3904. N°. 37. Zaterdag 26 Maart, 91"" jaargang. Bij dit no. behoort een bijvoegsel. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ff l,2S, Afzonderlijke uommere 5 cent. Inzending van advertentiën vóór 2 uren op den dag der uitgave. De prijs der gewone advertontiën is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- on doodberichten en do daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels 1,berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Yennootschap „Goesche Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Het ontwerp-Hoog er Onderwijs aangenomen. De Tweede Kamer beeft gisteren het ontwerp tot wjjziging van het Hooger Onderwijs aangeno men met 56 tegen 41 stommen. Tegen stemde de geheele linkerzijde en van rechts Dr. de Visser. Dit eenparig »neen" van d9 linkerzijde is een krachtig protest tegen den toeleg om onze open bare universiteiten, roem van ons land, te verne deren en te.brandmerken als instellingen, die den volksgeest bederven en daarentegen aan eene door enkelen bekostigde universiteit rechten te geven, voor welker juiste toepassing iedere waarborg ont breekt. De oogen van de geheele natie zijn nu gevestigd op de Eerste Kamer. Min. Het volgende stukje lezen we in de Zeeuw: »De heer Pyttersen heeft bij de aanstaande ver kiezing te Eist van een nieuwo Kamercandidatuur afgezien. De liberalen hebben nu van een tegen- candidatuur te stollen afgezien, zoodat baron Van Wijnbergen nu zonder stemming schjjnt gekozen te zullen worden. Intusschen de Hooger Onderwijswet krijgt mor gen een stem minder. Bij de lelieblanke onschuld des menschen zou 't niet passen te veronderstellen dat het protest tegen de Elster verkiezing daarop, en daarop alleen zou zijn gericht geweest. Zoo iets mag men slechts denken." Als de anti-revolutionairen in de Tweede Kamer van hetzelfde oordeel waren geweest als de Zeeuw dan zouden ze de conclusie van de commissie heb ben afgestemd. Ze hadden daartoe de macht in hun numerieke meerderheid. Maar 't zal bij niemand van die partij zijn opgekomen. Dergelijke insinuaties zijn dan ook min en door ze op te nemen neemt een blad zelf rang en plaats tusschen bladen als Argus en Asmodee. De Zeeuw begrijpe ons goed niet wij wijzen haar die plaats aaü, zij zelve gaat er op zitten. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Donderdag 24 Maart 1904, 's avonds te 7 i/a uur. Voorzitterde burgemeester. Afwezig de b.b. Janssen en Donner met kennis geving en de h.b. Ochtman en Pilaar. Ingekomen stukken van Gedep. Staten mededeeling van de instelling •ener jaarmarkt te Clinge van den heer 1. G. J Kakebeeke mededeeliDg, dat hij ontslag neemt als lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwjjs mededeeling van mevr. Van Reigersberg Versluijs dat zij ontslag moet nemen als regentes van het Gasthuis, wegens vertrek naar elders, en van jhr. S. M. Van Reigersberg Versluijs verzoek om ontslag als lid dor Commissie tot wering van schoolverzuim van de afdeeling Zeeland der Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren, adres tot het invoeren van slachtmaskers en oprichten van abattoirs verslag van de Ambachtsschool van Gedep. Staten mededeeling goedkeuring der gemeente-rekening van B. en W. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Ter vervulling der vacalure van regentes van het Gasthuis, ontstaan door het om gezondheids redenen bedanken als zoodanig van mevr. Ocht manwordt door genoemd bestuur onder bijzondere dankbetuiging voor het vele goede op zoo uitne mende wijze door mevr. Ochtman in het gasthuis- bestuur en in het gesticht aan de ouden en zieken verricht, eene hulde waarbij het Dagelijksch Bestuur en de Raad zich gaarne aansluiten het navolgende dubbeltal, om daaruit eene benoeming te doen, aanbevolen Mejuffrouw M. van Heel en mevrouw Rijkens geb. Van Slooten. Dhr. Dekker vraagt of het eene voordracht is of eene aanbeveling. De Voorzitter antwoordt eene aanbeveling. Mej. v. Heel krijgt 7 stemmen en mevrouw Ha- rinck-v. Asperen Vervenne 2 stemmen, zoodat be noemd is mej. M. v. Heel. Tengevolge toename van het aantal leerlingen op school B is het noodig nog een onderwijzer mot verplichte hoofdakte en 28-jarigen leeftijd te benoemen, waarvoor door B. en W. en de onder- wijsautoriteiten de volgende voordracht is inge diend No. 1 dhr. J. J. van Aartsenno. 