Bchers, door het Russisch Oostzee-eska- der. Hoe deze zaak zich heeft toegedra gen, verhaalt kapitein PeaJcer van een der beschoten schepen aan den verslaggever van de Daily Mail op de volgende wijze j> Vrij dagnacht waren er ongeveer 40 stoomtreilers van de vloot uit Gamecock aan het visschen in de Noordzee, op een breedte van 55.15 N. en een lengte van 5.6 O., d. i. ten zuidoosten van Doggers- bank. Het was een mistige nacht met motregen, en wij waren verspreid over een uitgestrektheid van eenige mijlen. Tusschen elf en twaalf uur had de ad miraal van de visschersvloot, volgeDS do gewoonte, met vuurpglen en gekleurde lichten geseind, in welke richting de vloot dien nacht moest stevenen. Of dat iets te maken had met hetgeen volgde, weet ik niet; alles is een mysterie. Maar daar zagen wij door den mist en den regen een aantal lichten van schepen, groote en kleine. Daar wij wisten dat de Oostzeevloot op het punt was om te ver trekken toen wij in zee gingen, en daar wij zagen, dat de schepen recht op het Kanaal aanstuurden, vermoedden wij na tuurlijk, dat het de Russen waren. Maar, eerljjk gezegd, had ik op dat oogenblik niet kunnen zeggen, wat voor schepen het waren. Al wat ik weet is, dat er vele waren, dat zjj elkander met lichten sein den, en dat zjj met hun geweldige zoek lichten elk onzer onderzochten. Plotseling begonnen eenige van de oorlogsschepen op ons te vuren of liever op ongeveer twintig booten, die het dichtst bij hen waren. In het eerst dachten wij natuurlijk, dat het losse schoten waren, en de bootsman van de Tomtit, die dicht bij lag, nam twee groote visschen in zjjne handen en hield die op armslengte voor zich uit. Sommigen zeggen, dat hij het voor de grap deed, als om de visch aan de Russen aan te bieden. Anderen denken dat hij wist, dat de schoten scherp waren en hij de Russen wilde beduiden, dat wjj vreedzame visschers waren, en niet vij anden, die kwansuis op trailers waren. De oorlogsschepen waren zoo dicht bij enkele van de booten, dat zij, met behulp van kijkers en zoeklichten, met gemak hadden kunnen zien, hoe de manschappen aan dek de visch ontweiden, want alle booten waren daarmee doende, toen de eerste schoten gelost werden. Wij waren verbjjsterd,toen wij begonnen te beseffen, dat men in ernst op ons vuurde, dat de schoten goed gemikt waren en er menschen gewond en treilers bescha digd werden. Algemeene verwarring en schrik volgden. Sommig© booten waren bezig hun sleepnetten in te halen, toen do beschieting begon zjj sneden de vleet af, maakten stoom en gingen er vandoor, zoo hard zij konden. Ik denk, dat het vuren zoo wat een half uur duurde en dat het kwam uit snelvuurkanonnen aan boord van de krui sers, te oordeelen althans naar de snel heid van het schieten. Ik heb enkele projectielen in de booten zien vastzitten. Zjj hadden ongeveer de doorsnede, maar niet de lengte van oen groote komkommer, en hadden koperen koppen. Wegens de duisternis en den regen, konden wij de Russische booten niet zieD, alleen hun stoomwolken en zjjlichten, en de groote zoeklichten verblindden ons bovendien. Wij waren volkomen hulpe loos wij konden niets doen om ons be kend te maken, en het zag er naar uit, dat wij alle in den grond geboord zouden worden, do een na den ander, zonder een woord van opheldering. Maar gelukkig hielden de kanonnen na dertig minuten vurens in welken tijd dozijnen en nog eens dozijnen pro jectielen op ons werdeu gemikt plot seling op en stoomde de vloot snel weg naar het Kanaal. Waarom zij heengingen, weet ik nietmisschien bemerkten zij de vergissing. Zooals ik zeg, alles was een vreese'jjke mysterie voor ons, toen en nu nog. De treiler Crane leed het meest van