1904, N°. 55. Dinsdag 10 Mei. 91sle jaargang. is FEUILLETON Een Trein-Misdaad. GOESCH Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De uitgave «lezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrgdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, lf25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adverfentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. B|j directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent p8r regel. De Secretarie der gemeente zal DONDERDAG 12 MEI a. s., uithoofde van den Hemelvaartsdag, gesloten zijn. Goes, den 9 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. Do fd. Secretaris, LEGRO. SCHOOLGELDEN. Het 2de suppletoire kohier van schoolgeld op school A, vastgesteld door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 19 April 1904, goedge keurd door HH. Gedeputeerde Staten van Zeeland b|j hun besluit van 29 April 1904 no. 46, is heden aan den gemeente-ontvanger uitgereikt ter invordering en zal gedurende v|jf maanden ter secretarie ter lezing liggen, kunnende drie maanden na de dagteekening van de aanslagbiljetten bezwaren tegen den aanslag op ongezegeld papier bjj den gemeenteraad worden ingebracht. Goes, 7 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goe3, DE KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. GOES, 6 Mei 1904. Mede door eenigen aandrang uit hot buiten land is voor eonige weken door de afgevaardigden van vier stichtingen of veroenigingen, die hier te lande de gevolgen der tuberculose bestrijden, op gericht een Centraal Comité tot bestrijding der tuberculose. Dit Centraal Comité stelt zich ten doel deze bestrijding te bevorderen, door le aansluiting te verkrijgen aan het Internationaal Centraal bureau, met gelijk doel te Berlijn bestaande, 2e. De Neder- landsche op dit gebied werkende vereenigingen te organiseeren in een bond, 3e door onderlinge samenwerking en besprekingen de zaak te dienen, en 4e door geldelijk te ondersteunen, wat dienen kan in den strijd tegen tuberculose in den ruimsten zin des woords. Voor dit laatste wordt geld gevraagd in den vorm van contributie, waarvan het bedrag minstens fl moet zijn. Het bestuur van dit Centraal Comité bestaat uit de heeren jhr. S. M. S. de Ranitz te 's Hage, dr. M. W. Pijnappel te Zwolle, mr. J. P. R. M. de Nerée van Babberich te 's Hage, resp. voorz., seer, en pennn., prof. P. K. Pel to Amster dam en dr. C. Nolen te Rotterdam. De Minister van Financiën maakt bekend, dat in Augustus 1904 examen zal worden gehouden voor de betrekking van adspirant-landmeter van het kadaster, waarvoor ten hoogste tien plaatsen kunnen vervuld worden. De belanghebbenden moeten zich vóór 1 Juli a. s. bij gezegeld request om toe- door ARTHUR GRIFFITHS. >0 jjj ezel," zeide de commissaris tot Block, «je bent toch waarlijk al te domWaarom ben je hem niet gevolgd Waarom heb je hem niet in 't oog gehouden «Maar, meneer de chef, hoe kon ik dan alles weten Ik had opdracht om hem te vergezellen, niet om hem te bewaken. Ik heb een fout begaan, dat stem ik toe, maar boe kon ik dan vermoeden, dat hij ontsnappen wilde De chef kon niet anders dan deze verontschul diging voor gegrond erkennen. «Bjj was zoo geslepen," vervolgde Block om tegenover zijn superieur nog een verzachtende om standigheid aan te kunnen voeren. >Alles heeft hij achtergelaten, zjjn overjas, zijn wandelstok, dit boek naar 't schijnt zjjn eigen aanteekeningboek »Een boek? Laat eens zien," viel do chef hem in de rede en begon er haastig in te bladeren, toen hij het in handen had. Het was een kloin, met geel koper beslagen notitie- of dagboek, waarvan de bladen met pot lood dicht waren beschreven. «Ik begrijp nauwelijks hier en daar een woord, want het is Italiaansch. Kent u die taal, meneer de rechter »Ik kan ze tenminste lezen, al kan ik geen Ita liaansch spreken. Laat mij eens zien." Ook hij sloeg de bladen om en uit een veelbe- teekenend knikken met het hoofd bleek, dat hjj de aanteekeningen belangrjjk achtte. lating tot het examen wenien tot den Minister voornoemd. Nadere inlichtingen bevat de St.