2 dhr. D. A. Poldermans, beiden onderwijzers aan genoemde school. Dhr. v. Aartsen krijgt 7, dhr. Poldermans 1 stem, zoodat benoemd is dhr. v. Aartsen. Dhr. Ramondt blijft met het oog op art, 46 der Gemeentewet buiten stemming. Aan dhr. M. Ossewaarde wordt met ingang van 18 Mei e. k. of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het lager onderwijs. Op het verzoek van de gemeente-arbeiders om verhoogiug van jaarwedde, adviseeren B. en W., in overeenstemming met hot gevoelen van den bouwmeester, de bezoldiging op f 8.50 per week te bepalen en de verhooging f 1.50 p. week op 1 Juli e. k. te doen ingaan. Aldus besloten. Ingevolge het bij de behandeling v. d. begrooting voor 1904 geopperde denkbeeld, om de retributie voor het ledigen van beerputten te verlagen, deelen B. en W. en de financieel© commissie thans o. a. het volgende mede Aao retributie voor het ophalen enz. der hoor tonnen werd in 1903 over drie kwartalen ontvangen f 569,35naar dien maatstaf zou men dus do op brengst over vier kwartalen kunnen ramen op f739. Voor het ledigen der beerputten werd in 1903 (over een voljaar) ontvangen f728, men mag dus voor 1904 ook dat cijfer aannemen. E)e gehoele ontvangst kan dus zijn f1467. Voor uitgaven moet worden geraamd: een totaal van f1870. Deze afdeeling van de reinigingsdienst, de eonige waarbij nog iets wordt ontvangen, kost dus de ge meente jaarlijks nog f403, boven hetgeen door ontvangsten wordt gedekt. Wenscht de Raai de retributie voor het ledigen der beerputten te verlagen, b.v. van f2 op fl per ketel, dan zal dus moeten worden gerekend op eene mindere ontvangst van de helfr van f725 of f364 terwijl de ongedekte uitgaven zullen stijgen tot f767. Do bovengenoemde f364 zal dus door meerdere belastingheffing moeten worden gevonder. De Financiëelo Commissie geeft in overweging thans nog geen wjjziging te brengen in de beffing voor het ledigen van beerputteö, daar de tegen- wooidige regeling nog te kort in werking is, om daaruit gegevens te kunnen vorzameleD, die een voldoenden maatstaf oplevereD, om daardoor een vergelijking mogelijk te maken, met 't geen de kosten bedragen voor hen, die van het zoogenaamde tonnenstelsel gebruik maken. B. en W. zich aansluitende bij dit advies stellen voor, voorloopig niet tot wijziging der retributie over te gaan. Dhr. v. d. Leeuw vraagt of, wanneer eon volgenden keer de beerputten ter sprake worden gebracht, opgegeven zal worden eenvoudig do opbrengst der putten en de kosten der bediening. Spr. meent dat de tonnen hierbij niet in aanmerking behoeven te komen. Dhr. Dekker sluit zich hierbij am. Hij kan uit deze rekening niet ontdekken, wat de werkelijke kosten zijn. De getallen zijn moeilijk te controleeren. Do Voorzitter zegt, dat bij eene volgende ge legenheid aan het verlangen der heeren zal worden voldaan. Daarna wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W, besloten. Goedgekeurd wordt de rekening v. d. Gildefondsen over 1903 in ontvang en uitgaaf met f 676. Tengevolge vertrek wordt afschrijving van hoof- delijken omslag verleend tot een bedrag van f 10 46. Kwijtschelding van hondenbelasting tot een bedrag van f 4, beide met gunstig advies v. d. fin. comm. Het kohier van de belasting op de honden voor 1904 wordt vastgesteld op f752 met 188 aange- slagenen. Verzoek van Jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs om eervol ontslag als secretaris dezer gemeente met ingang van 15 April e, k. Aan het slot van het verzoek betuigt ZEd. zijnen hartelijken dank voor het geschonken vertrouwen en de steeds ondervonden vriendschap. De Voorzitter spreekt ongeveer het volgende Mijne heeren U zult voorzeker met leedwezen dit ontslag verleend hebben en zeer noode onzen algemeen geachten secretaris van on8 zien gaan. Voor U, heeren Raadsleden was de heer Van R. V. steeds bereid, om U op de meest welwillende wijze van dienst te zijn, wanneer U dit verlangde ik acht mij Uw aller tolk te zijn, wanneer ik hem daar voor dank