1904. N°. 66. Dinsdag 7 Juni. 91s" jaargang. Een Trein-Misdaad. COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. PrjjB per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,25» Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave- Uitgave van de Naaml. Yennootschap Goesche Courant". GOESGH De prgs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijkt- en doodbericbton on de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,borokend. Aanvragen om en vermolding van liefdegaven 5 cent per regel. Directeur-Hoofdredacteur E. G. Rijkens. Bij gelegenheid van de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten zal in den loop der volgende week een extra nummer van ous blad verschijnen, dat aan alle (7*300) kiezers in dit district, Zuid- en Noord-Beveland om vattende, wordt toegezonden. Eene bepaalde ruimte van dat nummer zal gereserveerd worden voor advertentiën van hoogstens 40 regels, welke advertentiën u i t e r 1 ij k a. s. Woensdagavond 8 Juni aan ons bureau moeten bezorgd zijn, terwijl zij slechts zullen worden opgenomen naar volg orde van ontvangst tot zoover de beschikbare ruimte toelaat. DE ADMINISTRATIE. Verkiezing Provinciale Staten. Liberalisme en Socialisme. Het sprookje, dat de liberale partij de wegbe- reidster zal zijn voor de sociaal-democratie, is ontstaan door verschillende uitingen van den tegeuwoordigen eerste-minister, Dr. Kujper en wordt door dezen voortdurend in de hand gewerkt. Om de weerleggingen van zijne beweringen, o. a. bij de algemeene begrootingsdebatten door de heeren Goeman Borgesius en Unieker, bekommert deze minister zich in het minst niet en daaruit blijkt dan ook duidelijk, dat het hem er om te doen is de liberale partij dood te drukken tusschen de kerkelijke partijen en de sociaal-democratie. Dit is natuurlijk en verkiezingstactiek. De Re geer ing wil het blijkbaar daarheen trachten te leiden, dat de politieke strijd zich meer en meer concentreert tusschen twee uiterste partijen. Hoe meer het dien weg opgaat, des te gunstiger wordt natuurlijk de positie van dit Ministerie, want als de middenpartijen, die tusschen de clericalen en socialisten instaan, in het gedrang komen, dan is er in Nederland slechts een parlementaire Regeering mogelijk, nl. die van de tegenwoordige coalitie. Maar al is, dus sprak mr. Goeman Borgesius bij de begrootingsdebatten, op dien grond de ge voerde taktiek te begrijpen, daarom heeft de Re geering nog niet het recht de liberalen, de midden partijen, voor te stellen als inconsequente sociaal democraten en halve heidenen. Dergelijke polemiek moest de minister, als hem onwaardig, liever aan enkele organen van de rechterzijde overlaten, waar men het altijd voorstelt, alsof de socialisten en de liberale leden van dezelfde familie, broertjes en zusjes ziju. Wie, die ook maar eenigermate op de hoogte is van de politieke richtingen en de politieke begin selen, weet niet, dat er, ook wat het beginsel betreft, een groote kloof bestaat tusschen de liberalen en de sociaal-democraten, al willen de eerstgenoemden ook in de verste verte niet mee doen aan ketterjacht en al komen zij er ook tegen op, als men beproeft eene partij, die ook vecht 28 FEUILLETON DOOR ARTHUR GRIFFITHS. »Wat Hoe Ik begrijp het nietriep overste Papillon zeer verbaasd, want hij was eenigszins trager van begrip dan de andere aanwezigen. ♦O, de zaak is heel eenvoudig, mijn beste Jack," verzekerde de generaal. »Ripaldi moet hebben be proefd Kwadling geld af te persen, zooals dat zijn plan was, maar Kwadling heeft de zaak een andere wending gegeven. Ongetwijfeld is er toen een wor steling ontstaan en Kwadling heeft hem omgebracht, misschien uit noodweer. Waarschgnlijk zou hg zich bij de politie hebben aangegeven, wanneer hij niet als bedrieglijk en voortvluchtig bankroetier in een eigenaardige positie had verkeerd. Zoo is mijn op vatting van de zaak, en me dunkt, deze beide heeren zijn thans geneigd mij gelijk te geven." ♦Werkelijk, we moeten toegeven," zei de rechter, thans zeer tegemoetkomend, ♦dat wij deze voor stelling van 't verloop der zaken hoogstwaarschijnlijk achten, maar bepaalde bewgzen voor de naamsver wisseling waren toch zeer gewenscht. Als we maar van bestaan heeft, buiten het recht te stellen. En professor Dr acker, die zijnerzijds er ook protest tegen aanteekende, tusschen de Regee- ringspartij eenerzijds en de