1904. N". 81, Diusdag 12 Juli. 91sle jaargang. 5 FEUILLETON Een edel hart. GOESCHE GOlltANT. De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pr|js per kwartaal, zoo binnen als buiten (roes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. Uitgave van de Naaml. Vennootschap Goesche Courant". De prjjs der gewone ad verten tiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pt'ijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten on de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels h f 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rij kens. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes op DONDERDAG 14 JULI 1904, des namiddags 8 uur. Goes, 9 Juli 1904. De Burgemeester, DE KONING KOOIJ. Punten van Behandeling Resumtie notulen der vorige ver gadering. 1. Ingekomen stukken. 2. Salarisrogeling van de ambtenaren van den burgerlijken ftand. 3. Wijziging der verordening tot hot heffen van leggeld. 4. Wijziging van het Raadsbesluit dd. 21 Juni 1.1., no. 8, inzake het geven van grond in erfpacht aan de weduwe J. Machielse. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om de dienstdoende schutterij te veranderen in rustende schutterij. 6. Aanvraag van den heer D. D. van den Bout om eervol ontslag als lid van het burgerlijk armbestuur. 7. Benoeming van een lid in de com missie van toezicht op hot lager onderwjjs voor de vacature ontstaan door het nemen van ontslag door den heer A. E. Janssen. 8. Definitieve vaststelling der verorde ning bedoeld bij art. 1 der woningwet. 9. Aanbieding der gemeente-rekening over het dienstjaar 1903. 10. Betaling uit de onvoorziene uitgaven, dienst 1904. De nieuwe Drankwet. Het Drankwet-ontwerp is, niettegen staande zjjn onmogelijken inhoud, toch door de Tweede Kamer aangenomen. Ook ovor dit ontwerp is de eindstemming vrijwel oene partij-stemming geweest. Zondert men de heeren Röell en v. Karne- beek uit, dan bestaat de meerderheid, die de wet redde, uitsluitend uit leden der regeerings-meerderheid. En als men van de sterke minderheid van 42 stem men die der heeren de Ram en Janssen aftrekt, wordt zij uitsluitend door linksche elementen geformeerd. Het kan goed zijn dit te onthouden. Door al het gepeuter bij de behande ling is het ontwerp zeer onduidelijk ge worden en de beraadslagingen liepen soms zoo in het honderd, dat er geen touw meer aan vast was te knoopen. Daarom schijnt het ons niet ondienstig, hier nog eens in het kort de voornaamste bepalingen van dit ontwerp op te sommen. Een van de belangrijkste wijzigingen, die ons al dadelijk treft, is, dat de groris tusschen kleinhandel en groothandel ge steld is op 10 Liter. Vroeger was dit 2 Liter. De verkoop in 't klein wordt onder- Uit het Duitsch. Machteloos zonk hij in een leunstotl neer en bedekte zijn gelaat met beide handen, om door een oogenblik rust de wilskracht terug te krjjgen, die hem had staande gehouden gedurende zijn verbljjf in San Salvatore. »Help m|j," prevelde hij zacht. »Al is het geluk op deze wereld mij ont- zegd verlos mij uit dit huis, geef mg de vrijheid; laat mij leven als een vrjj man 1" Met gevouwen handen en de oogen ten hemel geslagen scheen hij een poos zgn smeekingen in stilte voort te zetten. »Amaiia," begon hij weer op verwij tenden toon, »kon je dan geen middel vinden om mij te redden Zal ik nog het geluk hebben je aan deze zjjde van het graf terug te zien Maar niemand weet door wiens geweld ik binnen de muren van dezen kerker ben gekomen. Niemand weet ook of mijn vrouw nog leeft. O, hemel! als mgn Amalia nog leeft, bescherm haar danBehoed haar en mijn kind voor gebrek en ellende." In vertwijfeling drukte hg de handen voor het gelaat en zonk weer achterover in zijn leunstoel. Afgemat zonken einde lijk zgn armen omlaag en viel hg in een diepen slaap. De nacht ging voorbij, en toen de dag aanbrak, viel het schemerlicht op het bleeke gelaat van den ongelukkige, die twintig van zgn beste levensjaren in een kerker had doorgebracht en niet wist of er ooit redding zou opdagen. scheiden in tappen en verkoop in ilescbjes van minstens; 2 maatjes. Deze fleschjes