den aanval. Den schipper van de Crane werd het hoofd geheel van de romp ge scheiden, en een ander projectiel doodde den stuurman, het sneed zijn halve hoofd weg van de kin tot het haar. De ge- heele bemanning van zes koppen werd gewond, enkelen ernstig, en de bootsman verloor zijn linkerhand. Niemand wist dit nog op dat oogen blik, ofschoon men hoorde kreunen, tot men de Crane zag zinken. De schipper van de Gull, die het dichtst bij lag, zette dadelijk een boot uit en klampte de Crane aan. Hij vertelde mjj, dat het dek er vreeselijk uitzag, bloed, overal bloed, de hoofdelooze romp van den kapitein en hot afzichtelijk verminkte lijk van den Btuurman zonder gezicht, en de gewonden weggekropen, waar zjj maar konden »De lage stinkerds, de verdoemde moor denaars 1" barst de kapitein plotseling uit, daar hij bij de herinnering aan de verschrikkingen van dien nacht plotseling woest en zijn gezicht rood werd van opwinding. Het duurde een paar minuten, voor hjj door kon gaan. Maar dan, vervolgde hij, de dooden en gewonden werden juist bijtijds van de Crane gehaald, voor zij zonk. Zij had groote gaten op zij, door welke het water naar binnen gutste. De gewonden werden aan boord van het kerkschip Sarah Myles gebracht, dat haar lichten bedekte, of schoon de Russen toen al ver genoeg weg waren. Verscheidene andere treilers werden gehavend. De Mino kreeg acht of negen schoten boven de waterlijn, en de be manning moest beddegoed in de gaten stoppen, om haar drijvende te houden. Het is onmogelijk, zoo besloot kapitein Peaker, om te denken dat torpedo-jagers er als toilers zouden kunnen uitzien. De geheele bouw van onze schepen is anders en gemakkelijk te herkennen. Elke boot droeg hare lichten volgens de reglementen van het ministerie van koophandel een dubbele lantaren mot een wit licht recht vooruit, rood licht aan bakboord en groen aan stuurboord met een witte kogellantaren aan den top van don mast. Ik denk, dat de Russen hun kop kwijt raakten, in verwarring er op los schoten en daarna wegstoomden toen zij geen antwoord kregen en bemerkten dat wij onschuldige visscherlui waren." Het spreekt van zelf, dat er een storm van verontwaardiging is losgebroken in de Engelsche bladen over dit voorval. En niet in do Engelscho alleen. Wat het meest de verbazing en de verbittering wekt, is, dat de Russische schepen na het gebeurde zijn doorgestoomd, zonder hulp te bieden en dat de Czar meer dan twee maal vierentwintig uur beeft laten voorbijgaan, zonder zijn leed te betuigen. Hoe diep de indruk in Engeland is, blijkt uit een artikeltje van de Standard die het geval vooral beschouwt als een bewijs van roekelooze onbekwaamheid, die den geheelen wereldhandel in gevaar brengt. »Tot dusver waren de bewegingen der Oostzee-vloot een onderwerp goweest zoo niet voor spot, dan toch voor mede lijden. Maar nu zal men het eskader ernstig moeten opvatten. Men zal rekening moeten houden met het feit, dat oen, naar 't schijnt, tuchtelooze macht losgelaten is op zee, en dat ze nog gedurende eenige maanden de reizigers en goederen der neutralen, die zich op zee bevinden, in gevaar zal brengen. Zoo er nu een ver gissing begaan is, dan kan die vergissing herhaald worden op elk ander punt van den zeeweg, en met nog erger gevolgen." Do Star schreef »Als de Russische vloot aan zenuw achtige verbijstering lijdt, is dat voor ons nog geen reden om haar voorbeeld te volgen. Hoe diep medelijden wij ook gevoelen met onze arme vermoorde vis schers en hun betrekkingen, nog meer deernis voelen wjj voor den keizer van Rusland en het Russische volk. De schaamte en het verdriet, die zij dezer dagen ondervinden, moeten ondragelijk zijn, want hun