1904. JV". 91. Donderdag 4 Augustus. 91st" jaargang. Een edel hart. De uitgave öezor Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs por kwartaal, zoo binnen als buiten Gloei, jT 5,2$.. Afzondorljjko non mors 5 cent. Inzending van advertenties* vóop 2 uren op den dag der uitgave. C01 De prjjs der gewono advortentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjji slecbtB tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjkt- en doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—10 rogeli l,berekend A navragen om en vermolding van liefdegaven 5 cent por regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rij kens. Buitenland. Frankrijk en het Vatic a an. In ons vorig nommer hebben wij mel ding gemaakt van het afbreken van weers zijden van de diplomatieke betrekkingen tusscben Frankrijk en den Heiligen Stoel. Daze gebeurtenis stond te wachten, nu het hard tegen hard ging en niemand heeft er zich dan ook over verwonderd. Men mag de vraag stellen of aan weers zijden met verstand is gehandeld. Eigen lek vorandert het afbreken der diploma tieke betrekkingen weinig aan den toe stand, omdat deze weder kunnen worden aangeknoopt, wanneer het huidig geschil is bjjgelegd. Doch men vergete niet, dat do Regeeringsmoerderheid, waarop Oom- bes steunt, er thans wel eens toe zou kunnen overgaan om het concordaat op te zeggen en de volledige scheiding van Kerk en Staat te voltrekken. Dat is in- tusschen geen kleinigheid en m9n is het er dan ook nog lang niet over eens. Want zooiets is enkel langs geleidelijken weg ta bereiken, zonder schokken, en te voren dient vast te staan, hoe men dien toestand zou willen regelen, die van eene dergeljjke scheiding het gevolg zou zijn. Natuurlijk is reeds eene interpellatie in de Kamer aangekondigd over het ver breken der diplomatieke betrekkingen en wei door den heer Grousseau. Intusschen is de Regeering aan de nieuwsgierigheid te gomoet gekomen, door in het officieele blad openbaar te maken den tekst der gewisselde diploma tieke bescheiden. Een van die stukken is een brief van den minister Combes en zijn ambtgenoot Delcassédien wij hier, omdat hij tevens de geschiedenis van den twist behelst, laten volgen. »Ik heb," zoo schrijft de Premier, den 25en Mei de eer gehad, u een afschrift te zenden van een brief, waarin kardi naal Vannutelli, namens den H. Stoel, het ontslag eischte van don heer Geay bisschop van Laval, en daarbij uw aan dacht erop gevestigd, dat dit optreden in twee opzichten ongeoorloofd was. Ik meende, dat het onbehoorlijko van die houding erkend was en dat, de druk, die op den bisschop van Laval werd uitge oefend, had opgehouden. Dat was geenszins het geval, want de heer Geay heeft mij den brief gezonden, die hierbij ingesloten is, en waarin hem, onder dagteekoning van den 2en dezer, rechtstreeks dezelfde eischon gesteld wor den (alleen met dit verschil, dat thans de kardinaal-staatssecretaris onderteekent) in dezen brief wordt de bisschop be dreigd met schorsing, indien hij niet bin nen twee weken naar Rome, voor sde Heilige rechtbank van den H. Stoel" verschijnt. En daar de bisschop van Laval, door mij uitgenoodigd zijnde te blijven waar hij was overeenkomstig het recht, dat ons volgens het Concordaat toekomt niet naar Rome was gegaan, wordt de zelfde eisch, onder dagteekening van 10 dozer, herhaald met dezelfde bedreiging tegen een bepaald tijdstip. Het zal u niet ontgaan, mijnheer de 15 FEUILLETON Uit het Duitsch. Dat