1904. N".48. Zaterdag 23 April. 91s"1 jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. FEUXLL1TÖM, Een Trein-Misdaad. GOESCHE De uitgav» dezer Courant geschiedt baandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 3„25c Afzonderlpke nommers 5 eent. Inzending van advertentie» vóot* 2 uren op dien dag der uitgave- COURANT. De prgs der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 oent, eiken regel moer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjfl slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichte» en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Nabetrachting over den Gemeenteraad. De keuze, Dinsdag door den Gemeenteraad gedaan bij het benoemen van een wethouder, schijnt ons toe een goede te zijn geweest. Het is nu maar te hopen, dat de heer v. d. Bout, buiten zijne uren in dienst van het Rijk, tijd genoeg zal weten te vinden, om de belangen van de Gemeente te behar tigen in zijn nieuw ambt, want er wordt van do wethouders tegenwoordig meer gevergd dan vroeger. De werkkracht die de heer v. d. Bout bezit mag echter doen vorwachten, dat dit hem niet te zwaar zal vallen. Het benoemen der leden in verschillende com missies liep vlot van stapelzoo vlot, dat men heelemaal vergeten heeft een voorzitter der finan- cieeie commissie aan te wijzen een fout, die ge lukkig niet onherstelbaar is. Het uitgebreidste punt van de agenda, het eenige waarover gediscussieerd werd, was het voorstel der Gascommissie. De a.-r. leden wilden van deze ge legenheid gebruik maken om voor de ingezetenen kookgas tegen lageren prijs dau lichtgas bedingen. Zij maakten hunne stem aan het voorstel hiervan afhankelijk. Ook wij zijn voorstanders van het systeem om kookgas en gas voor drijfkracht voor lagereD prijs verkrijgbaar te stellen dan gas voor verlichting en naar we meenen te hebben bespeurd zijn er ook ouder de Raadsleden, dio hier vóór zijn, maar dat men, omdat zulks niet terstond wordt toegestaan, eenvoudig tegen het geheeie voorstel stemt, is ons te kras. Verstandiger lijkt het ons, zooals do hoer Pilaar voorstelde, het denkbeeld aan de Gascommissie ter overweging aan te bieden. Trouwens de heer v. d. Leeuw heeft gezegd, dat het denkbeeld om ook kookgas te leveren bij de Commissie steeds heeft voorgezetendus als het kaD, zal het wel geschieden ook De gemeente toch, heeft in de gasfabriek niet haar kapitaal gestoken met het doel om winst te maken en de gasindustrie behoeft niet te dienen om de gemeentebegrooting te doen sluiten. Dat is juist een groot voordeel van eigen beheer boven concessie, dat bovenal eene exploitatie wordt beoogd, welke meer nog lot en ook letten kan op het belang van het publiek, dan op de finantieele resultaten, welke laatste voor een particulieren ondernemer hoofdzaak zijn en ook moeten zijn. Maar om nu maar terstond kookgas tegen ver minderden prijs te geven, terwijl men bijna zeker weet, dat bezwaren vau technischen en finantieelen aard in den weg staan, zou geen getuigenis afleggen van verstandig beheer. XI door ARTHUR GRIFFITHS. Hierop werd Ripaldo weer binnengeroepen. ïWe willen van uwe diensten gebruik maken, meneer," werd hem gezegd, ♦en go kunt uwe na sporingen dadelijk beginnen. In welke richting wilt ge 't eerst zoeken Waarheen is bare meesteres gegaan ♦floe weet ge, dat ze vertrokken is Wel, ze is immers niet meer buiten bij ons. Hebt u haar in hechtenis genomen of wat is er gebeurd Neen, ze is nog op vrije voeten, maar we houden haar in 't oog. Ze is naar haar