1904. N#. 52. Dinsdag 3 Mei. 91sle jaargang. t Een Trein-Misdaad. GOESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feostdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, Afzonderlijke nommerB 5 eont. Inzending van advec*fentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave- COURANT. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regeis 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwolgks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1=10 regels f 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. HUP" Onze maandelijksche lijst der düonstregeling op Spoorwogen, Stoomboot-, Post-, Telegraaf- en Tramweg-diensten kon, door het niet-ontvaDgen van enkele opgaven, nog niet worden gereed gemaakt; ze zal echter ten spoedigste worden verzonden. GOES, 2 Mei 1904. De alphabetischo aanbeveling voor gemeente secretaris van Goes bestaat uit de heeren G. A. Hajeniussecretaris der gemeente Texel, en dr. M. E. van ae Werk te Amsterdam. Y~ Wij ontvingen het programma van de vruchten en bloemententoonstelling, die vanwege de Afd. »Gö8S en omstreken" van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in het a. s. najaar zal gehouden worden in de sociëteit V. O. V. alhier. De inzending en mededinging op deze tentoon stelling staat alieen vrij aan liefhebbers en kweekers, in de provincie Zeeland woonachtig, met uitsluitend eigen vruchten, bloemen on planten. De mededinging naar prijzen, uitgeloofd voor werktuigen om ziekten en schadelijke insecten te bestrijden, vruchten geleien, tuingereedschappen en verpakkingsmateriaal staat ook open voor inzenders buiten Zeeland. Er worden uitgeloofd 7 verguld zilveren, 30 zilveren en 45 bronzen medailles. Verder bevat het programma de bepalingen, waar aan do inzenders moeten voldoen en do aanwijzing der verschillende produkten en voorwerpen, waar voor prijzen worden uitgeloofd. In de op Zaterdag 30 April gehouden verga dering van afgevaardigden en personeele leden der Centr. Vrijz. kiesv. zijn, voor de verkiezing van 4 leden der Prov. Staten, tot definitieve candidaten gekozen dhrn. J. H. O. Dominions te Kruiningen, J. N. Elenbaas te Krabbendijke, W. Kakebeeke te Goes en P. Tazelaar te Kolijnsplaat. Allen hebben de candidatuur aangenomen. De commissaris der Koningin in Zeeland, heeft bepaald a. dat het jaarlijkseh onderzoek van de verlof gangers der militie te land in 1904 zal plaats hebben o. a. te GoesWoensdag 8 Juni 9 ureu voorin., voor do verofgangers, gevestigd te 's-Gravenpolder, 's-Heer Abtskerke. 's-Heer Arendskerko, Heinkens- zand, Kattendijke, Kloetingo en Wolphaartsdijk en 1 uur nam. voor de verlofgangers gevestigd te Goes te Krabbendijke, Maandag 13 Juni 103/^ uren voorin., voor de verlofgangers, gevestigd te Krab bendijke, Kruiningen, Rilland-Bath en Waarde te KapelleDonderdag 16 Juni Hl/4 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Kapelle, Schore en Womeldioge en 1 uur nam. voor de verlof gangers, gevestigd te Ierseke te WissenkerkeZaterdag 18 Juni IOI/2 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Üolijns- plaat, Kats, Kortgene en Wissenkerke; te EllewoutsdijkMaandag 27 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Baar- 15 FSÜILLETON DOOR ARTHUR GRIFFITHS. Het meerdere, hetwelk ze nog uit den conduc teur persten, was echter van weinig beteekenis. Met vele buigingen en in den allerjammerlijksten toestand, waarin zich een