iedereen nieuwsgierig was naar den afloop van deze zaak, is licht te be grijpen. En wat de belangstelling ver hoogde was het feit, dat deze zaak geen Italiaan maar een Duitscher betrof. De rechtbank had daarin echter geen verzachtende omstandigheid gezien, maar was met het onderzoek zorgvuldig voort gegaan. Ludwig von Erlenburg was uit San Salvatore verwijderd en aan de zorgen toevertrouwd van den directeur van het krankzinnigenhuis voor gevangenen. Deze moest verslag uitbrengen over den toe stand van den patiënt. Na korten tijd legde deze geneeskundige do verklaring af, dat Ludwig von Erlenburg ten volle bij zijn verstand was. Toch zou hjj onder geleide van genoemden directeur op de terechtzitting verschijnen. Ook de freule Von Waldheim had bevel gekregen Rome niet te verlaten, voor dat de rechtbank uitspraak zougedaan hebben. Zonder de gevolgen te berekenen, had Alice op dien Zondagavond de aanklacht verzonden. Thans gevoelde zij behoefte aan hulp en steun en schreef daarom aan den geestelijke Barnau, die het voor zjjn plicht hield zijn pupil bjj stand te verleenen. Dientengevolge was de waar dige grijsaard eenige dagen voor de te rechtzitting in de Prins van Beieren af gestapt. De tjjding van zijn aankomst Minister en waarde collega, dat het voort duren van zulke handelingen vooral wanneer ze in verband gebracht worden met dergelijke voorvallen, waarop ik el ders uw aandacht heb gevestigd een bepaalde uittarting vormt en iets als een opzegging van het Concordaat door open lijke miskenning van de rechten, die dit aan de Fransche Regeering toekent. Wij zullen in den eerstvolgende Mi nisterraad moeten overleggen, welke maat regelen genomen beboeren te worden om de waardigheid der Fransche Regeering, welko zoo ernstig miskend is, te hand haven. Ik mag niet voor u verbergen, dat ik besloten heb om, tenzij de hier bijgevoegde brieven eenvoudig ingetrok ken worden, u voor te stellen, alle di plomatieke betrekkingon met don H. Stoel af te breken." De moord op minister Pleiiwe. Alle verhalen over Pleliwe's moorde naar ten spijt, schijnt men niet veel verder te zijn gekomen om te ontdekken wie en wat hij eigenlijk is. Hij moet onge veer 25 jaar zijn en naar zijn ondor- kleeding te oordeelen tot den beteren stand behooren. Behalve zijn wonden aan het onderlijf heeft de man zelf een oog minder door den aanslag. Naar gemeld wordt, heeft de aanslag de ambtelijke kringen niet verrast. Reeds voor twee weken heeft, naar mon beweert, de officier van justitie den Keizer mee gedeeld, dat ongeveer twintig anarchisten naar Rusland gekomen waren, die tegen Pleiiwe en den minister van justitie mis dadige plannon in het schild voerden. Pleiiwe wist wat hem wachtte en de ge heime politie ontbrak ook niet bij zijn laatsten rit naar het Peterhof. Ook wordt verteld, dat de misdadiger door een ge heimen politieagent, daar hij dezen ver dacht voorkwam, op don grond werd ge werpen. Daar de politieagent zelf ook kwam te vallen, had de moordenaar ge legenheid, liggende op den grond, de bom onder het rijtuig van den minister te werpen. Wanneer deze voorstelling juist is, zou daardoor bewezen zijn, dat het aan voorzichtighoidsmaatregolen niot heeft ontbroken. Zonderling ware het in ieder geval geweest, indien hot ten uitvoer leggen van don aanslag mogelijk geworden was door nalatigheid van de politie, aan welk corps Plehwe zoo groot.e opmerk zaamheid schonk, dat hem verweten werd, slechts met politie te kunnen