1904. N°. 39. Donderdag 31 Maart. 91ste jaargang. Een Trein-Misdaad. J. C. H. HOLLMANN I. D. FRANSEN VAN DE PUTTE. GOESCSI De nitgavc dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,25. Afzonderlijke nommers 5 cent. Inzending van ad verten tien vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prjjs der gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huweljjks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Directeur-Hoofdredacteur E. G. Kijkens. Wegens het Paaschfeest zal Maan dag a. s. geen nummer van dit blad verschijnen. 0e Secretarie der Gemeente zal Vrijdag I April en Maandag 4 April a. s., uithoofde van den Goeden Vrijdag en den 2en Paaschdag, gesloten zijn. Tot bet doen van aangifte voor den Burgerlijken Stand zal alleen des voormiddags van 9 tot 9% uren gelegenheid gegeven worden. Goes, den 30 Maart 1904. Burgemeester en Wethouders van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLUIJS. Aan de kiezers. Nog een enkel woord willen wij hier tot de kiezers spreken, om hen nogmaals met kracht en klem te verzoeken morgen, Donderdag, van hun kiesrecht gebrhik te maken bij de stemming voor twee leden voor den Gemeenteraad. Het zijn twee liberale zetels, die vacant zijn ge komen, stemt derhalve de twee liberale candidalen, de heeren J. C. H. HOLLMANN en I. D. FRANSEN VAN DE PUTTE. Wij kunnen u, zooals we in ons vorig nommer reeds schreven, deze heeren ten zeerste aanbevelen. In ons vorig nommer schreven wij, dat de notabele a.-r. elementen in deze gemeente toenamen. Dit is in zeker opzicht niet zonder gevaar voor het behoud van kermis, openbare vermakelijkheden, enz. Want als het a.-r. element ook in den Gemeenteraad nog wordt versterkt, dan zijn voorstellen tot inkrimping op dat gebied niet geheel denkbeeldig. Niet alleen dat de neringdoenden dit in hun beurs zullen voelen door het wegbljjven der buitenlui, maar doordat er miDder geld in de stad vloeit, vermin dert de belastingdraagkracht. Overweeg dus wel, behalve de belangen der gemeente, ook uwe eigen belangen. Gij hebt thans in uw bezit, en als ge ze niet hebt en ge meent er recht op te hebben, lyint ge ze nog gasn vragen, twee oproepingskaarten, een gele ®n een witte. Met de gele gaat ge naar de Raadzaal in het Stadhuis en als uwe keuze met ons is gevallen op den heer HOLLMANN, dan maakt ge het witte puntje in het bovenste zwarte vakje zwart en doet uw stembiljet in de bus. Met de witte kaart gaat ge naar de Trouwzaal en als ge met ons meent, dat de beer FRANSEN VAN DE PUTTE een zetel in den Raad waardig 2 FEUILLETON door ARTHUR GRIFFITHS. vNiemand mag den slaapwagen verlaten," beval de machinist op ruwen toon, die geen twijfel over liet, »noeb nu, noch na de aankomst te Parijs." Weliswaar protesteerden eenigen, maar hieraan kwam gauw een einde. »Te Parijs moet ge de beslissing afwachten. Mijn plicht is het, u tot zoolang vast te houden." Met de aangeboren beleefdheid van zijn natie, boog bij voor de dame, die in de dour van hare afdeeling verschenen was. Een oogenblik blöfcf ze daar staan, oogenschijnlijk in groote opgewondenheid luisterend. Daarop verdween ze weer, zonder een woord te zeggen. Weldra zette de trein zich weer in beweging. De weg, die nog moest worden afgelegd, was niet lang meer, zoodat Parijs na een half uur was be reikt, waar het grootste gedeelte der passagiers kon uitstijgen alleen die van den slaapwagon werden verzocht op hunne plaatsen te blijven. Nadat de politie gekomen was, mochten deze passagiers de een na den ander uitstappen, maar niets van hunne bagage meenemen. Alle hand koffers, reisdekens en andere voorwerpen moesten in de afdeelingen gelaten worden. Daarna vrtrden ze onder bewaking in een groote zaal gevoerd. Hier werden hun plaatsen aangewezen op ver van elkaar geplaatste stoelen, en bet werd hun aangezegd, dat ze noch door woorden, noch door gebaren zich met elkander mochten onder houden. Voor de goede opvolging van dit bevel is, dan maakt ge ook bier bet bovenste witte puntje zwart. v Denkt er vooral om, dat ge