1904. N". 58. Dinsdag IT Mei. 91s"" jaargang. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 3j£$» Afzondörlgke noramers 5 cent. Inzending van advertentie» véoi* 2 uran op den ccjsg der uitgave. Do prgs der gewone advertentiën is van 1-5 rogels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bp directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advortentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Ainvragea crn en varmelding van liefdegaven 5 cent per regel. Naar aanleiding van een advies van de Gezond heidscommissie brengen Burgemeester en Wethou ders der gemeente Goes ter openbare kennis, dat het navolgende verglaasd aardewerk en.geëmailleerde vaatwerk in meerdere of mindere mate loodhoudend en daardoor schadelijk voor het gebruik is bruine aarden melkkannen \an binnen geel ver glaasd en gele aarden kannen geëmailleerde koffiekannen met de letters W. II. D. B. Giftfrei witte pannen met blauwen rand bordjes in gebogen ovaal merk O. B. N. bruine pannen, gemerkt D. R tinnen serviesjes als kinderspeelgoed. Opgemerkt dient te worden dat de goedkoopcre soorten het sterkst loodhoudend zjjn bevonden. Als sterk loodhoudend wordt in bet advies nog het volgende aardewerk genoemd merk de Ster (Alpes Maritimes, Franco); Goudscb aardewerk, merk Walkuremerk Sili- cieten het Bergen - op-Zoomsch aardewerk. Goes, 14 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DB KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. KIESRECHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter voldoening aan art. 34 der Kieswet ter openbare kennis, dat de van kraclit geworden Kiezerslijst voor 1904 op heden ter Secretarie voor een ieder ter lezing is gelegd en in afdruk verkrijgbaar is tegen betaling der kosten. Goes, 16 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. Do fd. Secretaris, LEGRO. Het kohier no. 2 van de PERS0NEELE BELASTING voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1904, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze ge meente, zoodat ieder verplicht is zijnen aanslag ten gostelde tijde te voldoen. Goes, 16 Mei 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. GOES, 16 Mei 1904. In eene openbaro vergadering, j. 1. Vrijdag avond gehouden in de >Priiis van Oranje" alhier, sprak het lid der Tweede Kamer, dhr. K. Ter Laan daartoe uitgenoodigd door Afd. >Goes" van den Landelijken Bond van Miliciens en oud-Miliciens over het doel en het nut vau den Bond en over het Militairisme in Nederland. De bijeenkomst was niet druk bezocht, slechts een vijftigtal personen, meest miliciens, waren tegenwoordig en hadden, evenals arbeiders, vrijen toegang. Nadat de spreker was ingeleid door dhr. Kiene, ving hij zjjne impro visatie aan met de mededeeling, dat de Bond ten doel heeft langs wettigen weg te verkrijgen, dat de herhalingsoefeningen der militie te land niet in de laatste drie reservejaren zullen worden gehouden en te trachten de militie-plichten te verlichten. Om tot dit doel te geraken stelt de Bond pogin gen in het werk om in het geheele land Afdeelin- gen te vormen, openbare vergaderingen te houden en requesten te richten tot de bevoegde autoriteiten. Bij de nadere uiteenzetting van dit doel stelde hij in het licht hoe slecht gezind de militaire hoofden den Bond zijn, daaruit blijkende, dat bij dagorder reeds is verboden, dat militairen de bijeen komsten van den Bond bezoeken of het Bondsorgaan De Milicien in de kazerne brengen. Toch raadt de Bond aan de stipte