1904. JN°. 123, Dinsdag 18 October. 91s" jaargang. F1U1L1ITO® Een Familieveete. De uitgave öezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezondord op foestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f ÈB&&« &.f'zoadorlgke aommori 5 cent. Inzending wan advertenfsësi vóoir- 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertontiën is van 1- 5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj d'rocte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwolgks- on doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden vac 110 regels ït f 1,berekend Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G-. Rijkens. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes op DONDERDAG 20 OCTOBER 1904, des namiddags 7 tys uren. Goes, 17 October 1904. De Burgemeester, DE KONING KOOIJ. Punten van Behandeling Resumtie notulen der vorige ver gadering. 1. Ingekomen stukkon. 2. Adres van den heer O. Risseeuw, houdende verzoek om eervol ontslag als lid van het gasthuisbestuur. 3. Benoeming van een lid van bet gast huisbestuur, vacature C. Risseeuw." 4. Benoeming van twee assistenten aan de avondschool voor ambachtslieden, respectievelijk voor lijnteekenen en vakteekenen. 5. Af- en overschrijving op posten der begrooting, dienst 1904. 6. Wjjziging der begrooting, dienst 1904. 7. Vaststelling der 6choolgeldkohieren voor school A en de Meisjesschool over het cursusjaar 19041905, 8. Vaststelling 2de suppletoir kohier van den hoofdei, omslag, dienst 1904. 9. Begrooting van het burgerlijk arm bestuur, dienst 1905. 10. Adres van den concessionaris voor den aanleg van een stoomtram Bor- selen-Goes-Wolphaartsdijk, houdende verzoek om verhooging der reeds toegestane subsidie. 11. Adres van de vereeniging »Handels- belangen", houdende verzoek tot ver leening van meerdere subsidie aan den tram-concessionaris. 12. Adres van de firma Wed. J. H. C. Kakebeeke Gz. te Middelburg inzake het aangaan van eene ruiliDg van grond. 13. Aanvragen om restitutie of ont heffing van belasting. 14. Adres van het onderwijzend perso neel inzake salarisverhooging. 15. Gemeentebegrooting, dienst 1905. Buitenland. Opening van het politiek seizoen. Voor de Fransche Regeering komt een moeilijke tijd. Dinsdag komt de Kamer weer bijeen en misschien, het zou geen wonder zijn, benijden de Fransche minis ters hun Russische collega's, omdat deze geen last hebben van een volksvertegen woordiging. Dan mogen zij zich troosten met de gedachte, dat men het in Frankrijk toch enkel op hun staatkundig leven toe legt, terwijl men in Rusland soms aan het aardsehe bestaan van ministers een gewelddadig einde maakt. Er is reeds in de Fransche Kamer 21 Naar het Fransch, dook PAUL BERTNAY. Op het oogenblik, waarop de roem hem tegen lachte, voelde Maxime Séran zich in-gelukkig. Niets ontbrak hem meer, noch vermaardheid, noch wangunst. Sedert lang was hij verliefd op die grillige, onbegrijpelijke Camille Girot, die voor alles vrouw was, als ze voor een oogenblik wilde vergeten, dat ze eene groote artiste was. Tot zijn vreugde en zijn trots kon hij dien avond tot zich zelf zeggen, dat dien avond hun vriend schap misschien in een teerder band zou overgaan. Ze had erin toegestemd op dien mooien Juni-avond met hem naar buiten te gaan, naar een van die zomer- theaters, die toen zoo in de mode waren En dan zou men verder zien. Toen hij het artikel, waarin men zijn stuk »L'eau dormante" prees, gelezen had, liet hij do brochure vallen en begon bij tegenover bet portret, waarvan de zwarte oogen hem aanstaarden, over aller lei dingen te mijmeren. Welk een vreemde mengeling was die Camille Giroteen mengeling van jeug dige vroolijkheid, en van verdriet, waar van men de oorzaak niet kon gissen van een vertrouwelijk laisser-aller en van trotsche terughouding, en bovenal van eene alles overheerschende wilskracht, die haar tot het heerlijkste schepsel maakte, dat hij ooit in zijn leven ont moet had. Men fluisterde wel het een en ander over haar. Maar