moeten met een capsule of met lak ge sloten zijn. Slechts in gemeenten, waar de bebouwde kom miuder dan 5000 zielen telt, valt dit onderscheid weg. Een volgend artikel bepaalt, dat socië teiten en hotels vergunning moeten vragen aan Gedeputeerde Staten. Het maximum aantal vergunningen kan door de Regeering om de vijf jaar op voorstel van een gemeentebestuur voor een gemeente worden verlaagd. Boven het maximum kunnen Burg. en Wetb., door de Regeering daartoe ge machtigd, vergunning verleenen voor eene localiteit, welke deel uitmaakt van een buitengewone inrichting voor maatschap pelijk verkeer. Twee vergunningen kunnen worden opgekocht voor één nieuwe. Bij algemeenen bestuursmaatregel zul len door de Regeering eischen worden gesteld, waaraan een localiteit ten op zichte van licht, lucht en ruimte moet voldoen. Ook kan de Gemeenteraad zulke bepalingen bij verordening vaststellen. De Gemeenteraad kan verder bepalen in welke wijken geen vergunning mag worden verleend, of voor bepaalde wijken een maximum vaststellen, of bepaalde verordeningen. De Raad kan ook een sluitingsuur bepalen en zelfs sluitingsdagen vaststellen, wanneer drankmisbruik te vreezen is. Vergunning wordt geweigerd voor ge bouwen, die rijks-, provincie-, gemeente-, of waterschapseigendom zijn, voor open plaatsen of tuinen, voor stationswacht kamers, en voor onvoldoende localiteiteD. Niemand mag twee vergunningen op zijn naam hebben en ook naamlooze vennoot schappen kunnen geen vergunningen meer krjjgen, evenmin als iemand, die in de laatste vijf jaren tweemaal is veroordeeld geworden voor een drankwetovertreding of van erkend slecht levensgedrag is. Winkeliers, lotencollecteurs, kappers, bar biers, sluismeesters of sluismeestersknech- ten, scheepsbevrachters, sleepagenten en bordeelhouders kunnen evenmin vergun ningen krijgen. Als een sociëteit vergunning heeft, dan moet zij rechtspersoon zijn en niet-iedon uit de gemeente of uit aangrenzende ge meenten mogen niet worden toegelaten andere vreemdelingen wel. Op den openbaren weg mag geen drank worden geschonken, tenzij de Gemeente raad dat bij verordening heeft toegelaten. Wie een vergunning vraagt boven hot maximum, wordt op een lijst geplaatst en moet wachten tot zgn beurt komt. Komt er een vergunning vrij, dan krijgt hij daarvan bericht en moet hg binnen tien dagen zeggen of hij do vergunning nog kan gebruiken. Anders is de beurt aan wien na hem op de lijst staat. Wedu wen van vergunninghouders gaan echter steeds voor. Vergunninghouders, die van Zaterdag avond zes uur tot Maandagmorgen acht Die rampzalige was Ludwig von Erlen- burg. Alice von Waldheim had Wallersbrunn verlaten om er nimmer terug te keeren. Toen zij met den postwagen vertrok, had zij een plaatskaart naar Weenen genomen om het eigenlijke doel van hare reis verborgen te houden. Bij het ver laten van Wallersbrunn had zij vaarwel gezegd aan den rijkdom, aan hare be geerten, hare liefhebberijen en kinder lijke vermaken, kortom, aan alles wat voor haar bloeiende jeugd aantrekkelijk heid bezat. Het noodlot had haar als met één slag vervormd tot'n jonkvrouw, toe gerust met zelfvertrouwen en een vasten wil. Ze was niet op goed geluk weggegaaD, maar bad haar plan rijpelijk overwogen, eer zij Wallersbrunn verliet. Uit Weenen had zij aan haar voogd, den geestelijke Barnau, geschreven en verliet toen do hoofdstad met den postwagen. Een paar weken geleden zou zij den moed tot zulk een onderneming niet gehad hebben het betrof niets minder dan een reis naar Rome. Tien dagen later had zij het doel van hare reis bereikt. Zij nam haar intrek in een logement in een der buitenwijken. Het was haar plaD, al wat de papieren uit het schildpadden kistje haar geopenbaard hadden, grondig te onderzoeken vóór zij tot handelen over ging. Sedert twintig dagen wist Alice, dat baron Ludwig von Erlenburg nog leefde, maar 't was haar nog duister, onder welke omstandigheden hij destijds in San Salvatore was opgenomen. Dan was er ook nog iets, dat hare belangstelling had gewekt. Zij had in het kistje twee brieven uur geen drank verkoopen, betalen maai de