904. N#. 36. Donderdag 24 Maart. 91s" FEUILLETON De (Touverneur. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Frgs per kwartaal, zoo binnen als buiten Geee, ff Afzonderlijke nommere S csnt. Cnzsiiding waw adtrertentiën vóos» 2 ure» op cSera dsg dee* iisaSgawe. Do pr§s der gewone advertentiön is van 1-5 regels 50 cent, eiken regel meer 10 ct. Bg directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfao advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 110 regels f 1,— berekend. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Goesehe Courant". Directeur-Hoofdredacteur R. G. Rijkens. Verkiezing leden van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Doos, breügt ter algemeene kennis, dat heden bij hem zijn ingeleverd 2 lijsten van candidaat,stelling voor een lid van den gemeen teraad ter vervanging yan dou heer J. J. Ramondt, en 2 lijsten van candidaatstelling voor eon lid van den gemeenteraad ter vorvanging van den beer J J. Ociitaian welke op de Secretarie zijn ter visie gologd en in afschrift zijn aangeplakt. Goes, 22 Maart 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. STEMMING. De Burgemeester van Goës bréngt ter kennis van de in gezeten err, dat op DONDERDAG 81 MAART 1904, van des voormiddags 8 uren tot des namiddags 5 uren, in de Raadzaal op het stad huis, da stemming zal worden gehouden voor een iid van den gemeenteraad, ter vervanging van den heer J. J. Ramondt. Candidaten zijn HOLLMANN, J. C. H. DE JONGE, J. en op deozelfden dag en dezelfde Uren in de Trouwzaal op het stadhuis, do stemming zal worden gehouden voor een lid van den gemeente raad, ter vervanging van den heer J. J. Ochtman. Candidaten zijn FRANSEN VAN DE PUTTE, I. D. VISSER Azn., J. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende j>Hij die, opzottellijk zich voor een ander uit gevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft »met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Goes, 22 Maart 1904. De Burgemeester van Goes, DE KONING KOOIJ. KIESRECHT. Het gemeentebestuur van Goes brengt krachtens art. '28 der kieswet ter openbare kennis, dat de l?J£Z£RSLÜST voor 1904 in deze gemeente op heden is vastge steld. Deze lijst, benevens alphabetische lijsten van de personen, die van do kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen, die daarop na aangifte zijn gebracht, zijn van heden tot 21 April 1904 op de secretarie ter inzage nedergelegd en tegen betaling 'der kos ten in afdruk of afschrift verkrijgbaar gesteld. Goes, 22 Maart 1904. Het gemeentebestuur van Goes, DE KONING KOOIJ. De Secretaris, VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. öe Zeeuw en de Tariefwet. Naar aanleiding van het ingediende ontworp- tariefwet maakt de Zeeuw een paar opmerkingen, 24 Roman van Ludwich Habiciit. Heiena's hart begon luider te kloppen, zij had al haar zielskracht moeten verzamelen om Wanda to kunnen gaan opzoeken en nu trof zij haar hier zoo onverwacht aan op do plek waar de sombere tragedie was afgespeeld. Van opwinding was zij bijna niet in staat om te blijven staan en ze was op het punt terug te keeron, maar de onrust over Rudolf dreef haar voort. Kon men hem haar niet morgen of vandaag al ontrukken Het moest ge beuren. Zij onderdrukte hare aandoeningen en liep langzaam naar het jonge meisje toe. Zij moest zieh door het struikgewas heenwerken en maakte expres wat meer leven om Wanda uit hare overpeinzin gen te doen opschrikken, maar het jonge meisje bleef kalm zitten en scheen niets van haar komst te merken. Eerst toen de gravin dicht voor haar stond, merkte zij hetzij hief haar hoofd op, haar gozieht nam een ietwat levendiger uitdrukking aan en ze sprong op, niet wetende of ze zou vluchten of blijven. »Wanda, ga niet heen, ik moet je spreken" zei de gravin op gedempten toon. Het jonge meisje antwoordde niet, maar sloeg alleen bare blauwe oogen, waaruit nu alle leven en gloed geweken was, vragend tot haar op. Hoe die wij terstond vvenschen te weerleggen. Het arti kel begint »Van vrijzinnige zijde is de tariefwet van minis ter Harte al aangekondigd onder het opschrift r Duur brood". Dit is een dwaling. Immers van »duur brood" zou op het standpunt der vrijzinnigen nog sprake kunnen zijn wanneer graan en meel belast werden doch men weet, graan en meel worden in dit ontwerp niet belast