1904 N". 98. Zaterdag 20 Augustus. 91sie jaargaug. FEUILLETON. Een edel hart. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrydagavoad, uitgezonderd op feestdagen. Prys per kwartaal, zoo binnen ale buiten Goes, Afzcndorljjke noramors 5 cent Inzending van adveirSentiën vóos* 2 uren op den dag dep uitgave. De prjjs der gewone advortentiön is van L-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijke- on doodbenehton en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Het kohier no. 3 der Personeele Belasting voor deze gemeente, over het dienstjaar 1904 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier be lasting binnen deze gemeente. Goes, den 19 Augustus 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Buitenland. Uit Denemarken. De Deensche sociaal-democraten hebben een heftig protest de wereld ingezonden naar aanleiding van een vervolging we gens majesteitsschennis tegen een blad te Kopenhagen, eene vervolging, die inge steld is op verzoek van den Russischen gezant bij het Deensche hof. Het blad had een artikel geplaatst, waarin van den Czar zelf geen kwaad werd gesproken, maar waarin Plehwe en Bobrïkof beulen werden genoemd, die den Czar misleidden en weder wordt er in voorspeld, dat de zon bloedig rood zal ondergaan, indien Finland in de toekomst ook zoo onrechtvaardig zal worden ge regeerd. In het protest wordt gezegd, dat het Deensche volk niet kan toelaten, dat de Pers, door eene Regeering, die Rusland al te veel naar de oogen ziet, wordt gekneveld. Als een der meest verlichte en vrije volken wil Denemarken het recht hebben den ongeiukkigen Finnen zijn deel neming te betuigen, zonder de vrees te koesteren, de knoet op zjjn rug te voelen nederdalen. Volgens de Köln. Zeitung zou de secre taris-generaal van justitie hebben ver klaard, dat de minister wel tot vervolging gedwongen is, waaneer de Russische gezant dit verlangt. De ♦vreedzame" Expeditie. De houding van de Tibataneu ten op zichte van de Engelschen schijnt in zoo ver iets toeschietelijker te zijn geworden, dat zij dezen nu voor zes dagen proviand hebben verschaft. Overigens lijkt de posi tie niet erg benijdenswaardig. De autori teiten gaan voort met Younghusband van Pontus naar Pilatus of liever van den Tsongd8e naar den Amban te zenden en tegelijk duiken er geruchten op, dat zij trachten troepen bijeen te brengen bij Sjigatse. De Chineesche Amban verklaarde, dat hij een brief geschreven had aan den Dalaï Lama, die acht dagreizen verder in een klooster te Nagtsjoeka verblijf houdt, om toch terug te komen, doch daar zjjn verhouding met den Dalaï Lama niet van de besto is, verwacht hij niet veel antwoord. De Tibetanen moeten erg mopperen over het bedrag der door de Engelschen gevraagde ♦schadeloosstel- ling". Het regent zeer veel, waardoor de rivieren vier voet zijn gestegen, hetgeen de verbindingen zeer bemoeilijkt, daar de rivieren te breed worden om het maken 21 Uit bet Duitsch. Ludwig von Erlenburg was bij zijn aankomst te Mlinchen in een geheel andere stemming. Zjjn gelaat straalde van vroolykon levenslust. Slechts drie maanden was het geleden, dat de uit spraak der rechtbank hem uit de ge vangenschap verloste en nu Niemand zou kunnen denken, dat een man, die zich zoo edel en fier voordeed, ooit aan de bevelen van een misdadigen schurk bad moeten gehoorzamen. Van allen dwang ontslagen, verheugde zijn hart zich bij iederan ademtocht over het genot der vrijheid. En telkens kwam hem daarbjj voor den geest, boe hij al zijn geluk verschuldigd was aan Alice von Wald- heim. Hjj had eenmaal een andere liefde gekoesterd, hjj had Amalia Monti op recht bemind en haar beeld gedurende zjjn twintigjarige gevangenschap steeds voor oogen gehad. Maar nu in het werkelijke leven teruggekeerd, kwam de herinnering daaraan hem voor als een droom. Thans zou het zijn grootste geluk zijn Alice weer te zien en aan haar voeten alles neder te leggen, wat zij voor hem had opgeofferd. Denzelfden avond, dat hjj was aan