1904, N°. 54, Zaterdag 7 Mei. 91s" jaargang. Bij dit no. bekoort een bijvoegsel. BEVOLKING. i7 FEUILLETON Een Trein-Misdaad. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, l„Ê5« Afzonderlijke nomxnera S cent. Inzending van advc^tentiën vóob* 2 uren op den dag dep uitgave. De prjjs der gewone advertentiën iB van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen ora en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Do blanco-aanvragen om akten en vergunningen voor de Jacht en Visscherij, vermeld in art. 5 der wet van 13 Jnni 1857 (Staats blad no. 87), zijn van heden af ter gemeente-secre tarie kosteloos verkrijgbaar en moeten behoorlijk ingevuld en geteekend, in tien loop dezer maand worden ingediend bij don burgemeester ter opzenöiDg aan den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie. Goes, den 5 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DB KONING KOOIJ. De fd. Secretaris, LEGRO. Burgemeester en AVethouders van Goes herinneren de ingezetenen aan huune verplichtingen tot bet doen van aangifte van V£ÜHUiZI?i&E^, binnen tie gemeente. Elk hoofd van e^n gezin of afzonderlijk levend persoon moet aangifte doen op het stsdhuis, binnen acht dagen. VESTISIBNG Sn de gemeente van elders. Ieder persoon, die zich vestigt in de gemeente, moet aangifte doen voor zich zelf of voor zijn gezin, binnen een maand. Ieder is verplicht tot aangifle van vertrek of inkomen van bij hem inwonende DSENSTBQDE&S* De dienstboden zelf zijn ook aansprakelijk voor niet-insch rij ving of niet-opgave van verandering van woonplaats binnen de gemeente. Ieder is verplicht bij vertrek uit de gemeente eon verhuisbiljet te komen afhalen ten gemeentehuize. Ieder bewoner en eigenaar is verplicht te zorgen dat zijne perceelen voorzien zijn van een duidelijk zichtbaar huisnummer en wijk- lettepf welke steeds in goeden staat moeten worden onderhouden. Overtredingen zijn strafbaar met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of een geldboete van ten hoogste honderd gulden. Goes, den 5 Mei 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. Do fd. Secretaris, LEGRO. GOES, 6 Mei 1904. Aan de uitnoodiging tot eene bijeenkomst alhier op Woensdagavond jl., ten einde een ver- kiezingscomitó te benoemen en candidaten voor de a. s. verkiezing voor de Provinciale Staten te stol- DOOR ARTHUR GRIFFITHS. Meneer," sprak de rechter op plechtigen toon tot Devaux, »in naam der gerechtigheid veroorloof ik mij u mijn innigsten dank te betuigen. U hebt met bewonderenswaardigen tact en groote voorzich tigheid gehandeld en ons bijstand van groote be- teekenis verleend. Hebt u ons nog meer mede te deelen ♦Neen, meneeren, dat is alles. En uhebt u nog vragen tot mij te richten Dan kan ik zeker wel beengaan Zonder eeuigen twijfel was hot dezen laatsten getuige vergund geweest feiten aan het licht te brengen, welke het middelpunt van het onderzoek vormden. Hiermede was bet verhoor afgeloopen, maar de beambten zetten hun besprekingen nog voort. ♦Onder de drie de beide vrouwen en de Italiaan steekt natuurlijk de hoofdschuldige, maar ze zjjn alle drie medeplichtig, al is dan ook de mate van schuld van ieder nog niet nauwkeurig te bepalen," zei de chef van de veiligheidspolitie. »En alle drie zijn op vrjje voeten," voegde de rechter erbij. ♦Als u de bevelen tot inhechtenisneming gereed wilt maken, meneer de rechter, zullen we onze vogels tenminste twee ervan kunnen vangen, zoodra we maar willen." ♦Dat moest dadelijk gebeuren," merkte de com missaris op, die zooals gewoonlijk op vastberaden handelen aandrong. len, was door 32 Roomsch-kaiholioke kiezers alhier gehoor gegeten. De hoer L. A. Knitel leidde de vergaderingtot leden van het definitief comité werden gekozen de heeren J. J. WitkamW. J. M. Bitter en G. Bookelaar respectievelijk tot voorzitter, secretaris en penning meester. Het stellen van candidaten voor de Provinciale Staten gaf tot eene langdurige discussie aanleiding. Het resultaat was, dat door dit comité in de va- catura-Kakebeeke