betuig. Toen ik de eer bad, op jeugdigen leeftijd aan het hoofd dezer gemeente gesteld te worden, vond ik in U, mijnheer Van Reigersberg Versluijseen secretaris, wiens edel cn onpartijdig karakter, in weerwil van onze uiteenloopende politieke, richting, samenwerking op de meest vriendschappelijke en .hoogst aangename wijze mogelijk maakte. Het is mij eene behoefte U daarvoor openlijk mijn wormen dank en hulde te brengen. Ook na- meDS hot D. B., waarin de verhouding niet minder was, dan tusschen ons, worde U de dank gebracht voor Uw aangename samenwerking en de actieve wijze, waarop U bijna 10 jaren Uw ambt alhier vervuld hebt. Voor betgeen U in verschillende be trekkingen belangeloos voor onze gemeente gedaan hebt worde ook van deze plaats U hulde gebracht. En daar U thans wegens familie-omstandigheden Uwe werkkracht a3u het belang der gomeonte Amersfoort gaat wijdeD, wenschen wij U geluk met bet verkrijgen Uwer begeerte. Moge God geven, dat bet U en de Uwpd op Uwen verderen levensweg welga en wees verzekerd, dat Uw naam door ons en in de gemeente Goes steeds met lof en dankbaarheid genoemd zal worden. Applaus De Secretaris zegt daarna ODgeveer bet volgende »Gaarne maak ik gebruik van de mij gegeven gelegenheid om god enkel woord te spreken. Zeer gevoelig, mijnheer de Voorzitter, ben ik voor de waardeerende woorden, tot mij gesproken en voor de instemming van U mijne heeren leden van den Raad. Met zeer gemengde gevoelens verlaat ik deze gemeente, waar ik bijna tien jaren met veel ge noegen en opgewektheid ben werkzaam geweest dat is voorzeker to danken aan de aangename, sa menwerking en de vriendschap, die ik steeds van O heb mogen ondervinden, hoeveel verandering ar ook in Uwe vergadering kwam gedurende mijn verblijf alhier. Hartelijk betuig ik U daarvoor mjjn dank U, mijnheer deVocrzitt*r, voor den aangenatnen omgang die steeds door mij zeer werd gewaardeerd. Ik stel het op boogen prijs dat de heer Ramondt hedenavond is gekomen, waardoor ik in de gele genheid ben, den beer Ramondtmet wien ik al die jaren zoo aangenaam heb samengewerkt, met den heer De Witt Hamerpersoonlijk mijn daük te brengen. Ik wil echter niet nalaten ook de vorige burge meesters, de heeren De Witt Hamer en Wesselink en de wethouders Lenshoek en De Jonge hulde te brengen voor den steun en vriendschap, die ik ook van hen heb genoten. Dank, ook aan u, mijne mede-ambtenaren, met wie ik korter of langer tijd heb mogen samenwerken en die mij het waarnemen mijner betrekking gemak kelijk hebben gemaakt. Weest overtuigd, dat het verblijf te Goes steeds bij mij in aangename herinnering zal blijven en dat ik steeds met groote belangstelling de lotgevallen van Goes zal blijven volgen. Mag ik mij in uw aller vriendschap blijven aanbevelen (Applaus). Kerknieuws. Doopsgezinde kerk. Zondag 27 Maart geen Godsdienstoefening. Onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan school C te Terneuzen de heer J. van der Vliet, volontair te Ierseke. Bij de rijksnormaallessen te Goes zijn toege laten tot dn voorbereidende klasse, 8 candidaten nl. J. de Bel, D. M. San^ee, J. de Kok, P. Arnoldi, M. G. v. d. EndM. A. Potter, G. Hoor mek en Mathijsen. Kunst en Wetenschap. Het Mei-concert der afd. Goes der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal plaats hebben in de concertzaal der sociëteit V. O. V. op Woens dag 11 Mei. Zooals reeds gemeld is, zal worden opgevoerd >Editha" van Hoffmann. Als solisten zullen meêwerken: mej. Smits, sopraan, Utrecht; mej. Van Kasteel, alt, Rotterdam dr. Van der Kamp bariton* Middelburg en dhr. Van Oort, bas, Utrecht. De beer Noske uit Middelburg zal de begeleiding op zich nemen. Rechtzaken. Arrondissements Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werd D. v. d. S., 19 j., zonder beroep te Katten dijk», beklaagd van mis handeling, vrijgesproken. Voor de Haagsche rechtbank is tegen twee boden bij hot departement van koloniën, beklaagd te hebben aangenomen een gift van f 10 of ieder van f 5, wetende dat dit geld hun gegeven werd om, in strijd met hun plicht, mededeelingen te doen aan een persoon, die daarbij belang had, van prijs opgaven van firma's