J 904. N°. 45. Zaterdag 16 April 91sl" jaargang. s FEUILLETON Een Trein-Misdaad. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pr#B per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes. 1,25. Afzcnderlgke nommers 5 cent. Inzending van adves*tent5ën vóór 2 nren op den dag dep uiftgave. De prps der gewone advortentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel ineer 10 ct. 3$ directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfdo advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om on vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Het Tarief-Ontwerp. ii. In bot vorig artikeltje over dit ontwerp zeiden we aan bet slot, bet te bejammeren, dat er geen lichaam was, dat de breede schaar van gebruikers omvat, waardoor deze bonden protesteeren tegen het ontwerp. Want dat zg bet zijn, die vooral in bet gedrang komen, hopen we bieronder aan te toonen. Een zeer duidelijk voorbeeld gaf onlangs bet Volks- Weekblad, het orgaan van de vereeniging Arbeidersbelang", een blad, dat verdient in wijden kring te worden gelezen. Het nam als voorbeeld steenen, de gewone raetselsteenen, waaruit onze woonhuizen zijn gebouwd. Tot nog toe kwamen die van buitenaf vrij in, er werd geen belasting van geheven. Wat gebeurde nu De Belgische steen fabrikanten verzonden groote hoeveelheden naar Nederland. Voor ome steenfabrikanton was dat na tuurlijk niet aangenaam hun prijzen zeiden ze werden erg gedrukt door die Belgische con- curentie. Maar wat beteekende dat eigenlijk Dat beteekende, dat ze met eon heel matig winstje tevreden moesten zijn dat ze zoo goedkoop mogelijk moesten verkoopen, want, als zo te duur werden, kaapte de Belg hun do bestellingen voor don neus weg door met een lageren prijs genoegen te nemen. Het gevolg was dus, dat alle Nederlanders, die in huizen van steen wonen en er belang bij hebben, dat de grondstoffen voor de huizen goedkoop zijn, omdat zij dan niet te duur behoeven te bouwen, of een lagere huur kunnen betalen, dat zij de steenen zoo goedkoop mogeljjk kipgen konden. Het is dus de strijd tusscben den verbruiker en den voortbrenger de verbruiker wil zoo goedkoop mo gelijk koopen en de voortbrenger wil zoo duur mogelijk verkoopen. Maar nu wordt er een recht geheven van de steenon. Wat zal daarvan het gevolg zijn Als de Belgische fabrikant na bet in werking treden der nieuwe tariofwet steenen naar Nederland wil zenden, zal hij daarvoor aan de grenzen oen zekere som moeten betalen. Natuurlijk zal dat hem onaangenaam zijn, want het maakt zijn steenen in Nederland duurder. Nu zal de Belgische fabrikant aldus redeneeren In Nederland is voor mij het vet van den ketel ik moet daar invoerrechten betalen mijn prijs met die gebeele som te verhoogen gaat niet aan, want dan worden mijn steenen duurder dan die van mijn Nederlandsche concurrenten verhoog ik den prijs voor een deel, dan moet ik do rest zelf bijpassen en dat gaat ook al niet, dan verdien ik er niet genoeg aan, dus zend ik geen steenen meer naar Nederlandik zoek een ander land op om mijn steenen heen te zenden. Dit is dunkt ons een zeer duidelijk voorbeeld. Er is keus tusscben drie mogelij kb eden, wanneer door ARTHUR GRIFFITHS. Toen de rechter met zijn verhoor gekomen was tot de geschiedenis van het fleschje, zweeg hij even en zag zijn collega's met voldoening aan. Daarop hernam hij ï>De zaak ziet er zeer slecht uit voor deze dame, maar voor ik verder ga met mijn onderzoek wil ik den wagen gaan zien." Zich tot de gravin wendende, zeide hij »U zult wel zoo goed willen