15)04. N0. 133. Donderdag 10 November. 91*' jaai'giijjg. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,25* Afzonderlijke nommers 5 cent. InzeneSisig van adveptcntiën ??óop 2 uren op den dsg der uitgave. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". De prjjs der gewono advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken rogel moer 10 ct. Bg directo opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. DE UITLOTING ▼an twee oblig&tiën der geldleening 1896, elk ad Duizend gulden en aflos baar op 1 Januari 1905 zal plaats heb ben in h-<t openbaar tea Raadhuize op Vrfjdag 11 Novembor 1904, dos voor middags 10 uren. Goes, den 8 November 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Het eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1904, zooals het door den gemeen teraad in zjjne vergadering van 20 Oc tober 1904 werd vastgesteld, is door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 5 November 1904 goedge keurd en 9 November 1904 aan den ont vanger ter invordering uitgereikt, welk kohier, in afschrift, gedurende vijf maan den ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, kunnende binnen drie maanden na de dagtoekening der aanslag biljetten bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, den 9 November 1904. Burgemeester en Weihouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ingevolge art. 12 der Drankwet ter openbare kennis, dat bjj ben zijn ingekomen de navolgende verzoeken om verffuxtnSug1 tot da?n verhoop van sterken drank Sn het klein, van Ja. Ma Ha. VAN SWELM wed. K. H. Fait voor perceel C 51 A. M. CENSE voor perceel B 58. C. DE KOK Pzn. voor perceel C 180. Binnen twee wekon nadat deze bekend- mabing is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijke bezwaren inbrengen. Goes, 9 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Tegen de verkiezingen. Nog een goed balf jaar en de alge- moene verkiezingen zijn daar en dan zal moeten blgken, of ons volk van de tegen woordige christelijke Regeering gediend so gljJILLEIOH, Een Familieveete. Naar het Fransch, door PAUL BERTNAY. Zgn er dan weer verkiezingen ♦Wel ja, al de gemeenteraadsleden in Frankrijk worden herkozen. Weet u dan niet hoe de loop der dingen in Frankrijk is?" »Dat gaat vrouwen toch niet aan »En u stelt er toch belang in »Wel neen Wat kan het mg schelen of het nu gaat, even als voorheen 1" ♦En nog beter, zeg ik u. Ziedaar nu verklap ik u een geheim, dat papa aan mama toevertrouwde en dat mama aan mij verteld heefteen troepje, dat tot nog toe Boissier getrouw is gebleven, laat hem nu in den steek." ♦Waarlijk en waarom dat Dat is heel grappig. Omdat juffrouw Gratienne den aanvoerder heeft inge palmd." ♦Doet zij dan aan politiek ♦Neen, maar wel aan liefdadigheid. Dat is echter ook geen kwaad middel. Ze heeft veel voor de moeder van een zekeren Borel gedaan, die een grooten invloed op de mariniers van de Isére heeft ze komen uit het gehucht de l'Epinouse allemaal socialisten, en als ze een borrel op hebben, revolutionairen de anarchis ten van Saint-Romain. Charmante jongens met wie ik op goeden voet sta, maar die als een man tegenover papa staan. Dezen keer echter zullen ze op hem stemmen." ♦Dat is dan de vierde maal, dat de heer de la Bochère de sjerp aangordt I" ♦Jawel En naar het schijnt, is het zeer gelukkig voor de gemeente." ♦Dat zei papa me gisteren. Sedert de heer la Bochöre maire is, hebben we een administrateur en eene administratie ♦Hebt je er niet om gelachen is, ja dan neen. Of het ministerie zelf tevreden zal zijn over zijn arbeid Er is reden om dit sterk te betwijfelen. Een zeor klein ge deelte van wat met veel ophef werd aan gekondigd is nog slechts in behandeling genomen en er is reden te vreezen, dat er vóór het einde der legislatieve periode niet veel meer bij zal komen. Immers van September tot December van het voiig jaar zijn honderden bladzijden van de Handelingen méér volgepraat dan ge woonlijk het geval was en het staat te