1904. N". 62. Zaterdag 28 Mei. 91sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. 24 FEUILLETON, Een Trein-Misdaad. goesch Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". - Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- on Vrij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f ae25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjk»- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Verkiezing Provinciale Staten. Is liberaal onchristelijk? Nu de verkiezingen voor de Provinciale Staten ditmaal meer dan ooit, met het oog op de samen stelling der Eerste Kamer, een politiek karakter dragen, is het niet ondienstig eens na te gaan of er niet in 1901 eene valsche leuze is aangeheven door den godsdienst te mengen in de staatkunde en het te doen voorkomen, alsof tusschen geloof en ongeloof moest worden gekozen. Wij zijn het nog niet vergeten, dat de triomf op de liberalen is be haald door dag op dag aan het Nederlandsche volk voor te houden, dat hun wetgevers en bostuurders »het recht van 's Heoren souvereiniteit miskend", de ^christelijke beginselen" ondermijnd hadden. Daarvoor ia van de toespraak aan den eigen avond van het stembusvonnis door den tegenwoordigon Minister van Binnenlandsche Zaken tot een groep jeugdige manifestanten gehouden, te veel ophef gemaakt, dat hot ons nog niet in de ooren zou klinken, dat »de naam van God de zege had be haald in ons vaderland." Reeds kort na de bijeenkomst der Kamer werd er gevraagd op welke wijze dan nu do »souvereiniteit des Heeren" in eere zou worden hersteld en welke opvatting van de >christelijke beginselen" dan van nu af haar stempel zou drukken op het staatsbestuur En het antwoord daarop luidde »Het terrein der staatkunde behoort tot het natuurlijke leven en bij alle volken vertoont het volksleven een eigenaardig karakter, dat bepaald wordt door hun onderscheiden opvatting van de natuurlijke levensverhoudingen. Toont nu de historie dat deze verhoudingen, onder velerlei schakeering, toch een zeer wel herkenbaar en duidelijk onder scheiden specifiek type vertoonen bij heidensche, bij islamietsche en bjj christelijke natiën, dan is men ten volle gerechtigd van christelijke beginselen te spreken." Goed, maar in dezen zin worden de christelijke beginselen aangehangen door alle partijen, de liberale evengoed als de andere, ja, aan deze opvatting van het begrip kan zelfs de niet-chrislen zich aansluiten. Verder heette het »De tegenstelling op politiek gebied concentreert den strijd om de vraag, of ook in den staat en in zijn recht al dan niet met de opperhoogheid van God almachtig over volkeren en natiën te rekenen is." Dat wa3 de inzet van den strijd, daarmee moest alle heftigheid worden verklaard, waarmee het kiezersvolk tegen hot vongeloof'' is opgehitst. En laat ons nu eens nagaan of er diepgaand verschil is tusschen de liberale richting en die welke bij de stembus van 1901 hare triomfen heeft gevierd. Wjj geven daartoe het woord aan den man van bet liberalisme bij uitnemendheid, minister Thorbecke. Deze schreef in een brief aan zijn vriend Groen van Prinsterer DOOR ARTHUR GRIFFITHS. Geheel vermocht de generaal de onrust, die zich van hem meester maakte, niet te verbergen, en dat kon een zoo scherp opmerker als Flocon was, niet ontgaan, die zich dan ook haastte om er zijn voor deel mee te doen. »Kom, meneer de generaal," zei hij met ge huichelde goedhartigheid, »ik zie hoe de zaken bij u staan, en ik verzeker u, dat ik oprecht mede leden met u heb. Wjj allen laten ons immers ge makkelijk meeslepen en in uw geval vind ik het zeer begrijpelijk. Maar thans geloof me, ik heb goede redenen om dat te zeggen is onze ver denking tegen de dame zeer sterk en steunt ze niet alleen op vermoedens en veronderstellingen, maar op feiten. Nu zult u toch niet meer aarzelen om onze zjjde te kiezen »Op welke wijze »Zeg ons openhartig alles, wat u weet waar deze dame heen is gereden. Help ons haar te vatten." »Dat zullen uwe eigen manschappen wel doen ik heb immers gehoord hoe u den man bevel gaaft haar te volgen." »Waarschijnlijk, maar ik zou de inlichting liover van u hebben. Dan zou ik van uwen goeden wil overtuigd zgn en ik behoefde mjjn toevlucht niet tot strenge maatregelen te nemen." >Van mg zult u stellig geene inlichting