1904. N", 150. Dinsdag 20 December. 91stó jaargang. p 4 FEUILLETON. Op den Lindenhof. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Gooa, X 1^25». Afzonderijjke nom.na.er* 5 cent. Inzending ven adwertentiën vóór 2 uren op den dag dei?9 uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel moor 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnwoijjks- on doodbeüjbten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. OPENBARE VERGADERING van den Raad dei* gemeente Goes op DONDERDAG 22 DECEMBER 1904, des namiddags 8 uren. Goes, 19 December 1904. De Burgemeester, DE KONING KOOIJ. Punten van Behandeling Resumtie notulen der vorige ver gadering. 1. Iogekomen stukken. 2. Wjjziging der begrooting voor het dienstjaar 1905. 8. Benooming van leden van verschil lende besturen en commission in de plaats van hen, die op 1 Januari 1905 moeten aftreden. Besluit tot onteigening. De Burgemeester der gemeente Goes, Gezien het advies ran den heer A. F. Lasonder, Geneeskundige te Goes, dd, 17 December 1904, waaruit blijkt, dat ten huize van J. Bil, schoenmaker te Goes, besmettelijke ziekte, met name »diphthe- ritis" heeft geheerscht, en dat het ter voorkoming van besmetting noodzakelijk is, dat do met de lijderes in aanraking geweest zijnde goederen, bestaande in 1 zeegras matras, 2 kapok kussens, 2 zeegras kussens en 1 molton deken worden onteigend en vernietigd Gelet op artikel 5 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) Besluit te onteigenen de hierboven ver melde goederen, toobeboorende aan J. Bil, voormeld, met bevel tot onmiddellijke inbeslagneming en vernietiging door ver branding. Te benoemen tot deskundige om voor melde goederen te waardeoren F. G. C. Rothuizen, gomeeutebouwmeester te Goes. Goes, den 19 December 1904. De Burgemeester voornoemd, DE KONING KOOIJ. Diakenen der Hervormde gemeente zullen op den tweeden Kerstdag, zjjnde MAANDAG den 26 dezer, na bet eindigen der voormiddag-godsdienstoefening, een buitengewone of zoogenaamde KERST-COLLECTE houden aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van hunne bedeelden, welke inzameling ten zeerste wordt aanbevolen. Goes, den 19 December 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIÜS. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen iögovolge art. 12 der Drankwet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen het navolgende verzoek om vergunning tot den verkoop van sterken drank in liet klein, van VAN KALMTBOTTT Co., voor het perceel Groote Markt A 6. Binnen twee weken nadat deze bekend making is geschied, kan ieder tegen het Johan sprong op, als werd hjj door een adder gestoken, en bracht met moeite uit»Waarom niet »Dat zal ik je zeggen", hervatte Wal- burga. »De waarheid smaakt bitter, dat weet ik, maar nu moot ik zeggen, wat mij op het hart ligt. Ik trouw met geen man, die gansche nachten buitenshuis doorbrengt, van wien ik niet weet, waar hg rondzwerft. Met óón woord gezegd Johan, ik trouw met geen wildstrooper 1" »Maar viel hij in. Bedaar, ik ben nog niet aan het eind. Dat je een wildstrooper bent, weet ieder een en wel een der gevaarlijkste, omdat je niet stroopt uit winstbejag, maar uit hartstocht. Het is wel geen schande, maar gevaarlijk bljjft het toch en voor den vader van een huisgezin past het niet. Ik begeer geen lafbek, die altijd bij mij zit en op alles ja en amen zegt. De he mel beware me daarvoor, want die zijn de slechtsten van allen. Ik wil een flink man met een opgeruimd humeur, die vrij met zjjn geljjken verkeertdie thuis bljjft als het wezen moet, die toezicht op zjjn vrouw houdt en zijn kinderen een brave opvoeding geeft, zoodat ze tot wat degeljjks opgroeien. Maar ik wil geen man, van wien ik moet vreezen, dat men hem op zekeren dag dood kan thuis verleenen van de vergunning schriftelijke bezwaren inbrengen. Goes, 19 Docember 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIÜS. Buitenland. De toestand in Hongarije. Onze lezers hebben kennis genomen van het beestachtig toon eel, dat in het Hongaarsche Volkshuis heeft plaatsgehad. Men weet