1904. N°. 53. Donderdag 5 Mei. 91s1" jaargang. FEUILLETON, Een Trein-Misdaad. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Frjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, JF gp25* Afzonderlijko noinmers 5 cent. Inzending van advertentie» vóór 2 uren op den dag dep uitgave. De prps der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de 'prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent por regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. De Staatsloterij In den Duitschen Rijksdag bereidt men de in diening voor van een wetsvoorstel betreffende instel ling van een Rijksloterij, welke in de plaats zou moeten komen van de loterijen in de verschillende Staten van het Duitsche Rijk. De Residentiebodehet R. IC. Haagsche blad, van dit bericht melding makend, voegt er aan toe ♦Ginder, een einde gemaakt aan de kleine lote rijen mot waarschijnlijk kostbare en slecht gecon troleerde administratie. Ginder, een niemand drukkende, en toch produc- tievo bron van inkomsten aan het Rijk geopend. Hier, de deur opengesteld voor het welig tieren, voor bot toenomon van allerlei insoliede, slecht geadministreerde, straks clandestiene loterijen. Hier, bij een leelijk tekort in kas oen welkome bron van inkomsten baldadig dichtgeworpen. En toch ginder vooral niet minder dan hier een land, waar een godsdienstige levensbeschouwing bij de meerderheid der bevolking geldende is." Zal nu mr. Hartedus vraagt de Arnh. Ct.t dit ongelukkige wetsontwerpje, hetwelk de Staatsloterij, omdat ze het zedelijk leven der natie bederft, na verloop van twintig jaren ophefr, nu waarlijk ook weer moeten intrekken GOES, 4 Mei 1904. Gisteren hield de onlangs opgerichte Veilings- Vereeniging in da Prins van Oranje" alhier, eene algemeene vergadering, waarin de Voorzitter, dhr. H. A. Hanken, gelegenheid gaf aan de tegenwoor dige niet-leden als lid toe te treden, waarvan eeüigen gebruik maakten, zoodat de vereeniging thans reeds ongeveer 100 leden telt. Daarna werden de ontworpen statuten besproken en met eenige kleine wijzigingen goedgekeurd. Een veilings-raglement werd, naar dat eener andere veilings-vereeniging, behandeld en vastgesteld. Dhr. Camman, Rijks-tuiabouwieeraar, verstrekte hierbij aan de vergadering de verlangde inlichtingen. De vereeniging zal den naam dragen Veilings-ver- eeniging Zuid-Beveland, gevestigd te Goes." Be sloten werd rechtspersoonlijkheid aan te vragen voor den tjjd van 29 jaar, terwijl de datum van oprich ting werd bepaald op 3 Mei 1904. Het bestuur werd gemachtigd om de noodigo uitgaven te doen tot een bedrag van f700 k f725, waaronder be grepen is de huur van oen gebouw, waarvoor reeds gehuurd is de voormalige brouwerij De Gans" in do Wijngaardstraat alhier. Met het oog op do proportioneole vertegenwoor diging werd het bestuur, dat aanvankelijk uit 11 leden bestond, met twee leden vermeerderd, waar voor in deze vergadering werd gekozen dhr. M. v. d. Hage te Kapel!o, terwijl dhr. P. Lindenbergh te Wemeldinge, die in de voorloopige commissie zit ting had, in een vorige vergadering eveneens tot bestuurslid is benoemd en zijne benoeming heeft aangenomen. 