regeeren. Chamberlain's- politiek. In het feit, dat de liberalen onlangs weer de zege hebben behaald bij de ver kiezingen voor een Parlementslid te Os westry, vinden de Engelsche liberale bladen aanleiding eens na te gaan, hoe de zaken voor de consorvafcieven staan. Sedert Chamberlain zijn tegenwoordigen politiekon veldtocht begon d. i. onge veer veertien maanden geleden hebben er 23 tusschentijdsche verkiezingen plaats gehad. Van die 23 zotels hadden de liberalen er slechts 6; de andere 17 behoorden aan de Tories. Nu hebben de liberalen er 15 en de conservatieven nog slechts 8. Alle stemmen bjj elkaar geteld, was als 'n loopend vuurtje door de stad gegaan. De dag van de terechtzitting was een heerlijke Octoberdag. Alice en do grijze priester waren zeer ontroerd Ludwig v. Erlenburg wachtte met kloppend hart het oogenblik, dat men hem de vrijheid zou teruggevon en Giacomo die was er slecht aan toeHoe waren de droom beelden van toekomstig geluk in rook vervlogen 1 Hij scheen vernietigd bij de gedachte, dat hij als medeplichtige aan een schandelijke misdaad gestraft zou worden. De directeur, die wonder wel zijn uiterlijke kalmte bewaarde, beefde bij de gedachte aan zijne papieren, waar onder eon bewijsstuk kon gevonden wor den, dat hem den genadeslag zou geven. Op den dag der terechtzitting was de ruimte in de gerechtszaal reeds vroeg ingenomen door menschon van allerlei rang en stand. Na de gewone formaliteiten verricht te hebben, liet de president de getuigen oproepen Ludwig von Erlenburg, Gia como Sorel, dr. Francesco, Alice van Waldheim, dr. Parnese, als directeur van het krankzinnigengesticht voor gevange non en len laatste eenige oppassers uit San Salvatore. Deze werden daarop weer verwijderd en trad dr. Rimoli, door politieagenten geleid, voor de balie. ♦Hoe is uw naam luidde de eerste vraag. ♦Carlo Alfonso Rimoli," antwoordde de doodsbleeke directeur, de oogen strak naar den president richtende. Uw ouderdom rekent men, dat het steimuencijfer der liberalen bij al deze verkiezingen is vooruitgegaan met 29566dat der con servatieven met slechts 1145. De Drbijpüs-zaak. De overste Roliii, de kapitein Maresclial en Francois en ook Dautrichezijn voor- loopig in vrijheid gesteld. Zij zijn uit de gevangenis Chercfae-Midi te Parijs vrijgelaten. Rolin en Dautriche die te Vincennes en to Parijs wonen, zijn naar huis gegaan. Do tweo andere luwen moeten te Parijs blijven ter beschikking van den kapitein-rapporteur. Dautriche heeft nu preventief gezoteü sedert 27 Mei, do drie andere officieren zaten sedert hot laatst van Juni. Zooals men weet wordt Dautriche ervan verdacht, dat hij als ambtenaar van den inlich tingendienst indertijd geknoeid beeft in de hoeken om het wegraken van 25000 francs te verbeimelijkun en werden de 3 andere heeron eerst, als getuigen op geroepen in deze zaak en in den loop van het verhoor govangen genomen. Engelsche bemoeizucht. Ilenniher Ueaton zal in het Lagerhuis den 4den Augustus de regeering vragen of de regeering mot de andore Europee- sche mogendheden baar goede diensten wil aanbieden om le bewerken, dat de twist tusscben Nederland en den sultan van Atjeh gebracht worde voor het hof van arbitrago in den Haag, daar de Atjeh- oorlog reeds zoo lang duurt en deze oorlog zooveel ellende brengt over do inboor lingen van dat stukje van Sumatra. Deze Pecksniff komt met zijn gevoelig heid eonigo jaren te laat. Hij bad die moeten luchten bij hot begin van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. GOES, 3 Aug. 1904. De St.