crisissen de hand van de bisschoppen on de geestelijkheid houdfc niet op mot uit te varen op den preekstoel tegen de republiek. Wij staan bloot aan werkeljjk schaamtelooze manifestation. De aan de republiek vijandige bladen ontvangen de goedkeuring van den Pausde Heilige Stoel behandelt Frankrijk als een aan haar onderworpen land. Ik bind den strijd aan met den syllabus en de leer der onfeilbaarheid. Men onderhandelt niet met een macht, ingesteld als die van den Paus. Men moet deze met vastbe radenheid buiten de burgerlijke en poli tieke sfeer houden. Ik wilde vrijheid der kerk in zooverre, dat zjj vereenigbaar is met andere vrij heden." Combes voegde er verder aan toe »Men heeft gesproken van Canossalaat hij gaan, die wilnoch mijn ouderdom, noch mijn smaak laten mij toe er heen te gaan.'1 Ribot antwoordde, dat een land als Frankrijk de relatie met den Heiligen Stoel niet kan missen. Hij verzoekt de meerderheid de gevolgen na te gaan. »Wij kunnen ons niet vereenigen met de politiek der regeering. Nooit zullen mijne vrienden een dergelijke verantwoordelijk heid aanvaarden." Deschanel verklaarde, dat hij zijn ver trouwen niet zou kunnen schenken aan een regeering, die met een breuk begint. Een motie van vertrouwen in de regee ring werd daarna aangenomen met 325 tegen 237 stemmen en de zitting ge schorst. GOES, 24 Oct. 1904. In ons vorig nommer heeft een bericht gestaan, meldende, dat een onbe voegde zich aan verschillende huizen had aangemeld, om een onderzoek in te stellen naar het erwtenlezen in deze gemeente. Daar dit bericht onjuist was niet alleen, maar ook eene door de Regeering bevolen zaak kan tegenwerken, haasten wij ons het volgende mee te deelen Er is van hoogerhand last gegeven tot het instellen van eene enquóte naar het erwtenlezen in Goes. Met deze enquête is belast de adj. inspecteur van den arbeid te Rotterdam, die dan ook in de afge- loopen week in verscheidene huisgezinnen alhier een onderzoek heeft ingesteld. Bij die gelegenheid is hij niet overal voor komend ontvangen. Ten einde nu de be trokken personen voor onaangenaamheden te vrijwaren, brengen wij hier in herinne ring, dat het geven van inlichtingen aan den inspecteur van den arbeid verplich tend is binnen kort zal iemand, die zulks heeft geweigerd, zich deswege voor het Kantongerecht hebben te verantwoorden. Verder denke men er aan, dat het bedrjjf van het erwtenlezen valt onder de Arbeids wet, zoodat kinderen beneden de 12 jaar er absoluut niet aan mogen deelnemen. Ook mogen jongens van 1216 jaar en vrouwelijke personen (de huisvrouw uit gezonderd) zich er 's avonds na zeven uur niet mee bezig houden. Dit ter waar schuwing, want men is stellig van plan aan misstanden, die in dit opzicht te Goes heerschen, een einde te maken. We spraken boven van de weinige voorkomendheid, waarmede de iDspeetour is ontvangen in sommige woningen. Wo hebben hiernaar eens geïnformeerd en ons is bij die gelegenheid gebleken, dat genoemde inspecteur in jeugdigen ijver wel wat ver gaat. Om bijvoorbeeld zijne belangstelling uit te strekken tot het aantal dekens, dat zieh in de bedsteden bevindt, dat gaat te ver. Als een inspec teur van de Volksgezondheid hiernaar informeert, is dit iets anders. Men heeft hier te doen met oen betrek kelijk nieuwe wet en de Nederlanders zijn nu eenmaal afkeorig van nieuwe wetten ze beschouwen ze, vooral de min der ontwikkelden onder hen, als zoovele inbreuken op hunne vrijheid. Dat de wet er voor te waken heeft, dat kinderen niet worden geëxploiteerd, wil er bij velen niet in. Maar daarom