zijn, hier zoo lang te wachten. Het zal wel niet lang duren." »En daarna vroeg de gravin. >0, daarnaWie weet was het raadselachtige antwoord. »De zaak ligt toch nog zeer in het donker," hernam de rechter, toen hij zich met Flocon naar den wagen begaf. In dien we maar konden bewijzen, dat de kant en de loovertjes van haar afkomstig zijn." »Dat is gemakkelijk genoeg, voor dergelijke onderzoekingen is hier een vrouw aangesteld." »Dat zou toch een beleedigende maatregel zijn, want zij is een voorname dame." »Voorname dames, die een misdaad begaan, kunnen niet verwachten, dat ze met glacé-handschoenen worden aangevat." »Ze is een Engelsche, of heeft tenminste familie in Engeland, buitendien is zij van adel. Ik weet werkelijk niet, of we daartoe moeten overgaan. Gesteld eens, dat wij ons vergisten Dat bon aan leiding geven tot allerlei onaangenaamheden. Er ligt den prefect zeer veel aan gelegen, internationale van buitenlandscbe waren een belasting aan de grenzen wordt geheven of die belasting zal geheel worden betaald door den buitenlandschen fabrikant öf die belasting wordt maar voor een deel door den buitenlandschen fabrikant betaald óf de buitenland scbe fabrikant betaalt die belasting in H geheel niet'. Als hij die geheel betaalt, dan wil dat dus zeggen, dat hij den prijs van zijn waren in Nederland niet verhoogthij verkoopt dan hier oven goedkoop als vroeger en neemt dus die belasting van zijn winst. Als hij zulks doet, is de zaak onverschillig voor de Nederlandsche verbru kersmaar dan is dat wel een teleurstelling voor de Nederlandsche fabri kanten, want die hoopten natuurlijk dat hun buiton- iandsche concurrent hier duurder zou gaan ver koopen, dan hadden ook zij hun prijs wat kunnen opzetten. En dus als het buitenlandscbe goed in Nederland niet duurder wordt., dan kan het inland- sche fabrikaat ook niet duurder worden gemaakt, maar dan wordt ook niet de Nederlandsche nijver heid beschermd, zooals toch de bedoeling was. Want, men moge honderdmaal zoggen, het tarief is niet protectionistisch het is dat wel, zooals wij ook reeds vroeger zeiden. Do minister Harte heeft trouwens zelf erkend, dat hij door deze tariefwot wilde medewerken »tot ontwikkeling van de vader- landscho nijverheid." Nu de tweede mogelijkheid de buitenlander be taalt de belasting voor een deel. Dan zal hij, om eecs iets te noemen voor waren, die vroeger hier 10 gulden kostten, nu f 10,50 vragen, wanDeer bij een recht van 10 procent moet geven. Maar dan vraagt do Nederlandsche fabrikant f 10,40, dan blijft hg nog precies beneden don prijs van zijn concurrent. Wie betaalt nu het gelag De verbruiker. Die kon vroeger voor f 10 krijgen, waar hij nu f 10,40 voor moet geven. Erger nog is voor den verbruiker het derde ge val Als do buitenlander vroeger voor f 10 verkocht en er komt f 1 belasting op, dan zegt bij nu moet ik voortaan 11 gulden maken. Goed zoo, antwoordt zijn Nederlandsche concurrent, dan vraag ik f 10,90. En do verbruiker betaalt dus nu 90 cent meer dan vroeger. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat de Nederlandsche industrie door verhoogde tarieven niet wordt be schermd, maar vooral dat de verbruiker er het kind van de rekening door wordt. Gij vooral, minder gegoeden, onthoudt dit ea herinnert het u bij verkiezingen. GOES, 15 April 1904. In de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Goes van den »Christ. Nation. Werkmb werd door den penningmeester het driemaar.delijksch verslag uitgebracht. Voor de afdoeling was ont vangen f38,51, uitgegoven f26,36, goed slot f 12,15. Voor het ziekenfonds ontvangen f 114,80, uitgege ven f224, alzoo een tekort van f 109,20. Aan de verwikkelingen te vermijden." Terwijl hij dit zeide, nam hij een vergrootglas uit zijn zak en onderzocht de kant, die nog altijd op dezelfde plaats zat. »Fijne kant, geloof ik. Wat dunkt u ervan, Flocon Misschien hebt gij er meer verstand van." sFijn werk. Ik geloof, dat het Valenciennes is het zal aan een onderrok gezeten hebben." Beaumont lo Hardi gaf nu, ofschoon met tegen zin, zijn toestemming tot het onderzoek van de kleeding van de gravin. Tegen dit onderzoek ver zette de gravin zich eerst, maar te vergeefs na tuurlijk. Wat had ze er ook tegen kunnen doen Gevangen en zonder eonigen bijstand viel aan tegenstand niet langer te denken, des te minder, toen haar onverholen werd gezegd, dat men ge weld zou gebruiken, wanneer zjj zich er niet in schikte. Haar bleef dus niets anders over, dan te gehoorzamen. Moeder Fontaine, zooals de vrouw genoemd werd, die met het onderzoek was belast, was een dikke, oudo vrouw met een afstootend leelijk gezicht, een gomeene, opdringende manier van spreken en een brutale vertrouwelijkheid. Men bad haar de kant en de loovertjes gegeven en haar opgedragen te onderzoeken of deze afkomstig waren van de klee ding van de gravin. Ze toonde al heel gauw, wat voor een raensch ze was. »Haha, hahaWat is dat, mijn mooi prinsesje Hoe komt zoo'n groote dame in do handen van moeder Fontaine Maar ik zal u geen pijn doen, mijn duifje, mijn liefje. O, neen, neen, vertrouw mij maar." Daarbij strekte zij hare hand uit en wendde het hoofd af. Do gravin begreep haar niet, of wilde haar niet begrijpen. 3>U heeft toch immers geld vroeg de oude half bedelend, half dreigend, terwijl zij vlak voor de gravin ging staan en haar aanzag als een roofvogel. zieken was uitgekeerd f214. Verder werd o. m. besloten de uitkeering aan een ziek lid te verlengen. De Staats-Courant no. 87 bo vat o. a. de statuten der Sehiet( weerbaarheids) vereeniging >Voor Neder land en Oranje" te Nieuwdorp, gemeente 's-Heer Arendskerke, en der »Hoinkenszandsche Volksbiblio theek1' te Heinkenszand. Mon schrijft ons Een goed voorbeeld. Onlangs is onverwachts eene belangrijke onderneming ia de oestorcultuur, die van uit lerseke werd gedreven, in andere handen overgegaan. Toen nu verleden week de ondernemers met hunne schippers en werkvolk voor het laatst kwamen afrekenen, werden zij grootelijks verrast door de mededoeling, dat allen voor hunne ver leende trouwe diensten een stoffaljjk blijk van erkentelijkheid en waardeering zou worden uit gereikt of toegedacht. Een of meer kregen voor hun leven of gedurende een bepaalden tijd eenig pensioen en alle anderen godureude de vier eerst komende maanden hun volle loon, bedragende van zeven tot twaalf gulden 's weeks. Hiorin moge nu iets billijks gelegen zijn, het is en bljjft eene vrij willige daad, die zeer op prijs mag worden gesteld en voorzeker navolging verdient. Op den 7en April is te Zierikzee eene alge- méeue vergadering gehouden van de vereeniging van Gemeente-veldwachters in Zeeland. Bij het nazien der rekening bleek deze uitstekend te zijn gevoerd, doch wees zij een tekort aan van f 19,955. De president sprak de verwachting uit, dat het volgend jaar gunstiger zou zijn, met het oog op de dit jaar voor het eerst verhoogde contributie. Uit het verslag van don toestaud der vereeniging bleek, dat zij 57 leden en 11 begunstigers telde. Door het r«kwesteoren, dat de gezamenlijke vereeni- giagen in 1903 gedaan