-Ct. bevat de statuten van de uaatnlooze vennootschap »L>e Kant,er en Hordijk's bank" te Goes. Do directour-goneraal der poste rijen en telegrafie maakt bekend, dat hot aantal plaatsen voor surnumerair dor posterijen en telegrafie, waarvoor in Au gustus examen wordt gehouden, be draagt 30. (St. Ct.) Jhr. J. A. Q. van der Staalpar ticulier secrotaris van H. M.de Koningin, is gisteronnacht op het Loo plotseling overleden. Rijkspensioenen. Het bestuur der Pensioenvereenigiug van burgerlijke rijks ambtenaren, die bijna 8000 leden telt, heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres ter weerlegging van de memorie van antwoord, die de regeering indiende op het afieolingsverslag der Kamer over het wetsontwerp, dat het surplus van het pensioenfonds der rijks ambtenaren besteden wil om daaruit ge deeltelijk do onder wij zersper.sioenen te bekostigen. Do adressanten betoogen nogmaals, dat dit surplus door de te hooge bij- der ambtenaren is ontstaan, dat Vijftig jaar." Uw geboorteplaats?" ♦Correggio bij Bologna." ♦Zijt go gehuwd »Ik ben gehuwd geweest." Hebt ge kinderen »Neen." Hoe staat het met uw vermogen Waarin hebt ge het belegd Hoeveel beloopt het thans Dr. Rimoli wachtte oenigo oogenblik- ken om over deze vragen te denken en antwoordde toen Van rag zelf bezat ik tien duizend francs. Ik huwde later met een weduwe, die mij tot baar eenigen erfgenaam be noemde. Zij stierf en liet mij honderd en tien duizend francs na. Twee jaar na haar dood kocht ik voor die som het gesticht San Sdvatoro. Naar rajjne schat ting bon ik thans driehonderdduizend francs rijk." Was de prijs, waarvoor ge het ge sticht hebt overgenomen, juist honderd en tien duizend francs »Neen, veel moer. Ik betaalde dadelijk vijf en zeventig duizend, een jaar later nog vijftig duizend, bet volgende jaar weer vijftig duizend en vervolgens elk jaar twintig duizend francs, totdat de koopsom geheel afbetaald was." ♦Go bezat van u zelf tien duizend francs en ge hebt honderd en tien dui zend francs geërfd. Hoe hebt ge dan het tweede jaar vjjftig duizend francs kunnen betalen Dr. Rimoli keek den president eenige seconden strak aan en antwoordde toen Gedeeltelijk nam ik dat geld uit de do staat door een eenzijdig dienstcon- tract don ambtenaar tot die to hooge bgdragen dwong en dat het niet anders dan billjjk is, dat nu ook het surplus te hunnen bate worde aangewend. Ten behoeve van de weduwen en weezen van andere calegorieëo van personen mag men niet alleen van de ambtenaren en niet van andere belastingplichtigen bg dragen vergen. In 1890 is tusschen het rijk en het pensioenfonds finaal afgerekend en den staat komt op het surplus van thans geen moreel recht toe. KoSijnsplaat. In de vergadering van ingelanden van don Oud Noord-Bove- landpolder, Maandag 11. alhier ten ge meentehuizo gehouden, werd voor de va cature van gezworen van genoemden polder in plaats van wijlen den heer M. de Regt Sz. van Kats de volgende voordracht opgemaakt: no 1, P. J. Ta zeiaar van Kats, no. 2, C. v. d. Maas van Kats, no. 3, M. de Jonge van Kolijns plaat. Het voorstel tot afsluiting van den .duiker, onder den binnendijk van Wan- teskuip, door een waterkeerondo schuif (raming f 30), werd aangenomen. 