1904. JNM. 42. Zaterdag 9 91s" jaargun Bij dit no. behoort een bijvoegsel. Gemeentelijke bedrijven. FEÏÏILLFim Een Trein-Misdaad. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrjjdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prjjs per kwartaal, zoo binnen als buiten Gons, JT Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van adve^tentiën vóae 2 uren op den dag dep uitgave. De prijs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. By directe ongaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Zooals vroeger reeds door ons in het kort is meegedeeld, heeft de Regeering ingediend een ont werp tot wijziging van de Gemeentewet, blijkens de considerans regelen stellende ten opzichte van de uitoefening en van het beheer der gemeentelijke bedrijven en voorschriften gevende omtrent de zeker heidsstelling der rokenplichtige ambtenaren, alsmede omtrent het toezicht op hun beheer. In dit ontwerp komt o. i. veel goeds voor. Zoo zal, gelooven we, ieder het wel eens zijn met de Regeering, dat de balans van eene g«meentelijke gasfabriek', van een gemeente-tram, van eene go- meenteijjke waterleiding zuiver moot kunnen wor den opgemaakt. Men moet kunnen uitrekenen of de gemeente, dia het bedrijf exploiteert, geld op dat bedrijf moet toeleggen of wel daaruit geld over houdt en dus in staat is om goedkooper te leveren dan oorspronkelijk werd berekend. Ai moeten ook alle posten op de begrooting voorkomen, toch is het noodig om te zorgen, dat maar niet uit één pot wordt getoerd en door verzuim van afschrijving of verwarring in de boekhouding per slot van reke ning na jaren een schadepost blijkt te zijn, wat voor een voordeel was aangezien, en men zich zoodoende rijk rekent en arm telt, zooals de uit drukking luidt. Er zijn dan ook gemeenten, die dit reeds lang zoo hebben begrepen en voor hunne bedrijven eene boekhouding hebben ingevoerd als bijv. bij naam- looze vennootschappen geschiedt. Minder juist komt het ons echter voor, dat het ontwerp aan den Gemeenteraad de beslissing in handen laat over prijzen, zonder dat bepaald wordt, dat de directeur van het bedrijf een adviscerende stem daarover heeft uitgebracht. En dan, welke bedrijven acht da Regeering ge schikt voor gemeente-exploitatie Hierover glijdt de minister in zijne memorie van toelichting een voudig losjes weg heen. Moet het monopoliseeren van sommige bedrijven eisch zijn, of wel moet de gemeente zooveel mogelijk aan het particulier ini tiatief overlaten Of mag de gemeente alleen dan het bedrijf ter hand nemen als er anders niets goeds tot stand zou komen Vooral nu verschillende politieke partijen over deze quaestie hebben geredeneerd, ware bet wen- schelijk geweest, dat hot outwerp zich in deze dui delijk verklaard had. Ook vindt men in de memorie geene beschouwing Over de economische voor- of nadeelen van ge meentelijke exploitatie van industriëele of coramer- eieele ondernemingen in het algemeen. Er wordt alleen gezegd, dat er gemeentelijke bedrijven zijn en dat er hoe lang zoo meer bij komen. En ver moedelijk om die laatste reden zegt dan de minister, dat de wet de grenzen behoort aan te wijzen binnen welke de gemeente als exploitante vaD bedrij ven mag DOOR ARTHUR GRIFFITHS. Flocon onderzocht het lijk nauwkeurig, zonder echter iets aan de ligging te veranderen, want de politie-arts wenschte het waarschijnlijk zóó te zien, als het gevonden was. De trekken van het goziebt waren zoo goed ais onkenbaar gemaakt, maar aan de handen en de kleeding was te zien, dat de man niet van handenarbeid geleefd had, maar een ont wikkeld mensch geweest moest zijn, die in goede geldelijke omstandigheden verkeerde. Deze gevolg- trokking werd nog bevestigd door de degelijkheid zijner reisbenoodigdheden. Eenige voorwerpen waren gemerkt F. K. en aan de handtasch hing een adreskaart, waarop geschreven stond Francis Kwadling, passagier naar Parijs. De bezitter ervan had waarschijnlijk geen reden zjjn naam geheim te houden. Nadat hij algemeene, maar gewichtige punten had vastgesteld, nam de commissaris de afdeeling nog eens goed op en nu eerst viol het hem op, dat het venster zoo ver mogelijk open stond. Sedert wanneer Dat was een vraag, welke nog tot den conducteur en al de andere reizigers van den slaapwagen