wat tot deze geschiedenis zonder voorbeeld aanleiding gaf. Eene minder heid, uit verschillende bestanddeelen saamgevoegd, verhinderde door obstructie het Huis om wetgevend werk te doen en verlamde alle pogingen van het mini- sterie-ï'ma. Ten einde raad, heeft het ministerie eindeljjk zijn toevlucht ge nomen tot een wijziging van het reglement van orde. Eene redevoering mag nu slechts een bepaalden tijd duren en niet langer, er mag slechts op voorstel van den voor zitter worden gestemd en over 't geheel zijn aan dezen meer rechten gegeven en wie tegen hein in opstand komt, kan hij desnoods met den sterken arm doen ver wijderen. Graaf Tisza heeft niet zelf dat voorstel tot wijziging ingediend, maar zich vereenigd met een voorstel van den heer Daniel en de noodige maatregelen zijn genomen. In vele redevoeringen buiten het Parlement heeft Tisza deze maatregelen verdedigd en aangetoond, dat het zoo niet langer ging, wi de men niet, dat de parlementaire machine geheel zou blijven stilstaan. Vandaar groot verzet bij de oppositie. Zjj is geëindigd met, zooals we reeds meédeelden, als een kwajongecsbende in het gebouw, waar de vergaderingen gehouden werden, alles kort en klein te slaan. Men heeft veel beleefd in den laatsten tjjd in sommige Europeesche parlementen, maar zoo iets is nog niet voorgekomen. Graaf Tisza heeft thans met den keizer over den toestand geconfereerd en de uitslag van dat onderhoud is geweest, dat het Hongaarsche parlement vandaag nog eens zal bijeenkomen en dan voor het laatst. In het begin van Januari zal het nog eens bijeenkomen, maar feitelijk alleen om het ontbindingsbesluit t8 hooren voorlezen. Onmiddellijk daarna zullende nieuwe verkiezingen worden gehouden. Üit Oostenrijk. Niet veel beter dan in Hongarije staat het in de andere rjjkshelft, Oostenrijk. De mini&ter Von \Körber kan het al even min vinden met den Oostenrijkschen Rijksraad als Tisza met zijne heetbloedige laudgonooten. Hij heeft al het mogelijke gedaan om de Czechen met de Duitschers te verzoenen. Dat is hem mislukt. Toen hteft bij concessies gedaan, rechts en links, om ten minste uit de verschillende partijen eene meerderheid te verkrjjgen voor het ministerie. Dat is ook mislukt. De Oostenrgksche Kamer zegt hare mede werking op. De commissie voor de be grooting heeft do 69 millioen, die de regeering aanvroeg om de Oostenrijksche financiën op de been te helpen, geweigerd. brengen. Hoe zou ik me dan Ik sprong stellig in het meer, om aan mijn schande en mijn leed een einde te maken. En geloof me, als je gesnapt wordt, kost het mijn leven het tucht huis is dan je bestemming, dat zou mij doodenZoo, Goddank, nu heb ik je alles gezegd." Hot meisje wachtte nu de uitwerking van haar woorden af. Zij had gedacht, dat Johan zou opstuiven, maar dat deed hij niet. Hij raadpleegde zijn vorstand, en dit zeide hem Walburga beeft gelijk als iemand huisvader wil worden, moet hij met zijn verleden breken, anders treft het ongeluk niet alleen den schuldige, maar ook de onschuldige. Wanneer hij Walburga oprecht liefhad, moest hjj zijn liefhebberij voor het wildstroopen op geven, daar voor ware liefde geen offer te groot is. Aan den anderen kant lachte hem het vrjje, ongebonden leven toe. Dat moest hij voor altijd vaarwel zeggen en zich onder het juk der afhankelijkheid voegen. De liefde zegepraalde eindelijk na een zwaren strijd. Hij trok Walburga tot zich en zeide »Je hebt geljjk, Walburga, ik zie in, dat het zoo niet kan voortduren, als ik nu 't wildstroopen opgeef, blijf je dan bij je woord Johan, iB je dat ernst?" vroeg het meisje verheugd. »Mijn hand en mijn woord erop 1 Sla toe en de zaak is geklonken Aarzelend stak ze hem haar hand toe. Het gevolg is geweost, dat de Rijksraad is verdaagd en men vreest, dat die ver daging zal uitloopen op eene ontbinding. Dat wordt een gevaar voor hot parlemen taire regime. De Oostenrijksche grond wet bevat eene bepaling, in de vermaarde paragraaf 14, die de regeering de bevoegd heid geeft, om, wanneer de Kamer hare medewerking opzegt, alle maatregelen te nemen, die zij