1904. N". 79. Donderdag 7 Juli. 91s"' jaargang. GOESCHE De nitgava dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- on Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs par kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, i,SS. Afzenderljjke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewono advevtontiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- on doodberichte» en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Do Burgemeester en Wethouders van Goes doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 21 Juni 1904 is vastgesteld de volgende Verordening VERGROENING op hot. colporteeren ïu de gemeente Goes. Art. 1. Het is verboden op of aan den open baren weg, ter verspreiding, aanbeveling, aankondiging of bekendmaking van ge drukte of geschreven stukken of afbeel dingen, zoodanig te roepen of rond te gaau met zoodanig reclaraemiddel dat daardoor do openbare orde verstoord of bedreigd, of den goeden zeden aanstoot gegeven wordt. Art. 2. Ovortrediug der bepaling in art. 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf-en-twintig gulden. Zijnde deze Verordening aan Gedepu teerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 1 Juli 1904, no. 143, 3) afJ., in afschrift medegedeeld. En is biervan afkondiging geschied waar het behoort den 6 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIÜS. De Arbeidswet. Nu de Tweede Kamer besloten heeft aan de Arbeidswet den voorrang te geven boven de Tariefwet en de eerste in de afdeelingen dan ook reeds is behandeld, dringt dit eerste stuk, dat van eonige beteekenis kan worden genoemd, der sociale wetgeving van dit Kabinet zich opnieuw aan onze aandacht op. Men zal 2ick herinneren, dat reeds vóór het verschijnen van het ontwerp, een vóór-ontwerp is rondgezonden, ter kennismaking en beoordeeling, aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken en aan de Kamers van Arbeid. Het ge volg van de adviezen en bezwaren, door vele dezer lichamen gegeven en inge bracht, is geweest, dat de minister het ontwerp nog eens hoeft horzien en er nog een 74-tal artikelen san toegevoegd heeft, zoodat bet geheel thans een zeer lijvig stuk is, bestaande uit negen hoofd stukken, die te zamen 444 artikelen teilen. Dat alles is geen nieuw werk, want vele oude bepalingen uit de bestaande Arbeids wet en de Veiligheidswet zjjn er een voudig in overgenomen. Maar er is zeer veel nieuws in en daarop wilden we nog even de aandacht vestigen, opdat onze lezers op de hoogte kunnen zjjn, als straks, bij de nieuwe arbeidsperiode van de Kamer, dit ont werp aan de orde komt. Het aanhangige wetsontwerp dan be oogt in de voornaamste plaats nieuwe en meer volledige regeling van de be scherming van den arbeid dan door de 3 FSÏÏILLE1W Een edel hart. Uit het Dnitsch. Op herhaald verzoek van den baron had de geestelijke, de eerwaarde heer Barnau, die sinds jaren een welkome gast op het kasteel was geweest, de voogdij op zich genomen, waardoor Alice een steun vond in haar treurige omstandig heden. Aan het kistje, dat haar vader haar in zjjn stervensuur had toevertrouwd, dacht Alice niet meer. Zij had het in bewaring genomen, maar het was niet in haar gedachten opgekomen te onder zooken, wat er in verborgen was. Zij had het in een lade van haar schrijftafel gezet en daar had het jaren lang kunnen bljjven, indien zij niet door de ontvangst van een brief er toe was overgegaan den inhoud na te zien. In de maand Juli kwam op het kasteel Wallerabrunn een schrijven uit Rome, geadresseerd aan den baron Von Wald- heim. Naar gewoonte opende Alice den brief, maar zij dacht aan een vergissing, toen zjj las Hooggeachte heer Daar er reeds twee maanden van het nieuwe half jaar verstreken zijn, en ik nog geen bericht van u heb ontvangen, neem ik beleefd de vrijheid u te ver zoeken mij het verschuldigde per post over te maken. Gelief deze herinnering niet kwalijk te nemen, daar volgens de regels der in- thens geldende Arbeids- en Veiligheids wet geschiedt. Strekt de bestaande Ar beidswet de bescherming uit tot personen beneden zestien jaren