1904. N°. 56. Donderdag 12 Mei. 91ste jaargang. FEUILLETON Een Trein-Misdaad. GOESCHE De uitgave dezer Courant goscliiodt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs p9r kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 8s25n Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending wan advertentie si wóoi* 2 uren op den dag dep uitgave. COURANT. De prqs dor gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, hu welp ks- on doodberichten on de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om on vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rh kens. De Inspectie van de verlofgangers der Nationale Militie zal alhier gehouden worden op Woensdag den 8 Juni aanstaande, des namiddags te 1 uur, (Amsterd. tijd) waartoe de verlofgangers zich moe ten verzamelen voor hot Gemeentehuis. Hierbij wordt herinnerd lo. Aan het onderzoek wordt niet deelge nomen door verlofgangers, die dit jaar vóór het voor het onderzoek bepaalde tijdstip uit andoren hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der wet onder de wapenen zijn geweest, of die bestemd zijn om in dit jaar krachtens artt. 108, 109 of 111 der wet onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen (K. B. 2 December 1901, S. no. 230, art. 99, 4e al.). 2o. Ingelijfden bij de militie, die krachtens art. 113 der wet van den werkelijken dienst zijn ont heven of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening of van verblijf onder de wape nen is verleend, zijn gedurende den tijd, dat zij in het genot zijn van de ontheffing of van het uitstel, niet aan het onderzoek onderworpen (als voren laatste alinea). 3o. De verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijnor woonplaats aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art. 120 der wet). 4o. De verlofganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den Burgemeester dier gemeente, teneinde deze zijn ver lofpas voor gezien teekene. (Art. 121 der wet). 5o. De verlofganger mag zich zonder toestem ming van Zijne Excellentie don Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende drie achtereenvolgende maanden buiten 's lands begeven. (Art. 123 der wet). 6o. De verlofganger, die de artt. 120, 121 of 123 niet naleeft, wordt in werkelijicen dienst ge- roopen en daarin gedurende ten hoogste twee maanden gehouden de duur van dezen dienst wordt bepaald door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog. (Art. 124 der wet). 7o. De verlofganger, verschijnt bij het onder zoek in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn ver lofpas. (Art. 127 der wet). 8o. De verlofganger is aan de militaire rechts pleging en tucht onderworpen, onder anderen ge durende den tijd, welken het onderzoek voor den Militie-Commissaris duurt, en, in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 117 der wet). 9o. Behoudens het bepaalde bij art. 117, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militie-Commissaris worden opgelegd aan den verlofganger lo. die, zonder geldige reden, niet bij het onder zoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen, zonder geldige reden, niet voorzien is van de bij art. 127 vermelde voor werpen 3o. wiens kleeding- en uitrustingstukken, bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 19 door ARTHUR GRIFFITHS. »ïïn jij, Block, waarheen denk je te gaan vroeg de chef. »Naar het punt, waar ik hem verlaten heb, of liever hij mij," antwoordde de detective-inspecteur met een poging om aardig te zijn, welke echter niet gewaardeerd, maar door den rechter van instructie met een ijskouden blik werd gelaakt. »Ga heen," sprak Flocon kort en streng tot zijn ondergeschikte, »en bedenk, dat het van je succes afhangt, of je je positie bij de veiligheidspolitie zult behouden. Welnu, meneer de rechter van instructie," vervolgde hij, op vroolijken toon, terwijl hij zich tot Beaumont le Hardi wendde, mu ziet de zaak er tamelijk veelbelovend uit en we kunnen het verder verloop kalm tegemoet zien." >Het spijt me, dat ik daaromtrent met u niet van dezelfde meening kan zijn," antwoordde do rechter op onvriendelijken toon. »Integendeel, ik ben van meening, dat wij, of beter gezegd gij want noch ik, noch de heer Garraud hebben met hetgeen tot dusver is geschied, iets uit te staan 4o. die kleeding- en uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 128 der wet). lOo. Onverminderd de straf in art. 128 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Militie-Commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 127 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen, om te worden onderzocht (Art. 130 der wet). llo. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4o. van art. 128 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 130, voorden Militie-Commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2o. en 3o. van art. 128 vermeld, wordt in werkelijken dienst ge roepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehoudende duur van dezen dienst wordt door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog bepaald. (Art. 131 der wet). Goes, den 9 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. Paartten- en Veulenmarkt te Goes, op Dinsdag 7 Juni <904, waaraan is verbonden eeno Verloting van Paarden, Veulens en Landbouwwerktuigen. Goes, den 9 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goep, DE KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Het Hoofd van het Plaatselijk bestuur te Goes brengt ter konnis van belanghebbenden, dat bij hem ingekomen en p.au den ontvanger der directe be lastingen verzonden is kohier no. 4 der belasting op bedrijf3- en andere inkomsten, dienst 1903/1904, invorderbaar verklaard door den directeur der directe belastingen enz. te Middelburg den 7 Mei 1904 no. 916; dat ieder verplicht is zijoen aanslag, op den bij de wet bepaalden vöet, te voldoen on dat heden ingaat de tormijn van zes weken, binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden inge diend. Goes, den 10 Mei 1904. Het Hoofd van het Plaats. Bestuur voornoemd, DE KONING KOOIJ. "GOES, 11 Mei 19047" Do anti-rev. kiesvereeniging »Voor Nederland en Oranje" alhier stemde met algemeene stemmen (22) candidaat voor de prov. staten de aftredende leden en den heer Timans. Tot afgevaardigde naar de centrale kiesvereeniging werd herbenoemd de heer M. de Jonge Jzplaatsvervanger de heer J. de Jonge Jz.en tot afgevaardigde naar het prov. comité de heer J. Donnet'plaatsvervanger de heer C. Oranje. De verbonden centrale anti-revolutionaire kies vereeniging in het district Goes heeft gecandideerd tot zoover van een mislukking kunt spreken." Pardon, meneer de rechter, dat is toch wel wat sterk uitgedrukt," antwoordde Flocon geheel ter neergeslagen. Bekijk de zaak toch eens van alle kanten. Wat bebben we dan bereikt Wat hebben we gewonnen Niets, of tenminste slechts zeer weinig, en dat weinige is op 't punt ons te ontgaan, wanneer 't niet reeds totaal verloren is." s-Wij hebben toch de onbetwistbare zekerheid van de scbuld van bepaalde personen." *Die gij u door de vingers hebt laten glijden." »0, meneer de rechter, zoo erg is het niet 1 Een van hen wordt bewaakt. Een mijnor mannen, Gali- pand, is in het hotel en houdt een oogje op de gravin." yNu, dat is tenminste iets, maar niet veel. Ja, zij is de eenige, die we nog in handen kunnen krijgen, maar volgens mijn overtuiging niet degene, op wie het sterkste vermoeden rust." Flocon schudde het hoofd. Als hij eenmaal een vooroordeel had opgevat, hield hij daaraan onver zettelijk vast en hij was van de schuld der gravin overtuigd. »Als u haar weer in 't verhoor neemt, meneer de rechter, en hare verklaringen beschouwt in het licht der feiten, welke ons thans bekend zijn, zult u wel een andere meening krijgen. Zij zal bekennen daartoe zult u haar brengen, want uwe bandig- voor leden van de provinciale staten de heeren B. AI. den BoerAl. de Jongernr. G. Lucasse aftredende leden, met algemeene ('257) stommen en don heer J. G. P. Timans mot 227 van de 236 stemmen (3 blanco). Op een alhier gehouden gecombineerde ver gadering der R.