op twee zalen most zijn en dat ge uw kiezersplicbt maar ten deele hebt vervuld, als ge maar op éene zaal gaat stem men. Van acht uur 's morgens tot vijf uur 's namid dags kunt ge terecht. Komt trouw ter stembu3 en brengt, als ge onzen raad wilt volgeD, uwe stemmen uit op de heeren en Kiezers, denkt er aan, dat er hoogst waarschijnlijk geen herstemming is ditmaal. Dat zou alleen maar het geval kunnen zijn, als de twee candidaten hetzelfde aantal stemmen behaalden. Daar dit echter vermoedelijk niet het geval zal zijn, zal het morgen terstond zijn uitgemaakt, wie leden van den Raad zullen zijn. Reken dus niet op een herstemming. Repliek van de Zeeuw. De Zeeuw drukt ter verdediging van haar door ons in ons nommer van 26 Maart aangevallen arti keltje over het niet toelaten van den heer v. Wijn bergen als lid der Tweede Kamer, het volgend bericht uit de N. R. Ct. af »Valburg. De vrijzinnige kiesvereeniging Val burg (kiesdistrict Eist) heeft besloten geen caDdi- daat te stellen voor de a. s. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer, aangezien het doel, beoogd met de vorige candidaatsteVingden heer Van Wijn bergen niet te doen meestemmen over de Wet op het Hooger Onderwijs, bereikt is." Gesteld al eens, dat dit bericht, wat w|j voor alsnog betwijfelen, waarheid bevat, dan wascht dit de Zeeuw niet schoon. Dit bericht, door haar uit de N. R. Ct. genomen, is verschenen, nadat de Zeeuw haar artikeltje plaatste. Op dat oogenblik insinueerde het blad. En insinuaties zijn min. Wat zou de Zeeuw gezegd hebben, als wij naar aanlei ding van de conclusie door de Commissie van Onderzoek in de Tweede Kamer, hadden gezegd »de heer Lohman was natuurlijk tegen die con clusie, omdat hij wilde trachten aan het ontwerp Hooger Onderwijs ééne stem meer te bezorgen." Dan zou men haar eens gehoord hebben, en met reden. Door de Kamer is uitgemaakt, dat er met recht geprotesteerd is tegen de verkiezing in Eist, en als nu later mocht blijken, dat werkelijk de drijfveer tot protest alleen is geweest de begeerte, dat de heer v. W. niet zou meestemmen over het ontwerp- Hooger Onder wijs, dan zullen wij zulk klein gedoe van eene kiesvereeniging allerminst in bescherming nemen, om het even of het eene liberale, vrijzinnige of a.-r. vereeniging geldt. had een streng uitziend, in blauw en rood uniform gestoken agent te zorgen. De laatste, die werd binnengeleid, was de con ducteur, die echter meer dan de anderen als gevan gene scheen te worden behandeld. Aan een tweeden politie-agent was zijn bijzondere bewaking toevertrouwd en bet scheen wel, dat de grootste verdenking op hem viel. Grooten indruk scheen dit echter niet op hem te maken, want terwijl do anderen oogenschijnlijk terneergeslagen waren, zat de conducteur er onver schillig bij. Intuaschen werd de slaapwagen met alles wat er in was op andere rails gebracht en aan beide zijden bewaakt. De portieren werden verzegeld, opdat er niets in den wagen veranderd worden kon, tot deze door den commissaris zou worden onderzocht. De commissaris, de beer Flocon, was gewoon vroeg op te staan en om zeven uur 's morgens op zijn kantoor te verschijnen. Daar hij dicht bij het bureau woonde, had hij geen langen weg af te leggen, maar zelfs vroeg in den morgen was hij altijd onberispelijk gekleed, zooals het een hoogeplaatst ambtenaar p^st. Hij was juist aan zijn schrijftafel gaan zitten en begonnen zijn papieren na te zien, die hij als orde lievend man zorgvuldig gerangschikt had. Zijn aanwezigheid was, zoo&ls wij weten, zeer gewenscht aan 't station, waaraan hij ontboden werd. ^Misdaad in trein no*, vijfentwintig, een heer vermoord in den slaapwagen," werd hem per tele foon bericht. Dadelijk begaf Flocon zich per rijtuig en ver gezeld door Galipand en Block, twee inspecteurs, naar het bedoelde station. Op het perron wachtten eenige beambten heen af, om zooveel van het geval te vertellen, als ze wisten. De Zeeuw heeft nu haar insinuatie verdedigd met een later bekend geworden stukhoe zou ze het gedaan hebben als dit stuk