als dhr. Cupéry zeide en trachtte dit met cjjfers te staven, en wilde men het stratenplan uit de gewone middelen uit voeren, dan zou dit langer duren dan de voorgenomen leening loopen zal. Maar aangenomen, dat de vooruitgang der fi nanciën zoo gunstig was, als dhr. Cupéry beweerde, dan kan men immers meer aflossen dan voorgenomen is. Dhr. Cupéry gaf dit toe, maar merkte op dat daarmee de nieuwe last niet van de schouders der belastingbetalers werd weggenomen, waartegenover dhr. Van Harmeien aanvoerde, dat men ook den Hoofd. Omslag verminderen kan. Dhr. Cupéry had nog het bezwaar, dat sommige straten in het plan waren ver geten (hij noemde er vier), zoodat de voorloopige raming van f 10900 en een belasting van 20 cent per M. wellicht niet voldoende zouden zijn. De Voorzitter meende dat de opneming dier straten in het plan niet veel ver- hooging zou aanbrengen. Dhr. Muller verklaarde zich voor den aanleg der straten de menschen die daar wonen hebben al zooveel jaren aDdere straten helpen bekostigen. Dhr. Sauer verklaarde zich nogmaals tegen straatbelasting. Wilde men dan toch straten aanleggen, dan wilde hij liever den Hoofd. Omslag verhoogen. De Voorzitter vroeg of allen die Hoofd. Omslag betalen, eigenaars van huizen zijn. De heer Van Harmeien voerde als be zwaren tegen een uitvoering uit de ge wone middelen aan, dat dit te lang zou duren en dat men onvoorziene tegen spoeden kan hebben, bijv. aan de haven, alsmede dat men door een paar sterfge vallen van den laatsten tijd op vermin dering van den Hoofd. Omslag moet rekenen. Na nog eenige gedaehtenwisseling werd het stratenplan en de straatbelasting in beginsel met 7 tegen 3 stemmen (die van de h.h. CupérySauer en Wesdorp aangenomen. Nu kwam de begrooting in behande ling, eerst de uitgaven, daarna de in komsten. De post »salarissen van de ambtenaren ter secretarie" was even hoog geraamd als verleden jaar (f684). De heer Wesdorp vond dat vreemd, daar die ambtenaren respectievelijk toch slechts f420 en f120 genieten. De heer Van Harmeien (weth.) ant woordde, dat de bedoeling was, den klerk Sipsma met f30 te verhoogen. En wat moet er dan met de rest ge beuren vroeg dhr. Sauer. Die blijft in reserve voor latere ver booging, antwoordde dhr. Van Harmeien. Wil de raad dat niet, dan kan het over schot voor wat anders gebruikt worden. Dhrn. SauerWesdorpCupéry en Pol derman vonden die hooge raming onge motiveerd en de eerste stelde voor den post te schrappen. De Voorz. ontraadde dit en bracht den post in stemming, maar deze werd met 6 tegen 4 st. verworpen. Nu stelde dhr. Van Harmeien voor, Sipsma met f30 te verhoogen, wat door den Voorz. gesteund werd, doch dhr. Cupéry wilde dan liever den klerk Steen blok verhoogen. Dhr. Van Harmeien vond dit goed en stelde ook voor dezen f30 voor. Na breedvoerige bespreking werd het laatste voorstel met 6 tegen 4 st. aangenomen over het laatste slaakten de stemmen. De beslissing volgt in de eerstvolgende vergadering. Bij den post ^drukwerken, gedrukte stukken enz." beval dhr. Cupéry aan, deze zooveel mogelijk door ingezetenen te doen leveren. De Voorz. antwoordde, dat dit ook de geest is van het D. Best., maar altjjd kan dit niet. De nieuwe post »aanbrengen van 2 urinoirs" (de eerste in de gemeente) werd goedgekeurd, en de geraamde f 100 later zelf met f50 verhoogd. Van den post f745 voor instandhou ding van schoollokalen enz. was f478 bestemd voor de verlenging van een gang achter school 1. De heer Cupéry vroeg of B. en W. dit werk zoo groote verbetering zouden achten, dat het dat geld waard was. De heer Van Harmel°n zette de