1904. N#. 43. Dinsdag 12 April. 9D" jaargang. 6 FEUILLETON Een Trein-Misdaad. De uitgave dezer Courant geschiedt baandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prfjs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, Afzonderlijke nommerö 5 cent. Inzending van adveHentiëa wóop 2 uren op den dag dep uitgave. Do prgs der gewone advertentiën is vad 1-5 regels 50 cent, eiken regel weer 10 e£. directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijk*- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels A 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkems. Gemeenteraad van Goes Zitting van Vrijdag 8 April, 's avonds 8 uren. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de hoeren RamondtRisch en Donner 'met kennisgeving en dhr. Ochtman. Medegedeeld wordt, dat zijn ingekomen van de Commissi* van Toezicht op het Lager onderwijs het verslag over 1903 van mej. M. W, van Heel mededeeling dat zij hare benoeming tot regentes van het Gasthuis aan neemt van den heer J. J. van Aartsen mededeeling dat bp zijne benoeming tot onderwijzer met verplichte hoofdakte aau school B aanneemt van de Gascommissie voorstellen tot uitbreiding der Gasfabriek van de stads-arbeidor3 dankbetuiging voor de tractements- verhooging. Door eene commissie worden onderzocht de ge loofsbrieven van de nieuw gekozen Raadsleden de h.h J. O. H. Hollmann en 1. D. Fransen v. d. Putte. Na het onderzoek dezer brieven door de h.h. TempermanV. d. Leeuw en Dekker, gedurende bet- welk de vergadering werd geschorst, wordt besloten tot toelating. Daarna komen in behandeling de voorstellen, van B, en W. betrekkelijk den Burgerlijken StaDd. Zooals bekend is, is bij de wet van 1 Febr. 1904 in art. 14 dor gemeentewet wijziging gebracht, waardoor nieuwe bepalingen betreffende den Burger leken stand zijn gemaakt, o. m. moet eene bezol diging dor ambtenaren worden vastgesteld door Ged. Staten, den Raad gehoord. Daarom stellen B. en W.. voor le. Te benoemen a. tot onbezoldigde ambtenaren van den burger lijken stand den Burgemeester, de beide Wethouders en den Secretaris der gemeente, op grond hunner betrekkingen b. tot bezoldigd ambtenaar de Commies ter secretarie. 2e. De bezoldiging van den Commies ter secre tarie te bepalen op f 100 per jaar. 3e. Te bepalen, dat de Burgemeester en de beide Wethouders zullen bevoegd zijn tot bet opmaken van alle akten van don burgerlijken stand en be paaldelijk belast zgn mot het voltrekken der huwe lijken. De Commies ter secretarie zal belast zijn met bet inschrijven en opmaken der akten van geboorte, overigden, huwelijksaangifte en huwelijksafkondi ging, erkenning en echtscheiding en met de afgifte van afschriften en uittreksels uit de registers van den burgerlijken stand en de Secretaris zal bevoegd zijn op te treden als plaatsvervanger voor den Burgemeester en de Wet houders en is verplicht den Commies ter secretarie in zjjne werkzaamheden te vervangen bij ziekte, afwezigheid of ontstentenis. 4e. De bureau-uren voor den burgerlijken stand te bepalen op de werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure en voor het voltrekken van huwelijken meer in het bijzonder Donderdag van iedere week des namiddags 2 ure. Zonder discussie of koofdeljjke stemming wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Daarna is aan de orde een voorstel van B. en W. omtrent het berijden van kunstwegen. Zooals reeds gemeld is, hebben de besturen van den Goeschen polder en van den polder de Breede Watering bewesten lerseke medegedeeld, dat zij door ARTHUR GRIFFITHS. Met opgeheven handen had Flocon zich tusschen den generaal en den politieagent gesteld en vroeg opheldering. ♦O," hernam de generaal, zeer vlug en toornig sprekende, >deze dame vroeg om een glas water, daar ze zich niet wel gevoelten dit beest weigerde, het voor haar te halen." «Ik mocht de kamer niet verlaten," antwoordde de agent. Daarom wilde ik het water gaan halen," her nam de generaal geërgerd en zag den agent aan, alsof hij hem weer aan wilde vliegen. De agent mocht niet anders handelen," hernam Flocon. ♦Nu mijnheer, dan kan ik u geen compliment maken. Ik dacht tot heden altijd, dat een Fransch- man ridderlijk en beleefd was, vooral tegenover dames." het onderhoud