1904. N°. 59. Donderdag 19 Mei. 91sle jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. De prjjs der gewoDe advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. 8jj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t woeaaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liofdegaven 5 cent per rogol. De uitgave dezer Courant, geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, lg25>, Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending wan advzrtentiën vóop 2 ua*en ep dsn dag des* uitgave. Uitgave van de. Naaml. Vennootschap Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Wegers het Pinksterfeest zal Maandagavond a. s. geen nummer van dit blad verschijnen. GEMEENTE-BOUWMEESTER. Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter algemeene kennis dat het van den Gemeente-Scuwmeestep van af VRIJDAG den 20 MEI e. k. zal worden gehouden in perceel E no. 485, staande aan den Oostsingel. Goes, 17 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. Door den gemeenteraad zijn in de vergadering van heden benoemd a. tot gemeente-secretarisde heer G. A. Hajenius te Texel b. tot voorzitter van de Jinancieele commissiedo heer W. Temperman. Goes, 17 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De f4. Secreta ris, LEGRO. Onttrekking aan den openbaren dienst, Burgemeester en Wethouders van Goes brengen ter openbare kennis, dat door wed. M Machielse te Wolphaartsdijk een verzoek is ingediend om van de gemeente in erfpacht te mogen ontvangen een strookje openbaren gemeentegrond, ge legen aan de Westerstraat naast perceel D no. 726, ter grootte van ongeveer 5 c.A. Bezwaren tegen het onttrekken van dien grond aan den openbaren dienst moeten worden ingediend ter secretarie der gemeente vóór V r ij d a g 27 Mei Goes, 18 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De f4. Secretaris, LEGRO. Gemeenteraad van Goes. Vergadering op Dinsdag 17 Mei 1904, 's avonds 8 uur. Voorzitter: dhr. D. D. van den Bout, wethouder. Ingekomen stukken Bericht van den burgemeester, behelzende dat hij tot zijn leedwezen wegens een lichte, uitwen dige ongesteldheid is verhinderd do vergadering te presideeren. Een verzoek van den directeur en de commissie der gasfabriek om een boom te mogen rooien, die bij den ingang der fabriek staat. Dit is noodig voor de uitbreiding der fabriek. Toegestaan. Van het Gewestelijk bestuur goedkeuring der geldleening groot f 47000. Mededeeiing van B. en W dat de geldleening bg onderkandsche inschrjjving is toegewezen aan Do Kanter Hordij k's Bank. Van het Gewestelijk bestuur goedkeuring 2de suppletoir kohier van schoolgeld voor school A. Alsvoren goedkeuring wijziging begrootiug 1904. Alle voor kennisgeving aangenomen, terwijl om advies aan B. en YV. worden teruggezonden Rekening en verantwoording van de gezondheids commissie over 1903 en Verzoek van het Gasthuisbestuur om af- en over schrijving op de begrooting. Daarna is aan de orde de benoeming van een gemeente-secretaris. Door B. en W. zijn ter benoe ming aanbevolen in alpkabetische volgorde de hh. G. A. Hajenius, gemeente-secretaris van Texel en dr. M. E. van de Werk te Amsterdam. Uitgebracht worden 12 stemmen op dhr. Hajenius en 1 op dr. v. d. Werk, zoodat dhr. Hajenius is benoemd. Tot voorzitter van de financieels commissie wordt benoemd met 11 stemmen de heer Temperman, die verklaart de benoeming aan te nemen. Op dhr. Pilaar waren uitgebracht 2 stemmen. Aan mevr. A. van Reigersberg Versluijs-van Issel- mude, wordt, overeenkomstig advies van