noodig acht. Alleen zij mag geen loeuingen sluiten, maar daartegen heeft men oen huismiddeltje. De regee ring leent niet, maar laat zich door een consortium van financiers voorschotten verstrekken en daar kan niemand iets te gen doen. Volhardt deze Kamor, dan wordt zij ontbonden, doet de nieuwe Kamer als de oude, dan gaat zij denzelfdon weg op en wordt het land geregeerd krachtens paragraaf 14. Dat is wel koren op den molen der reactionaire partij, maar do toestand van het Rijk is intusscheu zeer bedenkelijk. Tot nu toe had men in het politiek debat althans de dynastie nog gespaard, maar onlangs heeft de af gevaardigde Pernestorffer het reeds ge waagd den Keizer aan te vallen en als Keizer Frans Jozef eens aftreedt van het wereldtooneel en een jonger, minder po pulair monarch aan het roer komt, wat dan Het Britsciie Ministerie. Niet beng dons waard is de positie, waarin zich tegenwoordig het Britsche ministerie bevindt. Dat minder aange name van do positie dateert reeds van het oogenblik, waarop Chamberlain af scheid nam van de collega's om voor zijn invoerrechten in verband met zijne imperialistische staatkunde in het land propaganda te maken. Om de koloniën vast aan het moeder land te verbinden en daardoor het Brit sche wereldrijk op een breeden grondslag te vestigen, moet men aan de koloniën zooveel mogelijk voordeelen toestaan. Daarom moet men invoerrechten heffen van de artikelen, die uit andere landen worden aangevoerd, maar ook in de koloniën kunnen worden geproduceerd. Dat is mooi en vernuftig bedacbl, maar de meerderheid van het Britsche volk wil niet weten van invoerrechten, van bescherming eu vvafc daarop gelijkt. Eu het ministerie is door het uittre den van Chamberlain verzwakt, de andere ministers beteekenen biet veel. Ook zijn sedert dien vele verkiezingen ten na- deele van de regoering uitgevallen. In de gelederen der Unionisten dreigt daar enboven eene scheiding. En het aller ergste is, dat de eerste minister Balf ur eigenlijk niet schijnt te weten in welke richting hg het schip van staat wil sturen hem hoorende, weet het publiek nog niet of bet met een vrijhandelaar of eeu voorstander van bescherming te doen heeft. En eindelijk het Engelscbe leger is nog lang niet wat het wezen moet. Do Britseho attaché op hot oorlogsveld in Mandsjoerije erkent dit, zeggende »Deze oorlog heeft mij doen zien, dat de in richting van ons leger een vreeselijk gevaar is voor ons land. Ik heb bier ge leerd, dat slechts het allerbeste even voldoende is en wij hebben hot. aller slechtste." Toen zij echter aan zijn ernstige houding zag, dat zijn woorden welgemeend wa ren, kon ze zich niet langer bedwingen en zeide onder lachen en snikken »Ik heb wel gedacht, dat je het zou inzien, als het je maar eens goed onder het oog werd gebracht. God zij dank God zij duizendmaal dank Beiden werden langzamerhand bedaar der en begonnen nu over hun toekomst te spreken. Hij verhaalde van zijn ge lukkige jacht en merkte op, dat voortaan herten en gemzen voiiig voor hem zou den zjjn, zelfs al liepen ze voor zjjn deur te grazen. Toen het meisje hem vraagde, wat hij met bet hert beginnen wilde en hg haar ten antwoord gaf, dat hij het aan Sepp geschonken bad, smeekte zij »Och Johan, ga dien man zooveel mo gelijk uit den weg, als je me een plezier wilt doen." Johan beloofde dat en zeide, dat hij met zijn vader over zgn plannen wilde spreken. Die zou verwonderd opkgken en Lize ook, wanneer ze vernamen, dat hg een keuze had gedaan. Walburga maakte de opmerking, dat hij nu aan den terugweg moest denken, daar de avond viel en do nevel reeds uit het meer opsteeg. Hg vertrok dus en Walburga vergezelde hem tot aan het bosch. »Nu verlaat ik je," sprak ze. »Wan- neer je woord houdt, dan houd ik ook mgn woord, en dan vieren wij in Octo- Dat klinkt niet erg bemoedigend en men begrijpt welk een gebruik de op positie van dorgeljjke uitdrukkingen on- £0 wijfeld zal maken. GOES, 19 Dec. 1904. De Rijksmiddelen. De maand No vember was bjjzonder gunstig voor de schatkist des- Rijks. Bjjna 12 ton hebben de middelon