1904. IS". 57. Zaterdag 14 Mei. 91s1" jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Het Tarief-Ontwerp. FEUILLEÏW Een Trein-Misdaad. mm De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs por kwartaal, zoo binnen als buiten Goee, 85£f$B Afzonderlijke Hommer# 5 cent. Inzending van adveftentiën vóar 2 ui^en op (Sen dag der uitgave» De prgs der gewone advertentiön is van L-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. dirocte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Goboorte-, huwelijks- en doodberichte» en de daarop botrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. IV. Als men van a.-r. zijde liever niet meer debat teert over het min wenscbelijke van het nieuwe tarief-ontwerp, komt men van dien kant veelal met den wanhoops-uitroep »doe ons dan een mid del aan de hand ter voorziening in don bestaanden of komenden geldnood In de eerste plaats gelooven we niet, dat de staat der geldmiddelen in ons land van dien aard is, dat noodig is een offer van negen millioen te vragen en nog wel in hoofdzaak van hen, die het het slechtst kunnen missen. In de laatste jaren heeft de opbrengst der Rijksmiddelen regelmatig de raming overtroffen, zoodat het door minister Harte geraamde tekort van 53millioen wel zal meövallen. Althans heeft bij daarvoor geen 9 mil lioen noodig. Dit hoogero bedrag wenscbt de minister met het oog op de kosten, verbonden aan maat regelen van socialen aard, welke nog te wachten zijn. Alvorens daarvoor gelden aan te wijzen, zou men meenen, dat de minister kan wachten, totdat tot invoering dier maatregelen zal zijn besloten. In dien hem nu reeds de middelen daarvoor worden toegestaan, dan bestaat er groote kans, dat de ministers van Marine en Oorlog daarop beslag zullen hebben gelegd, vóór tot invoering van d9 maatregelen, waarvoor zij bestemd heeton, zal zijn besloten. Blijkt het, dat later werkelijk behoefte bestaat aan versterking der geldmiddelen, dan zal enne verbooging van do vermogens- bedrgfs- of successie belasting do voorkeur verdienen boven eene ver- hoogJDg van het tarief van invoerrechten. Maar er is nog een ander middel dan bet verhoogen der belastingen, om in het lekort aan geldmiddelen te voorzien en dat is bezuiniging. Eene Rogeering, die werkelgk van goeden wil was op dit punt, zou heel wat kunnen vinden. Met een minder duur corps diplomatique zouden wij het evengoed kunnen stellen aan een goeden consulairen dienst zouden we daarenboven vrij wat meer hebben. Aan militaire stellingen, die nooit gereed komen en als ze 't eens zijn, misschien onbruikbaar zullen zijn, zijn millioenen te besparen vele pensioenen zouden zonder veel nadeel voor de genieters tot eeu bescheidener som terug kunnen worden gebrachtde wijze van werken van ver schillende Staatscommissies zou veel minder kost baar kunnen worden gemaaktenz. enz. De minister, die het meest weet te bezuinigen, verdient den grootsten dank en niet, zooals in. de tijden der Bourbons, hg, die de meeste virtuositeit aan den dag legt in het uitvinden van nieuwe be lastingen. Nieuwe belastingen mogen slechts dan worden opgelegd, wanneer duidelijk gebleken is, dat in de 20 DOOR ARTHUR GRIFFITHS. 3>Heeft do gravin dezen Kwadling aangemoedigd vroeg de generaal. 