vervulling der dienstplichten hg wil geen dienstweigeraars vormen, maar streeft naar verbetering van het militaire stelsel,-door verandering van de militie-wet van 1901, en naar verlichting van de plichten van den soldaat, plichten, die vooral drukken op de schouders van den arbeider en van don kleinen burger. Het ontstaan van den Bond, die nu al 2000 leden telt en gedurende haar twee-jarig bestaan reeds met succes is werkzaam geweest, is dan ook het gevolg van de oproeping der lichtingen van 1895, '96 en '97 voor herhalings-oefeniagen, waar door toen een aantal militairen, waaronder ver scheidene gehuwden en vaders van meerdere kinders, uit hunne bezigheden werden gerukt en dus hun verdiensten moesten missen. Vervolgens besprak do heer T. L. de militaire rechtspraak, de hoogo kosten van het leger en de pensionneering van arbeiders. In do militaire recht spraak veroordeelde spr. inzonderheid, dat zij ge schiedt door officieren, die geen rechtsgeleerden zijn, dat zij niet in het openbaar plaats heeft, dat getuigenis wordt afgelegd buiten de tegenwoordig heid van den beschuldigde, en dat deze niet in de gelegenheid wordt gestold zich te verdedigen. Omtrent do velo miilioenen, besteed voor leger en vloot, sommen die elk jaar hooger worden, verklaarde spr. van moening te zijn, dat die beter besteed konden worden aan een zoodanige uitbrei ding eu inrichting van het onderwjjs, dat ook de arbeider kon komen tot meerdere beschaving en ontwikkeling en daardoor tot meerdere welvaart. Pensionneering van werklieden, zeide spr., is bij de regeering reeds meermalen een punt van over- weging geweest, doch de invoering daarvan is steeds afgestuit op het gemis van de noodige miilioenen daarvoor, die toch wel zouden te vinden zijn door inkrimping van do kosten voor het militairisme, waarvoor in de laatste begrooting niet minder dan 27 millioen gulden is uitgetrokkon, ongerekend de nieuwe snelvuurkanonnen. Ten slotte spoorde spr. de miliciens aan gebruik to maken van art. 118&& van de militiewet van 1901 het eenige goede van do 170 artikelen, die zij bevat, beweerde spr. volgens hetwelk vergoeding verleend wordt aan hen, die het ver zoeken, voor gemis van verdiensten bij hot. opkomen voor herhalingsoefeningen, indien zij behoeftige huisgonooten onverzorgd moeien achterlaten ge durende hun diensttijd. Ter vergadering werd de gelegenheid aangeboden een adres te teekenen, dat door den Bond van Miliciens zal worden gericht aan H. M. de Koningin en waarin wordt verzocht de derde herhalings oefening te doen vervallen, als zjjnde een drukkende en onnoodige last voor het Nederlandscbe volk. Ver- scheidenen plaatsten daarop hunne handteekening. Debat werd niet gevoerd. Dhr. Kiene dankte den spreker voor zjjne onderhoudende rede. Bjj het verlaten der zaal werd gecollecteerd ter tegemoet koming in de kosten, die het maken van propaganda voor don Bond met zich brengt. Op uitnoodiging van eenige vakgenooten was Zaterdagavond eene vergadering belegd om hier ter stede eene typografen afdeeling op te richten. Aan dit verzoek was door 28 personen gevolg ge geven. Na eene uiteenzetting door dhrn. Boogaerd en Smits, werd tot de oprichting besloten. Er traden 17 leden toe. In het voorloopig bestuur werden gekozen dhrn. Boogaerd, Smits en Dirkse. De ver- eeniging blijft neutraal. Doel en strekking zullen breedvoeriger bekend worden gemaakt. Naar aanleiding van het bekende manifest van don Amsterdamschen Bestuurdersbond (aan welken door de vier