B. en W. en het Gasthuisbestuur, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, op do meest eervolle wijze ontslag verleend als regentes in laatstgenoemd be stuur. Benoeming Regentes van het Gasthuis. De aanbeveling bestond uit mevrouw M. van der Hoek- Warnsinck en mevrouw C. van Lis-van Kluijve. Uitgebracht werden 9 stemmen op mevr. V. d. hoelc, 3 op mevr. de Koning Kooij on 1 op mevr. Van Lis. Benoemd is derhalve mevr. V. d. Hoelc. Ter voorziening in do vacature van lid in de commissie van toezicht op bet lager onderwijs, ont staan door bet beianken van den heer 1. G. J. Kakebeeke, worden door die commissie aanbevolen de heoren G. van der Hoek en S. A. Leopold. Dhr. Dekker wenscht te constatoeren, dat opnieuw gebleken is, dat zij die do aanbeveling opmaken van meeDiog zijn, dat alleen personen van ééne po litieke kleur hiervoor in aanmerking komen. Hij heeft hierop reeds meer de aandacht gevestigd en zal dan ook bij wijze van protest buiten de aanbe veling om stemmen. Uitgebracht werden 9 stemmen op dhr. v. d. Hoek, 3 op uir. G. Lucasse en 1 op dhr. van Heel. Benoemd is dus dhr. v. d. Hoek. Ter benoeming van een lid in de Commissie tot wering van Schoolverzuim, waarin eone vacature is ontstaan door het vertrek van den heer jhr. S. M. van Reigersberg Versluijsworden door die commissie voorgedragen de hoeren J. Avan Heel en G. H. v. d. Meer Mohr. Ui!gebracht worden 11 stemmen op dhr. v. Heel en 2 op dhr. v. d. Meer Mohr. Benoemd is dus dhr. v. Heel. Tot leden van het stembureau voor de a. s. ver- kiezing van leden in de Provinciale Staten worden benoemd als eerste lid, plaatsverv. voorzitter, dhr. Tempermanals tweede lid dhr. v. d. Leeuwals plaatsvervangende leden de h.h. Pramen van de Putte en Hollmannals vierde lid dhr. Dekker en als plaatsverv. vierde lid dhr. Kakebeeke. Daarna komt aan do orde het reeds in ons blad meegedeelde voorstel van den heer Dekker inzake de schandaal-colportage, met adres van adhaesie, voorzioa van 274 handteekeuiDgen. Het advies van B. en YY. hieromtrent is reeds meégedeold in no. 50 der Goesche Courant. Dhr. v. d. Bout (voorzitter) brengt even onder de aandacht van de leden, dat het advies van B. en W. in deze zaak dagteekent van Maart, toen hij nog niet de eer had lid van bet college te zijn. Het praeadvies was unaniem, doch is dit nu niet. meer, daar spr. méégaat met het voorstel-Dekker. Dhr. Donner zegt, dat, toen bij het praeadvies had gelezen, hg zich heeft afgjvraagd wat toch wel de reden kon zijn, dat B. cn W. tegen dit voorstel waren. Het kon toch niet zijn, omdat er eene wet aanhangig was in deze materie, want de ervaring hoeft goleerd, dat wetten soms lang uit blijven, adres aan die op de huizen van ontucht. Bovendien groote steden ais Amsterdam, den Haag en Haarlem zijn ons voorgegaan. B. en W. kunnen toch niet homogeen zijn met de schandaal-colportage Integendeel, ook zij zullen toch tegen die menschen zijn, die ons lastig komen vallen in de straten. Hij heeft alle gronden ia het praeadvies nagegaan, doch heeft ze niet grondig genoeg bevonden en daarom wenscht hij het voorstel-Dekker te steunen. Er wordt in het praeadvies gezegd, dat Goes te klein is, maar dat is geen motief. We hebben juist hier een voorbeeld gehad, dat een man op marktdagen met zijn schotschriften heen en weer liep. B. en W. zeggen, dat ze zulke vreeselijko uitroepen niet heb ben gehoordmaar wij hebben ze wel gehoord. Spr. noemt daarop eenige van die uitroepen op en zegt, dat die het zedelijk en godsdienstig gevoel