904. Nu. 85. Donderdag 21 Juli. 91s"' jaargang. FEUILLETON Een edel hart. GOESCH De uitgave dozor Courant geschiedt Maandag-, Woeuedag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, jT Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgavea COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pi jjs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelgk»- en doodberichten en de daarop betrekking hebbend* dankbetuigingen worden van 110 regeli f 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat door D. CAPPON een verzoek is ingediend om vergunning tot oprichting eener Ueete Iuckt«oven in het perceel wijk B no. 11 (kadastraal bekend in sectie D no. 458.) Voorts dat het verzoek met de bijlagen op de Secrotarie is ter visie gelegd en dat op Vrijdag dea 5 Aug. a. s., des voormiddags te 10 uren, in het Gemeente huis gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen de oprichting intedienen en toetelichten. Goes, den 21 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. D. VAN DEN BOUT, 1. b. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. De Schutterij. Onze Gemeenteraad heeft Donderdag jl. het voorstel aangenomen om aan de Ko ningin te verzoeken de dienstdoende schutterg hier ter stede, tot den tijd, dat de Landweer in werking zal zijn, te ver anderen in eene rustende. Nu dus ook in onze stad de instelling der dienstdoende schutterg wel spoedig tot het verleden zal behooren, zal het velen misschien belang inboezemen als wij de geschiedenis der schutterijon nog eens nagaan. Den llen April 1827 verscheen het decreet, waarbjj ter voldoening aan de Grondwet van 1815 »schutterijen zouden worden opgericht over de gebeelo uit gestrektheid des Rijks, welke dienst doende zouden zijn in de gemeenten, waarvan de bevolking, binnen den be sloten kring of omtrèk der gebouwen, 2500 zielen en daarboven bedraagt, en rustende in alle de overige." Artikel 203 dier eerste Grondwet be paalde nl. reeds, dat »het dragen dei- wapenen, tot handhaving der onafhanke lijkheid van den Staat en de beveiliging van deszelfs grondgebied, overeenkomstig 's lands oude gewoonte, den geest der Pacificatie van Gent en de grondbeginse len, bij de Unie van Utrecht aangenomen, een der eerste pligten bleef van alle in gezetenen van het Rijk" en 't was dus inderdaad een der eerste plichten van 's lands Regeering, twaalf jaren daarna eün schutterg wet in te voeren, al was deze dan ook wellicht reeds toen ietwat te veel in den geest der Pacificatie van Gent van 1577. Misschien is die wet voor haar tjjd een knap stuk werk geweest. Eene schut terij, dienstdoende en rustend, was ook in die dagen vermoedelijk een handige vorm om aan de onderstelling der Grond wet te voldoen, maar toch sovereen- komstig 's lands oude gewoonte" de over groots meerderheid der ingezetenen van ♦een hunner eerste plichten" vrij te stellen. Git het Duitsch. >0, hemelriep Alice eensklaps ver schrikt uit. De directeur keek haar verwonderd aan en volgde de richting van haar blikken. Daar kwam over het binnenplein een man aanhollen. Zijn verschijning zou wel sterkere menschen dan de freule Von Waldheim in ontsteltenis gebracht heb ben. De man scheen tot de razenden te behooren, waarvan de directeur zoo juist gesproken had. Zijn mond was met schuim bedekt, zgn oogen rolden hem wild door het hoofd en zijn gelaat was vuurrood van woede. Hij zag er uit, alsof hij ieder een, die hem in den weg kwam, zou neder vellen. Zoo stormde hij op den directeur los. Was dat een mensch Hij leek eerder een wild beest, dat brullend toesprong om zijn prooi te verscheuren. ♦Werp hem op den grond 1" schreeuwde de directeur. »Wel verduiveld, wie laat dien snaak ontsnappen Hé, Pietro Enrico De oppassers snelden toe. Zij hadden geen tijd meer om naar de gewone dwang middelen te grijpen, want de razende man had den directeur reeds tegen den grond geworpen. Doodsbleek van angst en schrik zocht Alice een schuilplaats achter een dikken boom in de nabijheid. Zij beefde aan al hare ledematen, toen zij de