is het dubbel noodig, dat een inspecteur van don arbeid met den noodigen takt en vooral met bezadigd heid optreedt. Met ingang van 25 October a. s. wordt de diensttijd op werkdagen van het Rijkstelephoonkantoor te Kruiningen geregeld als volgt van 8 tot 11 uren voormiddags, 1,30 tot 3,30 en 6,30 tot 8,30 uur namiddags. (Greenwichtijd). Volgens de Mededeelingen van Octo ber der Maatschappij tot nut van 't alge meen bedraagt, naar de laatst ontvangen opgaven, het aantal gewone leden en be gunstigers 12,654, het aantal vereeniging- leden 6, het aantal eereleden 199 en het aantal algemeene leden 26. Het aantal bij het hoofdbestuvr bekende buitenge wone leden bedraagt 155. In de October-vergadering van het hoofdbestuur is gekozen tot algemeen voorzitter der Maatschappij prof. mr. J. F. Rouwing en tot vice-voorzitter mr. J. Kruseman. De >gemengde commissie voor onder- wijsbelangen" zal, op verzoek van het hoofdbestuur, een onderzoek instellen naar het voorbereidend onderwjjs en de kleinkinderbewaarpiaatsen in Nederland. Wemeldinge» Ter openbare verga dering, j.l. Zaterdag alhier gehoudeD, waren tegenwoordig alle leden; de notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Op eeD verzoek van het bestuur der Ambachtsschool te Goes werd besloten de subsidie te verleenen tot wederop zegging- Tot onderwijzer bij het Lager Onder wijs is bij loting met dhr. FC. Dominicus, benoemd dhr. MJ. Steketee te Ierseke. Besloten werd in het concept-Politie verordening eenige wijzigingen en aan vullingen aan te brengen. De suppletoire kohieren van hoofde- lijken omslag, hondenbelasting en school geld werden vastgesteld. De voorzitter deelde mode, dat de voor den winter 1904/5 benoodigde steenkolen zijn aangenomen door dhr. C. Dekker Sz.t a f0.80 per H.L. en de petroleum door dhr. P. Jobsea 81/2 cent per Liter. Kioetinge. In de heden gehouden raadsvergadering werd door den Voor zitter medegedeeld, dat door den heer Commissaris der Koningin voor 1905 1908 zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen dhrn. A. van Liere en P. C. Oele. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd met ingang van 1 Jan. 1905 dhr. M. Kole. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand werden benoemd dhrn. W. F. J. Wagthojhr. J. E. Lewe van Nijenstein, S. Noteboom en O. Beenhakker Az. Met algemeene stemmen werd goed gevonden de toegezegde bijdrage voor den aanleg eener stoomtram Borsele GoesWolphaartsdijk te verhoogen. Het wetje voor Oyerijsel. Zooals te verwachten was, heeft dit wetje tot uitvoerige discussiën in de afdeelingen der Tweede Kamer aanleiding gegeven, eu, zooals óok te verwachten was, houdt ieder zijn opinie vast. Sommige leden kwamen op tegen de scherpe afkeuring, die is uitgesproken over de handelwijze der 23 vrijzinnige Staten-leden. Van andere zijde daarentegen vond men hun optreden waardig om door de strafwet getuchtigd te worden. En als de strafwet daar niet in voorziet, dan moet er een strafbepaling gemaakt wor den. Vele leden waren van oordeel, dat de keuze van 3 Overijselscho Eerste Kamer leden geenszins aan den dag, in het kon. besluit vastgesteld, gebonden was. Vele andere leden waren met de re geering van oordeel, dat het niet op een anderen dag kon of mocht. De leden, die de meening waren toe gedaan, dat men op iedoren dag binnen den grondwettelijken termijn van 40 da gen de keuze had kunnen herhalen, be toogden, dat dit wetje alleen was ingediend om de regeering meer in bet bijzonder den minister van binnenlandsche zaken, te redden uit de verlegenheid, waarin