hebben en de beweging, uitgaande van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Friesland", is de hoop op stoffe lijke verbetering voor de Gemeente-veldwachters bemoedigender geworden. Voorts werd nog besloten Het maandblad De Gemeente-veldwachter wegens fiaancieele bezwaren op te heffen dit jaar weder even als in 1903 een rekwest te presenteeren aan de Ministers en de leden der Tweede Kamer om verbetering der stoffelijke positie te verkrijgen de Vereeniging van Burgemeesters en Socreta- rissen in Zeeland te verzoeken, dezelfde stappen voor de veldwachters te willen doen als hare zuster vereniging in Friesland. Bij rondvraag kwam nog te sprake, het misbruik dat meermalen wordt gemaakt van den veldwachter bode, waardoor de veldwachter dikwerf meer dan raadzaam is aan zijn dienst wordt onttrokken. het vergevorderde uur kon deze zaak niet j>Indien je daarmee meent, dat ik je zal om- koopen »Bah, wat een leelijk woord 1 Alleen maar een kleine fooi, een paar gele geldstukjes, twintig, der tig, veertig francs... het zou werkelijk veel beter zijn." Daarbij schudde zij den weeken arm, dien ze vast omklemd hield alles scheen de gravin beter dan de aanraking van dit afschuwelijk vrouwmensch. »Wacht maar, wacht maar riep de graviD, over haar gehoele lichaam bevend, terwijl ze haastig haar portemoDnaie te voorschijn haalde en hier eenige Napoleons uitnam. »Haha, haha! Een, twee, drie!" zeide de vrouw, »vier, ja vier." Zo liet de goudstukken in hare hand rammelen en hebzuchtig hernam ze: Vijf, u moet dadelijk de vgf volmaken begrijpt u me of ik roep de politie er bij en zeg alles, en dat zal erg tegen u spreken, mijn duifje. Wat, een arme, oude vrouw, moedor B'ontaine, de eer lijke moeder Fontaine wilt u niet meer geven Vijf dus, vlug vijf!" Bevende van angst schudde de gravin den ge- heelen inhoud van haar portemonnaie in de hand van de oude uit. »Een mooi fooitje Zo betalen me hier ook veel te slecht, en ik ben ook zoo arm en heb vele, vele kinderen. U zal nergenB over spreken dat durft u natuurlijk ook niet. Neen, neen, neen Kent u dat vroeg ze daarna, terwijl ze do gravin het stukje kant liet zien. Ze tilde meteen den zoom op van de japon van de gravin, maar liet dien dadelgk weer met een onderdrukt lachen vallen. »Oho, oho! U heeft geljjk goliad, injjn duifje, mg te betalon. En wat is dit, mgn prinsesje Wat hebben we hier Aha Bij deze woorden liet moeder Fontaine de loo vertjes zien. »U kent ze, natuurlijk 1" meer voldoende worden behandeld en werd de ver gadering door den president gesloten. In zake don strjjd in de diamantindustrie schrijft men uit Amsterdam aan do N. R. Ct. o. a Acht weken reeds duurt de uitsluiting onzer zes duizend diamantbewerkers, en nóg is het einde niet te voirzien. Beide partgen schijnen vastbesloten niet toe te geven. De Diauianl.bowerkersbond kwam juist dezer dagen in het bezit van een groote som gelds, waardoor hij naar 't heet weder in staat is de eerste acht weken vol te houden, en dus den leden de gewone uitkeering te geven. Weliswaar is die uit keering niet voldoende voor het onderhoud van een vaak uitgebreid g°zin, maar het is bekend dat de leveranciers der diamantbewerkers pn ook de huiseigenaren, in tijden van strjjd met een diamant bewerker méér geduld hebben dan met een anderen schuldonaar, omdat zij geleerd door de onder vinding weten dat de man ten slotte toch dubbel en dwars het achterstallige kan inhalen. Daartegenover staan echter de juweliers niet minder vast aaneengesloten. Uiterlijk vertoont onze