1905 Nu. 60. Zaterdag 20 Mei. 92slc jaargang. 7 FEUILLETON. Uit het leven mijner oude vriendin. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Öoesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. .Prgs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goaf, J* §gS3L Afzonderlijke uommors 5 cent. inzending van adverdenïêëti vénr 2 aren ep sSes* dag der uitgave* De prjj* der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj d Irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjfi slechts tweemaal berekond. Geboorte-, hnwelyks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 rogels A 1,berekond. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Bij dit no behoort een bijvoegsel. Wat willen <le Vrijzinnigen l Het antwoord op die vraag is gegeven door de Liberale Unie, die met het oog op de algem9ene verkiezingen van 1905 het volgende program van actie heeft vastgesteld Met handhaving van de Openbare School, verheffing van het peil van het Volksonderwgs in zijne verschillende ver takkingen. Sociale Hervormingen Verzekerings wetten, waaronder in het bijzonder de verplichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering met geldelijke bijdrage van den Staatherziening vaa de Armenwet, waarbij de openbare armenverzorging niet blijft uitsluitend politiezorg. Hervorming vaa het defensiewezen in de richting van een volksleger. Tor voorziening in de financiëele be hoeften, ook ter verkrijging van eon betore verhouding tusschen de geldmid delen van Rijk en Gemeente, in de eerste plaats, bezuiniging op militaire en andere uitgaven, on verder, met hand having van de vrijzinnioge handelspoli tiek, eene meer rationeele regeling van de directe belastingen, door welke, zy hot ook thans in gosplitsten vorm, de inkomsten worden getroffen, alsmede uitbreiding der progressie; billijke regelingen verhooging der successie-belasting, voorts belastingen op voorwerpen van weelde. Daarnevens worde, zonder dat andere wetgevende arbeid hierbg behoeft achter te staan, wijziging van de Grondwet, in dien zin, dat aan den gewonen wetgever volkomen vryheid bij de regeling van het kiesrecht wordt toegekend ter hand genomen, terwijl het vertrouwen wordt uitgesprokon, dat deze zoodanig worde voorbereid, dat vóór het einde van het vierjarig tijdvak de eerste beslissing over een daartoe strekkend voorstal kan ge nomen worden. Dit i3 het werkprogram dat door de twee eenigo in Nederland bestaande bonden van vrijzinnige kiesvereeaigingen is aangenomen en vastgesteld met het oog op de aanstaande Juni-verkiezingen. Niemand minder dan de heer Goeman Borgesius heeft dit program op uitvoerige wijze toegelicht en die toelichting is verschenen in het Propaganda-boek voor de vrijzinnige beginselen. Dit propagauda-boeb, een 150-tal pa gina's beslaand, is met voorkennis en medewerking van het Hoofdbestuur dor Liberale Unie, verkrijgbaar gesteld voor de geringe som van 5 cents, honderd exemplaren franco aan huis f 5. Wij hebben er meermalen de aandacht op gevestigd, dat er van couranten in de verkiezingstijden soms wei wat al to veel wordt geëischt en gehoopt. Eon exemplaar dor courant wordt dikwijls door meer personen gelezen en blijft niet het eigendom van allen. Maar brochures kan men den kiezers thuis zendenze bewaren deze en lezen ze in rustige uren. Daarom zullen kiesvereenigingen, wier kas bet toelaat, een byzonder goed werk doen met o. a. dit Propaganda-Boek onder de kiezers te verspreiden. Door W. Heimburg. Vertaling van mej, J. A. v. d. L. De volgende dagen had ik bijna geen lijd, al was 't maar vluchtig, mij dat alles te herinneren, want er was veel te doen, na 'fe vertrek van graaf Sateruski. Mevr. v. Bendeleben begon met al den trots van eene gelukkige moeder aan het uit zet voor Ruth en ook wij durfden niet gemakzuchtig te zijn. De groote kasten in de linnenkamer werden geopend en geheele stukken van het fijnste linnen werden versneden. In een groote kamer waren zes naaisters druk bezig en wij moesten helpen, daar wij volgens mevr. v. Bendeleben het een en ander daarbij leeren konden. Een tijdlang reden wij iederen dag naar de stad, gingen van winkel