vreezen, dat zulks dit jaar weer het geval zal zijn. En nu zij a we reeds zooveel verder in den tijd. Er komt steeds minder tot zijn recht do tijd, besteed aan de algeineene be schouwingen, verslapt de aandacht en opgewektheid bij de behandeling der arti kelen en het bespreken der cijfers. Zoo wordt er te weinig aan wetgevenden arbeid gedaan en dat is zeer jammer, aangezien zooveel voor ons land noodige wetten nog onafgedaan zijn. Er is een groote wanverhouding tusschon hetgeen er noodig is aan wetten en hetgeen er tot stand komt. En ook tusschen hetgeen er werd aangekondigd en tot stand kwam. Het ministerie Pierson-Borgesius heeft de oplossing van verscheidene vraagstuk ken een heel eind verder mogen bren gen. Zoo heeft het o. a. ingevoerd den persoonlijken d.enstplicht, de leerplicht en woningwet en do ongevallenwet, be nevens vele andere ontwerpen voorbereid, waarmee dit ministerie zjjn voordeel beeft kunnen doen. Velen, waaronder libera len, vonden dat men te hard van wal stak, en de conservatieven waren van dezelfde meening. Het gevolg is geweest, dat do rechterzijde, met behulp van wat wel eens de kleurlooze middenstof is ge noemd, in 1901 de schaal naar rechts deed overslaan, tot groote schade van de sociale wetgeving. Niettegenstaande er door dit ministerie onder bijzonder gelukkige omstandighe den is gewerkt, groote meerderheid in de Tweede Kamer en eene gemakkelijke oppositie, is er toch meer gewerkt met groote woorden dan met daden. Aange kondigd is er genoeg; in geen jaren zijn er zulke bergen van ontwerpen aange kondigd. Maar tusschen aankondigen en uitwerken is een groot verschil. Men heeft meer den boel dooreen gehaald, dan wel volgens een vast systeem gewerkt. Laat ons hier terstond bijvoegen, dat de minister van Justitie zich in deze zeer gunstig van zijn collega's heeft onder scheiden. Wat de kunst van het wetgeven aan gaat, de Minister van Binnenlandsche Zaken blijkt die al heel slecht te verstaan. Neem eens de drankweteerst komt die veel te laat in, zoodat de minister drie Waarom ♦Omdat zij er over praten, als gold het het presidentschap dar republiek Nu begon zo werkeljjk om zijn uitval to lachen en dus ging hij voort ♦Neen, u kunt niet begrijpen welk een waarde zij aan die sjerp hechten, waar mee zfj zich de heupen versieren. Als ik u eens zei, dat zeis papa haar als zgn oogappel liefheeft ♦Maar soms moet ze toch wel eens lastig zijn 1" ♦Altijd. Van ochtend tot avond is hij de knecht van zijne ondergeschikten. In het kasteel ziet men een eeuwigdurende processie van don veldwachter, den se cretaris der gemeente, de gendarmes weet ik al, wie lederen dag doen zich zwarigheden met den onderprefect en met den prefect voor. De pastoor be klaagt zich over den onderwijzer, en deze weer over den pastoor papa tracht alles in het reine te brengen en krijgt ten slotte alles op zijn hoofd. Van den ochtend tot den avond. Daarenboven is papa bij de prefecture niet gezien. Hij is van adel, hij heeft fortuin, hij gaat naar de mis, hij is goede vrienden met den abt Gaindron en bij stemt voor de reactionnairen. Dus kunt u begrijpen, dat men hem in het oog houdt. Men zoekt naar een voorwendsel om er hem uit te stooten. Neen, u kunt niet begrijpen hoe lastig het is met het tegenwoordig gou vernement ♦Als men een andere opinie toege daan is ♦Ja, dat is het ergste. En het geeft hem niet de geringste macht, Saint- Romain is te onbeduidend. Dus u begrgpt nu wel, dat papa, die al twaalf achtereen volgende jaren maire is, er wel eens ver dacht wordt van met onze regeering samen te gaan. Het is vervelend Men mag toch wel zijn eigen meening hebbeD. Men be hoort bij een partij. Men moet zijne waar digheid ophouden. Dat ziet papa niet in, en daarin heelt hij ongoljjk." maanden uitstel moet vragen en zij vóór 1 Mei 1904 niet in behandeling kan ko men, en dan ontstaat er eindelijk een carricatuur op wetgevend gebied, als nooit te voren is verschenen on waar schijnlijk ook wel nooit verschijnen