W". Zaterdag 24 December. 91s1" jaargang e FEUILLETON. Op den Lindenhof. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prj|jB per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f |ö25« Afzonderlijke nommero S cent. Inzending van adverientiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prgs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelflks- en doodbeüihten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,bsrokenö. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regeL Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Wegens het Kerstfeest zal Maandag a. s. geen nommer van dit blad verschijnen. KERSTMIS. Van alle kerkelijke feesten, natuur- feesten reeds eer het Christendom zege vierde en de volken der beschaafde wereld het hoofd deed buigen, is het Kerstfeest het plechtigste. De drievoudige zin van den Engelen zang beheerscht gedurende do Kerstdagen, bewust of onbewust, geheel of gedeelte lijk aller gedachte. In de kerken der Christenen doortoont ten volle het »Eere zij God" de gewelven; ^ie zijn oog gericht heeft op de maat schappij, hg zij staatsman of sociaal- econoom, tracht het Vrede op aarde" tot zijn recht te doen komen, of jammert, dat die vrede nog zoo lang op zich laat wachten. Het derde gedeelte, »In menschen een welbehagen", vindt zgne afspiegeling, meer nog bij onze oostelijke naburen dan bij ons, in het streven om wél te doen, zoowel aan de arme wereld daarbuiten als aan huisgenooten en familieleden. Dat is een heerlijke zijde van dit feest. Wie welgesteld is en over een goed voor ziene provisiekast kan beschikken, voelt zich thuis behaaglijk, maar komt er juist door de tegenstelling met het gure kli maat daarbuiten lichter toe om ook an deren, nooddruftiger dan hij, in zijn over vloed te laten deelen. Ook in ons land is gelukkig in de laatste jaren dit streven op den voorgrond getreden. Wij spreken nu niet van alles wat er van overheidswege gedaan is en wordt om de minderbedeelden te laten doelen in de vooruitgaande zegeningen der beschavingwij laten ruston wat er wordt verricht tot blijvende opheffing van misstanden, tot verbetering van wat verkeerd was of tot wegneming van on gerechtigheden, die men te lang reeds in de maatschappij zag voortwoekeren, zonder te amputeeren wat om wegruiming riep. Wij hebben hier bet oog op de par ticuliere liefdadigheid, welke in allerlei vorm zich in den loop der jaren om het Kerstfeest heeft gegroepeerd, hetzij men dan de dagen vóór of na Kerstfeest voor de uitdeeling heeft bestemd. Bijna geen plaats is er, waar niet een of andere niet-officioele commissie zich heeft gevormd, die met steun dor burgerij uitdeeling aan bohoefcigen houdt. Bijna geen plaats is er, waar niet de een of andere vereeniging een Kerstboom heeft geplant, aan welks takken en aan welks voet tal van geschenken wachten, om straks ter hand gesteld te worden aan grijpende kinderhanden als feestgave. •In menschen een welbehagen" wordt ook op deze wijze door wie zijn arme medemenschen zoo in liefde gedenkt, in toepassing gebracht. Wij weten wel, dat deze wijze van weldoen aan zijn mede menschen door een zekere categorie van Lind schudde het hoofd als iemand, die geslagen is en toch de partij niet wil opgeven. De bres was geschoten, dat be merkte Lize wel, en nu moest er storm geloopen worden. »Zeg maar ja, vader", vleide ze. »Je houdt toch wel zooveel van me, dat je me niet ongelukkig wilt maken. Frans heeft een eerlijk, trouw hart en hij meent het oprecht met me". •Mooi zoo", pruttelde Lind, die merk baar zachter gestemd was. Alles zou wel goed gaan, en ik zou geen neen zeggen, als hij maar •Veel geld had", vulde Lize snel aan. •Maar omdat de goedo jongen arm is, daarom is het zoo moeilijk. O, als moeder nog leefde! Die zou wel meer mede- doogen met me hebben." De laatste woorden deden de schaal overslaan. •In 's hemels naam dan Ik wil niet, dat je misschien later zoudt zeggen, mijn vader is de oorzaak van mijn ongeluk. Maar jelui gaat niettrouweD, voordat ik een goede hofstede heb gekocht, die niet te ver uit de buurt ligt". •O, dank, duizendmaal dank, vader Je zal zien, dat je vreugde aan ons be