verzoek van Burgemeester en Wethouders van Wolfertsdijk de Bub3idie voor de tram Borsele Wolfertsdjjksche veer, vroeger toegestaan, te verhoogen met 13 pot. en voor 20 in plaats van voor 15 jaar te verleenen. De ingelanden van eerstgenoemden polder plaatsten op de voordracht voor een djjkgraaf de heeren G. de Jageraftredend, C. Rentmeester en J. Lindenbergh. Gravenpolder. Hedenmorgen ver gaderde de gemeenteraad alhier. Tot tij- delijken wethouder werd in plaats van den heer J. Woutereendie ongesteld is, benoemd de heer W. Geelhoeddie de benoeming aannamtot ambtenaar van den burgerlijken stand tot 1 Januari a. s. de heer S. Paul, tot ambtenaren van den b. s., met 1 Januari a. s. te beginneü, de heeren J. RisseeuwPaul en L. Schouten. Tot lid van het Burgerlek Armbestuur werd gekozen de heer J. Buteijn. In de gemeentebegrooting voor 1905 kwam door een paar opmerkingen van Gedeputeerde Staten eene kleine wijziging. De rekening van het armbestuur werd goedgekeurd in ontvang op f 2763,005, ea in uitgaaf op f 2409,46, sluitende met een batig saldo van f 353,545. De begrooting van hetzelfde middel werd mede goedgekeurd op f 4020,05 in ontvang en uitgaaf, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 941,25. Vervolgens werd het reglement van het armbestuur herzien en het rap port van de gezondheids-commissie te Kruiningen voorgelezen. Tot slot werd het verzoek om verhooging van subsidie voor de stoomtram BorseleWolfertsdgk met f 13,voor 20 jaren, of zooveel korter als er meer dan 6 gemaakt wordt, aangenomen en dus gebracht op f 113,per jaar. Men schrijft ons uit Hansweerd i Na het ongeval aan de kleine sluis dd. 3 September jl., is, tot groot ongerief der scheepvaart, niets meer tot herstel gedaan. Verleden week werd bij geruchte be kend, dat het repareeren voor onbepaal- den tijd is uitgesteld en is de aannemer, die al dien tijd heeft gewacht om op de eerste aanzegging met repareeren te be ginnen, met zijne materialen vertrokken. De schepen liggen hier uren en uren vóór de groote sluis op hunne beurt van schutten te wachten, doch nu het on gunstige weer voor de deur staat, zal dit oponthoud nog grooter worden, wjjl bet in- en uithalen der sluis alsdan verba zend veel tijd vordert. Het is voor de scheepvaart dan ook te hopen, dat de regeering dezen onhoud- baren toestand zal inzien en ten spoe digste tot herstel zal laten overgaaD, om bedoelde sluis, die hier onmisbaar is, weer voor het verkeer open te stellen. Hansweerd. De telegrafist J. Sturm, tijdelijk alhier, is met ingang van 1 Nov. a. s. overgeplaatst naar Amsterdam in diens plaats is beooemd de telegrafist Plaisir te Amsterdam. Holïjnaplaat. In de zitting van den gemeenteraad, Zaterdagmorgen 11. gehou den, is met algomeone stemmen tot tijde lijk secretaris en ontvanger (voor 3 maan den, ingaande half October) benoemd de heer J. P. van Breda, ambtenaar ter secretarie te 's Heer Arendskerke. Kais. In de zitting van den gemeente raad, Zaterdagnamiddag 11. gehouden, is ook met algemeene stemmen de hoer J. P. van Breda, ambtenaar ter secretarie te 's Heer Arendskerke, tot tijdelijk se cretaris en ontvanger benoemd. Evenals te Kolijnsplaat waren er hier 5 sollici tanten. President Krugers uitvaart. Te Kaap stad heeft zich een groote commissie gevormd, ter voorbereiding van do plech tige ontvangst en overbrenging van het ljjk van president Kruger naar Pretoria. Do doode President zal eenige dagen te Kaapstad wordon geplaatst in het Huge- notengebouw, dat bedevaartplaats zal zijn voor honderden en duizenden. Men is voornemens uit alle districten van de Kaapkolonie twee afgevaardigden te zen den, om bij de uitvaart te Pretoria als officieel de Kaapkolonie te vertegenwoor digen. Er moeten zich reeds tweehonderd comité's in Zuid-Afrika gevormd hebben, om namens het Afrikaner volk den groo- ten leider te eeren, wiens val, meer dan iets aöders, het goed recht op de vrijheid heeft bewezen, die hij Noord van de Vaalfivier voor een kwart eeuw tegen Engelsche agressie heeft beschermd en gehandhaafd. Z.