en vrouwen, dit ontwerp gaat verder. Wel heeft de mi nister het niet aangedurfd den leeftijd, beneden welken gveD arbeid mag worden verricht, tot dertien jaren uit te breiden, maar wel hoeft hij ook de zestienjarige jongelieden getrokken binnen den kring der arbeiders, voor wie eeno bijzondere bescherming wenscheljjk en uoodig is, zoodat eerst de zeventienjarige jongen met den volwassen arbeider wordt gelijk gesteld. De tegenwoordige Arbeidswet bepaalt den normalen arbeidsdag voor vrouwen en jeugdige personen op elf uren. Dit ontwerp beoogt, dat de arbeider niet zijn geheele leven zal verdeelen tus- sehen do werkplaats en zijn slaapstede en dat de gehuwde vrouw op den Zater dag korter aan den arbeid wordt gehouden en zoodoende de man des Zaterdagsavonds niet uithuizig behoeft te worden gemaakt. Den tieDurigen werkdag wil het ont werp voor jongelieden en vrouwen tot den normalen maken, met aanneming van een overgangstijdperk, dat de textiel industrie zegt noodig te hebben. Volgens de tegenvoo dige wet moet de arbeid worden afgewisseld door ten minste een rusttijd van één uur tusschen elf uur in den vóór- en drie uur in den namiddag. Ten einde nu te voor komen, dat tal van arbeiders, als zjj een eind van hunne weikplaats verwijderd wonen, óf nietkunnen deelnemen aan het middagmaal in het gezin, óf dit in zulk eeu haast moeten doen, dat het genot van èn middagmaal ón rust nihil is, worden in dit ontwerp naast den tegen- woordigen rusttijd, nieuwe rusttijden van een half uur na elke vier uren arbeid voorgeschreven, maar met de mogelijkheid voor den werkgever om een schafttijd van anderhalf uur in eens af in te voeren. Hierdoor kan de aan den workman voor middagmalen toegemeten tijd met een vol half uur worden verlengd. Zooals het Kabinet-Pierson reeds in 1898 wilde, wordt ook in het thans aan de orde zijnde ontwerp aan zeker der volwassen manneljjke arbeiders beperking opgelegd met betrekking tot den duur van den door ben te verrichten arbeid. Waar het abnormale karakter van het bedrijf dit geraden maakt, of waar vol wassen mannon des nachts in fabriek of werkplaats werkzaam zijn, wil het ont werp ook voor hen de onbeperkte vrijheid ton aanzien van den arbeidsduur opge heven zien. Met name verlangt het dit ook voor de personen, werkzaam bij de openbare middelen van vervoer. Zooals men weet betreffen de thans bestaande bepalingen in dezen alleen de spoor- en trambeambten. Geheel nieuw is in het ontwerp de bescherming van winkelpersoneel. Op het hoofd of den bestuurder van een win kel wordt de verplichting gelegd een voldoend aantal behoorlijke gelegenheden om te zitten tor beschikking zijner winkel bedienden testellen. Ook wordt de arbeids- richting vooruitbetaling vereischt wordt. Als steeds sta ik u mot nadere inlich tingen omtrent uw beschermeling ten dienste. Ontvang de verzekering mijner hoog achting, Dr. R i m o 1 i Directeur v. h. krankz.huis San Salvatore. Rome, 4 Juli 184 Alice legde den brief achteloos ter zjjde, denkende dat hier een vergissing in het spel was. Zij ontstelde dus wer kelijk, toen zjj drie weken daarna een tweeden brief ontving van den volgen den inhoud Hooggeboren heer Daar mijn vorig schrijven zonder go- volg is gebleven, zie ik mij genoodzaakt te beschikken over de som van drie dui zend francs, voor de verplegingskoston van den patiönt, den hoer Von Ludwicf. Ik verzoek u den wissel acht dagen na zicht te willen betalen en teeken mij met verschuldigde hoogachting, Dr. Rimoli Rome, 27 Juli 194 Met wijdgeopende oogen bleef Alice den briof aanstaren. Zij draaide het cou vert om en nog eens om en stond daarna op om naar haar voogd te snellen, die in het park wandelde; maar een gevoel, waarvan zjj zich geen rekenschap wist te geven, deed haar halverwege stilstaan. Zij herinnerde zich de onbegrijpelijke woorden, die haar vader op zijn sterfbed zoo dikwijls herhaald had. Zou het mo gelijk zijn, dat er verbsnd bestond tus schen die woorden van den jjlenden zieke en do werkeljjkheid Zou het mogelijk duur in winkels voor vrouwen en jeugdige personen beperkt