plicht verzuim hem gebracht heeft, toen het nog tijd was om handelend op te treden cn zoo de tijdige verkiezing van drie ledeü van de Eerste Kamer voor Overijsel mogelijk te maken. Aan zijne schuld zijn de gerezen mooilijbhedon te wijten. De andere leden, die van oordeel waren, dat men aan den bepaalden dag gebon den was, vonden, dat do regeering geen andere uitweg dan indieniDg van dit wetje openstond. Vele leden begrepen niet, waarom hier eene speciale wet moet worden gemaakt en niet een vaste regel kan worden ge steld, hoe in al zulke gevallen, als het hier geldt, te voorzien. Wat nu geschied is, kan zich immers in andere provinciën herhalen. De andere" leden konden hierop geen antwoord geven, althans het staat niet in het verslag. De heer Röel heeft in een afzonderlijke nota zijne meening over de zaak uiteen gezet. Hij acht het ingediende ontwerp niet alleen overbodig, maar ook schadelijk en wol om drie redenen, waarvan de voornaamste is, dat het stelsel, in het ontwerp nedergelegd, het bedenkelijk ge volg heeft, dat de beslissing der vraag, öf, en wanneer, (als eene verkiezing van leden der Eerste Kamer, om welke reden dan ook, bij ontbinding niet binnen den termijn van art. 73, 2de lid, heeft plaats gehad) aan den eisch van art. 82 der Grondwet alsnog zal zijn te voldoen, in elk bijzonder geval wordt gesteld in han den van de Kroon, of casu quo van de Tweede Kamer, die tot het indienen van het betrekkelijk ontwerp van wet het initiatief neemt, alsmede van de wetge vende macht zelve, die zoodanig voorstel moet doen tot stand komen. Bij een juiste opvatting van art. 82 der Grondwet in verband met art. 66 der Provinciale, biedt daarentegen in elk geval uiterlijk de eerstvolgende ge wone vergadering der Staten vanzelf de gelegenheid aan de Staten aan, om tot de vereischte keuze van leden der Eerste Kamer over te gaan. Dat dit laatste met het oog op moge lijke politieke omstandigheden en ver houdingen, volstrekt de voorkeur ver dient, schijnt volgens den heer Röel geen nader betoog te behoeven. Kerknieuws. Gereformeerde kerken in Nederland. Beroepen tot leeraar bij de Oud- Gereformeerde gemeente te Goes, de heer G. H. Kerstenoefenaar te Meliskerke (Walcheren). Heinkenszandt Aangenomen het beroep bjj de Geref. gemeente te Zwijn- drocht door ds. D. Hoek alhier. Onderwijs. Te Heinkenszand met 's-Heer Arends- kerke is f 145.80 gecollecteerd voor de scholen met den bijbel. Te Breda slaagde jl. Zaterdag voor het examen in de vrije- en orde-oefenin gen der gymnastiek mej. R. J. van Elsciokerj leerling der R. N. L. te Goes. De gemeenteraad van Aagtekerke (Zeeland), die indertijd besloot tot op heffing der openbare school aldaar, heeft, nu de le October is voorbijgegaan, zon der dat Gedeputeerde Staten dit besluit hebben goedgekeurd, en ook in verband met de overeenkomst, aangegaan met den gemeenteraad van Domburg, waarbij op de openbare school aldaar kinderen uit Aagtekerk kunnen worden toegelaten andermaal besloten de openbare school, thans met 31 December, op te heffen. Tot onderwijzer aan school 2 te Wemeldinge is, blijkens het in dit nommer voorkomend raadsverslag, benoomd dhr. Steketee te Ierseke. Kunst en Wetenschap. De bij de firma F. Kleeuwens Zoon verschenen tiende aflevering van het Tijd schrift ter beoefening van het Administratief Rechtbevat Declaratiën enz. in zake besmettelijke veeziekten, door N. L. Reuvecamp. Be antwoording der door de Redactie gestelde vragen Adres om subsidie voor school- bouw Niet beantwoordBesluit tot onteigening eener woning en stukken, daarop betrekking hebbendeHuwe lijkstoestemming voor den kantonrechter. Huwelijkstoestemming voor oen ouder loos kind van eene erkende moeder. De totstandkoming der grondwet in 1841, door C. Spaans. Art. 149 der grond wet, door A. B. Michielsen. Inschrijving van een vonnis tot echtscheiding Vra gen ter beantwoording. