reeds zulk een goeden naam verwierf. In een krachtige pero ratie beval de voorzitter daarna aan sluiting van alle muziek- en zanggezel- scliappen bij voornoemden bond aan, ten einde ten slotte de tegenwoordige festivals in de toekomst te kunnen wijzigen inconcoursen, waardoor de steen zal worden gelegd tot hoogere ontwikkeling van den zang en de mu ziek. Deze rede niet een warm applaus bezegeld gaf den Bondsvoorzitter, dhr. II L. Winkelman van Vlissingen, aan leiding tot het uiten eener van waar deering getuigende dankbetuiging Ondertusschen was het buiten aan 't opklaren geraakt en juist bij den aanvang van den marsch door het dorp keek het zonlicht door de weg ijlende wolkenflarden op den langen stoet van bont gewemel vriendelijk neder en ging het onder de tonen der steeds zich afwisselende muziek korpsen door het dorp naar het terrein. Aldaar aangekomen verzamelde zich alles rondom de daar staande muziektent, in bruikleen afgestaan door de zusterveveeniging „Wilhelmi- na" van Colijnsplaat, om de openings rode van den voornoemden Bonds voorzitter aan te hooren In welge kozen bewoordingen bracht deze hulde aan de wijze waarop .Apollo" zich van de opdracht tot het houden van dit festival had gekweten, daarbij welverdienden lof toezwaaiende aan zijn directeur die én .Apollo" én .Zang en Vriendschap" zoo wist te bezielen, dat beide onder hare zuster- vereenigingen reeds met eere werden vernoemd. Tot groote verrassing en vreugde hechtte hij ten slotte een groene lauwerkrans aan het vaandel als blijk zijner en des Bonds groote sympathie voor het feest van .Apollo". Bij monde van den directeur, die de hem gebrachte lof op zijne vereeni- gingen overbracht, werd het eereblijk aanvaard. Daarop werd overgegaan tot het afwerken van het programma bestaan de bij afwisseling uit zang en mu ziek in deze volgordeFanfare-ge zelschap „Eendracht maakt Macht" te Kortgene, „Zang en Vriendschap" te Wissekerke, „Tot oefening en uit spanning" te Borsele (Zang), „Har monie" (Zang), te 's Heer Arendskerke, Fanfare „Ons Genoegen" te Kamper land, daarop een der glanspunten van den dag de feestmarseh met zang van den directeur van Apollo" door alle deelnemende gezelschappen, ver volgens Harmonie .Apollo" te Wissen kerke, de zangver. ,Nu met Hope" te Burgli, de zangver. „Crescendo" te Noordwelle.de Zangver. .Vooruitgang zij ons streven" te Renesse, de zangv. „Crescendo" te Kruiningen en ten slotte het fanfare-gezelschap „Wilhel- mina" te Colijnsplaat. De uit 't publiek opgevangen oor deelvellingen weergevende was bet gevoelen, dat bij de meeste zangge- zelscbappen de soli en pianissimos, hoe keurig ook gezongen, voor de buitenlucht te zacht klonken en dat opgepast moet worden de hooge to nen steeds zuiver te laten klinken. Overigens heeft zoowel zang als muziek den 1200 feestgangers waar onder ongeveer 700 betalenden, goed voldaan. Met een en ander was de tjjd spoe dig opgeschoten en ging de terugtocht naar het dorp rechtstreeks sehool- waarts, alwaar onmiddellijk werd aan gevangen. met het uitreiken der her- inneringsmedaljes en de verloting der geldprijzen. De prijzen vielen ten deel Prijs No 1. f 15.- aan „Vooruitgang zij ons streven" te Renesse. No. 2. f 12,50 aan de zangvereeniging „Zang en vriendschap" alhier, No. 3. 1'7,50. liet Fanfarengezelschap „Eendracht maakt macht" te Kortgene No. 4. f5, 't Fanfarengezelschap „Wiihelmina te Colijnsplaat. De uitreiking der medaljes geschied de door een twaalftal in 't wit ge- kleedde kinderen. Tot besluit mocht de vereeniging Apollo bij monde van den vo.rzitter van het Colijnsplaatsche fanfare ge zelschap, den heer J. Huisson, uit naam der opgekomen gezelschappen een hartelijk woord van dank ver nemen, waarmede het festival was geëindigd. Enkele gezelschappen bleven den avond verder passeeren, doch de mees ten moesten al spoedig heen in ver band met hun reisgelegenheid. Het overig gedeelte van het pro gramma van den dag zijnde „Con cert van Apollo, fakkeloptocht en het vuurwerk slaagden uitstekend. Den onbekende gever van dit laatste alle eer daarvoor En de verlichting a giorno? Ook zij bleef nog niet achterwege, dank zij steun van particulieren, gelukte het ten slotte ook dit gedeelte van het program nog zoo goed mogelijk tot zjjn recht te brengen. Van de door de herbergiers om strijd voor hunne wo ningen aangebrachte versiering en verlichting mocht „Pax Intrantibus" van den heer Priester met zijn vele vetpotjes, welke op nette wyze waren gearrangeerd, wel de eer weg dragen En zoo eindigde die dag, lang ver beid, onder ongunstige voorteekenen begonnen als een welgeslaagde, die bij „Apollo" ongetwijfeld in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Zoowel onder de festivalgangers als onder het publiek heerschte steeds eene opgewekte stemming, welke door geen buitennissigheden werden verstoord. Velen