mensch bevindt, die lang zamerhand weer begint te herstellen van de uit werking van een sterk slaapmiddel, trad Groote, de conducteur binnen, maar hoe scherp men hem ook ondervroeg, hij had niets meer aan zijn eerste getuigenis toe te voegen. ï>Ge hebt met de kamenier aan het buffet in Laroche iets gedronken en later in den wagen hebt ge nog meer met haar gedronken of van haar te drinken aangenomen." »Neen, meneeren, dat is niet zoo. Dat kon ik nietze was immers in 't geheel niet in den wagen." »Dat weten wij beter. Ons kunt ge geen knollen voor citroenen verkoopen. Ge zijt ook de mede plichtige van hare meesteres, daaraan twijfel ik geen oogenblik." »Ik verklaar hiermede plechtig, dat ik aan de geheele zaak volkomen onschuldig ben. Ik kan mij niet herinneren, wat in Laroche en later is voor gevallen. Dat ik aan 't buffet heb gedronken, ont ken ik volstrekt niet. Ik kon mij volstrekt niet verklaren, waarom het bocht zoo akelig smaakte en waarom ik zoo vreeselijk slaperig was, toen ik in den wagen terugkwam." land, Borselon, Driewegen, Ellewoutsdijk, 's Heeron- hoek, Hoedekenskerke, Nisse, Oudelande en Ove- zande. De kommiezen te water 2e kl. ran Keulen te Hansweerd en J. Andrea te Bath zijn bevorderd tot kommies te water le klasse. Dhr. A. O. Kok van Bath is met 1 Mei aan gesteld tot arbeider bij de S. S. te 's Hertogenbosch. Geslaagd voor het examen van leerling ver pleegster te Bloomendaal Mej. M. W. E. Vogel en voor bot examen eerste gedeelte van het diploma dhr. M. Vogel Az., beiden van Rilland-Bath. De minister van marine heeft naar aanleiding van het adres der schippersvereenigiug »Schutte- vaer" om des winters in de Zeeuwscho stroomen de gewone tonnen te doen vervangen door zooge naamde paaltonnen, bericht, dat in bet najaar bij wijze van proef op enkele plaatsen in de vaarwaters op de Ooster-Schelde boeien van bijzonderen vorm zullen worden gelegd. Afwijzend is beschikt op het verzoek om de verst uitstekende voeten van kribben door geleidotonnen aan te geven. 's-Gravenpolder. De Gemeenteraad verga derde Vrijdagavond om de vereischte besluiten be treffende den burgerlijken stand te nemen. Besloten werd met 1 Januari 1905 drie ambtenaren te be noemen, van wie twee met alle werkzaamheden belast worden, terwijl de derde voor de huwelijken zal zorgen, als de beide anderen afwezig zijn. De bezoldiging werd bepaald op f 50. De Voor zitter meende, dat het niet opging art. 149 dei- gemeentewet, zooals het thans luidt, als iets geheel nieuws te beschouwen en uit de wijzigingen, die het ondergaan heeft, redenen to putten om de be zoldigingen op te voeren en de gemeenten te be zwaren. Hij was van oordeel, dat in kleine gemeenten, waar gemiddeld 25 gehoorton, 12 sterfgevallen en 7 huwelijken plaats hebben per jaar, eeno bezoldiging van f 50 voldoende is. De bezoldiging zal ten goede komen aan den ambtenaar, die de werkzaamheden verricht. In ver band met de aanstaande benoeming van den heer Primersdie secretaris-penningmeester van den Grooten armen is, welke betrekking onvereenigbaar is met die van ambtenaar, werd eene wijziging in het reglement voor het burgerlijk armbestuur in uitzicht gesteld. Nog werd vastgesteld, dat het bureau voor den burgerlijken stand geopend zal zijn Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag- voormiddags van 91, Dinsdags en Zaterdags des avonds van 7—8 en op Zon- en feestdagen van 89 uur 's