leeft". Onder lachen en schreien viel Lize haar vader om den hals en omhelsde hem zoo hartelijk, dat de goede oude haar zacht moest afweren om weer tot verademing te komen. •Ik geloof je, mg a kind. Je zal me dankbaar zijn en een brave vrouw voor lieden een lapmiddel is genoemd, en wij weten ook evengoed, dat dit middel niet afdoend is, ooi den heilstaat nabij te komen, maar als men zóó de practijk van de derdo strofe van den Engelenzang uitoefent, dan zal men möewerken om de tweede te doen volgen. •Toenadering eischt dezer tgden nood", zong de dichter da Costa, en ook nu nog heerscht die waarheid in al haar kracht. Niet, wie aandringt op verscherping van den strgd tusschen rijk en arm, maar hij, die tracht do klove te overbruggen, brengt den vrede op aarde. Aalmoezen en gaven alleen kunnen dat niet doen, wij weten het welrecht doen aan wie over onrecht met reden klagen mag, is van hooger orde en daarom dringender eiseh des tijds, maar dit sluit niet uit, dat ook het in liefde gedenken van min der bedeelden meehelpt tot betere waar deering wederzijds. Wij hebben dus recht om te zeggen, dat het welbehagen, dat getoond wordt in milde leniging van nooddruft, mede werkt tot het bevorderen van den vrede op aarde, die helaas in deze tijden maar al te dikwgls, vaak zonder noodzaak, wreed wordt verstoord. De tegenstelling tusschen de warme, heldor verlichte huiskamer en de kille doodsche natuur op het Kerstfeest is groot, maar de natuur verliest straks, door de lente tot nieuw leven gewekt, haar kilheid en daarom is deze tegen stelling als beeld te zwak om de ellende der armoe te vergelijken met de weelde van don rijkdom. De ellende der armoe blijft helaas maar al te vaak. Daarom is de tegenstelling des te meer schrijnend maar de daad der liefde, die deze tegen stelling, al is het slechts voor éen dag, wil weg nemen, ook des te grooter. Het vrede op aarde" is een ideaal, dat, welk plan van een heilstaat ook zijn vervulling nabij komt, nooit bereikt wordt, maar te streven naar een ideaal verheft 's menschen hart en het is eene roeping, waaraan niemand ongestraft ontkomt. Welnu, ook op dit; Kerstfeest streve men er naar men trachte wèl te doen, men doe zijn best óm het pad te ver lichten en brengo een zegen, waar die te plaatsen is. Een ding is zekerbrengt men dan den vrede niet elders, in eigen gemoed plukt men toch den echten Kerstfeest zegen. Buitenland. Kapitein Klado. Belangwekkend met het oog op de toestanden in Rusland is het geval-Klado, waarover thans druk gesproken en ge schreven wordt. Kapitein Klado is een der bekwaamste Russische zeeofficieren, leeraar aan een militaire academie, die het Oostzee-eskader, onder Rodsjestivensky heeft begeleid tot Vigo. Daar moest bij om het bekende voorval bij Doggers- baok aan wal en thans vertoeft hij in Parijs, om getuigenis afteleggen voor de internationale commissie, die dit geval den, anders zou je de dochter van mijn goede Bertha niet zijn. Ga nu naar de keuken on houdt je vijf zinnen bij elkaar verliefde meisjes doen wal eens te veel zout in het eten of laten het aanbranden". Wat zullen Frans en zijn moeder big zijn, als ik morgen zelf het goede nieuws kom vertellen", mompelde Lize onder het heengaan. »Ik ben zoo gelukkig, dat ik met niemand zou willen ruilen". Lind bleef intusschen op de bank zit ten peinzen. Het is waar, een braver jonkman zou ze niet kunnen krijgen. Nu, wat zal ik er aan doen Het best is, dat ik oen oogje toeknijp en de beurs wat wijder open doe. Meenemen kan ik toch niets en een brave schoonzoon is wat waard. Was het nu met Johan ook maar zoover heen, dan ging het in een moeite door. Ik word oud en zou graag alles nog geregeld zien, voor ik heenga. Hoewel Lize den koek inderdaad een beetje had laten aanbranden, smaakte het eten den ouden man toch recht goed. Toen Johan thuis kwam, verhaalde Lize hem, wat er was voorgevallen en vraagde goedhartig, of Frans hem als zwager welkom zou zijn. Wel, waarom niet zeide bij. >Dan zal ik het zoo aanleggen, dat we op denzelfden dag bruiloft vieren." Thans keek Lize vreemd op en begon te vragen. Maar Johan liet niets uit en vermaande zijn zuster bij