uit de burgerij hadden ten blijke van medewerking hunne vlaggen uit gestoken en vele der boeren door het afhalen der gezelschappe» de kosten voor „Apollo" helpen verlichten. Gemsngd nieuws. Een beschuldiging. Gebleken is dat de R. K. vereeniging „Gemeente- belang" te Eindhoven de tegenstand ster van het comité tot stichting van een H. B. S. aldaar misbruik gemaakt heeft van den naam van minister Kolkman. Het H. B. S. comité publiceert het volgende schrijven dat verzonden is geworden aan het bestuur „Gemeente belang" In de raadsvergadering van 12 Juni is door uwen voorzitter, den heer B. Verhagen, gezegd, dat hij officieel kon mededeelen, dat er voor de H. B. S. te Eindhoven geen subsidie op de Rijksbegrooting was uitgetrokken, welke mededeeling door u op den dag der stemming, per bulletin, door uwe bestuursleden onderteekend, is ver spreid, onder toevoeging„Bewyzen zijn in ons bezit." Als bewijsstuk werd door u getoond een telegram uit Den Haag van 12 Juni, luidende: Voor H. B. S. Eind hoven is geen subsidie op begrooting uitgetrokken. Dit telegram was geteekend K. Door u werd verzekerd, dat dit tele gram was van den heer Kolkman, minister van financiën Aangezien het H. B. S.-comité de positieve bewijzen had, dat de minister geene begrooting had opgemaakt en nopens de subsidie voor de H. B. S. te Eindhoven nog het advies wachtte van den inspecteur van het M. O. (welk advies nogmaals den 23sten Juni is opgevraagd) waren wij volkomen overtuigd, dat deze zoogenaamd offi- cieele mededeeling valsch was en daarom aarzelden wij niet de versprei ders daarvan onbetrouwbaar te noemen. Ten einde de burgerij van Eindho ven te verzekeren, dat deze uitdruk king' niet ten onrechte gebezigd was, werd den minister Kolkman inlichting gevraagd, en gaf deze In d.d. 2 Juli j.l. ten antwoord, dat door hem (mi nister) geen telegram, aan wien dan ook, naar Eindhoven was afgezonden. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder mej. de wed. E. A. ZANDIJK qeb. Koopman, in den ouderdom van 88 jaar. G. J. ZANDIJK. Wed. II. C. VOORN, geb. Zandijk en Kinderen. J. G. ZANDIJK A. ZANDIJK, geb. Labék en Kinderen. Goes, 16 Juli. Heden overleed in den ouder dom van 26 jaar, 10 maanden en 15 dagen onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder, ANTHONIK MAAT. Ovezand, 15 Juli 1909. J. HOOGESTEEGER. K. MOLMaat. S. MOL C. MAAT. J. MAAT. V Heden ontsliep zacht en kalm in den ouderdom van ruim 77 jaren onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder mej. de wed. A. VISSER. Namens de familie J. C. VISSER. Kapelle, 13 Juli '09 Bij dezen betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blyken van belangstelling hij de herdenking onzer 50-jarige echtvereeniging, in bizonder van de burgers alsook van elders ondervonden. M. GEENSE, Echtgenoote en Familie. Krabbendyke, 15 Juli 1909. Mijn hartelyken dank aan allen, die hebben medegewerkt bij mijn be noeming tot lid van den Gemeenteraad, en ook die van hun belangstelling blyk gaven. P. DE PUTTER. 's-Heer Arendskerke, Juli 1909. des namiddags om 2 uur in het oude Gemeentehuis te Wïlhelminadorp is dhr. If. A. H»nk**n voornemens Bestek en voorwaarden met teeke- ning zijn tegen betaling van 1, per stel verkrijgbaar bij de firma Kleeuwens Zoon Goes. De Notaris H. W. NEERVOORT, te 's-Gravenpolder, zal des namiddags 2 uur, in het hotel De Korenbeurs" te Kortgene, ten verzoeke van dhr. J. J. tiend rikse, in het openbaar ter gezamenlijke grootte van 7 93.Ü9 Hect»fe«av ter gezamenlijke grootte van 3.49.76 Hectaren, ter gezamenlijke grootte van 2.91.76 hectaren» Alles breeder bij boekjes omschreven De Notaris H. W. NEERVOORT te 's-Gravenpolder, zal op des voormiddags 10 uur precies, ten verzoeke van dhr. J» J Hendvikse, op de door hem bewoonde hofstede in de onmiddellijke nabijheid van Kortgene, in het den KAPITALEN bestaande o.a. uit van Belgisch ras, waarvan de bewijzen van afstamming etc. ter inzage bij den verkooper liggen. van Noord-Hoilandsch ras. 12 Mestpuüoopers, 80 Kippen en Manen, 70 Kuikens en 6 Eenden. Landbouwgereedschappen, waaronder een gecombineerde Oorseh - machine, 50 M. verlegbaar Spoor met Kar. Melkgereedschappen, waaronder een Melkontroomer (Me- lotte), zoo goed als nieuw, van 175 L. per uur. Eenig Huisraad enz. enz. Alles breeder bij biljetten omschreven. Het Bestuur deelt mede dat door onvoorziene omstandigheden het op Maandag 59 deze;* in den tuin der sociëteit „V. O. V." te geven zal worden gegeven De Burgemeester van Colijnsplaat brengt ter openbare kennis, dat is aangespoeld en opgeborgen, een ge deelte van een vrat, ter lengte van 13 M. en ter breedte van 4 M. Rechthebbenden worden ter reclame opgeroepen. De Burgemeester voornoemd, J. W. A. STüTE. Tegen 1 Augustus a.s. wordt gevraagd door C. VAN DAMME, Veerweg, Wolpliaartsdijk

Goessche Courant | 1909 | | pagina 2