morgens. Kolijnsplaat. Vrijdag 1.1. is van hier aan Z.Excell. don Minister van Biuneulaudsche Zaken een request gezonden, door 168 personen geteekend, met het verzoek om op den heer P. Tazelaar alhier, lid van den geraoenteraad en ontvang er-griffier van den Oud-Noord-Bevelandpoldor, bij do aanstaande »Go beweert dus dadelijk in slaap te zijn ge komen >Dat moet wel het geval zijn geweest, want ik weet niets van al hetgeen er voorgevallen is tot op het oogenblik, dat men mij wakker maakte." Mot onverzettelijke hardnekkigheid bleef de con ducteur bij deze voorstelling van de zaak en er was verder niets meer uit hem te krijgen. Thans had men alleen nog de beide Franschen in 't verhoor te nemen, en dat zjj als la&tsten over waren gebleven, was louter toeval. De eischen van het onderzoek hadden medegebracht, dat de anderen voor hen aan de beurt waren gekomen, maar deze beide geduldige en onderworpen heeren hadden daartegen niet luide geprotesteerd. Hoo verontwaar digd ze inwendig over het oponthoud ook mochten zijn, ze waren te verstandig om er tegen in verzet te komen, want ze wisten wel, dat elk bewijs van ontevredenheid slechts henzelven zou schaden. Dientengevolge waren ze thans, nu ze eindelijk opgeroepen werden, niet alleen volkomen geduldig, maar ze legden zelfs een grooten ijver aan den dag om het onderzoek allen noodigen steun te verleenen en zoo noodig ook uit eigen beweging inlichtingen te geven. De eerste, die werd binnengeroepen, was de oud ste van de twee, Anatole Lafolay, een echte kleine burger uit Parijs, dik en gemakzuchtig, zalvend sprekend en zeer onderdanig. Dat, wat hij mededeelde, stemde in alle hoofd punten overeen met hetgeen we reeds weten, maar de vragen, welke tot hem werden gericht, stonden toch onder den invlood van de hot laatst geconsta teerde feiten en de daarop gegronde vermoedens. Daarbij hield de rechter met groote handigheid het doel in het oogbewjjzen te verzamelen voor keuzo van een burgemeester voor deze gomeente in het bijzonder de aandacht te vestigen, als iemand, die li. i. om zijne positie en antecedenten voor die betrekking zeer geschikt is en als burgemeester vooi deze gemeente zeer gewenscht zou zijn. De onderteekonaars zijn allen mannelijke inwoners dezer gemeente, minstens 20 jaar oud, meerendeels hoofden van gezinnon en tot verschillenden rang en stand behoorende. In do Vrijdag 1.1. gehouden raadszitting werd besloten hot salaris van de vier aan te stellen ambtenaren van df»n burgerlijken stand op een totaal bedrag van 75 gulden te bepalen. De heer AI. Noordijke vond dozo som te gering. Kats. In de Vrijdag 1.1. gehouden raadsver gadering werd besloten drie ambtenaren van den burgerlijken stand aan te stellen op oen gezamenlijk salaris van 30 gulden. Nederlandsch-Indië. Bij het departement var. koloniën is ontvangen het volgende, van 29 April jl. gedagteekende tele gram, van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndië, betreffende do krijgsverrichtingen in Djambi Schuilplaats van sultan Taha aan den boven- Batan ghari overvallen. Taha sneuvelde. Identiteit vastgesteld. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 30 April 1904 zijn veroordeeld wegens Overb ed, leerplichtwetA. do IC. to Goes, A. M. te leraeke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.F. de P. te 's Heerenhoek, tot f2 b. s. 2 d. h. Jagen zonder verg.P. van H. te Philippine, tot f3 b. s. 2 d. h. Jagen zonder acte en verg.J. A. van O. te Oo- lijnsplaat, 2 maal f5 b. s. 2 maal 3 d. h., verb, vorkl. bevel uitl. geweer of f 2 s. 1 d. b.J. O. te Baarland, tot 2 maal f10 b. s. 2 maal 4 d. hM verb, verkl. bevel uitl. geweer of f 1 s. 1 d. h.J. W. te Ierseke, tot 2 maal f10 b. s. 2 maal 4 d. h., verb, verkl. geweer. Jagen zonder macht, en verg.M. V. to Colijnsplaat, tot 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h., verb, verkl. bevel uitl. geweer of f2 s. 1 d. h. P. van S. te Oudelaode, tot 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. b., verb, verkl. bevel uitl. geweer f 0,50 s. 1 d. h. Z-ch met geweer in veld bev. L. D. te Wissenkerke, tot f5 b. s. 3d. h., verb, verkl. geweer. Nzet beletten dat hond wild opspoortI. B. te Oude lande, tot f3 b. s. 2 d. b. Wild verv. in gesl. jachttijdJ. A. van O. te Co lijnsplaat, tot f5 b. s. 3 d. b., verb, verkl. bevel uitl. haas of f 1 s. 1 d. b.J. G. te Ierseke, tot f 10 b. s. 5 d. h., verb, verkl. bevel uitl. 2 hazen of f2 8. 2 d. h. Met strik wild bemacht. enz.P. II. te Schore, overleg en afspraken tusschen de reizigers, vooral ten opzichte van twee hunner, de beide vrouwen en over dit gewichtige punt kon Lafolaly inderdaad mededeelingen doen. De vraag, of hij gedurende de reis de kamenier 'bad gezien en gadegeslagen, beantwoordde bij zeer beslist bevestigend >Hebt u met haar gesproken?" »Ach neen, daartoe had ik geen gelegenheid. Bovendien had ze ook hare eigen vrienden ver trouwde vrienden, denk ik. Ik heb haar meer dan eens bij een van dezen in den hoek van den wagen zien staan." »En wie was dat »Ik geloof de Italiaan ik meen tenminste bepaald zijn kleeding te hebben herkend. Het gelaat heb ik niet gezien, want. dat was van mij afgekeerd naar het hare toe en zeer dicht daarbij, als ik het mag zeggen. »En ze stonden vertrouwelijk bij elkaar »Zo0 vertrouwelijk mogelijk. Het zou mij niet verwonderd hebben, wanneer natuurlijk, als ik me omgedraaid had hij hare roode lippen aan geraakt, even aangeraakt had. Het was zeker te vergeven geweest, neem me niet kwalijk, meneeren." x>Aha! Dus zoo vertrouwelijk waren ze met el kaar Kijk eens aan En schonk zo slechts hem gunstbewijzen Is er geen ander bij haar gekomen om haar het hof te maken, nu, u begrjjpt me immers wel »Ik heb haar ook met den conducteur gezien, maar alleen in Laroche. Neen, de Italiaan was hot, die haar voornamelijk gezelschap hield." Heeft nog iemand anders deze verliefddoenerij opgemerkt? Wat dunkt u »Wel mogelijk; ze waren er volstrekt niet ge- tot 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h., bevel verniet, strik. Zich met strik in veld bevind enz.J. J. K. te Kapelle, tot f 3 b. s. 2 d. h., bevel verniet, strik. NachtrumoerJ. O. te Baarland, tot f 5 b. s. 3 d. h. Vee laten loopen op eens anders grond: J. B. te Nisse en J. van O. te Driewegen, ieder tot f 3 b. s. 2 d. b. Loopen over grond met verb, toegang: A. K. te Catz, tot fl b. s. 1 d. h. Sterk, drank toed. zond. verg.M. M. te Krui ningen, tot f20 b. s. 10 d. h. Poging doen om in beweging zijnden trein te stappen M. F. te Kapelle, tot f2 b. s. 2 d. b. Boksbeugel dragen op openb. wegM. J. W. te Borsele, tot f3 b. s. 2 d. h. Herberg te laat open houden8, de V. te Krui ningen, tot f3 b. s. 2 d. h. Zich te laat bevind, in herbergI. O. te Krui ningen, tot f3 b, s. 2 d. h. Mestvaalt hebben in bebouwde komA. B. te Bans- weerd, tot f3 b. s. 2 