1904. N°. 75. Dinsdag 28 Juni. 91sle jaargang. J. N. ELENBAAS, s L A G E R IJ FEUILLETON. Een verhuisboeltje. GOESCH Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave d«zer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goeg, le25. Afzonderlijke nommeri 5 cent. Inzending van adveptentiën vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De prjjs der gewone advertonsiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijk»- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermolding van liefdegaven 5 cent per regel. Herstemming Provinciale Staten. Voor de Woensdag a. s. te houden herstemming voor één lid dei- Provinciale Staten, noodigen wij de Kiezers in hel district Goes, in verband met eene in dit nommer voorkomende advertentie, uit, hunne stem uit te brengen op den heer burgemeester der gemeente Krabbendijke. Aan B. J. DE KOK te Goes is vergunning ver leend tot het inrichten eener in perceel wijk B 98. Goes, 24 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. De kostelooze Vergunningen om te visschen voor 1904/1905 kunnen ter secretarie worden af gehaald. Goes, 25 Juni 1904. Burgemeester en Wethoudeis van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. Het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der gemeente Goes over 1903 is gedrukt en ter secretarie der gomeente voor ieder ter inzage gelegd, terwijl exemplaren daarvan tegen betaling van vpf-en-zeventig cents verkrijgbaar zijn. Goes, den 27 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, G. A. HAJENIUS. GOES, 27 Juni 1904. Goe.che Steuncomité. 2de opgave van de ingekomen vrijwillige bijdra gen tot ondersteuning der uitgesloten Diamantbe werkers. N. N. f 0,05, O. G. S. f 1,50, N. N. f 0,50, P. A. f 0,25, A. B. f 0,25, B. V. de J. f0,50, J. de W. f0,25, Th. f0,10, N. N. f0,50, P. S. f0,50, J. A. S. f 1, N. H. f 0,25, J. A. R. f0,25, P. W. de H. f 0,25, V. f 0,35, v. K. f0,25, J. J. f0,50, J. de G. f 0,50, M. P. v. d. R. f 0,05, N. N. f0,25, N. N. f 0,50, N. N. f0,10, A. T. f0,25, H. S. f0,25, N. N. f0,25, N. N. f 0,02, N. N. f 0,025, M. v. W. Een verhuiswagen van 'n beetje leeftijd krijgt ervaring van inboedels. Edel en onedel heeft hij overgebracht. Maar met verklaarbare geringschat ting zou hij neerzien op een armzalig rommeltje als mg verleden week voorbijtrok op een der Am- sterdamsche sluizen. De plasregen week niet. Regenschermen schuur den langs elkaar. Naargeestige gezichten keken er onder uit. Kleverige modder spatte naar alle kanten. Een handkar had het hard te verantwoorden. De man, die er voor gespannen was, rekte zich zoo ver mogelgk uit. Een vrouw en een opgeschoten jongen duwen tegen de sluis op. Een havenloos meisje van een paar jaar ouder dan de jongen steunt van terzij het opgetaste meubilair. Het inboedeltje hoeft inderdaad niet veel te be- teekenon, al ligt heel het hebben en houden van 't gezin op de kar, wat beddegoed, een tafel, een paar stoelen, waaraan eenig keukengereedschap is opgehangen, een verveloos kastje, een standaard voor een vogelkooi, en wat voorts een lap zeildoek aan het oog onttrekken mag. Zoo sukkelt het moeizaam voort over hot spat tend plaveisel, tot ze straks verkleumd door en door nat, de nieuwe woning zullen bereiken. Zij zal wel niet veel beter zjjn dan het vertrek, dat men zooeven vaarwel zei. Maar in de oude buurt