gekomen, zond hij de freule VonWald- heim zijn kaartje met het verzoek haar den volgenden dag zjjn opwachting te van hangende bruggen toe te laten. Op de bergen van Lhassa sneeuwt het. Marokkaanscue zaken. De FraDSche bank, die tegenwoordig de invoerrechten van Marokko int, heeft geweigerd aan de Marckkaanscbe Regee- ring uitbetaling to doen zij wil eerst zi«n hoe het afloopt met de lollen. Het gevolg is, dat Marokkaar.scbe ambtenaren en militairen niet worden betaald en dat de Sultan beslag gelegd heeft op een de^l der bezittingen van El Menebhi. Onze lezers zullen waarschijnlijk nooit voorgesteld zijn aan El Menebhidaarom mogen zij weten, dat doze beer vroeger minister van oorlog was van don Sultan, maar later in ongenade is gevallen. Nu is in Marokko de inbeslagneming der bezittingen van in staat van ongenade verkeerende personen een zeer gebruike lijk middel om de kassen van den Sultan te vullen. De ex-minister zal echter wel niet veel om den maatregel, dio hem getroffen beeft, geven, want hij is op de hoogte van Europeesche toestanden en financie-kunstbij heeft oen heel aardig kapitaal belegd in soliede, Europeesche waarden. Maar het trekt de aandacht, dat de vertegenwoordiger van Engeland te Tanger in de bres is gesprongen voor El Menebhi. Het schijnt, dat hij onder Engelsche bescherming staat. De Fran- schen zjjn ton minste daarvan overtuigd en zij vinden dat juist weer iets voor het trouwelooze Engelandaan de e<me zijde Frankrijk alles toe te staan in Ma rokko, en aan de andere zijde betrekkingen te onderhouden met nog altijd machtige en invloedrijke Marokkeezen. GOES, 19 Aug. 1904. De Staatscourant no. 193 bevat de statuten der afdeeling Kr uiningen-Schor e, van de Zuid-Be velandsche vereeniging ♦Het Groene Kruis". De directeur-generaal der posterijen en telegrapbie verzoekt bet publiek be leefdelijk om de postzegels op zijne, ter post te verzenden stukken, steeds vast te hechten in den rechterbovenhoek van de adreszjjde der stukken. Daarmede zal het werk van de stem peling van de postzegels op de stukken in het algemeen, maar zeer zeker met de nieuwe electrische stempelmachine, aan de postkantoren, waar deze op proef ia gebruik genomen zal worden, regel matiger en gemakkelijker kunnen plaats vindeD, dan wanneer de postzegels nu bier, dan daar op de stukken zijn vast gehecht. Het bovenstaande lazen we in de Staats courant. Natuurlijk zal er weer verschil van meening ontstaan onder het publiek, wat de rechterbovenzjjde is. Daar hier over nu eenmaal terecht of ten on- rechto verschil van meening bestaat, bad men zich duidelijker moeten uit drukken. Aan den centralen gezondheidsraad te Utrecht bestaat gelegenheid om te worden benoemd tot ambtenaar, op een jaarwedde van ten hoogste f2000. mogen maken. Zijn verzoek werd toege staan en alzoo wandelde bij den vol genden dag naar de nederige woning, waar Alice voorloopig een gastvrij on derkomen had gevonden. De jonkvrouw was ten diepste ontroerd bij het bezoek van den man, dien zij haar eerste liefde bad geschonken, maar Ludwig von Er lenburg was ook niet op zijn gemak. Be deesd, maar met ingetogen vriendelijkheid trad de jonge dame hem tegemoet, toen hij de kamer binnenkwam. De baron betuigde baar zijn oprechten dank voor haar edelmoedig gedrag en verontschuldigde zich, dat hij drie maan den na bet proces had laten verloopen voor bij zich van dezen plicht der dank baarheid kweet. Hij sprak van betgeen hij gedaan had om zijn vrouw terug te vinden, van haar sterven kort na zijn komst in San Salvatore, van Cecilia en haar man. ♦Mijn dochter leeft in goede omstan digheden en heeft mijn bijstand niet ver der noodig," dus eindigde hij, maar mijn hart klopt van onrust bij de overweging van de vraag, of het geluk, dat Cecilia geniet, ook mij ten deel zal vallen." Bij deze woorden keek hij Alice met schitterende oogen aan, maar deze ge raakte daardoor in verwarring en wist niets te antwoorden. Het is bijna een-en-twintig jaar ge leden, dat ik in liefde ontbrandde voor myn nu zalige vrouw", sprak de baron, ♦en destijds droomde ik mij een paradijs op aarde. Maar dat is alles voorbij. De herinnering aan Amalia, zoo levendig Zij dio voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen (medici of juristen) wordon uitgenooöigd zich daar toe per gezegeld adres, vóór 28 dezer, te wenden tot de Koningin. 