1904. A1". 136. Donderdag 17 November. 91s"' jaargang. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woenidag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave- De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bï dirocte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hnwoijjki- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegavon 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Het kohier van verschuldigd SCHOOLGELD voor het onderwijs aan de Meisjesschool voor den cursus 1904/1905, zooals het door den Gemeenteraad in zijne vergade ring van den 20 October 1904 werd vastgesteld en door Gedeputeerde Staten bij besluit van 12 November 1904 no. 53 werd goedgekeurd, is op heden aan den Ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder der daarop voorkomenden zjjnen aanslag ten gestelden tjjde moet voldoen. Goes, den 15 November 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DB KONING ROOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. SCHOOLGELDEN. Het kohier van schoolgeld op school A voor den cursus 1904/1905, vastge steld door den Raad in zijne vergadering van 20 October 1904, goedgekeurd door Heeren Ged. Staten van Zeeland bij hun besluit van 12 November 1904, no. 53, is heden aan den gemeente-ontvanger tor invordering uitgereikt en zal gedurende vijf maanden ter secretarie ter lezing liggen, kunnende biDnen 3 maanden na de dagteekening van de aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bjj den gemeenteraad worden in gebracht. Goes, 15 November 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ingevolge art. 12 der Drankwet ter openbare kennis, dat bij ben zijn ingekomen de navolgende verzoeken om vergunning tot den verkoop van «terken drank in bet klein, van P. GEUS voor het perceel E 182 B. DE HOND voor het perceel B 25. Binnen twee weken nadat deze bekend making is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijke bezwaren inbrengen. Goes, 16 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KONING KOOIJ. De Secretaris. G. A. HAJENIUS. Propaganda. De Zuid-Bevelandsche medewerker aan de Baanbrekerdhr. J. K., schrjjft in dat blad van den 12en November onder het opschrift »Socialisten vreter jjM o. a. het volgende Onder een berichtje van een kleine vergadering te Wissekerke vonden we in de Qoesche Crt. van 28 Oct. een bemerking van de redactie »dat zij van dezelfde lezingen op andere plaatsen geen ver slagen verwacht, tenzij er iets bijzonders mocht gebeuren." Nu, daar is iets vóór te zeggen, als we bedenken, dat dergeljjke toespraken op kleine dorpen en voor een handvol mensehen, over onze eerste en eenvoudigste beginselen, voor 't publiek van geen belang zijn. Eu misschien was de redactie bang, dat de »propagandareis" van onzen voorzitter een dag of veertien zou duren en haar een paar gulden zou kosten aan correspondentenkwartjes. Maar nu de Qoesche, (die anders goed is ingelicht) geen gewag maakt van de politieke rede van pgn. P. Bergmeijer op verleden Zaterdag te Kruiningen, en blijkbaar dus al onze vergaderingen (be halve misschien, wanneer Troelstra komt) gaat rangschikken onder •dezelfde lezin gen op andere plaatsen", kjjk, nu dachten weZou 't blad 't land hebben aan onze propaganda in haar gebied van lezers? Wjj kunnen beginnen met te verzeke ren, dat we heelemaal niet het land heb ben aan het maken van propaganda in het algemeen. Geschiedt het voor een goede zaak, eene zaak, die uit eigen voor treffelijkheid toch op den duur moet zegevieren, dan zou het dwaas zjjn de propaganda daarvoor tegen te werken geschiedt ze voor eene slechte zaak, of, zooals in den laatsten tjjd veel het geval is, voor allerlei dwaze zaken, och, dan houdt ze meestal van zelf op of is eene enkele waarschuwing voldoende om een domper te zetten op de vlam, die door dwepers bjj al te licht geloovige zielen is ontstoken. Ook behooren wjj niet tot degenen, die onze partjjgenooten gaan waarschu wen om de vergaderingen dor sociaal democraten te schuwen. Wij hebben daar voor ta veel vertrouwen in het verstand van onze partjjgenooten en gelooven wel, dat zij het kaf van koren zulten weten te onderscheiden. Daarbjj, er is gozegd »onderzoekt alle dingen on behoudt het goede." Dat is een gulden woord en wij zouden daarop niet gaarne iets afdingen. De lieden dom te houden is niet onze practjjk. Trouwens we gelooven ook niet, dat het ons veel zou geven, al wilden we onze partjjgenooten ook waarschuwen, de vergaderingen der soc.