sociaal-democraten anderzijds in politieken zin te worden doodge drukt, zeide bij diezelfde gelegenheid //Ik verwerp de grondstellingen van het socia lisme ik bestrijd het revolutionaire karakter van de sociaal-democratieik wraak hare opvat ting van de maatschappij, als bestaande uit scherp gescheiden en onverzoenlijk tegenover elkander staande groepen ik keur af haar tactiek en haar wijze van optredenik keur af hare gewoonte van verdachtmaking," enz. Deze woorden zijn gesproken door een der woordvoerders van de liberalen der uiterste lin kerzijde de anderen zullen er dus niet beter over denken. Maar er is meer. Als deze minister ons libe ralen voorstelt als wegbereiders van het socialisme, dan zijn wij zoo vrij dien bal terug te kaatsen, en het tegenwoordige Kabinet te beschouwen als het sterkst propaganda te maken voor de sociaal democratische partij. En dan behoeven wij het niet, zooals deze minister, alleen bij een macht spreuk te laten, maar dan kunnen wij aan de hand van de geschiedenis aantoonen, dat de sociaal-democratie het weligst tiert en bloeit in die landen, waar de vrijheid het meest beperkt wordt, waar de arbeidstoestanden het minst gunstig zijn en waar de protectie het sterkst bloeit. De sociaal-democratie heeft de grootste kans van uit breiding onder een bewind als het tegenwoordige, en is in de slechtste condities in landen waar, zooals bijv. in Engeland, de arbeidstoestanden het best zijn. Het is de liberale partij, die op hare beurt het meest voor de volkswelvaart en de arbeiders heeft gedaan, dus wilt ge het socialisme tegen werken, werkt dan niet deze Regeeriug in de hand, maar stemt de liberale candidalen. GOES, 6 Juni 1904. Jl. Vrijdag werd de tweede vergadering ge houden van het Comité tot steun van do uitgesloten diamantwerkers. Aanwezig waren de afgevaardigden van zes organisaties, terwijl do afd. Patrimonium nog zal worden uitgenoodigd. Als adhaerenten treden op de hh. Jde Koning KooijA. S. J. DekkerWKakebeekeJ. Buy se Jac. Rischdr. Leignes Bakhoven en ds. Boersma. Van enkele andere aangezochten was nog geen be richt ingekomen. In het Dagel. bestuur werden gekozen de hh. J. J. van Aartsen tot secretaris en F. J. Thiery tot penningmeester, terwijl een voor zitter nog moet worden benoemd. Besloten werd spoedig een manifest te zenden aan de burgerij en do arbeidende klasse tot geregeld terugkeerende ondersteuning gedurende do eerste drie maanden. Een openbare vergadering zal worden gehouden, waarin een vakman uit Amsterdam den toestand on den strijd zal uiteenzetten en ds. Wisse van Leiden, die zich eveneens heeft hereid verklaard op te treden, ten behoeve van de uitgestotenen een opwekkend woord zal spreken. In de commissie van bijstand van den penningmeester werden ge- konden zeggen, wie de vermoorde is en onomstooteljjk vaststellen, dat het Kwadling niet is. Nog beter ware het, dat wjj ons dezen zoogenaamden Ripaldi niet door de vingers hadden laten slippen. Ge zult hem nooit vinden, mijn waarde Flocon, nooit De kleine chef liet bet hoofd hangen en erkende zwijgend de gegrondheid van het verwijt. ♦Misschien kunnen wij u in beide richtingen be hulpzaam zijn, mijne heeren," zei sir Charles beleefd. ♦Mijn vriend hier, overste Papillon, zal wel kunnen zeggen of het lijk dat van Kwadling is, want hij heeft dezen voor een paar jaren in Rome nauwkeurig gekend." ♦Een oogenblik, meneeren riep de chef van de veiligheidspolitie, drukte op een bel en beval, dat or dadelijk twee vigelantes voor de deur moesten komen. Dat is goed, meneer Flocon," sprak de rechter, we zullen dadelgk naar de Morgue rijden, waar het lgk thans moet zijn. U zult ons uwe hulp niet weigeren, overste?" ♦Nog slechts een minuut," vervolgde Flocon. ♦Wat de andere zaak betreft, meneer de general, kunt u ons helpen om dezen booswicht, wie het ook mag zijn, te vinden ♦Ja. De man, die zich Ripaldi noemt, houdt zich, of hield zich ten minste een uur geleden in hei hotel Ivoire, Rue Bellechassa, op, maar ik vrees, kozen de hh. J. de Koning Kooij, Jac. Risch en A. S. J. Dekker. Op alle gemeenten in Zuid- en Noord-Beveland zijn invloedrijke personen uitgenoo digd de steunbeweging ter hand te nemen en gelden in te zamelen. Groot was de belangstelling in de rede over Het goed recht der openbare school", die jl. Zaterdagavond in ♦de Prins van Oranje" al bier werd gehouden door dhr. Th. Al. Ketelaarlid