was dat waar Het kwaadspreken gaat zoo licht in laster over. En omdat Camille Girot zoo benjjd de onvermijdeljjke interpellatie over de algemeene politiek aangekondigd. En er zijn enkele scheuren in het >bloc", dat de Regeering steunt, gekomen. Zooals men weet hebben enkele politici, tegenstanders van de atm-clericale staat kunde van dit Kabinet, eenige brieven en aantoekeningen van wijlen den vroe- goren minister Waldeck Rousseau gepubli ceerd, waaruit blijkt, wat trouwens niet onbekend was, dat deze meende, dat Combes te ver ging. Van deze politici zal de aanval uitgaan. Nu is echter dezer dagen te Toulouse een congres vergaderd ge weest, dat zijnen invloed zal doen gelden op het Kabinet en op de ontwikkeling der dingen. Het was de jaarlijkscho bij eenkomst van radicalen en radicaal-socia listen. Zij vormen eigenlijk de kern van de Regeeringspartij, die door de aanslui ting van do socialisten aan do eene en den linkervleugel der gematigde republi keinen aan de andere zijde, is aangegroeid tot wat men het »bloc" noemt. De ver tegenwoordigers op het congres hebben nogmaals trouw gezworen aan hel mini sterie Combes. Eu belangrijk is ook, d&t de heer Bourgeoiswiens afval van de partij was voorspeld, een brief schreef aan het congres zeggende, dat hp zich weer onder het oude vaandel schaart. De BVansche Regeering zal al dien steun wel noodig hebben bjj de komende debatten. Een nieuw schandaal. In de Fransche bladen had men bet druk met de arrestaties van ecnigo offi cieren. Er is weer eens eene onregel matigheid gebleken in het beheer der gelden van het ministerie van Oorlog, meer bepaald van den inlichtings- of spionnagedienst. Er is eene niet onbe duidende som, 25000 f/ancs, verdwenen. Het heet, dat daarmede een bekend spioü, die bij den generalen staf onder den naam Austerhtz bekend is, voor bewezen diensten is beloond. Maar men was niet gewoon hem in andere gevallen zoo hoog te betalen hij ontving geregeld maar een matig inkomen en het schijnt nu reeds vast te staan, dat de 25000 francs gebruikt zijn om te dienen in de zaak- Dreyfus \óór het protest te Rennes. Maar duidelijk is het geval niet en daarom juist een rijkvloeionde bron van praatjes en geruchten, want bet meest wordt er altijd gepraat over onderwerpen, waarvan geachte sprekers geen van allen recht op de hoogte zijn. Dat zal ook de reden zijn, waarom in parlémenten en raadszalen zooveel tjjd wordt verpraat. Koning George van Saksen f Koning George van Saksen is na een lang en smartelijk lijden te Pilnitz over leden. Slechts korten tijd heeft hij op den troon van zijn land gezeteld. Den word, moest zij de gewone belasting van den roem betalen. En wat vertelden zij eigenlijk, die het diepst in haar intieme leven wilden in dringen Dat zij verliefd was op hem, die haar in de kunst had ingewijd, en dat na een gelukkig tijdperk van drie jaar, waarin geheel Parijs over dat be roemde huwelijk sprak, een diepe, bittere ontgoocheling haar deel was geworden. De man, voor wien zij hot oordeel der wereld getrotseerd had, die man was het offer, dat zij hem gebracht had, niet waard geweest. Hij had haar verraden ze had er de Toen eindigde het in een tragedie, naar men veronderstelde. Het scheen, dat zij den dood had ge zocht. Maar die periode, die altijd met een gebeimzinnigen sluier bedekt bleef, was ook het begin van onvermoeiden ar beid en van een schitterende zegepraal. Op eens was zij een groote artiste ge worden het succes, dat onverwacht en in ruime mate haar deel was geworden, en dat haar te gelijk rijk en beroemd maakte, het succces verschafte haar op eens een geheel andere positie. Men zou gtzegd hebben, dat zij een andere, een onverschilliger levensopvat- ting gekregen had, toen die kleine te leurstellingen het visioen van kunst en schoonheid hooger deden rijzen. Maar die lachende onverschilligheid ging nooit over in zwakheden. Het waren uitingen van sympathie, waarvan men niet wist of men ze met den naam van liefde of