-democraten niet te bezoeken en niet te debatteeren. De vrij zinnigen zijn niet zoo schaap-volgzaam, dat ze een advies van eene courant blin delings opvolgen. Bij de anti-revolutio nairen schijnt dat anders te zjjn. De Zeeuw bjjv. scbjjnt zooveel macht to hebben, dat een advies van haar bindend is, zelfs voor flollandsche partjjgenooten. Men kan dat lezen in haar nommer van den 15en dezer. Maar al zouden wjj die overigens niet benijdbare autocratische macht hebben, uit respect voor het gezond on derscheidingsvermogen van onze partjj genooten zouden wij niet waarschuwen tegen debat met sociaal-democraten of tegen het gaan hooren van hun sprekers, 't Zou bovendien angst verraden en twij fel aan voortreffelijkheid van eigen be ginselen, zoodat we volstrekt niet het land hebben aan de propaganda van de soc.-dem. Maar we vermoedeD, dat de heer K. eenigszins het land heeft, dat wij van die vergaderingen niet meer melding maken. Hjj weet zeer goed, dat de op laag van onze courant zeer groot is. Een prachtig middel dus om de sociaal democratische leerstellingen bjj herha ling onder de oogen der Zuid- en Noord- Bevelanders te brengen En in die ver wachting wordt hjj nu teleurgesteld. Om die reden heeft vermoedelijk dhr. K. het land en nu moet het worden voor gesteld, alsof wij het land hebben aan zjjn propaganda. Als op de vergaderingen der sociaal democraten, die door onze verslaggevers of correspondenten zooveel mogelijk zul len worden bijgewoond, evenals die van andere partjjen, iets nieuws wordt ver kondigd, dan zullen wjj ons haasten hiervan melding te makenmaar door eeuwig hetzelfde te herhalen hetzij het dan gedebiteerd wordt door mr. Troel stra of een der mindere woordvoerders onze courant vervelend maken en tevens tot propaganda-middel voor de sociaal democratische partij, neen mijnheer K., pas si betezoo gek zijn we niet. Buitenland. Maatregelen tegen het Obstructionism e. In den l&atsten tijd is hot, alsof Hon garije zich Oostenrijk ten voorbeeld stelt en het Hongaarsche Volkshuis den weg opgaat van het om zijn stormachtige zittingen beruchte Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden. Men hoort klachten over de obstructie, die den wetgevenden arbeid onmogelijk maakt en men praat in de bladen lang en breed over de mid delen, die de Hongaarsche minister Tisza denkt te nemen, om aan dien toestand oen einde te maken. Men weet wat dat beteekent, de ziekte der parlementen, de obstructie. Een min derheid, die geen kans ziet om haar zin door te drjjven, maakt van alle middelen gebruik om de meerderheid te beletten werk te doen. Hare leden honden onein dige redevoeringen. Als zjj de kans schoon zien, verlaten zij de vergader zaal, om het nemen van wettige beslui ten te beletten. Als het erg loopt en hard tegen hard gaat, maken zjj een heidensch leven, waarbij soms allerlei instrumenten dienst doen. Het middel om aan dergeljjke toestanden «en einde te maken is het verscherpen der bepa lingen van het huishoudelijk reglement der Kamersmen bedreigt met zware straf, met uitsluiting desnoods, de over treders van de gewjjzigde huisorde. Dien weg wil ook graaf Tisza op. Toen het Volkshuis bijeen kwam, zeide de minister, dat hjj stellig nieuwe obstructie ver wachtte, maar dat deze de laatste zoude zjjn. De obstructie is niet uitgeblevennu moeten de middelen gevonden worden, die haar voor goed onmogelijk maken. Dat is niet zeer gemakkelijk. Do oppositie partijen zjjn vijf in getalde groepen van KossuthUgron en Banffy, de zooge naamd nationale en de clericale volkspartij. Deze, geen van alle zeer talrjjk, zullen zich met alle macht tegen eene wjjziging van het reglement van orde verzetten. De