eens niet was verschenen -v- GOES, 30 Maart 1904. In eene gisteravond gehouden huishoudelijke vergadering van de leden en donateurs van »Ons Huis" alhier, is besloten in samenwerking te treden met den ^Volksbond", Vereeniging tegen drank misbruik. Eenige leden daarvan waren mede tegen woordig. Do gezellige avonden van »Oc6 Huis" zullen voorloopig worden gehouden in de concert zaal der sociëteit V. O. V. Pogingingen worden aangewend in het bezit te komen van een gebouw, dat voor beide vereenigingen kan worden gebruikt. Tot commissaris van »Ons Huis" is benoemd mej. E. Massee, die de benoeming heeft aangenomen. Met ingang van 1 April a. s. is benoemd tot scheikundige aan het Rijks-proefstation te Goes dr. D. J. Hissink, tijdelijk als zoodanig aldaar werkzaam. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het theoretisch apothekers-examen door mej. E. C. Massee. Bij kon. besluit is toestemming verleend aan jhr. U. E. Lewe van Nijensteijn, burgemeester van VHeor Arendskerke, om tot 28 December 1909 te Goes te wonen. Tot dijkgraaf van den Spieringpolder is be noemd dhr. J. W. van Nieuwenhuijzen te Wissekerke. Het voornemen is, de Tweede Kamer na hervatting der werkzaamheden in bet laatst van April, behoudens een kort reces met Pinksteren, tot omstreeks midden Juni bgeen te doen blijven, om dan tot het volgend zittingjaar uiteen te gaan. Naar men verneemt is, wegens bet beerscben der mazelen te Apeldoorn, de terugkeer van het Hof naar het Loo, welke vastgesteld was op Dins dag 5 April a. s., voor onbepaaldon tijd uitgesteld en zulks overeenkomstig geneeskundig advies. Wolfertsdijk. De gemeenteraad benoemde Maan dagnamiddag j.l. tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim met algemeene stemmen den heer W. Wisse. De heer G. Weyns was mede aanbevolei. Op een verzoekschrift aan den gemeenteraad door de schietvereeniging om gebruik te mogen maken van een terrein achter de school te Oostkerke werd gunstig beschikt. Na het opmaken van het kohier der hondenbe lasting werd in geheime zitting het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld. Borsele. In de Maandag gehouden vergadering van den Dijkraad voor de waterkeering van het calamiteuze waterschap EllewoudsdgkBorsele werd behandeld en vastgesteld de begrooting der inkom- »Zijn de reizigers allen opgesloten vroeg Flocon dadelijk. >Neen, alleen die, welke in den slaapwagen waren." »Hm, hm, ge hadt allen hier moeten houden, tenminste zoolang tot hunne namen en adressen opgeschreven waren. Wie weet, wat ze ons hadden kunnen zeggen »Da«r d» misdaad gepleegd was, terwijl de trein in volle vaart was geweest, kunnen alleen de pas sagiers van den slaapwagen verdacht worden," werd hem geantwoord. »Men mag nooit onverijlde gevolgtrekkingen maken", antwoordde de chef scherp. »Laat me de lijst van de reizigers van den slaapwagen eens zien." »Die is niet in ons bezit, commissaris." »Hoe is dat mogelijk Het is toch de plicht van den conducteur daarvoor te zorgen. Waar is de conducteur Wordt hij bewaakt »Zeer zeker, commissaris, maar er is iets niet in den haak bij hem." >Dat dunkt mij ook, want zoo iets kan toch niet gebeuren, zonder dat bij er iets van bemerkt. Wanneer hij zijn plicht had gedaan, zou hg maar we moeten geen overijld vermoeden uitspreken." »Ook de kaartjes van de passagiers beeft hij ver loren, die hij, zooals u weet, tot aan het einde van de reis moet bewaren. Na de ontdekking van de misdaad beeft hij zijn tasch niet kunnen vinden, waarin al zijn papieren waren." »Daar moet iets achter staken. Breng me bij hem wacht eens kan ik hier eene rustige kamer krijgen, dicht bij die, waarin de reizigers zjjn op gesloten Weldra was Flocon in een kamer gezeteD, die in onmiddellijke verbinding stond met die, waarin de reizigers zich ophielden en hier Het hij als eerste verdachte, den conducteur bjj zich brengen. sten en uitgaven voor 19041905. Het dijkgtscbot voor Ellewoudsdijk bepaalde de Dijkraad op f 22138,851/2 en voor Borsele op f 27477,35. De Voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat het besluit tot vergoeding van buitengewone diensten, door den ambtenaar Kool* vtrvicht, de goedkeuring van heeren Gedeputoerde Staten had verworven. Bij do burgerlijke openbare werken in Ned. Indië is toegevoegd aan den chef der irrig&tie- afdeeling Brantas, de adspirant-ingenieur W. A. van der Meulen. Land- en Tuinbouw en Veeteelt. Het watergehalte van boter.,» Oogenschijnlijk" zijn boter en water twee stoffen, die zich in 't geheel niet met elkaar laten ver mengen. Bij nader onderzoek blijkt echter, dat boter en water zich zeer goed samenvoegen, zoo volkomen zelfs, dat men van waterdeeltjes niets bespeurt. Meermalen is dan ook van deze eigenschap gebruik gemaakt, om eene zekere boeveelheid water door de boter te werken, zonder dat men dit op het oog bespeuren kan. Hoe minder zout de boter bevat des te meer water kan ze opnemen. Onge zouten boter zuigt het water op als een spons en verdeelt het in onzichtbare kleine dropjes. Het zouten van boter geschiedt dan ook met een tweeërlei doel1. om de boter smakelijker te maken en 2. om 't vocht er uit te verdrijven. Velen meenen, dat het zouten van boter voor den boer voordeelig is, omdat zout het gewicht der boter doet toenemen en zoo goed als niets kost. Dit is een dwaling. Wie zich hiervan door een eenvoudige proef overtuigen wil, neme een stukje boter, bjjv. een vierde kilogram, dat bijna geen zout bevat en op het oog zeer droog is. Werkt men door dit kluitje boter een paar theelopels zout, of zoo noodig nog iets meer, dan begint het water zich aanstonds in drop peltjes op de boter af te zetten. Dat is nu geen wator, door het zout uit de lucht opgenomen, maar aan de boter onttrokken. In de zoo goed als onge zouten boter was het water in onzichtbare kleine dropjes verscholen. De zoutdeeltjes zoeken als 't ware deze kleine waterdropjes op, die zich bjj het doorwerken der zoutkorrels of bij het herhaald kneden tot grootere droppels vereenigen. Heeft men de boter, die te voren droog leek, zoo eenigen tijd flink doorgewerkt, dan zal men een plasje water op het boterschaaltje krijgen. Natuurlijk water, dat door het zout aan de boter onttrokken is. Het zout maakt dus de boter lichter, in plaats van zwaarder, want het verdrijft de waterdeeleü, die meer" wegen dan het zout zelf. Men heeft meer dan eens het watergehalte van gezouten en onge zouten boter onderzocht, waarbij het bleek, dat het watergehalte van ongezouten boter steeds hooger was dan dat van gezouten boter, als men nl. in Deze, Lodewijk Groote genaamd, was te Amster dam geboren, twee-en-dertig jaar oud, en zag er zoo lui en slaperig uit, dat Flocon zijn verhoor met een opmontering begon. »Nu? Wat levendiger! Ben je dan altijd zoo?" begon de commissaris. Zonder een antwoord te geven, staarde de con ducteur nog maar al door met glazige oogen voor zich uit. »Ben je misschien dronken Bon je is het dan mogelijk hernam de commissaris, en alsof hij een bij hem opkomend vermoeden bevestigen wilde, vroeg bij »Wat heb je tusschen Laroche en Parijs gedaan Geslapen »Ja, ik geloof, dat ik geslapen heb," antwoordde de man, die iets scheen bij te komen. »Ik was slaperig, want ik had twee nachten achtereen dienst. Maar dat is nu eenmaal niet anders, en anders ben ik nooit zoo als nu, ik ik kan het niet begrijpen." »Ha!" riep de commissaris, »heb je deze slape loosheid roeds voelen opkomen voor de trein Laroche verliet >Neen, commissaris, in 't geheel niet. Toen was ik nog heel opgewekt, nog heelemaal frisch." >Hm, aha, ik begrijp er alles vanriep de klein© commissaris, terwijl bij van zijn stoel op sprong, op den verbluften conducteur toeliep en hem aan alle kanten besnuffelde. »Aha Nog altijd snuffelend, draaide het kleine manneke om den conducteur heen, greep hem plotseling bij het hoofd en trok dit naar zich toe, terwijl hij een der onderste oogleden terugtrok, zoodat de oogappel zichtbaar werd. Daarna keerde hg naar zijn plaats terug. Wordt vervoegd.)

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1