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 22 October 1904 zijn veroordeeld wegens Ovet treding leerplichtwetJ. C. J. te Wissekerke, tot f0,50 b. s. 1 d. h. J. O., J. Cl., P. L., M. M. te Ierseke, J. S., M. G., J. W. F., C. M., G. C. V., P. F., A. T. te Wissekerke, B. van E. te Hansweerd, A. I. B. to Hoedekons- kerke, L. P. W. te Kortgene, ieder tot fl b. s. 1 d. h.; P. M., M. E. S P. G., J. F., A. de S., A. de B. te Wissekerke, C. H. te 's-Gravenpolder, G. V. te Krab- bendijke, H. O., C. E. te Ierseke, ieder tot f2 b. s. 2 d h.P. G., A. van der W. te Wissekerke, J. K. te Schore, I. P. te Kolijnsplaat, M. Z. te Wolfertsdijk, ieder tot f3 b. s. 2 d. h.E. M. te Ierseke, tot 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h.J. van B. te Kruiningen, T. V. te Kolijnsplaat, ieder tot f4 b. s. 3 d. h. StrooperijA. L. K. te Kruiningen, tot f3 b. s. 2 d. h.; M. W., M. T. van de V., P. L., A. N., D. P. G. te Ierseke, P. de D. te Goes, ieder tot f3 b. s. 3 d. b.C. L. te Poortugaal, tot f5 b. s. 4 d. h.W. K. te Kruiningen, J, A. H., J. O. te Ierseke, C. Ph. te 's-Heer Arends- kerke, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. Vee op bez. grond laten loopenJ. R. te Kruiningen, tot f3 b. s. 2 d. h. Niet uitvl. pluimgedierte op bez. grond laten loopen: L. K. te Ovezande, tot f3 b. s. 2 d. h. Sterken drank toed, aan kindE. S. te Kapelle, tot f10 b. s. 5 d. h.J. v. L. te Heinkenszand, tot f5 b. s. 3 d. h. Op de brug staanL. J. P. te Goes, tot f 0,50 b. s. 1 d. h. Paard aan trapleuning vastmakenC. W. te Schore tot f2 b. s. 2 d. h. Tapperij te laai openh.J. R. te Rilland- Batb, tot f3 b. s. 2 d. h. Zich te laat in tapperij bev.J. K. te Kruiningen, J. Th. A., C. V., te Rilland- Bath, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. Rijden met hond zond. muilkorf: J. D. te 's Gravenpolder, tot f 2 b. s. 2 d. h. Schelde bev. zond. consentP. de B. te Hontenisse, P. de W. te Ierseke, ieder tot f 3 b. s. 2 d. h.C. P. te Ierseke, tot f5 b. s. 3d. b.J. van S., J. van O., te Wemeldinge, M. 0. Z., C. J. C., te Ierseke, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. K. L. van B. te Ierseke, tot fl en f2 b. s. 1 en 2 d. h. 's Nachts zeilen zonder lichtH. J. en W. O. te Bruin isse, ieder tot f5 b. s. 3 d. b. Geankerd liggen zonder lichtC. V. te Terneuzen, J. van G. te Graauw, L. van der H. te Clinge, ieder tot f 2 b. s. 2d. h. Zond verg met motor rijdenR. R., F. R. en P. de B., allen zond. bek. woon plaats, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. Fietsen zonder licht: B. M., W. M. te CatsP. K. te Kruiningen L. K. F. en A. F. te Rilland-Bath, ieder tot f 1 b. 8. 1 d. h. Nachtrumoer enz.: J. V. teHansweert, tot 1 week hecht, en f 5 b. b. 3 d. h. Dronkenschap: M. S., A. N., J. W., J. P. K., W. van H. te GoesJ. S., J. de W. te 's-Heer ArendskerkeA. B. te HoedekenskerkeA. van de S., B. W. te Krabbendgke J. W. te Schore J. P. W. te Rilland-BathG. N. te Heinkens zand J. de B. te Breda, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.W. van M. te GoesJ. K. te Kruiningen J. C. Z. te Rilland-Bath J. B. te 's-Heer ArendkerkeW. L. H. te 's-Heer Abtskerke, ieder tot f3 b. s. 2 d. h. Idem 2 maal gepleegdC. R. te Schore, tot 2 m. f 2 b. s. 