's-GravenpolsSer. In do Woens dagavond gehouden raadsvergadering, waarin 5 leden tegenwoordig vvareD, werd de gemeenterekccing over 1903 voorloo pig vastgesteld, in ontvang op f 7902.64, in uitgaaf op f 7687,56 1/2alzoo slui tende met een goed slot, van f 215,07 Va- De begrooting over 1905 werd aange boden en naar gewoonte geheel voorge lezen en toegelicht. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de hoeren W. Geelhoed, W. West- veerWde Schipper en S. Paul. Do Raad besloot adhaesie te betuigen aan het request van de gemeente Hoe- dekenskerke aan God. Staten in zake den provincialen dienst op de Wester-Scbelde om de booten voortaan geregeld te doen aanleggen aan den steiger aldaar. In zake de vordepling van het kies district in meerdere stem districten zal aan Ged. Staten geantwoord worden, dat voor deze gemeente één stemdistricfc vol doende is. Een reclame aangaande den hoofde lijke» omslag werd van de hand gewezen. Nog was ingekomen een request van de bewoners van de buurt ♦de Kadam" om aldaar een lantaarn te plaatsen, waaraan voldaan zal worden. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 21 Augustus geen dienst. Ned. Hervormde Kerk. Krabbendijfce. Woensdag 17 Aug. herdacht dbr. R. Bokmapredikant bij do Herv. gemeente, zijn 25-jarig jubileum. Des middags werd de jubilaris door een twaalftal ambtsbroeders bezocht, die hem met een prachtige vulkachel vereerden. Onderwijs. Waarde. Donderdag jl. 6laagde te Wagoningon voor akte tuinbouw L. O. de heqr J. 1. Brilonderwijzer alhier. Rechtzaken. Arren dissemen tsRechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden ver oordeeld L, C., 37 j., landbouwersknecht te Heinkonszand, wegens mishandeling tot 7 dagen gevangenisstraf; W. K., 15 jzonder beroep, te 's-Heer Arends- kerke, wegens diefstal tot 2 maanden gevangenisstraf. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. De regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland beeft besloten bij de voorjaarskeuringon van dekhengsten in 1905 beschikbaar to stellen 3 prijzen van f 3000 elk. De prijzen worden ver tijdens ik een gevangene was, ligt nu achter mij als een droom. Mijn leven is vernieuwd en myn hart is vrij. De plich ten, die het verledene mij oplegde, heb ik vervuld, en nu is mijn grootste ver langen gelukkig te zijn". Eenige oogenblikken heersehte er een pgnlijke stilte, "daar Alice weer niets antwoordde. ♦Vertrouw op God. Hjj zal uw toe komst gelukkig maken", lispto de ont roerde jonkvrouw eindelijk, terwijl de tranen in hare oogen blonken. Toen de baron dit zag, kon bij zjjn gevoelens niet langer bedwingen. ♦Alice Het verlangen om u mij a hart en hand aan te bieden, heeft mij naar deze plaats gedreven", dus sprak bij vol vuur. ♦Ik kom niet alleen om u mijn dank te betuigen voor uw edele handel wijze, neen, ik bemin u sedert het eersto oogenblik, dat ik u zag. Alleen de ver vulling van myn plichten in Italiö heeft mij belet u vroeger deze bekentenis te doen. En nu smeek ik uwilt ge my gelukkig maken Met een gevoel van onbeschrjjfeljjk geluk had Alice deze bekentenis van den baron aangehoord. Haar wangen gloeiden, toon zij het huwelijksaanzoek vernam uit den mond van hem, voor wien haar hart mot liefde vervuld was. Zjj ant woordde niet, maar sloeg de oogen neer. Een pgnlijke gedachte kwam weder bij haar op. ♦Ge zwjjgt, Alice vroeg de baron dringend. Haar boezem zwoegde op dat oogen- deeld over 4 achtereenvolgende jaren, dus por jaar f750. Echter moet de hengst telken jaro door de algemeeno keurings commissie goedgekeurd wordon. Men schrijft ons Do hevigo wind dor laatste dagen ver oorzaakte den