Als de Zeeuw het woord brood in letterlijkeu zin opvat, heeft zij misschien gelijk. Wij zeggen misschien want hoewel van een invoerrecht op granen en meel is afgezien, zegt de minister in zijne Memorie van Toelichting »Hoewel een recht van 3 pet. voor den brood ver bruiker niöt tot noemenswaardige ver hooging zou leiden, is van belasting van meel en granen afgezien." Die wenk is duidelijk genoeg er zal nu wel van do zijde van hen, die het ont werp welgezind zijn, een voorstel tot het heffen van die 3 pet. verschijnen'. Maar mon moet het woord brood hier ni®t letter lijk opvatten, ten minste wij hebben het niet zoo danig bedoeld. Wij bedoelen er mee alles, wat de mensch noodig heeft voor zijn levensonderhoud, zijn kleeren, zijn schoenen, zijn klompen, zijn aard appelmeel en honderd andere zaken, die bij dagelijks behoeft. Een groot aantal leveusbenoodigdheden zullen kunstmatig duurder worden gemaakt en daar zij voor het meerendeel ook behoeften zijn van de minvermogenden, zullen dezen voor hun »broodje" nog barder moeten werken. Verder schrijft de Zeeuw »Ook is men aan vrijzinnige zijde, nu het met >duur brood" niet ging, gaan roepen van protec tionistisch. Doch zie ook dit is onjuist immers het voor gestelde tarief is in zijn uitgangspunt fiscaal, dat wil zeggen om do staathuishouding op de been te- houden, en tegelijk den nationalen arbeid te steunen. Protectionistisch zou het slechts zijn wanneer het den eenen stand te hulp schoot, en daarmee den anderen in de naarheid bracht. En dit geschiedt met dit tarief geenszins." Met uw verlof, dat geschiedt met dit ontwerp juist wel. Alle mogelijke lichamen uit 'oanüel, fabriekswezen enz., zijn geboord ieder heeft een rede in zijn eigen belang gehouden en het ontwerp draagt er duidelijk de sporeu van, dat de minister soms al te gewillig hr-t oor heeft geleend aan aandrang van de een of andera zijde. Maar ééne klasse is er niet gehoord, en dat is de groote klasse der consumenten, dor verbruikers. En juist dezen lijden de groofsto schade. Enkele procenten verhooging van invoerrecht op eeu of ander artikel, wordt allicht het dubbele voor bet. den verbruiker bereikt, omdat de tusschenpersoon er de winst op moeten leggen, want doet deze dat niet, dan wordt hij zelf de dupe. Na de verbrui kers, en het grootste deel van dozen zijn de min vermogenden, wordt de handeldrijvende middenstand de dupe van dit tarief-ontwerp. Want als er, zooals bijv. bij manufacturen, niet minder dan 10 pet. van de waarde geheven wordt, dan beteekent dit ver mindering van omzet en mindere winst, of den on dergang van tal van winkeliers. _Dit ontwerp-tarief zal dus wel degelijk enkelen veel verdriet Wanda haar ook had aangedaan, Helena was toch niet meer in staat om boos te zijn. Haar geheele verschijning drukte zooveel wanhoop en smart uit. Het bloeiende meisje was in een paar dagen eenige jaren ouder gswordeD. »Laten we gaan zitten," zei de gravin, »ik bob jo veel te zeggen." Wanda gehoorzaamde ronder iets te zeggen en drukte hare hand tegen baar borst, alsof zij hare gemoedsaandoening daardoor koo bestrijden. Zij had hare oogen allang weer neergeslagen en scheen de mededeeling der gravin kalm af to wachten. Helena zocht tevergeefs naar woordon, ofschoon zij, zoowel wat beschaving als wat ontwikkeling betrof, verreweg de meerdere was van het jonge meisje, maakte de algebeele uitputting van Wanda, en haar aan stopzinnigheid grenzende smart haar zoo hulpeloos, dat het Helena ouaangenaam was haar onzacht aan te pakken. Zij begon dus over hoogst onverschillige dingen te praten, maar toen Wanda zonder eenige deelneming te verraden bleef zwijger, kon zij datgene wat hare ziel vervulde, niet langer voor zich houden en begon zij over Rudolf te praten en over zijn treurig lot, dat zeker nog treu riger zou worden als zijne onschuld niet door het een of ander gelukkig toeval bewezen werd»want hij is onschuldig," vervolgde zij diep aangedaan, »dat weet gij ook, niet waar Al sprekende liet zij haar blik onderzoekend op hot gelaat van het jonge meisje rusten. Wanda bad in den 'beginne zeer verstrooid ge luisterd eerst op het laatst werd zij aandachtiger en toen zij den angst en de bezorgdhoid der gravin s>in naarheid" brengen, en niet onkelon, maar zeer velen. Het is dus ook protectionistisch, trouwens de minister