en, voor zoover de vol wassen mannelijke winkelbedienden aan gaat, worden de Gemeenteraden bevoegd verklaard ook in den arbeidstjjd van dezen in te grijpen, naar gelang van plaatselijke omstandigheden. Verder bevat het ontwerp eene rege ling van leerlingwazen, Welk onderwerp we eenigen tijd geleden reeds uitvoerig in ons blad hebben behandeld, en dat de mogelijkheid wil seheppeu den toekom- stigon arbeider boter voor te bereiden voor de taak, die hem wachthem tech nisch beter te ontwikkelen en tevens toezicht te houden op zijne zedelijke en godsdienstige ontwikkeling, ook dan wan neer hij buiten den gezichtskring is van ouders of voogden. Thans bepaalt alles zich niet zelden tot een huren en ver huren van dienstOD en zelden is er sprake van een anderen dan een finaucieelen band tusschen patroon en leerling en leert deze laatste niet veel meer dan bij in staat is af te zien van den volwassen arbeider. Het sproekt van zelf, dat er ook tegenwoordig wel patroons zijn, die zich het lot van hun leerlingen aantrekken en den wettelijken dwang niet noodig hebben. Dit worde met waardeering voor die patroons geconstateerd. Dit ontwerp nu wil het opleiden van goede arbeiders binnen de werkplaatsen te midden van het bedrijf bevorderen. Daartoe zal de jongen voor bepaalde werkzaamheden, tenzij hij voor zijn zeven tienjarigen leeftijd het diploma als vol slagen werkman beeft behaald, alleen als leerling in een bepaald bedrijf kunnen worden toegelaten. En om als leerling te kunnen optreden, moet een »leerover- eenkomst" gesloten worden, die het wets ontwerp voorschrijft en aan welke zij o. a. het gevolg verbindt, dat de leerling gezel wordt door het behalen van een diploma, verkregen na een voldoend exa men, afgelegd, nadat de leeitjjd geheel of voor tweederden is verstreken. Met belangstelling mogen wij de be handeling van dit ontwerp tegemoet zieD, omdat wel ieder het eens zal zijn met don aanhef der Memorie van Toelichting, die dit ontwerp vergezelt en luidtj>Daar over, dat hot arbeidsvermogen in den boezem der natie, zonder bescherming van overheidswege, aan zich zeiven over gelaten, schade lijdt, bestaat thans weinig verschil van gevoelen." Wat de leden der Tweede Kamer in de afdeeliügen hebben verklaard tegen verschillonde artikelen te hebhen en welke aanvullingen zij nog zouden willen, hopen wij later ter anderer plaatse in ons blad te vermelden. Buitenland. De ontmoeting te Kiel. Het schijnt, dat Koning Eduard te Kiel ook nog eene ontmoeting beeft gehad met den Rijkskanselier. Het duurde, zegt iemand in een der Rerlijnsche bladen, anderhalf uur. En deze alweter zegt verder, dat tusschen den Koning en den zijn, dat de taal, die gedurende de ziekte van haar vader, haar zoo ontsteld had, een redelijken grond had Bij die gedachte gevoelde Alice zich beklemd. Zij verfrommelde den brief, dien onbewuste bode des onheils en dacht aan het schildpadden kistje. Kon de inhoud daarvan betrekking hebben op dezen brief? Haar vader had haarde bewaring ervan met zooveel zorg aan bevolen 1 Zou het mogelijk zijn, dat Zjj rilde toen die gedachte bjj haar opkwam. Neen, dat kon niet zijn Het was niet mogeljjk, dat de onzinnige woor den haars vaders betrekking hadden op daadzaken. Om aan haar pijnlijken toe stand een einde te maken, trok zij de lade van haar schrijftafel open, nam het kistje er uit en opende het dadelijk. Doodsbleek verslond zij den inhoud der papieren, die ze achtereenvolgens uit het kistje nam. Nu en dan kon zij een uit roep van ontzetting niet bedwiügen. Haar handen beefden, haar boezem zwoegde en haar trekken werden al strakker en strak ker, hoe meer zij zich verdiepte iD die bewjjzen der schande. De adem bleef haar in de koel steken, toen zjj daar de onwe- derlegbare bewjjzen van haar ondergang zag. Zij scheen verpletterd, het was meer dan haar onschuldige ziel kon verdragen. Vader, vader, hebt gij zulk een ramp over uw kind gebracht klonk het smartelijk van haar lippen. »Ge hebt mij iets toevertrouwd, dat mij ia het verderf zal storten". Met verwilderde oogen staarde zij naar de papieren, die