werd gesteld de heer J. G. P. Timansdie verklaard had eene candidatuur te wil len aanvaarden. Mot de andere Katholieke vereeni- gingen in het district zal eerstdaags eene gecom bineerde bestuursvergadering gehouden en daarin besloten worden, welke houding aan te nemen ten opzichte van de drie overige candidaten. Van eene samenwerking voor een Katholiek lid met de liberale kiesvereeniging kan nu geen sprake meer zijn, aangezien deze reeds vier candidaten beeft gesteld, waaronder geen katholiek voorkomt, terwijl het genoegzaam bekend was, dat de anti revolutionairen nog slechts drie candidaten zouden hebben geproclameerd. In een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 105 worden medegedeeld de door Gedeputeerde Staten der pro vinciën vastgestelde lijsten van hoogst aangeslagenen in de rjjks directe belastingen. Die voor de provincie Zeeland bevat 144 namen. De bevolking bedraagt 216,295 inwoners. Het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is f432,53. O. m. komen op de lijst voor J. Blok on J. Kakebeeke te Krabbendijke, J. A Trimpo Burger, M. Burger, P. R. Claus, A. M. Peman Kakebeeke en W. F. K. Lenshoek te Kloe- tinge, A. C. Danckaerts en Roelof te Kort gene, P. Dekker Jz. le Wemeldinge, J. A. van Heel, J. E. Mulock Houwer, G. H. Kakebeeke, J M. Ka kebeeke, mr. C. Lucasse, J. M. Pilaar, I. D. Fran sen v. d. Putte en H. J. Stieger te Goes, L. A. Paardekooper Overman te 's Gravenpolder, H. K. Persant Snoep to Kapelle, W. J. Vader van 's Gra venpolder te Wissekerke, J. v. d. Velde en Izak VVillomsem te lerseke en A. Witkam te Heinkens- zand. De toestand van Z. K. H. dan Prins der Nederlanden is geregeld vooruitgaande de tempe ratuur is weder normaal en de rheumatisehe pijnen verdwijnen. De Tel. verneemt uit betrouwbare bron, dat het bezoek aan Amsterdam door de Koninkljjko familie vermoedelijk kort na Pinksteren zal plaats hebben. Uit »ten volle vertrouwbare bron" zegt do Avondpost te vernemen, dat de gouverneur-generaal van Ned.-IndiÖ, generaal W. Rooseboomin October van dit jaar naar Nederland zal terugkeeren. ♦Goed, dan zullen we in deze richting gaan werken. Ed gij, waarde collega," vervolgde hij, terwijl hij Flocon aansprak, »wilt gij voor de uit voering ervan zorgen Mevrouw de gravin is in het hotel Madagascarhare arrestatie zal dus niet met moeilijkheden gepaard gaan van den Italiaan Ripaldi zullen we door uwen inspecteur Block hooren, on wat de kamenier, deze Hortense Petitpré betreft, we moeten haar zien op te sporen Ook dat zult ge natuurlijk op u nemen, meneer de chef." ♦Zeker wil ik dat. De beambte, welke ik hierheen beb ontboden, zal nu wel bier zijn. Vraag eens, of hij er is," zei Flocon tot don agent. Meneer de inspecteur is er," antwoordde de agent en wees naar het vertrek, dat verder aan de buitenzijde van 't gebouw lag. Hg is pas terug gekeerd." ♦Teruggekeerd Je meent zeker zoo pas gekomen ♦Neen, meneer de cfygf, teruggekeerd. Het is Block, die voor een uur of wat langer geleden wegging." Block? Dan is er wat gebeurd." Toen Block kwam, kon men dadeljjk zien, dat er iets verkeerd was gegaan. Zijn gezicht droeg de uitdrukking van bezorgdheid en angstige gejaagd heid en in zijn heele houding lag een vreeselijke neerslachtigheid, Wat is er?" vroeg de kleine chef op scherpen toon. ♦Je komt alleen Waar is de Italiaan »Ach, meneer de chef. Hoe zal ik het zeggen Hij is weg verdwenen ik heb hem verloren." Wat? Verdwenen? Maar dat kun je niet in ernst meenen. Weg, juist nu, nu we hem zoo noodig hebben Onmogelijk ♦Ongelukkig genoeg is het echter zoo." ♦SchaapskopDriedubbele ezel 1 Ik zal je ont slaan, dadelijü ontslaan 1 Je bent een schande voor de veiligheidspolitie l" Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 8 Mei, voormiddag 10 uur, gods dienstoefening door ds. S. Spaans. Onderwijs. Op Hemelvaartsdag zal alhier in »de Prins van Oranje" de jaarvergadering worden gehouden van de leden der Provinciale vereeaiging ♦Zeoland" van de Vereeniging van Hoofden van