hotel gegaan, hotel Madagascar, dicht bij do groote boulevards." Dan zal ik daar hot eerst naar do kamenier zoeken. Zonder twijfel is ze eerder dan hare meesteres daar heen gegaan, of zal er kort na deze komen." »Ge zoudt u daar natuurlijk niet bekend moeten maken, want anders konden de twee u wel door de vingers glippen. Ge hebt geen recht om haar in hechtenis te nemen, tenminste in Frankrijk niet." ♦Ik zal mijn voorzorgsmaatregelen nemen en zoo noodig altijd de politie om bijstand vragen." ♦Juist, dat zou handelen zijn volgens de voorschrif ten. Maar daarbij zoudt ge kostbaren tijd kunnen verliezen en dat moeten we voorkomen. Daarom zullen wij u een van onze eigen manschappen meegeven om u bij uw werk te helpen." ♦Zeker, als u dat wenscht, het zal in tik geval het beste zijn," stemde de Italiaan bereidwillig toe, maar een opmerkzaam* tothoorder zou uit den toon van zijn stem hebben opgemerkt, dat het voorstel hem niet recht behaagde. ♦Dan zal ik Block roepen," sprak de commissaris, en de tweede detective-inspecteur verscheen om Ook had de heer Dekker een meer stellige ver zekering willen hebben, dat de gasprijs niet naar de hoogte zou gaan. Ja, die zouden wij, en ieder mot ons, ook wel gaarne willen hebben, maar de gascommissie is wel zoo verstandig geweest die niet te geven. Het is al wel, dat zij niet in voor uitzicht heeft gesteld, dat wij gevaar loopen den gasprijs verhoogd ie zien, zooals in de laatste jaren reeds bij eenige gemeentefabrieken is voorgekomen, en waarop in de toekomst, bij de onzekere sociale toestanden, die de kolenprijzen beheerschen, onge twijfeld evenveel kans bestaat als op verlagirig. De heer V. d. Leeuw heeft den heer Dekker heel aardig g-antwoord op de motieven, dia deze laatste aanvoerde voor het benoomon van een gasdirecteur uit eene plaats iets grooter dan Goes, om te advi- seeren in zake de uitbreiding der gasfabriek. Dat was het vroolijke moment in deze zitting. Wij begrijpen trouwens de bezwaren van den heer Dekker niet. Deze uitbreiding behoeft hem toch werkelijk niet te hebben overrompeld. Reeds bij de indiening dor rekening over 1903 en de begrooting voor 1904 van de Gasfabriek hoeft do gascommissie, de aandacht vestigende op den toenemenden bloei der fabriek, gezegd »ook ten deze geldt het, dat zij dreigt gebukt te gaan onder haar succes, in zoover dat die snolle toeneming van bloei spoediger dan aanvankelijk te verwachten was, verdere uit breiding noodzakelijk zal maken." Eene bestrijding van het voorstel, als in deze zitting geschiedde door do drie a. r. loden, heeft dan ook op ons den indruk gemaakt van het willen voeren van oppositie. Dat is jammer in het algemeen en kan gevaarlijk worden voor de hoeren zelf. Want als voortaan zelfs in zaken als gasproductie rechts en links tegenover elkaar moeten staan, dan loopt de rechterzijde gevaar bij eventueele voorstellen van haar kant eene aaneengesloten linkerzijde tegen over zich te vinden. En dan heeft zij zelve het voorbeeld gegeven. Vijandschap tegen den Christus. Zooals onze lezers weten, hebben er in de jongst- gehouden Raadsvergadering verkiezingen plaats gehad van leden in verschillende commissies. Dat was noodig geworden, doordat de twee afgetreden raadsleden deel uitmaakten vau die commissios en er dus vacatures waren ontstaan. De Raadsleden hebben die plaatsen aangevuld met andere liberale leden. Waarom Uit vijandschap tegen den Christus. Stel u gerust, vriendelijke lezer, die ons reeds den raad wilt geven ons met