het naar bed gaan, dat zij maar niet te veel over zijn eanstaande moest denken, omdat zij toch niet kon raden wie het was. Hot zou overbodig wezen de vreugde in de visschers woning te schetsen, toon Lize den volgenden dag kwam vertellen, hoe de zaken stonden. Kortom, er leefde in de eerste dagen in den ganschen om- heeft te onderzoeken. Deze kapitein Klado heeft den moed in de Nownja Wremja aan te too- uen, wat aan het Oostzee-eskader, dat, zooals uit een telegram in ons vorig nommer blijkt, een dreigenden toestand tegemoet stoomt, ontbrak. Hij zeide, dat men het zoo spoedig mogeljjk door een ander eskader moest doen volgen, indien het ernst was met de verovering van de oppermacht ter zee in het verre Oosten. Hij schreef onder het pseudoniem Priboi eenige artikels, waarvan de Bcherpetoon door don ernst der omstandigheden werd verontschuldigdMaar de admiraliteit gevoelde zich getroffen en haar chef, grootvorst Alexisliet den stoutmoedigen kapitein Klado arresteeren. Dit gaf groote beweging in Rusland. De oorlog heeft de oogen geopend en de monden. Het Russische volk koos partij tegen den grootvorst en voor kapitein Klado. Men wil hem een eere sabel aanbieden en men heeft het plan een torpedoboot te laten bouwen, die den naam Priboi zal dragen. Ten slotte heeft de Czar een onderzoek bevolen en het Bchijnt gunstig voor Klado te zijn uit gevallen, want hij is in vrijheid gesteld. Dat is een belangwekkend geval en al mogen de groote hervormingen dan ook nog met kracht worden tegengehouden, het bewijst tocb, dat er iets veranderd is in Rusland. De Sultan van Turkije. De Sultan van Turkge is zeker geen model van een vorst, maar hg heeft een manier om met de lastige Westersche mogendheden om te gaaü, die voor zgne sluwheid pleit. Hg is nu en dan wel genoodzaakt, als het hoog loopt, en zij hem in 't nauw brengen, om haar eischen in te willigen. Maar zoodra hij de kans gunstig ziet, komt hg terug op vroe ger afgelegde beloften en al gevend en nemend houdt hg de groote potentaten, die hem te sterk zijn, aan 't lijntje. Do omstandigheden zijn hem gunstig op 'tóogenblik en hg maakt er gebruik van. Zooals men weet is Bulgarije nog volstrekt niet tot rust gekomen. Tele grammen geven een beeld van den toe stand. De toegangen van Saloniki worden des nachts zorgvuldig bewaakt en in het district is de staat van beleg afgekon digd wegens binnenlandschen oorlog. Thans, tot meerdere eer van het Chris tendom waarschijnlijk, zijn de volgers van de rechtzinnig Bulgaarsche en de niet minder rechtzinnig Grioksche kerk in Macedonië bezig met elkaar te fu- silleeren. Nu is men, zooals men weet, reeds lang aan het hervormen in Macedonië. Die hervormingen worden gesteund door een internationaal militair gezelschap. Bij die gendarmerie zijn bij de Turksche, ook Europeesche officieren. En daar de zaken nog niet gaan, zooals men zich had voorgesteld, willen do mogendheden het aantal Europeesche officieren vorgroo- ten. Dit nu vergeet de Porto. Het is iets trek geen gelukkiger paar dan Frans en Lize. Johan verzweeg nu niet langer, waar om hg zijn levenswijze veranderd had. Zijn keuze was vader Lind bijzonder naar den zin, want deze kende Walburga als een verstandig meisje, juist zoo een als Johan noodig had. Daarbij was zij er varen in het boerenwerk en wel ge schikt om een hofstede in orde te houden. Dat de eigenaar van den Meerhof zijn dochter een prachtigen uitzet zóu mee geven, was ook een niet te verwerpen zaak. Eenige dagen daarna kwam vader Lind met zijn zoon in de Zondagskleeding op den Meerhof, tot g6en geringe verbazing van buren, meiden en knechts. Men raadde echter weldra het doel van dat bezoek. Toen de groote vraag gedaan was en Walburga's ouders hun toestem ming hadden gegeven, werd de aanstaande schoonzoon hartelgk welkom goheeten en zette men den gasten het beste voor, wat keuken en kelder opleverden. De Meer- hofer hield van een goeden dronk en had in zijn kelder een aantal flesschen Tiroler wijn, die men het niet kon aanzien, dat ze op een hooiwagen over de grenzen waren gesmokkeld. Het was oen rechte feestdag op den Meerhof. Op den terugweg beloofde vader Lind zijn