heeft dit zelf erkend door te verklaren, dat niet het zuiver fiscaal belang allereerst op den voorgrond heeft gestaan, al wordt ook een boogere opbrengst van bijna 10 millioen gulden berekend. En dan, op bet stramien van de Standaard bor durend, zegt de Zeeuw »Maar wat dan, mijne heeren Gij zei ven hebt tal van maatregelen geöischt, doorgedreven, toegejuicht, die veel geld kosteD. Leerplichtwet, Ongevallenwet, Woningwet, Be- roepswet, alles goed en wel. Nog gaat gij voort met allerlei te eischen en te beloven". Zeg eens, zouden we willen vragen, wie belooft er meer op sociaal gebied, de liberalen of minister Kuypcr. En wie doet het roerender met uitroepen als vzij kunnen niet wachten, die armen, geen dag en geen nacht Maar wij nemen dit volstrekt niet kwalijk, in tegendeel, dat deze Regeering voortgaat op den weg van de vorige, wat de sociale wetgeving be treft, uitstekend Wat er gedaan is en nog gedaan zal worden om het lot van minder bedeelden te verbeteren, juichen we toe. En geld moet er zijn ook voor deze maatregelen maar moet dat nu juist komen uit de beurzen van hen, die het het minst kunnen missen Is er door bezuiniging niets to vinden Ons dunkt zeer veel, en eene liberale Regeering zou dan ook wel andere middelen weten te vinden om uitgaven, noodig door sociale wet geving, to dekken. En ten slotte zegt de Zeeuw »Reeds is tegen de aanstaande Statenverkiezing agitatie tegen het wetsontwerp toegezegd. Wij zuilen afwachten in boever men den pro vincialen stembusstrijd daarmede zal willen ver- valschen. En tegelijk zullen de Kiesvereenigingen op heur hoede zijn." Ja, wij begrijpen zeer goed, dat de anti-revolu tionaire leiders met deze toezegging dwars in hun maag zitten en er bevreesd voor zijn. Vele kiezerB zullen nu gaan begrijpen, dat, bet in hun stoffelijk belang is den liberalen candidaat te steunen, zonder dat voor het overige hun geestelijk belang door dien candidaat wordt bpdreigd. Vóór den stembusstrijd zullen wij op dit tarief- ontwerp dan ook nog wel eens terug komen. GOES, 23 Maart 1904. Gisteren zijn bij den burgemeester dezer ge meente de candidateulijsfcen ingeleverd voor de twee vacatures in den Gemeenteraad. Wij verwijzen daar omtrent naar eene publicatie aan het hoofd van dit blad. fópsbSsandijke* Maandag jl. trad alhier voor een vrij talrijk publiek op dhr. T. Mol uit Amster dam, propagandist voor het »Alg. Nederl. Work-: lieden-verbond". Na ingelt-id te zjjn door dhr. M. Kole Jr. van Kruiningen, zotte dhr. Mol op duidelijke en heldere wjjze het doel en streven van dit verbond uiteen. Hij sprak een paar uur voor de vuist en schilderde opmerkte, speelde er een bijna plagerig glimlachje om hare lippen. >Zrj heeft hem lief en nu is hij voor haar ook verloren." Die gedachte gaf haar een gevoel van triomf. De gravin ontging dat glimlachje niet en het deed haar verdriet. De dweeporige liefde van het jonge meisje was dus ook al veranderd in haat zij kon zich nu verheugen over hét ongeluk van den man, dien zij eeu paar dagen geleden nog zoo vurig aangebeden hadToen Wanda hardnekkig bleef zwijgen en hare oogen onrustig begonnen te flikkeren, vervolgde Helena levendig »Neen, gij kunt Stabl ook niet voor schuldig houden zoo'n edele, rome natuur laat zich niet tot moord sleepen." Wanda genoot van den angst en do onrust der gravin en terwijl haar blik op de spitse punten van haar schoen gericht was, ontging haar niet de minste verandering op het gezicht der gravin. »Hij zal veroordeeld worden dat denkt mijn broer ook," zei zij onverschillig en liet haar voet op en neer wippen. »Maar hij is toch onschuldig en een voorge voel zegt mij, dat gij hem alleen kunt redden." Helena richtte hare groote donkere oogen door dringend op hare mededingster, alsof zjj in de geheimste schuilplaats van haar hart wilde lezen. Wanda voelde den onderzoekenden blik der gravin op zich rusten, en nu ontwaakte de oude harts tocht, dien zij steeds zoo handig wist te verbergpn achter beschaafde muoieren. Zij sprong op en zei met duivelachtige vreugde »A1 kon ik zjjn onschuld bewijzen, al kon ik hem redden, dan zou ik het de verschillende wanverhoudingen, die er in onze maatschappij bestaan. Zjjn rede maakte op vele toehoorders een diepen inaruk men kon wel mer ken, dat hij bet volkslevon door eu door kent. Van de gelegenheid om te