f0,10, A. G. f0,50, J. G. f0,10, A. v. L. f0,10, N. M. f0,10, M. S. f0,10, W. v. d. W. f0,05, J. R. f0,10, W. v. d. B. f 0,10, A. S. f 0,10, A. v. K. f0,10, L. J. f2,50, M. V. f 0,05, G. v. d. E. 10,25, J. Z. f0 25, F. G. R. fl, J.W. f 0,25, N.N.f 0,10. N N. f 0,05, W. v. A. f0,10, N. N. 0,50, J. L. F. f 0,25, N. N. f 0,10. N. N. f 0,05, N.N.f 0,25, N.N. f 0,25, D. J R. f 0,50, Th. F. f 1, N. N.f0,25, J. f0,10, J. J R. f2.50, A. L. v. M. f 1, J. M. f 0,25, J. v. A. V. f0,50, N. N. f0,10, L. L. f2,50, N. N. f0,25, W. S, f0,25, Timmerliedenbond afd. Goes f2,50, J. M. B. f 0,50, L. J. S. f I, J. W. f 0,25, J. de J. f 0,25, W. B. J. f 0,50, J. Z. f 0,50, L. de B f 0,50, V. f 0,10, D f0,10, B. f0,10, W. M.f0,10, W. S: D. fl, W. B. f0,25, W. D. f0,50, B. f 1, N. N. f0,10, S. D. fl, A. den H. fl, L. D. fl, J. P. B. f 0,25, M. G. v. d. E. f0,10, H. H. S f0,50, M. v. H. fl, M. H. f2, M. de J. f0,05, K. f 0,25, A. H. f0,10, M. de D. f 0,10, C. K. f 0,25, L. S. f 0,10, J. Z. f 1, J. B. f 0,25, P. J. J. D. f2, P. W. f 0,25, A. v. L f 1, J. E. de K. K. f3, F. Q. C. de H. f5, W. K. f9, J. C. I. f2,50, E. M. f5; ingekomen gemeente Waarde: D. S. f 1, M. v. W. f 0,50, W. E. de J. f 0,35, G. v. d. B. f 0,25, M. A. f 0,50, M. de L. f 0,10, N. N. f 0,50 totaal f75,19 Va, vorige opgave f34,951/3; totaal op 25 Juni 1904 f 110,15. In de jl. Vrijdagavond gehouden vergadering van de afd. Goes van den »Christ. Nation. Werk mansbond" werd 0. m. uitgebracht het driemaande- lijksch verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat voor de afdeeling was ontvangen f57,55 1/9, uitgegeven f 28,231/3, goed slot dus f 29,32. De ontvangsten voor het ziekenfonds bedroegen f 131,50, de uitgaven, uitmakende de uitkeering aan de zieken, f 168, en was alzoo in dit kwartaal f 36,50 meer uitgegeven dan was ontvangen. De Waterloo-collecto bracht op te 's-Heer Abtskerke f 3,42 1/2 te Hoedekenskerke f 4.87 1/9, te Kolijnsplaat f 11,34 1/3 en te Heinkenszand f 15,38. Door Gedep. Staten van Zeeland is eervol ontslag verleend aan dhr. Th. de Loofte Wisse- kerke, als lid-werkman van den Raad van beroep in Zeeland. Bij beschikking van den Minister van water staat, handel en nijverheid is dhr. J. J. Blo/c, te Waarde, benoemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van een strekdam langs de Oude Maas en het uitvoeren van baggerwerk voor verruiming van het vaarwater in de Noord. Waarde. In de jl. Vrijdagmiddag gehouden ge meenteraadsvergadering werd tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd dhr. G. Thorenaar burgemeester, terwijl de hb. J. Blok en J. Mol als plaatsvervangers werden aangewezen. Vervolgens werd vastgesteld de verordening be doeld bij artikel 1 der Woningwet. Nederla.ndsch-Indië. Atjeh. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seinde Vrijdag: Ovorste Van Daalen nam Rehrek in de Alas- landen. Volgens het bericht, van een spion had de vijand 670 dooden. Onze verliezen zijn onbekend. Radja Pader vluchtte naar de Battak-landen. hadden ze geen crediet meer. In andere omgeving hoopt men weer in beter doen te komen, althans opnieuw eenigen tijd het uit te houden. In de vijf jaar, sedert ze in de hoofdstad zijn aangekomen, is het de vierde maal, dat tot dit redmiddel de toe vlucht genomen wordt. Daar ginds, op het platteland, ligt verscholen tusschen vriendelijk geboomte het huisje, dat hen vijf jaren geleden nog herbergde. Hemelsbreed is 't zoo ver niet. Maar