van velen kwetsen. Er wordt in het praeadvies gezegd, dat corporaties zich die beleedigingen niet behoeven aan te trekken maar personen, die lid van die corporaties zijn, trekken zich die wel aan. Dat de politieko vrijheid door het voorstel aan banden zou worden gelegd, oordeelt spr. niet juist; da straat behoeft niot te dienen als plaats om propaganda te maken, daar kunnen zalen en huizen voor dienen. Vervolgens zegt spr. dat in het praeadvies de raad wordt gegeven maakt een opstootje". Dus, goedgezinde burgers, die zich geërgerd gevoelen, moeten dat standje makeD. Mag ons zulk een raad worden grgsven Verder wordt in het praeadvies een uitspraak van minister Kuyper aangehaald, maar spr. gelooft, dat met die uitspraak, voorkomende in de Handelingen der Tweede Kamer van 24 Febr. j 1., iets anders is bedoeld, dan in het praeadvies wordt voorgesteld. Die zaak komt hierbij niet te pas die aanhaling is uit het verband gerukt. Bovendien is het defi- nieeren en limiteeren de zaak van den strafrechter, die zal wel uitmaken of iets straf baar is, ja of neen. Maar wij zijn als Raad verplicht een einde te maken aan eene beweging, waardoor duizenden burgers geërgerd worden in hunne godsdienstige en zodolfjke gevoelens. Daarom verzoekt spr. den Raad het rVoorstel-Dekker aan te nemen. Dhr. Dekker brengt een woord van dank aan de Zeeuw en aan de Goesche Courant, die over dit voorstel hebben geschreven en is verheugd, dat de voorzitter er mede méégaat'. Hij zou echter gaarne willen weten of dit praeadvies mede is opgesteld door dhr. Ramondt. Mr. de witt Hamer zegt, dat het praeidviesis van hem, van den heer Ramondt en van den bur gemeester. Allon waren het er mee eens. Dhr. Dekker zegt, dat hij zelden zoo'n opper vlakkig advies heeft gelezen en dat het hem ver baast, dat kundige mannen een dergelijk advies hebben kunnen neerschrijven. Spr. begrijpt niet, dat hierbij wordt aangehaald de strafwet van 1886. Er wordt gezegd, dat er geen aankondiging van schaudalen, die in onze stad plaats hebben, plaats vindt. Toch wel van schan- haleD, die in ons land heeten te hebbeD plaats gehad. Spr. noemt enkele voorbeelden op, waaruit moet blijken hoe geraffineerd de colporteurs te werk gaan om uit de handen van deu strafrechter te big ven. In het prseadvies wordt gezegd, dat het noemen op zich zelf niet strafbaar is. Spr. heeft advies ingewonnen-bij een lid van een Gemeenteraad, te vens mr, in de rechten en griffier bij een kanton gerecht, die hem heeft gezegd, dat ook het noemen soms wel degelijk strafbaar is. Ook in deze is het praeadvies dus onjuist. Vervolgens wordt gezegd, dat het belaedigen van hot Vorstenhuis en hoog geplaatste autoriteiten nu reeds strafbaar is. Maar spr. heeft gelezen, dat personeD, die de bekende plaat van het Volk hebben verspreid, zjjn vrijge sproken door het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Dan zeggen B. en YV. dat niemand zich beleedigd behoeft te gevoelen en zich de beleediging niet behoeft aan te trekken. Dat is eene eigenaardige redeneering. De menschen, die beleedigd worden, zijn er gewoonlijk niet bij. Toen Bos hier colpor teerde met zijn geschrift »Wie heeft Mana Kessels vermoord", was do beleedigde persoon er niot bij, maar honderden personen werden gekwetst in hunne heiligste gevoeLens. Verder komt spr. tot het bezwaar, dat de poli tieke vrijheid aan banden wordt, gelegd. B. en YV. balen als voorbeeld aan Bos, die Het Volk venl. Maar weten de heeren dan niet, dat Bos juist deze courant verafschuwt Daar moet