helft van hot vergunningsrecht,. Zetkasteloins, behalve in hotels en so ciëteiten, worden niet meer geduld. Vergunninghouders, die niet tappen, moeten naast of onder het woord ver gunning" laten schilderen »niet voor ^verkoop per glas". Bij sociëteiten of hotels moet er bij gezet worden »voor sociëteit" ol' »voor logement". Sterke drank wordt onderscheiden van alcoholvrijen drank. In localiteiten, waar deze laatste verkocht wordt, moet der halve eerst verlof" worden gevraagd. Dat verlof kost niets, maar door de over heid worden bepalingen vastgesteld, waar aan deze inrichtingen ten opzichte van den bouw enz. moeten voldoen. Art. 30 bevat veertien nieuwe bepa lingen, die als aanhangsel in de oude wet onder art. 15 worden geplaatst. Ze handelen over do wijze, waarop verlof on vergunning worden verleend en gewei gerd, over het ophangen der wet, de plaatsing van bot woordje verlof" enz. Verder wordt er in verboden, dat per sonen beneden de 16 jaren zonder gelciio van meerderjarigen in oen ^vergunning" worden toegelaten, waarvan echter in bepaalde gevallen ontheffing kan worden verleend. Dan zijn er nog verbodsbepalingen over het uitbetalon van loonen, over bet hou den of toelaten van hazard-spelen, over het toelaten van muziek of vertoouingen. Als er zitdagen voor het publiek ge houden worden, mag er niet geschonken worden twee uren vóór en na openbare verkoopingen, verhuringen en verpach tingen en tijdens deze evenmin. Vrouwelijke personen inogen niet be dienen zonder toestemming van B. en W. in bepaalde gemeenten (vrouw en doch ters uitgezonderd)personen beneden 16 jaar mogen 0)k niet bodionen. Er worden, om toezicht op dit alles te houden, inspecteurs aangesteld en in eene gemeente bunnen daarenboven, op voorstel van den Raad, één of meer com missies worden ingesteld, die de overheid uit eigen boweging of ook op verzoek van raad kunnen dienen in zaken de Drankwet betreffende. Wie op 1 Mei 11. vergunning had, houdt deze vergunning, behoudens on voorziene omstandigheden, nog 25 jaar. In stations-wachtkamers mag tot 1 Mei 1910 getapt worden. Wjjnkoopers met verlengbaar crediet mogen sterken drank zonder vergunning big ven verkoopen in hoeveelheden van minstens drie liter. Verder is bepaald, dat alle plaatselijke verordeningen, op het punt van uitvoering der Drankwet, moeten worden herzien voor 1 Mei 1905. De wet zelf zal in werking moeten treden voor 15 October 1904. Ziedaar de voornaamste bepalingen van het ontwerp, dat niet de stem mocht ver werven van een der eerste drankbe strijders in ons land,rnr. Goeman Borgesivs, omdat volgens hem de we?-, do:>r al het gepeuter er aan, zoo onduidelijk is ge- gevonden, onderteek end Amalia, over wier inhoud zij niet goed kon oordeelen, daar zg gedeeltelijk verscheurd waren. Zij begreep echter, dat er betrekking had bestaan tusschen deze Amalia en baron Von Erlenburg. Onervaren als Alice was, hoopte zij bij Amalia steun te vinden om haar doel te bereiken, doch zjj vergat, dat er twintig jaren verloopen waren sedert het voorval, dat zij nu tot klaarheid wilde brengen. Zjj nam do brioven uit het kistje en noteerdeVilla Monti, Orovigno. Zoo luidde hot adres, waarheen het antwoord op de brieven moest gezonden worden. Op zekoron morgen ging zij vroegtijdig op reis naar Orovigno, een landstadje niet ver van Napels, om Amalia op te zoeken. »Kunt u mij ook de straat aanwijzen, waar Villa Monti ligt?" vroeg zij einde lijk aan 'n man, die voorbij giDg. Deze koek haar aan met een spottendon grimlach. Villa Monti? Zoudt u dan niet weten, dat die villa den naam Villa Barnero draagt, sedert Pietro er de eigenaar van is en er een hotel in heeft gevestigd Het huis ligt hierover op den berg. Als u er heen wilt de weg is een half uur gaans." En met een grijnslach draaide hij Alice don rug toe. Zij sloeg dus den weg naar de villa in, die zij weldra bereikte. Aan een meid, die juist over do plaats ging, bestelde zij een kop koffie en nam toen plaats op een bank, waar zij het vrije gezicht had op do omliggende land streek. Juffr. Barnero bracht eigenhan dig de bestelde koffie, spreidde