wanhopige worsteling zag tusschen den directeur en den waanzinnige. Dr. Rimoli zou zeker Toch heeft de nieuw op- en ingerichte schutterij in 1830, als we do geschied- boekon mogen geiooven, tegen de blauw gekielde muiters een schitterend figuur gemaakt en tegenover de ^zuidelijke rebellen" blijk gegeven van haar mili taire waarde reeds na korten oefen ingstijd. Maar na dio dagen van strjjd was het met de glorie dor schutterijen weldra gedaan. Andere tijden kwamen en andere toestanden en begrippen en toen einde lijk eerst in 1864 Sleeswijk-Holstein viel, daarna Oostenrijk in 1866 en ten slotte Frankrijk in 1870, was 't met de rust dor schutterijen ganschelijk gedaan en was de overtuiging gevestigd, dat een land in onze tijden andere beginselen had aan te nemen dan die der Pacificatie van 1577. Maar de schutterij bleef ♦overeenkom- stig 's lands oude gewoonte". In 1867 beproefde de minister Heems kerk eene hervorming, die zelfs door de Tweede Kamer heen kwam. Maar al was ook toen, krachtens de Grondwet van 1848 het dragen der wapenen een der eerste plichten van alle ingezetenen, de Eerste Kamer bleef, ^overeenkomstig 's lands oude gewoonte", niet gezind om dien eersten plicht ook op de schouders dor zonen van de hoogst aangeslagenen te leggen en zij verwierp de hervormingswet. De schutterij van 1827 bleef. Toen, in 1871, kwam Thorbecke in do Kamer, onder den indruk der rampen van Frankrijk, en hield de Staten-Generaal de noodzakelijkheid voor om te zorgen voor eene betere legerinrichting »tot handhaving der onafhankelijkheid van den Staat." Maar do jaren kwamen en gingen, en de schutterg van 1827 bleef een fictieve weerbaarheid en een rustig ontduiken van het voorschrift omtrent een der eerste plichten van alle ingezetenen." Van wat op algemeenen of zelfs maar per soonlijken dienstplicht geleek wilden de machthebbenden niet weten. De Grondwet bleef een schjjnvertoo- ning i-overeenkomstig 's lands oude ge woonte" liet men de verdediging der onafhankelijkheid over aan haar troepen en aan degenen, die zich niet konden vrijkoopen. Ongeveer twintig jaren later kwam de Grondwet van 1887, en nu bleek, dat het toch eigefilijk maar aan die »eerste plichten" van »alle ingezetenen" gelegen had. Want in art. 180 werd nu gezegd ♦Alle Nederlanders, daartoe in staat, zijn verplicht, mede te werken tot handhaving der onaf ban kelijkheid van het Rijk." En een veertien jaren daarna is dat artikel tot een begin van verwezenlijking Zoo is dus, na een tachtigjarigen strijd, eindelijk de schutterij gevallen, die meer dan een halve eeuw lang, met volle be wustheid van wat werd misdaan, schat ten geld heeft gekost aan de bevolking en aan de gemeentekassen, ons belache lijk maakte in de oogen van landgenoot en vreemdeling, en een monstrum was van onrechtvaardigheid. vermoord zijn gewordeD, als de sterke oppassers niet bij de hand waren geweest. Deze bonden den razende na veel moeite en brachten hem in het gesticht terug. Do directeur stond niet zoo vlug op als men wel verwacht had. Dat kost je je betrekkingriep hij tandeknarsend tegen een paar oppassers. Hier, verbmfit de wond met dien zak doek." Mijnbeer, mijnheer!" fluisterde Ber nardo om hem te waarschuwen, dat hg zgn woede zou beteugelen in tegen woordigheid der jonge dame. Mijnheer de directeur heeft zelfver lof gegeven om hem in den tuin te laten," zei een stevige oppasser. ♦Ik heb u nog gewaarschuwd, mijn heer," zeide Giacomo niet zonder leedver maak. ♦Ellendige domkoppenschreeuwde dr. Rimoli, nog bevend van woede. ♦Wilt u op mg steunen tot wjj het salon bereikt hebbon vroeg Bernardo. Het verbinden zal daar gemakkelijker gaan." ♦Giacomo," kermde de directeur, die veel pijn leed, draag zorg voor die dame. Verontschuldig mij bij haar. En jij, Bernardo en Marco, brengt mij naar mgn kamer." Pa3 verwijderde de directeur zich met de beide oppassers of de bevende Alice kwam uit haar schuilhoek en ging op een bank zitten, om tot verademing te komen. ♦Wil ik 't rijtuig van de freule in het park laten voorkomen vroeg Gia como, eerbiedig naderbij komende. ♦Dank je wel," zeide Alice; »over een paar minuten zal het wel over zgn. Wat de schutterlijke oefeningen en wapenschouwingen aan de menschen ge kost hebben in den vorm van verzuim den tijd en daardoor verloren loon, is niet in cijfers te ramen, maar 't moet een kostelijke som 'sjaars zgn geweest. 