ontvan gen", antwoordde de generaal bits. Alles, wat ik »In de stelling, dat christendom het historisch middelpunt en de grondslag onzer wetenschap is, verschillen wij vermoedelijk minder dan gij denkt. Dat recht, geschiedverklaring, het schoone en de wetenschap niet strijden mogen met de godsdienstige waarheid, is mijne innige overtuiging. Maar volgt hieruit, dat wij de staatkunde onmiddellijk nevens den bijbel behooron te plaatsen? Ik meen ook niet, dat God zich alleen in de openbaring heeft ge openbaard. Het komt mij voor, dat de onderschei dene kringen van menschelijke kennis en bedrijf alle door de ééne goddelijke waarheid worden inge sloten. Doch ieder van die kringen heeft zijne bijzondere wetten, die onze werkzaamheid binüon denzelven regelen en die niet dan door eene lange opklimming van tusschenleden samenhangen met den hoogsten wil. Dien hoogsten wil, naar deszeifs stellige openbaring, rechtstreeks te maken tot het constitutief en organiseerend beginsel, van den staat, schijnt mij een salto mortale (luchtsprong), daar ik voor terug wijk. Ik ken eerst den staat uit zjjne eigene, insgelijks door God gegevenregels, eer ik derzelver hoogere gronden *door alle verschillende instanties terug leide tot hetgeen over alles is." Men ziet het, er is geen zakelijk verschil tus schen de opvatting van Thorbecke van don invloed op recht en staat van de ^Christelijke beginselen" en de ^opperhoogheid" van de voorzienigheid die doze Regoering huldigt. De zaken zoo staande, is het duidelijk voor een ieder, dat er in 1901 eene valsche leus vóór de stembus is aangeheven. En evenals het met de Christelijke beginselen is gegaan, is het gegaan met de positieve maat regelen van wetgeving en bestuur. Het specifiek-christelijke in de wetgeving heeft op zich laten wachten dat hopen wij in een ander artikel aan te toonen. GOES, 27 Mei 1904. De vergadering van de leden der Liberale Kiesvereeniging ^Vooruitgang," alhier gisteravond in de Prins van Oranje gehouden was zeer schaars bezocht. Ofschoon de agenda vermeldde, dat oen wijziging van het regiement zon plaats hebben in verband met de aansluiting der Vereoniging aan de Centrale Vrijzinnige, werd besloten tot die wijziging nog niet onmiddellijk over te gaan, doch het oude reglement in handen te stellen van eene commissie van drie leden, die staande de ver gadering werden benoemd en zullen onderzoeken welke veranderingen gewenscht of noodig zijn. Met het oog hierop werd ook de verkiezing van het bestuur, wegens periodieke aftreding, tot eene vol gende vergadering uitgesteld. Uit do rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de Vereoniging zich mag verheugen in een toenemend aantal leden en de financieele toestand bevredigend is. Ten slotte werd door dhr. Boluijtverslag uit gebracht als afgevaardigde naar de jongst gehouden vergadering der Centrale vrijzinnige kiesvereenigiug. Na afloop dezer vergadering werd door het be- van de gravin weet of van haar gehoord heb, is me heilig. Bovendien geloof ik nog aan haar onvoorwaardelijk. Niets van hetgeen u me hebt verteld, kan mg in mgn geloof doen wankelen." »Dan moet ik u verzoeken mij naar de prefectuur te vergezellen, en ik hoop, dat deze uitnoodiging voldoende is om u mee te doen gaan." De chef sprak kaim, maar met een groot vertoon van waardigheid en op 't woord ^uitnoodiging" legde hg een weinig nadruk. »Wilt u hiermee zoggen, dat u, als ik weiger, krachtiger maatregelen zult toepassen »Dat zal volkomen onnoodig zgnik hoop het tenminste. Inlusschen »Ik zal met u gaan, waarheen u wilt, maar zeg gen doe ik u niets meer, geen enkel woordmaar eer we wegrijden moet ik mijn vrienden bij het gezantschap gaan zeggen, waar ze mjj kunnen vinden." Omet het grootste genoegen," antwoordde de chef schouderophalend. Wij kunnen daar voorbij rijden en ik zal het den portier zeggen. Ze zullen weten, waar ze u kunnen vinden." Sir Charles Collingham en zijn geleider, meneer Flocon, stapten mot hun beiden in een vigelante en lieten zich eerst naar den Faubourg St. Honoré rgden. De generaal deed zijn uiterste best om zijne onverschillige houding te bewaren, maar hij was door de wending, welke de zaak had genomen, toch eenigszins terneergeslagen en meneer Flocon, die in eene opgewekte stemming verkeerde en in