2>Lieve hemel, hoe kan ik dat weten Wie leert het grillig karakter eener vrouw kennen 't Is in- tusschen wel mogelijk, want men zei, dat zij niet in bijzonder goede omstandigheden verkeerde, ter wijl bij voor rijk werd gehouden. Dat weten we natuurlijk thans beter". Waarom thans »Hebt u dat nog niet gehoord? Het stond reeds gisteren in de Figaro en vandaag in alle Parijscho bladen. Kwadling is bankroet gegaan en met alles, wat hg in handen had, is hij gevlucht." »Dan is hij niet ver gekomen riep sir Charles. »Dat schijnt u te verbazen, Jack. Heb ik het u dan nog niet verteld Deze Kwadling is immers de man, die in den slaapwagen werd vermoord ongetwijfeld om bet geld, dat hij bij zich bad." »Dus Kwadling is het Nu, ik moet zeggeD, wat een vreeselijke Nemesis l Welnu, van de dooden niets dan goeds, maar ik heb nooit veel van den man gehouden en uwe vriendin, de gravin, kan van geluk spreken, dat ze niet aan hem verbonden is geworden. Maar ik moet nu vertrekken, gene raal, want ik heb om twaalf uur dienst. Als u mij nog verder noodig mocht hebben, zend dan, als 't u belieft, een boodschap naar Rue Miromóuit 207 of naar het gezantschapmaar zouden we in elk geval elkander hedenavond niet kunnen treffen en samen dineeren, om later naar een schouwburg te gaan Wat dunkt u daarvan Hierop reed de overste wegde generaal liet staatsmachine niets van het bestaande kan worden gemistalleen dan, wanneer allo uitgaven der be grooting als onvermijdelijk noodzakelijk mogen wor den beschouwd. En die Regeering zal het meest in den geest der burgers werkzaam zijn, die de lasten verlicht, ze althans naar draagkracht weet te verdeelen en niet den eeoen stand bevoorrecht boven don anderen. Van zulk een streven naar bezuiniging is tot nu toe bij deze Regeering niet veel merkbaar. Eu van het verdeelen der beiasting naar draagkracht even- miü. Dat blijkt duidelijk uit het nieuwe tarief- ontwerp. Want wie betalen in hoofdzaak de negen millioen, die de minister zegt noodig te hebben In de Memorie van Toelichting wordt wel gezegd, dat zooveel mogelijk rokening gehouden werd met de betrekkelijke draagkracht van degenen, voor wier ge bruik bet artikel meer bijzonder bestemd is, en dat in 't algemeen bet recht laag werd gesteld voor artikelen van algemeene behoefte hooger voor zulke,die dienen tot nut of gemak het hoogst voor die van weelde of genot, maar de groepen en artikelen van het tarief nagaande, komt men tot andere conclusies. Voor artikelen van weelde, waartoe wjj dan ook de ge- heele groep van voedings- en genotmiddelen rekenen, komt men tot een geraamde opbrengst van ongeveer 3.7 millioen. De bescherming van den nationalen arbeid geeft een geraamde opbrengst van ongeveer 8.3 millioen. De overige 8 millioen wordt gevonden door het beffen van invoerrechten van eieren, ge zouten vleescb, meubelen, schoenm, petroleum en manufacturen. Onder de artikelen, die men kan rekenen tot de bescherming van den arbeid, komen voor grof aardewerk, vensterglas, behangselpapier, geschaafd hout, welke tevens behooren tot de rubriek der levensbehoeften en het behoeft verder geen betoog, dat dergelijke rechten het zwaarst drukken op hen, die zulk een druk het minst kunnen dragen. Dat is het werk van een ministerie, dat zich zoo gaarne dat der »kleine luyden" noemt. Een mini sterie, dat zich dien naam zou willen zien toege kend het betcekent weinig of men zich dien zelf al geeft zou moeten streven naar bezuiuiging en naar het verdeelen van belastingen naar draag kracht. GOES, 13 Mei 1904. Voor het examen voor klerk-telegrafist 3e kl., door de Staatsspoorwegen te Utrecht gehouden, slaagde dhr. W. W. Looijs te 's Heer Arendskerke. De minister van justitie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de Regeering het voor nemen bestaat o. a. oen nieuwe notarieele stand plaats te vestigen te St. Annaland. Sollicitanten moeten hunne stukken uiterlijk voor 1 Juni inzenden. De Enschedésche Courant schrijft Vanwege