2 m. 2 d. h. Idem bij 2de herhalingJ. A. de K. te Goes, tot f 4 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken werden M. K. te 's-Heer ArendskerkeJ. van F. te Kloetinge J. G., H. v. d. W., J. B. te Wissenkerke A. N. te Wemeldinge, allen beklaagd van overtreding der leerplichtwet. Het Zaansche kermisdramaTegen den 16-jarigen kermisreiziger, die onlangs te Zaandam een 13-jarigen jongen, die het hem lastig maakte door in de tent te gluren, met een revolverschot doode- lijk verwondde, is door de rechtbank, wegens het veroorzaken van den dood door schuld, 7 maanden gevangenisstraf geëischt. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. De afschaffing der tienden. Het Sociaal Weekblad schrijft: Dezer dagen liep door de nieuwsbladen bet bericht, dat de regeering er over denkt een wetsontwerp tot afschaffing der tienden in te dienen. In verband daarmede is het bijna grap pig een brief te lezen, die toevallig ons onder do oogen kwam. Een brief, dag- teekeneud uit den jare 1843. Daarin heette het »Het heeft steeds onzen vaderlandschen landbouw aan organen ontbroken, die volledig mot de behoeften en de bestaande leemten bekend waren. Daardoor is de quaestio der Tienden, als het ware, ver geten gebleven, en de verlichte standen zijn te eenonmale onbekend, en met den. schadelijken invloed, die de Tienden nood zakelijk uitoefenen, en met bet hooge gewigt der afkoopbaarstolling op den vooruitgang van een tak van Nijverheid, die wolligt meer dan eenige andere voor oneindige ontwikkeling vatbaar is. Het kan niet overbodig geacht worden, nogmaals op dit onderwerp terug te ko men. Het schijnt mij gewigtig toe, de Natie omtrent hare belangen in dezen voor te lichten, en nadenken op te wek ken, ten einde eene publieke opinie te vestigen, die de beste govolgon hebben kan, wanneer eenmaal door do regering wordt besloten, om het bezwaar op te ruimen." Wanneer eenmaalThans zgn wij ruim zestig jaar verder. Nu nog zoowat een jaar of tien geduld, dan zal de trekschuit misschien wel de plaats van bestemming hebben bereikt. De oorlog iii liet Oosten. Van bet oorlogstooneel zelf valt op het oogenblik niets belangrijks te melden, doch het volgende telegram van gisteren uit Londen meldt een feit, dat zijne ge volgen kan hebbon. Een hier ontvangen telegram van Huil zegt, dat het Russische Oostzee-eskader twee te Huil thuis behoorende visscbers- vaartuigen heeft aangevaren, met het ge volg, dat beide zonken en achttien vis- schers in de golven omkwamen. Men zegt, dat de Russische oorlogs schepen op de visschersvloot geschoten hebben, waardoor een Engelsch kapitein werd gedood. Een tweede telegram luidt Vijftig visschers van Huil hebben aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken mededeeling gedaan van een aanval, door het Oostzee-eskader op hen gepleegd. Zij verklaarden, dat de eerste helft der Russische vloot omstreeks middernacht van den 21sten op den 22sten de Engel- sche visschersvloot passeerde. Toen het tweede gedeelte van de vloot passeerde, richtte het electrische torpedo's op de visschersbooten. Een boot werd getroffen en zonkde lijken van den kapitein en den eersten officier, wier hoofden waren afgeschoten, werden naar Huil getransporteerd. Velen aan boord van de Engelscho schepen werden gewond. De booten Moulinein en Mino kwamen zwaar door het Russische vuur bescha digd te Huil aan. In de Mino waren 16 gaten geschoten. Men meent, dat er nog een visschersboot gezonken is en men vreest, dat geen der opvarenden van deze is gered. Uit de Pers. De aanvulling der