16 DOOR ARTHUR GRIFFITHS. »Wat geeft u aanleiding om dat te beweren?" vroeg de chef gejaagd. »Ik moet u dringend ver zoeken ronduit te spreken. Deze omstandigheid is van bet grootste, van bet allergrootste belang". ♦Welnu, meneeren, dan wil ik het u vertellen. Zooals u bekend is, ontvingen wij allen bij aan komst aan het station alhier bevel den wagen te verlaten en daarop werden we in de wachtkamer hiernaast gebracht. Natuurlijk lieten wij de dames voorgaan, en toen ik binnenkwam, had ze reeds plaats genomen. Ze zat zoo, dat haar gezicht hel der verlicht was". ♦Had ze den sluier voor 't gezicht getrokken ♦In 't eerst nog niet. Later zag ik, dat ze dien naar beneden trok en ik geloof, dat ze daarvoor redenen had, welke ik u dadelijk uiteen zal zetten. Mevrouw de gravin is zeer schoon en ik keek haar vol deelneming aan, want het deed mij leed, haar in zulk een pijnlijke positie te zien, toen ik plot seling een groote en in 't oogloopende verandering in haar gelaat waarnam". ♦Van welken aard was deze verandering ♦Het was een uitdrukking van Bchrik, van af schuw, van verrassing, misschien iets van al daze aandoeningen samen. Wat het eigenlijk was, kan ik niet zeggen, want het ging spoedig voorbij en maakte plaats voor een doodelijke bleekheid. Onmiddellijk daarop liet ze den sluier vallen". »Hebt u niet beproefd een verklaring voor deze Wjj vernemen, dat tot voorzitter van de Ver eeniging tot weezenverpleging in Zuid- en Noord- Beveland benoemd is de heer 1. D. Fiansen van de Putte alhier, en dat bg deze benoeming aangenomen heeft. Met ingang van 1 Mei is bevorderd tot kommies le kl. bij 's Rijks belastingen de kommies 2e kl. J. J. Pannekoek te Ellewoudsdijk. Op den tweeden Pinksterdag zal Daar men aan de Tel. meldt - te Utrecht een congres voor dienstweigering gehouden worden, uitgaande van hen, die tegen geweld in het algemeen zijn en van wie derhalve alleen een principioele bestrijding van het militarisme te wachten is. Maandagmiddag is een exf ra-mailboot van Vlissingen vertrokken met den directeur van de Maatschappij ^Zeeland" een vertegenwoordiger van de Staat spoorwegen en een van den Noordbrabantsch- Duitschen Spoorweg, en zulks in verband met do opening van de nieuwe pier voor do Zeeland" te Quoenboro. In Engeland zullen een 100 tal autori teiten en genoodigden aan boord komen. Er zal dan van Queenboro naar Margate gevaren worden, waar een diner wordt gegeven. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat sedert eenigen tijd hier te lande door de belastingambte naren op de voorname losplaatsen van verschillende goederen het bruto-gewicht en de tarra worden op genomen. Dit geschiedt naar aanleiding van een ministerieele aanschrijving. Het doel hiervan is, den minister van financiën gegevens te verschaffen om van de goederen, naar het gewicht belast bij bet nieuwe ontwerp-tarief, tot een betere regeling van de toe te passen wet telijke tarra te komen. De lijst van aanbevelmg van zes candidaton, door den Hoogen Raad aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingezonden voor de vacature van oen raadsheerplaats in dien Raad, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den raadsheer jhr. mr. B. C. de Jongeis als volgt samengesteld 1. Mr. W. J. Karstenraadsheer in het gerechts hof to 's-Gravonhage 2. Mr. S. Gratamarechter in de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam 3. Mr. J. H. van Goorraadsheer in het gerechts hof te Amsterdam 4. Mr. P. C. t Hooftraadsheer in het gerechts hof te Arnhem 5. Mr. J. C. de Vries, advocaat bg het gerechts hof en de arrondissoments-rechtbank te Amsterdam 6. Mr. G. Wttewaalraadsheer in het gerechts hof te Arnhem. De Amsterdamsohe Bestuurdersbond en het Christelijk Arbeidssecretariaat