den minister van financiën zijn circu laires rondgezonden in zake de vermogensbelasting. zich naar de Boulevard des Capucins rijden en was onderweg zeer in zich zei ven gekeerd, want allerlei gedachten gingen hem door t hoofd. Het verhaal van de betrekking tusscben Kwadling en de gravin, waarop eerst door de politie was gezinspeeld en dat nu door zijn vriend Papilion werd bevestigd, beviel hem in rt geheel niet. Oogenschijnlijk had zo de kennismaking en het verkeer met hem tot het laatste oogenblik voortgezet. Waarom had zij hem anders nog den avond vóór zijne vlucht ont vangen, zelfs alleen, en zich oen uur of langer tuet hem opgesloten Bovendien had ze er een geheim van gemaakt, dat ze hem kende of scheen dat ten minste te hebben gedaan, want sir Charles had, hoe dikwijls hij ook bij haar was geweest, Kwadling daar nooit aangetroffen. Wat had dat alles te beteekenen En van den anderen kant, wat kon hem daaraan gelegen zijn Veel meer dan bi] zich zelvon wilde bekennen, zelfs thans, nu hij de geheimste hoekjes van zijn bart nauwgozet onderzocht, 't Was een feit, dat de gravin van den beginne af een diepen indruk op hem had gemaakt. Gedurende den laatsten win ter in Rome had hij behoord tot hare ijverigste bewonderaars. Toen echter was dat, naar hij meende, slechts een voorbijgaande gril geweest, de onder houdende, platonische verliefdheid van een man van middelbaren leeftijd, die zich evenmin verbeeldde een grooten hartstocht te kunnen inboezemen, als dien verwachtte te zullen gevoelen. Eerst thans, nu bij "een ernstige bezorgdheid met haar had gedeeld, moeiten en gevaren met haar had doorgemaakt, ont dekte bij, hoe machtig het toeval is, en hoe het een glimmende vonk tot oen groote vlam kan aan blazen. Natuurljjk was dat zeer alledaagsch. Hij was eenenvijftig jaar oud, had vele oppervlakkige affaires de colur doorstaan en nu bad 'n vrouw zijn hart sneller doen kloppen, vau welke hij niet eens geweten had, of ze zijn achting waard was. Wat zou hij doen? Het antwoord kwam dad elijk, Deze circulaires zijn met rooden inkt gedrukt (kleur van het ministerie Ze 2ijn geleebend op Zondag 1 Mei (Zondagsrust Het papier is van Duitsch fabrikaat en draagt het fabrieksmerk »Made in Germany". Leve de Nederlandsche industrie, die beschermd moet wor den door de tariefwet. BySasefearke* In de dezer dagen gehouden ver gaderingen van ingelanden zijn tot. leden van den dijkraad van den Anna-Frisopolder herbenoemd de heeren Vader van 's GravenpolderJan de Kam Sr. AbrVer hulst. KoHjuoplaat. Door het Nutsdepartement »Noord- Beveland" werd Woensdag jl. alhier ten gemeente huize de zoogenaamde zomervergadering gehouden, uitsluitend aan de zaken van het departement gewijd. In het geheel waren 9 leden opgekomen, waarvan 3 van Wissekerke. Eerst was aan do orde de verkiezing van twee bestuursleden, n.l. voor den heer H. van Gorsel alhier als aftredend bestuurslid en voor den heer Duclaux van Wissekerke, die wegens vertrek bedankt had. Voor de eerste vacature werd met zoo goed als algemeene stemmen hei aftredend lid herkozen, voor de tweede de heer A. Danckaerts Jr. van Kortgene. Vervolgens bracht de heer P. Beun alhier als bibliothecaris zijn gewoon jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat in den afgeloopen winter 739 boekwerken aan 72 personen, zoo hier als te Wissekerke, ter lozing waren gegeven en dat het leeuwendeel daar van aan Wissekerke toekwam. Het groote werk der verzwaring van de inlaagdijken van den Nieuw- Noord-Bevelandpolder had dezen winter zoovelen lezers werk verschaft, dat voor deze bijna of geen gelegenheid tot