der Tweede Kamer. Uitgenoodigd door de Afdeeling Goes van den ♦Bond van Nederlandscbe Onderwijzers", werd de spreker ingeleid door dhr. J. J. van Aartsen lid van bet bestuur dier Afd. Als aanleiding tot de uitnoodiging van dhr. K. noemde bij het feit, dat onlangs bij gelegenheid van de viering van het 50-jarig bestaan der Bijzondere school alhier door ds. Talma den lof van het bgzonder onderwgs is verkondigd cu de openbare school is aangevallen. De Bond van Nederlandscbe Onderwijzers achtte het daarom niet ongewenscht die zaak ook eens van andere zijde toe te lichten, ook in verband met de pogingen Tan ds. Boersma om alhier een hervormde school lot stand te brengen. Verder deelde bij mede, dat dhrn. Talma en Boersma waren uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen, doch dat van dhr. T. geen bericht was ingekomen (waarschijnlijk door een misverstand) eu dat dhr. B. beeft gemeld ver hinderd te zijn, evenals dhrn. schoolopzieners en het hoofd der Bijz. school alhier. Hierna verkreeg dhr. Ketelaar het woord. Hg ving zgne boeiende rede aan met de opmerking, dat men tegenwoordig niet genoeg op zijn post kan zgn om de aaDvallen op da openbare school af te weren. Iu den lftatsten tijd toch wordt van de bijzondere school alles goeds en van de openbare alles kwaads verteld Hij wilde niet de school van de tegen standers aanvallen, maar het goed recht der open bare school aantoonen eo verdedigen, alsof dhr. T. alhier niet had gesproken. Hij hoopte dan ook, dat zijn woorden een goeden invloed mochten hebben op zgne hoorders bij de keuze van een school voor hunne kinderen. De openbare school wordt op twee wijzen aan gevallen le. zegt men, dat zjj nadeelig is voor de opvoeding der kinderen en 2e. het onderwgs is niet neutraal. Alsnu trad spr. in een beschouwing van de wor- dings-geschiedenis van het neutraal onderwijs. Hij liet daarbij uitkomen, dat de neutraliteit daarvan zich wgzigt naar de tijden; het had aanvankelijk een kerkelijk karakter, doch ondanks dat was de jeugd, eeuweD geleden, toch zoo verdorven, dat zelfs eene verordening moest worden uitgevaardigd tegen hunne, ondeugden, als vloeken, schelden, liegen, dobbelen enz. Het Christelijk onderwijs baatte dus in dezen niets en bovendien was de verdraagzaam heid onder het volk ook niet groot. Op het laatst der 18e eeuw ontstond dan ook een streven om het onderwgs aan de kerk te onttrekken en alle dogmatiek uit de school te houden. Het was de Maatschappij tot Nut van het Alge meen, die zich daartoe inspande daaruit heeft zich de neutrale school ontwikkeld, en bloven do bij zondere scholen secte-scholen. Daar echter het aan tal secten (die ieder voor zich het ware geloof zeggen te hebben) in ons land zeer groot is, bleek het onmogelijk voor elke een godsdienstige schooi te stichten en daarom werd een openbare neutrale de aangewezene. Daar toch leeren de kinderen in goede harmonie met elkaar leven, eikaars geloof eerbie digen en als goede burgers met elkander omgaan, dat er veel tijd verloren is." Toch zullen we er iemand heen zenden." ♦Ook deze Hortenso was bjj hem, toen we laatst van hem hoorden." ♦Hoe weet u dat vroeg do chef, weer opnieuw wantrouwig geworden. ♦Bah l" viel de rechter hem in de rede, »dat heeft tjjd tot later. Thans is het oogenblik gekomen om te handelen en wij zgn den generaal te veel verschuldigd dan dat we hem zouden mogen wan trouwen." Dank u. Het doet mij pleizier, dat van u te hooren," vervolgde sir Charles, ♦maar als ik u eenigszins van dienst ben geweest, bewijst u me misschien wel een kleinen wederdienst. Die arme dame Stelt u nu eens voor wat ze moet lijden. Nu zult u haar toch stellig vrjj laten, wanneer ik u. er om verzoek ♦Het doet me van harte leed, meneer do gene raal, maar ik zie niet, hoe ik dat met mijn plicht overeen zou kunnen brengen," wierp de reehter hem tegen. ♦Sta haar dan tenminste toe naar haar hotel terug te keeren. Daar kau zo ter uwer beschikking big ven, daarvoor sta ik u iü." Hoe kunt u voor haar instaan?" ♦Zij zal, denk ik, doen, waarom ik haar verzoek, wanneer ik haar oen paar regels mag schrjjven." terwijl door al die sectenaeholen slechts verdeeld heid wordt gezaaid in de gemoederen der kinderen. Toch gunde spr. een bjjzondere school aan hen, die dit verlangen. Nadat in 1848 de vrijheid van onderwgs was erkend kwam, in 1857, oen nieuwe schoolwet, die