Post- en Telegraafwet. Een hoogst ongelukkig product van wetgeving, noemt het Sociaal Weekbl. deze aanvulling. Eerstens in strijd met de Grondwet. Dacht de Regeering soms, dat het recht van brieven geheim, dat allen Nederlan ders is gewaarborgd, zóó eng moest wor den opgevat, dat de post bevoegd was een in open enveloppe gestoken stuk te onderzoeken en zedolijk of staatsburgerlijk te licht te bevinden Dan is dit grond recht een recht zonder inhoud van eenige beteekenis. Een staatsburgerlijk recht heeft men op te vatten naar breeden en gezonden zin die zin is, dat het den Staat en zgn ambtenaren niet aangaat, wat men aan de post toevertrouwt. Het open of gesloten zenden is geen tegen stelling, die ten aanzien van het brie- vengeheim iets beteekent of eenig gevolg heefthet gevolg betreft alleen de fran keering. Het tweede grondwettelijk beginsel, door dit wetsontwerp geschonden, is dat van de drukpersvrijheid. Immers men kan niet tegenwerpen verzendt uw stuk ken dan gesloten, want hier wordt be lemmerd een normale wjjze van openbaar making, gelijk het venten van couranten een normale wijze van verspreiding is. En indien het wetsontwerp nog maar doel trof 1 De zedekwetsende geschriften en afbeeldingen zullen echter toch wel verzonden worden, maar dan in een goed gesloten enveloppe. Het grootste bezwaar zit in »de veilig heid van den Staat" en »de openbare orde". Wie beslist of een stuk daarmee in strijd is De deur wordt geopend voor allerlei willekeur, bgv. in verkiezings dagen. De Staat behoeft niet zoo is de re deneering mee te werken tot versprei ding van wat met zgn veiligheid, met de goede zeden of met de openbare orde strgdt. Dat moet de Staat wel doen, zoo lang de Justitie geen strafbaar feit ziet in de verspreiding. Zoodra dat het geval is, wordt het anders, maar daarin heeft de Grondwet dan ook voorzien. Het blad hoopt, dat het ontwerp spoe dig terugkeert naar de plaats, die het nooit had moeten verlaten naar de bu reaux van bet Ministerie van Waterstaat. De Nieuwe Ct. schrijft o. m. Een censuur onder oppertoezicht der Hooge Regeering. Riekt 't niet Russisch Men voorzie toch de mogelijke gevolgen. De voorgestelde maatregel kan feitelijk op de drukpersvrijheid gevoelig inbreuk maken. Voor den uitgever is 't een levens- quaostie geworden, dat dagbladen, perio dieken, zelfs circulaires tegen het lage tarief van gedrukte stukken verzon den kunnen worden. Hem te verplich ten gedrukte stukken in gesloten cou vert als brief te verzenden, staat gelijk met de wederinvoering van een dagblad zegel, met dit onderscheid alleen, dat de gehate en het bedrijf fnuikende belasting alleen der Regeering onaangename per sonen of lichamen kan treffen. Reeds hierom beteekent oen beroep op artikel 8 der Telegraafwet van 1852, op artikel 14 der Telegraaf- en Telefoon wet van 1904, niets. Ook hier gaat de onbeperkte bevoegdheid der administratie, om ter wille van Staatsveiligheid, openbare orde of goede zeden, het verzonden van een telegram te beletten, of een telefonisch gesprek te stuiten, waarlijk al ver genoeg. Maar do aard van het verkeersmiddel, dat aan de snelheid der gedachtenwis- seling zgn eenige waarde ontleent, maakt in dit geval een andere regeling bezwaar lijk. Daarentegen is de discretionnaire macht der administratie, wanneer zg van afzonderlijke spoedberichten tot een alge meen voor vele beroepen onmisbaar mid del van publiciteit wordt uitgebreid, even weinig onvermijdelijk als toelaatbaar. Na een krachtigen aandrang van pers en Kamerafdeelingsverslag heeft de Mi nister van