gericht worden moest, maar hij begon het venster eerst eens nauwkeurig te bezien en met goed gevolg. Bij het raam hing aan een vooruitstekende punt een stukje witte kant, dus een tot het vrouwelij k toilet behoorend voorwerpeen lang en zorgvul dig onderzoek van dit stukje kant, dat hij echter optreden, want het algemeen belang kan er niet bij gebaat zijn, wanneer de gemeente-middelen worden gebruikt om het vrije bedrijf concurrentie aan te doen. Maar, zouden wij willen vragen, hoe staat het dan omgekeerd Is het vrije bedrijf dan nooit in strijd met het algemeen belang We kunnen ons zeer goed voorstellen, dat zulks wel bet geval zou zijn, bijv. als de reiniging, het ophalen van mest stoffen enz. als vrij bedrjjf werd geëxploiteerd. Iets stelligs van wat mag of niet mag, vindt men iu art. 13 van het ontwerp. Daar staat, dat door do gemeente geen andere bedrijven worden uit geoefend dan a. dezulke, waarbij door middel van leidingen, in of boven den grond, eenige stof onder bereik der verbruikers wordt gebracht of hun dionsten worden bewezen b. door instelliagen, inrichtingen en onderne mingen ten dienste van het verkeer, den landbouw, de nijverheid en den handel, bankinstellingen daar onder niet begrepen. Voor zoover van woge gemeente-instellingen en -inrichtingen, welke strekken tot behartiging der gemeentezorg voor de openbare gezondheid en rein heid, tevens tegen geldelijke vergoeding werkzaam heden worden verricht voor, of diensten bewezen of leveringen gedaan aan bijzondere personen, wordt dit laatste niet beschouwd als het uitoefenen van een bij de wet uitgesloten bedrijf. Men ziet het, de bewoordingen, waarin dit artikel is vervat, zijn zoo elastisch mogelijk. Om eens iets te noemenmogen bijproducten van gasfabrieken worden geleverd Zoo zou men door kunnen gaan, maar genoeg om aan te toonen, dat dit wetsontwerp, indien bet wet mocht worden en er geen ingrijpende ver anderingen in worden aangebracht, bijv. om de gemeenten niet stellig le verbieden de uitoefening van bedrijven, anders dan in het bovenaangehaalde artikel genoemd, de ontwikkelingsgang van bet ge meentelijk leven voor langen tijd kan belemmeren. GOES, 8 April 1904. De algemeene vergadering van de werkende en kunstlievende leden der Harmonie »Euphonia", gisteravond in het café »Maartecse" alhier gehouden, was niet druk bezocht. De rekening over 1903 werd goedgekeurd, onder dankbetuiging aan den penningmeester, in ontvang op f621,25, in uitgaaf op f611,24, en sloot dus met een batig saldo van f 10,01. De begrooting voor 1904 werd vastgesteld op f 585,01 met een post voor onvoorzien van f 43,86. Daarna deelde de voorzitter, dhr. 1. G. J. Kakebeeke mede, dat hij ais lid van het bestuur heeft bedankt wegens toenemende ambtsbezigheden en veelvuldig verblijf buiten de gemeente. Hij betuigde tevens, dat het hem moeite had gekost tot dit besluit te komen en dat zijn belangstelling in de vereeniging niet zal verminderenhij hoopte, dat het de Har monie voortdurend moge wel gaan. In zijn niet wegnam van de plaats, waar hij het ontdekt had, bewees dat het verscheurd was en zeer vast zat. Door den wind was het er dus niet heen go- bracht. Deze beide teekenen, waarvan bet eene zich bui ten het venster, het andere zich in de nabijheid ervan bevond, gaven aanleiding tot allerlei ver moedens. Do eerste gevolgtrekking was natuurlijk, dat er een vrouw in deze afdeeling was geweest. Maar wie had het venster geopend Misschien wa ren er nog sporen te vinden aan de buitenzijde van den wagen. Met deze gedachte steeg Flocon uit en begaf zich naar de zijde van den wagen, waar het venster was. Hier stond hij veel lager dan de wagen hij was maar kleiD, zoodat hij een politie-agent riep, om zich te bukken. Flocon klom daarna op zijn rug, maar zijn onderzoek had niet het minste re sultaat. De wagen was van buiten met vuil en stof van een lange reis bedekt, maar daaraan was geen enkel teeken to zien. Daar er echter slechts één dame in den wagen aanwezig was geweest, moest Flocon wel do voor name, fijn beschaafde dame, gravin di Castagneto, met de misdaad in verband brengen. Deze gedachte gaf eene bepaalde richting aan zijn verder onder zoek. Hij trad vervolgens de afdeeling binnen, waarin de gravin gereisd