voor- doelen van de verlenging uiteen en ver dedigde die krachtig, met het oog op luchtverversching en brandgevaar, doch de, voorz. verklaarde onomwonden, dat de te verwachten verbetering voor hem zeer twijfelachtig was, waarom hij tegen den post zou stemmen. De heer Cupéry deelde die zienswijze, paar wilde f100 uittrekken voor ver betering der ventilatie. De heer Sauer stelde voor de f 478 terug te brengen tot f100 hetwelk met 8 tegen 2 stemmen werd aangenomen. De post f 100 voor aanschaffen en onderhoud van schoolmeubelen werd op voorstel van den heer Van Harmeien tot f 300 verhoogd, omdat hem gebleken was, dat vele tafels vernieuwing of herstel vereischen. Daarmee waren de uitgaven afgehan deld. Het totaal zal in de volgende ver gadering worden vastgesteld. De inkomsten gaven geen aanleiding tot discussie. Zjj moesten verminderd worden met 25 */o van de geschrapte f 478. Alleen gaf de heer Wesdorp een wenk, voor een schommel op de kermis minstens evenveel staangeld te eischen als voor een carrousel. De Voorzitter antwoordde, dat dit al leen kon door wijziging der betreffende verordening. "Wegens het vergevorderde uur werd de behandeling van bezwaarschriften tegen den hoofd, omslag aangehouden. De Voorzitter vroeg en verkreeg mach tiging tot den verkoop van 3 oude brand spuitslangen, waarna de vergadering ge sloten werd. 's-Heerenhoek. In de Zaterdag jl. gehouden gemeenteraad alhier waren alle leden tegenwoordig. Ingekomen was o. a. eene missive van Gedeputeerde Staten, waarbij aan den ambtenaar van den burg. stand, belast met alle werkzaamheden, eene bezoldiging werd toegekend van f 80 en aan de plaatsvervangers geen. Door den commissaris der Koningin werd medegedeeld, dat tot leden van bet college van zetters zijn herbenoemd dhrn. P. van Stee en M. de Baar. Op het adres van den heer Mulié, na mens den heer Nieveen, welke laatste aan den raad verzoekt, de subsidie voor de stoomtram BorseleGoesWolferts- dijk, a f 75, te verhoogen met 13 en den duur daarvan te brengen van 15 op 20 jaar, werd met algemeene stemmen toestemmend besloten. De begrooting voor 1905 werd door den raad vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 8352.19. Rijksbijdragen aan de Gemeenteu voor Lager Onderwijs. Bjj de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging der be grooting van binnenlandsche zaken voor 1904 o. a. met f50,000 ter tegemoetko ming aan de gemeenten, die door het niet voldoen aan den eisch, gesteld in het vierde lid van art. 45 der wet tot regeling van het lager onderwjjs voor een of meer harer scholen over 1902, geen aanspraak kunnen doen gelden op de in dat wetsartikel bedoelde Rijks bijdrage. Niet minder dan 90 gemeenten wor den, wat het dienstjaar 1902 betreft, door de bedoelde strafbepaling van art. 45 voornoemd, getroffen. Voor een groot deel is dit hieraan toe te schrijven, dat niet of niet tijdig werd voorzien in de behoefte aan onderwijzend personeel, ont staan ten gevolge van vermeerdering der schoolbevolking. Het is geblekeD, dat meerdere gemeen tebesturen dan aanvankelijk kon worden vermoed zich nog niet voldoende reken schap hadden gegeven van de nieuwe wetsbepaling. Voor de bovenbedoelde 90 gemeenten is door de toepassing van bovenbedoelde strafbepaling oen gezamenlijk bedrag van f 135,046,97 1/3 verloren gegaan. Het totaal bedrag der tegemoetkoming van het rijk zal nu f 100,000 bedragen, wanneer het ingediend wetsontwerp wordt aangenomen. Bij dit wetsontwerp wordt voorts eene verhooging dor begrooting van binnen landsche zaken met f 6000 gevraagd voor kosten van commissiën en van onder