lezen overbleef. Do romantische werken vonden den meesten aftrek. Met een beroep op de kas van bet departement voor aankoop van nieuwe en instandhouding der oude boeken eindigde de heer Beun zijn eigenaardig verslag. Daarop kwam do rekening van 1903/04, die een totaal van uitgaven aanwees van f 133,74 tegen f 146,06 aan inkomsten, zoodat het goed slot f 12,32 bedraagt. Na goedkeuring dezer rekening werd de begrooting voor het nieuwe dienstjaar behandeld en ten slotte goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 141,15, met een post voor onvoorzien van f 20. Onder de uitgaven komen o. m. voor: f5 voor de Weezenverpleging te Goes, f5 toelage aan 5 verschillende werklieden-vereeni- gihgen in de drie grootste gemeenten vaD Noord- Beveland en f10 voor do bibliotheek. Onder deze rekening komt echter niets voor van de landver huring van wege dit departement te Wissekerke, daar deze eene aparte administratie heeft. Vervolgens werden de punten ter beschrijving voorde aanstaande algemeene vergadering besproken. Hoewel over sommige nieuwe voorstellen van het Hoofdbestuur inzonderheid over het bevorderen zooals bij ieder onder eerlijk en ridderlijk man ge komen zou zijn. Zoo waar ik leef; ik wil door dik en dun met haar meegaan. Wat er ook kan gebeuren of gebeurd is, ik wil haar vertrouwen, er moge van komen, wat er wil. Een vrouw als zij, is boven elke ver denking verhevon. Zij moet een vrouw van eer zijn. Ik zou een domkop on een dubbel overgehaalde schelm zijn, wanneer ik iets anders dacht. Stellig kan zo met een enkel woord alles in orde brengen en alles verklaren, zoodra zo maar wil. Laten we dus wach ten, tot zo bet doet. Zoo versterkt in zijn beslnit, sloeg sir Charles den weg naar het hotel Mada gascar in. Toen hij daar was aangekomen, vroeg hij den portier naar de gravin en verzocht zijn kaartje naar boven te brengen. De man bekeeK eerst het kaartje, teen den bezoeker, die eenig on geduld toende over de vertraging, en daarna weer het kaartje. Eindelijk ging bij over de overdekte binnenplaats van hot hotel Daar het bureau. On middellijk daarop kwam do hotelier met het kaartje in de hand, maakte een diepe buiging en begon een onderhoud over onverschillige dingen. »Ja, ja," riep de generaal, en maakte ongedul dig een eind aan allo verdere opmerkingen over het weer en het aantal vreemdelingen, hetwelk in Parijs vertoefde, »maar wees nu zoo goed en be richt de gravin, dat ik haar gaarne mijn opwach ting zou willen maken." »0, juistIk was gekomen om meDeer den ge neraal te zeggen, dat mevrouw de gravin wel nau welijks in staat zal zjjn om" u te ontvangen. Ze is, geloof ik, ongesteld. In elk geval ontvangt ze van daag niet". »Nu, dat zal zich wel vinden Ik laat mij door niemmd afwijzen dan door haar zelve. Breng of zend mijn kaartje nu zonder verwijl naar boven. Ik sta or op. "Verstaat u me riep de generaal zoo driftig, dat de hotelier zich omkeerde en de trap opvloog. van tuingrondverhuring aan werklieden en daar mede gelijkstaande personen door de departementen, departementale spaarbanken en plaatselijke vereeni- gingen en die der depBrtementen als dat van Sneek, om de Hooge Regeering te verzoeken in de centra der binnenvaart voor eeD beperkt aantal schipperskinderen schoolklassen op te richten en in stand te houden, ampel gesproken werd, werd den afgevaardigde, den heer C. N. van der Heijde van Wissekerke, een vrij mandaat verleend. Ten slotte besprak dr. A. Aaltsz de hem in zijne praetijk zoozeer gebleken noodzakelijkheid eener bewaarschool alhier en pleitte hg zeer voor een Nutsbewaarschool of eene door het Nut