zaak zal niet gelukken, tcnzjj door ten staatsgreep en het schijnt dat Tisza daarvan niet afkecrig ig. Maar als bij dien waagt, zal hjj ook de partij van graaf Andrassy tegenover zich zien. En toch is er geen andere wegeen kleine coup d'ótat, waardoor de maatregelen, die men tracht te verhinderen, worden doorgedreven en daarna oamiddelljjk ont binding van het parlement. Dat alles moet, als het zal gedaan worden, spoedig geschieden, "liefst nog deze week. Want de Hongaarsche Grond wet bepaalt, dat de verkiezingen van een nieuw parlement slechts mag worden uit geschreven, als het Volkshuis, dat daar uit voortkomt, nog voor het volgende jaar gelegenheid heeft om de begrooting van dat jaar te bespreken. Dat kan slechts, als de verkiezingen nog deze week worden uitgeschreven, want dan zal het Volks huis nog in 't laatst van December kun nen bijeenkomen. De verkiezingen in Italië. Het tweede bedrjjf der Italiaansche verkiezingen is Zondag voltrokken. Er was herstemming in 77 districten. De uitslag is geweest, dat de Regeering haar meerderheid nog belangrijk vergroot zal zien, terwjjl de socialisten hun aftredende afgevaardigden op verschillende plaatsen hebben zien vallen. Alle bladen te Rome constateeren, dat ditmaal de Roomsch-Katholieken zonder eenigen twijfel jj verig hebben meêgestemd; te Rome gingen de priesters zelfs ter stembus. Het non expedit schijnt dus defi nitief dood en begraven te zijn. De R.-K. Aoronire d1 Italia, die in Bologna ver schijnt, deelt. Hieromtrent Dog mede, dat geen enkele R.-K. mogendheid zich tegen opheffing van het non expedit heeft ver klaard dat daarentegen van verschillende invloedrijke zijde, o. a. van Fransche, was verklaard, dat de onthouding van het politieke leven in Italië een gevaar was voor de R.-Katholiekej partij. Frankrijks Minister van Oorlog. Met verrassing zal men vernemen, dat de Fransche minibter van Oorlog, gene raal André, zijn ontslag heeft genomen. Noodzakeljjk was dit wel eenigszins, daar het vertrouwen in hem, door het inwinnen van informaties bij de vrij- metselarjj omtrent officieren, wel was geschokt. Door zijn aanblijven zou hij dus een voortdurend gevaar hebben op geleverd voor het gebeele Kabinet en voor de eenheid onder de regeerings- gezinde meerderheid. Het ontslag is ver leend en zijn opvolger is reeds benoemd het is de heer Berteaux, radicaal-socialist, afgevaardigde uit het departement Seine et Oise en 42 jaar oud. GOES, 16 Nov. 1904. Men schrijft ons Alhier is opgericht een sub-comité van het Hoofdeomité ter bestrjjding van bet ontwerp-Arbeidswet en van bet Arbeids contract. Het comité zal trachten alle organisaties hier ter stede tot mede werking te bewegen. Bij Kon besluit zjjn bij den militie raad in deze provincie benoemd tot voor zitter, J. H. C. Heyse, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger mr. F. J. Y. van Dam, lid der Provinciale Staten tot lid, L. K. van der Harst J.Jz., lid van den gemoenteraad van Middelburgtot zjjn plaatsvervanger, D. Wisboom Verstegen, lid van den gemeenteraad van Middelburg. Bij Kon, besluit is benoemdtot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Geertruidenberg c. a., P. J. Bakkerontvanger der dir. belast., invoerr. en aecjjnzen te Hansweert c. a. Do maand October 1904 is voor '8 Rjjks schatkist gunstig geweest. Zij leverde bijna 4 ton meer op dan Oc tober 1903. Het totaal was f 15,582,432,80 tegen f 15,183,441,335 in dezelfde maand van het vorig jaar. Aan de opbrengst van de directe be lastingen is dit niet te danken. Grond belasting, personeel en bedrijfsbelasting bleven respect, met f 20,000, f22,000 en f103,000 beneden verleden jaar. Alleen de vermogensbelasting bracht een f 8000 meer op. Ook de invoerrechten leverden f15,000 minder op. En het totaalcijfer van de accijnzen was zelfs ruim f 330.000 lager. Van dit bedrag komt f280,000 voor rekening van de suiker, f6000 van den wijn f19,000 van het gedistilleerd, f15,000 van het bier en f16,000 van het geslacht, terwjjl alleen het zout een vooruitgang van f6000 aantoonde. Voorts leverde de belasting op gouden 