tot winkel en kwamen telkens met de onmogelijkste paketten thuis. In ods torenkamertje lagen groote boopen fijne kleedingstukken en Hanna en ik zaten midden erin en, ons werk op een plomp vastgesteld, deden wij ijverig ons best mooie steekjes te maken. Buiten ontplooide de lente zich steeds heerlijker, wij keken het park in, dat met het helderste groen getooid was. Meer zjjwaarts lag het dorp, waar de De inhoud is rijk, want behalve dat hot program van actie er in wordt toe gelicht door mr. Goeman Bcrgesivs, be handelt mr. De Louter er do Liberale Concentratie in, schrijft Dr Roessingh er over do tegenstelling der »Christeiijke" politiek, terwijl mr. Levy er een schitte rend pleidooi houdt voor do Openbare School. De haer Reijne zet de bezwaren tegen de Tariefwet uiteen, kapitein Thom son geeft zijn meening over de hervor ming van het defensiewezen in de rich ting van een Volksleger mr Van Deventer noemt de koloniale politiek van het »chris- telijk" Kabinet onder handen en de heer Van Rij deelt staaltjes mee van Partijdige benoemingen. Mengelwerk op bet politiek gebied besluit hot boekje, dat wij niet genoeg ter lezing kunnen aanbevelen en waaruit wij voor de verkiezingen nog wel eens het een en ander zullen raöadeelen. Buitenland. Keizer Wilhelm, Keizer Wilhelm is weer in volle functie eerst naar Marokko om met zijn onweer staanbare persoonlijkheid de Mooron, do roovors, do volgelingen van Raisoeli, Boe Hamara of hoe die vorstjes-op-eigen houtje meer mogen heeten, te imponeeren. De Sultan was wat in zijn schik, dat ligt voor de hand, en liet zich de vriendelijk heden met groot welgevallen aanleunen. Maar tegenover de Fransche regeering is hij, zeker van keizer Wil helm 8 hooge bescherming, zoo onhandelbaar geworden als maar met oenige mogelijkheid te denken was. De nederlaag van de Fran sche diplomatie is volkomen geworden, nu een Duitsch gezantschap, onder leiding van graaf Tattenbacb, in Fez aan den Sultan dank is komen brengen voor de schitterende ontvangst, don Keizer in Tanger bereid, euz. enz. En daarbij zoo en passant uitte de gezant den wensch, dat do Sultan Dog lang zijne macht onafhankelijk zou mogen uitoefe nen. We zijn er natuurlijk niet bij ge weest, maar kunnen het ons levendig voorstellen, dat graaf Taftenbach op dat woordje »onafhankelijk" wel eenigen na druk zal hebben gelegd Een ridderorde heeft als stoffelijk bewijs van 'b Keizers vriendschap gediend. Maar 't is volgens de Kölnische Ztg. tegenover Frankrijk heeft de Maroc- caanscho autoriteit nu een heel andere houding aangenomen dan toon van Wil- helms vriondschap nog niets te zien viel: aan de Fransche regeering is te kennen gegeven, dat haar voorstellen niet aan nemelijk zijn voor den Sultan, omdat dit is den Sultan van Duitsche zijde ge woonweg in don mond gelegd Marokko te rekenen iieefc met internationale over eenkomsten Wat zH in Frankrijk ergernis bestaan over een en ander. Pauvre Delcassé 1 de minister zal moeilijke uurtjes doorbrengen als men hom heden iaterpelloert, wat het plan was. En na een reisje door de Middel- landsehe Zee is Keizer Wilhelm naar zijn vaderland terug gereisd om in Metz bin nen te vallen, die plaats weer te verlaten en er weor torug te komen. En daar zyn huizen van tusschen de bloeiende vruebt- boomen kwamen kijken, als uit een groo- ton hoop sneeuw. Ik zong en jubelde onder mijn werk met de vogels om 't, hardst. Als het wéér evenwel zoo heerlijk was, slopen wij in onze rijcostumes weg en draafden op onze paarden door het van lentegeuren doortrokken boseh. Zoo kwam spoedig de tijd, dat het huwelijk gesloten zou worden. De groote boffers en kisten waren al weggezonden. Hanna bad, tot mijne verrukking, baar bruiloftscostuum eens aangepast, en er bekoorlijk uitgezien en op een heerlijken Meimorgen stond ik op het voorplein met een witten doek te wuiveD, en uit den reiswagen, die met vier paarden bespan nen den postweg afrolde, waaiden ook witte doeken. Ik zag hem na, tot de boomen hem aan mijne blikken ont trokken, toen droogde ik de tranen, die het afscheid van Hanna mij in de oogen gebracht had, en ging erg treurig naar enze kamer. Het was heel