d. b. Vuilnis op straat werpenT. M. te KolijnBplaat, tot f 1 b. s. 1 d. h. Te zwaren last vervoerenJ. M. te Kruiningen, P. van Z. en P. S. te Kapelle, ieder tot f3 b. s. 2 d. h.I. van der B. te Goes, tot f2 b. s. 2d. h.P. R en J. V. te Ierseke, ieder tot f3 b. s. 2 d. b. Als geleider van voertuig niet bestendig daarbij blijvenJ. R. te Goes, tot f2 b. s. 2 d. h. Schelde bev. zond. consentG. D. te Ierseke, J. van O., M. M., C. J. K., P. C. de J., J. M. te Wemeldinge, ieder tot f 1 b. 5. lib.; Pb. P., M. H., J. P. te Ierseko, ieder tot f2 b. 8-2 d. h. T. M. van de V. en J. van O. te Ierseke, ieder tot f2 b. s. 2 d. b. Schelde bev. zond. verg.: G. D. to Ierseke tot f3 b. s. 3 d. b. Schelpvisch rapen aan waterk. dijk J. C. v. H. te Goes, tot f 2 b. 8. 2 d. h. '5 Nachts in vaarwater liggen zond. lichtJ. G. te Hansweerd en O. H. te Krabbendijke, ieder tot f2 b. s. 2 d. b. Fietsen zonder bel of hoornM. P., F. de J. te Ierseke, J. Z. te Kapelle, B. op 't H. te Axel, G. M. T. te Kattendijke, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Fietsen zond. lichtA. B., F. B. en P. S. te Kapelle, J. M. te 's-Heerenhoek, A. F. te Rilland-Bath, J. L. en W. K. te Wemeldinge, H. de B. te Krabbendjjke, J. de V. te Kattendijke, ieder tot f 1 b. s 1 d. b. Dronkenschap: P. W. te Wemeldinge, tot f 2 b. s. 2d. b. S. B. te Kortgene, tot f 3 b. s. 2 d. h. Idem bij le herh.J. C. v. H. te Goes, tot f 15 b d. 3 d. b. Vrijgesproken werden H. B. te Goes, beklaagd van overtred. leerplichtwetC. J. B. te Rilland-Bath en J. de P. te 's-Heer Abtskerke, beiden beklaagd van overtred, jachtwet. Ontslagen van rechtsv.J. E. te Ierseke, beklaagd van overtred. Scheldereglement. Voorts werd bekrachtigd het verstek vonnis dd. 23 Januari 1904 waarbij J. K. te Hansweerd wegens jachtdelict werd veroordeeld tot 2 maal f3 b. s. 2 heim mee, het moest ieder opvallen." »Ook hare meesteres beeft het bemerkt »Dat wil ik niet zeggen. Ik heb gedurende de reis zeer weinig van die dame gezien." Nadat bij nog eenige vragen, meest van persoon lijken aard, betreffende zijn vertrek, zijn zaak en den waarschijnlijken duar van zijn verblijf in Parijs gedurende de eerstvolgende weken had beantwoord, kreeg mijnheer Laloloy verlof om heen te gaan. Het verhoor van den jongsten Frauschman, een flinke, jonge man van een aangenaam, innemend uiterlijk, met levendige, nieuwsgierige oogen, liep in dezelfde richting en bevestigde de verklaringen van Lafolay in haien geheeleD omvang maar meneer Jules Devaux had ook nog wat nieuws, iets dat verrassend werkte en op de gravin betrekking had. Toen hem gevraagd werd, of bii haar had gezien of met haar had gesproken, schudde hij bet hoofd. >Neen, ze hield zich geheel afgezonderd zei hij. »Ik heb baar slechts weinig, bijna in 't geheel niet gezien, uitgezonderd in Modane. Ze bloef in hare eigen afdeeling." »Waar zij hare vrienden ontving?" >0, zonder eenigen twijfel. De Engelschen hebben haar beiden bezocht, de Italiaan nooit." »De Italiaan Moeten we daaruit opmaken, dat ze met den Italiaan bekend was?" »Dat wilde ik inderdaad te kennen geven er was trouwens gedurende de reis niets van te be speuren. Tusschen Rome en Parijs kon niemand vermoeden, dat ze elkander kenden. Eerst later, heden morgen, ben ik tot de overtuiging gekomen dat er een geheime afspraak tusschen de twee moest bestaan. {Wordt vervoJgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1