zoekingen door deskundigen, 0. a. om eene commissie, die zou onderzoeken of hier te lande lood wit verf door zinkwit- verf ot op andere wijze ware te vervan gen, de gelegenheid te openen proef nemingen te doen. Kerknieuws. Ned. Hervormde Kerk. Kolijnsplaai. Door de kerkvoogden der Ned. Herv. kerk alhier, is de heer J. Tazelaar met het lot tegen den heer A. Deurwaarderbenoemd tot kerkelijk ontvaDger en secretaris van het collego van kerkvoogden. Er waren zeven sol licitanten. De collecte voor de armen bij gele genheid van de jaarlijksche »Oogstpreek" id de Ned. Herv. kerk alhier, heeft thans f 79.15 opgebracht. Onderwijs. De Staatscourant no. 230 bevat het programma voor bet in 1905 te houden examen tot toelating aan de rijkskweek school voor onderwijzers en onderwijze ressen, bedoeld bij art. 25 der regelen voor de rijkskweekscholen, vastgesteld bjj Kon. besluit van 21 Mei 1891 Staats blad no. 97). Heinkenszand. De Unie-collecte te Nisse, 's-Heer Arendskerke en Heinkens- zand, aan de huizen gehouden, bracht f 145.80 op. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Borsele. Vrjjdag werd alhier op de verkooping van een boereninspan een 3- jarig vos merriepaard verkocht voor f 610, behalve f 62.50 voor onkosten. Brieven uit Parijs. XII. Trianon. Driewerf zalig, wie, der stad ontvloden, Rein geluk op 't stille land geniet." Aldus zong Potgieter in zijn Land leven," een gedicht, dat jubelt over de heerljjke natuur buiten, ver verwjjderd van het druk, vermoeiend stadsgewoel, waar men »aan de gril van toon en mode ontvlugt," weder mensch wordt en >als de zeeman, nood noch plagen, in de vrije en zoete zui'vre lucht kent." Dat kalme, dat vrjje, ge vindt 't terug in de romantische tuinen der Trianons, de twee kleine paleizen, door Bode wijk XIV en zijn opvolger in de on- middelljjke nabijheid van het Koninkljjk Versailles gebouwd. Meer nog dan het indrukwekkend park van het slot dar Bourbons bekoren de keurige dreven rondom deze beide pareltjes van palei zen de reuzen-plantsoenen van Versail les met hunne kostbare waterwerken zijn grootscher van aanleg, kostelijker uit een oogpunt van tuin-architectuur, doch vruchteloos zoekt men in die hoekig, stijf geschapen grasvlakten, in die ge weldige boomgroepen het liefijjke, het ♦reizende" der losse tuinen van Trianon. Getuig 't niet voor den goeden smaak van Marie Antoinettedat zij het plekje, waar men het »Gehucht" bouwde, tot hare dagelijkscbe verblijfplaats koos. Daar liet de Koningin eenigo schilderachtige huiskens plaatsen, daar speelde zjj als een klein kind s> boerin netje," dwaalde rond in een eenvoudig kleed, en maakte er haar eigen boter en room gereed. Geheele middagen toefde zij or, verge tend, dat zij vorstiu was en levend dan als mensch. En wij,lieden van eene groote opuw later, wij bewonderen nu nog de keuze der Koningin is men daar in dat gehucht van tengere huizen met rieten dak, ligt men daar aan den oever van den kleinen vijver verscholen in het hooge gras, dan wordt men egoïst, men wenscht alleen te zijn, alleen te gonieten van de goddelijke natuur, niet gestoord te worden door het alledaagsch gepraat van medebezoekers, die zuchten van beautiful, joli, biibsch" en je nog meer dere woordjes van bewondering in de ooren toeten. 