'a-Heerenhoek. In de gemeente raadsvergadering, gehouden op Maandag jl-, waren 6 leden tegenwoordig. Afwezig dhr. P. van Steef zonder kennisgeving. Na het lezen dor notulen, welke zondor verandering werden goedgekeurd, en de ingekomen stukken, die voorkennisgeving werden aangonomen, benoemde de Raad met algemeene stemmen tot telefoniste mej. Marg. Engelbertin plaats van wijlen haar vader A. Engelbert en tot plaats vervangster mej. Joh. Geus, wed. A Engelbert. Op de voordracht voor 2 leden van het collego van zetters werden geplaatst dbrn. M. de Baar en P. van Stee Nz., aftredende, en AJ. v. d. Meulen en J. B. Werri. Do begrooting van het armbestuur voor 1905 werd in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f.710, met een subsidie uit do gemeentekas van gelijke som. Het suppletoir kohier hondenbelasting word vastgesteld op f8,50 Daarna werd de begrooting voor 1905 den Raad aangoboden. Eene gevaarlijke gewoonte. (Ingezonden). Tuberculose, bestaat er wel een ge vaarlijker vjjand van don mensch, een vijand, dien men bestrijdt, en die, tn- danks den boftigsten tegenstand, het rijk, waarover hg den scbepter zwaait, iedoren dag weet uit te breiden en telkens meer slachtoffers maakt Is er wel eene ziekte, wier gevaar men, vooral in de laatste jaren, meer en meer gaat beseffen, die venijniger den mensch binnendringt, voor welken men zich meer moet hoeden en waartegenover men vaak schier machteloos staat Overal lo« rt zo, haar bacillen zwe ven rond in donkere, onzuivere krotten, temidden van heldere zonnestralen, in huis, op straat, overal schiet zij hare kas der inrichting en 't overige werd mij door een goed vriend geleend." Hoe heette die vriend?" Benetto; hij is nu twee jaar dood." Weet go geen andere bron aan te wjjzen, waaruit dat geld werd geput?" vroeg de president scherp. NéeD," antwoordde dr. Rimoli beslist. Welnu," sprak de president, ♦mis schien kan ik uwe herinneringen wel wat opfrisschen. Ge wordt beschuldigd den baron Ludwig von Erlenburg uit winst bejag twintig jaar lang gevangen gehou den te hebben onder voorwendsel, dat hg krankzinnig was. 13 dat de waarheid?" Volstrekt Diet Wat hebt ge er tegen in te brengen De heer Von Erlenburg is twintig jaar geleden als waanzinnige aan mijne zorgen toevertrouwd. Wanneer zijn toe stand nu beter is dan voorheen, dan heeft bij dit aan mjjne zorgen te danken." ♦Wilt ge daarmede zeggen, dat de heer Von Erlenburg nog op dit oogenblik krankzinnig is?"' ♦Ja zeker 1 Echter komen de aanvallen thans niet. meer dagelijks voor, zooals in de eerste jaren 't geval was." ♦Dr. Parnese, directeur van het krank zinnigengesticht voor gevangenen, is van oordeel, dat bij den heer Von Erlenburg niet het geringste spoor van waanzin is waar te nemen." ♦Mgn ondervinding in het vak is ge noeg bekend," antwoordde dr. Rimoli schouderophalend. Hoeveel geld werd u jaarljjks uitbe taald voor de verpleging van den baron Von Erlenburg giftige pglen, die helaas maar al te dik- wjjls doel treffen. Voor eenigen tijd vond ik in het Fran sche dagblad le Journal een kernachtig en bolangrjjk artikel over deze ziekte van de baud van een zich achter het pseudoniem ♦Vidi" verschuilend dokter en 't is daaruit, dat ik eenige gegevens putto voor het opstel, dat ik hier volgen laat. Een iegenljjk is in dezen tjjd bekend met deze krankheid, welke de longen der menschen doet wegteren, hare slacht offers maakt onder jeugd en ouderdom. De ongelukkigen, die deze ellendige ziekte langzaam vermoordt, zij komen in elk oord, met zich voerend de besmetting hunner kwaal, men telt hen onder de rjjke en arme bevolkingwaar zjj ver schijnen, daar doemt mede op het Bpook