hebben bet volgend manifest verspreid ■oAan het Nederlandsche Volk Een industrieel conflict van ontzettend grooten verandering in de uitdrukking van haar gelaat te vinden Wat was de aanleiding ♦Iets onverwachts, geloof ik, of het gezicht van iets, dat haar schrik inboezemde. Dien indruk kreeg ik tenminste en hij was zoo sterk, dat ik mij on willekeurig omwendde en achter mij keek, waar ik de aanleiding dacht te vinden. En ze was er ook." De aanleiding »Was bet binnenkomen van den Italiaan, die achter mij aan kwam. Dat hij de aanleiding was, daarvan ben ik zeker; hij heeft het mij duidelijk te verstaan gegeven, weliswaar niet met woorden, maar door den onmiskenbaar honend dreigenden blik, welken bij op haar richtte. Die blik was boos aardig, tergend, duivelsch en bewees klaar en duidelijk, dat er een geheim, misschien het geheim eener gemeenschappelijke schuld tusschen die twee bestaat." ♦Was dat alles riepen rechter en chef in één adem, terwijl zij zich in hunnen ijver, om meer te hooren, wat naar hem toebogen. ♦Voor het oogenblik ja. Maar ik was daardoor zoo opmerkzaam en nieuwsgierig geworden, dat ik den Italiaan scherp gadesloeg in de vorwachting, dat er nog wel meer zou volgen. Het duurde lang eer er nog iets kwam en ik ben inderdaad eerst zoopas aan het doel mijner waarnemingen gekomen". Verklaar u nader, als 't u belieft, zoo vlug mogelijk en zonder op vragen to wachten." ♦Het geschiedde op de volgende wijze, meneeren. Toen wij allen zaten, keek ik eens rond en kon onzen Italiaan eerst niet vioden. Eindelijk ontdekte ik, dat hij op een stoel was gaan zitten, welke wat op den achtergrond stond, misschien uit bedeesd heid, misschien om zich aan do oogen dor anderen te onttrekken, ik weet het niet. Hij zat in da scha duw naast ©en deur en wel de deur, welke naar omvang voor onze stad tusschen de Amsterdamscbe Juweliersvereeniging eenerzpds en den Diamant- bewerkersbond en religieuze zusterorgaDisatiesander- zijds' vond den 17en Februari plaats, tengevolge waarvan 6000 diamantbewerkers van den arbeid werden uitgesloten. Te treden in eeno uiteenzetting der aanleidende oorzaken tot deze groote uitsluiting kan, na de voor lichting van betrokken partijen, die reeds door middel van de pers tot het puUiek kwam, overbodig heeten. Evenwel dient hierbij gewezen op het o. i. be- teekenende feit, dat reeds vóór het uitbreken van het conflict de organisaties der werklieden aanboden de oplossing der geschilpunten te brengen in handen eener scheidsrechterlijke commissie, door partgen aan te wijzen, hetgeen door de werkgeversvereni ging werd verworpen. Getrouw aan bet standpunt eener scheidsrechter lijke uitspraak, werd het aanbod van Z. Ex. deö Minister van Bmnenl. Zak°n om bemiddelend en scheidsrechterlijk op te treden door de werklieden aanvaard, maar door de werkgevers verworpen. De nood onder een groote groep nijvere werk lieden is thans ontzettend. In normale omstandigheden is de werkloosheid in de diamantnijverheid in verhouding tot andere bedrijven grootergegevons daaromtrent kunnen eveneens als bekend worden ondersteld. Deze arbeidsstilstand beteekentellende en ont bering voor een 6000tal arbeiders met vrouwen en kinderen, dus voor een 25000tal personen. Hiervoor doen onderteekende Federaties een be roep op de offervaardigheid van het Nederlandsche Volk. Burgers van verschillend politiek- en godsdienstig inzicht steunen dit beroep. Onze Federaties hopen