vreemd voor mij zoo alloen te zijn, niemand te hebben, met wie ik babbelen kon. En toen alle troostgronden, die ik mij /.elf voorhield dat veertien dagen zoo gauw voorbij zijn, dat Hanna beloofd had altijd aan mij te denken niets hielpen, maar de tranen steeds wsor voor den dag kwamen, zette ik mijn stroohoed op, en ging naar mijn vader. Ik was in den laatsten tyd erg weinig thuis geweest; de gedachte, den jongen dominé daar te ontmoeten, deed my de pennen nu weor in beweging geraakt en de persen zouden hebben gezucht ea gepiept ouder de papier»eepen, wanneer ze er ceuig besef van hadden gehad, hoe zwaar er weor is gefantaisierd, hoe zon derlinge plannen in het brein van de schrijvers konden opkomen. De Keizer kreeg in Motz op zijn bburt een lintje van den Paus en dfefc was genoeg om gevolgtrekkingen te maken ellenlang De Duitscne regeoring zou het protec toraat over den christelyken godsdienst van Frankryk willen overnemen, DuitBch- land zou de plaats van liefhebbende doch ter der Roomsohe kerk, door Frankrijk opgegeven, innemeD, en dat alles zou de verhouding tusschen Frankryk en Duitsch- land er met beter op maken En er waren scherp uit de oogen kijkenden, die hadden opgemerkt, dat de Keizer ministers van oorlog en binnen- landsche zaken met generaais en andere hooggeplaatsten samen had geroepen in Metz. Ea men bad bespeurd, dat de ver ordeningen in Metz alleen in hot Duitsch werden uitgegeven, zooals vroeger in Fransch en Duitsch en men fluisterde en men knikte geheimzinnig alsof een oorlog voor de deur stoDd Er zouden misschien in Frankryk wel zijn, die een oorlog ais afwisseling zouden wenschen voor de politiek, gericht op het ont-clericaliseeren van het land, maar deze zijn to doorzichtig Kreta. Op Kreta is het gewoonweg opstand alle beschermende en waarborgende mogendheden ten spijt en prins George, de gouverneur van dat Ryk, dat geen Rijk meer wezen wil op deze manier, zit in een lastig paiket. Een legertje van opstandelingen legert op de hoogten om Oauea, do hoofdstad, en do vuren van do bivakken zijn in de stad zichtbaar. En de gendarmerie, die de orde moest handha ven, begint aan gondarmennood te lijden, omdat alleen de gegradueerden blijven, maar van Jde Rnderen al een tiende ge deelte is overgeloopen Prins George, door de mogendheden in zyii waardigheid verheven, schryft nota op nota aan de regeeringen, maar vooral Engeland schijnt het tegen te hou den, dat verandering in den toestand komt. Natuurlijk zoekt men daar weer wat achter dat is in de politiek nu eenmaal niet anders en als »men" zoekt, wordt er ook wel wat gevonden. Ditmaal *vond men naijver op Italië, dat in Kreta den baas zou willen spelen en de twee Italiaanscho kruisers bij Kreta geven aan die bewering eenigen steun. GOES, 19 Mei 1905. In een ingezonden stuk in Het Centrum, onderteekend door de heoren jhr. L. Ridder de van der Schueren te Zevenaar, voorzitter, J. L. Pauwen te Pannerdon, ondervoorzitter, en G. tan den Eisen te Hees wijk, secretaris van den (Christelijken) Nederlandsehen Boeren bond wordt o. a. gezegd, dat de tariefwet, zooals zij thans ontworpen is, den boeren stand in slechter conditie brengt dan waarin bjj thans verkeert, en dat zij niet de belangen van het algemeen, maar pijnlijk aan. Ik had zelfs den Zondag, toen hij als dominé in ons dorp beves tigd werd, de kerk niet bezocht, iets waardoor ik Katrien ernstig boos gemaakt had, zoodat ik moeite had, haar weer zachter te stemmen. De eigenlijke pastorie lag tegenover het huis van myn vaderik was zeer verwonderd, toen ik dien dag zag, hoe eij veranderd was, bijna niet te herken non. Zij was op nieuw geverfd, en do ruiten blonken zoo helder en de sueeuw- witte gordijnen en de keur van bloemen voor de ramen deden haar er zoo vrien delijk uitzien. Onder den ouden linde boom, in den kleinon voortuin, stond een tafel, door een wit kleed bedekt, met een bank. Het slot aan de oude voordeur blonk en schitterde in de zon. Alles zog er zoo aanlokkelijk uit, dat ik onwil lekeurig bleef staan, om er Daar te zien. Daar kwam het hoofd eener oude vrouw van achter de bloemeD te voorschijn, een paar vriendelijke blauwe