-APost). De Meeting te Kapelle. Zaterdagnamiddag had te Kapelle, op een weide van dhr. Vervaartde meeting plaats, tet uitlokking eener beweging ten gunste van het opnemen der landarbei ders in de Ongevallenwet. Zeer velen zullen met eenige nieuwsgierigheid deze meeting tegemoet gezien hebben, nieuw als zjj is voor ons eiland en zijn bewo ners. Het was prachtig weer, juist ge schikt voor een vergadering in de open lucht. Scheen het aanvankelijk, alsof het een groote teleurstelling zou worden voor het comité, toen te half drie de heer Jac. Welleman van Krabbendijke do ver gadering opende, was een vrij talrijke schare aanwezig, die op dit oogenblik met het muziekgezelschap van Kruiningen aan het hoofd, op het terrein aangekomen was. In de eerste plaats heette dhr. Welleman de aanwezigen van harte welkom. Spreker wees op het gewicht van deze bijeen komst, te meer, daar dit de eerste van dien aard was, die hier gehouden werd en als gevolg daarvan, op de groote moeilijkheden, die het comité had te over winnen. Zelfs de vorming van het comité had groote inspanning gekost, slecht of in 't geheel niet georganiseerd, als de arbeiders hier te lande zijn. Door den steun echter van een zestien-tal vakor ganisaties had men het beoogde doel kunnen bereiken. Eenige sprekers hadden welwillend hunnen steun toegezegd en waren thans overgekomen. Spreker be treurde het, dat de heer Vorste/ man van Oi/en door ziekte verhinderd was, mede als spreker op te treden. Het was voor het comité een groote terleurstelling geweest geen steun gevonden te hebbon bij de christelijke vakvereenigingen. Was het hier beoogde doel dan een partjjzaak ge weest Integendeel, men had alle moeite gedaan om geheel neutraal te bijjvon. Het gold hier niet het doel een lotsver betering van eenige menschen, noen, een geheele categorie van personen, eenige honderdduizenden. Zooals do toestand nu is, mag hjj niet langer blijven. Het landbouwbedrijf wordt als heel ^onschuldig" beschouwd, een vak, waarbij slechts enkele malen onge lukken gebeuren. Belanghebbenden weten echter wel beter. Hoe licht krijgt men niet een ongeluk, omgaande met paarden en ander vee, bij het gebruiken van ploeg en hooivork en bij het gebruik van de vele landbouwmachines, waarbjj zelfs meer en meer stoom wordt gebruikt. En hoe gaat het wanneer do landman een ongeluk krijgt In den regel krijgt hij geen vergoeding en lijdt gedurende zijn ziekte armoede en gebrek bij alge heels ongeschiktheid tot werken komt hij ten laste van familie of armbestuur. Zoo haalde spreker een voorbeeld aan van een jongen man, die bij het dorschen van een zolder gevallen was, toen hij bossen stroo naar beneden moest wer pen. Ernstig gewond werd hij huiswaarts gebracht, weken lang was hij ziek en zwak. Gelukkig kreeg hij in de eerste 10 weken een uitkeering van f 4 's weeks van een vakvereeniging, doch na verloop van dien tpd kon hSm dit niet langer toeg staan worden. Wel betaalde zijn patroon hem nog eenigen tijd daarna, doch ook dit hield op. En thans, onge schikt voor eenigen arbeid, loopt hij rond, sinds drie jaar, ten prooi dor armoede, als een aanklacht tegen de maatschappij en wotgeving. Daarom moet er verandering komen in deze toestanden, de arbeiders moeten zich aansluiten on vakvereeni gingen vormen, slechts dan zal er kracht van hen uitgaan. Spreker richtte daarop het woord tot do vrouwon Zij mooten hunne mannen daarbij steunen. Zjj