6D zilveren werken bijna f3000 minderop. Maar hot successierecht was 8l/2 ton hooger dan in October 1903. Tegen f1,288,938,78 verleden jaar, kwam in Oct. 1904 in het bedrag van f2,138,983,04, terwjjl ook de zegelrechten een vooruit gang van f25,000 aanwijzen. De regi stratierechten waren echter f 62,000 en de hypotheekrechten f9000 minder. Waar de domeinon f 40 000 achter bleven, valt vermeerdering te constatee ren bg de posterijen, en wei met niet minder dan f93,000, bij de rijkstelegraaf mot f14 000 on bjj de loodsgelden mot f9000. Met betrekking tot het resultaat der eerste tien maanden van dit jaar, verge leken met gelijk tijdperk van 1903, zijn de volgende vermeerderingen op te mer ken grondbelasting f 110,000, personeel f117,000, bedrijfsbelasting f 64,000, ver mogensbelasting f 46,000, invoerrechton f90,000, zoutaccjjns f17,000, registratie rechten f 74,000, postergen f 414,000, staatsloterjj f 10,000, en loodsgelden f 84,000. Daartegenover staan de volgende ver minderingen suikeraccijus (met inacht neming van de over 1903 verleende pre- meën) f 200,000, wijnaccijns f 73,000, gedistilleerd f 187,000, bier f 4000, ge slacht f 82,000, belasting gouden en zilve ren werken f3000, zegelrechten f 454,000, hypotheekrechten f 14,000, successierech ten f 1,838,000, domeinen f36,000, rijks telegraaf f 26,000 en jacht- en vischakten f 3000. Rekent men nu bij de totaal-opbrengst over de eerste 10 maanden van 1903 ad f 120,038,790 de op de suiker verleende premiën ad f 1,921,189, dan komt men, bij een totaal-opbrengst over do eerste 10 maanden van 1904 ad f 120,075,155, tot een nadeelig resultaat voor dit jaar van f 1,884,833, hetgeen blijkens de bier boven medegedeelde cijfers go- heel gedekt zou zjjn, wanneer de suc cessierechten betzelfde bedrag hadden op geleverd als verleden jaar. (N. Ct.) Baarland. Op een verzoek dor werk lieden vereeniging Draagt elkanders las ten" alhier, om het hulpkantoor der posterijen op den middag voor het publiek open testellen, is gunstig beschikt. Voor den arbeider in 't bjjzonder en voor 't pu bliek jin 't algemeen is dit een heele verbetering. De kantooruren zjjn met 16 Nov. op werkdagen als volgt7.409.40, 11.101.10 en 7.30—8 30, alles spoortgd. Schore. Maandag had de stemming plaatB voor een lid van den Gemeenteraad alhier. Van de 126 kiezers brachten 98 hunne stemmen uit, waarvan nog 3 van onwaarde. De uitslag was, dat de hh. W. in 't Anker 47, J. Beenhakker 1 en J. Verhaagen 47 stemmen verkregen en dus eene ber3temmiDg noodig zal zijn tusschen de hh. In t Anker en Verhaagen. Wolfertsdijk. Maandagavond trad de heer J. Welleman van Krabbendijke op voor de werkliodenverceuiging »E. M. M." met het houden eener voordracht over Arbeids-contract. Een zeer talrijk publiek, voor het meerendeel werklieden, woonde de voordracht bij en luisterde met aandacht naar de korte uiteenzetting der wet. Vooral werd gewezen op het verschil tusschen de Memorie van toe lichting en den inhoud der wet, als zijnde geheel met elkaar in strijd. Verder werden voor de pauze de lichtzijden, niet zeer vele, en de twjjfelachtige behandeld. Na do pauze kregen de schaduwzjjdon de beurt, die voerden tot de conclusie, dat de wet voor den werkman onaan nemelijk is. Na het eindigen der flinke rede gaf de voorzitter gelegenheid tot stellen van vragen, doch niemand meldde zich aan. Nadat de niet-Ieden zich ver- wjjderd hadden, besloten de aanwezige leden van »E. M. M." zich aan te sluiten bij het Comité, dat tegen de wet ageert. De voorzitter en de penningmeester wer den als afgevaardigden aangewezen. Kerknieuws. Oud-Gereformeerde Kerk. Bedankt voor het beroep te Goes door don heer Q. H. Kersten, oefenaar te Meliskerke. Onderwijs. In de Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering dor vereeniging •Volksonderwijs," waar 24 afdeelingen uit vele oorden des lands tegenwoordig waren, ontwikkelde het lid der Tweede Kamer, mr. H. Smeenge de volgende stel lingen in zake het ingediende wetsont werp tot wjjziging der wet op het Lager Onderwas I. Het wetsontwerp is in lijnrechten strjjd