debatteeren werd geen gebruik gemaakt. Rilland-Bath. In de Maandag gehouden ver- gadoring van den gsmepnteraad was met kennis geving afwezig dhr. W. Griep wegens ziekte. Ingekomen waren de verslagim van de commissies tot wering van schoolverzuim te Rilland en te Bath, een missive van Ged. Staten, waarbij de heer Moors, burgemeester te Woensdrecht, gunstige be schikking krijgt op zjjn reclame tegeD H. O. en een kennisgeving, dat de subsidie voor den ver bouw der school is verhoogd tot f8000. Benoemd werd tot dagelijkscben opzichter bjj het vergrooten en verbouwen dier school dhr. J. Ie Clercq te Kruiningen. Do wijziging van do begrooting der gemeente evenals die van het armbestuur werden goed gekeurd. Omtrent de telephoon werd medegedeeld, dat mon denkt in October a. s. klaar te zijD. Aan den beer Van de Linde werd weder voor een jaar de woning verhuurd. Voor verbetering van de bsschoeiing te Bath zal waarschijnlijk een geld- leoniDg worden gesloten. De heer Boot vestigde de aandacht op verbetering van don waterafvoer bij sommige woningen, terwijl dhr. Blok het voor stel deed voortaan do keuring van vleesch voor de consumptie van gemeentewege to laten doen door oen deskundige. Dit voorstel komt later ia behandeling. ECats. Iu de Maandag 1.1. gehouden Raadsver gadering werd tot, lid der commissio tot wering van schoolverzuim benoemd dhr. C. v. d. Maas, in plaats van dhr. A. Mulliédie bedankt bad. Daarna werd besloten den provincialen veearts te Kortgene voor den tijd van 5 jaren een subsidie van f 15 per jaar te verleenen. Vervolgens werd besloten, het verlof van 6 weken of 60 schooltijden per jaar, aan schoolkinderen van minstens 10 jaar en die vooraf trouw school geweest zijn, door de Leerplichtwet verleend, aldus te regelen, dat de tijden van het gebruik maken dier toegestane absentién aan do ouders worden overgelaten. Bij het einde der vergadering deelde do Voor zitter mede, dat hij voor 't laatst deze vergadering geleid had tengevolge van zijn aanstaand vertrek (l April a. naar Rijnsburg, den leden daarbij Gods besten zegen toewenscheude, zoowel als der geheele gemeente. De wethouder, de heer P. Breure drukte daarop, uit naam zijner medeleden en den secretaris, zijn leedwezen over dit aanstaand vertrek uit, doch daar het het verlangen van den Voorzitter was geweest, hoopte bij, dat het den heer Van Ham in zijn nieuwe betrekking steeds wel moge gaan. Het uitvoerend comité der hoofdcommissie voor een bijzondere hulde aan H. M. de Koningin- Moeder is thans in staat het totaalcijfer op te geven van het bedrag, uitsluitend in de residentie bijeen gebracht voor de stichting Oranje Nassau's Oord en het Emmafonds. Do saldo's, opgeleverd door de uitvoeringen van verschillenden aard, benevens onderscheidene giften van particulieren, gaven een nog niet doen Ik weet., dat ik tot den ondergang gedoemd ben en daarom is het een genot voor mijn gewond hart, dat het rad van de fortuin het geluk van anderen ook mpedcogenloos verbrijzelt." Het fan tastische en overdrevene in haar trad "meer dan ooit op den voorgrond. Zij vond zichzelf op dat oogen- blik zeker grootsch en veelb^teekenend de rol eener ongenadige godin der wraak scheen haar te beval len, want zij kruiste hare armen over haar borst, deed een poging om hare oogen onheilspellend te doen schitteren en er speelde een somber glimlachje om haar mond. Do gravin merkte heel goed, dat bare duivelach tige vreugde wel een beetje gemaakt was, en dat ze au fond een veel te lichtzinnig, oppervlakkig schepseltje was om zelfs in haar haat consequent te zijn en toen Wanda dus uiting had gogeveD aan hare wraakzuchtige gedachten, zoi zij met 9en har telijk vriendelijk glimlachje »Lieve Wanda, bedrieg je zelf niet ten opzichto van datgene, wat er jn je omgaat. Ik verbeeld me, dat ik je beter kenvandaag juicht ge nog bij het idee, dat Rudolf naar de gevangenis gebracht zal worden, maar je zult er eenmaal bitter berouw over hebben, dat ge hem hadt kunnen redden en 't niet gedaan hebtwant de ware, echte liefde ver andert niet in baatzelfs daar waar zij versmaad wordt, is zij nog in staat om groote offers te brengen." Reeds bij de eerste woorden der gravin verdween de sombere, duivelachtige uitdrukking van Wanda's gezichtzij luisterde in adomlooze spanning naar

Goessche Courant | 1904 | | pagina 1