moeten hen aanzetten lid eener vereeniging te worden en niet klagen wanneer de man zoo nu en dan 's avonds de vereeniging bezoekt, want de vereeniging zal het volk krachtig maken en voor zijn be langen doen waken. Na het sproken dezer woorden verklaardo de heer Welleman do vergadering voor geopend. Nadat hut muziek een vroolijk wijsje ten gehoore gebracht had, betrad de heer Snijders uit Middelburg het podium. Spreker begon met een woord van lof en dank aan het comité, dat zich zooveel moeite getroost had om tot, het nu ge slaagde doel te geraken. Hij betreurde het, dat de vergadering, hoewel reeds zeer goed b< zocht, nog niet talrijker was, en dit had zij kunnen zijn. Waarom moest de politiek betrokken worden bij eon zaak van algemeen belang Spreker herhaalde wat de heer Welleman reeds gezegd had, dat hier van een partijkwestie volstrekt geen sprake was, do anfcirevolutionnaire arbeiders gaan evenzeer onder het onrecht gebukt en hebben dus evenveel belang bij het veranderen van dozen wantoestand. Het geldt hier geen daad van geweld tegen de Regeering, het is slechts een verzoek, om hare aandacht te schenken ook aan de landarbeiders, wier toestand toch zeer treurig is. Meende men vroe ger, dat de Regeering reeds haar plicht deed, wanneer zij er op lette, dat het eigendom werd beschermd, dat er zooveel mogelijk voor veiligheid werd gezorgd enz., de toestanden zijn nu anders ge worden. Men gaat der Regeering hooger oischen stellen. Zij moet ook voor de welvaart harer onderdanen zorgen. Daar vandaan deze meeting tot verzekering tegen ongevallen. Spreker gaat verder, en noemt het zelfs een plicht der Regee ring, dat zij ook den arbeider verzekere bij ziekte en ouderdom. Nu volgde een overzicht over den loop van de ongevallenwet. Verder verklaarde de heer Snijders de werking der Ongevallenwet en de wijze van verzekering. Dit laatste kan op twee manieren gebeuren bij de Rijksverzeke- ringbank of bij particuliere banken. De opneming der landarbeiders in de Ongevallenwet is noodig, broodnoodig. Wel wordt beweerd van niet, maar Duitsch- land, waar de landarbeiders wel verze kerd zijr, bewijst het tegendeel. Daar is gebleken, dat het meerendeel der onge lukken plaats vond bij den landbouw en dit weerlegt dus alle tegenspraak. En om nu tot het verlangde doel te geraken, moet men zich aansluiten bij de vak vereeniging. De aanstaande lange winter avonden kunnen nuttig gebruikt worden om zich te organiseeren tot vereenigin- gen en te vergaderen. En ook al is men na verloop van tijd zoover gekomen, dat de landarbeiders in de ongevallenwet zijn opgenomen, dan nog is men niet klaar. Een wet bevat altijd leemten en nu is het de plicht der vakvereenigingen de regeering daarop te wijzen, eerst wanneer dit gebeurt, zullen de wetten eenigszins volkomen worden. Na de pauze trad de heer Van de Voorde op. Deze spreker wees op de ver andering der toestanden in de laatste jaren. Hoe die toestanden, sinds het jaar 1870, toen de groote arbeidersbeweging begon, ten gunste der werklieden zijn gewijzigd. En die wijziging is alleen te danken aan de kracht, waarmee de fa brieksarbeiders hunne belangen verde digd hebben. Aan hen is het te danken, dat de ongovallenwet tot stand kwam. De landarbeiders zijn dkarbij nog Diet opgenomen. Zij moeten zich ook tot ver- eenigingen organiseeren en niet rusten voor zij ook in de verzekering worden opgenomen. Meetings moeten zij houden en zij zullen hun doel bereiken, even goed als do fabrieksarbeiders. Men moet zich echter niet voorstellen, dat die verande ringen in eens zullen komen, o neen, ge duld is noodig. Men moet zich niet voor stellen, dat Da deze meeting dadelijk de landarbeiders in de ongevallenwet zullen worden opgenomen maar