een ser vet over de tafel en vroeg onder de hand worden, dat gelegitimeerde en ongelegiti- meerde drankverkoopers veel gemakke lijker nog dan tot dusvor door de mazen zullen kunnen heenkruipou en de moeilijk heden en ontduikingen in de toekomst zull-m toenemen in de plaats van minder worden. Buitenland. Italiaansche Schandalen. In Italië wordt tegenwoordig gesproken over een paar zakeD, die ook buiten de landpalen gerucht maken. Bij het departement van posterijen en telegrapbie, ressorteerende onder minister Golimbertizgn allerlei ongeregeldheden onldekt-, eene groote overeenkomst ver- toonende met de dieverijen, waaraan eeni- gen tijd geleden de minister Nazi zich heeft schuldig gemaakt. Ook naar deze nieuwe onregelmatigheden is een enquête ingesteld en de Kamer heeft het rapport daarover, uitgebracht door den heer Sa- porito, ontvangen. De begrooting voor post en telegraaf is met een aanzienlijk bedrag, bijna vijf millioen, overschreden. Ook Diet-Italiaansche ministers hebben soms een eigenaardige manier om de zuinigheid te betrachten bij hetiudienen hunner begrooting en dan vervolgens te vindon, dat zij in 't belang van het land, voor ridderorden of andere zaken, nood zakelijk meer moeten uitgeven. Maar vijf millioen is een heele som Bovendien heeft do heer Sapor ito ettelijke onregel matigheden vastgesteld, die niet aan het systeem, maar aan de personen te wjjton zgn. Voor den minister en zijne ambte naren waren verschillende dingen aange schaft boekeo, reistasschen, geneesmid delen, enz., die nooit zgn verantwoord. Ook gaven de heer Golimberti en zijne ambtenaren elkaar geschenken op staats kosten. Wat zal de Kamer van al die dingen zeggen, als zij terugkomt Intusschen er is een afleider, een sen- satiewekkend geval, waarmee de publieke opinie zich nog meer bezighoudteen zaak van landverraad. Het ministerie van Oorlog had ver nomen, dat eene buitenlandsche mogend heid zich in het bezit bevond van stukken, de verdediging van Italië betreffende. Men had verdenking tegen een kapitein Ercolesi, die met eene Venetiaansche ge trouwd is. Men hield daarom het oog op de briefwisseling van het echtpaar, op de bezoeken, die hot ontving, en bet trok de aandacht, dat do kapitein meer malen op reis ging. Toen de agenten van het ministerie rapporteerden, dat een verdacht persoon, waarschijnlijk een spion van eene buitenlandsche mogend heid, op weg was om de Ercolesi's te bezoeken, werd last gegeven tot aan houding van het echtpaar. Een politie agent, verkleed als telegrambesteller, wist het huis binnen te komenhij opende do diur voor de carabinieri en hoewel de verrader en zijne vrouw poging tot vriendelijk »Wilt u hier in de stad be zoeken afleggen, mejuffrouw »Ik had Villa Monti willen bezoeken en wist niet, dat die in andere handen was overgegaan", autwoordde Alice rondweg. Villa Monti!" riep juffrouw Barnero verbaasd uit. »VVeet u dan niet dat de Monti's reeds twaalf jaren dood en be graven zgn »Neen". »U is toch geen familie van de Monti's?" »NeeD, familie nietmaar »Nu maar?" »Maar ik zou gaarne iets meer van die familie vernemen. Zij moeten een dochter hebben, die Amalia beet". De juffrouw stond verbluft en wendde eensklaps voor, dat zij iets in de keuken te doon had en over een paar minuten terug zou komen. Alice had tijd genoeg om na te den ken over de vragen, die zg wilde doen, want juffrouw Barnero, die haar Zondag- sefce muls was gaan opzetten, bleef wel een kwartier weg. »Neem u me niet kwalijk dat ik wat lang weggebleven ben", zeide zg met veel beweging. ^Misschien wilt u nog een kopje koffie daar in't paviljoen'drin ken. Het ligt daar in de koele schaduw cn als men wat te vertellen heeft, praat men daar gezelliger dan in de open lucht". Alice keurde dit goed en weldra dampte de geurige koffie in het paviljoen. »In welke betrekking staat u dan wel tot de Monti'B vroeg de goede vrouw op vertrouwelijken tooD. »Ik sta niet tot hen in betrekking," antwoordde Alice aarzelend. »Mijn pleeg moeder heeft lang in Italië gewoond en Amalia tot vriendin gehad. In later tjjd hebben zg elkaar niet meer gozien of