Oostzeevloot, waarop zij al hun verwachtingen bouwden, is ge bleken onder bevel te staan van ergerlijk onbekwame mannen. Onbekwaamheid is de eenige verklaring van deze groteske uitbarsting van lazernjj. Want ze is grotesk, op het krankzinnige af. Indien een Britsche admiraal zulk een walgelijke domheid beging, zou de openbare meening in ons land korte met ten maken. Want in een groote marine is er geen plaats voor zenuwachtigheid on geen verontschuldiging voor een pa niek De verdere tocht van de Oostzee vloot zal door alle volkeren met nieuws gierigheid en onrust gadegeslagen worden, Want die vloot is niet veel beter dan een verzameling losgeraakte zeomijnen. met de overprikkelde zenuwen van de officieren als slaghoedje." Maar heden zijn de bladen niet meer sarcastisch, doch beginnen zij, nu de spijt betuiging van de Russische Regeering zoo lang is uitgebleven te eischen. Men wil, dat het Russisch eskader zal worden teruggeroepen omdat zoolang dit op de zeeën ongecontroleerd blijft doorgaan, het een gevaar zal opleveren voor allo handelsvaartuigen. Regeeringen zijn en gelukkig steeds echter iets be zadigder dan de naties zelve. Alvorens eischen te stellen, heeft de Engelsche Regeering eerst ophelderingen gevraagd en het is te hopen, dat de diplo matie de zaak tot een gewenscht einde zal weten te brengen. De Engelsche gezant te St. Petersburg Hardinge overhandigde de Russische regee ring de Britsche nota, behelzende de offi- cieele verslagen van het incident op de Noordzee en de meening van de Britsche regeoring daarovor. De nota geeft te ver staan, dat de indiening van de Britsche eischen, waaraan volledige voldoening gegeven zou moeten worden, wordt voor behouden, totdat het antwoord van de Russische regeering ontvangen is. De Russische minister Lamsdorf bracht daarna een bezoek aan het Engelsche ge zantschap en verzocht Hardinge aan den den Koning en de regeering de mede- deeling van den Czaar over te brengen, dat deze nog geen berichten van den admiraal, die de vloot commandeert, ont vangen had, en dat het incident alleen kon toegeschreven worden aan een zeer betreurenswaardig misverstand. De Czaar wenschte zijn oprecht leedwezen aan den Koning en de regeering te betuigen over het droevige verlies van menschenlevens hij zou stappen doen om aan de bena deelden volledige schadeloosstelling te geven zoodra liet gebeurde was opge helderd. Men mag nu benieuwd zjjn naar de lezing die de Russische admiraal van het voorval zal geven als hg met zijn vloot de een of andere Fransche haven is binnengeloopen, waar hij gelegenheid zal hebben te telegrafeeren. Kunst en Wetenschap. Sedert gebleken is, dat, vooral op het gebied van zenuw-, stofwisselings- en rheumatische ziekten, de vroeger alge meen gevolgde behandeling, die meestal alleen bestond in hot toedienen van ge neesmiddelen, niet voldoende waren ter bestrijding dier chronische stoornissen, is de physische therapie meer en meer op den voorgrond getreden. Van de phy sische middelen worden aangewend elec- triciteit, warmte, lucht, electromagneti- sche stroomen, watergeneeskunde, me- cbanotherapie, massage enz. Onder de inrichtingen, waarin genoemde soorten van behandeling worden toege past en waar ook regelmatig gebruik wordt gemaakt van de resultaten der moderne voedingsleer en de daaruit voort vloeiende regeling van het diëet, noemen wij in de eerste plaats die aan den Schie- damschen Singel no. 11 te Rotterdam van dr. Ten Cate. Onder de geneeskundige inrichtingen worden nog zeor vaak do buitenlandsche bevoorrecht. Toch zal dit niet alleen som tijds financiëele bezwaren medebrengen, maar »time is money", en tijd te vinden is voor velen zeer moeilijk. Daar