't Is als een paradjjs, dat landschap van heuvels etf dalen, van kronkelende padon door vroolijk bosschagein de vijvers klappert, hef springen der visschen, die even boveD de wateroppervlakte komen spartelen, onder hot dik-groen geblaarte hebben zich schilders gelegerd, aange trokken door de zeldzame pracht der omgeving, de lucht is fijn, verkwikkend, men voelt zich als in eeno oase, ont vlucht die afmattende wereldstad, waar de lieden krioelen^ opeengehoopt wonen als zandkorrels in de woestijn. Het gros der monschen evenwel verkiest het park van Versailles boven het smaakvolle TriaDOnmen ziet vaker, dat '1 grootsche, goweldigè de menschlieid meer aantrekt dan het fijne, teer-besnaarde. Daar, vooral op den eersten Zondag der zomer-maan- den, verdringt nieu zich rondom de kostbare waterwerken, in de treinen van Parijs naar de vroegere residentie zit men als haring in een ton, van het station naar hot kasteel is 't een algemeen gohol en in de tuinen zija kibbelarijen over 't een of ander mooi plaatsje aan de orde van den dag. De Parijzenaar zit daar op de mollige gazons met zijne geheele fa milie, 'het eten heeft men van huis mede gebracht en de vrooljjke pic-nic wordt lustig-met rooden en witten wijn, welke toch in Frankrijk bijna te geef is, be sproeid. Moeders hollen met ingebakerde baby's op den arm heen en weer, de huis vaders volgen, een, sliert afstammelingen mede sollend, want al zorgt de meer ge goede bewoner der Seine-stad al bjjster slecht voor het leveren van weerbare mannen aan het vaderland, do arbeiders huizen zijn doorlóopend getuige van het vullen der zuigflesch en het verlangend gehuil der jong-goborenon. Men leeft zulk e6n Zondag buiten, men geniet van de muziek der militairen, de ouderdom verheugt zich in het vroo lijk gedartel der kleinen en deze op hunne beurt klemmen zich juichend aan draai molens, schommels en ander soort speel tuig vast. Dienstmeisjes met hunne vrijers hebben do afgelegen banken in het bosch opgezocht en vullen er de lucht met verliefde gilletjes en dikke, vette zoenen, andere minder gelukkige schooneD, dren telen, zacht heen en weer wiegend, rond en smachten naar bet viscbje, dat zoo straks aan het uitgeworpen haakje zal spartelen. Op het gioote kanaal van Ver sailles schieten de ranke roeibootjes door het vuii-groenestilstaande water, lachende meiden en jongens met verbit-roode hoof den trekken aan de diep in het water en hoog door de lucht vliegende riemen, in de café's aan den oever gillen gram- mophone's gierend het lied van den ♦Kleine Cohn", slurpt het dorstige publiek brem-zoete grenadine on zuur, slecht- sehuimend Bock-bier. 't Is Zondag, een ieder ib uit en vermaakt zich. En wan neer dan tegen 4 uur in den namiddag de groote waterwerken beginnen te spui ten, wanneer sissend het water schuimend naar boven vliegt, om kletterend, wijd uitgespreid wederom neer t,e vallen, dan gaat er een luid* lang uitgeschreeuwd heèe uit de volksmassa op, som migen klappen, alè kleine kinderen, in de handen van louter blijdschap. Doch het schouwspel'1^, dan ook rijk, heerlijk schuimt het watërin het groote Bassin de Neptune", iü dikke stralen werpt Apollo in geweldig rond bekken de vochtige massa naar boven, het water bereikt hier eeno hoogte van 23 M., en alhoewel het kostelijk tooneel een bestaan van slechts 20 minuten beeft, eischt deze korte weelde eene som van 8 10.000 frs. Zoo ziet men de fonteinen allen achtereenvolgens in werking, het volk spoedt zich zenuwachtig naar de verschil lende, overbekende plekjes, waar zoo dadelijk het water-concert een aanvang neemt, men speelt vroolijk in de door schijnende vochtige weefsels, welke de wind uit de dikke waterpluimen waait, overal ziet de vreemdeling welk eene waarheid het gezegde bevat nl., dat het Fransche volk een groot >klein kind" is. De pracht der beide Trianons is, helaas, slechts kort te genieten in Versailles kan men naar hartelust uren