oogen ontmoet ten een paar seconden de mijne, toen boog het zich weer en zag ik alleen maar de punt van een wit mutsje. Mij toen naar ons huis tookeerende, kwam mij dit dubbel akelig voor. De vensters zoo kaal, zonder gordijnen, de kalk van den muur afgebrokkeld, de ver woorde voordeur mot diepe reton ik ging naar binneD, de deur van de woonkamer stond open, en Katrien, op den grond geknield, de delen schurende, vertoonde zich aan mjjn oog. slechts die van enkele standen bevordert, terwijl de belangen der boeren voor enkele standen wordon opgeofferd. WemeldiRge. In de Woensdagavond gehouden vergadering der vry zinnige kies- vereeniging alhier is besloten aan de Centrale te Goes een txtra bijdrage uit, de kas te geven van vjjf-en-twintig gulden en voor het geval hier een lezing wordt gehouden of een debater wordt gezonden door de Centrale, voor de daarvoor te maken kosten nog vijf-en-twintig gulden. Als candidaten voor den gemeenteraad zyn met algemeene stemmen gesteld het aftredende lid dhr. J. Nijseen en de heer Jan Lindenhergh Cz. Kivuiningen. St.bl. no. 134 bevat een Kon. besl. van 4 dezer, tot vernieti ging van het besluit van den raad dezer gemeente van 6 Januari 1904 tot benoe ming van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim voor het dorp. De vernietiging geschiedde op grond, dat do derde categorie van personen, waaruit de commission tot wering van schoolver zuim behooren te worden benoemd vol gens art. 22 der Leerplichtwet, in de commissie ni6t vertegenwoordigd was. Deze categorie is die der meerder jarige onderwyzers, die aan eene bijzon dere lagere school in do gemeente werk zaam zijn." Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 21 Mei, geen dienst. Ned. Hervormde kerk. Ds. A. de Visser te Wolfertsdijk, heeft het beroep naar Groningen aan genomen. De St.-Ct. no. 116 bevat de wyzi- ging der statuten van de Christelijke Evangelische gemeente te Goes. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Kiezers van Hontenisse l Hebt ge al eens gedacht over den grooten strijd, die ook ons in ons district wachi Zrjt gij bewust van do grootheid van dezen strijd Gevoelt gij wat van den uitslag afhangt Ziehier drie vragen, die wij u ter overweging geven. Daarbij willen wy u het volgende in herinnering brengen. In 1901 hadden wij 8 candidaten, nl. de heeren Fruytier (kath.), Van Deinse (lib.) en Heemskerk (a.-r.). De laatste viel by eerste stemming uit, zoodat wij kregen herstemming tusschen Fruytier en Van Deinse. Zooals gij weet, werd de eerste gekozen met eene meerderheid van 224 stemmen. Bij deze herstemming is van clericale zyde alles in het vuur ge bracht, wat zij hadden. Een zwerm van anti-revolutionairo sprekers is hier van wyd en zijd op onze dorpen neergedaald om den Roomschen eandidaat te komen aanbevelen. Geen middel is daartoe on beproefd gebleven. Het is bun dan ook maar al te wel gelukt >Kom hier niet in, anders maak je 't wöer vuil", zei ze niet al te vriendelijk. »Ik ben bezig den boel een beetje op te knappen, je zou kunnen hebben, dat de moeder van den jongen dominé eens hier komt, en ik wil niet hebben, dat zij zeg gen kan, dat Katrien eene slordige huis houdster is." »Is die oude vrouw voor 't venster aan den overkant zijno moeder vroeg ik. »Ja Greet, en een modolvrouw is zy, dat kun je gelooven zy heeft ook naar jou gevraagd, en ik moest je uitnoodigen haar eenB te komen bezoeken. Ik kon 't je niet eerder overbrengen, want ge zjjfc in een dag of twaalf niet hier geweest, en naar 't slot kom ik niet I" »Is 't waar," begon zy weer na een kleine pauze, en toen zij gepn antwoord van mij kreeg, »is 't waar, dat de familie naar Weenen is, om bruiloft te houden Ik vertelde haar, dat zjj een paar uur g«loden afgereisd waren. »Dan kom je zoolang zeker wel bij ons Greet vroeg d© oude met een glans van blijdschap op het gelaat. »Neen Katrien", zei ik zoo vr'tndelyk mogelyk, »dat kan ik niet, daar ik op 't slot over 't huishouden gaan moet, mevr. v. Bendeleben heeft mij de sleutels ge- gever." In plaats van my te antwoorden be gon Katrien zoo heftig te schrobben, dat zy mjjn lichtblauw kleedje bespatte. Ik trok my