zoon, c^at hg zoo spoedig mogeljjk naar Tegernsee zou gaan om de overgave der hofstede bij de overheid te laten inschrijven. Als een loopend vuurtje verspreidde zich het nieuws van hetgeen op den Lindenhof was voorgevallen in den gan schen omtrek en dit gaf de eerste dagen ruime stof tot ges£rek. Zoo was men in het midden van den bijzonders als zij, kortaf, zonder omwegen iets weigertdat ligt anders niet in hare manier. Maar de sultan keDt zijn tijd. Rusland en Oostenrijk, die toe moeten zien op de hervormingen in het Oosten, hebben op 't oogenblik drukke werkzaamheden. Rus land om zijn oorlog mot Japan en Oosten- rij k-Bongarije om binnenlaüdsche twisten. En zoo is er ten minste één onder de vorsten, die profiteert van den Russisch- Japanschen oorlog en van den inwendigen strgd in Oostenrgk-Hongarge. De Sultan weigert pertinent de Macedonische gon- darmerie met meer officieren te verster ken. Een wijs man kent zijn tijd. Het incident bij Doggersbank. De Engelecho bladen hebben allerlei berichten uit Huil opgenomen, over po gingen van Russische agenten tot om- kooping van visschers, die dan onder eede zouden moeten vorklaren, dat er zich Japansche torpedobooten bg de visschers- vioot bevonden. Deze geruchten nemen nu een vasteren vorm aan. Volgens de bladen waren die Russische agenten twee Engelsche zeelui, Walsh en Bennett ge naamd ondervraagd zgnde, hebben zij erkend, dat zij uitgezonden en betaald waren door Rusland. Zij hadden met acht tien visschers besprekingen gehouden, en vier schriftelijke verklaringen verkregen, waarin de aanwezigheid van torpedobooten erkend werd deze stukken werden ODder- teekend in tegenwoordigheid van den Russischen consul. De agenten ontkenden, dat zij de visschers hebben omgekocht, zeggende dat zjj hen alleen schadeloos stelden voor het tijdverlies. De Russische consul, die ook een Engelschman is, heeft aaneen reporter gezegd, dat het zijn plicht was, deze stukken in ontvangst to nemen. Men verwacht, dat binnenkort een amb- teljjke verklaring openbaar gemaakt zal worden. Het Russisch gezantschap te Londen heeft aan Reuter verklaard niets van de pogingen tot omkooping te weten. Natuurlijk, stel u voor, dat zoo'n ge zantschap zei, dat het er alles van wist GOES, 23 Dec. 1904. Bij Kon. Besl. is voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 19 November 1904, benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de arts M. A. Ittmann. Hoe reactie actie wekt, blijkt uit een mededeeling in het orgaan van Volks onderwijs, dat deze vereeniging in de laatste maanden, na de indiening der nieuwe onderwijswet, ruim duizend leden won. De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie heeft bepaald, dat een ambtenaar, die zonder goed gevolg aan een examen voor het post- of tele- graafradicaal heeft deelgenomen, niet opnieuw tot een volgend examen wordt zomer gekomen. Nog nooit was de toe vloed van vreemdelingen in Tegernsee zoo groot geweest. In hot Brouwkamertje zat het steeds vol bezoekers. Het weder was bestendig mooi, maar de politieke hemel was Vrij bewolkt en men sprak veel over de geschillen tusschen Frank rijk en Duitschland. Toch ging men voort met lachen en schertsen en zette zooveel mogelijk alle zorgen op zjj. In de eenzaam gelegen herberg te Unter-Rottach ging het op een Zondag middag in Juli lustig toe. Er werd dans muziek gegeven en daardoor waren ver scheidene jongelieden van nabjj en verre er heen gelokt. De dansvloer was op een grasveld gelegd. Over eenige balken had men stevige plaoken beveBtigd. Al had men er geen schaduw en al stoof bet er ook vrjj erg, dat hinderde niet, knapen en meisjes dansten even goed. Daar het bier lekker was en de muzikanten hun plicht d°den, was de vroolijkheid weldra algemeen. Johan had Walburga van den alm afgehaald, om met haar den middag door te brengen. Voor hem lag zijn gitaar, zoodat er afwisseling in de vreugde te wachten was. In het gezelschap waren vele goede kennissen en ook een vreemd heer, wiens houding den militair verried. •Waar komen al die menschen van daan", zeide Walburga. »De omstreken moeten wel geheel verlaten lgken. En wat zgn er veel vreemdelingen