koopliedm in appelen, peren en pruimen een groote schade. Vele dezer vruchten zyn reeds aan den boom gekocht, en nu zyn er ontelbare door den wind op den grond gekomen, waardoor zjj, als geschonden of omdat zo nog onrijp zijn, voer veel verminderden prijs van de hand moeten worden gedaan. Natuurlijk lijden de huurders daardoor heel wat verlies, maar voor hen, die ze koopen in kleine partytjes voor dadeljjk gebruik, is hot een buitenkansje voor geringen prijs appelen, pereu enz. te kunnen bekomen. Er werden door een koopman zelfs pruimen weggegeven, die voor vervoer niet meer geschikt bleken. Ook uit andere streken van ons land komen berichten van groote schade, door den hevigen wind aan de boomvruchten toegebracht. Gemengde Berichten. Gisteren werd alhier onder politie toezicht een voor de consumptie afge keurd paard van A'. begraven, nadat al vorens het vleesch onbruikbaar was ge maakt. Uitgestrekte boschbranden heerscb- ten Maandag te Tienraai (gemeente Meer- loo) en Horst, in de buurt van Venraai- Oostrum, in de Peel en te Gjjsteren (gemeente Wanssum) Vele der beste bosschen in de gemeente Horst zijn een prooi der vlammen ge worden. Huizen hebben weer gtoot gevaar ge leden en het station Meerloo-Tienruai verkeerde zelfs een oogenblik in direct gevaar. Te Kampen is een tweejarig kind door een wagen van de gemeeniereiniging overreden. Het kroeg een wiel over het hoofd en was onmiddellijk dood. By het afgraven van een kleiterp te Irnsum bij Grouw zijn ter diepte van ongeveer 1.50 M. beneden den beganen grond zes putten gevonden. Enkele dezer putten waren van boven bedekt met steenen, één enkele met een houten deksel, van stevige palen gemaakt, de metsie waren echter niet met een voorwerp, maar enkel afgesloten door de 1.50 M. dikke aardlaag. Een der putten is voorzien van een houten beschot een soort ton dus zooals men ook wel in andere terpen gevonden heeft, doch de vjjf andere putten zyn opgetrokken uit een kleilaag van ongeveer 20 a 25 centimeter dikte. Volgens deskundigen is dit nooit te voren voorgekomen. De diameter der putten is niet groot, een man kan er in staan, meer niet. In alle putten vindt uien water en een laag slyk, in één ervan helder water, dat onderzocht is en volkomen zuiver is bevonden. De terpworkers driD- keu daar dagelijks van. Alle dagen is er toevoer, want in alle putten vindt men wellen, zooala bjjv. in de Bonifacmsput te Dokkum, die door 7 wellen gevoed blik weer onder een last van leed. Vergeef mij," fluisterde zij hijgend, ♦maar mijn geschandvlekte naam..." Wat?" viel dé baron met geestdrift in, ♦kan men een naam beter adel geven dan door uw handelwijze is geschied Deze edelaardige vraag sneed alle verdere tegenwerpingen af. Een onbe schrjjfeljjk gevoel van vreugde en geluk maakte zich van de jonkvrouw me ster en zonder te antwoorden zag zy den baron met schitterende oogen aan. Daar de naam Von Waldheim treurige herinneringen bij u opwekt," zeide de baron levendig, »moest ge den mijne aannemen. Het geslacht Von Erlenburg zou trotsch mogen zijn als ik de edelste der vrouwen de mijne mocht noemen. Kom Alicoik bid u, zeg my of ge uw leven in liefde aan mjjne zjjdo wilt sljjten." De jonkvrouw scheen nog te aarzelen; toen strekte zij haar beide handen uit en drukte die van den baron vast in de hare. Alice," fluisterde bij, overtrouw op mij, ik zal u gelukkig maken. Heb slechts een beetje liefde voor my 1" Een beetje vroeg Alice. ♦O, Lud wig ik bemin u sedert het oogenblik, dat ik u in den tuin van San Salvatore zag." Zy kon nu haar gevoel niet langer bedwingen en omhelsde hem teeder. Twee harten klopten tegen elkander, twee men- schen waren gelukkig. Er werd veel gesproken over het aan staande huwelijk van Alice von Waldheim met den baron Von Erlenburg, dien wordt en gedurende de jongste aan houdende droogte, steeds volop helder, frisch water bovatte. Dit water wordt vooraf gefiltreerd en daarna naar een pomp geleld voor algemeen gebruik. In de terp te Irnsum