1904. Nü. 67. Donderdag 9 Juni. 91st" jaargang, FEUILLETON Een Trein-Misdaad. De uitgave dszar Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pr$s per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,255.., Afzonderlijke nomrnorg 5 cent. Inzending van advertentiën vóo? 2 uren op den dag der uitgave. De prps der gewone advortentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels k 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regrfl. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. Gr. Rijkens. Verkiezing Provinciale btaten. Do Burgemeester van Goes, Voorzitter van bet kiesdistrict Goes, brengt ter al^emeene kennis dat heden bij hem zijn ingeleverd 12 lijsten van candi- daatstelling voor ^ier leden van de Provinciale Staten, welke op de secretarie ter visie gelegd en in afschrift zijn aangeplakt. Goes, 7 Juni 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Stemming isden van de Provinciale Staten. De Burgemeester van Goes brengt ter kennis van de ingezetenen dat op Vrijdag 17 Juni a( s., van des voormiddags 8 uren tot des namiddags 5 uren, in de Raadzaal op het Stadhuis, de stemming zal worden gehouden voor wier Beden wan de Provinciale Staten» Candidaten zijn: DEN BOER, B. M. DOMINICUS, J. H. O. ELENBAAS, J. N. DE JONGE Jz, M. KAKEBEEKE W. LUOASSE, Mr. C. TAZELAAR, P. TIMANS, J. G. P. De herstemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Woensdag 29 Juni 5994. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende j>Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Goes, 7 Juni 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. Verkiezing Provinciale Staten. De bekwaamheid dezer Kegeering. In vorige artikeltjes hebben wij do richting, in welke ons land door het tegenwoordig Kabinet, wordt geregeeid, aan critiek onderworpen thans nog een woordje over dat regeeren zelf. Dat regeeren, in den vorm van wetten maken, niet ieders werk is, daarvoor zijn in de laatste jareu door dit ministerie de bewijzen geleverd. Zelden of nooit werden slechter voorbereide wetsontwerpen bij de Volksvertegenwoordiging ingediend dan door dit Kabinet. In de eerste plaats heeft deze Regeering niet beseft, dat geen Regeering, die slechts eeno periode van vier jaren voor zich heeft, er in kan slagen, de hervormingen, die zij op den voorgrond wil stellen, ook tot uitvoering te brengen, indien zij niet zorgt, dat de ontwerpen voor do voornaamste dier hervormingen reeds in de eerste twee jaar de Kamer bereiken, daar er anders niets of althans heel weinig meer van terecht komt. En bij do begrooting hebben wij hooren constatoeren, dat er 28 maanden waren voorbijgegaan, zonder dat er nog een enkele van die hervormingen bij do Kam"r was 29 door ARTHUR GRIFFITHS. »Welk een akelige plek riep sir Charles. >Om 's hemels wil, maak wat voort, Jack, opdat we zoo spoedig mogelijk weer van hier kunnen gaan." »Waar is myn man vroeg overste Papilion tengevolge van deze opwekking haastig. »Daar, d8 derde van links," fluisterde Flocon. »We hoopten, dat u het ljjk onmiddellijk zoudt herkennen." ^Onmogelijk Dat hebt u toch stellig niet ver wacht. Het gezicht is immers zoo toegetakeld, dat geen mensch kan zeggen, wie het is i>Zijn er in 't geheel geene teekenen, waaraan u kunt herkennen of het Kwadling is of niet vroeg de rechter op den toon van groote teleurstelling. »Niet het geringste, en toch ben ik volkomen over tuigd, dat hij het niet is, om de eenvoudige reden, dat »Welnu Ga verder." >Omdat Kwadling zelf daar buiten onder de menigte staat." ingekomen, om althans in de afdeelingen te kunnen worden onderzocht. Eigenlek is het heel natuurlijk, dat nog geen énkele wet van beteekenis het Staatsblad heeft be reikt. Wetten krijgt men van eene meerderheid, die het eens is op staatkundig gebied, niet van eene, dio beweert het eens te zgn in zake enkele geloofs artikelen. De bondgenooten, ontsproten aan denzolf- den wortel des geloofs, staan mijlen ver van elkaar als het wenschen op staatkundig gebied geldt. Er w^rd een wetsontwerp in zake landbouwraden ingediend, dat dienen moest tot verheffing van den landbouw uit zijn verval en dat zoo slecht was saamgesteld en zoo weinig aansloot en voldeed