ronddwalen, hier staat het publiek onder bet wakend oog van keurig uitgedoste suppoosten en door den geweldigen aandrang van volk is 't een ware ren door de sierljjke vertrekken. Men moet dat gewoel zien voor den ingang der paleizen, men dringt, stompt en hijgt, men gaat er bol-rond in, en komt er plank-plat weder uit. Van de twee juweeltjes is Klein-Trianon verreweg h t belangrijkst, voornamelijk door de veelvuldige berinneringen aan Marie Antoinette. Doch ook Grand-Tria- non, dat slechts uit ééne verdieping be staat en daardoor wel eenigszins gelijkt op het slot Sans-Souci, bjj Potsdam, trekt talrijke nieuwsgierigen. Was het paleis reeds in 1670 door Bodewijk XIV ge bouwd en wekte het door de decoratie van ettelijke vazen als ale Trianon de porcelaine" de algemeene bewondering dier tijden, in 1687 werd bot gesloopt en vervangen door het huidige gebouw. Het nieuwe kunstgewrocht diende vele jaren tot woning van den Zonne-koning, ook toefde Czar Peter de groote er in 1717, op zijne reis door Frankrijklater was 't het geliefkoosde verblijf van Bode wijk XV, welke 't aan zijne gemalin, Marie Beczinska ten geschenke had ge geven. Do groote Napoleon trok zich eveneens dikwijls in Grand-Trianon te rug, o. a. na zijne scheiding van Jose phine de Beauharnais. Do verschillende, overigens niet ruime vertrekken leveren een bekoorlijken aan blik niet het minst voorzeker de Salon des Glacés, welke, met beurigen rooden schoorsteen, tal van Venetiaanscbe spie gels de belangrjjke som van 45.000 frs. aan inrichting vorderde. Men leidt u voorts in de vroegere werkkamer van Bodewijk XIV, eene vrij groote billard- zaal, door Napoleon als zoodanig bestemd en dikwijls benut, de groote Galerij, welke Koning Louis Philippe als eetzaal gebruikte, uitmuntend vooral door coquet porselein van Sèvres en de kleine appar tementen, eerst door Mad. de Maintenon bewoond, om ten slotte aan den grooten Franschen Keizer tot studeervertrekken te dienen. De weg, die van het groote naar het kleine der paleizen voert, leidt langs de koninklijke koetshuizen. Hier vindt men een schat van waardevolle voertuigen, men staat verstomd, met welk eene gratie men voor ettelijke jaren de rijtuigen in richtte, heerlijk troont daar de zware statie-koets, 7000 kilo wegend, welke eerst in 1825 bij de kroning van Karei X dienst deed, later den zoon van Na- leon III ten doop voerde. Een vijftal karossen vertegenwoordigen eene waarde van millioenen, beroemd zijn de statige rijtuigen »la Topaze", hetwelk Napoleon I in 1804 voor zijne kroning diende, ♦l'Opale", dat keizerin Josephinena haar scheiding van den zoo even genoemden vorst, gebruikte voor baren tocht Daar Malmsison. Douh deze beide kunstwer ken zullen eerlang het koetshuis verlaten men ruimt hen dan eene plaats in, in het rjjtuigenmuseum, dat men te Versailles in de vroegere koninklijke stallen gaat openen. Het meest moderne voertuig is dat, hetwelk in 1896 keizer Nicolaas II van Rusland van de Seine-stad naar het door hem bewoonde paleis van Versailles voerde, 't Is eveneens de bezichtiging waard, doch het zinkt geheel in 't niet bij de vluchtigste vergelijking met de oudere vehikels. Klein Trinanon Men kan er niet aan denken of ook meteen vormt zich de ge dachte aan de ongelukkige Marie Antoi nette. Zij heeft er geleden, vreugde ge smaakt, kortom, zij leefde er haar leven, dat zulk een droef einde zou nemen. Weken achtereen toefde ze in de gezel lige vertrekken, omgeven, eerst door eenigo vrienden, later in gezelschap harer kinderen. Dit viel minder in den smaak der hovelingen, welke zij er nooit toeliet en