met de pacificatie van 1889. II. Eene regeling, zooals thans is voorgesteld, is niet overeen te brengen met de bepalingen der Grondwet. III. De toelichting der voorgedragen regeling is gebaseerd op de valsche pre misse, dat het bjjzonder onderwijs recht heeft op financieele gelijkstelling met bot openbare, een gelijkstelling niet al leen in strijd met de Grondwet, maar ook uitgesloten door den aard en het karakter van hot bjjzonder onderwjjs als zoodanig. IV. Het wetsontwerp geeft eene een- zjjdige toepassing van de motie-/fr/#/v?r c. 8., immers volgens die motie zouden de gemeentebesturen evenveel meer krjj- gen als de bjjzondere scholen terwijl nu hetgeen de gemeentebesturen meer zullen krijgen, hun langs een omweg weer wordt ontnomen. V. Bjj de voorgestelde regeling wordt schier in geen enkel opzicht het belang van het volksonderwijs als zoodanig op den voorgrond gesteld, maar alleen het belang van het bjjzonder. Het onderwgs als zoodanig zal niet beter, maar slechter worden, in de eerste en voornaamste plaats, omdat men meer kleine schooltjes zal krjjgen, die een be derf zijn voor het onderwgs in de tweede plaats, omdat de waarborgen, dat geen onderwjjzers een akte zullen krij gen, die niet voldoende onderlegd zijn, niet voldoende zijn in de derde plaats, omdat de beste onderwijzers zullen wor den onttrokken juist aan die scholen, waar ze het meest noodig zijn. VI Het openbaar onderwijs zal in booge mate worden geschaad. VII. Het bjjzonder onderwgs zal wel door vermeerdering der financieele bij drage in staat worden gesteld zich uit le breiden, maar elke waarborg, dat dit onderwijs voldoende zal zjjn, nu bet een paar millioen meer krijgt uit de staats kas, ontbreekt, daar geen hooge eischen worden gesteld en de vrijheid om onvol doend bjjzonder onderwgs le geven bljjft bestaan. VIII. Den openbaren onderwijzers, die voor een deel overbodig zullen worden, zal het zwaard van Damocles boven het hoofd hangen, omdat zij bij de bestaand» regeling der wachtgelden aan gobrek bloot staan. Aangenomen werd do volgende motie De Vereeniging, •kennis genomen hebbende van do door de regeeriog ingediende voorstellen tot wjjziging van eenige artikelen der Wet tot regeiing van het Lager Onderwgs, enz., »de openbare school beschouwende als de eenige, die de behoeften van helgroot ste deel der natie bevredigen kan, »gehoord de inleiding tot de bespreking van deze wetsvoorstellen en de daarna gehouden debatteD, »van oordeel, dat dezo voorstellen strjj- dig zijn met het karakter, dat de subsidi- eering van bet bijzonder onderwgs tot heden had, verklaart deze voorstellen in strijd met den geest van art. 192 der Grondwet, voor zoover de zorg van het optnba&r onderwgs in dit artikel aan de overheid is opgedragen en met de behartiging van de belangen van een dergelijke volks opvoeding voor deugdelijk volksonderwgs, •acht buitendien deze ingediende •wij zigingen" door het ontbreken van vol doende waarborgen bij eventueel wet- worden in haar gevolgen hoogst nadeelig voor de ontwikkeling van ons lager school wezen. en machtigt het hoofdbestuur namens haar alle pogingen in het werk te stellen om de aanneming van genoemde wets voorstellen te voorkomen." Deze motie zal met een gemotiveerde toelichting worden vorzonden aan de Tweede Kamer. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijzi ging der wet van 1893, houdende be palingen op fabrieks- en handelsmerken. De heer Rink verdedigde een amend., om te doen vervallen de gestelde termjjn binnen welke de zich benadeeld achtende eerste gebruiker van het merk voor zijn goed recht tegenover den nabootser kan opkomen. Wanneer toch do fatale termijn is verstreken zal de werkeljjke recht hebbende, ook al won hij het gevoerd proces, zjjn merk niet meer in het register kunnen ingeschreven krijgen, omdat het nagebootste merk daarin moet behouden blijven. De minister van justitie bestreed bet amendement. De gestelde termijnen laten voldoende ruimte om voor hun recht op te komen en ook het bureau voor in-

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1