vond men nog allerlei soort urnen, waarvan sommige zyn opgezonden naar hetFrieseh Museum voor oudheden te Leeuwarden. Mislukte inbraak. Een 86-jarige, geheel alleen in een huis te Rotterdam wonende dame, werd Maandagnacht om streeks drie uur gewekt door het geraas, dat inbrekers maakten, toen zy bezig Waren zich toegang tot haar huis te verschaffen. Ongeveer 1 1/3 jaar geit den Werd bij dezelfde dame eveneens getracht in te breken, en sedert baricadeerde zij iederen avond, voor zich ter rusie t* begeven, de verschillende deuren van haar huis met stukken hout als anderszins. Het vallen van deze stukken hout en bet gerucht, dat daarbij gemaakt werd, waar schuwde haar Maandagnacht, dat er on raad was en deed tevens de inbrekers de vlucht nemen, toen de oude vrouw alarm ging maken. De onbekend gebleven inbrekers heb ben zich aan de achterzijde toegang ver schaft door den tuin, door een sloot van het weiland gescheiden Over die sloot werd een plank gelegd en zoo kwam men iD den tuin. Van de daarop uitkomende keuken deur, van binnen versperd, werd een pa neel ingetrapt, waardoor de inbrekers bin nenshuis kropen. Om in het «enigszins hooger gelegen gedeelte te komen, moes ten do inbrekers een trapje op, doch ook daar kwamen zij wedorom voor een ver sperde deur, waarin te vergeefs met mes sen gesneden werd om een opening te krijgen. Hierbij werd het gerucht ge maakt, dat de bewoonster wekte. Blijk baar hebben de inbrekers het gemunt gehad op do brandkast, die in den kelder is geplaatst te midden van stapels bloem potten en waarin zij dachten een goeden buit te zullen vindeD. Ditmaal is de alleenwonende er met den schrik afge komen, want er wordt niets vermist. Te Oudenhoorn (op Voorne) heeft de dienstbode van een landbouwer haar kind, waarvan zij heimelijk be «allen was, voor de varkens geworpen. Zij was den volgenden morgen gewoon naar de weide gegaun, om te meibeu, waarbij het an deren op vie], dat zij zich niet goed ge voelde. Zij gaf als reden op, dat eenig door haar genuttigd voedsel haar niet goed bekwam. Toen dezelfde verschynse- ien zich herhaalden, werd een geneesheer ontboden, die na onderzoek consfateerde, wat met haar voorgevallen was. Aan den rijksveid wachter en den ge meente-veldwachter verklaarde zy in te genwoordigheid van den burgpmeester Gjj zult er niets meer van vinden, want ik heb er bij gestaan en gezien, dat het varken alles op at. Dr Kvyper op de planken. In den Tivoli-schouwburg te Rotterdam is Zcn- dagavoud opgevoerd als kermisstuk »Z. M. keizer Bram operette-revue in 5 bedrijven van Arnold van Haatteden schrijver van ♦Toontje solidair", het ker- ieder reeds lang gestorven waande. Aai- vankelyk bad do eerw. heer Barnau al het mogelyke gedaan om de misdaad vau den overleden laudheer verborgen te houden, doch dit was nu niet langer doenlyk. Ludwig von Erlenburg stoorde zich echter niet aan de loopendo geruchten. Bij nam zyn kasteel in gebruik, bracht bezoeken aan de naburige adellijke fami- liën en won door zyn manieren spoedig aller achting en genegenheid. Alice v. Waldheim bleef nog epnigen tjjd in Mtinchen wonen. In het begin van Maart nam zij de uitnoodiging van haar voogd aan om tot de voltrekking van haar huwelyk op de pastorie te komen logeeren. Op een beerlijken morgen in de maand April weid het huwejyk in de dorps kerk door den oerwaarden heer Baruau op plechtige wijze ingezegend, in tegen woordigheid van edellieden uit de nabuur schap. De harteljjkheid, waarmede zij het jonge paar geluk weDSchten, gaf be wijs van de oprechtheid hunner woorden. De dorpskerk was prachtig versierd en het pad tusschen het kasteel en de kerk was met een menigte bloemen en kransen getooid. Alice had echter die huldebljjken niet noodig om gelukkig U zjjn. Zjj wiBt, dat wederzydsehe liefde haar met haar ecb** genoot verbond. Met dezen d»- voor haar oen nieuw tn''- h Thans had n- ...etk an geluk geboet. -oeg voor haar vader Einde.

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1