vriendschap moest bestempelen. Ze gaf niet om de praatjes der monschen, maar ze vergat nooit, wat ze aan zich zelf verschuldigd was. Ze had vele vrienden, maar geen min naar. Als men daar soms toespoli ogen op maakte, trok ze hare schouders op. Ze vond hot beneden zich om zich te 19 Juni 1902 stierf zijn broeder, de in Saksen zeer beminde koniDg Albertzonder kinderen Da te laten, en dezen volgde bij, als broeder, op. Prins Oeorge was reeds een grijsaard, toen hij de Regeering in Saksen overnam, bijna 70 jaar oud, en het gewicht van de kroon viel hem dan ook te zwaar. Daarbij kwamen nog familie-tragedies, zooals het wegloopen van de kroonprinses van baren inan, wat zijn leven verbitterde. De nieuwe koning, die onder den titel van August III de Regeoring heeft aan vaard, is in Dresden populair, doch daar er geen koningin naast hem op den troon zetelt, zal het hofleven in Saksea wol blijven wat het was, saai. GOES, 17 Oct. 1904. In de jl. Vrijdagavond gehouden algemeene vergadering van de loden der vereeniging »De Ambachtsschool" alhier werd de begrooting voor 1905 vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 12941,395 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1990,595. Onder do ontvangsten is begrepen een goed slot van het vorige dienstjaar van f 2453,895. In do vacature, ontstaan door het ver trek van jhr. Van Reigersberg Versluijs, werd met algemeene stemmen benoomd dbr. J. P. van De betrekking van dhr. van Breda, ambtenaar ter secretarie te 's-Heer Arends- kerke, die benoemd is tot waarnemend secretaris-ontvanger der gemeente Kolijns- plaat en Kats, wordt gedurende dien tijd vervuld door dhr. B. Quist, vroeger to Goes woonachtig. Donderdag houdt de afdeeling Zee land van de Ned. Bond van Gemeente ambtenaren te Middelburg eene vergade ring. Onder meer komt aan de orde de benoeming van een nieuw bestuur. Dhr. de Veij, secretaris der gemeente Ierseke, is candidaat gesteld voor het hoofdbestuur van den Bond. De Rijksmiddelen. De opbrengst van 's Rijks middelen over September 1904 is weder lager dan die over haar naam- genoote van 1903, en wel met een be drag van f284,000. Bracht September van het vorige jaar f 11,809,296,285 in de schatkist, dit jaar was bet een som van f 11,525,119,08. Toch kan niet gezegd worden, zegt de V. Ct., dat de af- geloopen maand een slecht figuur maakt, omdat over het algemeen de middelen weinig minder, de meeste zelfs iets meer hebben opgebracht. Het nadeelig verschil van f284,000 vindt zijn verklaring in de mindere ontvangst der successierech ten met f364,000, zoodat bij gelijke op brengst dezer rechten September van dit jaar eeD overschot zou hebben op geleverd, vergeleken met verleden jaar. Gaan we de verschillende rubrieken verdedigen. Maxime Séran was benieuwd hoe dat avontuur zou eindigen. Hij wist niet eens hoe oud Camille was. Naar haar verhalen gerekend, moest ze de drie kruisjes al achter den rug hebben. Men kon hot haar niet aanzien, daar zij tot die bevoorrechte vrouwen behoorde, wien de tijd nieuwe bekoor lijkheden verleent. Bij kende haar reeds sedert geruimen tijd. Op zijn gemak, iü het schemerlicht van hot atelier gezeten, lette Maxime Séran niet op don tijd. Op eens hoorde hij bellen. Dat was zeker de een of andere bezoeker maar het ging hem niet aan. Alleen deed het hem uit zijne droo- merjjen opschrikken. Hij keek op de pendule en vond dat ze wel wat lang aan haar toilet bezig was »welnu, a's ze zich mooi maakt, doet ze dat voor mij Hij had een nieuwe sigaret, opgestoken, toen Camille Girot in avondtoilet, maar zonder hoed of mantel, het atelier binnen kwam. »Zoo, mijn waarde, kom je hier om mij je japon te laten bewonderen Nu ze is prachtig Zonder hem den tijd te laten om zijn compliment af te steken, kwam Camille haastig naar hem toe. »Wat heb je Je schijnt aaDgedaan »Ja, dat ben ik ook Iets onverwachts, iets onmogelijks iets, dht ik onmoge lijk had kunnen verwachten Kortom, beste vriendik zweer u, dat het geen voorwendsel