't Kan zgn, dat de nieuwe vorm de landweer evenveel kosten zal aan de gemeentemaar daar gelaten dat dit dau niet ongelijkmatig op enkele ge meenten zal drukken, zal men dan althans waar krijgen voor zgn geld. Zoodat wij alle reden hebben om ons te verheugen over het verdwijnen der schutterij. Dat zij ruste, gelijk zij geleefd heeft, in vrede. De ontbinding der Eerste Kamer. Zooals wij in ons vorig nommer reeds meldden, heeft het Kabinet besloten de Koningin te adviseeren de Eerste Kamer te ontbindeD. Dr. Km/per zal bij dit advies gedreven zijn door den wil om voor zijne univer siteit datgene te eischeü, wat men aan openbare universiteiten toestaat en bij zal zich over dat advies verantwoorden met een beroep op den uitslag der jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten. Maar als hij een zuiver politiek oor deel had willen hebben der natie, dan had hij niet enkel de Eerste, maar ook de Tweede Kamer moeten laten ontbinden. Dit oordoel zal hij echter Diet aange durfd hebben, in aanmerking genomen den uitslag der herstemmingen voor de Provinciale Staten. Of deze daad ons teleurstelt Och noen; wg beschouwen ze als een daad van ruw geweld, eigenlijk een bijna re volutionaire daad, en hoe meer van zulke daden dit ministerie uithaalt, hoe ge makkelijker het de overwinning maakt voor de vrijzinnigen bij den stembusstrijd van 1905. Uit dit oogpunt bezien, doet de beslissing ons geen leed. Christelijk Nationaal. De Zeeuw komt nog eens terug op het berichtje in ons blad naar aanleiding van »de bouw van de Ckr. school te Oude- lande, welke school aangesloten is bij de vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs." Het blad gelooft maar half, dat het eene vergissing was van onzen corres pondent, toen deze schreef van een ♦chris telijk afgescheiden school", want het plaatst achter het woord vergissing een vraagteeken, en stempelt verder die ver gissing als een poging van onzen Oude- landschen berichtgever en van de Goesche Courant zelve ♦om bereids de Ohr. school te Oudelande als een secte-school te teekonen." Zulke geniepige manieren houdt ons blad er echter niet op na. De redactie van de Zeeuw kan weten, dat wij, als wij het noodig achten, zelden een klad voor onzen mond nemen en wij zien er vol strekt niet tegen op om royaal weg in onze kolommen te verkondigen, dat wg hot stichten van al die zoogenaamd Chris- Hot zou mij aangenaam zijd, als je zoo- Lang in mgn nabijheid bleefc." De directeur heeft mij gelast uwe bevelen te gehoorzamen," zei Giacomo. Gerustgesteld door zijne tegenwoor digheid zag Alice nu rond en beschouwde den fraaien aanleg van het park, waar door het gesticht San Salvatore zooveel naam had gemaakt. Ben je hier reeds lang in dienst?" vroeg Alice aan den oppasser. ♦Twintig jaar, freule Wat een lango tijd! En bevalt het je hier goed Giacomo haalde de schouders op en antwoordde aarzelend ♦Och, freule, het loon verzoet den arbeid ♦Ja, dat is zoo," zeide Alice en keek toen weer in den tuin rond haar ge dachten vertoefden echter niet meer bij de schoooe boom en en bloemen. Eensklaps keerde zij zich tot den man met de vra&g Hoe is je naam ♦Giacomo Sorel." Als je hier reeds twintig jaar hebt doorgebracht zul je heel wat weten te vertellen." »Dat laat zich denken, freule Ik weet hier alles, ik ken iederen patiënt, en ik verzeker u, dat niemand beter met hen kan omgaan dan ik 1" Dan zal de directeur jo diensten zeker wel op prijs stellen." ♦O, bij is wel over mij tevreden, maar ik ben minder met hem ingenomen." Zoo En waarom blijf je dan bjj hem Ja, ik wil wel geiooven, dat het leven in een krankzinnigengesticht niet zoo bijzonder aangenaam is. Heb je wel eens een