nu ech ter deze physische inrichting beschouwd kan worden als een van de meest toe geruste voor het doel, dat men wil be reiken, zal alleen dan een verblijf in het buitenland in aanmerking komen en nog wel als een tjjdeljjk middel waar een bepoaldo luchtverandering of bron- waterkuur dit noodzakelijk maakt. Wat het verdere standpunt der inrich ting als zoodanig betreft, moge er duide lijk op wordon gewezen, dat de huid- ziektenbehandeling, respectief die van lupushier niet plaats vindt. Het speciale doel der inrichting is ge richt op de behandeling van zenuw-, stof wisselings- en rheumatische ziek ted. Op dezelfde wijze worden hier Röntgenstra len therapeutisch niet gebruikt, omdat het niet gebleken is, dat zij nuttig wer ken op het gebied der reeds genoemde ziekten en bet gebruik daarvan meer in andere inrichtingen thuis behoort. De kuren geschieden onder leiding van den geneeshoerde behandeling wordt verder uitgevoerd door de applicatie dames, die in de electrotechniek groote ervaring hebben gekregen, de stoom- en heete-lucht-behandeling heeft echter plaats onder directe contröle, omdat deze hier uitteraard bij zieken wordt aange wend en dus nog veel groot ere zorg vereischt dan bij gezonden. Onderwijs. Gisteren slaagden te Breda voor het examen in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek de dames P. de Korte en D. Huibregtse, beiden van Ierseke, leer lingen der R. N. L. te Goes. De heer O. Hooze komt voor als no. 1 op eeno voordracht voor Viissingen, de heer A. Marijs als no. 2 voor Viis singen en de heer J. de Smidt als no. 2 voor Zierikzee. De drie genoemde onderwijzers zijn werkzaam aan school B alhier. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. Door den ambtenaar van het Open baar Ministerie is appèl aangeteekend tegen de vonnissen dd. 8 October 1904, waarbij wegens overtreding der leerplicht wet werden veroordeeld M. op 't H. te 's-Heer Arendskerke, tot f2 b. s. 2 d. h., en P. de W. te Hoedekenskerke, M. K., A. V., G. C. V., J. S. te Wisseberke, J. S., A. K., J. B. te Kruiningen, Pb. S. te 's-Heerenhoek, ieder tot f 3 b. s. 2 d. h. De Doetinchemschegymnasium-quaestie De rechtbank te Arnhem veroordeelde dr. J. A. Der Mouw wegens eenvoudige beleediging 'tot f25 boete, subs, acht dagen. De eisch was f 150, subs. 30 dagen. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. De algemeene vergadering van de Afd. Heinkenszand van de Mij. tot bev. van Landb. en Veeteelt in Zeeland, gis teren in de Prins van Oranje" alhier gehouden, werd door ongeveer vijftig leden bezocht. Na door den Voorzitter dhr. 1. G. J Kakebeeke met een inleidend woord te zjjn geopend, was het eerst aan de orde een voorstel van de Afd. Kruiningon tot reglementswijziging, met de bedoeling om de afgevaardigden naar de Hoofdbestuurs vergadering niet meer bjj stemming te benoemen, maar hen aan te wijzen door het bestuur der Afdeeling. Dit voorstel vond geen bijval. De bespreking van de punten voor de Hoofdbestuursvergadering gaf geen aan leiding tot bijzondere vermelding. Met groote meerderheid van stemmen werden dhrn. D. J. van der Have en J. H. Stols, die aan de beurt van aftreden waren, als bestuursleden herkozen. Thans kwam aan de orde een verzoek van de Veilingsvereeuiging om een sub sidie van f 100. Na voorlezing van het verzoek door don Voorzitter, lichtte dhr. Hanken, voorzitter,, der Veilingsvereeni- ging, de aanleiding tot het verzoek nader toe. Dit jaar toch, zeide hij, is voor de vereeniging op financiëel gebied een zeer nadeelig jaar geweest, ten gevolge van de oprichtingskosten, lokaal-huur, lage prijzen der verkochte vruchten en meer andere nadeelige posten, die niet waren te