Scholen. Als eerste spreker zal optreden de heer C. F. A. Zernicke van Amsterdam, voorzitter van het Hoofdbestuur, over: Het doel en streven der Vereeniging van H. v. S. in Nederland." Na de pauze treedt als spreker op de heer .4. G. van Dijkleeraar aan de R. H. B. S. alhier, met het onderwerp: Vondel' s Lucifer" en sAdam in ballingschap" en Milton's Paradijs verloren." Onder do gewone werkzaamheden komt ook voor do verkiezing van twee bestuursleden van de ver eeniging Zeeland",; aftredende zijn de hoeren Op den Zieke (penningmvan Vlissingen en J. Rietveldt de Hondt van lerseke. Acte "examens L. O. in Zeeland. 5 Mei. Geëx. 7 vrouwel. cand. Geslaagdde dames O. H. Lammer se van Toien, M. W. Lefeore van Aarden burg, F. Moes van Axel, G. van de Kreke van Goes, E. P. Wisse van Breskens. lerseke. Mej. C. G. Timmermanonderwijzeres aan school 2 alhier, is benoemd tot onderwijzeres met akte Engelsch aan de Salemba-school (Christ, kostschool voor meisjes) te Meester Cornells (bij Batavia). Zjj heeft die benoeming aangenomen. Rechtzaken. Arrondissements- Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden is S. H., 35 j., ar beider te Goes, beschuldigd van huisvredebreuk, vrij gesproken. Voor de arrondissements-rechtbank te Assen is een eige ieardig strafgeding behandeld. Een landbouwer ust de gemeente Rolde had een koe verkocht, die een deel van den staart miste en daardoor minderwaardig was geworden, waarom do landbouwer het rund op listige wijze een deel van den staart van een ander, geslacht, rund had aan gelapt, De koe was nu verkocht voor f 162.50 maar bet bedrog werd later ontdekt, en de kooper eischte schadevergoeding, waaraan echter niet vol daan werd. Bij de behandeling voor de rechtbank is tegen den beklaagde twee maanden gevangenis straf geëischt. Semengde Berichten. Dinsdag 11. kon men op do markt alhier aan troffen een onbekend persoon, die op een tafeltje Flocon Behold woedend op zjjn verpletterden on dergeschikte en ging met zjjn verwijtingen wat te ver, daar bij vergat, dat er tot voor heel korten tijd nog in 't geheel geen vermoeden tegen den Italiaan had bestaan, want het ligt iu de mensche- lijke natuur te verwachten, dat anderen bij intuïtie datgene zullen weten, waarvan wij ons niet zonder moeite langzamerhand kennis hebben verschaft. Welnu, verklaar dan eens, hoe het gekomen is. Natuurlijk bob je gedronken. Dat, of je vraatzucht steekt er achter. Je hebt je laten verleiden om in een restaurant to gaan". Mijn metgezel was buitengewoon voorkomend..." Dat kan ik mij wel voorstellen" bromde de chef. Hij presenteerde mg een uitstekende sigaar en sprak niet over den moord, weet u maar over Parjjs, de schouwburgen, de wedrennen, Long- cbarap8, Auteuil, de fijne restaurants enz. Alles kende hij, hij was in Parjjs thuis als in zijn vest zakje. Toen wjj ongeveer halfweg, bij de brug Henri Quatre waren, zei hg Stel je nu eens voor, waarde collega, 'tis nu bijna middag en ik heb sedert Laroche, dus vóór het aanbreken van den dag, nog niets gebruikt. Wat dunkt je? Zou je ook niet een kleinigheid willen eten Slechts eeD paar beten Wat dunkt je En jij, gulzige lekkerbek, je liet dat natuurlijk geen tweemaal zeggen Werkelijk, meneer do chef, ik bad ook honger. Het was mijn gewoon etensuur en ik nam de uit noodiging aan. Wij gingen het eerste het beste restaurant »In de hereenigde vrienden' binnen, U kent het misschieD, meneer de chef, een goed huis, vooral bekend om zijn >Tripes la mode de Caen." In weerwil van zijn angst kon Block niet nalaten bij de herinnering aan dit hoogst smake lijke, maar vette gerecht met zijn dikke lippen te smakken. had uitgestald portemonnaies, messen enz. en daaren boven een papier, waarop blokken met Dommers. Door het werpen met twee dobbelsteenen werd tegen inzet van tien cents gelegenheid gegeven een prijs te winnen, bestaande uit bovengenoemde voor werpen of geld. Allereerst liet hij een paar maal wiünen en daarna liep het geluk den liefhebbers tegen. Op tijd verscheen do