in art. 28 de neutraliteit der openb. school waar borgde, zoodat nieraands godsdienstige overtuiging werd gekwetst en zelfs Israëlieten kondon staan aan het hoofd eener openb. school, wat meermalen is voorgekomen. Langzamerhand waren sommigen niet tevreden met die neutraliteit en wilde men de dogmatiek en daarmede den bgbel weer op de school ingevoerd zien. Hier vond spr. aanleiding er op te wgzen, dat de bijbel geen lectuur is voor kinderen óf zij begrijpen hem niet, óf hij bevat dingen, die niet voor kinderen geschikt zgn. Wil men toch den bijbel aan de kinderen l6eren, laat het dan ge schieden door een godsdienstonderwijzer of door de ouders zelf. Maar bovendien, de indrukken, die men bij kinderen aanbrengt, zgn niet zoo onuit- wischbaarevenals als een beeld in was gedrukt, laat het eene denkbeeld zich spoedig en gemakkelijk door het ander verdringen. Daarom is het beter door degelijk onderwgs de kinderen zelf te brengen tot lust in lezen en tot geschiktheid tot oordeeleu de zedeleer op de school geeft weinig uitwerking laat de school daarom liever zorgen, dat de leer lingen do wereld ingaan met deze beide leefregels: Hebt uw naasten lief als uzelven" en >wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet." (Applaus) Nog haalde spreker een voorbeeld aan dat -- in strijd met do leer van ds. Talma een doleereud predikant, ds. Postma van Voorburg, zgn kinderen zond naar de openbare school. De heer k. keurde een bijzondere school, als zoodanig niet af, mits er maar degelijk onderwgs wordt ge geven, waarom hg zich dan ook verklaarde voor meerdere subsidie daaraan, want deze eischt waar borgen voor degelijkheid van onderwgs en voor het voldoen aan de eischen der wet. Na de pauze behandelde spr. de tweede grief tegen het openbaar onderwijs »De neutrale school is niet neutraal", een beschuldiging, die nog altjjd op bewijs wacht. Men zegt: de kinderen krggen revolutionair onderwijs, zij worden in den grond bedorven, de onderwijzers leiden niet op tot Chris telijke en maatscbappelgke deugden, de band tus schen huis en school wordt verbroken, alle be schuldigingen, die niet door feiten zijn bewezen, doch die men alleen weet van hooren zeggen en door die praatjes gaat men gelooven, dat er toch wol iets van aan zal zijn, dat de de openbare school niet neutraal is. Doch juist sedert jaren zorgen de openbare onderwijzers er voor op de school geen sociale zaken te bespreken het hindert dan ook niet welke politieke richting zij zgn toegedaan, mits zij zich houden aan art. 38, en dat doen ze. Met het aanhalen van feiten en het noemen van namen ontzenuwde dhr. K. al deze beschul digingen, en stelde daar tegenover te verlangen, dat de vrijheid van den onderwijzer in de politiek behouden blijft buiten de school. Om te bewijzen, hoe het volk in den waan wordt gebracht, dat het onderwgs niet neutraal zou zijn, haalde spr. o. a. aan wat door Kvyper is gezegd op de vergadering, die gehouden is ter viering van het 50-jarig jubileum van het Christelijk on derwijs. Dbr. K. toch zeide daar, dat de tjjd voorbij is, dat met hot bgz. onderwgs werd gespot en dat Glimlachend om het aandringen van den generaal, gaf de rechter toe, want zgn scherpe blik doed hem vermoeden, wat er achter zat. Korten tijd daarna vertrokken twee vigelantes van het gebouw der prefectuureen afdeeling po litiebeambten begaf zich op weg om Ripaldi in hechtenis te nemen, de gravin keerde naar het hotel Madagascar terug en de rechter en zij, die bij hem waren, reden naar de Morgue, welke niet ver verwijderd was en waar ze weldra met alle bewgzen van eerbied en voorkomendheid werden ontvangen. De préposé, de voornaamste beambte der Morgue werd geroepen en ging met ontbloot hoofd en met een diepe buiging voor zgn voorname bezoekers Daar de vigelante. Bonjour, Père la Pecho!" sprak Flocon. >Wij komen om de identiteit van iemand vast te stellen. Het lgk van den mau, die in den slaapwagen werd vermoord, is toch zeker reeds hier ♦Zeker, meneer de chef," antwoordde do oude man dienstvaardig. ♦Als de heeren zoo goed willen zijn op het bureau te gaan, zal ik ze dadelijk naar de doodenzaal brengen. Er zgn vele menschen daar ginds." De gewone menigte ni -uwsgierigen trok langzaam de groote glasruiten van de vreeselgkste uitstal- vensters der wereld voorbjj, waar de uitgestalde

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1