het treurige gevolg was de vuige laster, welke men haar in het aangezicht slin gerde. Men ging zelfs zoo ver, te be weren, dat zij, met bet bouwen van bet reeds door mij besproken »gehucbt" Frankrijk ruïneerde, Frankrijk, dat reeds door bare voorgangers uitgezogen was tot het laatste stuiverstukje. Den 5den October 1789, toen bet grauw van de hoofdstad te Versailles was aangekomen, bevond Marie-Antoinette zich eveneens te Trianon. Haastig heeft zij toen het lieflijke verblijf verlaten, ten einde zich aan de zijde van baren'echtgenoot te begeven. Nooit zag ze het weer Klein-Trianon bezat slechts enkele ap partementen, waaronder do ruime eetzaal, de zoogenaamde »Petit Salon", de ju- weelen-kast, het meest Overdadige meubel, dat men ooit voor de Koningin vervaar digde, bevattend. De groote salon was het lievelings-vertrek der vorstinzij ontving dan ook hier steeds hare vrienden. In de vriendelijke slaapkamer bevindt zich nog bet kostelijke bed, stijl Bodewijk XVI, voorts bet beroemde portret van den toenmaligen dauphin, door Kucharski geschilderd, 't Is slechts weinig, wat men hier te genieten krijgt, doch 't is een menu vol lekkernijen. Ik heb U, mijne lezers, nu geleid door de weelderige paleizen der Bourbons, en al moge het beeld, dat ik U maalde, in geenendeele zoo scherp zijn als de werke lijkheid ik moest toch maar al te dikwjjls mijne toevlucht nemen tot het »ab uno disce omnes", m. a. w. door het noemen van enkele voorbeelden 't aan mijne lezers overlaten de overige bijzon derheden te leeren kennen ook neem ik mg het recht, U even in de respec tievelijke beurzen te doen loeren en te vragen, of zij door dit couranten-reisje lichter zijn geworden. Het reizen is koste lijk, een bezoek aan de kasteelen in de omstreken van Parijs heeft waarde voor het geheele leven, doch de keerzjjde der medaille is, dat de knip der portemonnaie zoo bjj zonder vaak open en dicht moet. Vooral op reis bemerkt men, dat het sljjk der aarde de spil is, waar alles omdraait. Onze voorouders hadden gelijk, toen ze spraken vanhet geld, dat stom is, maakt recht wat krom is en sneeg wat dom is 1 Es. Do oorlog in het Oosten. Reuter seint uit Moekden»Er is een groote verandering in den toestand ge komen. De Japanners sebgnen er ten zeerste op verdacht te zijn, om voortaan verdedigend te werk te gaan. Zg hebben een stelling ten NW. van Jentai ver sterkt. De geheele sterkte van Koeroki bedraagt, Daar bet beet, 76 bataljons, 18 eskadrons en 276 stukkeD, van Ökoe 66 bataljons, 26 eskadrons en 252 stukken, van Nodzoe 44 bataljons, 9 eskadrons en 120 stukken. Te zamen zouden dus tegen over Koeropatkin 144,000 man infanterie, 6380 ruiters en 648 kanonnen staan." In verband hiermede herinnere men zich dat de militair# deskundige van de Times reeds eenige dagen geleden de ver wachting beeft uitgesproken, dat waar schijnlijk Ojama een afwachtende en ver dédigende houding zou aannemen tot het lot van Port-Arthur beslist zou zijn zelfs achtte bij het niet onmogelijk, dat de Japansche opperbevelhebber troepen uit Mantsjoerije ter versterking naar Liao- tong zou zenden. Aan den spoedigen val van die vesting is den Japanners immers alles gelegen. De vloot bomt dan vrij, om, zoo noodig, tegen de Oostzee-vloot te opereeren en de belegering6troepen kunnen gebruikt worden ter versterking van het Mantsjoerjjsche leger. De werke loosheid van dit laatste leger, welko aan Russische kant verbazing schijnt te wek ken, zou dus op goede gronden kunnen steunen. Aan den anderen kant sebgnen de Japanners vol vertrouwen een moge lijken aanval van de Russen tegen Jentai