zal. De sociale wetgeving komt gohoel aebtoraan. Onder het vorig EPiiistorio kwam do woningwet tot stand, welke wat mot vreugde werd begroetmaar in 1902 kon geen gomeentebostuur do ♦algemeene maatregel" aanvaarden. Men vroeg die te veranderen zulks werd wel beloofd, maar het duurdo een vol jaar eer dit geschiedde, terwijl men het in enkele dagen gekund had, indien men slechts had gewild. Het volk werd vóór de verkiezingen in 1901 opgewarmd met de belofte, dat thans >de naam van God zou worden hersteld"; alles moest anders worden christelijke vruchten zoudor. worden ge plukt. Maar in bet Staatsblad is daarvan niets gebleken. Alleen wél bij de benoe mingen. De gevolgen daarvan zijn ge weest, »dat er monscben zijn gekomen met invloed, maar die niots voor de ver antwoordelijkheid voelen." Een ander gevaar zijn de gevallen van bijzonder snelle bekeeringeD. Van de vruchten van den gerneensehappelijken cbristelijken wortel en boom is niet veel te zien. Wat is niet bet wetje op beperking van den vaccinedwang opgediend iD zeer verdund christelijke beginselen on de staatsloterij, nu ja, die zal over een twin tigtal jaren worden afgeschaft. Vroeger heette bet, dat de Zondag moest worden geëerd. Dat hebben de liberalen ook wel gewild, maar 't is thans gebleken, dat zulks gemakkelijker gezegd dan ge daan is. Zullen dus vele kerkelijken, wat dit ministerie betreft,in hunne verwachtingen teleurgesteld zijn, alle vrijzinnigen zijn er van overtuigd, dat het niet alleen niet geeft, wat noodig is op bet gebied der sociale wetgeving, maar dat erger nog, de reactie door dit kabinet wordt ge huldigd. Als éou Jman moeten dus de vrijzin nigen bij de aanstaande verkiezingen ter stembus trokken, want als de kerkelijke meerderheid dan, anders dan in 1901, eene vereenigde liberale partij tegenover zich zal vinden, en als het mocht, wat wij van harte hopen, eene oplossing van de kiesrechtkwestie te vinder, waarmede zoowel de vrgzinnig-democraten als de achterhoede der liberalen kunnen méé gaan, dan is het groote struikelblok voor de wedergeboorte der liberale partij ver vallen. Hierbij zinkt geheel in het niet het verschil van meeningen tusschen de liberalen en de vrijzinnig-democraten zooals onlangs het Handelsb'ad schreef ♦Zegt u bem dat nooit Bg laat mij praten, en zegnnt het huwelijk van de meisjes uit Saint-Romain in. Hg vindt het wel aardig, om aan de tafel van bet gemeentebestuur de dames het Code Napoleon voor te lezen." ♦Maar maar als wij ben nu eens een dienst bewezen zonder dat zij het wisten Welken dienst Dat zal ik u vertellen Zij hadden een zeer lang en vertrou welijk gesprek, en namen afscheid van elkaar met de volgende, eenigszins vreem de woorden ♦Het is dus afgesproken Ik wil alles wat u wil." ♦Niemand komt er iets van te weten 1" ♦Ik zal zwijgen als het graf, maar ik ben eigenlijk wel een onnatuurlijke zoon." ♦Och, beste vriend. Als je iemand een dienst bewijst, pleeg jo toch geen ver raad ♦Ja dat is een standpunt. Onge lukkig echter vrees ik, dat het niet met papa's inzicht zal strooken I" Maar hier zal men u toch hoogst dankbaar zgn 1" ♦U zegt: ♦bier!" Want op bet kas teel Maar enfin, we zijn nu bond- gonooten, medeplichtigen. Het is geone verontschuldiging, maar wel een reden Nu gaan wij de stembus bewerken, me vrouw Camille Girot De drie volgende weken waren voor Camille Girot en Daniël de la Bocbere vervuld van een geheimzinnigen arbeid en van nog geheimzinniger omzwervingen. Onder het voorwendsel van de kennis making met de landstreek te hernieuwen, waar zij als kind en jong meisje gespeeld had, en waaraan zij zulke aangename herinneringen bad behouden, bewandelde zij alle paden en wegen om overal in die gehuchten, die rondom Saint-Romain verspreid lagen, de boerenhuizen binnen hoofdzakelijk een verschil van snelheid bg de wensohelijke hervormingen. Dit verschil zal weder aan de orde kunnen komen wanneer eenmaal in beide Kamers de meerderheid weder tot de linkerzijde zal behooren. Thans