1904. N#. 63. Dinsdag 31 Mei. 91s" jaargang. FEUILLETON. Een Trein-Misdaad. GOESCH De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 3gS5» Afzondsrljjko nommers 5 cent. Inzending wan advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prfjs der gewone aavertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjji slechts tweemaal berekend. Geboorte»--, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. A*a7ragen om on vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". - Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Periodieke Verkiezing voor de PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Goes gezien het Besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie, d.d. 6 April 1904, no. 230 (Prov. blad no. 17) houdende herinnering aan de verkiezing van leden der Provinciale Staten tengevolge van de periodieke aftreding in dit jaar, alsmede bepaling van de dagen, waarop zoo noodig stemming en herstemming zullen plaats hebben Gelet op art. 3 van het Koninklijk besluit van 8 Mei 1897 (St.bl. no. 144) dat op Dinsdag den 7den Juni a. s. de verkiezing zal plaats hebben van 4 leden, tengevolge van de periodieke af treding van de heeren B. M. DEN BOER, M. DE JONGE Jzn., J. M. KAKEBEEKE en mr. C. LUCASSE; dat op bovengenoemden datum vandesvoormiddags negen uur tot des namiddags vier uur bij hem kunnen worden ingeleverd de bij art. 51 der kieswet, in verband met art. 6 der wet van 28 April 1897 (Staatsblad no. 112) tot wijziging der Provin ciale Wet, bedoelde opgaven van candidaten, waar van de voorgeschreven formulieren vanaf heden ter secretarie kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar zijn dat voor deze verkiezing de stemming zoo noodig zal plaats hebben op Vrijdag den 17 Juni e. k. en de herstemming, zoo noodig op Woensdag den U9 Juni d. a. v. Goes, 23 Mei 1904. De Burgemeester voornoemd, DE KONING KOOIJ. Op Vrijdag den 17 Juni I904y zal aan de woonhuizen der ingezetenen worden gehouden eene Collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienstin de Nederlanden. Met verwijzing naar de aangeplakte biljetten, bevelen wij deze collecte bij de ingezetenen ten zeerste aan. Goes, 30 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. Verkiezing Provinciale Staten. Het specifiek-cliristelijke van dit Ministerie. Het specifiek-christelijke in de wetsontwerpen van dit Ministerie heeft op zich laten wachten. Ons baart dit geen verwondering, daar wij wel weten, dat het onmogelijk is dit consequent door te zetten in het staatsbestuur, maar den onervaren kiezer en vooral de geloofsgenooten van den premier moet het wel verbazen, dat de wetgeving, tegen alle beloften in, zoo weinig doortrokken wordt van het zout des geloofs. Daar was met veel ophef aangekondigd, dat de Zondagsdienst op de spoorwegen zou worden be perkt. En wat zien we? Dat zelfs het luttele beetje, dat do Regeering in deze heeft gedaan, in het derde 25 DOOR ARTHUR GRIFFITHS. Al was het misschien niet in naam, inderdaad bevond de generaal zich in hechtenis en hij nam zijn gevangenbewaarder eerst grimmig en daarna, toen hij zag hoe vreemd de man van gestalte en voorkomen was, nieuwsgierig op. Baume, zooais do chef hem had genoemd, was een klein, gezet man met een dik, zwaar behaard hoofd, hetwelk diep tusschen een paar buitengewoon groote schouders stak, die groole lichaamskracht deden vermoeden. Zjjn beenen waren zeer dun en naar buiten gebo gen, zoogenaamde boepelbeenen, en al het zonder linge in zijn verschijning werd nog versterkt door den korten, zwarten kiel, dien hij als een Fransch werkman over zijn gewone kleeding droeg. Daarbij was hij weinig spraakzaam en het weinige, dat hij zei, kwam er op een onbeleofden toon uit, zooals bleek, toen de generaal een alledaagsche opmerking over het weer maakte. »Hier wordt niet gesproken," antwoordde Baume jaar van haar bewind, weer is ingetrokken. De paar personentreinen, die van het dienstplan waren geschrapt, rijden weer evenals vroeger. Spoorwegen, booten en allorlei vervoermiddelen werden zelfs onder dit ministerie öp een Zondag in 1903 ge dwongen zeer buitengewonon dienst van het per soneel te vergen, omdat op dien dag het halve noorden van ons land stroomde naar Groningen, waar de minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid namens de Regeering eeno tentoonstelling opende. De Christelijke pers, die niet dan in het uiterste geval de handelingen van dit ministerie critisoert, heeft luide en krachtig geprotesteerd tegen deze schending van den rustdag. De hartstocht van het spel zou worden beteugeld. Doch noch het deelnemen aan buitenlandsche lote rijen, noch de weddenschappen bij wedrennen en ander gedobbel wordt tegengegaan. En wat geschiedt er mot de Staatsloterij Niet dat ons deze instelling hindertintegendeel zij kan nuttig zijn, juist met het oog op dien buitenlandschen zwendel, maar een specifiek-christeljjk ministerie behoorde ook deze loterij een gruwel te zijn. Doch dit ministerie gooit het om eene uitdrukking van een der ge loofsgenooten to gebruiken als het ware met die zonde door den Staat zelf bedreven, onder be scherming van de Overheid, op een akkoordje. Zij z&l die zonde nalaten binnen hoogstens 20 jaar. ♦Stuitender en weerzinwekkender kon moeilijk een standpunt worden ingenomen", zegt diezelfde persoon. Verdunning der beginselen heeft een lid der linker zijde deze handelwijze van het Kabinet genoemd. En het vaccine-wetje Als een groot stuk van christelijke wetgeving, zeide professor Druckerwerd dit welje aangekondigd. Vergelijkt men den inhoud van dat wetsontwerp eu de toelichting daarvan met de lengte van den tijd, die aan de voorbereiding is besteed, dan krijgt men on willekeurig den indruk, dat er heel veel moeite noodig is geweest, om den graad van verdunning te bepalen, die noodig is om hot drankje door sommige der vrienden te doen slikken, en het schijnt wel, dat er onder hen zijn, die het zelfs in die verdunning nog ietwat sterk vinden. De heer Staalmandien, al is bij het Diet met dit ministerie eens, toch niemand eeD ongeloovige zal noemen, kan soms de dingen wonderlijk raak zeggen. Sprekend van dit vaccinewetje, zeide hij bij de behandeling der begrooting ♦Ook hier weer die halfheid. Principieol wordt veroordeeld de dwang en in scherpe bewoordingen critisoert de Minister van Binnenlandsehe Zaken het huidige standpunt der Regoering. Doch zoodra komt het niet tot toe passing of hij retireert en het heilig recht der ouders op hun kinderen verkoopt hij voor een schotel linzenmoes." Nu zijn wij liberalen ook weer allerminst rouwig om dezen Ezau's-koop, maar wij halen dien alleeD aan om eens te laten zien hoe deerlijk de kiezer, die uit de stembus van 1901 iets specifiek-chris- telijks vervrachtte, bij den neus is genomen. Alles raakt den buitenkant, bijna niets het in nerlijke der quaestie. Van het beginsel wordt hoog opgegeven, maar hoe het er mee in de practijk gaat, ziet men het best als men de handelingen der Tweede Kamer eens naslaat over de behandeling van het ontwerp tot wijziging der Drankwet. Van bet oorspronkelijke ontwerp, waarin het be ginsel der splitsing van tapperij en slijterij zoo sterk op den voorgrond werd gesteld, is letterlijk grof en toen do generaal zijn sigarenkoker voor den dag baalde, zooals bij uit gewoonte en bijna onbewust van tijd tot tijd placht te doen, als hij zich in een positie bevond, welke hem verdroot of verbaasde, hief Baume waarschuwend de hand op en bromde: ♦Verboden!" ♦Ik wil me laten hangen, als ik niet in weerwil van alle Franscbe apen rook riep de generaal driftig en sprong op. Wat blief je?" vroeg de beambte on vriendelijk, want sir Charles bad zich onbewust van de Engelsche taal bediend. Baume behoorde tot de criminalistische afdeeling der politie" en deed slechts zijn plicht, zooals hij dien opvatte, en dat verklaarde hij met zoo'n gezicht van zich-gekrenkt gevoelen, dat do generaal weer kalm werd, lachte en in stilzwijgen verzonk zonder een sigarette aan te steken. Zoo verliep de tijd en minuten werden bijna een uur, een zware proef voor het geduld van sir Charles. Plotseling begon een electrische bel in de kamer te klinken. Beaumo nam een naast hem staande tafeltelefoon, hield die voor mond en oor en ont ving zjjn opdracht. ♦Kom mee," zei hij daarop kortaf tot den ge neraal, terwijl hij opstond. Toen sir Charles nu eindelijk weer tegenover den niets overgebleven in naam werd nog oven verze kerd, dat men aan het beginsel der splitsing vast hield, maar de splitsing zelf is voor tientallen