der wegen op enkele uitzonderingen na (b.v. de begraafplaatsweg) willen op zich nemen. Nu hebben B. en W. bericht ontvangen dat tot verharding van eenige dier wegen zal worden over gegaan, maar werd tevens hot verzoek gedaan te willen bevorderen, dat door den Raad bepalingen zouden worden gemaakt in bet belang dier wegen en wel door voor te sebrijveD, dat de wielen der voertuigen, als zij van het land of uit een aarden weg komen, voordat zij op de kunstwegen komen, worden schoongemaakt van bet slijk of de klei, dio daaraan is blijven hangen. Bij ervaring, o. a. bij den Stationsweg, is geble ken, dat deze slijk, grooten last veroorzaakt, want niet alleen dat de kunstweg met een laag slijk wordt bedekt, maar de met slijk beladen wielen balen ook de grint van de kunstbedekking weg. Hoe nuttig deze maatregel ook moge zijd, kwam -het B. en W. bij eerste beschouwing voor, dat de bepalingen aan de voerlieden veel ongerief zouden veroorzaken, telkens als het eenigen tijd achtereen nattig weder is, terwijl het toezicht lastig zou zijn. Uit eene bespreking met leden der besturen ech ter is B. en W. gebleken, dat het voldoende ge acht werd, indien wordt bepaald, dat alleen na aan kondiging van B. en W. en wel meer bepaaldelijk in het najaar, in den tijd van het vervoer van suikerbieten en mest, dus gedurende eenige weken, het schoonmaken der wiehn verplichtend wordt B. en W. stellen daarom voor, achter art. 35 der verordening betrekkelijk de straten enz. een nieuw artikel 35 bis in te voegen luidende als volgt: ♦Wanneer zulks door B. en W. op do gebruike lijke wijze ter openbare kennis is gebracht, is het verboden met voertuigen, komende uit aarden grond of puin wegen of wegelingen, of van een bouw- of weiland op een openbaren weg, welke van eene kunstbedekking is voorzien, verder te rijden, zon der de wielen te hebben ontdaan van bet aanban slij k." Dbr. Pilaar gaat gaarne m<?e met dit voorstel hij gelooft ook, dat bet in het belang zal zijn der wegen, indien een dergelijke bepaling wordt ge maakt. Maar hij zou een kleine redactie-wgzing willen en de woorden ♦verder te rijden", die ver onderstellen, dat er reeds gereden is, te vervangeu door andere of te doen vervallen. Mr. De Witt Hamer zegt dat de bevoegdheid der gemeente om iets te verbieden eerst begint op eigen wegeD. Dhr. Kaicebeeke is het nmt, den heer Hamer eens in de practijk zijn trouwens aan dergelijke bepalingen geen bezwaar verbonden, bij heeft dit gezien in de gemeente Rilland. Spr. heeft echter een ander bezwaar en wil het verbod ook van toe passing zien op eenige wegen, telkens in de be kendmaking bij name te noemen. Dit met het oog op enkele personen, die bij gebrek aan werkplaat sen, hier en daar opslagplaatsen hebben. Ook vindt bij bet verkeerd, dat er geen strafbepaling bij het artikel is opgenomen. Op voorstel van Mr. Hamer wordt nu het voor stel, tot het aanbrengen van redaetie-wgzigingen gerenvoyeerd naar B. eu W. Daarna wordt zonder hoofdelijke stemming eene wijziging gebracht in het kohier van den Hoofde- lijken Omslag over 1903 en deze vastgesteld op een totaal bedrag van f 25778.17 mot een factor van f 0.89. In behandeling komt eene reclame betreffende don Hoofdelijken Omslag over 1903. Wegens te laat Den commissaris scheen dit wel e»nigszins te treffen, maar bij herinnerde zich, wat hij van do dame wist en verviel weer in denzelfden ruwen toon, zeggende U vergeet geheel in welk een positie u hier isgij allen zijt hier in bewaring. Een afschuwe lijke misdaad is gepleegd on wel door een uwer." ♦Ik zou dat niet met zoo'n zekerheid beweren, als ik u was," viel de niet tot zwijgen te brengen generaal hem in de rede. Wie zou dan anders verdacht kunnen worden Na Larocbe heeft de trein niet weer stil gestaan," antwoordde de commissaris, en liet zich zoo ver leiden op een uiteenzetting in te gaan. ♦Zoo, maar de trein heeft na Laroche wel stil gestaan," antwoordde de generaal met geringschat ting. ♦Dat bewijst al, hoeveel u weet ♦Wat. ik weet en niet weet, gaat niemand aaD, dan mij zelf. Wanneer het zoover is, zal ik uook om opgaven vragen, juist als de anderen," hernam hij. ♦Gij allen zult verhoord worden. De rechter van instructie is hier zoo juist aangekomen en is van plan