dit is dan toch de aangewezen weg om er te komen. Doch eerst moet men zich nauw aaneen sluiten, door op elke plaats vakvereeni gingen te organiseeren. Ziet b.v. in Zuid- Holiand, waar bij oen meeting niet minder dan 16000 personen vertegenwoordigd werden, dan pas kan er krachtig gewerkt worden en wat in Bolland mogelijk is, zal evengoed in Zeeland mogelijk zijn. Spreker protesteerde krachtig tegen de houding der Christelijke vakvereeni gingen, die in gebreke gebleven zijn, deze meeting door hunne tegenwoordigheid te steunen. Verder wees hij er nogmaals op, hoe hard het noodig is, dat de land arbeiders in de ongevallenwet worden opgenomen en waarschuwde voorts tegen de verzekering bij particuliere banken. Deze banken zijn in bet voordeel der patroons, ten nadeelo der werklieden. Bij de Rijksverzekeringbank wordt door do patroons altijd door oen vaste premio betaald, bij de particuliere banken ook, doch een hoogere som, maar wanneer de patroon bij het einde van het boekjaar een bepaald aantal gevallen van aangifte niet heeft overschreden, krijgt hij een zekere som terugbetaald. Voor sommige oneerlijke patroons is dit wel eens oor zaak geweest ora werklieden, die eenig ongeluk kregen en hom verzochten aan gifte to doen bij de verzekeringbank, te ontslaan, spreker noemde daarvan een voorbeeld. Nog eens wekte hij de arbei ders op om een bond van werklieden te stichten. Er wordt wel eens gezegd, dat een meeting niets uitwerkt, maar het wets ontwerp op het arbeidscontract geeft wel degelijk te keunen, dat de Regeering aan de arbeiders denkt, zij het ni6t altijd in even gunstigon zin. Komt het niet juist goed bij een kerkelijke regeering om een verzoek tot opneming der landarboiders in de ongevallenwet in te dienen Want is het niet een Christelijke plicht om voor de welvaart zijner onderdanen zorg te dragon Onder luid applaus verliet do spreker het podium. Nog even nam de heer Welleman het woord. Hij dankte in de eerste plaats de sprekers voor hunne bereidwilligheid, verder den Burgemeester der gemeente voor het verkregen verlof op deze plaats een meeting te bouden, don eigenaar der weide voor het gebruik daarvan en den ke>'keraad der Ned. Herv. Kerk voor den bereid willigen afstand van het koor dier kerk, ingeval door ongunstig weer een openlucht meeting ware verhinderd ge worden. Na een woord van dank voor de trouwe opkomst en een opwekking tot de arbeiders gericht te hebben, sloot de heer Welleman de vergadering. Opmerkelijk is het, dat de arbeiders dus de meest belanghebbendenhet minst talrijk onder het publiek vertegenwoor digd waren. Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. Kolijnspiaat. Bij de herstemming voor 2 leden in het college van Notabe len alhier, Zaterdag 11. gehouden, warden de heeren Mark. de Regt Jz. en A. G. van Luik gekozen in plaats van de heeren J. Tazelaar en A.J. Ridder, vaD wie gene kerkelijk ontvanger en deze kerkvoogd was geworden. Wemeldinge. Vrijdagavond zijn bij herstemming tot leden van het kieseol- lege gekozen de heeren J. de Zeeuw, W. Tilroe en C. Vleugel. Gereformeerde kerken in Nederland. ïtilland. Gisteren werd bij deze ge meente voor 't eerst gebruik gemaakt van orgelspel tot begeleiding van den zaDg. Het orgel werd ingewijd door ds. Sybrandi en bespeeld door dhr. Allaart, beiden van Krabbendijke. Tot organist is benoemd dhr. J. Augusteijn Az. alhier. Onderwijs. Benoemd met ingang van 1 Nov. a. s. tot onderwijzer te Manderveen (ge meente Tubbergon) de heer J. A. M. Augustijn te 's Heer Arendskerke. Door het bestuur van de Afd. Goes van het »Ned. Onderwijzers Genootschap" was tegen Zaterdagavond eene openbare vergadering belegd, waarin als spreker optrad, dhr. K. Andriesse, van Amsterdam, secretaris