dor tuberculose, reeds uitrekkend zjjne klauwen naar bet slachtoffer, dat aan gestoken wordt, zonder 't zich zei ven bewust te zjjn. Tn groofce steden woekert nafuurljjk op heftiger wjjze dan in kleino het kwaad daar vindt men, mede in achterbuurten broeinesten, wier uitroeiing meer dan noodzakelijk ware, doch waar men bjjkans machteloos is. Ruuds heeft men menigeu veldtocht tegen de gevaarlijke ziekte on dernomen, de vertegenwoordigers der ge neeskunst hebben zich tot machtige le gerscharen verbonden, teneinde die ves ting van rotheid te bestormen en te ver overen, doch nog steeds is het menseheljjk vernuft niet opgewassen gebleken tegen dien verschrikkelijken vgand, die nog altjjd zjjn lied der overwinning zingt. Eu wa^r de reden van deze nederlaag der menschen te zoeken De mensch zelf is de meest getrouwe boudgenoot der ziekte, die hjj verafschuw!; de mensch zelf, hg belemmert den op- marsch der krijgers, welko zich tot levens taak stelden de uitroeiing der tubercu lose. Hij zelf geeft voedsel aau een ondier, dat den hongerdood moet sterven, uit don weg geruimd tot heil van de gebeele wereld. En die belemmering vindt hare oorzaak in eene gevaarlijke gewoonte, d1. het spuwen. Men denkt er niet bjj nette menschen doen het alleen op straat, minder op zindelijkheid gestelde peisonen besproeien cafés, zelfs hun eigen huis en ziedaar iets, dat het groote publiek als hoogst onschuldig beschouwt, de ver breider eener verwoestende ziekte. De mensch is van nature een egoïst, bovenal is hg 't, wanneer hg krank is. Niemand zal gelooven, dat hg op een gegeven oogenblik een publiek gevaar kan zijn nooit walgt iemand van zijne eigen ziekte, slechts die van buurman is gevaarlgk en dient gevreesd te worden. En liever dan met de gewoonte van ♦spuwen" te breken, eene gewoonte, die, op de keper beschouwd, vuil en afschuwe lijk is, verspreidt men rondom zich een groot aantal doodelijke kiemen dit laatste natuurlijk, wanneer men ziek is. Heeft men echter een gezond lichaam, dan geeft men een slecht voorbeeld, dat haast even gevaarlgk is. Door het spuwen wordt het kwaad veroorzaakt, en men zal eerst tot gunstige resultaten geraken, met de go- ♦Zes duizend francs." Is die som niet buitengewoon hoog De heer Von Waldheim, die mijden patiënt toevertrouwde, wjlde dat bjj zou behandeld worden met alle onderschei ding, waarop hij volgens zjjn hoogen stand recht had." En waarom hebt ge zjjn naam veran derd ♦En waarom werd hij in uwe inrichting Von Ludwig genoemd Dat berust op eene vergissing. Ik verkeerde in de meening, dat bij Von Ludwig heette." Hoe kwam het, dat de heer Von Er lenburg aan uwe zorgen werd toever trouwd? Kunt ge mjj ook zoggen, waar om de heer Von Waldheim, die toch een Duitscber was, hem niet liever in Duitsch- land of Oostenrijk liet verplegen ♦De heer Von Erlenburg was op reis en werd ziek, toen bjj in de omstreken van Napels was. Daar mjjne iulichting algemeen geroemd wordt, had de heer Von Waldheim geen reden om hem later in eon ander gesticht te plaatsen." Nadat de president eenige oogenblik- ken had nagedacht, vroeg hjj ♦Hebt ge nog iets te zeggen om de aanklacht te bestrijden ♦De aanklacht is valscb 1" riep dr. Ri moli. »Ik verzoek derhalve de heeren rechters mg in mgn eer te herstellen door de aanklacht ongegrond te verkla ren." Do president wenkte den beschuldigde te gaan zitten en gaf bevel den eerBten getuige bimien to brengen. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1