voorzien. Al. mag de Vereeniging zich verheugen in veel omzet, toch blijven de inkomsten gering. Hg hoopte en ver trouwde echter op betere tijden, waarom dan ook schoorvoetend was overgegaan tot het aanvragen van subsidie. Dhr. Van der Have vestigde er nog de aandacht op, dat men staat voor de in standhouding der vereeniging, die wel niet in direct, maar toch in sterk indirect verband staat met den landbouw. Het geldgobrek is bovendien maar tjjdeljjk, zoodat de subsidie ook slechts voor een maal wordt aangevraagd. Nadat nog eenige licht- en schaduw zijden der Veilings vereeniging waren be schouwd en was gebleken, dat de licht zijden het sterkst uitkwamen en dus de vereeniging alle recht van bestaan heeft, werd met 40 tegen 7 stemmen besloten de gevraagde subsidie van f 100 te ver- leenen. Dhr. Hanken dankte de vergadering voor dit besluit, niet alleon om het fi nancieel bedrag, maar ook om het daar door uitgesproken vertrouwen in de ver eeniging. Nog werd zonder hoofdelijke stemming een subsidie van f 10 toegestaan aan dhr. Van der Slikke van Oudelande ter bestrijding der kesten, door hem te maken voor het houden van een cursus voor volwassenen te 's-Gravenpolder. Bij voorkomende zaken deelde de Voor zitter mede, dat bij de Regeering het plan bestaat pogingen in het werk te stellen ter bestrijding der tuberculose in ons land, zooals dit reeds in andere landen plaats heeft. Hij wees op het groote be lang daarvan en spoorde de landbouwers aan tot medewerking in dezen. Ten einde zich van die ziekte eenigszins op de hoogte te stellen, werd onder de aan wezigen een kleine brochure verspreid getiteld: »De bestrijding der Tubercu lose onder het Rundvee". Spr. achtte het bovendien wenscholijk, dat in do dorpsvereeniging door bevoeg- deu deze zaak nog nader wordt uiteen gezet of lezingen daarover worden ge houden. Mochten dergelijke vereenigingen, ter bestrijding van daarvoor te maken onkosten, subsidie verlangen, dan zal de Afd. aio gaarno verleenen. Daartoe word het bestuur volmacht gegeven tot een maximum van f40, te verdeelon naar de behoeften der aanvragende vereenigingen. Nog deelde do Voorzitter mede, dat de Staatscourant de kennisgeving bevat, dat aan veeartsen op aanvrage kosteloos serum wordt verstrekt tegen houtvuur en vlekziekte. Naar aanleiding van het feit, dat on langs te 's-Heer Arendskerke aan bet station aardappels zgn geleverd en ver zonden, zonder dat betaling volgde, van welk feit wij in ons nummer van 4 October jl. melding maakten, vroeg dhr. C. Zuidweg of het Hoofdbestuur ook maat regelen zou kunnen nemen om te voor komen, dat reeds geladen wagons worden doorgezonden. Dit punt gaf aanleiding tot het uiten van verschillende meerlingen. Dhr. Hanken gaf den raad aan de leveranciers om zelf do wagons aan te vragen, in welk geval deze zonder hunne toestemming niet mogen worden door gezonden. Een anderen maatregel noemde hij de aardappelen te laten verkoopen door tusschenkomst der Veilingsvereeni- ging, die, bij groote partijen tegen een gering procent, zich aansprakelijk stelt voor de betaling. De Voorzitter zeide toe omtrent deze kwestie een onderzoek te zullen instellen, waarna hg de vergadering onder dank betuiging voor de opkomst sloot en de gebruikelijke verloting van voorwerpen, ten dienste van landbouwers, werd go- houden. Hollandsche boter in Duitschland. De Kamer van Koophandel te Ruhrort heeft zich in een verzoekschrift tot den Pruisischen minister van landbouw ge wend, teneinde scherper controle-maat regelen te vragen voor uit Nederland in Pruisen ingevoerde boter. De Duitscb© zuivelfabrieken aan den Beneden-Rijn worden, zegt de Rurhort- sche Kamer, in de laatste jaren ernstig