had. Het viel hem dade lijk op, dat hier eon dame geweest was. Flocon begon direct uit te zien naar iets van kant. Hg vond niots, hetgeen hem echter niet teleurstelde. In de toiletnéeessaire was alles aanwezig, behalve een klein fiescbje, maar bij hechtte daar weinig waarde aan, tot hij het later onder zeer eigenaardige omstandigheden vond. Nadat hij voor het verlaten van den wagen door de andere afdeelingen was gegaan, stelde Flocon een werd met bijna algemeeno stemmen tot bestuurslid gekozen dhr. W. Temper man, die zich heeft bereid verklaard die betrekking op zich te nemen. Dhr. P. J. Govers, die aan de beurt van aftredeD was, werd met groote meerderheid van stemmen als lid van bet bestuur herkozen. Aan het slot der vergadering bracht een der kunstlievende leden dhr. Kakebeeke een woord van waardaering en erkentelijkheid voor al het goede, dat hij van af de oprichting der vereeneeniging én als secretaris én als voorzitter heeft gedaan, betuigde zijn spijt, dat dhr. K. bet beBtuur verliet, doch billijkte de redenen, dio bem daartoe hebben geleid. De aanwezigen gaven blijk van instemming met deze woorden. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 April 1904, bevorderd tot opziener 1ste klasse der vis- scherijen op de Schelde en Zeeuwscbe Stroomen, dhr. J, van der Slikkethans opziener 2de klasse. De Nationale Vrouwenraad, die het Woensdag te 's-Gravenhage geopende congres voor kinder bescherming voorafging, heeft verworpen het voor stel tot het houden van eene projestmeeting tegen de uitsluiting van gehuwd® vrouwen van betrek kingen bij de postergen en de telegrafie. Het con gres. meerendeels door vrouwen bezocht, is geopend door mevr. dr. Aletta Jacobs. Borsele. In de Woensdag gehouden Raads vergadering werd behandeld en vastgesteld het kohier van den hoofdelijkcn omslag. Het totaal van het kohier bedraagt f 1969,50, zijnde f 491,50 hooger dan in 1903. De aanslag van ieders inkomen be loopt 2.60 pet., zijnde 0.60 pet. hooger dan verleden jaar. Eenige belanghebbenden bij de verbetering van een gedeelte van don Groene- of Osseweg had den het verzoek gedaan, dat de Raad zou besluiten tot begrinding van bedoelden weg. De vergadermg besloot afwijzend te beschikken. Op een verzoek van den legenwoordigen gebruiker werd door den Raad besloten machtiging aan te vragen tot onderhandscho verhuring van ten bergplaats of pakhuis. Door do uitbreiding der straatverlichting vond de Raad goed de bezoldiging van den beambte te verhoogon. Het verslag van den toestand der gemeente en het verslag van de commissie tot wering vaD school verzuim werden aan den Raad medegedeeld. De rekening van bet burgerlijk armbestuur over 1903 verwierf de goedkeuring van den Raad. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f25,54. Naar men verneemt zal president hruger op raad van dr. Hijmans, den zomer in Zwitser land doorbrengen. Den hoogen leeftijd van den president in aanmerking genomen hij wordt in October 79 gaat het met zijn gezondheid rede lijk wel. N EDERL A.NDSCn-1 NDIË. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint Kapitein Campioni is aan zijn wonden overleden. zeer nauwkeurig onderzoek in op de plaats, waar do conducteur zijn kleinen stoelen rustbank had gehad. Do commissaris was niet vergeten in welken toestand de man bij het eerste verhoor geweest was en was toen reeds overtuigd, dat hij genarcotiseerd moest zijn. Zijn laatste twijfel verdween, toen bij dicht bij het tafeltje van den conducteur een klein fiescbje niet zilveren stop en een zakdoek zag liggen. Op beide voorwerpen stond een kroontje en de letters S. L. L C. Deze voorwerpen behoorden dus ann de gravin. Flocon was ervaren gei.oeg, om ook ze.'fs aan het geloofwaardigste vermoeden niet to veel waarde te hechten, maar toch keerde hij met grooto voorin genomenheid tegen de gravin di Castagneto naar liet station terug. Aan den ingang van de wachlkamer kwam een agent hem zeggen, dat het kamermeisje nergens te vindon was. »Onmogelijkriep de commissaris. »Ik heb overal gezocht, maar het meisje is nergens te zien. Niemand herinnert zich ook, haar gezien te hebben." >Maar ze moest toch hier zjjü, om hare diensten te vervullen. Welke reden kon ze hebben om weg te loopen Omdat zo iets vreesde Maar