Waterstaat zijn eerste Russi sche ontwerp van een automobielwet ver vangen door een, dat aan de eischen van den rechtstaat beantwoordt. Sedert dien hebben we een Drankwet gekregen, krach tens welke, met mechanistische willekeur, melkslijters, bierhuishouders of limonade- venters door de administratie van hun kostwinning kunnen worden beroofd. Is door dit schitterende voorbeeld bet Departement van Waterstaat geinspireerd? Dan is dit wetsontwerpje weer een re den te meer, waarom do heer Van Routen in de Kamer mocht spreken van »het gevaar van de tegenwoordige richting van ons Staatsbeleid die langzamei*- hand de vrijheid der ingezetenen inkort meer en meer de uitingen van hot vrije l6ven onderdrukt door politiebeperkingen die tal van burgers in hun broodwinning steeds meer afhankelijk maakt van do administratieve autoriteiten". En dan zeggen wij met hem »De ge heel© richting van ons Staatsbeleid op dit punt bevalt mij niet". Gemengde Berichten. Naar aanleiding van ons bericht in het nummer van Zaterdag omtrent het kasregister in het magazijn van den heer Den Hollander deelt men ons mede, dat zulk een kasregister van dezelfde fabriek met dezelfde inrichting en met dezelfde voordeelen reeds sedert 2 maan den in gebruik is bij de firma wed. B. Faberij de Jonge. Ook een andere winko- lier hier ter stede bedient er zich van. Rilland» In don nacht van Zaterdag op Zondag werden hier in den Eng. polder 21 schapen vermist. Eerst laat in den avond werd de politie ervan in kennis gesteld- Gemeente- en rijksveld wachters begaven zich met den laatsten trein naar Woonsdrecht op onderzoek. Nader meldt men ons De 21 vermiste schapen zgn heden morgen terug gevonden. Ze bevonden zich op de schorgronden, tusschen de hoog opgegroeide lamsooren. Intusschen heeft de politie den heelen nacht besteed, om eenig licht te brengen in dezen vermeenden diefstal en heeft de zoon van den eigenaar zich met dit doel gisterenavond naar Antwerpen begeven. Ierseke. De wintert nadert met ras- sche schreden en in verband daarmee is Vrijdag 11. de gebruikelijke reeks uit voeringen begonnen van een paar plaat selijke vereenigingen alhier. Dien dag werd een soiree gegoven door de gym- nastiek-vereeniging »Vooruitgang zij ons streven, in de eerste plaats ten genoegen van hare donateurs, en gesteund door de door dhr. A. W. van Dijke opgerichte symphonie-vereeniging, welker ledeD, al len zgne leerlingen, strgkmuziek beoe fenen. Deze vereeniging, versterkt door enkele blaasinstrumenten, opende den avond met een viertal lieve nommertjes, die zeer in den smaak vielen De gymnastiek-vereeniging, die tot heden uitsluitend uit mannelgke leden bestond, is sedert kort verrijkt met een dames-afdeeling, waardoor het program met een nieuw nommer kon prjjken. De bedoelde jonge dames, die trouwens niet vreemd zgn aan do beoefening der gym nastiek, althans niet aan do vrfje- en orde-oefeningen der gymnastiek, werkten goed, doch de directeur, de heer A. Nolet was ook zoo verstandig geweest, haar de buut niet onnoodig te verzwaren. De man nelijke leden en aspiranten der vereeniging traden met verschillende series (brug- turnen, rekturnen enz.) viermaal voor het voetlicht en gaven big ken van voor uitgang in hun studie. Het tooneelspel ontbrak gelukkig weer niet. Een 5-tal personen, waarbij twee dames, voerden verdienstelijk een stukje (Hun eerste bal) op, dat op het program stond aangegeven als een blijspel, maar dat o. i. dien naam kwalgk verdient, want al gaf het nu en dan stof tot vroolgk-

Goessche Courant | 1904 | | pagina 2