benadeeld door den invoer van Holland sche boter, aangezien die boter gemiddeld met 20 tot 25 pet. margarine vermengd is. Dergelijke gemengde boter wordt in Duitschland voor zuivere natuurboter verkocht, want de Duitsche wet, volgens welke margarine steeds door toevoeging van sesamolie kenbaar gemaakt moet worden, heeft in Nederland geene na volging gevonden, zoodat de met Hol landsche margarine vermengde boter in reuk niet van zuivere natuurboter te onderscheiden is. De voordeelen welke de Hollandsche boterhandelaars uit den handel met het vervalschte product trek ken, zijn zeer groot. Zoo kostte in het begin van het jaar een pond Hollandsche boter te Ruhrort 1.05 mk. (inclusief invoerrecht en vracht), terwijl tegelijker tijd aan de botermijn in den Bosch slechts kon ingekocht worden voor 1.15 mk. (inclusief invoorrecht en vracht naar Ruhrort) het pond. Do Kamer van Koophandel vindt het van belang, dat de kwestie geregeld wordt op grond van de volgende overweging Een aantal Duitsche boterhandelaars heb ben namelijk in Nederland eigen melke rgen duurt nu de oneerlijke mededin ging welke de zuivere boter uit Neder land op do Duitsche markten door het vervalschte product wordt aangedaan, voort, dan zullen de Duitsche boterhan delaars gedwongen zijn, öf hun melke- rijen in Nederland van de hand te doen, öf ook hun boter door toevoeging van margarine goedkooper te maken. Uit de Pers. Dr. Kuyper en Zondagsheiliging. Het Dagblad van Deventer zegt, uit zeer goede bron, het volgende te vernemen Yóor eenige Zondagen bevonden zich ter gelegenheid van een feest der vrij metselaars vele Nederlanders te Brussel, 's Avonds waren velen vereenigd in Con tinental, toen men in een hoekje, achter een groot glas bier, een bekend Neder lander meende te ontdekken en wie bleek daar den Zondag te ontheiligen Onze premier van het Christeljjk Minis terie, dr. KuyperWe gunnen graag ieder Zondags een ontspanning, maar dat een man, die tegenover Zondags vermakelijk heden in Nederland durft op te treden als hij, zich niet ontziet in Brussel Zon dags in een koffiehuis te zitten, dat is meer dan brutaal dat is maar daar is geen woord sterk genoeg voor te vin den. Het Volk schrijft onder het opschrift »Leer en Leven" naar aanleiding van dit verhaal het volgende »Aan een Overijselsch blad hebben wij reeds de mededeeling ontleend, dat dr. Kuyper op een Zondag te Brussel was gezien, bier drinkend in een café. Wij ontvangen thans bevestiging van dat bericht. Het zgn het liberale Kamer lid Lieftinck en de Middelburgsche vrijz. dem. Herman Snijdersdie het zageD. Vergissing is onmogelijk; de heer Lief tinck maakte zelfs een praatje met onzen minister-president. Naar aanleiding van het vorige bericht hebben wij do opmerking gehoord, wat het er toe doet, hoe dr. Kuyper zgn per soonlijk leven inricht. Dit is echter een onjuiste opvatting. Dr. Kuyper is de sterk ste drijver in Nederland van een richting, die op calvinisatie van het land uitgaat. Terwijl 9lechts een kleine minderheid in hot land volgbns zijn godsdienstige in zichten den sEngelschen" Zondag ver langt, wordt er stelselmatig op aange dreven, dat ook voor Roomschen, Joden, vrijzinnig-Hervormden, ongeloovigen enz. de calvinistische Zondag wordt ingesteld. Op -de hartelijkste wjjze worden socialis ten van zoo iets als heiligschennis be schuldigd, wanneer zjj op Zondag verga deren cf feestvieren. De voornaamst© aanstoker van die geestdrijverij is dr. Kuyper. En nu blijkt, dat dezelfde man, zoodra bij meent, bui ten het oog van zgn ^christenvolk" te zgn, zgn vrome plunje uitschudt en den Zondag, in plaats van in vrome gepein zen, in een Brusselsch café doorbrengt. De reinheid