baar ten ondergang moesten voeren, en op het kostbare kistje, dat haar ten vloek werd. Kanselier alle geschilpunten, die Duitsch- land en Engeland verdeeld hebben ter sprake zijn gekomen en elk misverstand door die bespreking is vordwenen. Wij vreezen, dat deze 7>welingeliehte" man niet veel pleizier van zjjn orakel taal zal hebben, want de zaak is, dat men noch in Engeland, noch ook in Duitscbland bijzonder tot eene toenade ring genegen is. De Duitscbe bladen waarschuwen hunne lezers, om niet te veel van de ontmoeting te Kiel te ver wachten. Zjj waarschuwen elkander en anderen om de Duitscho vriendschap niet aan Engeland op te dringen. Daarvan is niets goeds te verwachten. De Engel- schen, zelfgenoegzaam en hooghartig, zien met minachting neer op de liefdes verklaringen van het buitenland. Nu reeds zegt de Timesdat men aan de overzijde van het Kanaal wel met zekere voldoening van de ontmoeting te Kiel heeft vernomen, maar daaraan volstrekt geene groote verwachtingen verbindt. Ed verder, dat Engeland, hoewel het Duitsch- land in 't geheel niet behoeft te vreezen, toch bet oog zal moeten houden op den aanwas der Duitsche vloot. Het Armenische Comité. Hot Armenische revolutionair comité in Hintscbak, dat zich een jaar of acht geleden zoo duchtig weerde, heeft zich, met het oog op de Turksche wreedheden in Armenië, opnieuw geconstitueerd. De leiders hebben aan de gezanten te Kon- stantinopel en hooggeplaatste particu lieren een manifest gezonden, waarin ge dreigd wordt met aanslagen op personen en gebouwen, wanneer de Mogendheden geen eind maken aan het Turksche wan beheer. Het slot van het manifest verwjjst Daar de Macedonische beweging. Het stuk is opgesteld in roode letters en klaar- blijkeljjk te Konstanlinopel gedrukt. De nieüwe gouverneur van Finland. Luitenant-generaal prins Obolenskytot dusver verbonden aan het ministerie van buitenlandsche zaken, is tot gouverneur- generaal van Finland benoemd. De Czar spreekt in een eigenhandigeo brief aan Obolensky de overtuiging uit, dat er moge lijkheid is, dat de tegenwoordige Finsche instellingen blijven voortbestaan, maar hjj maakt den nieuwen gouverneur-gene raal een onbuigzame doorzotti' g van een geleideljjke, zoo nauw mogeljjke aan sluiting van Finland aan het Russische rijk tot eersten plicht. De Czar legt er nadruk op, dat de verdere bloei van Finland en de toekomst van deszelfs in stellingen afhankelijk is van de vraag of een vreedzame gang van zaken er vasten voet zal krjjgen. Uit Marokko. Voorbeelden trekken. Raissoeli is blik baar op weg om school te maken. De stam der Anghera's beeft den Sultan schriftelijk de vrijlating van verscheidene zijner in gevangenschap verkeerendoleden geëischt, dreigende anders een Engelsch- Daar lag alles bjj elkander. Kwitanties van het gesticht San Sal vatore", mompelde zij werktuigelijk. Ver raad aan de vriendschap smeeken om erbarming ging zij voort en legde de toegevouwen papieren weder in het kistje. >0, hemel behoed mjjriep zjj kla gend uit. »Trek uw hand niet van mjj af, maar leid mjj op het rechte pad, totdat ik een weg heb gevonden in dezen doolhof van vertwijfeling en ellende. Be hoed mjj, totdat ik verlossing uit mjjn lijden gevonden heb." Alice stond op, zette het kistje weer in de lade, waggelde door de kamer en door leed en smart overstelpt zonk zij op een sofa neer, waar zjj bleef liggen. Zoo bracht zjj het overige van den dag door, zoo gingen de nachteljjke uren voor haar voorbij. Toen de morgenzou baar bestraalde, stond zjj werktuigelijk op. Haar kracht scheen gebroken, haar oogen stonden zonder glans en baar ge laat had alle kleur en uitdrukking ver loren. Zeker zou niemand in haar de gelukkige erfdochter herkend hebben, wier toekomst zoo schitterend schoon. Acht dagen later bad Alice von Wald- heim het kasteel Wallersbrunn verlaten. Zonder van iemand afscheid te nemen, zonder den grijzen geosteljjke te raad plegen, had zij voor dag en dauw hot rjjtuig laten voorkomen, en was, met slechts weinig bagage, naar het posthuis in de naburige stad gereden. Niemand wist waarheen