-IC. kiesvereenigingen en comité's zijn bij acclamatie candidaten gesteld voor de prov. staten de heeren J. G. P. TimansB. M. den Boer M. de Jonge en mr. G. Lucasse. Men verzoekt ons meö te deelen dat er Vrij dagavond in de Prins van Oranje" alhier een vergadering zal worden gehouden van afgevaar digden van verschillende vereenigingen, om te ge raken tot de oprichting van een Comité tot steun der uitgesloten diamantbewerkers. Met ingang van 1 Mei is verplaatst de sur numerair der Posterijen en Telegrafie A. P. J. de Kiewit van Apeldoorn naar Goes (postkantooi). Op 19-jarigen leeftijd moeten onze jongens in dienst. Velen raknn erdoor hun betrekking kwijt, of moeten hun studiën onderbreken. Maar men dringt er van alle kanten op aan, dat patroons of directeuren van scholen, ter wille van het landsbelang, clement mogen zijn. Dat zjj de betrekkingen zooveel mogelijk openhouden of onder broken studie weer op gang heipon. Nu worden er echter door het Rijk opzichters voor do mijnen in Limburg gevraagd. Opleiding daartoe begint beneden den 17-jarigen leeftijd. En als voorwaarde geldt, dat men vrij zij van dienstplicht. Het is het Rijk zelf, dat do voorwaarde stelt. Is het niet sterk (Dhl. v. Nbr.) Gevolg gevend aan een daartoe strekkend verzoek van de vereeniging Volksonderwijs, noodigt het bestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond do aangesloten vereenigingen uit aan de Eerste Kamer een adres van instemming to zenden met de strekking van het door Volksonderwijs op 4 April ingezonden adres, waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot wjjziging der hooger-ouderwije- wet niet aan te nemen. De Zutph. Ct. doelt mede, dat verleden Zondag door de marechaussees aan onderscheiden personen, die te Zutphen op het land werkten, het arbeiden verboden werd. Dit betrof zoowel boeren, die met paarden op den akker bezig waren, als arbeiders, die hun stukje grond bewerkten. Daarbij werd met proces-verbaal gedreigd, ingeval bet werken op Zondag zich herbaalde. Dit optreden d8r mare chaussee geschiedde, naar do Zutph. Ct. vernam, op last van do justitie, die op hare beurt handelde naar aanleiding van eon aanschrijving der regeering, waarin handhaving der Zondagsrust gelast werd. President Steyn zal, volgens De Stemeind Juli naar Zuid-Afrika torugkeeren. Kolïjnsplaat. Maandag 11. had de gewone ver gadering van ingelanden vau den Oud Noord- Bevelandpolder ten gemeentehuize alhier plaats. De rekening van het dienstjaar 1903/04 werd in ontvangst op f33470,965 en in uitgaaf op f 30520,86 vastgesteld, dus met een goed slot van f2950,105. De begrooting voor het dienstjaar 1904(05 werd beid hoeft niet baars gelijke en dan zult u toe geven, dat ik met mijn verdenkiug gelijk had." »Maak maar eerst, dat ik haar bier krjjg, dan zullen we wel zien antwoordde de rechter, die door Flocon's plompe vleierjj eenigszius gekalmeerd was. »Binnen een uur zal ze op uw bureau zijn, meneer de rechter," antwoordde de chef vol vertrouwen, maar ook in dit opzicht wachtte hem een teler r- stelling zooals in andere. Nu willen we, wat don tijd betreft, oenigszins achteruit gaan en sir Charles Collingham volgen. Toen deze met zijn brooder en den militairen attaché, overste Papillon, hot station verliet, was het pas elf uur. Voor het staüon moesten de heeren een oogenblik wachten, terwijl de bagage gebracht en opgeladen werd. »Zie je, Silas," zei de generaal, terwijl hij op het horloge wees, >jo hebt nog lijd genoeg om den trein, die om elf uur vjjftig naar Calais en Londen vertrekt, te halen. Je moogt je trouwens Diet op houden, maar langs den kortsten weg door Parjjs naar het Noorderstation gaan. Rij mag immers vertrekken, Jack »Zeker, daar hij beloofd heeft terug to kemen, ingeval hot verlangd wordt." Mr. Collingham maakte ijlings van dit verlof gebruik. in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f29930,29 met een post voor onvoorzien van f 2663,48. Besloten werd een grintweg aan te leggen onder den zeedijk, van den Katschen Groenenweg tot de aansluiting aan den Noordlangenweg te Kats, uit te voeron in 2 jaar. Het eerste jaar zal die grint weg klaar komen tot de hofstede »Oosterstein," zijnde eene lengte van 540 M., het volgende jaar het overige. WegeDS periodieke aftreding van den heer P. C. W. Swemer alhier als gezworene werd het vol gend^ drietal opgemaaktno. 