meer opgebracht dan in November van 't vorig jaar. Do opbrengst was nu f 15.917.769 tegen f 14.724.587.19 in November 1903. Bgna alle middelen, zegt de JV. Ct., hebben tot die gunstige uitkomst mede gewerkt. De grondbelasting gaf f 143 000 meer, het personeel f 41.000, de bedrijfs belasting f 121.000 en de vermogens belasting f 140.000 meer. De rechten op den invoer waren f67.000 hooger, de suikeraccijns f 244.000, de wjjoaecjjns f 13.000, de zoutaccjjns f9000, de bieraccijns f 25.000 en het geslacht f 47 000 hooger. In deze rubriek was het alleen de accijns op het gedistilleerd, welke minder opbracht, en wel f 27.000. Ook do belasting op gouden en zilveren werken bracht f 6000 meer op. Voorts was de opbrengst hooger van de zegelrechten met f 89.000, van de registratierechten met f 5000, van de hypotheekrechten met f 3000 en van de successierechten met f 190 000. De domeinen gaven f 18 000 meer, de posterjjen f 32.000, de rijkstelegraaf f 34.000 en de loodsgelden f 3000. De totaal opbrengsten nagaande over de eerste elf maanden van dit jaar, ver geleken met die over hetzelfde tijdperk van 1903, zien we, dat meer bebbon op gebracht do volgende middelen het daar achter genoemde bedrag grondbelasting f252,000. personeel f157,000, bedrijfs belasting f 186,000, vermogensbelasting eveneens f 186,000, rechten op den iovoer f156,000, Buikeraccijns (metinachtneming neming van de over 1903 reeds afge trokken premiën ad f 1.921,198,771/2) f 43,000, zoutaccjjns f 26,000, bieraccijns f 21,000, gouden en zilveren werken f 4000, registratierechten f 79,000, poste rijen f 447,000, rijkstelegraaf f 9000, jacht en vischakten f 3000 en loodsgelden f 87,000. Minder leverden op mijnrochten f 6000, wijnaccijDS f61,000, gedistilleerd f214,000, geslacht f34,000, zegelrechten f365,000, hypotheekrechten f 12,000, successierech ten f 1,648,000, domeinen f 18 000, en Staatsloterij f 8000. Het totaalcijfer over de eerste elf maan den was verleden jaar f 134,763,377,87. Telt men hierbij de verleende suikor- premiën ad f 1,921,198,775, dan verkrijgt men bet bedrag van f 136,684,576,645. In de eerste elf maanden tan dit jaar werd ontvangen f 135 992,924,975, zoodat het tekort van dit jaar nog slechts be draagt f 691,651,67. Indien dus December eer» weinig meeloopt, behoeft het jaar 1904 nog niet bij zijn voorganger achter te staan. De hoer G. A. Meijersurnumerair der directe belastingen enz. te Middel burg, is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het vacante ontvang kantoor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Hansweerfc. ber de bruiloft. Je kunt bij me komen, zoo dikwijls je wilt, als je er niets mee verzuimt." Na een hartelijken handdruk liep Wal burga naar de hut terug. Eer Johan het woud inging, liet hij zijn luid jodelen nogmaals weerklinken en had het genoe gen baar afscheidsgroet te hooren. Het was reeds volkomen nacht, toen hij op de plaats kwam, waar hjj hot hert gedood had. Hij vond daar het gewei, dat Sepp voor hem bad laten liggon. Zoo goed mogelijk stak hij het gewei in een zak, dien hij op den rug droeg, nadat hij daar eerBt een briefje aan had vast gemaakt, waarop te lozen stond »Komt, jagers, raad eens wie mij heefc gescho ten Toen sloeg hij den weg naar Tegem- see in. Voorzichtig sloop hij langs de Almbeek voort en bleef eindeljjk voor een buis staan, waar een hertengewei boven de deur prijkte. Dat was de woning van den houtvester. Behoedzaam keek Johan rond. Alles bleef stil. Bukkend sloop hij den tuin in en bevestigde het gewei, dat hjj in den zak droeg, tus- schen de takken van den kerseboom. Het briefje bleef aan het gewei. Toen hjj daarmee gereed was, verwjjderde hjj zich haastig en verminderde de snelheid van zgn loop eerst, toen hg op een ge- ruimen afstand was gekomen. Hjj was tevreden over de laatste uiting van zijn wraakzucht tegen de jagers en met liet bewuatzgn daarvan sliep hij weldra onder Door het hoofdbestuur der scbip- persvereeniging »Schuttevaer" werd aan den minister van waterstaat een adres verzonden, verzoekende, dat in bestekken van den waterstaat bepalingen, zooals in bestek no 201, dat de aanvoer van steen naar Wemeldinge per zolderschuit moet geschieden, zullen worden nagelaten. IVisse. In de jl. Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van »de Buitenpolders van Nisse" is de aange vraagde verhooging van subsidie en de verlenging van den termjjn daarvan van 15 tot 20 jaren, voor den aanleg van den tram BorseleWolfertsdijk, toege staan. Ook is besloten tot de begrinding van een paar zand- en kleiwegeD. Heinkenszand. Door het bestuur van het waterschap 's Heer Arendskerke zullen tengevolge van een besluit wor den verhard in 1905, de volgende djj- ken en wegen le de Westdjjk, 2e de Slaakweg, 3e de Kousendjjk, 4e een ge deelte v. d. Oosterlandschen dijk tot aan den Westerguitedjjk met één oprit (langs de wed. de Winter), 5e de Westerguite- dgk gedeeltelijk met één oprit (vanaf de wed. de Winter tot aan de woning van J. Boonman Cz -Staal60 de Plaai djjk, 7e de Krommeweg in Ankerveere gedeelteljjk (van af den djjk naar den Paralelwog van den S. S 8e de Stelle- dijk van af gebr. van Eijkeren tot den Plaaidjjk, 9e de Stelboekscheweg met oprit (van af den Rjjksweg tot aan do begraafplaats te 's Heer Arendskerke), totaal 5355 M. In 1906 2ullen begrind worden le de Boerendjjk gedeelteljjk (van af de hofstede bewoond door dhr. W. v. d. Dries tot Stelledijk bij dhr. M. de Jonge Jz.), 2e de Stelled jjk (van af den Plaaidjjk tot aan de hofstede bewoond alsvoren) en 3e de Moerkootschendjjk (van af dbr. P. Westveer tot aan de wed. F. Courtin). Totaal 5323 M. Er zal dus over eene lengte van 10678 M. worden begrind. Hoedebenakenke. In de vergade ring van den raad dezer gemeente, op Vrijdag 16 December 1904, des namid dags 2 uren, was afwezig dhr. J. van der Linde. Do Voorzitter deelde mede le, dat door Burgemeester en Wethouders do boeken en kas van den gemeente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden, 2e, dat de haven bij openbare inschrijving is verpacht aan C. Maas voor f1203, met hem was ingeschreven door L. de Bont voor f1140. Vervolgens werd overgegaan tot de benoeming van een lid van bet Burger- Ijjk Armbestuur, noodig wegens perio dieke aftreding van den heer A. C. van der Linde. Door het Burg. Armbestuur werd buiten het altredend lid ook aan bevolen dhr. Hendrik Helmstrijd. Gekozen werd dhr. A. C. van der Linde met 5 stemmen, terwijl 1 blanco biljet was in geleverd. De benoeming van den kantonnier M. de Pree, werd met een jaar verlengd. Vervolgens werd door de vergadering goedgekeurd de door Burgemeester en Wethouders opgemaakto verordening op do heffing en invordering van het ver gunningsrecht voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in deze gemeente. het dak van het vaderlijk huis. Den volgenden morgan zag men niet alleen op den Lindenhof, maar in geheel Tegernsee verwonderde gezichten. Tot groot verdriet van den ouden houtvester en zijn jagers was in den vroegen morgen door inwoners van Tegernsee opgemerkt welk wonderlijk versiersel de kerseboom in zgn tuin droeg. De een vertelde het den ander en elke voorbjjganger wierp dien dag spottende blikken op de hout vesterswoning. Niemand kon gissen, wie de dader was, want er woonden vele stroopers in de omgeving en niet gaarne wilde men, door zijn vermoeden te uiten, zich aan de wraak van een hunner bloot stellen. De houtvester was van toorn buiten zich zelf en zwoer, dat hjj den ver metele wel zou uitvinden en hem do welverdiende straf doen ondergaan. Hjj zond een brief naar de kanselarjj, waarin hjj zich beklaagde over de baldadigheid der wildstrooper*, die in hun overmoed zelfs een koninklijk beambte durfden hoonen, en hjj voorspelde, dat alle wild 'in een paar jaar zou zijn uitgeroeid als hem niet eenige jonge en krachtige jagers tot hulp werden gezonden. Het gewei met een briefje werd naar Mün- (hen opgezonden, opdat de hoeren in de hoofdstad zich met eigen oogen kon den overtuigen, aan welke onaangenaam heden een houtvester soms bloot, stond. Wordt vervolgd./

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1