van het hoofdbestuur van het N. O. G., ter behandeling van het onder werp Be door de regeering ingediende voorstellen tot wijziging der wet op het Lager Onderwijs. Een groot aantal belang stellenden, meest allen openbare onder wijzers uit Zuid-Beveland, vulde bijna do geheele schouwburgzaal in de Prins van Oranje." Bij de opening der vergadering doolde dhr. Fopma, voorzitter der Afd. Goes mede, dat eenige van de vele uitgenoo- digde autoriteiten (o. a. do leden der Tweede Kamer voor Zeeland, de hh. school opzieners in Goes en Tolen, de gemeente besturen en alle openbare en bijzondere onderwijzers in Zuid-Beveland) kennis hadden gegeven niet tegenwoordig te kunnen zijn en betuigde zijn tevreden heid, dat zoovele onderwijzers en enkele andere belangstellenden aanwezig waren. Dhr. Andriesse ving zijn improvisatie aan met de opmerking, dat gedurende oen eeuw in ons land ten school heeft bestaan, die voldeed aan de eischen, die aan hot volk voor het leven konden wor den gesteld, en waarin kinderen van alle gezindten broederlijk naast elkander zaten, doch dat de tijd kan en waarschijnlijk zal komen, dat er geen openbare school meer is. Vóór 1848 wenschte men vrijheid van onderwijstoen die na 48 was ver kregen, verlangde men voor het bijzonder onderwijs subsidie en toen deze in 1889 is verleend, achtte men de pacificatie op bet gebied van het Lager Onderwijs ge komen. Doch weldra bleek, dat de voor standers van het Bijzonder Onderwijs nog niet tevreden waren. Dr. Kvyper heeft op e»»n vergadering verklaard »de openbare school telt thans van de leerlingen in ons land en de bijzondere school 1/3wij zullen dio verhouding tot eene omgekeerde maken." De schoolstrijd heeft eigenlijk geduurd van af het bestaan der school, en in dien strijd hebben do liberalen successievelijk van bunne strijd krachten verloren. De openbare school wordt langzamerhand leeg gepompt, al schrijft art. 192 der Grondwet voor, dat het openbaar onder wijs een voorwerp is van do aanhoudende zorg der Regeering. De Minister wil thans gelijkstelling van het bij zonder met het openbaar onderwijs, maar eerst als hij de belangen der openbare school be hartigt, zooals die van de bijzondere, dan alleen handelt hij in overeenstemming met dat artikel. De voorgestelde weis wijziging schijnt bij een oppervlakkige beschouwing het daarop aan te leggen, doch in de uitvoering zal deze wets wijziging uïtloopen op den achteruitgang van de> volksontwikkeling en van de openbare school. Spr. trachtte dit aan te toonen met te wijzen op do bewoording', waarin de voorgestelde wjjzigiDg is vervat. Hij noemde het ontwerp een meesterstuk van techniekop het oog mooi, maar in de gevolgen treurig. In het bijzonder behandelde spr. de voorgestelde wijze van opleiding der onderwijzers. Hij erkende, dat de tegen woordige verbetering noodig heeft, minder aan de kweekscholon dan wel aan de normaallessen, waaraan de onderwijzers moeten les geven iu hun snipperuren, terwijl toch hun taak den goheelen man eischt. De Minister wil daarom de nor maalscholen langzamerhand vervangen door kweekscholen, maar, volgens de memorie van toelichting, ter vorming van meer bijzondere onderwijzers. Zulke inrichtingen bestaan er reeds 31 in ons land, waaronder er 26 zijn in leer stellige richtiDg. Door toekenning van ruime subsidie zal dit aantal nog zeer toenemen, doch zij zullen in degelijkheid achterstaan, omdat zij aan lagere eischen zullen mo gen voldoen dan de tegenwoordige Rijks kweekscholen de norm voor do opleiding is dus gedaald. Daar voor d9 bijzondere kweekscholen een subsidie wordt voor gesteld van f2,059,000 en voor de open bare van slechts f 40,000, zullen de open bare onderwijzers het in hoofdzaak met enkele