staden dat is het ken merk van do wijze, waarop heden ten dage de vak actie gevoerd wordt niet de minste teekenon van do machtsworsteling tusschen kapitaal en arbeid. Geen optochten of wandelingen meer, zooals vroeger plachten te geschieden, geen samenscholingen meer of overlast aan tegenstanders. Alles geschiedt nu binnenshuis en in het bart der organisatie. De werk- loozo leden van den Bond worden dag in dag uit beziggehouden in het gebouw Velox" tooneelvoor stellingen, muziekuitvoeringen en lezingen wisselen elkander af, en het gehoor komt, zit en gaat in de grootste orde en de grootste opgewektheid. De mees- ten zijn in het Zondagskleed, of brengen vrouw en kinderen mede, om die ook to laten genieten. Hier leest er een zijn krantje, terwijl hij ondertusschen een cinaasappel schilt, of wat apenootjes afpelt, daar makon anderen, in een rustig hoekje bijeengeschoven, een partijtje kaart, en niemand ontzegt zich het sigaartje, waaraan hij gewoon was. En in het Bonds- gebouw is het niet veel drukker dan gewoonlijk. De led'-n van het dagelgksch bestuur zijn er, op gere gelde tijden, achter hun schrijftafel te vinden, of vergaderen met den bondsraad de commissién voor de verschillende vereenigingsbelangen komen met de oude regelmaat bijeenhet kantoorpersoneel zorgt zonder overhaasting voor de afwikkeling der administratieve zaken do groote zetterij geeft werk aan talrijke blauwkielen, die niet slechts voor den Bond, maar ook voor tal van particuliere en be vriende organisaties bezig zjjn. De strijd, die uit hot bondsgebouw bestuurd wordt, wordt niet langer gestreden met geweld en rumoerhg is voor buitenstaandeo zelfs onzicht baar geworden. Hoogstens maken do oorlogvoeren den publiek lawaai ia do pers. Ea de ammunitie is het geld 1 Ja, ze kende ze, of geloofde ze te kennen, het waren maar hoe kwamen ze in handen van deze ellendige handlangster van do Parijscbe politie »Geef ze maar gauw weer 1" riep deze, toen er luid aan de deur werd geklopt. Flocon stond in de geopende deur en wachtte op bericht en toen het oude wijf hem ter zijde nam en hem kortweg verklaarde, dat de onderzoeking vruchteloos was geweest, zag hij er zeer verlegen uit. Zijn oogen dwaalden van de eene vrouw raar de andere; van de oude, wio hij dit pgülgk onderzoek had opgedragen naar do dame tot zijn verwonde ring klaagde de gravin over niets. Hij had hevige verwijten verwachtze nam de zaak opvallend kalm op. Weer begaf hg zich naar den rechter. »Wat moeten we du met baar doen vroeg Flocon. >Loopen laten", antwoordde de rechter kortaf. »Wat »Ja, onder bewaking; Galipand zou haar bijvoor beeld kunnen volgen. Hij spreekt Engelsch en kan haar dus ook naar Engeland volgen. We kunnon zoo noodig hare uitlevering vragen »Dan zal ik de noodige bedelen geven en de dame mededeelen, dat ze in vrjjbeid wordt gesteld." Nu zou de gravin gelegenheid hebben van mee ning te veranderen, omtrent de Fransche beambten. De gestrengheid, die haar in den beginne zoo ruw was voorgekomen, maakte plaats voor de grootste beleefdheid. Met vele buigingen en verontschuldi gingen werd haar gezegd, dat 1t onvermijdelijke oponthoud ten einde was. Ze kreeg niet alleen ver lof verder te reizen, maar Flocon begeleidde haar zelfs mar het rijtuig, dat voor het station wachtte en waarop hare koffers reeds stonden. Ze bemerkte echter niet, dat een aüder rijtuig haar op voorzichtigen afstand volgde. Galipand, hierin gezeten, moest de gravin in het oog houden. Wordt vervolgdJ

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1