zjj vertrokken was. Twee dagen later ontving haar voogd een briof, waarin stond »Bid voor mij," dat God mjj bescherme man als gijzelaar op te lichten. Volgens sommigen is aan den anderen kant de stam der Beni-Arros verbolgen op Raissoelidie met zijne gevangenen Perdicaris en Varley, die ongeloovige bonden, hun heiligen grond heeft ontwijd. Derhalve veriaogen zij van hem een paar Christenen om tot zoenoffer te dienen. Do Europeanen te Tanger, zegt men verder, vermaken zich inmiddels ondauks hun bevend hart met weddenschappen over den eerste, die nu weer zal worden opgelicht. GOES, 7 Juli 1904. Bij het eindexamen voor huishoud ster aan de Amsterdamscbe huishoud school is o. a. geslaagd mej. F. A. Kake- beeke van Goes. Verplaatst roet ingang van 1 Juli, de surnumerair dor posterijen en telegrafie A. P. J. de Kiewity van Goes (pos', kan toor) naar VTissingen (postkantoor); en de klerk der posterjjon en telegrafie J. A. Salomé, van Hansweert naar Oss. Door het bestuur van den calami- teuzen Stavenissepolder is benoemd tot opzichter bij de buitengewone werken aan het djjkvak iOud Keropenhofstede" de heer M. v. d. Velde te Baarland. De medische adviseur bjj de arbeids inspectie in Nederland heeft zich dezer dagen gewend tot de hoofdbesturen van Het Roode-, Groene-en Witte Kruis, met verzoek te willen bevorderen, dat in plaat sen, waar fabrieken zijn gevestigd, cur sussen worden gehouden om personen, die daarvoor allereerst in aanmeiking komen, onderricht te géven in het ver- leenen van eerste hulp bjj ongelukken. lerseke* In de Maandagavond ge houden raadsvergadering werd voorge lezen een bericht van mej. S. J. Sinke dat zij hare benoeming tot lid der sebool- verzuimcommissie aanneemt, en een van den beer A. Hartoogdat bjj voor een herbenoeming tot dat lidmaatschap be dankt. Door Ged. Si. werd medegedeeld, dat het verzoek van den raad om ontheffing van grondlasten voor het woonhuis van het hoofd van school I (vroeger dokters woning) is ingewilligd. Van Ged. St. was mede ingekomen, ter beoordeeling, eene door hen ontwor pen salarisregeling voor de ambtenaren van den burgerl. stand. In zooverre deze op Ierseke toepasselijk is, wordt voor gesteld een belooning van f 40 voor den ambtenaar, uitsluitend belast met de huwelijksvoltrekkingenvan f 160 voor den ambtenaar, belast met de overige werkzaamheden, en van f 20 voor elk der plaatsvervangende ambtenaren. De belooningen, door den Raad bepaald, wa ren f 50 voor de buweljjken en f 100 voor du andere werkzaamheden. De regeling van Ged. Sr. hield dus een totale verhooging in van f90. Een paar leden maakten bezwaar tegen dit nieuwe onverwachte offjr, doch wijl ver zet waarschijnlijk toch niet zou baten, in gevaar en mjj behoede voor onder gang. Ik zal mjjn geboorteplaats wel Diet terugzien Verder bevatte de brief ren veront schuldiging wegens haar vertrek en eenigo beschikkingen omtrent bet dienstperso neel. Aan den rechteroever van don Tiber, een weinig noordeljjk van Rome, lag het beroemde krankzinnigengesticht San Sal vatore, verscholen achter boschjes van oljjven en notenboomen. Die inrichting had een goeden naam. Ongeveer vijftig jaar geleden was zjj ge sticht door professor Palmare, een te Rome hooggeschat geneesheer. Vier jarrn daarna nam zjjn zoon do zaak over en nu kreeg San Salvatore een algemeen bekenden goeden naam. Sinds twee-en- twintig jaren behoorde het gesticht aan den tegenwoordigen directeur, dr. Carlo Alfonso Rimoli, die bet destjjds had ge kocht. Als arts en directeur van San Salva tore nam dr. Rimoli een glansrjjke po sitie in. Talrjjke genezingen hadden zjjn roem zelfs over de grenzen des lands verbreid. Dokters, die aan zjjn inrichting waren werkzaam geweest, werden met voorliefde aan het hoofd van dergeljjke gestichten geplaatst. De orde, die in het huis heerschte, de macht, die hij over zijn patiënten bad en de tucht, die bij onder zijn dienst personeel wist te handhaven, dienden om zjjn roem nog te verhoogen. Zoo was de tegenwoordige positie van dr. Rimoli. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1