en Liao-jang af te wachten. Gemengde Berichten. Vrijdagavond werd door oud-leden en leden van de harmonie »Euphonia" een fanfarekorps opgericht, met den heer J. Kooiman als directeur. Aanvankelijk traden een 20-tal tot de vereeniging toe. Waarschijnlijk zal de vereeniging heeten ♦Goesche Fanfarekorps". De harmonie »Euphonia" zal, tot sluiting dor zomerconcerteD, morgen- (Dinsdag)avond nog een volksconcert ge ven op de tent op de Groote Markt. In den laatsten tjjd bezoeken ver scheidene antiquairs onze streek tot het opkoopen van oud porselein voor het buitenland. Voor enkele goede merken per stuk en ook voor eene geheele ver zameling worden hooge prjjzen geboden. Het blauwe schjjnt voor Amerikaansche en het gekleurde voor Belgische en Fransche liefhebbers te worden aange kocht. Rilland. Bij het uitmodderen van een waterput in den Eng.poldor alhier, stootte men op een boomstam, die waarschijnlijk dagteekent uit den tijd van voor de groote overstrooming in 1532, waarbij de stad Reimerswaal en een aantal dorpen verloren gingen. In den zelfden put staan nog andere overblijfsels van boomstammen, op regel- matigen afstand van elkander, die doen vermoeden, dat in de onmiddellijke nabij heid ervaD, woniDgen hebben gestaan. Rilland. Een jongetje van den ar beider P. K. alhier viel gisteren, bg 't spelen in de travalje van den smid, zoo ernstig met het hoofd tegen een der ijzers, dat de hersenpan bloot kwam. De arts moest de noodige hnlp verleenen. Kolijnsplaat. Zaterdagmorgen te 5 uren werden velen uit deze gemeente onaangenaam gewekt door bet luiden der brandklok. De brand bleek aan den Weste lijken achterweg te zjjn, waar een hooi- klamp in lichterlaaie stond, die het daarbij staande nieuwe schuurtje mede in brand stak. Spoedig was de brandweer aanwezig en wist al gauw de vlammen te dooven. Verbrand is een groot deel van het hooi, een phaëton, een eg en een kruiwagen. Jammer genoeg, was niets geassureerd. De gedachte aan kwaadwilligheid is niet buitengesloten. De landbouwer K. te 's Heer Arends- kerke is het slachtoffer geworden van een oplichter. Zekere M. B. van Wilhelmina- dorp kwam Dinsdag j.l. bjj hem om voor een Duitscher op te koopen 700 H.L. aardappelen f 3 per H.L. Vrjjdag wer den daarvan 456 H.L. geleverd aan het station te 's-Heer Arendskerke. Aange zien de Duitscher niet aangekomen was, gaf B. voor het geld per rij wiel te zullen halen van Wilhelminadorp. Bij. verliet echter Arendskerke niet, maar begaf zich naar een ^herberg in de nabjjheid van het station. Daar trof hjj zekeren P. uit 's-Gravenpolder, aan wien de 456 H.L., die reeds geladen waren aan het station voor f 2.10 per H.L. werden verkocht. P. zond de aardappels door naar Duitsch- land aan afnemers. B. liet op zich wach ten om de betaling aan K. te doen. Naderhand bleek ook nog, dat het rijwiel, hetwelk bjj bereed en dat door hem j.l. Vrjjdag was gehuurd bij de firma De V. te Goes, door hem was verkocht voor f 40 aan bovengenoemden P. De politie is gewaarschuwd, maar B is voortvluchtig. I11 den vroegen morgen van Zon dag jl. is door de brigadiers der rjjks- veldwacht te Middelburg, J. P. Timmer mans en A. J. '2 Gilde, bg zgne woning aldaar gearresteerd de bg de justitie hoogst ongunstig bekend staande P. M.f stoker aldaar. Bjj eene daarop gevolgde huiszoeking werden bjj hem gevonden al de, eenige weken geleden uit de che- miBche stoomzuiverij op het bolwerk aldaar, ontvreemde goederen. Ook wer den bg hem in beslag genomen een aan tal in zgn bezit zgnde valsche huissleu tels. Hg is naar het huis van bewa-

Goessche Courant | 1904 | | pagina 2