met u te beginnen, mevrouw." De gravin schrok, beefde en werd zeer bleek. ♦Ziet u dan niet, dat ze op het oogenblik daar toe niet in staat is riep de generaal heftig. indienen der reclame, wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Met guDStig advies van de finanoieelo commissie stellen B. en W. af- en overschrijvingen op de be grooting voor 1903 en 1904 voor tot bedragen van f228,33 Va en f879,06. De hoer Dekker maakt eenige opmerkingen, die voor den verslaggever Diet te volgen zijn, aangezien da Pers niet beschikt over de stukken waarin de door spr. genoemde cijfers voorkomen. De opmerkingen betreffen voornamelijk de verhooging van den post voor leermiddelen voor de avondschool voor am bachtslieden met f50, nadat deze post het vorig jaar reeds met f 40 is verhoogd. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de vergadering daarna gesloten. GOES, 11 April 1904. Jl. Zaterdag werd in de *Prins van Oranje" alhier eene algemeeno vergadering gehouden van de vereeniging tot Weezen verpleging in Noord-on Zuid-Beveland. Nadat verslag was uitgebracht om trent den toestand der vereeniging, werd de rekening over 1903 overgelegd, waaruit bleek, dat de ont vangsten bedroegen f 2047.61, de uitgaven f 1146.54 en er dus een batig saldo was van f401.07. Medegedeeld werd, dat een verpleegde niet langer door de vereeniging behoeft te worden gesteund, terwijl een andere wees, uit Ovezande, ter verple ging is opgenomen. De begrooting voor 1904 werd vastgesteld op f1861 57. Ten einde aan do werkzaamheden der vereeniging meerdere bekendheid te ge7en, werd op voorstel van dhr. L. A. Vink besloten hot jaarverslag op ruimer schaal te verspreiden dau tot heden ge schiedde. Verder werd besloten het kostgeld voor kinderen boven do 12 jaar mot f 1 per week te verhoogen, waardoor natuurlijk de uitgavon aanmerkelijk zullen stijgen en dus vermeerdering van inkomsten nood zakelijk wordt. Men betreurde het, dat door arm besturen zoo weinig medewerking wordt getoond en de weezen hiervan de dupe zijn. In plaats van den voorzitter, jhr. Van Reigersberg Versluvjsdia wegens vertrek ontslag heeft genomen, werd met algemeene stemmen tot lid vau het bo- stuur gekozen dhr. J. Fransen van de Putte. Nog werd goedgevonden, voor volgende verga- doringen ook een convocatie-biljet, met vermelding van de te behandelen pnnteD, te zenden aan de pers. Naar wij nader vornemen, heeft dbr. J. Fransen van de Putte wegens drukke werkzaamheden zijne benoeming tot bestuurslid niet aangenomen. De aflevering van manschappen, bestemd tot korte oefening, van de lichting 1903, die inge volge art. 99 der Militiewet 1901 moeten worden opgeroepeD, en van de lichting 1904, zal plaats hebben lo. op Dinsdag 17 Mei te Middelburg, des voor middags te 10 uren (na aankomst van de spoor boot), in bot Tehuis voor Militairen in deNieuw- straat, o. a. de manschappen uit de gemeenten van Noord-Beveland 2o. op Woensdag 18 Mei, dos voormiddags te 10 uren, te Middelburg in voormeld lokaal de manschappen o. a. uit de gemeenten in Zuid-Be- velaud. - Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan den met ingang van 15 April a. s. benoemden »In naam ik zal niet zeggen van de ridderlijk heid, want dat zou hier nutteloos zijn maar in naam der menscbelijkheid verzoek ik u de dame te sparen, tenminste voor het oogenblik." Dat is onmogelijk, geheel onmogelijk. We heb ben alle redenon, om de gravin het eorst te vor- hooren. Ik hoop, dat zij flink genoeg zal zijn, om zich wat tegen haar onwel zijn te verzetten." Indien u het wenscht, zal ik het probeeren, hernam de gravin, terwijl.ze opstond en eenige schreden voorwaarts deed. ♦Neen, neen, gravin, u moet niet gaan", riep sir Charles in 't Engelscb, terwijl hij aan hare zijde kwam en hare hand greep. »Dat is een wreedheid, mijnheer, die niet te dulden is." ♦Terugriep Flocon. >Ik verbied u deze dame te naderen. Agent, kom bier en doe je plicht." Ofschoon hg nog altijd met zijn sabel in de hand stond, scheen de agent geen grooten lust te hebben, den generaal weer te naderen. Inttfsschon bleef do generaal rustig staan on zette zijn gesprek met de gravin voort, nog maar steeds in bet Engelscb, waardoor de heer Flocon, die deze taal niet verstond, bijna