wat dan Men kon haar niet aanklagen, want toen de moord begaan was, was zij niet in den slaapwagen geweest." Slechts iets scheen aannemelijk. Ze stond in oen geheime verstandhouding met do gravin, of ze wist iets, dat hare meesteres en waarschijnlijk ook haar zelf in moeilijkheden zou brengen. Ze zou wel go- vlucht zijn om aan een verhoor te ontkomen, dat er toe zou kunnen leiden om de gravin in be* ongeluk te storten en ook waarschijnlijk vóórhaar zelf een slecht gevolg zou hebben. »Over dit punt moeten we de gravin grondig De gewonde officieren der colonne-Fan Haaien zetten den tocht mede voort. Er is een versterking gezonden van twee brigades marechaussee onder de kapiteins Stolk en De Boer. Gelijk reeds gemeld is werd kapitein Campioni bij een klewangaanval in Seunagan gewond, welke verwonding thans big kt van zoo ernstigen aard geweest te zijn, dat men zjjn verlies te betreuren heeft. De overledene werd in 1868 geboren. Hij was ridder van de 4e klasse der Militaire Willemsorde. Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 10 April, voormiddags 10 uur, gods dienstoefening door ds. S. Spaans. Onderwijs. Kloetinge- De voordracht voor een onderwijzeres bij bet O. L. onderwijs bestaat uit de dames W. A. Swenne te 's-Heer Arendskerke, A. Blackstone te Hoedekenskerke en J. M. Boone te Wemeldinge. Er waren elf sollicitanten. Kunst en Wetenschap. Het April-nummer van het Maandblad tegen de kwakzalverij bevat Berichten Duitsche Vereeniging t. bestr. d. kwak zalverij verslag van de Algem. Vergadering. Protest van den leverancier van English Break-fast- Tea. Idem van De Haan betreffende het onder zoek van zjjn Cruydenwijn. Bestrijding der kwakzalverjj in Baden. Een kwakzalver te Tilsch veroordeeld. Mededeelingen van verschillenden aard: Waarom medewerking van den Centralen Gezondheidsraad noodig is. De teringdokter E. Funke te Berlijn. Do herkomst der vuile advertenties. Racahout des Arabfg. Een staaltje van Ds. GrassEen voorbeeld voor de Groote Peis. Verbod van adverteeren in Duitschland. IngezondenHet Ontwerp der nieuwe Tariefwet en de kwakzalverij. Een z g. Opticus ontmaskerd. RechtzakenOnbevoegd uitoefenen der genees kunde. BoekbeschouwingGeneeskundige Encyclopaedic voor het huisgezin. Dr. HoogfcaasBevolkings- leer en gezinsbeperkiDg II. Correspondentie. Rechtzaken. Voor de rechtbank te 's Ilertogonbosch is behandeld de zaak tegen A. van der Ven, gewezen stations-assistent en indertijd te Veghel werkzaam, beschuldigd van diefstal in het station te Veghel, gepleegd in den nacht van 26 op 27 Januari j.l. en van moord op den stationschef aldaar, den hoer W. Seijlerin den avond van 2 Febr. j.l. Het O. M. eischte tegen beklaagde levenslange gevangenisstraf. uitvragen. Ik zal dit duidelijk maken aan den rechter van instructie," hernam de commissaris, toen bij in de voor de politie bestemde kamer trad, waar hij den rechter van instructie Beaumont le Hardi vond. Hierna hielden de beambten een lange beraad slaging. Flocon vertelde alles wat bij wist en bad ontdekt. »Ja," antwoordde de rechter van instructie hierop, »dan moet de gravin bet eerst verboord worden." »Ik zal baar gaan halen Maar wat is daar binnen toch te doen riep Flocon, terwijl hij zich naar de wachtkamer)] spoedde, waar de grootste verwarring heersebte. »Wat is hier te doen Hoe durft u zoo iets te wagen, mijnheer?" riep hij den generaal toe, die den politieagent met eene hand om den hals gevat hield, terwijl hij hem met de andere trachtte te beletten om zjjn sabel te trekkeD. »Terug u moet dat laten De kleine commissaris sprak in zijn opgewonden heid met al het geweld en de waardigheid van een ambtenaar, die moet aanzien, boe een bevel met voeten wordt getreden. »De geboele schuld komt neer op dien ellendi- gen agent, die zich zeer lomp gedragen heeft", ant woordde sir Charles, zonder zjjn tegenstander los te laten. »Laat hem los, mijnheeruw gedrag is in 't ge heel niet te verontschuldigen. WatU, een officier van hoogen rang, grjjpt een agent aan Schaamt u zich niet x>Men moest den kerel ophangen hernam do generaal, terwijl hij hem plotseling met geweld van zich af stiet, zoodat de agent in een hoek werd geslingerd. Wordt vervolgd.J

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1