is Ik ben genood zaakt om van het genoegen af te zien, dat ik hedenavond in uw gezelschap zou gesmaakt hebben." »0, zoo I" »Er is daareven hier iemand aange komen. En nu kan ik oumogclijk Uornand »Weos maar gerost, het is een dame 1" na, dan blijkt dat de schommelingen der cijfers in de beide maanden September gering zijn. Meev hebben dit jaar opgebracht de grondbelasting ruim f9000, het personeel ruim f53,000, do rechten op den invoer ruim f19,000, het gedistilleerd f2000, de accijns op hot geslacht ruim f 11,000, de zegelrechten bjjna f 16.000, de domei nen f3000, de posterijen f37,000, de te legraaf f17,000, en do loodsgelden ruim f 1000. Minder de bedrijfsbelasting f27,000, do vermogensbelasting f20,000, de suikeraccijns f 4000, de wijnaccijus f17,000, de zoutaccijns f3000, de regi stratierechten f16,000, de successierech ten f364,000, en de jacht en visscherij- akten f2500. De overige middelen wezen verschillen aan beneden de f luOO. Het nsultaat der eerste negen maan den van dit. jaar is f 104,492,723,175 tegen f 105,467,048,195 in betzelfde tijdperk van 1903, bij welk laatste getal, om een juiste vergelijking te krijgen, nog moot gevoegd worffen een bedrag van f1,309,499,925 wegens verleende suiker- premién over 1903. Ook dit laatste nadeolig veri-chil voor 1904 kan niet verontrustend heeten, wan neer men in aanmerking neemt, dat hot wisselvallige successierecht over de eerste negen maanden van dit jaar slechts een be drag heeft opgeleverd van i 9,425,885,205, togen f 12,113,844,455 in de eerste negen maanden van 1903, d. i. nu f 2,687/959.25 minder. Ware de opbrengst der successie rechten dezelfde geweest als in 1903, dan zou het gedeelte van dit jaar met bijna 4 ton boven het correspon- deerende tijdperk van 1903 zjjn gekomen. Meer hebben opgebracht in do eerste liegen maanden van 1904: de grondbe lasting f 129,000, hePpersoDeel f 139,000, de bedrijfsbelasting f 168,000, de ver mogensbelasting f 37,000, de rechten op den invoer f105,000, de suikersc fijns f79,000, de zoutaccijns f 12,000, bier en azijn f12,000, de registratierechten f136,000, de posterijen f321,000, de Staatsloterij f6000, de jachtakten f 3000 en de loodsgelden f75,000. Minder leverden opde wijnaccijns f68,000, hot gedistilleerd f167,000, de accjjns op het geslacht f 65,000, de zegel rechten f479,000, do bypol heekrechten f6000, de successierechten f2,687,959,25 en de rijkstelegraaf f40,000. In de St. Ct. no. 242 is opgenomen de wet van 12 Oct. jl. tot herziening van de wet, houdende wettelijke bepalin gen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkeuschap. Die wot is in werking getreden 15 October jl. Ongevallenverzekering. Bij den Raad van State bevindt zich, volgens het N. v. d. D., op dit oogenblik een wetsontwerp x>Een dame? laat ze dan maar meegaan." »Wel neen verbeeld je Zij stak hem baar hand toe. »Wees nu eens aardig, Séran wees eens goed op me »Ja, en ga heen zei hij niet zonder een zweem van verwijt in zijn stem. »Ea als je nu zonder boos te worden heengaat, dan wil ik je wol zeggen, dat het mij spijt, ja zelfs verdriet doet, dat ik u geen gezelschap kan houden." »Ik houd het dus te goed »Dat is niet onmogelijkwe zullen zien." Hij was handig, dat hooide bij zijn beroep. Hij schikte zich in het onver mijdelijke, kuste do hem aangeboden hand en zei »Tot morgen dan." »Ja, tot morgen, ge zijt een engel." Daarom ontplooi ik nu mijne vleugels, vaarwel Maxime Séran was heengegaan. Om hom spoediger te doen vertrekken had Camille hem tot in de antichambre gé bracht. Zjj hielp hem aan zijn overjas en deed de deur voor hem open toen zij die achter hem had toegedaan, uitte zjj een kreet van veilicnting, die weer ©enigszins door eon uitroep van spijt verzacht word. Arme jongen, bij is toch wel goed." Toen vloog zij naar het ver trek, waar de pas aangekomene op haar wachtte, zij nam haar bij hare hand en bracht baar naar het atelier. »Kom hier, lief kind, hier zjjn wjj meer op ons gemak Toen zij zenuwachtig