koud water te laten behandelende gevolgtrekking is niet van ons, maar van een der redacteuren van de Zeeuw. De redactie van de Zeeuw schijnt uitgebreid met een vier- zijn orders in ontvangst te nemen. Block was een dik, gedrongen mannetje, met een figuur als een ton, wat door de korte jas, welke hij droeg, nog meer opviel. Zij kleine varkensoog jes lagen diep in zijn vet gezicht en zijn zeer gevulde wangen hingen hem over zijn liggende boord. ♦Deze meneer," vervolgde de commissaris, terwijl hij op Ripaldi wees, »is een beambte van de Ita- liaansche politie uit Rome, die ons vriendschap pelijk zijn diensten heeft aangeboden. Ge moet hem allereerst naar het hotel Madagascar vergezellen en u in verbinding stellen met Gilapand, die zich voor dienstzaken daar bevindt." Zou het niet voldoende zijn, wanneer ik kennis maakte met Galipand?" sloeg de Italiaan voor. »Ik heb hem hier gezien en zou hem wel her kennen." ♦Dat is toch niet zoo zeker, want hij kan zijn uiterlijk hebben veranderd. Bovendien is hem de laatste wending in het onderzoek onbekend en bij zon u met wantrouwen kunnen bejegenen." Maar als u me dan eens een paar regels voor hem meegaaft ♦Neen, we achten het beter Block mee te doen gaan," antwoordde de commissaris kort en beslist. De hardnekkigheid van Ripaldi mishaagde hem en hij keek zijn collega's aaD, alsof hij hunne toestem ming wilde vragen om een verandering te brengen in de opdracht, welke den Italiaan was gegeveD. Misschien was bet verstandiger hem nog vast te houden. ♦Ik heb dit voorstel alleen maar ter wille van de eenvoudigheid gedaan," haastte Ripaldi zich te zeg gen. ♦Natuurlijk ben ik in uwe macht, en als ik de vrouw niet in het hotel Madagascar vind, moet ik ergens anders naar haar zoeken. In dit geval zou meneer Block o, dank u mg een zeer te waarde ren hulp zijn." Deze woorden herstelden bet geschokte vertrou wen weer on weinige minuten later verlieten de beide detectives, welke de vrijmetselarij van een zelf- starhet zal een generaal zijn, die aan het woord iseen generaal heeft vier sterren. Deze vierstar dan zegt, dat met het heengaan van de heeren Qehtman en Ramondt het fanatisme en excluvismo bedoeld zal zijn het exclusivisme aan het roer schijnt te zijn gekomen. Vervolgens wordt het beiden genoemden heeren als een verdienste aangerekend, »dat zij, zij het ook wel wat laat, het leven en laten leven op staat kundig gebied in toepassing brachten" en meent de schrijver, dat door hun invloed enkele plaatsen in de commissiün door een antirevolutionair werden bezet. Die tijd schijnt thans uit te zijn" zegt hij. De oud liberale figuren gaan voor de vrijzinnig demo cratische plaats maken. De gascommissie en de financiëele commissie blijven liberaal en de antirevolutionaire leden mogen toezien. Geen enkele stem schijnt van libe rale zijde op hen te zijn uitgebracht. Hier is de invloed van de vrees. Herhaaldelijk toch wordt er op gewezen, dat er te Goes zooveel Christelijke mannen van invloed komen daartegen gaat men zich wapenen." En dan volgen de merkwaardige woorden ♦In den diepsten grond is dit bij deze overigens humane menschen, leden van den Raad en leiders bij verkiezingen, niets anders dan vijandschap tegen den Christus." In do eerste plaats zouden wij viorstar willen raden de bovengenoemde afgetreden raadsleden eens te gaan interviewen en do resultaten daar vau in de Zeeuw te willen meéleelen vermoedelijk zal hij dan zijn oordeel wel wat wijzigen. Verder spreekt vierstar van exclusivisme. Als een minister der Kroon, bij gelegenheid eener bijeen komst van a.