-Ct. De commissie van rapportours uit de Eerste Kamer voor de hooger-onderwijswet is sedert haar vorige bjjeenkomst uiteengegaan tot 16 Mei, op welken datum zjj terugkomt om hot Voorloopig Verslag vast te stellen. Door 300 klompenmakers uit verschillende plaatsen in Noord-Brabant is aan den minister.van financiën een adres en aan de Tweede Kamer een afschrift daarvan gezonden, in welk adres den minister verzocht wordt geen acht ta slaan op het adres van handelaars in Hollandscbe en Belgische klompen tegen het invoerrecht op klompen, doch het voorgestelde tarief op ingevoerde klompen door te zetten tot heil der Nederlandsche klompen industrie, die in Noord-Brabant een groote plaats inneemt. 's-Graveitpolder* Ter aanvulling van bet verslag omtrent het jubileum van den burgemeester, den heer Risseeuiumeldt men nog bet volgende Namens den Raad werd de Burgemeester geluk- gewenscht door den heer J. Woutersen, wethouder. Spreker zeide, niet in beschouwingen te zullen treden van hetgeen in die 25 jaar in de gemeente is gebeurd, maar wilde met dankbaarheid erkennen, dat de banden tusschen Burgemeester en burgerij nauwer zijn toegehaald Een bewijs daarvan zag spreker onder meer in betgeen voor dit feest door de gomeentenaren is gedaan en in de belangstelling, die dezen dag niet achterwege bleef. Hij sprak den wensch uit, dat de heer Risseeuw nog langen tijd aan het hoofd der gemeente 's-Gravenpolder moge staan dat de goede verstandhouding tnsBchen hoofd en gemeenteleden met don Raad onverzwakt moge voortduren en dat de jubilaris en zijn echtgenoot© nog vele jaren voor elkander mogen gespaard big ven. Behalve het vroeger genoemde werden den heer R. nog een vijftal prachtige bloemstukken van elders vereerd. Verscheidene collega's brachten den jubilaris een bezoek. Wissenket-ke. In de raadsvergadering van jl. Vrijdag waren afwezig dhrn. J. de Neve en M. Maris Na de opening werd overgegaan tot de benoeming van een stembureau voor de verkiezing van Provin ciale Staten. Tot leden werden benoemd do heeren M. Nieuwdorp en A. Abrahamse en tot plaatsverv. de heeren A. v. d. MaasA. van DammeJ. de Looff en J. M. Marcusse. Daarna vond plaats de benoeming van een lid voor de commissie t. w. v. s. voor Geersdijlr, noodig wegens bedanken voor do benoeming door dhr. Heysték. Benoemd werd dhr. N. Filius aldaar. Aan de orde kwam thans een voorstel van B. en W. om aan den gemeente-veldwachter L. Bakker, die naar de Voorzitter mededeelde, met 1 Juli a. s. eervol uit zijne betrekking zal worden ontslagen, Intusschen zette Flocon het onaangename gesprek met zijn ondergeschikte voort, die zich zoo slecht had gehouden. «Je moet hem vinden, Block, en wel heel gauw, binnen vierentwintig uren vandaag nog, of ik breek je als een stok en werp je op straat". «Neem me niet kwalijk, meneer.de chef, u be handelt me te hard. Ik ben ongelukkig geweest en het slachtoffer van de omstandigheden geworden, maar ik meen toch mijn plicht te kennen. «Ja, ik heb een onderzoek ingesteld, en wat meer zegt, ik heb van hem gehoord". «Waar, hoe vroeg de chef knorrig, maar toch blijkbaar zeer belangstellend. «Met den restaurateur beeft hg in 't geheel niet gesproken, maar zich dadelijk verwgderd en het geld, hetwelk hij terug moest hebben, in den steek gelaten. Het was een bankbiljet van honderd lire en de rekening in het restaurant bedroeg niet meer dan zeventien francs". «HaDat spreekt werkelijk zeer in zijn nadeel". «Hij had nu eenmaal beel veel haast en onmid dellijk voor de deur riep hij de eerste de beste vigelante aan en reed weg, maar werd aange houden «Alle duivelsWaarom heb je hem dan niet vastgehouden «Hij hield slechts een oogenblik stil en wisselde een paar woorden met de vrouw, die het rjjtuig had doen stilstaan". «Een vrouw «Ja, meneer de chef, ze hebben slechts een paar woorden gewisseld. Hij wilde verder rijden, maar zij verzette zich er tegen. Toen zjjn ze beiden in gestapt en samen weggereden". Nu luisterden de beambten met gespannen op merkzaamheid. «Zeg ons dadelijk", zei de chef, «deze vrouw, een pensioen te verleenen van f 250. Dat voorstel steunt op de overweging dat de ontslagene dan met de inkomsten uit het haveumeesterschap en die zijner inwonende dochter als telefoniste een behoor lijk inkomen zal hebben om zijne verdere levens dagen onbekommerd te kunnen slijten. Bjj de beraadslaging over dat voorstel bleek