uitgaansdag teljjke scholeD, die onderling weer ver schillen, een ramp achten voor het toe komstig geslacht, waarin nu reeds het zaad der geloofsverdeeldheid wordt ge zaaid. Wij missen volstrekt niet den moed om deze overtuiging uit te spreken dat kon de Zeeuw weten en daarom staat het insinueerond vraagteeken baar heel leelgk. Verder neemt de Zeeuw ons blijkbaar onze uiting ♦sekten en sek<etjes" bwaljjk, daar zij zegt: Nota bene, christelijk nationaal een sektetjoEn een sekte de gereformeerde kerken 1" Ja, wat anders Zgn sekten dan niet kleiue godsdienstige partijen, die zich door eeredioDst, beginselen, belijdenissen, enz. van het groote kerkgenootschap af scheiden En zgn sekte-scholen geen scholen, die door verschil van beginselen en methode zich van elkaar onderschei den De opmerking, dus gaat de Zeeuw voort, van de Goesche Courantwas niet zoo verstandig als wij wel van haar ge woon zijn. Zij toonde er mee niet te weten dat de chr. afgescheiden (gereformeerde) kerk reeds in 1869 ophield te bestaan en derhalve van een afgescheiden" school gesteld zij ging uit enkel van do gerefor meerden, geen sprake kon zgn. En ook gaf zg blgk niets te weten van het ontstaan van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal (Volks-)schoolon- derwijs". Neen, wij bekennen volmondig onze onkunde op dit gebied, maar wij begee- ren het niet te weten ook het is bene den onze aandacht. Van zoo'n antwoord zal de Zeeuw wel griezelen en haar daar toe in deze warme dagen in de gelegen heid te hebben gesteld, kan ous aanspraak doen maken op hare dankbaarheid. Maar zelf schijnt die redactie dan toch niet al te best op de hoogte te zijn, als zij schrijft »dat de Christ, afgescheiden (gereformeerde) kerk reeds ia 1869 op hield te bestaan." Wij lezen ten minste nog van eene Christelijk gereformeerde kerk, die niet toegetreden is tot de iD 1892 plaats ge had hebbende vereeniging dor gerefor meerde kerken, van eene kerk, die hare eigen inrichting heeft bohouden, als do zuivere voortzetting der Christelijk Ge reformeerde kerk, met het bg de Regee ring bekende reglement van 1869." Zgn dat niet de afgescheidenen Maar 't zou ons niet verwonderen, al8 de Zeeuw straks zelf niet wijs moer kan worden uit al die sekten en sektetjes, wier loden zich natuurlijk allen de ware" Christenen noemen, hoewel er vermoedelijk weinigen aan Nabi Issah's zweep bij eene even- tueele zuivering zouden ontkomen. Buitenland. Een aanhouding. De Russen behalen overwinningen in de Roode Zee, waar zg Duitsche en En- gelsche schepen aanhouden. De Duitscbers zijn slecht te spreken over do aanhouding Wij hebben weinig vrij-af, freule, 6D dan toch nooit voor 's avonds." Alice zag nu zorgvuldig rond of iemand heD kon beluisteren, en zeide toen ♦Ik wenschte wel iets naders omtrent de inrichting te vernemen. Ook wilde ik je wel een paar vragen doen, die je kunt beantwoorden zonder dat je daarbij zelf eenig gevaar loopt. Ik zal je raoeito met goud betalen, maar het is noodig, dat je mij in het hotel opzoekt. Welk uur je komt is mij onverschillig. Welnu In de eerste acht dagen zal ik geen vrij-af kunnen krggen", antwoordde Gia como, die wel wat vreemd opkeek en haar daarom oplettend aanzag. Nu, over eene week dan Ah men arm is, neemt men gaarne een buitenkansje waar, dat »Natuurlgk", zeide Alice. ♦Daarbij kan de zaak, waarover ik spreken wil, geen kwade gevolgen voor je hebban. Hier, neem dit op afrekening", voegde zij er bg en duwde bom een goudstuk in de hand. »Ik logeer in de Prins van Beieren en ben altijd voor je te spreken." En uw naam vroeg de oppasser. Freule Von Waldheim, eerste ver dieping no. 30." Met verwondering keek Giacomo haar aan, toen hij dezen naam hoorde. Wel", riep hij uit, ♦de naam Yon Waldheim is mij niet vreemd. Wanneer hier voor twintig jaar geen baron Yon Waldheim was geweest, zou ik niet in dit gesticht zgn aangeland." ♦Hoe dat zoo vroeg Alice verbaasd. ♦O, heel eenvoudig Twintig jaar ge leden belastte de heer Von Waldheim mij, met het overbrengen van een patiënt