aan het meer. De kasteleins hebben nu een goeden tijd." •Ja, de wereld is grost en ovrr de bergen wonen ook nog menschen. Op den alm is het eenzaam en daarom is de drukte hier je zoo yreemd, antwoordde toegelaten dan na verloop van twee jareD. Deze maatregel is genomen, omdat veel klerken, die bij de examens niet geslaagd zijn, zich dadelijk weder aan het vol gende examen onderwierpen, kennelgk zonder zich voldoende te hebben ge oefend en dan opnieuw werden afgewezen. Er zgn klerken, die onvoldoende voor bereid, op die wijze 3, 4, zelfs meer malen aan achtereenvolgende examens met ongunstigen uitslag hebben deel genomen. '•-Gravenpolder. Woensdagavond hield de vereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen •'s-Gravenpolder" haar jaarvergadering. Aanwezig waren 22 le den. Uit de rekening van den perning- meester bleek, dat de ontvangsten be droegen f 6880,175de uitgaven f 6883,08, zoodat een te kort bleef van f2,905. Volgens 't jaarverslag zjjn in 1904 aan de leden geleverd747 balen super- phosphaat, 497 balen amm. suppb. en 106 balen Chilisalp. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden dhr. G. Kosten, die met algemeene stemmen op één na werd herkozen en 'dhr. J. Ver huist, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. In diens plaals werd gekozen dhr. J. Rijk. Hoedekenskerke. Tot secretaris penningmeester, der weegbrug de •Con current" alhier, is benoemd dhr. J. Er- merinszulks in plaats van dhr. L. Ver beek, die bedankt had wegens vertrok naar 's-Gravenpolder. Tot weger werd aangesteld dhr. D. de Schipper. Wolfertedijk. Woensdagavond j.l. trad voor de anti-revolutionaire kiesver- eenigiDg op ds. Van der Kamp te Axel met het onderwerp»Ons Cbristelgk Ministerie". Hij verdedigde in een lange rede het Ministerie, na een overzicht ge geven te hebben van de verschillende partgen. De opkomst was zeer groot velen uit andore plaatsen, vooral niet- partijgenooten, waren aanwezig. Er werd eehig debat gevoerd. Gemeenteraad van Goes, Vergadering van Donderdag 22 December 1904, 's nam. 8 uur. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de h.h. Fransen van de Putte Risch en Duvekotallen met kennisgeving. Ingekomen stukken van den heer H. Dronkers schrijven houdende, ODder dank betuiging, aanneming zjjner benoeming tot gemeente-ontvanger; van de firma wed. J. ff. G. Kakeberke Gzn. te Middelburg een nieuw virzrek om grónd aan den Oostwal in erfpacht te mogen ontvangen. Eerstgenoemd schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen, terwjjl het ver zoek van firma wod. Kakebeeke gezonden wordt aan Burg. en Weth. om advies. Id verband met de nadere vaststelling van de jaarwedden van de twee ambte- Johan. Daar naderde een goede vriend van JohaD en zei Wel, Walburga, je blijft vandaag toch niet stilzitten? Je zal toch zeker wel eens met me willen dansen? Je hebt er niets op tegen, niet waar, Johan?" Dans met haar zooveel je wilt, Simon. Je zal er haar genoegen mee doen, want ze doet graag mee." Voor die plagerjj gaf Walburga bem een tikje op den arm. »Maakfc ruimte" riepen verscheidene jongelieden, toen het paar den dansvloer naderde. Vroolijker speelden de muzikanten eh de knapen dansten met meer vuur. Johan had er schik in, dat zich ieder beijverde Wal burga ten dans te vragen. Hij speelde intusschen op de gitaar en was daarbij omringd door een groep belangstellende toehoorders, die zijn kunstvaardigheid bewonderden. •Kom, Johan", riep Simon, »laat ons nu ook een lied van je hoov'en." Op deze uitnoodiging tokkelde Johan eerst eenige accoorden en hief toon een lied uit het gebergte aan, dat veel bij val vond. Juist zou hg een ander lied aanheffen, toen aan de andere zijde van den dansvloer eenig rumoer ontstond. Laten ze maar hier komen, als ze durvenl Ze mogen toch .niet met onze meisjes dansen," riepen eenige jonge mannen, en deze woorden doelden op twee jagers, die van den straatweg na derden. Nog hadden zij de herberg Diet b 'reikt, of het honend gelach, vermen d mot gillend gefluit, strekte dezen gasten tot bewgs; dat ze hier niet bgzoDder welkom waren. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1