dol werd van woedo. ♦Dat is toch onverdrageJijk riep bij uit. ♦Cali- pand Block 1 grijpt hem aan en breng hem des- provincialrn veearts 2e kl. A. Risseeuw aangewezen tot standplaats de gemeente Heinkenszard en tot dienstkring de gemeenten HeinkenszaDd, 's Heer Arendskerke, 's Heer Abtekerke, 's Heerenhoek, Borsele, Driewegen, Ellewoudsdijk, Baarland, Hoe- dekenskerke, 's Gravenpolder, Nisse, Oudelande en Ovezande. De Tweede Kamer komt 19 April a. s. te 2 uur in openbare zitting bijeen. In een open brief aan de ministers van licnen- Jandsche zaken en van justitie komt de Vrije Vrou- wenvereenigiDg er tegen op, dat volgens het wets ontwerp tot wijziging der Drankwet geen vrouw café-, bierhuis-, logement- of restauratiehoudster, in één woord bezitster van of werkzaam in eeoige inrichting kan zijn, waar worden geschonken alcohol houdende of gegiste dranken van welk verbod het gevolg zal zijn, dat minsten 10.000 vrouwen broo- deloos worden gemaakt. Het Staatsblad no. 67 bevat een Kon. besluit tot nadere regeling dor jaarwedden van beambten der rijksveldwacbt. Voor de rijksveldwachters, brigadier-majoor, wordt de jaarwedde bepaald op ten minste achthonderd vijf-en-twintig gulden en ten hoogste achthonderd vijftig gulden; voordo rijksveldwachters, brigadier, op ten minste zevenhonderd vgf-en-zeventig gulden en ten hoogste achthonderd gulden voor de overige rijks veld wachters op ten minste zeshonderd veertig gulden en ten hoogste zevenhonderd gulden. De leerplichtwetDr. Kuyper heeft op een ver gadering te Utrecht ter viering van h^t 25-jarig bestaan der Unie ♦Een school met don bijbel" ver klaard, dat thans gezegd kan worden, dat de leer plichtwet herzien moet worden. Oud-president Stcyn is Donderdag uit Cannes vertrokken op rsis naar Milaan en Lausanne. Van daar gaat hij naar Duitschland, waar hij den zomer denkt door te brengen. De toestand van den paliënt is veel verbeterd, doch vereischt no)* groote zorg. Waarde. In do Vrijdagnamiddag gehouden zit ting van den Gemeenteraad waren alle leden tegen woordig. In verband met de wot van 1 Februari 1904 besloot, de Gemeenteraad aan Ged. Staten voor to steller, de jaarwedde v. d. Ambt. v. d. Burgl. Stand te bepalen op f 50. In de door Ged. Skaten teruggezonden begrooting, dienst 1904, werden eenige wijzigingen gebracht, terwijl in do bogrooting, dieast 1903, eenige al en overschrijvingen plaats vonden. Het kohier der hondenbelasting over 1904 werd vastgesteld tot een bedrag van f67.50. Het burgerlijk of algemeen armbestuur bad een alphabetische aanbeveling ingezonden voor een lid v. b. bestuur wegens aanstaand vertrek van dhr. A van Fraasenbevattende de namen van de heeren C Kast'lijn en M. van Weele. De heer AL van Wcele word als zoodanig benoemd met zes stemmen, dhr. Al. Allewijn verkreeg eene stem. Vervolgens werd een stembureau benoemd voor de eerstvolgende verkiezingen, en word den Ge meenteraad het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1903 aange boden. Wemeldinge. In de Vrijdag gehouden zitting van den Gemeenteraad waren alle leden tegen woordig. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand noods met geweld weg." De generaal scheen alleen de komische zijde hier van te zien. Wat moeten dio met mij riep bij luid lachende. ♦Hoeveel moeten er nog meer komen En dat alles, om een ouden man te verhinderen, een zwakke dame zijn dieneten aan to bieden. Ik maak u wei mijn compliment, mijnheer Werkelijk Charles, ik ben bang, dat je te ver gaat", zeide zijn broeder, die zich tot dusver onzijdig had gehouden. Uw broeder beeft gelijkik verzeker u, het is werkelijk niet noodig", voegde de gravin er met tranen van dankbaarheid in bare groote bruine oogen aan toe. *Ik ben u echter zeer dankbaar, u is een echt soldaat, een man van eer, en ik zal uwe goedheid nooit vergeten." Bij deze woorden stak ze hem vriendelijk hare hand toe. Intusschen bad de 'rechter van instructie geboord wat er voorgevallen was en wendde zich tot den generaal, op rustigen, maar verwijtenden toon zeggend »U zult ons, hoop ik, niet in de noodzakelijkheid brengen, mijnheer, tot grootere gestrengheid over te gaan. Wanneer ik wilde, kon ik u dadelijk alleen

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1