in verband met aanbestedingen, ieder twee maanden gevangenisstraf geëischt. Tegen den industri&l, ditr beklaagd wordt, de boden te hebben omgekocht, is 3 maanden gevangenisstraf gevord rd. Gemengde Berichten. Een knaapje van 9 jaar sprong eergisteren avond te Besoijen op eene in vaart zijnde tram, viel en kwam onder de tram. Zijn hoofd en een arm werden geheel vermorzeld, zoodat het kind oogenblikkelijk een lijk was. Te Breda had gisterenmiddag nabij den zoo- genaamden overweg van den staatsspoorweg een ernstig ongeval plaats. De 82 jarige weduwe V., zich huiswaarts willende begeven, geraakte bekneld tusschen een bierwagen en eene bar, ten gevolge van het schichtig worden van het daarvoor gespan nen paard, dat schrok door het uitlaten van stoom uit eene in de nabijheid zijnde locomotief. De vrouw had het ongeluk te vallen en kreeg het wiel der kar over de borst, mat het gevolg, dat zij kort daarop reeds overleed. Na eerst op zijn kamer bij de gaslamp gear beid te hebben, begaf de heer M. te Nijmegen zich Maandagavond ter ruste. Den volgenden morgen vond men hem dood in zijn bed, gestikt door gas. Het water uit de hangende gaslamp was verdampt, zoodat, het gas zich gedurende den Dacht in de slaapkamer bad verspreid en den dood van den beer M. had veroorzaakt. RijmCt.) De Leeuw Ct. meldt Voor eenige dagen deelden wij mede, dat bij Rijs in Gaasterland door een jongeling twee kievits eieren in een nest, gevonden zijn. Het big kt echter, dat men hier met een jeug digen oplichter te doen had. Do kooper, die ze duur moest betalen, ontdekte nl. dat deze eieren reeds verleden jaar gevonden waron. Intusschen zijn de eerste kievitsoieren van dit jaar reeds gevonden. Mülioenenbrand. Te 's-Gravenhage is in 's Rijks geschutgieterij voor ettelijke millioenen door het vaur vernield. Schade lijdt echter ri'-mand het waren ingetrokken muntbiljetten van f10 en f50, schatkistpromessen, declaraties, scbuldbekeDtoDnis- sen ten laste van het Rijk enz. welke vanwege de Rekenkamer, in de ovens der gieterij aan het vuur werden prijsgegeven, oio aan de circulatie te wor den onttrokken. Meer licht gewenscht. De Maasbode bevat het volgende korte, maar ijzige bericht Te Oss werden verleden week een drietal vrou wen dood op bed gevonden, die den vorigen avond volkomen gezond waren. De scheeve nek van een loteling. De V. Arnhem- sche Crt. meldt Den 10 Maart 1.1. werd bij het 8e regiment in fanterie alhier ingelijfd de lotoling B. u t Milligen. De loteling had een scheeven nek bjj (de loteling) hoopte wegens lichaamsgebreken te worden ontsla gen. De officier van gezondheid evenwel zond hem 21 dezer als hersteld naar zijne compagnie terug. Het geheim »seheeve nek" bad de milicien voor f7,50 gekocht van den heer W. uit Apeldoorn, welke heer, bijaldien B. werd afgekeurd, Dog f 52,50 extra zoude ontvangen. De belooning was wel hoog, zoo merkte de scheeve- nok-dokt.er aan, doch B. diende in aanmerking Te nemen, dat ook do geneesheer te Arnhem, die de keuring verricht, moest betaald worden. Wij loven immers in de 20e eeuw Intusscben, fl. is nu zoowel zijn stheeven nek, als zijn geld kwjjt. De bommengooiors van Luik zijn gepakt, en zij hebben hun misdaad bekend. Het zijn twee FranscheD, Larnbin en Gudejin. Er zjjn in hun logement dingen gevonden, die geen twijfel meer lieten of men hier op bet goede epoor was. Tal van anarchistische brochures, een schrift met formules voor de samenstelling van ontplof bare stoffen en allerlei wetenswaardigheden, die bij het maken van bommen te pas kunnen komen. Ook vond men een potje zwarte vernis. Dit vernis komt overeen met dat, waarmee de bommen waren bestreken. Kort daarna vielen de twee Franscben door de mand. Zjj hadden bij Boutet de bommen geladen en waren ze samen gaan leggen voor bet huis van Laurent en van Binet. Van persoonlijk een kwaad hart toedragen was geen sprake. Zij hadden ovenwei een daad van propaganda willen volbreDgen en meteen de talrijke anarchisten willen wreken, die sedert een jaar uit België verdreven zijn. Men heeft hier dus te doen met een zuiver anar- chistischen aanslag.

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1