aan de gevoelde behoeften, dat het als onbruikbaar uit de afdeelingen der Kamer moest worden terugge zonden. »Wat", zoo sprak de heer Staalman zoo zal men vragen, kunnen wij voor den landbouw verwachten van dit Ministerie, waar een zoo klakkeloos samen gesteld wetsvoorstel verongelukken moest om zijn gebrekkigheid en onbeduidendheid Het wetsontwerp tot wijziging der Militiewet, waarvan de inhoud absoluut geen rekening hield met de partijen der meerderheid, moest, hoewel de gebiedende noodzakelijkheid van het voorstel tot behoud van het leger tot het laatste oogenblik voor heel het land was verdedigd, onder hoongelach der tegenstanders worden ingetrokken. En het meest van al is wel de onbekwaamheid in het wetten maken gebleken bij de bohandeling van de Drankwet. Als het niet zoo diep-treurig was, zou het hoogst vermakelijk kunnen zijn eene satyre te schrijven over de geschiedenis van dit wetsgeknutsel. Tot werkelijk rogeeren mist ook deze minister president de kracht. De Katholieken, die tegenover het Drank vraagstuk geheel anders staan dan de auti-revolutïonairen, hebben hem gedwongen voet voor voet alles terug te nemen, wat dr. Kvyper oorspronkelijk had geëisebt on vandaar de ver warde behandeling bij dit ontwerp, die het prestige van onze Tweede Kamer niet heeft verhoogd. Ook op het punt van benoemingen is dit ministerie niet op de hoogte von de behoeften in den lande. Wij willen nu niet zeggen, dat wij het kwalijk nemen, dat deze Regeering meer van haar geloofs- genooten aan baantjes helpt dan in andere tijden geschiedde; och neen, liberale Regeeringen zijn in dit opzicht ook niet blank als sneeuw. Maar het benoemen van geestverwanten geschiedt, onver schillig of ze er bekwaam voor zijn of niet. En dit systeem zet de poort open voor kuiperijen en is karakter bedervend, 'daar menig jongmensch tot huichelaar wordt gemaakt. »Benoemingen" zeide do heer Drucker bij de begrootings-debatten, >hier te bespreken is altijd zeer moeilijk. Maar toch wil ik dit zeggen, dat, waar de blijdschap over de btkeering van een zon daar in den hemel groot is, die bekeering tegen woordig reeds op aarde een sterken, mijns inziens te sterken invloed schijnt te hebben." Nog eens, niet, dat er meer geestverwanten wor den benoemd dan vroeger, nemen wij kwalijk, maar wel dat er benoemd worden, die onbekwaam zijn voor hun taak, ton minste minder bekwaam dan sollicitanten van eene andere richting. Als iemand met geen enkelen anderen waarborg voor de noodigo ontwikkeling en bekwaamheid, dan een korten tijd volontair op eene dorps-secretarie te zijn geweest, gesteld wordt als hoofd eener ge- De eerste, die de volle beteekoDis van deze mede- deeling van overste Papilion begreep, was Flocon »Loop, Père la Peche, loop en laat de buitendeuren sluiten. Niemand marg het gebouw verlaten. Ga achteruit, meneeren," vervolgde hij en drong de hem vergezellende personen met waanzinnige haast naar den achtorgrond der doodenkamer. »Geve de hemel, dat bij ons niet heeft gezien hij zou ons herkennen, al vonden wij hem ook niet onder de menigte." Hierop pakte hij don overste met niet minder haast bij den arm en bracht hem door de achterste gangen en de kanselarij naar de buitenste, voor het publiek bestemde ruimte, waar de verraste menigte zwijgend en angstig een verklaring wachtte, waarom ze zoo plotseling werd opgesloten. »Vlug, overste", fluisterde de chef, s-wijs mij hem aan." Die opwekking was niet overbodig, want toen overste Papillon naar voren trad en met de woorden ^meneer Kwadling, als ik me niet vergis," een man de hand op den schouder legde, was de politiebe ambte nauwelijks in staat een uitroep van verbazing te onderdrukken. De man, dio aldus werd aangesproken, geleek op geen der personen, welke de chef tot dusver had gezien, het allerminst op Ripaldi. De knevel was verdwenen, de kleeding anders en een bril met uieente van vrij wat grooter beteekenis dan een klein dorp, dan is er recht tot de vraag of zulk eene benoeming in het belang dier gemeente kan geacht worden Als op oene andere plaats een burgemeester om zijne onkunde geen bloemetjes windt, maar bij zijne in-tallatie durft verklaren, dat hij van gemeente administratie