voor hen is 't een onbereik bare verte. Als bij wijion de gedachte aan terug keer nevelig opdoemt aan den horizon, dan zijn lusteloosheid en volkomen gebrek aan alle hulp middelen er aanstonds bij om ieder plan in de geboorte te smoren. Ik staarde hen eenigo oogenblikken aandachtig na, mijn oude kennissen. Want ik had van onder mjjn paraplue de familie herkend. De kinderen waren me ontgroeid hen zou ik onder 't voorbjjgaan niet hebben opgemerkt. En de vrouw nauwelijks, al bleef er na een paar seconden geen twijfel over. Maar Jaap, met zijn niet alledaagsch uiterlijk, zgn krullekop, zgn puntbaard indertijd wat beter ver zorgd dan thans hij was 't, onmiskenbaarZijn zwoegende figuur voor de kar liet weinig plaats voor het aanmatigend brutale, dat hem eertjjds onder zgn kornuiten tot een «heer" maakte. Niotte- min, evenals do herinnering uit den vergrijsden bejaarde den kloeken zwartharigen vriend van een 25-tal jaren geloden te voorschijn brengt, zó) stond Jaap eensklaps voor mijn gerst, zooals bij, hangend Leerplichtstatistiek. Vanwege het Centraal Buroau voor de Statistiek is verschenen de eerste jaargang der leerplichtstatis tiek, waarin voor de gemeenten, arrondissementen, districten, provinciën en het rijk een overzicht wordt gegeven van het betrekke ijk schoolverzuim in 1902 en het volstrekt leerverzuim op 15 Januari 1903. Tot onze spijt moeten we daaruit zien, dat Zeeland in het algemeen en Goes in hot bijzonder, geen mooi figuur maken in deze statistiek. In het tweede hoofdstuk worden de uitkomsten van bet door de Leerplichtwet voorgeschreven onder zoek door het schooltoezicht naar den omvang van het verzuim in 1902 samengevat. Het relatieve ver zuim bedroeg in dat jaar voor het geheele rgk bijna 7 pet. van de schooltijden, waarvan aan onge oorloofde redenen 1.33, aan geoorloofde 5.49 pet. moet worden toegeschreven, zoodat de verhouding der beide soorten verzuim ongeveer is als 1 4 Van de provinciën wijst Zeeland op het hoogste verzuim-cijfer, n.l. 11.18 pet., daarna volgt Drenthe met 10, Groningen met 7.24, Zuid-Holland met 7.03, Noord-Holland met 6.66, Friesland met 6.52, Utrecht met 6.45, Overijssel met 6 34, Gelderland met 5.66 on ten sloite Limburg met 4.99 pet. Telt men het verzuim aan alle bgzondere scholen, de ProtestaDtscbe, de Katholieke en de »andere", te zamen, dan big kt, dat dit geringer is dan dat aan de openbare scholen aan deze toch werd ruim 7, aan de bgzondere nog geen 6 percent van de schooltijden verzuimdaan de eerste werd ruim 21 percent van alle verzuimen ongeoorloofd geacht, aan de bgzondere nog geen 15 percent. Neemt men eebter de soorten der bgzondere scholen afzonderlijk, dan blijkt, dat het geringste ongeoorloofde verzuim aan de Katholieke scholen wordt gevonden, n.l. ruim 4 percent, het meeste aan de Protestantsche, n.l. bijna 6 percent. Voorts wordt nagegaan, aan welke oorzaken het verzuim was te wijten en welke oorzaak den meesten invloed had op het totale verzuim het ongeoor loofde verzuim was vooral aan landbouw- en huise- lijken arbeid te wijten, het geoorloofde aan ziekte der leerlingen. Kinderarbeid op het veld en in huis hadden den meesten invloed in Zeeland (31 pet. van het totaal), den geringsten in Noord-Holland (4.62 pet.). De in ongunstige economische toestanden gelegen oorzaken deden zich aan de bijzondere scholen in mindere mate gelden dan aan de openbare. Van