1 de heer P. C. W. Swemerno. 2 de heer G. N. C. Israel en no. 3 de hoer A. N. van LangeraadalleD alhier. Voor de vacature, ontstaan door de benoeming van den gezworene, den heer Al. de Regt Jz. tot dijkgraaf van den polder, werd na vele stemmingen het volgende drietal opgemaaktno. 1 de heer A. J. Ridder alhier, no. 2 de heer C. v. d. Maas te Kats en no. 3 de heer P. K. Boone alhier. Nedeulandsciï-Indië. De correspondent van de Tel. te Menado seint »Nabij Tagulandang heeft een uitbarsting plaats gehad. Er zijn veel klapperboomen vernield maar de schade is overigens gering en er ziju geen menschenlevens te betreuren. Het gouvernement verleende hulp. Tagul&nda of Tagulandang is een eilandje van de Saugi-groep benoorden Celebes. Instelling van Landbouwraden. Blijkens de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot instelling van Landbouwraden, acht de minister van Waterstaat het vast te staan, dat do vertegenwoordiging van het landbouwbedrijf langs den weg van het particulier initia'Lf te onzent niet geheel tot haar recht is gekomen. Do Regeering hoopt, dat vele leden van het landbouwcomité bereid zullen worden bevonden, na de voorgenomen organisatie der landbouwver- tegenwoordiging, tot haar welslagen te blijven mede werken, niet het minst door de beschikbaarstelling van hunne op dit gebied verkregen ervaring. Het is echter duidelijk, dat, indien de bestaande corpo- ratiën Dic-t als voldoende vertegenwoordiging van het landbouwbedryf' kunnen beschouwd worden, zulks met betrekking tot het landbouwcomité, waai bij toch slechts omstreeks de helft is aangesloten van allen, die lid zijn van landbouwcorporatiën, evon- min het geval is. Hernieuwde overweging heeft don minister geleid tot de overtuiging, dat de wenscb, kenbaar gemaakt in een adres aan de Tweede Kamer, van het, hoofd bestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, om don tuinbouw niet. in do wet op te nemen, behoort te worden ingewilligd. Vastgehouden wordt aan het beginsel, dat liet landbouwbedryf in zijn geheel moot worden ver tegenwoordigd, doch de vraag, of tuin- en boscb- bouw nu ook geacht kunnen worden tot dat bedrijf te behooren en mitsdien in deze wet zijn op te nemen, dient ontkennend beantwoord. Voorgesteld wordt derhalve noch tuin-, noch boschbouw in de landbouwvertegenwoordiging op te nemen. Evenals voor de grondeigenaren, die niet zelf exploiteeren, is in de landbouwvertegenwoordi ging geen plaafs voor de veldarbeiders. Ofschoon de eersten bun kapitaal en de tweeden hun arbeid »Moar u, meneer de generaal, wat zijn uwe plannen »Ik wil eerstjjr.aar de elub gaan, daar e°n ka mer nemen, mij verkleeden enz. Dan wil ik een bezoek afleggen in 't hotel Madagascar. Daar is een dame gelogeerd een uit ons gezelschap naar wier gezondheid ik eens wil gaan vragen. Ze is misschien blij, als ik baar mijn diensten aanbied." »Eon Engelscho Kunnen we iets voor haar doen »Ja, ze is een Eogelsche, maar de weduwe van een Italiaan, van graaf di C&stagnpt.o." *0, die keu ik", zei Papilion, »ik herinner mij haar uit den tijd, toen ik in Rome was twee of driejaar geleden. Een verduiveld knap vrouwtje; ze werd door velen bewonderd, maar was in diepen rouw en ging weinig uit. Ik had gaarne gezien, dat ze iemand gelegenheid bad gegeven om haar vaker te ontmoeleD. Een heel aantal heeren was bereid voor haar te knielen". »Dus ge waart vroeger in Rome: Hebt ge ooit een zekeren Kwadling, een bankier, ontmoet?" ^Natuurlijk, herhaaldelijk hij was immers overal te vindon, een tamelijk luchtig levend, genotzuchtig mensch. En than0, nn u den naam noemt, schiet mij ook te binnen, hoe men verteldp, dat hij zerr ijverig dong naar de gunst van dezo dame, do graviu di Castagneto". Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1