Normaalscholen moeten doen. Id een adres heeft het hoofdbestuur van het N. O. G. op deze onbillijkheid gewezen en daaraan den wensch toegevoegd, dat ook aan de Rijkskweekscholen zal wor den verbonden een cursus voor de hoofd akte en dat één eDkel radicaal het recht zal toekennen tot het geven van onder wijs in plaats van de vele examens, die de onderwijzers thans moeten afeggen. De eischen daarvoor kunnen dan veel hooger worden en moeten vrijgemaakt wordon van alle futiliteiten, die thans nog op examens worden gevraagd. De kweekschool moet een vakschool worden. Het punt in de wetswijziging, dat de gemoederen het meest in beweging heeft gebracht, is do subsidie, die de Regee ring aan de bijzondere scholen zal ver strekken, en gelijk zullen gesteld worden met die aan de openbare. Het gevolg daarvan zal zijn, dat er spoedig bij de 1300 reeds bestaande bijzondere scholen nog een groot aantal zullen komen, die de openbare een sterke concurrentie zul len aandoen, omdat de openbare is ge bonden aan een menigte voorwaarden, die op de bijzondere niet van toepassing zijn. Op vele plaatsen zullen dus een aantal scholen en schooltjes ontstaan, die den grond zullen leggen tot voortdurende scheiding tusschen volwassenen, omdat reeds in de jeugd de uitverkorenen wor den gescheiden van de vervloekten. Op de resultaten van het onderwijs zullen kleine scholen verderfelijk werken, omdat het onmogdfjk is, dat één ci twee leerjg krachten voldoende onderwijs kunnen geven aan kinderen van verschillende vorderingen en leeftijd. De openbare school zal worden ontvolkt, overcomplete onder wijzers op wachtgeld gezet of ontslagen en door vermindering van subsidie, zullen de gemeentebesturen worden onttrokken aan den steun ter leniging van hun financieelon nood. Do volksontwikkeling zal van dit alles de dupe zijn, daar het gebonden openbaar onderwijs hooger zal staan dan het vrije bijzonder. Nog is in de wetswijziging opgenomen een classificatie van scholen, ter bepaling van het salaris der onderwijzers, die in grootere plaatsen een hooger tractement zullen genieten dan in kleinere, omdat de levensstandaard in de laatste lager is. Uit een door het Genootschap ingesteld onderzoek is gebleken, dat daarin al heel weinig verschil bestaat, waarom het Ge nootschap een vaste som van Rijkswege wil, die door de gemeentebesturen naar billijken maatstaf verhoogd kan worden. Treurig is bet gesteld met art. 39, regelende de wachtgelden Het Genoot schap heeft reeds om een betere regeling daarvan govraagd, doch kreeg van den Minister ten antwoord, dat hij een andere regeling in overweging zou nemen, indien de toestand onhoudbaar werd. Nog wenscht het Genootschap, dat een mini mum van wachtgeld zou worden bepaald, en dat een op wachtgeld gezet onder wijzer zoo spoedig mogelijk naar elders zou worden geplaatst. Ten slotte behandelde spr. de vraag Waarom voeren zoo velen strijd tegen do openbare school ZijD antwoord was »wie baar bestrijden kennen haar niet of belasteren haar". Het practische »hebt elkander lief" wordt er geleerd, doordat leerlingen van allerlei richting dagelijks met elkander verkeeren en hen ingeprent wordt verdraagzaam te zijn. De open bare school is geen moderne sekteschool, zij kweekt geen socialisten of materialis ten. Spr. spoorde zijn hoorders aan tot een strjjd tegen allen, die de openbare school aanvallen. Laat, zoo eindigde hij, de school ook voor den onderwijzer zijn een voorwerp van aanhoudende zorg, op dat niet, zooals de tegenstanders beoogen, 2/g van haar leerlingen voor haar verloren gaan. Dat de oponbare onderwijzers strijdeD voor hunne school als voor het symbool van do volkseenheid en van de gewetensvrijheid Na de pauze werd gelogenheid gegeven tot het