en bevende op dien grooten divan zat, nam zij haar handen in do hare, ging naast haar zitten en zeide »Ben jij dat nu 1 Ben jij die aardige, kleine Gratienne, die mij zoo lekker kou pakken CLh, doe liet nog eens maar stevig boel stevig 1 tot regeling van de administratieve recht spraak. Bij deze wet worden de Raden van Beroep en de Centrale Raid van Beroep voor de Ongevallenverzekering opgeheven en wordt de/e rechtspraak gebracht bjj de gewone Rechtbanken en Gerechts hoven, dio daartoe met afzonderljjke ka mers zullen worden uitgebreid. Do leden van den Centralen Raad van Beroep zullen als raadsbeeren in de gewone Gerechtshoven worden benoemd. Opkomst van de landweer. De Tel. deelt mede, dat de minister van oorlog het voornemen heeft, voor opfeniDg onder de wapenen te roepen In 1906 de land weer-lichtingen 1903, 1904 en 1905 in 1908 dio van de jaren 1903, 1906 en 1907 in 1909 die vbti de jaren 1904, 19u5 en 1908; in 1911 die van dejaran 1906, 1909 en 1910; in 1912 die van do jaren 1907, 1908 en 1911, enz. Hoetiekenskerke. In de Vrijdag j.l. gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werden tot ambtenaren van den Burgerlijken StaDd benoemd a. als bezoldigd ambtenaar dbr.Enne- rins, gemeente-secretaris; b. als onbezol digde ambtenaren dhm. M. O. Verbeek, wethouder, en J. van der Linderaadslid, allen belast met alle werkzaamheden en optredende in volgorde van benoeming. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim voor wijk B, werd benoemd dhr. F. Roorda, onderwijzer aan de R.-K. Parochiale school te Kwaden dam me, zulks in plaats van dhr. C. Goenee, die be dankt had. Nog werd voorlezing gedaan van een afschrift van het adres van de Vereeni ging Handelsbelangen" to Goes, toege zonden aan heeren Prov. Staten van Zeeland, om het bekende adres van den Raad der gemeente Hoedekenskerke, in zake den stoombootdienst op de Wester- schelde te steunen. Waarde. In de gemeenteraadsverga dering van 14 Oct. jl. word de begroo ting voor het dienst jaar 1905 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 8845,725. Da jaarwedden van de onderwijzers, de hh. Bril en De Jager, werden in ver band met hunne 20 dienstjaren verhorgd met f 50. Het hoofd der school, dbr. M. van WeeleeD de onderwijzer, dhr. De Jage', werden belast met het geven van herhalingsonderwjj8 aan jongens. De begrooting voor het dienstjaar 1905 van het burgerlijk of algemeen arm bestuur werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 1756,74, met een post vcor onvoorziene uitgaven groot f 839,81. Wolferisclijk. De ingelanden van den Westerland- en die vau den Westkerke- polder besloten Vrijdagnamiddag jl. op een Zachtjes en treurig voegde zij er bij xZoo'n kus 1 een kus, die van daarginds komt. Dat is al zoo lang geleden Haar nieuwsgierigheid en angst kregen weer de overhand. »Woon je tegenwoordig in Parijs?" »Ik ben er zoo even aangekomen, tante »Zoo even gekomen sedert wan neer dan »lk kom juist van den trein. Ik wist uw adres niet. De koetsier, dien ik aan het station genomeD had, bracht mjj naar een bureau, waar men mij zei, dat ik het in Tout Paris moest zoeken. Ik heb in dat boek gezochten het inderdaad dadelijk gevonden »Maar met wien ben je naar Parjjs gekomen Alleen, tante," antwoordde ze ver- bleekend. Camille keek daarop onderzoekend in hare zwarte oogen. Ze las er een grooten angst in. »En en waar kom je vandaan »Van de Buissonnière". »En weten zjj hetdaar ginds »Neon ^Ongelukkig kind Dus is het een dwaze inval van je »Och tante 1" zei ze snikkend, terwijl ze zich in de armen wierp van die mooie vrouw, op wie zo al haar hoop gevestigd had »Ocb taDte ja ik was zoo ougelukkig!" »Och God maar, laat eens booren Je moet 't me zeggenJe komt nu hier om >Om uwe hulp in te roepon, tante om bij u een schuilplaat te zoeken". >Bij mg En als ik er nu eens niet geweest was »Ik wist, dat u in Parijs waart". Vei lel rog dan eens gauw alles, kleintje Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1