de arrondissementen wijst Tholen het hoogste ver zuimcijfer aaD, n.l. 15.79 pet., Tilburg het geringste, n.l. 2.1 pet.; van de districten doen dit Goes (12 46 pet.) en Roermond (4 65 pet.). Gelijk in het voorbericht door den directeur van het centraal bureau uader wordt uiteengezet, kon geen overzicht worden gegeven van de oorzaken van het volstrekte verzuim, wegens de onvolledigheid der door het schooltoezicht verstrekte gegevens. Volstaau moest worden met een opgave van het aantal kinderen, die volgens mededeeling van het schooltoezicht zonder wettig geoorloofde reden op 15 Januari de lagere school niet bezochten. Voor het geheele rijk bedraagt dit aantal 1966 In ver houding tot het aantal kinderen van 7 13 jaar is het verzuim ia het rgk 0.24 pet.., in Zeeland hot hoogst, ol. 0.50 pet., in Groningen bet geringd, 0.06 pet. Vergelijkt mea den toestand van het ver over het hek voor zgn huisje met norscben groet den mijoen beantwoordde. .Jaap had van moeder natuur bij een onafhanke- Ijjken aard een verbeeldingrijk brein meegekregen, dat slechts wat ontevredenheid naast zich noodig bad om te komen tot de meest avontuurlijke plannen. Hij woonde er werkelijk niet onaardig in zgn Keonemerlandsche bosschaadje. Neen, goed bezien woonde hij er deksels aardig. Wie er langs kwam, in welk jaargetij ook, met een oog voor een lief kijkje op duinweide en abeelen-straatweg en water plas, met hoog sparregroen in de verte, mocht zeggen Hier zou ik mijn tenten willen opslaan En Jaap had er oog en hart voor. In don klen- rigen herfst droomde bij met zgn schoone omgoving mee. Maar ook bet wakkere leven en groeien van het voorjaar vertrouwde hem zijn geheimen toe. Dan nam zijn geest vlucht, naar Amerika of Austra lië, waarvan de faam hem verteld had. Daar was geld en daar was vrijheid. Bovenal: daar kende geen mensch je. Hier bleef je tot je ouden dag voor jan en alleman Jaap de boerenknecht. Toch figureerden Amerika en Anstralië maar voor de leus in zgn droomen. Wat anders zou bij in de verre landen over zee beginnen dan opnieuw de spa of de hooivork ter hand te nemen, die hij zoo zielsgraag aan kant zetten wou. Daarvoor behoefde bij ook zoo ver niet te gaan. Amsterdam kon al zgn wenschen vervullen, als 't maar een beetje wou meeloopen. Daar was van alles. Neel was langzamerhand van uit de oppositie, door een neutrale periolo heen, voor de plannen zuim met dien vóór het in werking treden der leerplichtwet, dan blijkt dat het absolute verzuim, in 1900 18.194 kinderen omvattende, is verminderd tot op 1966 in 1903, dat dit dus is gedaald van 2.71 pet. tot op 0.24 pet en dat mag worden aan genomen, dat ook bet relatieve verzuim aanzienlijk is afgenomen, daar het thans slechts 1.33 pet. van de scbooltjjden bedraagt. Kunst en Wetenschap. »Het Goesche Mannenkoor" zal Woensdag a. s. in de concertzaal der sociëteit »V. O. V." zgn tweede uitvoering geven. Het programma is zeer rgk en onder vele gaarne gehoorde nommers komt ook voor BrahmsRhapsodie voor alt-solo en mannen koor met begeleiding. De alt-solo partjj zal worden gezongen door mej. C. v. D., die evenals mej. J. G.f die eenige liederen voor sopraan-solo zal zingen, hare medewerking heeft toegezegd. Daardoor wordt eentonigheid vermeden en de herinnering aan de eerste uitvoering van dit koor wettigt het vertrouwen op erne goede opkomst. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 25 Juni 1904 zijn veroordeeld wegens Overtreding leerplichtwet: D. van de V., H. W., A. de K. te Goes, J. K., J. K., en C. F. te Wissen- kerke, C. van den B. te Kortgene, J. K. te Krabben dijke, G. van de K. te lerseke, C. van de L. te Borsele ieder tot f 0,50 b. 8. 1 d. b.M. E. S., M. W., J. F., P. G. te Wissenkerke, J. P. R., J. F. N. te Krabbendijke, P. S A. S. te lerseke, M. de L. te Goes, P. J. O., K. S te Wolfertsdijk, A. B. te Kruiningen, H. K. B. B., J. van K. te Waarde, W. H. te Heinkenszand ieder tot f 1 b. s. 1 d. b. Jac. S., Joh. S., J. B W. M. K. te Kruiningen, K. Z. te 's-Heer Arendskerke, J. de W. te Drie wegen, J. V. te Heinkenszand, C. H. te Katt.endijke, A. K. te Waarde, A. M. te Kats, P. de W. te Hoede kenskerke, P. A. F. te Kolijnsplaat, M. Z. te Wol fertsdgk, A. van den B. te Rilland-Batb, S. A. van Z., C. V. te lerseke, J. K. te Schore, A. D. en A. de B. te Wissenkerke ieder tot f2 b. s. 2 d. h.; A. van der W. te Wissenkerke, W. van den B. te Krabbendijke, M. V. te Goes ieder tot f 3 b. s. 2 d. h.C. W. S. te Wissenkerke, H. J. P. te Rilland- Bath, J. de F. te Kolijnsplaat ieder tot f5 b. s. 3 d. h.C. van L. te Hansweerd, M. B., G. de R. te Wissenkerke ieder tot f7 s. 4 d. b. Niet beletten dat hond wild opspoortP. C. te Oude- lando tot f 3 b. s. 2 d. h. Wild vervoeren in gesloten jachttijd: C. M. te Hein kenszand tot f 3 b. s. 2 d. h. Kieren van wild zoeken: J. P. te lerseke tot f2 b. s. 2 d. h verb, verkl. bevel uitl. 8 eieren of f 0,24 s. 1 d. h W. C. van der W. te Colijnsplaat, R. L. te CliDge, F. S. te Cats, ieder tot f 1 b. s. ld. h. Trekdier op weg onbeh. laten staanC. van de R. en I. R. te Goes ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Vee op eens anders grond laten loopen A van der M. te Wissenkerke tot f 2 b. s. 2 d. h. Loopen op bet. grond: A. M. te lerseke tot f 1 b. 8. 1 d. b. gewonnen. Do gestadig vallende droppel holt den steen uit. Een keurig winkel'j", waarin ze als juf frouw aehter de toonbank stond ön geld verdiende, terwijl Jaap terzelfder tijd aan een van de takken van den grooten boom der hoofdstad schudde, dat had zijn lichtzijden, die al gloeiender op haar ont wakende verbeelding vielen. En de kinderen Jaap had gelijk groeiden ze hier niet als boeren kinkels op? Mietje mettertijd bij een costuum- Daaister en Jan kantoorschrjjver, dat was eenige aanzienlijke sporten hooger dan melken en hooien Neel begon er zich in te verkneuteren. »Als er in 't geheel geen kans op was", zei Jaap op 'n goeden dag tegen Neel, *dan hield ik m'n mond. Maar er komen standjes genoeg open in de stad, die met jou geldje te bereiken zijn." Daar had Neel ook al over gedacht. Toen Jaap den eersten van de volgende maand zijn gewone intrestje beurde bij den notaris, zei hij bij 't sluiten van zgn portemoDnaic»'t Kan wel zijn, dat we gauw de heele zevenhonderd gul den willen lichten." Eu tehuis»'k Heb 't den notaris maar vast ge zegd. Daar was geen bezwaar teg"n, zei-d-ie, al vond ie het niet verstandigAls wij 't maar verstandig vinden Sedert was er geen houden aan. De advertenties in 't >Nieuws", trouwer dan ooit geraadpleegd, boden overvloedige assistentie Vele waren de »melk- 8tanden", waarin zóo en zooveel vaten 's weeks werden verkocht, de brooddepöts, die ren ruim burgerbestaan opleverden en slechts wegens vertrek

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1