geen verstand heeft, dan kan men slechts verbaasd zijn over Minister en benoemde beiden Bij de jongste benoemingen van burgemeesters te 's-Heor Abtskerke, Kolijnsplaat en Kats is van onvoldoende opleiding of van onbekwaamheid op gemeentelijk administratief gebied geen sprake, maar toch moeten wij in berinnering brengen, dat uit beide eerstgenoemde gemeenten adressen zijn uitgegaan, door tal van gemeentenaren onderUekend, waarbij deze vroegen oen zeer geacht en bekwaam inwoner, die jaren lang reeds aan de gemeente, elk in de zijne, diensten had bewezeö, tot burgemeester te benoemen, en dat met voorbijgaan van dezen, jonge antirevolutionairen van elders de uitverkorenen bleken. Moet men hier niet, terecht of ten onrechte, aan partij-belang denken Intusschen, de kiezers van Kolijnsplaat en Kats krijgen nu do gelegenheid om nog op andore wijze hunne achting en genegenheid voor den heer Tazelaar te toonen door op hem hunne stem uit te brengen voor de Provinciale Staten. GOES, 8 Juni 1904. Gisteren zijn ten Stadbuize alhier ingeleverd 12 eantudaten-lijston voor do verkiezing van vier leden van de Provinciale Staten van Zeeland, en wel Een uit Goes, met 60 handteekeniogen, voor de candidaten BM. den Boer, A1. de Jonge Jz., mr. O. Lucasse en J. G. P. Timans en voor dezelfde candidaten een uit het Westelijk gedeelte van hot kiesdistrict, ondorleekend door 56 Roomsch-Katho- lieko kiizers. Voor de cmdidaten J. Hf. O. DominicusJ. A. Elenbaas, W. Kakebeeke eu P. Tazelaar zijn inge komen een lijst uit Goes met 60, een uit Kapello met 57, een uit Krabbe jdijkc met 48, een uit Kruiningon met 60, een uit Baarlaud met 59, een uit Wemeldinge met 60, een uit lerseke met 48, een uit Kolijnsplaat met 41, een uit Kattendgke met 40 en een uit 's-Heer AreDdskerko met 44 handteekeningen. JL Maandagavond had in »de Prins van Oranje" alhier eene vergadering plaats van de Afd. Goes van het »Groene Kruis." Aanwezig waren alle leden van het bestuur, doch slechts een klein aantal gewone. Medegedeeld werd door den voorzitter, dhr. Goenenlo dat eenige leden hebben bedankt, doch andereu zijn toegetreden, zoodat het ledental met één is vermeerderd ook hebben zich bij de Afdeeling aangesloten het Burgerlijk Armbestuur, het R.-K. Parochiaal Armbestuur, de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente en de Vereeniging »Eigen Hulp" 2e dat het aantal verplegingsartikelen weder niet onbelangrijk is uitgebreid en 3o dat een begin gemaakt is met het vormen van een biblotheek en reeds verscheidene boekwerken zijn aangeschaft. Blijkens het verslag van den toestand der Afd. over 190-3, uitgebracht door den secr. penningm. jhr. U. E. Lewe van Nljenslein, bedraagt het leden)al 298 en wordt van de verplegingsmiddelen een druk donkergroene glazen voltooide de vermomming. Dat Papillon hem herkend had, was wel een wonder, ir.aar Kwadling had op het oogeublik, dat de blik van den overste op hein viel, toevallig iuist den bril afgenomen, waarschijnlijk om het voorwerp, hetwelk het dool van zijn bezoek aan de Morgue was, de akelige vrucht zrjDer eigen wreede daad beter te kunnen zien. Natuurlijk ging hij mot goed gehuichelde ver ontwaardiging een paar stappen achteruit, waarbij hij half onverstaanbaar een paar woorden in het Franseh mompelde en door woord eD gebaar wilde doen gelooven, dat hij den man, die hem had aan gesproken, volstrekt niet kende. x>Wat wilt ge toch?" riep hij, Wie zijtge, dat ge bet waagt i>Bedaard, bedaard viel Flocon hem kalm in de rede, »wij zullen dat eens nauwkeurig bespre ken, maar niet hier. Kom mee naar de kanselarij, kom mee of moeten we geweld gebruiken Daar was niet veel tegen te doen en de vreem deling liet zich na een tamelijk mislukte poging om de gekrenkte en verontwaardigde onschuld te spelen, wegbrengen. »Kijk hem nu eens nauwkeurig aan, overste. Kent u hem Bent u overtuigd, dat bij »Het is mr. Kwadling, vroeger bankier te Rome, daaromtrent vorkeer ik volstrekt niet in twijfel gebruik gemaakt. Do rekening over 1908 werd onder dankbetuiging aan den penningmeester goedgekeurd. Zij bedroeg in ontvang f 527,03, in uitgaaf f 64,78-5 en wees dus een goed slot aan van f 462,29-5, welke som rentegevend