en vertrouwen dat het Nederlandsche Volk zal doen blijken, dat het niet toelaat dat zooveel stille ellende, zooveel nood onder een groote groep nijvere burgers ongelenigd blijft. Volk van Nederlund verricht nu een edel werk en steunt. Wat uwe motieven ook zijn mogen, helpt de el lende verzachten, brengt voedsel waar honger is, door uwe gewaardeerden steun De volgende personen van allerlei politieke rich ting te Amsterdam, alhoewel niet verantwoordelijk voor den inhoud van vorenstaand stuk en zich door hunne adbaesie geen partij stellend voor een der in strijd zijnde corporaties, verklaren gaarne een beroep te doen op de offervaardigheid van het Nederlandsche Volk om den nood, die onder dui zendtallen gezinnen heerscht, door geldelijken steun te helpen lenigen en zijn bereid gelden voor dit doel in ontvangst te nemen prof. dr. H. Bavinck, dr. C. F. J. Blooker, weih., dr. P. C. M. Bos, mr. Ph. Falkenburg, prof. mr. D. P. D. Fabius, gem.-lid, C. V. Gerritsen, gem.-lid, lid der Prov. Staten, mr. J. N. van Hall, wetb., mr. Th. Heems kerk, weth., W. Hovy, lid der Eerste Kamer, mr. D. Hüdig, mr. J. Hingst, ds. P. H. Hugenholtz Jr., dit vertrek leidt. Daardoor zat bij op eenigen af stand van de anderen, maar ik kon toch zijn oogen in 't afgezonderde hoekje zien glinsteren en ze waren altijd op haar, dat wil zeggen op do dame gericht, die gedurende den geheelen tijd naast mij zat. Spoedig daarop riept u, meneeren, ons den een na den ander hier binnen en ik en meneer Lafolsy waren de eersten. Toen ik weer in de andere ka mer kwam, keek d» Italiaan de dame nog altjjd aan, maar niet meer zoo strak en onafgebroken. Van tijd tot tijd werden zijn blikken gericht op een tafeltje in zijn nabijheid, hetwelk zóó stond, dat allen, welke deze kamer binnen wilden gaan, er dicht langs moesten. Dat hij daarvoor zjjn redenen moest hebben, begreep ik dadelijk, al kon ik deze dan ook niet onmiddellijk doorzien. Weldra echter kwam ik er achter. Op het tafeltje lag een tot een klein balletje ineengerold stukje papier en de Italiaan deed wanhopige pogingen om de aandacht der dame daarop te vestigen. Had er nog eenige twijfel bg mij bestaan, dan zcu die zijn verdwenen op bet oogenblik, dat do man hier binnen geroepen werd. Toen bij ons verliet, keerde hij zich om en wees met een flauw, maar toch zichtbare en duidelijke beweging van het hoofd, naar het papieren kogeltje. Nu was ik overtuigd, meneeren, dat dit een sluwe poging was om do dame met bet een of ander op de hoogte te brengen, en was ze erop ingegaan, ik zou u, de betrokken autoriteiten, daarmee dadeljjk in kennis hebben gesteld. Of ze niets beeft gemerkt, of dat het angst, gebrek aan wilskracht of een voudig een besliste weigering was om met den man iets uit te staan te hebben, bJjjve onuitge maakt, maar in elk geval heeft de dame bet papie ren kogeltje Diet genomeD, wat ze gemakkelijk bad kunnen doen, toen de beurt aan haar was om op weg naar u het tafeltje voorbij te gaan. Ik twijfel mr. H. Louis Israels, mr. J. Kalft' Jr., prof. H. H. Kuyper, Chr. R. Kouveld, lid der Prov. Staten, K. Kater, mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, A. S. Ondorwijzer, rabbijn, mr. B. J, Polenaar, dr. P. H Ritter, hoofdredacteur N. v. d. D., mr. J. B. Roelviok, gem.-lid, L. Serrurier, weth., mr. Th. Stuart, prof. mr. M. W. F. Treub, J. A. Tours, directeur >Ons Huis," ds. P. van Wijk Jr., J. D. Wijnkoop, rabbijD, Hendrik Wertheim, notaris. Nederlandsch-Indië. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seinde gisteren Overste Van Daalen vermeesterde stormenderhand de zwaar versterkte kampongs Tjane, Oeken en Tnengoob Do vijand liet 190 doodeD, 7 gevangenen, 1 lilla en 76 geweren in onze banden. Gewond werden de stafkapiteins Stalk eD De Boer kapitein De Graafj de luitenants Aukes en Velsing en 38 minderen, terwijl 7 minderen sneuvelden. Kerknieuws. Red. Hervormde kerk. Heinkenszand. Benoemd tot president kerk voogd alhier de beer lz. Hijter schout (abusiovelijk was vermeld, dat dbr. H. van Iwaarde tot zoodanig was benoemd deze is echter benoemd als kerk voogd). Men verzoekt ons mede te deelen, dat het nog niet zeker is, dat het nieuwe kerkorgel te Hoede- kenskerke a. s. Zondag wordt in gebruik genomen. Wel komt het deze week geheel klaar, doch de dsg van inwijding is nog niet vast bepaald. Onderwijs. 3 Mei. Geëx. 8 vr. cand. Geslaagd A M. Plijffer en A. J. Fouwer van Middelburg, C. S. Risseeuw van Retranchement, M. J. van Schaik en L. D. J. Steketee van Vlissingen. Rechtzaken. In het geschil tusschen den »Ned. Onder wijzersbond" en den Staat, der Nederlanden, over de vraag, of bet wachtgeld, toegekend op grond van art. 39 der wet op het lager onderwijs, ver valt door het vervullen eener tijdelijke betrekking, deed de kantonrechter te 's Gravenbage gisteren ochtend uitspraak. De kantonrechter beantwoordde deze vraag ontkennend, o. a. op grond dat art. 39 beperkt behoort te worden uitgelegd, en daarom een tijdelijke betrekking niet met de in dit art. be doelde betrekking mag worden gelijkgesteld het wachtgeld wordt geschorst, maar vervalt nietde onderwijzer, die na de waarneming der tijdelijke betrekking nog zonder vaste betrekking is, herkrijgt zijn recht op bet wachtgeld. De vordering werd daarom toegewezen en de Staat veroordeeld in do kosten. er niet aan, of het papier was daar voor haar neer gelegd en u zult wel van dezelfde meeuing zijn. Maar voor zulk een spel zijn er twee noodig en de dame wilde er geen deel aan hebben. Noch toen ze uit de kamer ging, noch toen ze er weer bin nentrad, heeft ze de mededeeling bij zich gestoken." Wat is daarvan dan geworden?" vroeg de chef in ademlooze spanning. »Ik heb bet papier bier." Bij dezo woorden opende menoer Devaux zijn hand en liet het kleine, tot een vast kogeltje samen- gerolde Btukje papier zi'n. Wanneer en hoe bent u in het bezit daarvan gekomen »Juist op het oogenblik, waarin ik geroepen werd om hier te verschijnen. Vóór dat oogenblik kon ik mij niot bewegen. Tk was immers om zoo te zeggen aan mijn stoel gebonden en had streng bevel ontvangen om mjj niet te verroeren." ♦Zeer juist. Uwe houding was bewonderenswaar dig. En nu, zeg ons wat bevat het papier Hebt u het al eens bekeken Heelemaal niet. Het is nog precies, zoo als ik het heb opgenomen. Wilt u het niet nemen en mij zeggen, wat het bevat, als u dat niet onbehoorlijk acht Iets geschrevens een mededeeling van den een of anderen aard, of ik moest mg zeer bedriegen," »Ja, hier is iets met potlood geschreven", z^i do chef, terwijl hij bet papier voorzichtig uit elkaar vouwde, waarna hij het den rechter overhandigde. Wees op uwe hoede", las deze hardop. ♦Vol strekt stilzwijgen. Als je mij verraadt, zul je ook verloren zjjn." Een langdurig stilzwijgen volgde, dat het eerst door den rechter werd verbroken. Wordt vei vol yd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1