geldt het een ander, voor alle vrijzinnigen gelijk belang zoo krachtig mogelgk optreden tegen de nu geheel overmachtige rechterzijde. Daartoe, herhaalt het blad, is bet on misbaar, dat alle vrijzinnigen over de geheele linie, van de heeren Karnebeek en Böell tot Drucker en Ketelaaréén lijn trekken en eerst trachten gezamenlijk den beer te schieten. Het verdeelen komt dan later. Buitenland. Studenten-onlusten. Gaandeweg schijnt het wat kalmer te worden te Innsbruck. Aan de betoogingen nemen nog slechts opgeschoten jongens deel. Een grootsche demonstratie was echter de uitvaart van den gedooden üuitscher Pezzey. Verscheidene duizenden menschen geleidden hem grafwaarts. Daar na trok de menigte door de straten, onder het zingeD van de Wacht am Rhein en andere nationale liederen. Aartshertog Evgenius heeft te Innsbruck den burgemeester ontvangen, die hem verzekerde, dat de herrie voor den Hof- burg niet tegen den aartshertog gericht was geweest. De aartshertog antwoordde, dat hij daar van den beginne af aan over tuigd van geweest was en dit ook hier door getoond had, dat bg zich vrij onder de hem zoo lang bekende bevolking van Innsbruck bewoog. Men moet er bij weten dat de populariteit van den aartshertog in de laatste dagen is geklommen, door dat bekend is geworden dat hij, als bevel hebber van de troepen, deze niet had willen laten uitrukkenpas toen de gouverneur het hem gelastte, kon bij niet anders bandelen. Dat het gebeurde te Innsbruck den strijd der nationalisten fel heeft doen ont vlammen, blijkt uit de berichten uit alle deelen van de monarchie over Duitsch- en Italiaanscbgezinde uitingen. De gemeenteraad van Zara heeft ver klaard, dat de oprichting van een Itali- aansche hoogeschool te Triëst thans een noodzakelijkheid is gebleken. Te Weenen zijn Erler, de afgevaardigde en onder-burgemeester van Innsbruck en Derschatta, de leider van de volkspartij, bg den minister-president geweest, om met dezen en den minister van onderwgs over de gebeurtenissen van de laatste dagen te raadplegen. Erler verlangde, tot bedaring van de bevolkiüg, de afschaffing van de Italiaansche faculteit en terug roeping van den stadhouder. te gaan en er een praatje te houden. Men noomdo haar nog altijd juffrouw Camille. Men wist wel, dat ze in Parijs een groote beroemdheid geworden was en veel geld verdiende, en dat zij schilde rgen maakte, waarop twee of drie boomen, plus een herderinnetje of een boeren knechtje op stonden, in hun werkpakjes. En ofschoon het ongoloofelgk schoen, ze had veel geld dat wisten de kleine kinderen, wier vuile gezicbtj< s zij even als vroeger kuste, en de moeders, die over huDnetalrijke zorgen klaagden, deden Dooit te vergeefs een aanval op haar beurs. Op die dageltjksche uitstapjes was zg altgd alleen. Terwijl zg haar operaties aan den eenen kant bewerkstelligde, had haar medeplichtige den anderen kaDt voor zijne rekening genomen. Hij had zich 'nog nooit zooveel met de politiek ingelaten. Met de boeren, en met de werklui op bet kasteel, maakte hg een praatje, waarover zij zich ver wonderden, zoodat zij achter zgn rug zeiden: ♦Die mijnheer Daniël hoeft toch wel zgn oordeeldat men bij den zoon van zijn vader niet zou verwacht heb ben. Hij is voor vooruitgang, en vrij heid. Waarop de sceptici antwoordden Hij ziet, dat er een ommekeer op til is. Hg vat de koe bg de horens. Hij is slim Gedurende dien tijd was er op de Buissonnière geen sprake van Gratienre, evenmin als op do Buissonrond van PP rre. Ze waren verdwenen. De eene in het Sacró coeur de la Ferrandière, de ander te Aix-les-bains, men hoorde niets van hen. Mevrouw Girardot kreeg nu en dan een hartelijk, maar onbeduidend briefje van haar kleindochter, waaruit echter toch iets geheimzinnigs sprak. Zij zei tegen Camille Het kleintje heeft mij geschreven ♦Mij ook, mama." Wat vertelt ze je?" ♦Dat ze het goed maakt, en dat ze zich verveelt, maar dat ze geduldig is. Körber antwoordde, dat de regeering daar niet in kon treden. De