gesub sidieerde in deze gemeente. Algemeen was men het daarover eens, doch men stuitte voorloopig op de moeilijke quaestie der uitvoering. Kolijnsplaat. Woensdag 1.1. vergaderden de ingelanden van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder alhier ten gemeetehuize, voornamelijk tot vaststelling der rekening over 1903/04 en der begrooting voor bet dienstjaar 1904/05. De rekening van het ver- loopen dienstjaar werd vastgesteld in ontvang op f 13730,105 en in uitgaaf op f 12951,115, dus met een goed slot van f 778,99de begrooting voor het nieuwe dienstjaar in ontvang en uitgaaf op f 11807,23, met een post voor onvoorzien van f 932,005. Verder werd nog besloten tot het aanleggen van twee grintwegen de eene langs den binnenberm van den inlaagdgk van 1894 van den Emelissedijk tot bij den Noordweg, over eene lengte van 540 M.; de tweede over den Noordweg van den inlaagdgk zuidwaarts tot over do hofstede van dhr. Bierens over eene lengte van 700 M. Het bestuurs-voor6tel, aangaande de pension- neering van den waterbouwkundigen ambtenaar en de kantonniers van den polder op de wgze als bjj den Oud-Noord-Bevelandpolder, werd mede aan genomen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMEH. Wij hebben artikel één van het ontwerp tot wij ziging van de Drankwet, zooals het na de jongste wijzigingen van de Regeering luidde, in zijn geheel meêgedeeld. Woensdag is dit artikel behoudens de twee eerste alinea's onveranderd aaDgenomeD. Die twee alinea's, houdende definities van sterken en gegisten drank, zijn vervallen, doordat de Kamer zich met 44 tegen 43 stemmeü met het amendement Rink vereenigde. Voor stemde de geheele linkerzijde, benevens de katholieken Michiels van Verduijnen, De RamJansenVan den Heuvel en Merckelbach en de christelijk-historischen Van Wassenaer van KatwijckDe Savornin LokmanVan Limburg Stirum Misschien was hij te eer geneigd om toe te ge ven, nu hij de gestalte van Galipand, den detective, achter den generaal in de poort zag opduiken. Daar het niet raadzaam was, dat de inspecteur voortdu rend op de binnenplaats van het hotel rondliep, had men met dezen afgesproken, dat de concierge of de hotelier acht zouden geven op de gravin. Gali pand was naar een aan den overkant gelegen wijn huis gegaan, waar men hem zou roepen, als men zijn aanwezigheid noodzakelijk achtte. Thans was hij er en stond achter den generaal, zonder dat deze hem in 't eerst zag. Op hetzelfde oogenblik echter kwam een telegrambesteller binnen en ging naar de portierloge. Hij hield een couvert van bekendo blauwe kleur in de band en riep met luider stem den naam op het adres. i>Castagneto Gravin Castagneto 1" Toen hij deze woorden hoorde, keerde de gene raal ziek plotseling om en zag, hoe Galipand dich terbij kwam en zjjn hand naar het telegram uit strekte, »Pardon riep sir Charles, die haastig tnsscken- beide kwam, want bg had dadelijk begrepen, hoe de vork in den steel zat, »ik sta op het pnet om naar boven te gaan en de dame te bezoeken. Geef mij het telegram." Galipand had dit gaarne verhinderd, maar de generaal, die hem reeds herkend hand, vervolgde bedaard »Neen, meneer de inspecteur, ge hebt er geen recht op. Ik kan mg wel denken, waarom ge hier zijt, maar ge zrjt niet bevoegd om u in particuliere correspondenties te mengen. Terug 't Is genoeg voegde hij er op gebiedenden toon bij en toen bg zag, dat de detective aarzelde, riep hij»ik beveel u, trek u terug en wat spoedig ook 1" Thans kwam de hotelier terug en bracht bericht, dat de gravin haren bezoeker wilde ontvangen. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1