van jaren teruggedrongen. Hoe is het met de Zondagswet, met de regeling der rechtspositie der inlandsche Christenen AJle zaken, die den geloovigen na aan het hart moeten gaan, waarvan niets terecht is gekomen. Dit kabinet neemt, zooals de heer Staalman zeide, niet de fiere houding aan van een Christelijk mi nisterie, maar het draagt het karakter van het twij felachtig gedoe van dusgenaamde >politieke" Chris tenen. En aangezien men aan woorden niets heeft, maar daden verlangt, zijn de kiezers, die iets specifiek- cbristelijks van dit ministerie hadden verwacht, met dit ministerie niets vooruit gegaan in dit opzicht. Of ze niet zijn achteruitgegaan op het gebied der sociale wetgeving, zullen we in een volgend artikel eens nagaan. GOES, 30 Mei 1904. Jl. Zaterdagavond hield de commissie voor de (Economische spijsuitdeelmg eene zitting in het lokaal boven de spijskokerij alhier tot het doen van rekening en verantwoording harer administratie over het afgeloopen jaar. Tegenwoordig waren alle leden, benevens het college van B. en W. Bij de opening deelde de voorzitter, dhr. B. M. den Boer mede, dat alle leden hun functie zijn blijven vervullen, behalve dhr. Van den Bout, die wegens zijne benoeming tot Wethouder, heeft be dankt, een reden, die do voorzitter alleszins billijkte spr. zeide dhr. v. d. B. dank voor de goede diensten, in de commissie verricht, en voor de aangename samenwerking. Nog meldde hij met ingenomenheid, dat drie exira-bedeelingen van brood en spek zijn kunnen gehouden worden uit bijzondere bijdragen van ingezetenen. Vervolgens werd door den socr.-penningmeester, dhr. I. D. Fransen van de Putte, de rekening over gelegd over het dienstjaar 1903/4 zij werd onver anderd goedgekeurd in ontvang op f 1439.595, in uitgaaf op f 1807.62 en wees dus een goed slot aan van f 131.975. De Burgemeester bracht aan de Commissie dank voor hare bemoeiingeu ten bate van de behoeftigen in deze gemeente en beval hen aan in de blijvende zorgen der Commissie gedurende den volgenden winter. Aan het daarna uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende Opnieuw was de winter voordeelig, in zooverre, dat de vorst telkens maar heel kort de ambaebts- werkzaamhedan stop zette, en dat door het uit zoeken van erwten en toonen in nog toegenomen mate flinke verdiensten werden gebracht, juist in de gewoonlijk bedeeld wordende gezinnen. Van daar, dat met de inkrimping van de bedeelings- rol nog verder kon worden voortgegaan dan ten vorigen jare, zonder te kort te doen aan de taak der commissie om voedsel te geven overal, waar daaraan ook maar in eenige mate behoefte aanwezig werd geoordeeld. Onze armen kregen zelfs meer dan dat, en wel doordien aan de Commissie driemaal werd opgedragen do altijd beminde extra-bedeeling van brood en spek uit te reiken, niet omdat de gewone bedeeliDgen van erwtensoep, 3 maal per week, niet toereikend werden geacht, maar uitsluitend om de armen te doen medeleven in plaatselijke familie-gebeurtenissen van den meest uiteenloopenden aard van meer gegoeden, chef der veiligheidspolitie stond, zag hij -tot zijn voldoening dat ook overste Papilion aanwezig was. Naast Flocon zat de rechter van instructie Beau mont le Hardi, die, nadat hij beleefd had gewacht, tot de Engelschen elkander hadden begroet, eerst het woord nam en wel voor een verontschuldiging. ♦U zult ons, hoop ik, vergeven, generaal, dat wij u hier zoolang hebben opgehouden, maar we hadden daarvoor, naar we meenden, voldoende en grondige redenen. Al hebben deze tbans misschien iets van hunne dwingende kracht verloren, wij zijn toch nog altijd overtuigd, dat we niets deden dan wat onze plicht ons voorschreef. Tbans zijn we echter volkomen bereid u ongehinderd te laten gaan omdatomdat Omdat wij de persoon, de dame, die u wildet helpen vluchten, h°bben gevat," zei de chef op zeer levondigen toon. Hij kon zich het genoegen niet ontzeggen den volzin op zijn wijze te voltooien. Wat De gravin Is zij hier en in hechtenis ♦Zonder twijfel is zjj in hechtenis en wel in zeer strenge," vervolgde Flocon vol leedvermaak. ♦O, dat hoop ik toch niet. Jack Papilion, dat mogen we niet dulden. Ik smeek en bezweer jo en ik. sta er op, dat je den gezant beweegt om tusschenbeide te komen." ♦Hoe kan ik dat, generaal U