Bos niets van hebben hij is goon socialist, bij is anarchist. Het sterkst van alles vindt spr. echter, dat den burgers wordt aangeraden revolutionnaire menschen te wo' deu. Er wordt aangeraden relletjes te maken. Hoe heeft spr. bet nu? YVorden we door B. en W. feitelijk uitgenoodigd een samenscholing te maken Voorts zeggen B. en YV., dat bij eonige onwel willendheid alle uitlagen, kannen worden, verhinderd. Er blijven toch nog zalen en woningen genoeg over, waar propaganda kan worden gemaakt. Spr. zou hot niet zoo verschrikkelijk vinden, als dat geschroouw op straat met polilieke geschriften uit was. Er wordt gezegd, dat de burgemeester kan in grijpen maar dan zou deze den geheelen dag op straat moeten zijn. En wat het verschil van het begrip »goede zeden" betreftstolt dat er een politieagent is, die iets hoor.t, wat. op hot kantje af is, dan zal er niets verbeurd zijn als den colporteur het zwggen wordt opgelegd. Dit is nu geen partijzaak, die behandeld wordt. Er is in de bladen wel eens gezegd, dat de a.-r. bden steeds tegen iets zijd, wat van de linkerzijde komt, maar spr. kaatst dien bal terug cn meent dat wat van rechts komt, steeds door de linkerzijde met weinig welwillendheid wordt ontvangen. Maar hier is nu eeu voorstel, dat aangenomen is door den liberalen Gemeenteraad van Haarlem, deze heeft onderzocht bij bevoegde autoriteiten en daarop is geantwoord, dat die bepalingen deugdelijk zijn. Spr. zegt ten slotte nog, dat het eigenaardig is, dat Bos hier, sedert het voorstel aanhangig is, niet meer is geweest. Die leest ook couranten en weet zeer goed, wat er omgaat. Er is een adr<?9 van 274 goede burgers ÏDg koman, die vragen zijn voorstel aan te nemen bij verblijdt zich daarover en met hun 275 vragen zij thans de aanneming van dit voorstel. Dhr. Pilaar zegt, dat hg het altijd eens is geweest met dit voorstel. Hij ziet ook niet in, waarom hier niet zou gaan, wat in andere plaatsen wel gaat. Spr. brengt hulde aan de wgz«, waarop door de heeren Donner en Dekker dit voorstel is verdedigd en meent, dat bier aan niets meer valt toe to voegen., Applausdat echter door den Voorzitter terstond wordt onderdrukt Mr. de Witt Hamer zegt, dat hij de eer heeft een der opstellers te zijn en nu de twijfelachtige eer heeft genoten van door de heeren Dekker en Donner io worden bestreden, want hij is het niet eens met den heer Pilaar, die deze heeren daarvoor hulde brengt. Niet tegen de bestrijding zeifis het, dat spr. het heeft, maar wel tegon de wijze waarop die bestrijding wordt gevoerd niot tegen den inhoud heeft hij, maar wel tegen den vorm. Toen het voorstel van dhr. Dekker inkwam, was het weinig omlijnd. Do quintessens was het op treden tegen het orde verstoren en het den goede zeden aanstoot geven. Wel wordt er in gezegd wat te verstaan is onder het verstoren der orde, maar wat goede zeden zijn, wordt buiten beschouwing gelaten. Dat is ook juist de moeilijkheid. Wat Dr. Kvyper tegen prof. v. d. Vlugt heeft gezegd, slaat hier wel degelijk op en is door spr. ook volstrekt niet uit het verband gerukt. Dhr. Dekker zegt wel, dat het hier niet om eene bepaalde politiek of bepaalde bladen te doen is, maar dat is volgens spr. wel degelgk het geval. Welke bladen verkondigen nu onzedelijke dingen Voor spr. is de Zeeuw bijv. wel degelgk onzedelijk, omdat zij altijd een eenzijdige en onjuiste voorstel ling geeft van de politieke feiten. Ld andere cou ranten evenzoo. Bos is in de laatste jaren hier slechts twee malen geweest. Wat hij toen geroepen heeft, weet