zelfmoord deden, werden zg to«h nog levend gearresteerd. Het schijnt, dat gewichtige documen ten zgn verkocht aan Frankrijk en aan eene andere, niet genoemde mogenbeid. Uit Frankrijk. In de Kamer heeft de socialistische afgevaardigde Breton voorgesteld, reeds nu den diensttijd voor de reservisten met twee weken te verminderen. Het voorstel vond instemming. Graaf Montebello ver weet zijn medeleden, er alleen happig op te zijn om de kiezers plezier te doen de minister wees er op, dat de nieuwe dienstplichtwet nog door den Senaat moet worden aangenomen maar niettemin kreeg Breton zijn zin het voorstel is met 352 tegen 183 stemmen aangenomen. De minister van oorlog heeft zgn zin gekregen in een betrekkelijk kleine zaak, die hg noemde een gevoelszaak en bij welke hij de portefeuille kwestie heeft gesteld. Met 478 tegen 27 stemmen heeft de Kamer verklaard, niet te willen weten van een voorstel, om den militairen te verbieden buiten dienst de wapens te dragen. Generaal André zag er een aan slag in op de tradities van het leger. GOES, 10 Juli 1904. Onder leiding van dhr. B. Van Ruijven directeur der R. N. L. te Axel, werd jl. Zaterdag in de Prins van Oranje" alhier do jaarlgkscho vergadering gehou den van de leden der Vereeniging van onderwijzers pn onderwijzeressen, belast met de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland. Slechts 23 leden van de ongeveer 80, die de Vereeni ging telt, waren opgekomen, hoofdzake lijk een gevolg van de ongunstige reis- gelegonheden. Nadat de vergadering met een inleidend woord was geopend en eenige mededee- lingen waren gedaan, kwam inlebande- ling eeö reeds verledpn jaar ter taft 1 ge bracht voorstel van dhr. H. R. Carstel om tot de Regeering een verzoek te rchten de betrekking van onderwjjzer of onder wijzeres aan Normaalscholen te willen veranderen van een tijdelijke in eene vaste, opdat de aangestelden, bij opheffing van Normaallessen of bij het neerleggen hunner betrekking, in aanmerking zouden kunnen komen voor wachtgeld of pen sioen. Na eenigo discussie werd het be stuur, bggestaan door dhr. Carstelge machtigd het voorstel ten uitvoer te brengen, na betuigingen van adhaesie te hebben verzocht aan de andere Rjjks- normaalinrichtingen in Nedeiland. Ook zal een afschrift van het adres g°zondeu worden aan de leden der Tweede Kamer. Nadat dit punt was afgehandeld, werd door dhr. De Keijzer van Grauw inge leid Lezen op de R. N. L." Hij deed dit op zulk een zaakrijke en voor de onderwgzprs in dit vak leerrijke wijze, dat, op verzoek van een dor aanwezigen, de inleider zich bereid verklaarde deze voordracht in druk te doen versebgnen gesproken en nu ik toch hier langs reisde, heb ik haar beloofd eens te onder zoeken of Amalia ongelukkig geworden was, zooal9 zij had vernomen." »Hm", zeide de juffrouw. Alice keek voor zichzg was niet gewoon te liegen en voelde 't bloed naar haar wangen stijgen. »Die pleegmoeder is zeker ook niet jong meer", zeide juffrouw Barnero half vra gend. »Veertig jaar", antwoordde Alice. »Zoo oud zou Amalia ook zgn, als ze nog leefde." >Is ze dan dood Juffrouw Barnero knikte en antwoordde met een zucht »Ja, ze is dood, die arme Amalia. Ik heb haar lief gehad als een zuster, ik heb haar getroost in baar Ijjden, ik heb met haar geleden. Als ik toen Villa Monti in eigendom had gehad, Amalia zou nog Diet in haar grafliggen. Ik zou haar ondersteund hebben en geholpen geholpon, haar en haar arme kleine." »Wat?' vroeg Alice opgewonden. Amalia was geen dochter van de Mon ti's, dat zult u toch wel weten De Monti's hielden veel van haar, althans in zooverre hun belang dat medebracht. Amalia heeft haar ouders nooit gekend. Haar vader was zeeman en verloor het leven in de golven en haar moeder stierf drie weken na de geboorte van Amalia. Men zegt, dat de Monti's een som geld kregen voor de opvoeding van het kind, toen zij haar in huis opnamen, maar niemand weet daar het rechte van. Zoo veel kan ik met zekerheid verklaren, dat bij de meerderjarigheid van Amalia iedere verplchting ophield." (Wordt veivolgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1