stilte juichte, bemerkte dat heel goed. Voor ze het ge bouw van het Britsche gezantschap bereikt haddea en de generaal den rijk gegalloneerden portier, die hen ontving, zgn kaartje had overhandigd, wissel- stuur een bespreking gehouden met een paar op gekomen belangstellenden in de oprichting van eene propaganda-ciub, tengevolge waarvan in beginsel is besloten een club van jonge liberalen tot stand te brengen. Van andere plaatsen, waar dergelijke vereenigingen bestaan tot het verbreiden der libe rale beginselen, waren bewijzen van adhesie ge zonden en werd het verstrekken van verlangde in lichtingen toegezegd. Donderdag vergaderden te 's-Gravenpolder de ingelanden van de polders Ooster-Zwake en Middel- Zwake. De rekening van Ooster-Zwake werd goedgekeurd in ontvang op f 475,12, in uitgaaf op f 380,38, sluitende met een batig slot groot f 94,74. De begrooting werd vastgesteld op f 451,12. Betdijk- gesehot werd met 25 cents verhoogd. De rekening van Middel-Zwake werd vastgesteld op f 860,475 ontvangsten, f 603,34 uitgaven, aldus het batig slot op f 257,135. De begrooting werd op f 837,785 gebracht met eene vermindering van dijkgeschot van f 2,op f 1,75. Ingekomen was een brief van het Waterschap 's-Gravenpolder met het bericht, dat een weg, mede in onderhoud van Ooster-Zwake, door bedoeld Water schap begrint en voortaan onderhouden zal worden. Natuuvlgk hadden ingelanden geen bezwaar tegen deze verandering, welke geheel in hun belang en in dat van tal van aanliggende eigenaren is. De heer J. J. van Weel te Wolfaartsdijk is herkozen als lid van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomité. Bjj het exameu voor candidaat gemeente-secre taris slaagde de heer M. Wagtho te Amsterdam, onlangs volontair ter secretarie van Arnemuiden. Kerknieuws, Doopsgezinde kerk. Zondag 29 Mei, 's morgens 10 uur. Godsdienst oefening door ds. S. Spaans. Ned. Hervormde kerk. Ellewoutsdijk. Bij de op 21 dezer gehouden herstemming voor een lid in het college van Nota belen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is mot 34 stemmen gekozen de heer H. Kooleterwijl op den heer G. Molhoek 24 stemmen worden uitgebracht. De regelingscommissie voor het op 30 Juni te houden zomerfeest dor Chr. Jongel. Vereen, op Zuid-Beveland deelt mede, dat alle sprekers die zijn gevraagd, bereidwillig waren de uitnoodiging aan te nemen. D. V. zullen optreden ds. G. E. Meloenpred. te Kloetinge (openingswoord), dr. J. C. de Moorpred. te Breda, ds. J. li. Schreuder, pred. te Arnhem, ds. D. Hoek, pred. te Heinkenszand, ds. J. J. v. Heest, pred. te Dordrecht, ds. N. G. Kersiespred. te Biezelinge. Het harmoniegezelschap Hosanna" van Goes zal het feest opluisteren met muziek. den ze geen woord. j>Wilt ge zoo goed zijn dit onmiddellijk; asn overste Papillon te geveD," zei de generaal, nadat hij op den achterkant van het kaartje had geschre ven i>Ik ben opnieuw in or aangenaamheden ge raakt. Bezoek mij op de prefectuur van politie, als ge er tijd voor kunt vinden." »Do overste is juist in de kanselarij. Willen do heeren niet een oogenblik wachten vroeg de portier uiterst beleefd. Daarop wilde de chef echter niet ingaan en bij mengde zich daarom in het gesprek en antwoordde in de plaats van sir Charles. »NeeD, dat is onmogelijkwe rgden naar de Quai l'Horloge en hebben haast." De portier wist wat Quai l'Horloge beteekende en vermoedde, wie de spreker was. Ieder Fransch- man herkent een politiebeambte en heeft in den regel geen grooten dunk van hem. »Goed," zei de portier nu kortaf en wierp het hek van den voortuin in het slot, toen de vigelanto wegreed, en met het overhandigen van het kaartje aan overste Papilion haastte hij zich volstrekt niet. »Moet dat beteekeneD, dat ik gearresteerd ben vroeg sir Charles, wien iets in de keel scheen te geraken, wat hem heel gemakkelijk gebeurde. »Het beteekent, dat u zich in handen der justitie bevindt, meneer, tot u rekenschap zult hebben ge geven van uw gedrag van daar sti aks", antwoordde de chef met het gezicht van een geweldenaar. Daartegen protesteer ik". »Ik wensch geene verdere opmerkingen te hoo- ren. U kunt ze sparen, tot u voor den persoon staat, die het recht heeft u uit te booren". Het geduld van den generaal werd op een zware proef gesteld. Zooals de zaak thans stond, beviel