is belegd en bestemd is om daarvan successievelijk do benoodigdo verplegingsartikelen en boekwerken aan te schaffen. Als bestuurslid werd jbr. Lewe van Nijenstein, die aan de beurt van aftreden was, met algemeene stemmen op één na herkozen bij nam zijne be noeming aan. De voorzitter sprak met deze herkiezing zijn ing -nomenheid uit, daar de herkozene steeds met den meesten ijver is werkzaam geweest en ook nu weder zijne gewaardeerde krachten aan de Vereeni ging wil blijven wijden. Bij de rondvraag drukte een der aanwezigen als zijne meening uit, dat eiken winter een cursus zou worden gehouden en wensehte inlichting waarom die den afgoloopen winter niet heeft plaats gehad. De voorzitter antwoordde, dat het oorspronkelijk plan is geweest den eersten winter een cursus te geven in verbandleer, die dan ook heelt plaats gehadden tweeden in bakerverpleging, die dus nu zou moeten gehoudon zijd, doch waarvoor zich geene deelneemsters hadden aangemeld en daarom ook niet is kunnen gehouden worden. Den volgen den winter zal een cursus worden gegeven in zie kenverpleging, waarvoor naar de voorzitter onder stelde, genoegzame belangstelling en deelneming zal zijn. De voorzitter van sEigen Hulp" vroeg of ook de kuisgenooten der leden kunnen worden geholpen aan verplegingsartikelen, waarop het antwoord be vestigend luidde. Ten slotte bracht dhr. Coenen zijn dank aan do aanwezigen voor hunDe opkomst, doch betuigde zijn teleurstelliug, dat zoo weinigen tegenwoordig waren. Hij wekte op tot het toonen van meer belangstelling door oen flinke opkomst. De vergaderingen toch bieden geschikte gelegenheid aan om onderling van gedachten to wisselen en met elkander in overlag to treden omtrent zaken in het belang der Afdeeling. Moge een talrijke opkomst in volgende vergade- ringon bewijzen, dat deze woorden van deu voor zitter ter harte zijn genomen. Men meldt, dat het bezoek van dr. Roessingh op het Loo niets ongewoons is. Sedert H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins laatstelijk in den Haag ongesteld waren, bezoekt dr. Roessingh af en toe de vorstelijke personen nog eens. Rechtzaken. Arrondissements Rechtbank te Middelburg In de zitting van gisteren zijn veroordeeld J. v. W. 25 j., boerenknecht te Kapelle, wegens mis handeling tot 3 maanden gevangenisstraf; P. 1). 21 j., werkman te Goes, wegens beleediging en wederspannigheid tot 6 weken gevangenisstraf. Kerkelijke troebelen te Delft. Een niet alle- daagscbe vorderÏDg tot ontruiming werd gisteren bij de rechtbank in Den Haag aanhangig gemaakt. Zij strekt ooi de Gereformeerde Geraeeute te Delft te doen ontruimen haar kerkgebouw en pastorie en wordt ingesteld door eeD harer vroegere lidmaten, tevens kerkeraadshd, die beweert eigenaa- van die perceelen te zijn. De zaak is J4 dagen uitgesteld. ik herken bem zeer beslist." Dat is voldoende. Bedaard, meneer," riep de chef, terwijl hij zich tot Kwadling wendvio. j>u hebt hier volstrekt geene opmerkingen te maken. Ook ik herken thans in u den man, die zich een paar uren geleden Ripaldi noemde. Ontkennen is volkomen nntteloos. Laat hem visiteeren, Père Ja Peche, maar grondig, versta je? Roep je uiönDen hier; hij zou zich kunnen verzetten De ellendeling werd niet mot glacé-handschoenen aangepakt en in een oogenblik hadden de mannen eiken zak, elke geheime plooi doorzocht en bem om zoo te zoggen het binnenste buiten gekeerd. En nu kon er geen twijfel omtrent zijn persoonlijk heid meer bestaan en Dog minder ten opzichte van zijn schuld aan de misdaad. Onder de vele overtuigende bewijzon zijner schuld bevond zich allereerst de brievenlasch van den con ducteur van don slaapwagen. Daarin zaten de feuilb s de route en de kaartjes der reizigers, koitom al de papieren, welke Groote op zoo onverklaarbare wijze kwijt was geraakt. Natuurlijk waren ze hem met opz11 uit den zak gestolen om het onderzoek naar de aanloiding van den moord te bemoeilijken. Dan werd er uit een Ld*ren zak oen é*ui te voorschijn ge haald, dat visitekaartjes van Kwadling be ;att'', verder verschillende aan hem gerichte brieven, en last not least een dik pak bankbiljetten van alle mogelijke

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1