dat de heeren NieuwdorpSchippers en van Nieuwenhuijzen de betrekking van havenmeester ook te zwaar ach ten voor den betrokkene. Eerstgenoemde gaf dan ook in overweging hem ook als havenmeester te ontslaan, maar dan het pensioen te verhoogen tot f350 en de geringe inkomsten zjjner dochter ten behoeve van haarzelve te laten. Beide laatstgenoemde heeren ondersteunden hierin dhr. Nieuwdorp. Nadat de voorzitter nog had toegelicht dat Bakker tevreden zou zijn met de regeling zooals B. en W. die aangaven en dat ook de Comm. der Koningin zich daarbij neerlegt, stelde hjj voor, ook uit over weging dat de toestand der gemeentefinanciën niet rooskleurig zijn, zich voorloopig bij het voorstel van B. en W. neer te leggen. Mocht dan later blij ken dat het waarnemen der betrekking van haven meester te zwaar blijkt te zijn, dan kan altgd nog de verandering in den geest van de drie heeren plaats vinden. Aldus werd met alg. stemmen be sloten. Op het daarop in behandeling komende adres van Jan Schrier te Kamperland, om subsidie voor zjjn bodeloop van Kamperland naar Wissekerke, door hem begonnen na de opheffing van den postboden loop op dat traject, werd op voorstel van B. en W. met algeraeene stemmen afwijzend beschikt, uit over weging dat zulk een particulier belang niet uit de algemeene kas mocht gesteund worden. Een verzoek van het bestuur der bijzondere school alhier om afstand van grond door de ge meente, ten behoeve der verbouwing hunner school, mocht gunstiger onthaal vinden. Na eenig overleg over de beste wjjze van het vormen van den hoek der betrokken straat, werd met algemeene stemmen besloten den bedoelden grond ter grootte van 8 Centiaren voor bovengenoemd doel af te staan tegen den prijs van f 1 den hoop. De punten op de agenda voorkomende thans afgehandeld zijnde, deelde de voorzitter nog mede dat het zijn voornemen is dit jaar eens een begin te maken met den aanleg van een straat-voetpad langs den veerweg, b. v. over een 100 M. lengte, en de kosten daarvan te bestrijden nit den post van onderhoud der straten. Bij de uiteenzetting van het plan van den aanleg merktere heer Nieuw dorp op, dat de weg dan nog meer dan het nu reeds overtollige water zal ontvangen, wat de weg nog slechter zal doen worden. De wethouder v. d. Maas zeide er bepaald tegen te zijn, dat de kosten uit den post «onderhoud straten" zullen worden bestreden, daar deze fdechts f300 groot is en die som zelfs te gering is voor een goed onderhoud der straten in het dorp Wordt hot wenschelijk geacht, zeide spreker, den veerweg hoe zag ze er uit Heeft men u haar niet be schreven «Groot, slank, goed gevormd, geheel in 't zwart gekleed". «Dat is de kamenier!" riep de chef opspringend en sloeg zich uit overmaat van blijdschap op de knie, dat het klonk. De vermiste kamenier De blijdschap van den chef der veiligheidspolitie, dat hij zoo op het Bpoor der vermiste kamenier Hortense Petitpré was gekomen, werd wel een weinig gedempt door den twijfel aan het resultaat van eventuëele nasporingen, welke door den rechter van instructie werd geopperd. Als het werkelijk doze Hortense Petitpré is, hoe is ze dan in de buurt van de Pont Henri Quatre gekomeu We meenden immers haar ergens aan do spoorlijn te moeten zoeken." «Neem me niet kwalijk, meneer," mengde Block zich in 't gesprek, «ik heb gehoord, dat een per soon, waarop haar signalement past, nog niet meer dan een uur geleden hier in 't station is gezien." «En waarom is me dat niet reeds vroeger mede gedeeld riep de chef driftig. «Wie zegt haar hier gezien te hebben Roep dien man binnen." De man werd binnengeroepen en deed eigenaar dige mededeelingen. Ja, hjj had een groote, slanke, net uitziende, geheel in 't zwart gekleede vrouw ontmoet, die, naar ze vertelde, was aangekomen met den boemel- trein, welke om tien uur dertig van Dyon kwam. «Drommelszei de chef verdrietig. En dat hooren we pas nu «De heeren hadden het juist zeer druk en buiten dien wisten we ook niets van het onderzoek." «Zeg mjj eens, wat je van de persoon weet," zei hij op een toon van berusting, welke niet oprecht was. «Wie heeft haar gezien «Ik, meneer de chef. Ik heb zelfs met haar ge- te verbeteren, laat het dan een radicale verbetering zijn en daarvoor een