naar San Salvatore, on zoodoendo bon van de mailboot Print Heinrich. De ge zagvoerder werd door het Russische scbip Smolenok van de vrg willige vloot gedwon gen 31 zakken met brieven en 24 zakken met pakketten, bestemd voor Japan, aan de Ruseen uit te leveren. De Duitsche bladen zien in de inbeslagneming der brieven eene schending vau het volken recht, voor zoover het betreft, de brieven van particulieren, en ditzelfde geldt van do pakketten. Slechts pakketten met oorlogsmaterieel hadden in beslag mogen worden genomen. Een protest van do Duitsche Regpering is ook niet uitgebleven. Nadat de Keizer, die zich op de Noorweegsche kusten be vindt, en graaf von Bü'ow, de Rijkskan selier, telegrafisch van gedachten hadden gewisseld, heeft de Duilscbe regeering bij de Russische verzet aangeteekend wegens de inbeslagneming van de Japan- sche post. In het protest wordt er nadruk op gelegd, dat misschien de doorzoeking van de poststoomboot naar contrabande en het doorzien van de zich aan boord bevindende post te rechtvaardigen zou zijn maar uit een volkenrechtelijk oog punt is het volkomen ongeoorloofd, de postzakken in beslag te nemen en mee te nemen van boord van een Duitsche postboot. Behalve int diplomatieke pro test van het Berlijnscbe ministerie van buitenlandsche zaken, heeft het Duitsche rgksdepartement van pcstergeu ook Dog telegrafische aanmaning naar Potersburg gezonden, met een beroep op het wereld- postverdrag, om de brievenzakken onmid dellijk terug te geven en door te zenden. In de weggenomen postzakken bevond zich ook de voor Japan bestemde post uit Londen en Italië. Wat de regeering te Petersburg heeft geantwoord is nog niet bekeöd. Frankrijk en het Vatikaan. De Temps heeft een bericht uit Rome, dat het Vatikaan vastbesloten zou zijn niet te zwichten voor de vertoogen der Fransche Regeering en de bisschoppon met de strengste straffen zal treff n, in dien zg niet naar Rome komen. Indien het concordaat slpchts zou dienen om de kerk onder de maebt der Regeering te stelleD, is bet beter, dat het ophoude te bestaan. Zoo zou de Paus bij herhaling hebben verklaard. Een enkele bedreiging van Franscben kant zou thans met het terugroepen van den nuntius worden be antwoord, die dus niet het verstrijken van het ultimatum zou afwachten. Van den Balkan. Als men de geruchteD, die hier de rondte doen, geiooven mag zoo seint men uit Sofia aan de Kölnische zgn nieuwe onlusten op het Balkan-schier eiland ophanden. Uit, Macadonië en het wilajet Adrianopel worden hier voort durend onrustbarende geruchten ver spreid, waarvan de juistheid niet, te be wijzen valt, maar die de bevolking in groote opschudding brengen. Men be weert, dac de tor stand van do naar Ma- ik hier in dienst gekomen." Met kloppend hart vroeg Alice: De heer Von Waldheim En die patiënt Was een beschermeling van den heer Von Waldheim en ook een Duitsober." Een waanzinnige?' vroeg Alice drin gend. Giacomo knikte toestemmend, na een oogenblik geaarzold te hebben. Alice had zijn aarzeling opgemerkt en zeide daarom ontroerd ♦Spreek de waarheid eD bedenk, dat je eenmaal rekenschap moet gevpn van jo woorden. Is de man, die hier in San Salvatore zit opgesloten, inderdaad waan zinnig Weifelend keek de oppasser haar aan. Die vraag van de ontroerde jonge dame bracht hom in een moeilijke positie nu eens keek hij Alice aan en dan weer zwier ven zijn blikken links en rechts, totdat bij ze eindelijk liet rusten op «vm ver pleegde, die, teg«n een boom leunende, verdiept, scheen in do beschouwing van de schooue natuur, welke hem omringde. ♦Nommer veertig," stamelde hij einde lijk. Wil je niet antwoorden vroeg Alice dringend. Dat is nommer veertig," herhaalde de man, het oog vast op don patiënt ge richt houdonde. ♦Zijn naam is Von Lud- wig." Instinctmatig volgde Alice de blikken van don oppasser. Zg kroeg een gevrel, alsof haar do keel werd dicht geknepen bg bet zien van den gevangene, wiens schoon gelaat een diopen indruk op haar maakto. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1