politie, die, gewapend met art. 457 2, den man in overweging gaf dadelijk in te pakken en zich te verwgdeien, daar in het tegenovergesteld geval het hazardspel enz. in beslag genomen zou worden. Hjj voldeed aan het eerste en maakte hier vandaan te komen. Vroeger hebben wij in ons blad gewaarschuwd voor het vangen, dooden, vervoeren en/, van ljjsters gedurende de eerste maanden des jaars, en achten het thans in bet algemeen belang nuttig zulks ook te doen ten opzichte van spreeuwen en bet uithalen van nesten, vervoeren van eieren enz. van deze dioren, die gedurende het gehoele jaar onder be scherming der vogelen wot staan. Door de politie wordt streng daartegen gewaakt. Kruidingen. Het fanfaregezelschap ♦Eendracht maakt macht" alhier viert aanstaanden 2den Pink sterdag zijn 40-jarig bestaan door het houden van een festival, waaraan zal worden deelgenomen door 12 zusterverenigingen uit Zeeland. Dar de Kruinin- gers zich niet onbetuigd laten luister bij te zetten aan de feestviering, bljjkt uit de voorbereidende werkzaamheden der vier in deze gemeente bestaande Buurtvereenigingen. Do eene heeft al grootscher versieringsplan dan de andere. Wij betwijfelen niet, of bij gunstig Pinksterweer zal de gemeente Kruiningon honderden bezoekers tellen. Aan de Arnh. Ct. wordt medegedeeld, dat een van de gebroeders Driesen uit Didam, onlangs door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, wegens krankzinnigheid is overge bracht naar het Rijkskrankzicnigengc-sticht te Me- domblik. Aan don overweg van den Loosduinschen weg in deu Haag is een achtjarig meisje, dat daar aan het spelen was, door de WeStlandscbe stoomtram overreden en gedood. Te Zaamslag wilde een klein meisje, dat alleen thuis was, naar buiten en sloeg daarom een ruit stuk, van welk glaa een stukje bleef staan. Toen zij zich door de geopende ruimte wilde heen werken, verwondde zij zich aan den buik, op welk pijnlijk gevoel zjj zich liet vallen, met het gevolg, dat zij zich zoo erg verwondde, dat haar de ingewanden uit het lichaam hingen. In dezen toestand liep zjj naar de op eenigen afstand van haar wonende bu ren, waarna dadelijk geneeskundige hulp werd in geroepen. Wonderlijk genoeg deed deze gruwelijke verwonding haar zichtbaar geen pjjn, hoewel zij niet buiten gevaar is. {Tem. Ct.) ♦Hoe dikwijls moet ik je zeggen, dat jij je niet met nevenzaken moet ophoudtn? Verder'." ♦Neem me niet kwalijk, meneer de chef, maar dat alles behoort tot mijn rapport. Wij" hadden oesters, twee dozijn marennes, een grooten schotel Tripes mot een flescb, slechts één flesch Pontet Canet, en een paar glazen Chablis mouton gebruikt, kregen toen Bift.ek anx pommf's met wat Bour- gODje en tot slot een omelette au rhum." ♦Goede hemel 1 Je moest je als vette man" op de kermis laten bekjjken, maar niet als agent van de veiligheidspolitie optreden." Maar dat was het juist, wat tot mijn verderf leidde. Deze vervloekte Italiaan at voor drie en ik ook, want ik was zoo hongerig, dat ik ook mijn man stond, en toen we aan de kaas, een prachtige echte Camenbest. waren gekomen, onze koffie en oen glaasje groene Chartreuse haddon gedronken, was ik vol als een ton." ♦En wat werd er van je plicht, je dienst, als ik je vragen mag Dien vergat ik niet, meneer de chef, maar de Italiaan was immers een collega. Van hem vreesde ik niets tot op het oogenblik, dat hij den slechten streek uithaalde. Ik vermoedde volstrekt geen kwaad, toen hjj zijn portefeuille uit den zak haalde die was tot botstens toe vol, meneer de chef; dat zag ik en 't versterkte mij in mijn vertrouwen de rekening vroeg en met een Italiaanscb bankbiljet betaalde. De kellner bekeek het vreemde papier met ei n wantrouwenden blik en ging heen ora den restaurateur te vragen. Dadelijk daarop stond de Italiaan op en zei: Misschien kost het moeite het bankbiljet gewisseld te krijgen. Excuseer me een oogenblik. Dit zeggende ging hjj de kamer uit was weg en werd niet meer gezien." Wordt vei volgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1