Zoo men weet hoopt men dit feest te Kloetinge (bij Goes) te vieren op een terrein welwillend daar toe afgestaan door den eerzamen Joz. Trivxpe. Rechtzaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden voroordeeld J. O., 17 jaar, arbeider te Ierseke, wegens diefstal tot f5 b. s. 5 d. h.M. S 14 jaar, leurder to Goes, wegens diefstal tot 1 m. gevang.C. H., 22 jaar, arbeider te Kapelle, wegens mishandeling tot 2 in. gevang.H. D., 34 jaar, arbeider te 's Heer Abtskerke, wegens mishandeling tot 3 m. gevang. Buitenlandsche Berichten. Vrijheid in Rusland. De minister Plehwe heeft het tijdschrift Woschod, dat sedert 26 jaar het licht ziet, voor den tjjd van zes maanden onderdrukt. Het blad had de aandacht gevestigd op de schrik barende armoede onder de joden in het zoogenaamde nederzeltingsgebied en kritiek geoefend op de be kende geschiedenis van de uitzetting van jocdsche gezinnen uit Kiëf, wier hoofden als dokters of ingenieurs bij het leger in Mantsjoerjje zgn inge deeld. De onderdrukking van de Woschod wordt in Rusland algemeen betreurd. Arm Finland. De Russische regeering beeft, voor oorlogsdoeleinden, 3,840,000 gulden van een som van 6,720,000 gulden afgenomen, welke in de Finscho schatkist aanwezig was. De Finnen zgn bang, dat de rest van hun batig saldo denzelfden weg zal opgaan. Uit Zuid-Afrika. Ta Pretoria vergaderde op Pinkstermaandag een Boerencongres. Er waren 134 afgevaardigden tegenwoordig. Onder de aanwezigen merkte men de voornaamste Boerenleiders op o. m. de generaals Botha en De la Regde heeren Schalk Burger en Smuts. In zgn openingsrede verklaarde generaal Botha het doel van het congres; om daarna de onderwerpen te behandelen, welke de afgevaar digden bespreken zullen. Hij stelde voor in grooten getale protesten tegen de diamantwet en het ontwerp- goudwet te teekenen, welke wetten z. i. in strijd zijn met de eigendomsrechten der inwoners. Wat betreft de quaestie van het openbaar onderwjjs wees hij op de noodzakelijkheid in dezen do regeering tegen te werken door do kinderen slechts naar do scholen dor Boeren te zenden en dus de staats scholen als bet ware te boycotten. Sprekende over de mogelijke invoering der »ver- antwoordeljjke regeering" in Transvaal, zeido gene raal Botha, dat, zoolang de grondwet niet berust op breede basis en op beginselen met bet bestaan der inwoners overeen te brengen, zoodat het land daardoor in voorspoed zou kunnen komen, de quaestie of de Boeren met de regeeriDg moeten samenwerken, nog steeds een twijfelachtige bljjft. De generaal verklaarde zich vóór het protest, door de Boerenleiders aan de Engelsche autoriteiten gezonden, naar aanleiding van het invoeren van Chineesche werkkrachten in Transvaal. ze hem volstrekt niet, maar wat kon hg doen Het verstand behield echter de overhand en bij beBloot na een korten tweestrijd zich in het onver mijdelijke te schikken, opdat hem niet iets nog ergers zou overkomen. Inderdaad moest hij zich iets nog ergers laten welgevallen. In de macht van dezen kleinen man te zijn, die thans op zijn eigen terrein, voor tiran speelde en or bljjkbaar een boosaardig vermaak in schepte, om zjjne macht te toonen, dat was wer kelijk hoogst verdrietig en sir Charles gehoorzaamde blijkbaar zeer verontwaardigd, toen hem op brus- quen toon werd bevolen uit te stappen, door eene zijdeur de prefectuur binnen te gaan, zgn deftigen geleider door de lange gewelfde gangen van het uitgestrekte gebouw en laDgs vele steenen trappen te volgen en staan te blijven, toon ze eindelijk bij eene diebte deur op eeno der bovenverdiepingen wai*6n gekomen. »Wij zgn waar we moeten wezen," zei Flocon en draaide zonder complimenten en zonder te kloppen de deurkruk om. »Ga binnen." Voor een kleinen lessenaar, die midden in een groot kaal vertrek stond, zat een man, die dadeljjk zwijgend opstond, en eerbiedig boog, toen hg me neer Flocon zag. »Baume, ik laat dezen heer bjj jo. Maak het hem prettig", zei de chef op bevelenden toon en bljjk baar spottend, »en als ik roep, breng je hem da- deljjk in mjjn kabinet. En u, meneer, zult mij ver plichten met hier te blijven." Sir Charles knikte on verschillig, nam den eersten den besten stoel, dien bij kon krijgen en ging bjj den haard zitten. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1