wisselen van gedachten met den spreker, dcch niemand had aanvaükeljjk ets in het raidden te brengen. Toen her vatte dhr. A. zijn voordracht om ook te wijzen op de lichtzijde van dit ontwerp. Een eerste voordeel ervan is, dat de rechtspositie van de bijzondere onderwij zers er in is vastgelegd. Meermalen toch is het voorgekomen, dat iemand hunner werd ontslagen, zonder zich op eenig lichaam te kunnen beroepen, zooals de openbare onderwijzers dat kunnen op Ged. Staten of op do Koningin. Spr. gaf hier eenige staaltjes van de willekeur en de kleinzieligheid van sommige bijzon- dere-sehoolautoriteiten. Nadat hij nog had gemeld, dat het genootschap ook aandringt op hooger subsidie voor scholen voor achtergebleven kinderen en op uitbreiding van het aantal leden van een in te voeren Raad van beroep, werd weder gelegenheid gegeven met hem in debat te treden. Dhr. Van Schelven van Goes gaf het Genootschap in overweging ook pogingen aan te wenden om de openbare onder wijzers gelijk te stellPD met de bijzondere, wat betreft hot recht om al of niet handel te drijven of bijbetrekkingen te vervullen, watvolgens de tegenwoordige wet den openb. onderwijzer is verboden. Dhr. v. d. Bruggen van Kapello bo- tuigde instemming met den vorigen spr. en wilde nog, dat het wachtgeld, dat een ontslagen onderwijzer geniet, niet wordt verminderd met bet bedrag dat hij tijdens zijn non-activiteit op' andere wijze mocht verdienen. Dhr. Leys van Baarland wenschte er bij de Rogeering^op aan te dringen, dat in do wet wordt bepaald, dat één over complete onderwijzer niet kan worden ontslagen, en dat aan elke school, hoe weinig leerlingen zij ook telt, minstens twee leerkrachten moeten zijn. Hij achtte deze bepaling noodig, omdat op de dorpen waarschijnlijk zooveel scholen en schooltjes zullen ontslaan, als er godsdienstige ge zindten zullen gevonden wordeD. Dhr. Van Schelven voegde hieraan toe, dat ook de vereeniging van hoofden van scholen dit wil. Dhr. Andriessen antwoordde hun dat aan hun verlangen reeds is, of zal wor den voldaan en eindigde zijne voordracht. De leider der vergadering, dankte in de eerste plaats den Districts-schoolop- ziener voor zijne tegenwoordigheid, die spr. op den hoogsten prijs steldever volgens bracht hij hulde en dank aan den spreker van den avond, betuigde aan de aanwezigen zijn blijdschap over de talrijke opkomst, maar tevens zijn spijt, dat tegenstanders van hot openbaar on derwijs zich niet hebben laten hooren. Hij sloot de bij eenkomst met een op wekking tot het voeren van een nobelen strijd voor de belangen van het open baar onderwijs, een steun, dien het wel noodig zal hebben. Rechtzaken. De gymnasiumquaestie te Doetinchem. Wij vernemen, dat mr. P. J. Troelstra die als verdediger in de zaak van dr. J A. der Mouw zal optreden, uitstel van behandeling aan de rechtbank heeft ver zocht, daar bij nog niet geheel gereed is mot zijn verdediging. Door den verdediger zgn een aantal leerlingen van het gymnasium te Doetin chem gedagvaard, om als getuigen a dé charge op te treden. ZCt.) De oorlog in het Oosten. Toen den 8en October de dagorder van generaal Koeropatkin van den 2en October aan het leger in Mandsjoerije, in de dag bladen verscheen, schudden alle lieden, die eenige notie hadden van krijgskunde, bedenkelijk het hoofd. Dat was ietB nieuws, dat een opperbevelhebber volle zes dagen voor het begin van eene belangrijke operatie, deze aan zijn leger in snoevende woorden aankondigt. Volle zes dagen, tot den 8en October, heeft aan het toch reeds zoo snuggere Japansche legerbe stuur den tijd gelaten om zich voor te bereiden op hetgeon bomen zou I De gevolgen zijn niet uitgebleven. Gaat men verder na, op welke wgzo

Goessche Courant | 1904 | | pagina 2