moogt niet iets welk eigenaardig gebruik in het verleden meermalen voorkwam, en ook thans met onveranderde instem ming door de commissie, en niet minder door de bedeelden, is begroet geworden en waartoe deze instelling ook voor de toekomst gaarne wordt aan bevolen. De bedoelingen werden gehouden van af den 2en Kerstdag tot 31 Maart, in welken tijd 13171 portiön voedzame spijs werden uitgereikt aan 156 gezinnen, (tegen 12819 ten vorigen jare), ongerekend het brood eu spek voor de genoemd» extra-bedeelingen. De commissie dankt allen, die haar ook den af geloopen winter met hunne bijdragen en extra-giften steunden en beveelt de instelling bij voortduring met warmte aan. Zaterdag was in ♦de Prins van Oranje", door de uit de typografen benoemde commissie eene ver gadering uitgeschreven, tot behandeling der concept- statuten en verkiezing van bestuursleden. De andere vakgenooten echter lieten zich wachten, zoodat de commissie het met een 10-tal jongelieden moest stellen. De concept-statuten werden door den voorzitter, dhr. Boogerd, voorgelezen, doch niet in behandeling genomen. Het bleek, dat de commissie zich voor stelt een neutrale vakvereeniging te stichten, met het doel om de ontwikkeling der vakgenooten te bevorderen, door het houden van cursus-vergade ringen het organiseeren van verzamelingen van fraai druk- en bindwerk en om langs dien weg meer in contact te komen met de patroons, teneinde èn hun belangen èa die der gezellen door goede samenwerking to behartigen. De heer Smit gat daarna een causerie ten beste, over de bygióne op de werkplaatsen en voegde daaraan verschillende weDken toe, ten bate van de gezondheid, waarvan nog zoo weinig werklieden het groote btlang inzien. Te betreuren valt bet, dat zoo weinig andere vakgenooten het belang van eene organisatie ter harte nemen. De heer B. Tijdensoud-lid der Tweede Kamer, is Zaterdag overleden. Men schrijft aan de Tel Sedert de invoering van de nieuwe legerwetten Kool eu Bergansiuswendden zich gemeentebesturen tot de Koningin met verzoek de plaatselijke dienst doende schutterijen voor de wet gelijk te stellen met rustende schutterijen. Aanvankelijk waren het kleinere, in den lateren tijd ook grootere gemeenteD, welke dergelijke ver zoeken indienden. Niet alleen persoonlijkemaar ook vooral deJinan- tieele belangen der gemeenten zijn hier in 't spel. In verband met de desbetreffende overwegingen bij de departementen van binnenlandsehe zaken en van oorlog, zou het gewenscht zjjD, dat de ge meenten, welke van plan zpr, ook een dergelijk verzoek te doen, zich met het indienen daarvan haastten. Hoe meer gemeenten in dezen hunne be langen voordragen, des te meer kans van slagen bestaat er. Waarde. In de Zaterdag j.l. gehouden vergade- van den Vaickenissepolder werd de rekening over het dienstjaar 1903/1904 vastgesteld, in ontvang op f 524,65, in uitgaaf op f 399,67, zoodat het goed slot bedraagt f 125,04. Vervolgens werd de begrooting voor het dienstjaar 1904/1905 opgemaakt in ontvang cn uitgaaf op f 580,06, met een post van onvoorziene uitgaven, onmogelijks van ons vergen. De gravin Oastagneto is thans Italiaansche onderdaan." Maar van geboorte is ze een Eogol«cbe en dat moge zijn, zooals het wil, zij is een vrouw, een voorname dame en het is afschuwelijk en onge hoord, haar zoo monsterachtig te behandelen," antwoordde de generaal. Bovendien verklaren dezo heeren, dat hunne veronderstelling, als zou de dame een onrecht, een groot onrecht hebben gepleegd, volkomen gegrond is." ♦Ik geloof dat niet," riep do generaal veront waardigd, namelijk deze raensehen niet, een gezel schap van domkoppen, die altijd op een verkeerd spoor zijn. Geen woord geloof ik van hen, al doen ze er ook een eed op." Maar als ze dan toch authentieke bewijzen tegen haar hebben papieren, welker inhoud letterlijk verpletterend voor haar is ♦Waar? In hoeverre?" Wel, meneer do rechter van instructio heeft me een notitieb» okje laten zien." Do oogen van den generaal volgden de blikken van Jack Papillon en vielen op een klein schrjjf- of notitieboekje, waarop de reebter van instructie, die de blikken goed bad fcegrapen, veelbetoekenend met den vinger tikte. ♦Weet u, wat dat is Hebt u het misschien reeds

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1