spr. niet precies, maar dat hg de orde heeft verstoord is niet geconstateerd kunnen worden. Wjj adviseeren niet om relletjes te gaan maken. Dat kan men uit ons praeadvies haleD, zooals er wel eens meer gift gezogen wordt, maar er in staan doet het niet. De wet heeft voldoende gezorgd voor straffen op het beleedigen van ons Vorstenhuis en evonzoo is het met do hooge autoriteiten. Dhr. Dekker heeft wel gezegd, dat het Gerechtshof in den Haag personen heeft vrijgesproken in zake de plaat vau Het Volkmaar hij zal ook wel gelezen hebben, dat er voor hetzelfde feit veroordeeld zjjn. Een hoogste vonnis in deze zaak is er nog niet. B. en W. hebben gemeend zoo maar niet da delijk alles strafbaar te moeten stellen, wat een ander onaangenaam vindt. Als men dat wil, moet men naar do overzijde der grenzen gaan, daar wordt »gemaszregelt." En de voorzitter van het college, die tot de a. r. partij behoort, was het geheel daarmee eens. Dhr. Dekker meent, dat als mr. Hamer gehoord had, wat Bos alzoo roept en als hij zich eenigs- zins kan indenken in de godsdienstige of politieke gevoelens van andersdenkenden, hij wel anders zou spreken. Spr. heeft niet beweerd, dat Bos relletjes heeft gemaakt, maar bij heeft gezegd, dat er volgens het advies van B. en YV. relletjes moeten worden gemaakt. Tot nu toe zijn personen voor do plaat van Het Volk in hoogste instantie, dat is in deze het Ge rechtshof in den Haag, vrijgesproken. Verder brengt spr. in herinnering hetgeen in den Middelburgschen Gemeenteraad is voorgesteld door jhr. mr. Snnuck Hwgronjeeen liberaal lid Mr. Hamer. Wat zegt U Dhr. Dekker. Door iemand, die altijd door liberale kiesvereenigingen is gesteld en door do a.-r. is bestreden. Daar in Middelburg is de zaak nog han gende, maar zijn er ook meesters in de rechten, die voor e«n dergelijke bepaling zijn. Mr. Hamer houdt vol, dat er in deze zaak in hoogste instantie nog geen vonnis is gewezen. Dhr. Fransen van de Putte meent, dat de drukte in do Goesche straten nog niet zoo groot is, dat het wenschelijk lijkt maatregelen te nemen tegen de bewuste colportage; maatregelen, die het noodig zouden maken, dat het venton fluisterend zou moeten Wat angst heeft men toch voor laster Wanneer zulks onwaar is, komt het hem voor, dat het indi vidu zich er niets van behoeft aan te trekken. En als het waar is, welnu dan is hot geen laster. Het voornaamste punt is het aanstoot geven aan de goede zedon. Maar, hij is dit volkomen eens met B. en W., dat dit begrip moeilijk is te limiteeren. Bjj aanneming van bet voorstel zou het Goesche straatpubliek onderhevig worden aan de willekeur van de politie-agenten, terwijl omgekeerd den agen ten eene taak wordt opgelegd, waaraan zij niet kunnen voldoen. Dhr. Donner zegt, dat bij hem niet de lust heeft voorguzetpn om te opponeeren tegen B. en W. Reeds lang voor h<'t voorstel van dhr. Dekker was ingediend, heeft bij zich geërgerd. Het komt hem voor, dat het Dagelgksch Bestuur niet genoeg ver schil maakt tusschen oorbare on schandaal-colpor tage. Aan den heer v. d. Putte antwoordt hg, d*t die colportage niet geschiedt in do min drukke straten, maar op marktdagen in de drukke buurten, als het volk van buiten hier komt. Nu zegt dhr. v. d. Putte wel, dat men zich dat niet behoeft aan te trokken, maar alB er iots verkeerds gebeurt in eene sociëteit Mr. Hamer. Daar gebeurt niets verkeerde. Dhr. Donner. Als er iets gebeurt (Hier ontspint zich eene discussie over sociëteiten.

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1