van het openbare leven eisebt, dat dit aan de kaak gesteld wordt." Brieven uit Parijs. xv. La Bouclé. Naast het bekende Casino de Paris, café-concert en een waarachtig Eden voor vroolijke Fransen en jongens van pleizier, verheft zich een vrij hoog gebouw, waarop in groote lettors »la Bouclé" te lezen staat. Met het woordje »boucle" duidt de Franschman velerlei ronde voorwerpen aan en zoo leek 't hem ook verreweg de meest gewenschte betiteling der gewel dige looping the loop, een der grootste attractiën heden ten dage in ciroussen en zingende koffie-huizen. 't Is mg na tuurlijk niet bekend, of hot gros mijner lezers reeds hot twijfelachtig genoegen smaakte, in de stad hunner inwoning den fameusen doodscirkel te aanschouwen, de ronde stellage, waardoor öf een wielrijder öf een automobilist in onbesuisde vaart met zgn voertuig schiet. Doch juist we gens het halsbrekende, dat aan de zaak kleeft, lijkt mij een beknopt penne-beeld van dezen duivelstoer wel geschikt, want we behoeven er geen doekjes om te winden het publiek verorbert nu een maal liever pikante kost, waarbij 't mo gelijk is bloederige, geradbraakte kar kassen en liehaamsdeelon met eigen oogen door de lucht te zien vliegen, dan de smakelooze liflafjes, waarbij het corpus corpus, de mensch mensch blijft. Zenuwschokkend om het te zien en waaghalzerij om het te doen ziedaar het oordeel over de looping the loop. De Parjjzenaar spot evenwel met deze vrees, was nog niet genoeg geprikkeld door het vertoonen van deze dolle salto- mortale van mensch en voertuig, neen, wilde in eigen persoon de duikeling me demaken en ziedaar het ontstaan der Bouclé, waarvan een iegelijk tegen entrée kan genieten, zooals je geniet van tram men, omnibussen enz., welke iedereen mag borgden, altijd wanneer 't hem niet aan moed hapert. Moed, lezer, ja een tikje moed is er noodig om in dezen Jan-pleizier te stap pen, moed, ten einde gedurende een halve minuut je leven in de waagschaal te stel len. De meeste looping the loopers, de amateurs meen ik, gaan benauwd op het smalle bankje van den wagen zitten, slaken een zucht van »God zij met me" en stappen na de omwenteling uit met een door elkaar geschud lichaam, ver licht hart en een s>Voor de eerste en laatste maal." Onder de Parijzenaars en vooral onder de vrouwelijke bevolking schuilen evenwel vele lief hebbers, lieden, die zich met tintelende oogen en een van blijde verwachting kloppend hart in het rijtuig nestelen, ontelbare malen per avond rondwentelen, onder het slaken van ze nuwachtige gilletjes en vroolijk gezang. Zie je, wanneer je een vrouw en kin deren hebt, dus vader van een huisgezin bent, is het hoogst onverantwoordelijk om op dusdanige, roekelooze wijze met je leven rond te springen 99 maal loopt de vertooning puik af, doch de 100ste keer derailleert de schuit, je vliegt met je mede reizigers door het luchtruim, om iets verder neer te gigden en nooit zonder hulp van anderen meer op te staan. Dus huisvaders on dergelijke gewichtige we zens is de toegang der Bouclé ten streng ste verboden. Ik echter, die nog niet mijn schraal middagmaal deel met eene vrouw en zeven bloeden van kinders, meende voor alsnog een tochtje mede te mogen maken, niet gedreven door bepaalde nieuwsgierig heid, neen, slechts door den wensch mjjne lezers eens te kunnen vertellen, wat voor een gevoel iemand heeft, die zwevend in de lucht op zgn hoofd staat, wat er eigenlgk met je gebeurt, wanneer je, als homo sapiens van een berg of hoogen toren afspringt. Want de helling, waar de wagen zijne doodelijke vaart verkrijgt, om den grooten cirkel te beschrijven, is zoo stgl, dat het vallen van een huis en

Goessche Courant | 1904 | | pagina 2