religieuse en neutrale organi saties van diamantbewerkers de regeling der steun beweging werd opgedragen) om in don strijd der Uitgeslotenen, de zijde van het recht kiezend, deze Vereenigingen geldelijk en moreel te schragen, heeft zich hier ter stede een steuncomité gevormd. In aanmerking genomen de omvang en 't karakter der arbeidersvereenigingen, welke zitting namen in 't comité en de wenschelijkheid om de grootst mogelijke uitbreiding en populariteit aan de steun beweging te verzekeren, heeft het comité het raad zaam geoordeeld voor 't welslagen harer pogingen om, in afwachting van de beslissende antwooiden der nog niet aangesloten corporaties, enkele invloed rijke en bekende stadgenooten uit te noodigen met hun naam een simpele adhaesiobetuiging te verleenen aan het streven en als adhaerenten in het comité zitting te nemen. Voor het le gedeelte van het arts-examen slaagde to Ara sterdam dhr. J. J. M. Knitel. Geslaagd voor het examen van opzichter van den Rijks Waterstaat, de heer D. N. Visser, oud leerling der Ambachtsschool te Goes. Bij den verleden week geöindigden prijs wedstrijd onder de leerlingen der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotter dam zijn in de afd. Bouwkunde bekroond de h.h. J. Koeman met de zilveren medalje en A. A. van Nieuwenhuijzen met een eervolle vermelding. Beide bekroonden zijn oud-leerlingen van de Am bachtsschool te Goes. Zij zijn bekroond op een ontwerp van een kan toorgebouw met portierswoning. Andere bekroningen kwamen in doze afd. niet voor. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk na afloop der werkzaamheden op a. s. Vrijdag, niet op Dins dag na Pinksteren, maar eerst Woensdag daarna weer vergaderen. Door een aantal weduwen van z.g.n. vergun ninghouders is tot do Tweede Kamer het verzoek gericht in de nieuw te maken Drankwet de bepaling op te nemen, dat aan de weduwen van vergunning houders het vergunningsrecht wordo gewaarborgd. Het hoofdbestuur der »Veroeuiging voor Vrou wenkiesrecht" hoeft zich, met 't oog op do a s behandeling der voorstellen tot Grondwetsherziening in de afdeelingen, opnieuw tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek »het daarheen te willen leideD, dat de Grondwet zoodanig worde gewijzigd, dat niet langer de vrouw, alléén omdat zij vrouw is, het eerste burgerrecht onthouden worde." Ri3lans!-Rath« In de raadsvergadering van Vrijdag was met kennisgeving afwezig dhr. O v. d. Werff. Van Ged. Staten was kennisgeving ontvan gen, waarbij goedgekeurd werd de geldleening van f3000 voor verbetering van havenwerken te Bath sn voor 't aanleggen van een rioleering te Rilland. Van 'fc hoofdbestuur dor posterijen en telegrsSe was made ontv. een afdruk van de beschikking van den Minister van W., H. en N. waaruit blijkt, dat geen bedenkingen bestaan tegen de vestiging van een Rijkstelefoonkantoor en dat mot het werk zal worden begonnen, zoodra daartoe, in verband met meerdere aanvragen, gelegenheid bestaat. Met de verbetering der havenwerken zal spoedig worden begonnen. De aanbesteding zal plaats hebben op 27 Mei a. s. Tot dagelgkschen opzichter over dit werk werd benoemd dhr. J. Nieuwdorp te Zonnemaire Hierna werd overgegaan tot aanbieding van 't ge meenteverslag. Na afloop hiervan werd vastgesteld een verorde ning als bedoeld bij art. 1 der woningwet, alsmede een dito, houdende bepalingen omtrent straten, rooi lijnen, gebouwen geen woningen zijnde enz,, alsmede voorschriften, omtrent woningen, niet rustende op arf. 1 der woningwet. Met het advies der gezond heidscommissie te Kruiningen ging de Raad in zoover mode, dat hij 0.5 M. voMoende achtte voor de borstwering bij woon- en slaapvertrekken in plaats van 0.75 M. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. StateD, waarbg opgemerkt werd, dat geen posten op de begrooting van 1904 gebracht waren betref fende de vergrooting der school te Rilland, werd besloten de noodige wijziging aan te brengen, terwijl eveneeris werd goedgevonden over te gaan tot de noodzakelijk geworden herziening van den ligger der wegen en voetpaden. Daarna werd de vergadering gesloten. Rilland-ESattii Het verbod om den Scheldedam per fiets te passeeren brengt hier eenige personen ia moeilijkheid. Juist die dam is de verbinding tusschen het oude en het nieuwe deel der gemeente. Bij noodzakelijke bezoeken wedeizjjds zijn personen nu verplicht te wandelen. Men denke hierbij aan dokter, brievenbesteller, veldwachter enz., ook aan hen, die aangifte moeten doen voor den burger lijken staüd, bij betaling van belasting, bij stemming voor gemeente, provincie, enz. In 't kort, 't is een toestand, die noodzakelijk verandering eischt. Wissekerke. J.l. Zaterdag werd in de open bare school alhier de jaarlijksche algemeene ver gadering der Kolenvereeniging »Ons Belang" ge houden. Uit de door het. bestuur gedane rekening en verantwoording ble6k, dat vaD 1 Mei 1903 tot 30 April 1904 was ontvangen f2547,62, uitgegeven f 2226,451/2 alzoo meer ontvangen dan uitgegeven f 321,161/2, terwijl aan kolen in de pakhuizen aan wezig is voor eene waarde van f270,48, samen alzoo in reserve f 591,641/2, waartegenover eene geld leening van f300. De kolen werden den leden ge leverd tegen 71 cent vrij op den wagen op do kaai en tegen 80 cent vrij aan huis en uit de pakhuizen tegen 82 en 86 cent alles per H.L. Met algemeene stemmen werden herkozen de periodiek aftredende secretaris C. N. van der Heijde en de commissarissen P. G. Meulenberg en P. O. h oets. In de vacature van den Commissaris W. du Clavx, vertrokken naar Zierikzee, werd gekozen de heer G. B. van den Berg. Besloten werd aan de overige vereenigingen in N. Bevoland voor te stellen elkanders leden bij ver huizing, zonder betalen van nieuwen inleg over te nemen. Kolijnsplaat. Op initiatief der werklieden- vereeniging »Uit het volk voor het volk" alhier vergaderden gisterenavond in het café van den heer T. G. Schikker de besturen van de neutrale werk- liedenvereenigingen tot uitkeering bij ziekte op dit e lsnd, zgnde behalve bovengenoemde vereeniging, »Ondeilinge hulp" te Kortgene en »Hulpinnood' te Wissekerke. Het doel dezer oproepingom leden, die van woonplaats veranderen, van elkander over tcnemea en samen te werken in het gemeenschappelijk be lang der vereenigingen, vond algemeen instemming. Tot een besluit kon men niet komen, omdat de betrokken voreenigingen er eerst over moeten ge boord worden. In Augustus a. h. wenscht men in een vergadering, te Wissekerke te houden, deze zaak tot eene beslissing te brengen. Gaarne zouden velen dezer bestuursleden zieD, dat men deze gewonschto vereeniging kon uitbrei den tot de geboole provincie Zeeland en alzoo tot een bond van Zeeuwsche ziekenfondsen op neutra len grondslag kon komen. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 14 Mei 1904 zijn veroordeeld wegens Overtred. leerplichtwetP. de J. le 's-Heereohoek, J. K. te 's-Heer Arendskerke, K. de W. te Drie wegen, ieder tot f0,50 b. s. 1 d. h.G. van den D. te 's-Hoer Arendskerke, G. van O. te Driewegen, P. C. te Borsele, J. V. te Wemeldinge, M. von S. te Schore, A. W. te Krabbendijke, K. M. te Ril- land-Bath, J. N. te Kapelle, P. J. de H., A. de S J. K., A. de B., A. van de K. te Wissekerke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.M. K. te Kruiningen, W. C. de K., A. van der W., A. V., S. de L. te Wisse kerke, A. M. de P. te Kruiningen, ieder tot f2 b. s. 2 d. h.H. J. S. te Waarde en M. de J. te Wemeldinge, ieder tot fl b. s. 1 d. h. J. van der H. te Nisse, tot f3 b. s. 2 d. h.M. W. te Ril- land-Balh, tot f4 b. s. 3 d. h. Straatschenderij: S. Ph. te s-Heer Arendskerke, tot f2 b. 8. 2 d. h. 's Nachts op weg geplaatst voorwerp niet verlichten P. V. te Kolijnsplaat, tot fl b. s. 1 d. h. Trekdier op weg onbeheerd laten staanH. D. te Ierseke, tot fl b. s. 1 d. h. Nachtrumoer verwekkenM. S. te Hansweerd, tot f2 b. s. 2 d. b. Loopen op beplanten grond zond. verg.P. B. en P. J. H. te Goes, ieder tot f0,50 b. s. 1 d. h. Niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op eens anders grond: N. H. ie 's-Heerenhoek, tot f3 b. s. 2 d. h. Zich met boksbeugel op weg bevinden 1 M. S. te Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h. Sterken drank aan kind verlcoopen J. M. H. S. te Goes, tot f5 b. s. 3 d. h. Vuil water op straat werpenJ. S. te Koljjnsplaat, tot fl b. s. 1 d. h. Zond verg. vuurwapen afschieten J. P. A. R. to Kapelle, tot f2 b. s. 2 d. h. In bebouwde kom mestvaalt hebben enz H. S. te te Kruiningen, tot f3 b. s. 2 d. h. Na sluitingsuur ziek als bezoekers in herberg be vinden C. v. d. K. en K. v. d. K. te Dordrecht, ieder tot f3 b. s. 2 d. h. Te z war en vracht vervoerenJ. W. te Kapelle, J. O. te Kattendijke, J. v. d. W. te Hoinkenszand, ieder tot f2 b. s, 2 d. h. Zond. consent in Schelde paling hakkenA. v. L. te Ierseke, tot f2 b. s. 2 d. h. Schelde b visschen zond. consent: A. M., M.G. van B. te Ierseke, ieder tot fl b. B. 1 d. h.J. V., C. M., J. P., H. V., J. E. te Ierseke, ieder tot f2 b. s. 2 d. h. Visschen op eens anders perc. in Schelde z. verg. M B. te Ierseke, tot f2 b. s. 2 d, h. In Schelde korren op verb, plaatsL. D. to Hans weerd, tot f 10 b. s. 4 d. b.J. de K., A. van D., A. D. allen te Graauw, ieder tot f8 b. s. 4 d. h. Visschen binnen 5C0 M. enz.: J. M. te Graauw, tot f 5 b. 8. 3 d. h. Visschen met vaartuiq met onkenbaar nummer enz A. van D. en A. H. te Graauw, ieder tot 2 maal f8 b. s. 2 maal 4 d. h. Fietsen zonder licht: C. de B., D. W. den H., C. S. te Go'js, J. P. te 's Gravenpolder, ieder tot fl b. s. 1 d. b. Dronkenschap,H. W. te Rotterdam, J. S. en C. Z. te 's Heer Arendskerke, A. A. te HeiDkenszand, ieder tot f2 b. s. 2 d. h.P. F. te Hansweerd, M. M. to Kloetinge, A. H. te Ierseke, ieder tot f 3 b. 8. 2 d. h.G. B. v. d. B. te Schore, tot f3 b. s, 3 d. h.P. v. S. te Ierseke, tot f 5 b. s 3 d. h. Idem bij le herh.J. A. de K. te Goes, tot f3 b. s. 3 d. h. Idem bij 2e herh.A. v. d. E. to Heinkenszand, tot 5 d. h. Vrijgesproken worden M. O. te Goes, L. v. d. W. te Wissenkerke, J. M., P. de F. en G de W. allen te Coljjnsplaat, beklaagd van overtreding der leer plichtwet en C. Z. te Kapelle, beklaagd van over treding der jachtwet. In de zitting van 16 Mei 1904 werd bekrachtigd het verstekvonnis d.i. 22 December 1903, waarbg J. W. te Ierseke, wegens vischdelict werd veroor deeld tot 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h. en waar tegen verzet was gedaan.

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1