terug cn liep de steile trap En hoe staan wij er nu voor De anti revolutionairen hebben geen eigen ean didaat gesteld, doch steunen direct de candidatour-Fruytier. Tegenover ons hebben wy dus hetzelfde groote bloc, dat wy iu 1901 bij de herslemming moes- len bestiyden. Gelukkig zyn er thans eenige lichtpunten, waarop gewezen kan worden. In de eerste plaats op den stilstand van alle sociale wetgeving in dit vierjarig tijd perk. Want wat anti-revolutionaire spre- kerB ook mogen zeggen, hoe groot het aantal ingediende wetsontwerpen moge wezen, een feit is het, dat io deze vier jaren geen enkele sociale wet in het Staats blad is gekomeneen feit is het, dat vier jaar is geregeerd, zonder dat iets voor de kleine luiden is gedaan. Vervolgens kunnen wjj wijzen op den godsdiensttwist, dien deze regeering met kwistige hand heeft gezaaid. De verdee ling van ons volk in cbristmen en hei denen heeft op vele vreedzame dorpjes haat en tweedracht gebracht en alzoo de scheidingslijn duidelyk aangewezen. En dan de boeman van 1901, de leer plichtwet. Ook deze bracht stemmen voor Fruytier mede, in de hoop, dat de belofte van introkking zou worden gestand ge daan. Aan dat bedrog zullen de kiezers zich niet meer wagen. Een vierde lichtpunt zijn de partijdige onderwijswetten. Wat een haast om dezo nog voor de verkiezingen biünen te halen Voor subsidie, voor dubbel'jes, neen voor miüioenen aan de byzondere scholen, moest al het andere wachten of wijken. Ook dat zal veleD de oogen open doen gaaD, waar door wij komen aan een voor ons vijfde voordeelde onverschilligheid van velen ie gewekenen heeft plaats gemaakt voor oprechte belangstelling. 't Valt niet te ontkennen, dat in 1901 vele vrijzinnigen van de slembus thuis bleven, omdat zij niet konden overzien het groote gevaar van een clericaal bewind, omdat zij te licht schatten het d ijven van kerkelijke partijen. Nu is dat anders. Nu hebben sommige cleiicale gemeenteraden zelfs laten zieü, hoe van vrijheid geen sprake ÏB, als zy de kans daartoe schoon zien. Ook dat waait in onze zeilen. En nu nog gewezen op een zeer qroot voordeel onzerzijds. Zooals wij te voren zagen, had van Deinse in 1901 slechts 224 steramen minder dan Fruytier. Wel nu, ruimschoots is dat getal aangevuld door de vele nieuwe kiezers, die van vrijzinnige zijde op de l iezerslijst zijn gekomen. Als wij nu alles kortelijk samenvatten komen wij tot deze conclusie Vrijzinnige kiezers van Hontenisse, als gjj allen gevoelt waar het om gaat, als gij allen beseft den ernst van den toe stand, als gij allen ter stembus gaat, en niet thu^s blijft, kortom als gij allen uw plicht doetj dan is de kans groot, dat van Deinse wordt gekozen. C. V. K. Verbetering. In bet ingezondeD stuk van den beer I. D. Fransen v. d. Putto iu ons vorig nommer staat »nlleen mijne afkouring sprak ik uit in den gemaakten vorm eener motie". Dit, moet zijn gewraakten enz. op naar mijn papa s kamer. »Het is goed, dat je komt", zei deze, toen ik hem goeden dag gezegd had. >Ga eens naar de overburen en vraag oi mijn collega eoDS even komt, ik meet hem spreken over zaken." »Kan Katrien het niet doen vroeg ik. »Ja, dat is mij betzelfde", zei myn vader. Katrien sloeg myn verzoek rondweg af. >Moet ik mij eerst aankleeden om dat kleine eindje te gaan, gij ziet dat ik zoo niet kan", voegde zij er by op, haar natte schort wjjzende. >Loop er zelf maar even heen, gij hebt nog jonge beenen." Ik bad den groofsten zin het te weige ren, maar ging toch, om niet or willig te schijnen. Aarzelend liep ik de straat over en bleef voor de deur d^r pastorie staan. >Maar mijn lief mevrouwtje",viel de oude dame zichrelve in de rede, >het is wel niet zeer hoffelijk van me, dat ik u vandaag zco voor de huisdeur van don jongen dominé laat staan, maar ik hob in lang niet zoo veel gesprokon ea ben er door ODtroerdik heb het wel wat uitvoerig verhaald. Het stsat mij alles nog zoo duidelyk voor den geest, en vandaag kan ik toch niet aan het eind komen met myn geschiedenis, ik wil liever op één der volgende dagen verder vertellen, als gy het hooren wilt." (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1905 | | pagina 1