Italiaansche studenten, die de revolverschoten hadden gelost, zouden voor die strafbare daad voor de rechtbank komen en met de volle gestrengheid der wet gestraft worden. Wat do Italiaansche colleges betrof, was de regeering van meening, dat die thans tp bevredigende wijze geregeld wareD, en daarom kon zij op bare jongste be schikkingen niet terugkomen. De regee ring zou er zich toe bepalen, kalmte en orde to Innsbruck te herstellen. Te Innsbruck zgn drie compagniën keizerlijke jagers en een compagnie infan terie tot versterking van de bezetting aangekomen. Werkloosheid in Engeland. Ongeveer duizend werkloozen klopten verleden week te Bradford bij het werk buis aan om arbeid of ondersteuning. De armbesturen waren radeloos wat met hen te doen. De leider van den stoet vorlangde, dat hun bijstand zou worden gegeven, zonder dat zij daardoor voor het jaar huu kiesrecht verloren. De pre sident van bet armbestuur verklaarde, dat daarvoor een herziening der kieswet noodig was. Hij beloofde echter eenige uitbreiding der werkverschaffing om den hoogsten nood te lenigen, waarop de ar beiders dreigden bij honderden te zullen eischen in het werkhuis te worden op genomen als geen raad werd geschaft. De premier heeft een schrgven ge richt aan Keir Hardieals antwoord op het door dezen met twaalf andere par lementsleden ingediend verzoek om het parlement voor een speciale zitting, ter beraadslaging over de werkeloosheid, bijeen te roepen, dat hij aan dat verzoek gevolg zal geven, zoodra bij van de noodzakelijkheid wordt overtuigd. Tbans wordt Balfour bestormd met verzoeken overeenkomstig het door Keir Haid^e gedane, van verscheidene gemeenteraden. Overal worden op verzoek van een aan tal belastingbetalers door de burgemees ters publieke samenkomsten in de ste delijke ballen bijeengeroepen, waarin bij moties wordt aangedrongen op een na- jaarszitting van het parlement. Een rijk lid der ♦Fabian Society", de Amerikaansche zeepfabrikant Fels, ver schafte eenigen tijd geleden aan bet arm bestuur van Poplar een stuk land dicht bij Londen voor werkverschaffing. Ge noemd bestuur heeft daardoor eene kleine vgftig werklieden met de verrichting van veldarbeid aan een bestaan geholpen. De heer Fels heeft pas een groote opper vlakte land aangeboden vooreen c-mtrale landbouwkolonie voor gansch Londen. Deze zaak is thans in voorbereiding, de minister, die presideert over den raad Haar brief is kort." Aan mij stuurt ze vier kantjes, waarin ze niet eens zooveel vertelt. Ik herken haar manier van schrijven niet meer." Dat zal wel beter worden, mama, als zg de lucht der Ferrandière niet meer inademt en als zij aan het eind van baar beproc-viDgen is gekomen." Hebt ge dan nog altgd hoop?" Meer dan ooit 1 Maar wat denk je dan todoen? Z"g het mij eens Neen mama, dat is mijn g°heim. Als wij bet wisten, dan weet ik wei hoe bet zou gaan allo waaide ging er dan van verloren. Laat mij maar begaan, mama." Eu dan ging zij weg dikwijls om een briefin de bus te doen naar de Ferran dière of Aix les Bains. Dien dag ging ze den kant van de Isère uit, naar l'Epinouse toe, waar moeder BtvpI nu niet meer alleen woonde, omdat baar zoon sedert veertien dogen tbuis was. Camille was reeds verscheidene malen bij moeder Borel geweest, maar nog nooit bad ze' Philippo aangetroffen, en dien wilde ze juist spreken. Dien dag was ze echter gelukkiger. Püilippe zat op don drein pol voor de open deur en maakte een steel voorvgn snoeimes. Door dat bij er zoo druk mee bezig was, had hij de jonge vrouw niet hooren aankomen ♦Dag, Philippe", zei zij tegen hem met haar musieale, vroolijke stem. Hij keek op, en antwoordde ietwat ver rast en verlegen ♦Dag mevrouw juffrouw". Hij wist niet hoe hij haar noemen zou. ♦Zeker, altijd nog juffrouw Camille", antwoordde zij lachend. »Herinnert ge je nog, dat ge vroeger dunne biesjes voor mij aan den waterkant gingt zoeken, cm groene mandjes van te maken (Wordt vervolgd./

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1