-reen telegram zendt, waarin hij do hoop uitspreekt, dat ook het laatste bolwerk in Zee land moge gewonnen worden voor de a.-r. partij als de a.-r. meerderheid in de Kamer bij het op maken van eene nominatie voor den Hoogen Raad uitsluitend en alleen naar richting vraagt en ter wille daarvan aan alle andere overwegingen het zwijgen oplegt, dan wordt de tegenpartij, als zij daarop aanmerking maakt, gescholden spijkers op laag water te zoeken. Maar als men in eene plaats als Goes, waar de meerderheid, zooals bg jö^gst0 Raadsverkiezing is gebleken, zoo overwegend libe raal is, in de plaats van twee liberale commissie leden weer twee liberalen benoemt, dan komen anti-revolutionairen als vierstar en de zgnoD inkt te kort om de ongerechtigheden der liberalen ten aanschouwe van de goedgeloovige kiezers te kastijden. En wat dat commissie-lidmaatschap betreft dat is waarlijk niet iets om naar te hunkeren. Zulke baantjes geven veel moeite, veel zorg en heel weinig dank. We herinneren oes ook nog heel goed, dat de beroep reeds tot uifstekeude vrienden had ge maakt, in een gesloten vigelnnte hot station. Wien zullen we nu in verhoor nemen vroeg de rechter. Den onuitstaanbaren Eügelschen officier, als u het goedvindt, meneer de rechter van instructie," antwoordde de commissarisdeze vuur- en ijzer vreter met zijn brutale kazernemanitren. Ik brand van verlangen om hem eens onder handen te nemen, want hij heeft mij belachelijk gemaak en mij spottend onwetendheid verweten. Nu, dat zal wel in orde komen, dat zal in orde komen." Dus wilt u hem zelf verhooren Goed, laat hem komen". Toen sir Charles Collinghara binnentrad, maakte hg een koele, stijve buiging, welke alle drie do beamb ten tegelijk gold, en wachtte 'n oogenblik. ♦Ik zal wel kunnen gaan zitten", zei hij toen zoo beleefd mogelijk, toen hij zag, dat hem geen stoel werd aangeboden. »Neem me niet kwalijkNatuurlijk, neem als 'tu belieft plaats", antwoordde de rechter haastig en bljjkbaar eenigszins beschaamd. ♦O, dank u Hebt u er iets tegen Mag ik u er een aanbieden vervolgde de generaal, ter wijl hij een zilveren sigarendoos uit den zak haalde en die den beambten beleefd aanbood. Wij rooken niet in dieDst", antwoordde de com missaris grof, ♦en evenmin is het rooken voor de rechters geoorloofd". »Nu, nu, ik wilde volstrekt niet. tekortschieten in eerbied, maar ik kan dit hier niet als rechtbank beschouwen en zal de vrijheid nemen een paar trekjes to doen. Misschien helpt mij dat do kalmte des gemoeds bewaren". Oogenschijnljjk maakte hij zich vroolgk over hen. Van het driftige en opstuivende, waarmee hij even te voren als verdediger der gravin was opgetreden, was geen spoor meer aanwezig, en bij was vol komen neen onbeschaamd bedaard en kalm. ♦U noemt u generaal Collingham vervolgde bet vorig jaar een der a.-r. raadsleden verzocht niet voor «en bepaald commissie-lidmaatschap in aan merking te komeD. Vrgzinnig-demoeratisch zijn de leden, die doze verkiezingen hebben bewerkstelligd, zegt de schrij ver in de Zeeuw. Wo gelooven, dat velen onzer Raadsleden Diet tot die partij behooren en toch hebben zo tot de benoemingen meögewerkt.. Ten slotte haalt hij den Christus, die daarvoor voor hem veel te hoog en te heilig moest zijn, in het debat. Wij hobben daaromtrent maar éene vraag te doen. Zou het van het standpunt van vierstar niet beter zijn het oordeel, wie al en wie niet vijandig zjjn a&n Christus, aan Christus zelf over te laten Dat zou stellig getuigenis afleggen van minder geestelijken hoogmoed. Voorloopig kunnen wij de Zeeuw met de aan winst van dezen generaal geen geluk wenschen. GOES, 22 April 1904. Rilland-Bath. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad was alleen af wezig dhr. De Jagermet kennisgeving. De vol gende missievcs van Ged. Staten, alle door dit college goedgekeurd, werden medegedeeld Onder- handsche verhuring der voormalige ondorwijzers- woning, kohier H. omslag, wijziging begrooting 1903. onvoorz. uitg. 1903, begrooting 1904. Tot dekking van de kosten havenverbetrring te Bath deden nu burg. en weth. een voorstel om over te gaan tot een leening groot f3000 a 4 Vs pet. hoog stens, aflossing in een tijdsverloop van 30 jaar. Na eenige discussie werd dit met algern. stemmen aangenomen. Tot leden van 't stembureau voor de verkiezing van leden der Prov. Staten werden gekozen de hb. V. d. Werff en De Jageren tot plaatsvervangende leden de hb. Griep en Butijn en tot lid bp de opening der stembus dhr. J. Blok. Omtrent een ontwerp-verordeniDg, bedoeld bij art. 1 Woningwet werd besloten eenige exempl. te laten- drukken en later deze verordening te behandelen. Ten slotte werd n^g behandeld de regelÏDg van den burger lijken stand. Voor huwelijksvoltrekkingen werd de Donderdag vastgesteld 's nam. van 1 Va3 i/3 uur. Voor geboorteaangiften enz. iedere werkdag van vm. 10 u. tot Dm. 1 u.op Zon- en Christelijke feestdagen van 1 u. tot 1 ifo u. Do bezoldiging der ambtenaren zal zijn f40, f 100 en f 10samen f 50 hooger dan thans. Op de advertentie voor levering van grint was geen aanbieding ingekomen. Zoo op een tweede oproeping geen goed resultaat volgt, zal getracht worden onderhands te besteden. Op 4 Mei a. s. zal schouwing der wegen plaats hebben. de commissaris. ♦Ik noem mg niet zooik ben de generaal sir Charles Collingham, van het Engelsche leger." ♦Gepensioneerd ♦Neen, ik ben nog in dienst." ♦Deze inlichtingen moeten onderzocht worden." ♦Precies zooals u wilt. U hebt toch reeds een boodschap naar hot Britsche gezantschap gezonden ♦Ja, maar er is niemand gekomen," antwoordde de commissaris op minachtenden toon. Waarom vraagt u me dan, als u mo niet ge looft Het is mjjn plicht u te vragen en de uwe te antwoorden. Wanneer u het weigert, ontbreekt het ons niet aan middelen ora u te dwingen. U wordt verdacht aan een verschrikkelijke misdaad mede plichtig te zijn en uwe hetle houding is is berispelijk onwaardig seban Bedaard, bedaard, mijn waarde heer collega", viel do rechter hem in de rede. ♦Als u het toestaat, zal ik vervolgen. En u, meneer de generaal bent zeker niet voornemens ons onze taak moeilgker te maken of de uitvoering ervan te verhinderen Wij vertegenwoordigen de wetten van dit land." Heb ik dat misschien gedaan, meneer de rechter?" vroeg de generaal zoo beleefd mogelgk en wierp zgn half uitgerookte sigarette weg. Neen, neen, dat wilde ik ook volstrekt niet zeggen, en ik verzoek u alleen u als een respec tabel heer in onze positie te willen indenken en ons naar uwe boste krachten te helpen." ♦Daartoe ben ik volkomen bereid. Als er een misverstand tusscben ons beeft bestaan, heb ik daar toe stellig geen aanleiding gegeven, maar die kleine meneer daar." Bg deze woorden wees de generaal met een tame lijk minachtend gebaar op Flocon, wat bijna aan leiding tot een nieuwe scène had gegeven. ♦Ocb, wjj willen dat laten rusten en tot de zaak komen." {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1