geldleening worden aangegaan. Door den voorzitter, noch door de leden werd verder moer over die zaak gerept, wijl de voor zitter intusscbeD overging tot de gewone omvraag, waarbij do heer Van Damme vroeg, of er hier ook geen bepalingen in de verordening zijn of kunnen worden gemaakt, ovenals te Colijnsplaat, waardoor het vervoer van zware vrachten, als b.v. steenkolen, over de straatwegen in het dorp, zooveel mogelijk worde beperkt. De heer Schipp-rs zeide nog eens terug te moeten komen op de door hem* reeds vroeger uitgesproken wenschelijkheid van het aan schaffen van een bak voor het uitbaggeren der Kamperlandsche haven, daar het anders nog wel eaiis zal voorkomen, dat de schepen zich zoodanig in het aangespoelde slik vastzuigen dat zij met hoogwater onderloopeD. De voorzitter zeide naar een en ander een onder zoek toe, waarna de vergadering werd gesloten. Nieuwdorp. De anti-revolutionaire kiesvereeni- ging stelde met algemeene stemmen candidaat voor de a. s. verkiezing voor lid van de Provinciale Staten dhr. J. O. P. Timans, burgemeester van 's-Heerenboek. 's-Heerenhcek. In de jl. gehouden vergade ring der R. K. kiesvereeniging roor 's-Heerenhoek en omstreken, waren bijna alle kiezers tegenwoordig. De vergadering werd geleid door den heer O. van den Dries, die als voorzitter fungeerde, en de leden in dien geest toesprak, dat de R. K. partij, nu de heer JM. Kakebeeke zijn zetel prijs gaf, ook wel eens het genoegen meebt hebben, door een eigen lid in de Provinciale Staten vertegen woordigd te worden. Het bestuur stelde daarop den heer J. O. P. Timans tot candidaat, die met algemeene stemmen gekozen werd. Vervolgens moesten er twee afgevaardigden be noemd worden, tot het bjjwonen van eene gecom bineerde vergadering van het R.-K. kies-comilé te Goe=, en van andere afgevaardigden der verschil lende Kath. vereenigingen, ten einde te bespreken, welke houding er zal worden aangenomen, ten op zichte der drie andere candidaten. Tot afgevaardigden biervoor werden benoemd de heerén Dran den Dries en G. P. Serrarens Sr. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Er was Vrijdag groote belangstelling in de Kamer bij de voortgezette bebandeling over het drankwet- ontwerp, omdat de minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kuyper, zijn rede zou voortzetten over de quaestie der splitsing, door hem zelf aangeduid als het hoofdpunt van bet ontwerp, waarmee dit stond of viel. Het gewicht van de rede lag natuurlgk in de consessies die gedaan werden. En dat zjjn er heel wat geweest. Deze minister, die nu stellig wel sproken Ze Btond buiten voor het station, alleen en zonder bescherming, in een toestand van groote opgewondenheid en ongerustheid. Daarom ging ik naar haar toe en ze vertelde mg, dat ze van Dyon kwam en verwacht had bier door kennissen te worden afgehaalddezen waren er echter niet. Daarop bood ik aan, haar een vigelante te bezorgen, maar ze vjeesde dan bare kennissen mis te ioopen en wilde liever wachten f' «Welnu, en toen «En toen kwam deze heer,", vervolgde de spoor wegbeambte, terwijl bij op Block .wees, «in gezel schap van een ander heer Daar buiten. Ze gingen dicht aan ons langs en ik zag, hoe de vrouw haastig ter zijde trad." «Ze heeft natuurlgk baren medeplichtige herkend, maar wilde op dat oogenblik niet gezien worden. Had de heer, die met Block liep, deze vrouw gezien «Ik zou het niet denken. Alles ging zoo vlug, en ze gingen dadelijk naar de plaats, waar de vigc- lante8 staan." «Wat deed de vrouw daarna «Ze scheen plotseling van plan veranderd te zjjn en zei, dat ze toch maar liever niet op haar ken nissen zou wachten. Ze had opeens een vreeselijken haast om weg te komen. Ik zag hare vigelante dicht achter de aDdere." «Over dat alles te klagen, daarvoor ie bet thans te laat," sprak de chef na een pauze. «Wjj moeten deze twee in onze macht hebbeD. Ze moeten zonder draion in hechtenis worden genomen." «Als ge hen kunt vinden", zei de rechter met zeer duidelijk waarneembaren spot. «Dat zal ons zeer zeker gelukken. Verlaat u maar op Block, die er 't grootste belang bjj heeft. Zijn toekomst hangt van zijn succes af. Dat zie je toch in, mijn waarde Wordt veriolyd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1